Senaat aanvaardt ontwerp wetenschappelijk onderwijs OONHUYS NV Eerste triomf brengt Vitus weer hoop SI K SI K STOCK PAIJL VLAANDEREN en net zenuw-öas E Amsterdam bedankt minister Cals met bloemstuk Twee kettingbotsingen op Rijksweg Gouda-Den Haag TT Zware concurrentie dwingt tot grotere efficiency van de Gemeenschappelijke Markt Kerstviering op paleis Soestdijk Verlaging leer- lingenschaal Tien gewonden in zeven auto s TYBB blijft mee aan de leiding Geen rijkshulp voor wateroverlast Kent U T riëste .ff Verlaging W.-Duits disconto verwacht Eerste fase in schooljaar 1962-1963 TAFELTENNISCOMPETITIE Ontslag Van nationale ramp kan niet worden gesproken Minister bemiddelt in si garettenconf liet JAAROVERZICHT VAN CALTEX Landbouwschap over de versnelling Voorzitter noemt resultaten van de ministers conferentie alleszins bevredigend DE NEDERLANDSE STUDENTEN Zowel in- als uitvoer in november gedaald Dekkingspercentage 93 (91) Rijkspolitie krijgt verhoogd salaris nog vóór Kerstmis Benoemingen Amb tsaanvaarding Onderscheidingen DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 PAGINA 1 KIND VERDRONKEN IN TUIN-VIJVER KLASSIEK EN MODERN MEUBELAIR Salarisverhoging voor BWK's van KLM Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk Imp, Koster en Thijs, Amsterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 22 dec. Het wetsont werp op het wetenschappelijk Onder wijs heeft de algemene steun van de senaat gekregen, óók van de heer Al- gra (A.R.). Deze bleek tijdens de re plieken nog wel niet helemaal over tuigd door het betoog van minister Cals over de positie van openbaar en bijzon der onderwijs in het ontwerp, maar zag er toch zoveel positiefs in, dat hij er zijn steun niet aan wilde onthouden. Mr. Algra bracht aan de minister de ,,Thorbecke" van de onderwijswetge- ving, zoals mr. Van Hulst (C.H.U.) had gezegd hulde voor diens arbeid. Mr. dr. Van Bruggen (C.H.U.) kwam tijdens de replieken nog even de ver klaring afleggen, dat niet de gehele C.H.U. voorstander is van maatrege len tegen beperking van de studievrij heid, zoals die in het door de Tweede Kamer verworpen art. 60 waren neer gelegd. De heer Van Bruggen studeer de voor 1915 wis- en natuurkunde te Lei den en in de twintiger jaren rechten aan de V. U Hij zei in die tijd de ervaring te hebben opgedaan, dat maatregelen, als door de minister zijn voorgesteld, geen deugdelijk middel zijn om de wijze en de mate van studeren gunstig te be- invloeden. Namens het bestuur van de Stad Amsterdam bood de Amsterdamse wethouder van Onderwijs, mr. De Roos, na aanvaarding van het wets ontwerp de minister een bloemstuk aan van rode anjers en witte chrysan then. Het was bedoeld als huldeblijk voor het werk van de bewindsman, waardoor de Amsterdamse G.U. nu een periode van nieuwe bloei kan in gaan. Mr. Cals antwoordde, dat dit resultaat alleen kon worden bereikt door de samenwerking van alle be trokkenen. Uitgangspunt De pacificatie in het onderwijs, die na de grote schoolstrijd alleen als com promis kon worden bereikt, is thans werkelijkheid geworden en maakt deel uit van het geestesmerk van Neder land, zo zei minister Cals gisteren in zijn antwoorc ar n de Eerste Kamer, terwijl hij er aan toevoegde, dat deze pacificatie het uitgangspunt dient te zijn van de nieuwe onderwijswetgeving in ons land. .Angst is een slechte raadgever", zei de minister tot de heer Algra (AR), en over zijn hoofd tot allen die nog Steeds bevreesd zijn dat onvoldoende onderscheid wordt gemaakt tussen bij zonder en openbaar onderwijs. Volgens mr. Cals behaalt de grondwet dat het onderwijs vrij is, maar óók dat de overheid regelen kan en noet stellen als er sprake is van bekostiging uit de openbare kas. De minister