Vorstelijke schenking van echtpaar De Bruyn-Van der Leeuw Schilderijen en tekeningen van Rembrandt voor Rijksmuseum Kostbaarste legaat sinds mensenheugenis HULP TOEGEZEGD AAN ST. ANNAGESTICHT Bloembollenbeurs blijft in Haarlem Verbouwing Krelagehuis aanvaard Weer veertien percelen van n.v. „Socrates" geveild G. H. Mumm C° Uit en thuis Fel tegen de kwakzalverij CHAMPAGNE Zelfportret en portret van Saskia De brand in Heel Limburgse jeugd gaat speelgoed inzamelen voor patiëntjes PRISMA Kindje verdrinkt in wasteil Totale opbrengst ruim half miljoen RUMOER om Blokker festival REIMS A. P. N. de Groot DINSDAG 20 DECEMBER 1960 PAGTNA A (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 20 december Zaterdag j.l. zijn in het Rijksmu seum ruim twintig schilderijen, een verzameling tekeningen en etsen alsmede antieke meubelen gearriveerd, tezamen vormende de vroegere collectie-I. de Bruyn, welke bij legaat aan het Rijk is geschonken ter plaatsing in het Rijksmuseum. Deze schenking is een der kost baarste, die het nationale museum °°11: heeft ontvangen. Reeds in £^49 heeft het echtpaar I. de -Bruyn-van der Leeuw, dat in de latere jaren van zijn leven woon de in de Zwitserse plaats Muri bij Bern zijn befaamde en kost bare verzameling aan het Rijk ge schonken, echter met het beding, dat de langstlevende het vrucht gebruik zou blijven genieten. De heer de Bruyn is reeds enige jaren geleden overleden. Zijn echtgenote, mevr. j. G. de Bruyn-van der Leeuw, stierf kort geleden na een langdurig ziekbed. Het kostbaarste schil derij van de verzameling, het 'elfportret van Rembrandt als de gestel Paulus uit 1661, was te op de Rembrandttentoonstel- van 1956 en bleef sindsdien ü-^opig als bruikleen in het 'Sthuseum. De collectie omvat h°g een tweede schilderij van Rembrandt, een portret van Sas kia uit 1633. Benoeming verwacht Mr. M. I. P. G. v. Thiel burgemeester van Den Bosch Bescherm U tegen neem Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: ASPRO's^ U&ntveetfit/ J Onze „hof- hor locjer! Tweede Kamer ver deeld over progressie in kinderbijslag Organisator B. Essing in eer aangetast Wees voorzichtig met brand in kerst versiering! STÉ VINICOLE DE CHAMPAGNE SUCCR Vraagt uw slijter-wijnhandelaar Restaurant „De Nachtegaal" JONGE HAANTJES van 't spit i' Zoals zovele Nederlandse verzame laars heeft ook de heer de Bruyn zijn aandacht vooral geschonken aan de Hollandse schilderkunst der zeventien de ©euw. De verzameling, die thans in "et Byksmuseum wordt opgenomen, Omvat voorts o.m. werken van v, Capelle, Van Goyen, Terborch, Steen en Emmanuel de Witte. Buitengewoon belangrijk is ook ae Verrjjking van het Rijksprentenkabinet. Pe collectie-de Bruyn was befaamd om ?aar etsen en tekeningen van Rem- hrandt, een tekening van Goltzius en pvee zeldzame etsen van Hercules Seg- Hoewel het moeilijk valt in deze hfd van snel stijgende kunstprijzen een taxatie te maken van de waarde van dit legaat mag wel wo 'en aangeno men dat ze vele miljoenen bedraagt. Het zelfportret van Rembrandt uit 1661 wordt gerekend tot de allerbeste Werken van de meester. Het schilderij bevond zich in de achttiende eeuw b-m. in de verzameling Fournier in Harijs en Corsini in Rome. Later ging «et naar de zeer rijke verzameling van Zelfportret van Rembrandt als apos tel Paulus uit het jaar 1661; thans in het Rijksmuseum. Lord Kinnaird op Ross ie Priory bjj Dundee. Vandaar vond het, via de verzameling van de heer de Bruyn, zijn weg terug naar zyn geboorte plaats" Amsterdam. Het was het allereerste zelfportret van Rembrandt dat na eeuwen weer in Amsterdam te zien was. Sindsdien is de collectie van het Rijksmuseum met nog enige zelfportretten .meestal als bruik leen, uitgebreid. Geen echter kan zich in waarde met het portret van 1661 me ten. F. Schmidt-Degener, de vroegere directeur van het Rijksmuseum, heeft het portret gezien, toen hij nog hij Lord Kinnaird hing. Hij schrijft erover in zijn boekje over Rembrandt: „Tegen een grijzigen achtergrond zien wij Rembrandt in een bruine kleding; heerlijk gele toetsen mengen zich in de brede hoofddoek; ietwat doffer glijdt hetzelfde geel over de bladen van zijn boek. Wat een vriendelijke blik en toch vreemd die ogen onder de hoog opgetrok ken wenkbrauwen en het gegroefde .bre de voorhoofd en de ongezond opgezette wangen. Zo zag de man er uit, die de Staalmeesters schilderde." De „Staalmeesters" dateren even als de „Samenzwering van Claudius Ci- vilis" (thans in Stockholm) uit hetzelf de jaar. Moeilijk had men zich een gro tere verrijking van de Rembrandt-ver- zameiing van het Rijksmuseum kunnen denken dan door dit zelfportret, dat door enige critici in de afgelopen jaren zelfs het mooiste werk van Rembrandt in de rijke Amsterdamse verzameling is ge noemd. Eveneens bijzonder welkom is het por tret van Saskia. Rembrandt schilderde het in 1633, een jaar voordat hij het toen 21-jarige Friese meisje dat hij bij haar neef Hendrik van Uylenburgh had ont moet, zou huwen. Zij zou nog menig maal het onderwerp van portretten vor men. Van deze portretten keert thans de eerste naar ons land terug. Het schil derij bevond zich vroeger in de verza meling van Lord Elgin op Broom Hall in Engeland. Het ligt voor de hand dat het Rijks museum deze buitengewone aanwins ten spoedig zal tentoonstellen. Dan zal het ook mogelijk zijn de kwaliteit te be wonderen van de andere schilderijen en vooral ook van de etsen en tekeningen, dié onze nationale verzameling zijn ko men verrijken. Het echtpaar De Bruyn-van der Leeuw heeft zich door deze vorstelij ke schenking een plaats verworven in de rij van de grote begunstigers van onze nationale verzameling. Daarbij bevinden zich het echtpaar Drucker- Fraser, dat vooral werken van de Haagse school schonk, J. W. Edwin vom Rath, wiens verzameling aanse meesters de kern vormt van de collectie in het Rijksmuseum, net echtpaar Kessler-Hülsmann, dat o.m. d. Jan de het portret van de Oosterse vorst van Rembrandt legateerde, Dr. Detexding, die o.m. het Straatje" van Vermeer schonk, de heer J. B. A. M. Wester- woudt, J. F. Loudon en vele anderen in de negentiende eeuw, die de uit verkoop van Nederlandse kunst stuit ten in de dagen, dat niet alleen kunst maar ook het verzamelen van kunst nog niet tot de regeringstaken werd gerekend. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 20 dec. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen is een de zer dagen de benoeming te verwachten van mr. M. I. p g. van Thiel tot bur gemeester van Den Bosch. Mr. van Thiel is tot nu toe burgemeester van Wychen, waar hjj in 1949 werd benoemd. Voor dien was hij erkele jaren burgemeester van Halsteren, terwijl hij in 1944-'45 waarnemend burgemeester van Schijndel en Oss was. Mr. van Thiel werd in 1905 te Beek en Donk geboren. Hij volgde zijn gymna siale studie aan de St. Willibrorduscol- lege te Katwijk aan de Rijn. Na enkele jaren notariaatstudie wijdde hij zich van 1929 tot 1934 aan de studie van de rech ten aan de katholieke universiteit van Nijmegen. Mr. van Thiel is reeds verscheidene jaren voorzitter van de Mijnindustrie Raad. Voorts is hij voorzitter van de stichting Lager Nijverheidsonderwijs in de bisdommen Breda en Den Bosch. Dit jaa,r aanvaardde hij de functie