zei in zijn oorspronkelijk ontwerp geen bepa ling te hebben opgenomen over „het bevorderen van het inzicht in de samen hang der wetenschappen," omdat er geen overeenstemming bestaat over het wezen van die samenhang. Maar van de andere kant bestaat wèl algemene onrust over de dreigen de gevaren van het gebrek aan vol doende synthese. Daarom had hij geen bezwaar gemaakt tegen het amendement van de Tweede Kamer. De bewindsman ziet als taak van de overheid de synthese te bevorderen, zon der dat een bepaalde visie wordt op gedrongen. Of er een centrale interfa culteit komt als trefpunt van de ge specialiseerde wetenschappen zai hele maal van de ondervindingen en het in zicht van de hoogleraren afhangen, aldus mr. Cals. De nota over de uit breiding van het hoger onderwijs is thans in behandeling in de minister raad deelde de minister mee. pver het wetenschappelijk onderzoek zei de minister o.a. dat hij in het ver leden meermalen heeft goedgevonden, dat aan de rijksuniversiteiten onderzoe kingen werden gedaan ten behoeve van de industrie. Voorwaarde was ech ter o.a. dat de resultaten ten goede zouden komen aan de wetenschap. De commissie 's-Jacob, die het pro bleem van de subsidiëring der theologi sche faculteiten aan de bijzondere uni versiteiten zal bestuderen, kan haar werk beginnen zodra de VU en „Nij megen" vertegenwoordigers hebben aangewezen. Prof. Sassen uit Leiden en Prof. Obbink uit Utrecht hebben zich reeds bereid verklaard in deze commissie zitting te nemen. De gemeente universiteit De minister kon geen enkele toezeg ging doen dat de politiek-sociale facul teit van de Gemeente Universiteit te Amsterdam in haar huidige vorm zal blijven bestaan. Dit zou namelijk bete kenen, aldus de bewindsman, dat de huidige organisatie bij de G.U. de norm Zou worden ook voor eventuele poiitiek- sociale faculteiten van andere universi teiten. De beoordeling van in het buiten land verkregen titels moet geschieden aan de hand van de reputatie van de betrokken universiteit of hogeschool, zei mr. Cals. Hij vond het wel bezwaarlijk om, ook als het gaat om schertstitels, te spreken van „verkregen rechten". De titel „licentiatus" (door mevr. Schouwenaar (V.V.D.) voorgesteld), heeft in het buitenland heel verschil- FRANKFORT, 21 dec. De Deut sche Bundesbank heeft de afgifteprijs voor zowel lang- als kortlopend geld marktpapier met ingang van 20 decem ber verlaagd met pet., de voorlaat ste daling had plaats op 10 november j.l. met een '/i pet. Deze stap werd in Frankfort druk besproken, de crediet- lnstellingen zien er een bevestiging in voor de veronderstelling, dat de cen trale bankraad op haar komende zitting van 5 januari a.s. het disconto zullen verlagen. De meningen over de omvang van de event, discontoverlaging zijn ver deeld. Als de Bundesbank haar afgifte prijs nog meer verlaagt, dan wordt een discontoverlaging van 4 op 3 pet niet uitgesloten geacht, maar algemeen houdt men tot nu toe met een verla ging tot 3'/* pet rekening. Daggeld deed gisteren 3% pet., en is daarmee voor het eerst sinds geruime tijd onder het disconto (4 pet) gekomen. Verenigde Staten In het Midden- Westen zijn zestien mensen omgeko men als gevolg van sneeuwstormen die het land teisteren. In Chicago ligt de sneeuw meer dan dertig cm hoog. (Rtr.). lende betekenissen en komt meestal niet overeen met ons „doctorandus", aldus besloot de minister zijn antwoord aan de senaat. De vergadering duurt voort. DEN HAAG, 21 dec. Voor de ver laging van de leerlingenschaal ligt een wet gereed, die het mogelijk maakt ge leidelijk tot een lagere klassebezetting te komen. In de achtste nota betreffen de de behoefte aan onderwijzers, welke minister Cals aan de Tweede Kamer heeft