van voorzitter van de Nederlandse Katholie ke Jeugdraad. (Advertentie) ASPRO (Van onze correspondent ROERMOND, 20 dec. De commis saris van de koningin in Limburg dr. F. Houben heeft gisteravond een be zoek gebracht aan het in de nacht van zondag op maandag door brand gedeel telijk verwoeste St. Annages icht te Heel. Dr. Houben deelde mee, dat hij alle medewerking zal verlenen om op zo kort mogelijke termijn de nodige voor zieningen te kunnen treffen teneinde de vertraging in de gang van zaken in het gesticht op te heffen, vooral In de af deling arbeidstherapie. In overleg met Portret van Saskia door Rembrandt uit het jaar 1633. Schenking van het echtpaar De Bruyn *an Leeuw aan het Rijksmuseum. HAARLEM, 19 dec. Zoals wij in een gedeelte van onze oplage gisteren reeds hebben gemeld, is het voorstel tot ver bouwing en uitbreiding van het Krelage huis tot een moderne en goed geoutil leerde bloembollenbeurs met grote meer derheid van stemmen aangenomen. In to taal werden 1575 stemmen uitgebracht vóór het nieuwe plan, 274 tegen en 27 onthoudingen. Geruime tijd heeft men heftig gediscusieerd over het plan, waar over aanvankelijk de stemmenverhou ding was: 1283 voor, 551 tegen en 42 blanco. Het voorstel behelsde, het hoofdbestuur te machtigen, in de geest van het rap port van de commissie, de nieuwbouw en de verbouw te doen uitvoeren en hiervoor de benodigde gelden, te weten 1 300.000,— door middel van een lenmg aan te trekken en 700.000,— uit eigen middelen beschikbaar te stellen. Hier uit zou een verhoging van de beursen- treegelden moeten voortvloeien van vijf tig cent tot een gulden, terwijl ook een verhoging van de contributies moet wor den doorgevoerd. Uit een motie van de afdeling Lisse sprak het wantrouwen dat men daar had ten aanzien van de omvang van de bouw. Men was bevreesd, dat het bestuur met 2 miljoen niet zou toekomen, en in de nabije toekomst wederom een beroep zou worden gedaan op de leden. Derhalve stelde men voor, het maximum te ver hogen tot 2.500.000,De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, was van mening dat men niet zó ver vooruit behoefde te zien en dat, wanneer de bloembollencultuur niet sneller zou uitbreiden, dan nu het geval is, men voor een ruimtetekort de eerste tien tot vijftien jaar niet bevreesd hoef de te zijn. Na deze toelichting van de voorzitter werd de motie, die aanvankelijk werd gesteund door de afdeling Lisse inge trokken, waarbij door de afgevaardig de het vertrouwen in het hoofdbestuur werd uitgesproken. De afdeling Bennebroek-Vogelenzang vroeg in de motie om afstemming van het voorstel, daar zij geen vertrouwen had in de commissie, door welke het plan voor de nieuwbouw was samengesteld. Deze motie werd gesteund door de af delingen Hillegom, Wassenaar en Noord- Advertentie) SÉ»?-,. Permitteer u het comfort van een eigen hoiioger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). het goede Anker-horloge i-i ■- foto yiAÓlftto&idUiirfrtw HENGELO, 20 dec. In Langeveen onder de gemeente Tubbergen is giste ren het anderhalf jarig zoontje van de familie W. in een wasteil gevallen en verdronken. Het dienstmeisje van de fa milie was bezig met het uithangen van de was en wist niet dat het kind in r buurt liep. Kunstmatige ademhaling mocht niet baten. Het omgekomen kind was een jongetje uit een gezin van vijf kinderen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 dec. De door de regering voorgestelde sterkere progres sie in de kinderbijslagen houdt ook in de Tweede Kamer de meningen ver deeld. Van KVP-zijde acht men het juist, dat de vermindering van de pro gressie (door de