overgelegd, wordt meegedeeld, dat het wat de beschikbare aantallen onder wijzers aangaat (dus afgezien van de factoren scholenbouw en financiering) mogelijk zal zijn de eerste van de drie fasen tot verlaging van de leerlingen- schaal in 1133 een feit te laten worden. In 1965 zou dan de tweede fase Inge voerd kunnen worden. Naar wjj vernemen ligt het in de be doeling de eerste fase met ingang van 1 januari 1963 wettelijk vast te leggen. Men hoopt echter in het eerste deel van het schooljaar 1962-1963 daar reeds naar toe te werken, door het toekennen van boventallige leerkrachten. Gedwongen door de omvang van de generaties uit de geboortegolf, is er een grotere uit breiding van het onderwijzerskorps tot standgekomen dan anders wellicht mo gelijk gewe-st zou zijn. Het jaar 1960 heeft nu, voor het eerst in de naoor logse periode, een daling van het aan tal leerlingen bij het lager onderwijs te zien gegeven. In de eerstvolgende jaren zal het aantal leerlingen nog verder da len. Gezien de bezetting van de kweek scholen zal anderzijds het aantal be schikbare onderwijzers nog toenemen. Hierdoor ontstaan geleidelijk de moge lijkheid om een lagere klassebezetting tot stand te brengen. Moeilijkheden biedt echter nog wel de situatie ij het U.L.O. De mogelijkheden om bij het U.L.O. zowel de onvervulde vacatures te bezetten als in 1963 de eer ste fase van de verlaging der leerlingen- schaal in te voeren, zijn voornamelijk af hankelijk van de mate, waarin onder wijzers met de nodige bevoegdheden een werkkring bij het U.L.O. aanvaarden. Intussen blijft de toestand bij he* U.L.O., dat thans nog in volle omvang de con sequenties van de geboortegolf onder vindt, nog moeilijk. NIJMEGEN, 21 december Het tweejarig dochtertje Maria van de fa milie Jansen, wonende aan de Slotema- ker de Bruineweg is gistermiddag bij het spelen in de tuin van de buren in een kleine vijver geraakt en verdron ken. In de garage van het paleis Soest dijk heeft de koninklijke familie vanmiddag de kerstviering met het personeel van het paleis gehouden. Er werd o.c. een kerstspel opge voerd „De herdertjes lagen bij nachte", waarin prinses Marijke (links) de rol van Ruth, een jong dienstmeisje speelde. GOUDA, 22 d.ecember -Op de rijksweg Gouda-Den Haag hebben zich vanmorgen vroeg twee kettingbotsin gen voorgedaan, waarbij een tiental (Advertentie) m In onze kerstetalages Lid Navis LEIDSESTRAAT 73-75 PRINSENGRACHT 709-713 AMSTERDAM (Van onze tafeltennismedewerker) AMSTERDAM, 22 december Vitus is er echte zowaar in geslaagd voor de eerste winst te zorgen in de tafel- tenniscompetitie en na de zege tegen HOC is de positie van de Blaricum- mers gelukkig lang niet zo troosteloos meer. Ahoy had met veel moeite met Wilskracht 2 en kwam door verlies van enkele concurrenten alleen op de tweede plaats te staan. TYBB bleef samen met Scylla 2 aan de leiding dank z(j een zege met 7-3 tegen AVGA 2. Smash stelde wat teleur door gelijk te spelen tegen een versterkt Macca- bi, maar Victory '55 was uitstekend op dreef tegen Nufa en won met 7-3. GTTC en Rapidity waren resp. tegen Povac 2 en VVGA machteloos en ook het hoofdklasse team Smash 2 moest dit maal tegen Nedlloyd 2, weer met verlies genoegen nemen. Vitus was tegen het Hilversumse HOC uitstekend op dreef. Joop Sertons en Beb de Graaf wisten beiden voor twee punten te zorgen. Sertons had met Schouten veel moeite en kon eerst met 21-14. 11-21 en 23-21 winnen, maar de overige punten kwamen vrij vlot bin nen. Hendriks zorgde voor één punt en wist Kamlag in twee games de baas te worden. Het dubbel moest aldus over winst of gelijk spel beslissen. Ser- tons-de Graaf wonnen de eerste game met 24-22, verloren de tweede met 19- 21, maar brachten de derde ruim met 21-16 op hun naam. Ahoy-Wilskracht 2 is een vlotte zege voor de Hilver summers geworden. Door een gelijk spel van Gispen tegen Vriendenkring en een nederlaag van Smulders tegen koploper Wilskracht staan de Ahoy-spe- lers thans op een fraaie tweede plaats, die zij met niemand meer behoeven te delen. Wilskracht 11-21; Ahoy 11-18; Gispen 11-17; Smulders 11-16; Vriendenkring 11-12; Zeist 11-11; Buna 11-0; Vrien- 2 11-6; UTTC 11-5;Vitus 11-3; TYBB had het met AVGA niet moei lijk. Jaap Visser, die thans als derde man fungeerde, kon weinig presteren en verloor drie maal, maar Cees Schoof en Jan Witteman wonnen én hun enkelspelen én samen ook het dub belspel, zodat met 7-3 werd gewonnen Smash 3 trof het niet in de wedstrijd te gen Maccabi. Jos Neep was door aller lei omstandigheden nogal uit vorm en voorts hadden de gastheren voor de eerste maalde van Batswingers geko men speler Feitsma opgesteld. Dit is een aanzienlijke versterking, wat ook wel blijkt uit de twee punten, die de ex-Hagenaar voor zijn ploeg scoorde. Alleen Alex Rijnenk kon hem de baas worden. Egbert Welsink klopte Muller en Nihous, maar Rijnen kwam niet ver der dan een puntje tegen Muller. Het dubbel werd door Rijnen-Welsink met 21-17, 11-21 en 21-13 verloren, een op merkelijk resultaat omdat dit Smash- dubbel als regel een zeer goede partij SpGGlt, TYBB 9-15; Scylla 2 9-15; Nedlloyd2 8-12; AMVJ 3 9-19; AVGA 2 9-10; Smash 3 9-10; Maccabi 7-4; VTC 8-4; Disnie 9-3; Treffers 9-3. GTTC-Povac 2 begon bepaald hoop gevend voor de thuisclub, want door overwinningen van Bert Moors en van Louis Hamers, resp. tegen Hamerling en Schepers, veroverde men zich een prettige voorsprong. Het bleek echter, dat de Amsterdammers nog wel het een en ander in petto hadden, want de Haarlemmers konden na deze fraaie start niet meer tot rust komen. Aldus werd het 2-8, een uitslag, die de reser ves overigens duidelijk verdienden. Victory'55 vervolgde zijn tocht naar de tweede plaats door een keurige zege tegen Nufa. Dit Amsterdamse team heeft gezien zijn lastige spel eigenlijk wat beneden zijn stand en daar is de prestatie van de Volendammers des te verdienstelijker door. WGA 10-20; Povac 10-16; Victory'55 10-15; Nedlloyd 4 10-15; Togido 10-13; Hotac 10-10; Rapidity 10-10; Nufa 10-9; GTTC 10-5; Shell 10-4; Barna 10-2; KLM 10-1. Neddloyd 2 heeft Smash 2 zijn vierde nederlaag in successie bezorgd en me de door opvallende resultaten van an dere teams uit de gevaarlijke zone is de positie van Smash 2 wel wat ver slechterd, Sprenger UC bedwong AVGA met de bijna ongelofelijke cijfers 8-2 en UBTV 2 veroverde een nuttig punt je op Olympia. Het begin was voor Smash bepaald niet onverdienstelijk. Na verlies van Boswerger tegen Schoots kon Cligge tegen Leeuwendaal vlot ge lijk maken en zelfs wist Kramer voor een voorsprong te zorgen tegen de moeilijke van 't Hoenderdaal. Toen echter scoorde Nedlloyd vier maal vóór Boswerger tegen van 't Hoender- daal de achterstand kon verkleinen. Jammer was het dat Cligge van deze zwakste Nedlloyd'man juist niet kon winnen en dat ook Kramer verder niet kon scoren. Vermeldenswaard is in deze afdeling voorts de zege met 6-4 van ,DTTC tegen Docos, waardoor Povac weer alleen aan de leiding kwam, maar thans niet minder dan drie achtervolgers heeft gekregen. Ook onderaan nam het gedrang danig toe! Povac 10-18; Docos 10-16; Treffers 10- 16; DTTC 10-16; Nedlloyd 2 10-11; Bat swingers 2 10-7; Olympia 10-7; AVGA 10-6; Smash 2 10-6; UBTV 2 10-4; Sprenger UC 10-3. De uitslagen: overg. kl. F: Barna- Shell 3-7, Togido-Nedlloyd 4 2-8; KLM- Hotac 1-9, G: AMVJ 3-Treffers 7-3, VTC-Nedlloyd 3 0-10; H: UTTC-Zeist 4-6, Smu Iders-Wilskracht 3-7. Buna- Vriendenschaar 