uniforme bijslag van 10 ct. per k d uit de tijd van de be stedingsbeperking) ongedaan wordt ge maakt. De socialistische fractie vraagt om een nadere motivering. Sommige leden (de WD?) vragen of de Regering bereid is reeds thans het gehele vraagstuk aan de S.E.R. voor te leggen. AMSTERDAM, 20 dec. Veertien percelen: woningen, winkels en café's, van de failliet verklaarde N.V. „Socra tes" zij" gisteravond onder grote be langstelling geveild. Zij brachten sa men 507.660,— op. V;jf Amsterdamse makelaars traden als tussenpersonen op voor de nieuwe eigenaars. Twee drie-etagewonlngen aan de Mo- lukkenstraat en twee winkelhuizen met bovenhuizen aan de Insulindeweg brach ten bü opbod resp. 49,160 en 89.500 op. Ze werden m combinatie afgemijnd op 16.000 (totale opbrengst 154.660). Het nabij het ,,Socrates"-kantoor aan de Korte Leidsedwarsstraat in Amster dam gelegen perceel no. 45 bracht bij opbod ƒ45.500 op en werd op ƒ5000 gemijnd. Een winkelhuis met twee wo ningen in de Van Ostadestraat bracht na afslag 17.900 op. Enige sensatie ontstond toen enkele percelen in de oude Amsterdamse bin nenstad, waarvan er twee op de monu mentenlijst staan (Amstel 268 en N.Z. Voorburgwal 38) in veiling werden ge bracht. Reeds bij opbod maakten deze percelen volgens insiders behoorlijke prijzen, doch ze werden daarenboven nog eens voor behoorlijke bedragen ge mijnd (resp. ƒ9.000, ƒ4.000 en ƒ5.000). Toen deze combinatie, die reeds was ingezet op 112.600, in afslag werd gebracht, kwam de prijs op 12.000, zodat de combinatie totaal 124.600 opbracht. Twee bars met bovenwoningen en een winkelhuis met woningen aan het Thor- beckeplein, die bü opbod reeds resp. 100.000,en 66.000 opbrachten, werden in combinatie op 10 gemijnd. De veilingbezoekers waren over het algemeen verbaasd over de bedragen waarop werd gemijnd. Zij waren tevens van mening dat deze bezittingen uit de failliete „Socrates-boedel" behoor lijke prijzen maakten. Dit is voorlopig de laatste veiling geweest van „Socrates"-bezittingen. 19 januari volgt er nog een. Dan worden de loodsen op een terrein in Diemen, waar in thans nog de inmiddels verkochte ci- nerama-bioscoop van de Brusselse we reldtentoonstelling ligt opgeslagen, in veiling gebracht De overige „Socrates"- bezittingen zullen op verzoek van de Amsterdamsche Bank ondershands wor den verkocht. wijkerhout. Nadat ook hier de voorzit ter duidelük had gemaakt, dat het door de afdelingen naar voren gebrachte, op misverstand berustte, wijzigden ook deze hun houding ten aanzien van het plan. Echter moest eerst tot schorsing van de vergadering voor vijf minuten worden overgegaan, voordat de afdeling Benne broek-Vogelenzang haar standpunt had bepaald. De afgevaardigde bleef bij zijn bezwaren, wat tot uitdrukking kwam in de 75 tegenstemmen, die door deze afdeling werden uitgebracht. De voorzit ter zei in zijn slotbeschouwing, dat nu eindelijk een punt is gezet achter de 40 jaren van narigheid die men met be trekking tot het beursgebouw heeft door gemaakt. HOORN, 20 dec. Wegens aantas ting van de eer en goede naam van de organisator der festivals te Blokker, de heer Ben Essing, is gistermiddag tijdens een zitting van de politierechter alhier 250 gulden boete opgelegd aan een fabrikant en een boekhouder. Op 23 juni plaatsten zij in het week blad voor West-Friesland, als adver tentie, een open brief aan B. Essing. Daarin werd twijfel uitgesproken over de juistheid van de financiële verant woording ten aanzien van het Blokker- Festival 1959, waarin Louis Armstrong en Victor Sylvester optraden. Op grond van deze verantwoording, die door het verificatiebureau