6-4, Vriendenkring-Gis pen 5-5. personen werd gewond, onder wie één zwaar. De eerste botsing geschiedde onder Zoetermeer, waar omstreeks half zeven drie auto's tegen elkaar op vlogen. Hoe een en ander zich heeft toegedragen, is niet bekend. Het weg dek was echter op sommige plaatsen spiegelglad. Btj de tweede botsing onder Zeven huizen, ongeveer een uur later, kwa men twee auto's van de baan Den Haag-Utrecht en twee auto's van de tegenovergestelde weg na een ingewik kelde kettingbotsing op de verkeerde rijbanen aan. Een Franse wagen dui kelde daarbij van de weg, terwijl een wagen met Haagse ingezetenen over de kop sloeg en zwaar beschadigd langs de weg terechtkwam. Ook de twee andere auto's die hierbij betrokken wa ren, werden, zij het in mindere mate, beschadigd. Deze kettingbotsing is ver moedelijk ontstaan door een volkswa- fenbusje, dat zijn vaart afremde en aarbij door de gladheid van de weg is gaan slippen. De slachtoffers werden op één na al len naar het Goudse Van Itersonzieken- huis vervoerd. Een inwoner van Den Haag, een tandarts, werd naar een zie- kenhuils in zijn woonplaats overge bracht. De rijkspolitie had handen vol werk om het verkeer weer op gang te bren gen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 dec. Behoudens goedkeuring door het College van Rijks bemiddelaars zullen de boordwerktuig kundigen van de K.L.M. een salaris verhoging van 21 percent ten opzichte van hun salarissen uit 1956 krijgen. De voorgestelde verhoging zou moeten ingaan per 1 november 1959 en geldig zijn tot juni 1962. Bij het bepalen van de verhoging is o.a. rekening gehouden met de verzwaarde taak waarmee de B.W.K.'s door de invoering van straal- verkeersvliegtuigen zijn belast. De B.W.K.'s hebben de laatste keer niet meegedeeld in de loonronde. Een commissie bestaande uit prof. mr. W. C. L. van der Grinten, mr. K. Wiersma en prof. dr. E. van Emden is door de K.L.M.-directie en de Ver eniging van K.L.M.-boordwerktuigkun digen gevraagd een advies uit te bren gen over een gewenste salarisverho ging en dit advies zou voor beide par tijen bindend zijn. HAARLEM, 21 december In de gisteren gehouden vergadering van het Algemeen Bestuur van de stichting Noord-Holland voor Maat schappelijk Werk heeft de commissa ris der koningin het voorzitterschap der stichting op zich genomen. Tot vi- ce-voorzitter werd benoemd de heer A. Admiraal, burgemeester van Enk huizen. De scheidende voorzitter, de heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum, verrichtte de installatie. DEN HAAG, 21 december Bij K.B. is aan J.J. van Heijst op zijn verzoek met ingang van 1 januari eervol ont slag verleend ais notaris te Den Haag. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 dec. De water overlast, waardoor in het weekeinde van 3 en 4 december vooral in de noordelijke provincies en in Noord- Brabant schade is aangericht, was niet zó ernstig, dat van een nationale ramp gesproken kan worden. De regering zegt dit in antwoord op vragen van het communistische Tweede Kamerlid Borst. Zonder de schade voor de be trokkenen te willen bagatelliseren, is de regering toch van mening dat er geen aanleiding is voor bijzondere hulp door de rijksoverheid. Wel zullen de regering, de provincies en de wa terschappen zich opnieuw beraden of nog verdere maatregelen ter verbete ring van de waterbeheersing nodig zijn, dan die, welke reeds werden voorbe reid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 dec. Op verzoek van een van beide partijen zullen de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken bemiddelen in het geschil tussen de sigarettenindustrie en de handel. Het geschil gaat over de verdeling van de extra ruimte, die be schikbaar komt nu na 1 januari de ex tra belasting op sigaretten vervalt. Zoals bekend heeft de regering goed gevonden, dat deze ruimte niet wordt gebruikt voor een prijsverlaging, maar voor verbetering van de industrie- en handelsmarges. De industrie is echter slechts bereid tot een verbetering van de handelsmarges met niet meer dan 0,12 per duizend sigaretten, aldus een antwoord van minister De Pous op vra gen van het Tweede Kamerlid Peschar (P.v.d.A.). (Advertentie) dan kent U ook b^ndy '84 van uitgelezen wijnenl likeuren proef weer eens de Dominicus „Levering via de erkende wijnhandel Imp. Koster Thijs Amsterdam" DEN HAAG, 21 dec. Een surplus aan ruwe aardolie in de wereld en een surplus aan vervoerscapaciteit zijn de voornaamste factoren die de economie van de grote olie-maatschappijen beïn vloeden. Als logisch gevolg vloeien hieruit voort een zeer zware concurren tie en een grote activiteit van onaf hankelijke niet-geintegreerde olie-han delaren. Daarnaast mag men zeker de steeds belangrijker wordende rol niet vergeten die Rusland als exporteur van ruwe aardolie in de wereldeconomie gaat meespelen. Zo wordt gemeld in het overzicht over 1960 van de „Caltex Groep Nederland". Ook bij deze groep bezint men zich op de consequenties van de genoemde omstandigheden, „die niet bepaald tot een hausse-periode hebben geleid en die dwingen tot herwaardering van het beleid op alle fronten. Die herwaarde ring zal vooral gezocht moeten worden °P het terrein van de efficiency, een reëel en belangrijk wapen in die con currentiestrijd. De toestand op de olie- markt dwingt tot een hoger opvoeren van de produktiviteit". Geen hausse-periode in 1960, dat ech ter toch een redelijk jaar wordt ge noemd, „met misschien als lichtpuntje het feit dat op de tankvrachtenmarkt de tarieven zich enigszins hebben ge stabiliseerd zij het op een laag peil en dat de hoop bestaat dat men hier het dieptepunt heeft gepasseerd". De Nederlandse Pacific Tankvaart Maatschappij, de Nederlandse rederij van de Caltex-Groep, beschikte in 1950 over twaalfduizend ton scheepsruimte en nu over een half miljoen ton. Vijf jaar geleden bedroeg het aantal zee varenden van deze maatschappij 340, thans zijn het er zevenhonderd. De raffinaderij van deze olie-maat schappij te Pernis, die dit jaar tien jaar hoeft bestaan, heeft haar produk- tie in tien jaar kunnen verdrievoudigen. De expansie gaat voort en een aspect daarvan is het Europoort-project. De eerste fase daarvan was het voltooien van een twintig kilometer lange pijplei ding van de kop van het eiland Rozen burg naar de raffinaderij. Onlangs zijn bestellingen geplaatst en contracten afgesloten voor het bouwen van twee tanks met een inhoud van 43.000 ton, elk. een aanlegsteiger en bijbehorende installaties in Europoort. In maart 1961 zal met de bouw ter plaatse van de tanks worden begonnen, zij zullen naar verwacht wordt in september gereed zijn. Het worden, voor zover bekend is, de grootste tanks in Nederland. Een belangrijk .gedeelte van het ma teriaal nodig vcor de bouw van een zeer grote kunstmestfabriek in Carta gena van de „Refineria de Petroleos de Escombreras", waarin Caltex een aandeel heeft, zal door Caltex Neder land worden verscheept. Men schat het tonnage van de te kopen en te ver schepen materialen op twintigduizend ton. De waarde van de in de Duitse bondsrepubliek voor de bouw en in richting van deze fabriek te kopen ma terialen wordt geschat op vijfendertig miljoen D.M. De eerste verschepingen van materiaal zullen nog dit jaar be ginnen. Het verschepen zal duren tot begin 1962. Eveneens is men kort geleden begon nen, in samenwerking met de Turkse overheid, met de bouw van een raffi naderij in Dèrirce. DEN HAAG, 22 dec. De voorzitter en de secretaris van de werkgroep inte gratie van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus en mr. J. S. Biesheuvel, heb ben in de bestuursvergadering hun voor lopige visie op de resultaten van de E E.G.