var de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten werd ge controleerd, besloot de gemeenteraad van Blokker destijds om de voor het festival betaalde vermakelijksheidsbe- iasting te restitueren. In de open brief kwamen verder een aantal uitdrukkin gen voor, welke voor de heer Essing en voor zijn vader, die burgemeester van Blokker is, beledigend werden ge acht. Een van de twee verdachten, is raadslid van Blokker voor een plaatse lijke groepering, die reeds enkele jaren oppositie voert tegen verschillende on derdelen van het beleid van de burge meester. DEN HAAG, 20 dec. De hoofdin specteur voor het brandweerwezen heeft in een communiqué een waar schuwing uitgesproken in verhand met het komende kerstfeest. De ervaring leert, aldus de hoofdinspecteur, dat ieder jaar weer in een groot aantal gezinnen de feeststemming wordt ver stoord door het in brand geraken van kerstversieringen. Behalve materiële schade brengen deze branden dikwijls persoonlijk letsel met zich mede. De meeste van deze branden ont staan door het omvallen van branden de kaarsen De kans op het ontstaan van derge lijke branden wordt belangrijk vermin derd indien zoveel mogelijk voor de kerstversiering onbrandbaar materiaal wordt gebruikt en ervoor gezorgd wordt, dat brandbaar versieringsmateriaal, als verschillende soorten kunstsneeuw en kunstbloemen, niet gemakkelijk in aanraking kan komen met brandende kaarsen en soortgelijke verlichtings bronnen. (Advertentie) KOOft MANOR. ANDRE KERSTENS' M.V. - TH.BURG de inspecteur van de geestelijke volkgs- gezondheid in het zuiden hoopt men te komen tot de bouw van een geprefa briceerde ruimte, waarin deze dienst kan doorwerken. Vijftig dakloos geworden patiëntjes zijn inmiddels naar huis vervoerd, om voorlopig ten hoogste vier weken in het ouderlijk gezin te worden ver pleegd. Voor nog zeventig andere pa tiëntjes heeft men in de afgelopen nacht een tijdelijke oplossing weten te vin den in Klein Bethlehem" eveneens te Heel. Zij zullen worden overgebracht naar gelijksoortige instellingen in Kou- dewater, Maastricht en Venray. Door de grote brand, zijn onder meer de vleugels, waarin driehonderd kinde ren, voornamelijk meisjes werden ver pleegd, geheel of gedeeltelijk verwoest. Van al deze kinderen is het speelgoed, dat amper twee weken geleden ter ge legenheid van Sint Nicolaas was ge schonken aan de vlammen ten prooi gevallen. Het Limburgse jeugd Rode Kruis gaat nu een provinciale actie voeren om het door de brand vernielde speelgoed te vervangen. Van het hoofd bestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" afdeling jeugd Rode Kruis is in middels een grote zending speelgoed naar Heel onderweg. De behoefte blijft echter nog zeer groot. Daarom heeft het bestuur van het jeugd Rode Kruis kring Limburg zich tot de Limburgse jeugd voornamelijk de schoolgaande jeugd en de jeugdbeweging gewend oir haar actie te steunen. Gevraagd wordt plas tic speelgoed, poppen en houten legpuzz- les en bouwdozen. Het speelgoed kan het best in de scholen en in de jeugd beweging worden verzameld. Het ligt in de bedoeling de opbrengst van deze actie met Kerstmis aan huize ,,St. An na" over te dragen. Inmiddels heeft de congregatie van de Kleine Zusters van St. Joseph, die St. Annagesticht exploiteert plannen op stapel staan voor een belangrijke uit breiding van de inrichting. In de na bijheid van de bestaande gebouwen ligt een oude hoeve, de Bovenhof genaamd, die door de congregatie aangekocht. Er zullen een zestal paviljoens en een eigen medisch centrum verrijzen. Met dit project zijn enkele miljoenen ge moeid. Hoewel de sci - de door de brand an de bestaande gebouwen toegebracht, nog niet geheel valt te schatten, be draagt zij zeker enige tonnen. Dat ik enige tijd heb gezwegen mag U dan wel toeschrijven aan het feit dat ik buitenlands heb ver toefd. Voorzover men dan Brussel nog onder buiten land kan rekenen. Sinds de Benelux is gaan wer ken glijdt men even soepel naar die stad toe als naar Maastricht of Groningen. Maar goed. In ieder geval ligt de stad ver genoeg over de steeds meer vervagende grens om een mens althans in de waan te brengen, dat hij de banden met het moederland verbroken heeft. Vandaar dat ik éven niet meer aan U gedacht heb. Ja ik heb nog wat gezien van het vorstelijk huwelijk ook. Via de televi sie dan. Net als u, die, in Winscho ten wat dat betreft dus even ver was als ik in Brussel. Trouwens, ik heb gehoord, dat in de St. Goedele ook te levisietoestellen waren opgesteld. Voor degenen, die toevallig achter een pi laar terecht waren gekomen. Zodoen de hadden zij toch een goed zicht op het gebeuren. Alhoewel niet beter dan wanneer zij thuis waren gebleven. Inderdaad zo'n uitvinding als de televisie maakt er het leven wel ge rieflijker, maar ook gecompliceerder op. Men mag zelfs wel spreken van: hoe eenvoudiger, hoe moeilijker. Want straks verschijnen vorsten in het ge heel niet meer op het balcon, maar nog slechts voor de t.v. Wij juichen hen niet meer luide toe op straat, maar onhoorbaar in onze huiskamers. Nog even verder en iedereen be grijpt iedereen (of niet) zonder enig reëel onderling contact. Tenslotte vlie gen wij elkander om de hals of in de haren zonder dat wij weten hoe, waar of waarom. Hoe dat zij, Brussel is een typische stad. Iedere stad is typisch, Brussel ook. Bijna net zo typisch als Parijs. Maar Brussel is, naar mijn smaak, ook een tikkeltje koel. Het is geen stad om te zeggen: „Komaan jongens, dit is leven." Brussel is ontoegankelijk. Brussel noodt niet, maar laat zich noden. En daar wil ik dan nog wel op ingaan, maar waar moet je ineens met zo'n hele stad heen? Daar zijn allerlei praktische bezwaren. Daarom zal Brussel altijd wel op zichzelf blijven. Maar beleven moest ik natuurlijk weer wat in het warrige, maar lieve Antwerpen, waar ik ook nog even moest wezen. Ik zat er in de wacht kamer van het Centraal Station een kopje koffie te drinken, toen er inee -s twee weelderige Vlaamse agenten naast mij stonden. „Wacht u soms op twee vrouwen (vara-en)?" vroegen ze. „Neen," antwoordde lk, naar waar heid, „ik wacht op de trein." Of ze even mijn papieren mochten controleren. Ik overhandigde alles wat ik aan papier bij me had. ,,U ziet," zei ik schertsend, „ik héb al een vrouw." Vlaamse agenten zijn aardig, maar ze blijven agent. Zij tikten dus cor rect aan hun pet en lieten mij in het ongewisse achter. Want die twee onbekende vrouwen intrigeerden mij nu natuurlijk ineens wél. En ik zag voor mijn geestesoog even een vuige vent opdoemen, die met de spaarcentjes én van zijn vrouw én van zijn minnares de grens over trachtte te komen. Enfin, ik was de affaire al weer vergeten, toen ik in de restauratie wagen naar Holland plaats nam. Maar verderop zaten twee heren te dineren. Zij begonnen kennelijk een smiespe lend gesprek over mij te voeren. Ik merkte het aan de manier waarop zij mij met hun blikken trachtten te ver mijden. Maar ik merkte het vooral toen ik zag hoe de een met zijn mond en met een tersluikse hoofdknik in mijn richting een bepaald woord formeerde. „Vrouwen," fluisterde hij. (Advertentie) RIJKSSTRAATWEG 10 - LISSE verkrijgbaar in 10 variëteiten. Reserveer nu voor exclusieve diners op 2e KERSTDAG en NIEUWJAARSDAG Telefoon 02530-3400 m T~^\ okter A. P. N. de Groot te Hilversum is onlangs voorzitter geworden van de „Vereniging tegen kwakzal verij". Bestuur en leden van de ze organisatie hadden zich geen beter leidsman kunnen kiezen. De nieuwe voorzittr is een vi taal en strijdbaar man. Zijn nuchterheid en sobere wijze van spreken, zijn diep geworteld so ciaal gevoel en idealisme wijzen op zijn Friese afkomst. Hij is oud-alumnus van de Groningse universiteit, oefende twintig jaar lang in Beetsterzwaag de dok terspraktijk uit die hij van zijn vader had overgenomen, en was veertien jaar geneeskundig in specteur van de volksgezondheid in de provincie Noord-Holland en Utrecht, met standplaats Haarlem. Met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd vestigde hij zich in Hilversum. Dokter De Groot kwam reeds vroeg met de praktijken van de kwakzalverij in aanraking. Maar hij werd in het bijzonder met dit „sociaal euvel in de samen leving" zoals hij het noemt geconfronteerd gedurende zijn ambtelijke loopbaan. De strijd tegen de kwakzalverij is een le vensdoel van hemeen strijd waaraan hij zich thans in zijn nieuwe functie volledig kan wijden. Dokter De Groot is als een eenvoudig man, wars van byzantinisme, maar hij is wel een vechtersnatuur, die bijzonder fel uit de hoek kan komen, wanneer hij bemerkt dat de belangen van de lijdende mensheid door kwak zalvers worden belaagd. Dan kent hij geen pardon. „Zestigduizend Nederlanders gaan wekelijks naar spreekuren van kwakzalvers. Onder deze kwakzalvers vinden we lieden die, met een pseudo-wetenschappelijice scriptie en nadat zij voor enkele duizenden guldens „een doctorsbul in het buitenland gekocht hebben, zich uitgeven voor geneeskundige. De recente wettelijke regeling heeft hiervoor thans een stokje gestoken. Maar het euvel van de kwakzalverij wordt er niet mee weggevaagd." Dokter De Groot grieft het, dat de beunhazerij op geneeskundig, farma ceutisch en aanverwant terrein in de regionen van de justitiële en politiële hiërarchie wordt onderschat. De goeden niet te na gesproken. Hij is voor stander van het aanstellen in elk ressort van de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid van een rechercheur der rijksrecherche, die tot taak heeft, als ervaren politieman, de handelingen van kwakzalvers in het oog te houden. Als blijk van nonchalance bij de verhoren van kwakzalvers voor de rechter, noemt hij het geval, dat als getuige deskundige.een veterinair-inspecteur werd opgeroepen. De nieuwe voorzitter betreurt het nog meer, dat tal van artsen „aan de zelfkant van de medische wereld staan," omdat zij zich niet positief tegen de kwakzalvers verklaren. De oorzaak hiervan meent hij te moeten zoeken in de zucht naar materieel gewin. „Slechts tweehonderd artsen in Nederland zijn lid van de vereniging. De kwakzalverij maakt gebruik van de publiciteitsmiddelen, met als gevolg dat het grote publiek de zgn. „kan- kerbestrijders" en „verjeugdigers" met hun pillen en middeltjes volkomen vertrouwtDeze reactie van de massa is psychologisch begrijpelijk, maar daarom niet minder funest. Vooral voor de geestelijke volksgezondheid. Waar de medicus, zoals het wordt genoemd, de patiënt opgeeft, geeft de kwakzalver voor, dat hij baat zal brengen. Die baat blijft uit. En de patiënt wordt ook geestelijk gebroken." Overstelpend is het materiaal waarmee dokter De Groot het standpunt en de actie van zijn vereniging rechtvaardigt. Zijn hartewens is, daaraan zoveel mogelijk publiciteit te geven. Vandaar ook zijn optreden onlangs voor de televisie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3