-ministerconferentie over de ver snelling van de gemeenschappelijke markt, waarvan zij juist kennis hadden genomen. Ir. Knottnerus had de indruk, dat er wel enige stappen m de goede richting zijn gedaan. Als lichtpunten zag hij de conclusie van de E.E.G.-ministerraad, dat er op landbouwgebied vooruitgang is geboekt zodat de versnelling van het E.E.G.-verdrag voor de handel in land- bouwprodukten op 1 januari aanstaande van kracht kan worden, en het princi piële besluit dat van het heffingenstelsel gebruik zal worden .gemaakt. Eveneens een lichtpunt vond hij het dat de opbrengsten der heffingen die normaliter voor het importerende land zullen zijn inlanden waar „deficien cy-payments" bestaan, zoals Nederland, aan het exporterende land toevallen- Niet bevredigend voor Nederland vond hij het besluit, dat bij de instelling van elke heffing in het onderling ver keer tevens zal worden aangeduid wel ke uitzonderingsmaatregelen er in de vorm van kwantitatieve beperkingen of minimumprijzen nog mogelijk zullen blijven. Bij granen en suiker zal het heffingenstelsel, ingevolge het besluit van de ministerraad, al voor oogst 1961/1962 moeten worden toegepast, maar bij andere produkten kan men nog vele vraagtekens zetten, zo meende de heer Knottnerus. De heer Knottnerus was er benieuwd naar, hoe de preferenties voor de lid staten der E.E.G.die volgens het be sluit van de ministerraad door de ver houding tussen de heffingen in het on derling verkeer en in het verkeer met derde landen moet worden bewerkstel ligd. zullen uitvallen. Het kan nog wel lang duren voordat die zaak geregeld js. Als de preferentie voon tarwe zo wordt, dat zij doorslaggevend is. valt de Fran se tarwe op de Nederlandse markt en wat doen wij dan met onze broodme lange, zo vroeg spreker zich af. De heer Biesheuvel meende dat er vooral bij het overeengekomene omtrent geleidelijke vermindering van de hef fingen in het onderling verkeer en om trent uitzonderingsmaatregelen (kwan titatieve beperkingen en minimumprij zen) naast de heffingen nog allerlei ad dertjes in het gras zitten. In zijn openingsrede had de voorzit ter, de heer Biewenga, de resultaten der ministerconferentie, voor zover die hem op dat ogenblik bekend waren, al leszins bevredigend genoemd. Hij toon de zich zeer dankbaar voor de steun, die de Nederlandse handel en industrie hebben gegeven aan het streven, de landbouw in de versnelling te betrek ken. DEN HAAG, 21 dec. In het stu diejaar 1958-59 was 49 pet. der studen ten afkomstig uit het hoger milieu, 23 pet. uit de kringen van de middel baar gesalarieerden, 20 pet. uit de krin gen van de middelbaar zelfstandigen en 8 pet. uit het lager milieu. Aldus deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mede in zijn pubhkatie „De sociale en regionale herkomst der studenten bij het hoger onderwijs, i9r,8-'59." Vergele ken met het studiejaar 1954-5® is het aantal studenten uit het hoger milieu procentueel een weinig toegenomen ten koste van het procentuele aantal studen ten uit de middelbaré miheu s- In hetzelfde studiejaar was 24 pCt. der studenten Nederlands hervormd, 30 pet. Rooms-Katholiek, li pet. gerefor meerd, terwij] 30 pet der studenten geen kerkelijke gezindte opgaf. Van elke 1000 in Plattelandsgemeen ten wonende 18-29 jarigen genoten er 8 hoger onderwijs, in de industriesteden was dit getal 15, m steden met een over wegend verzorgende functie 26 en in typisch forensengemeenten 42. Sinds 1954-55 is de deelname aan het hoger onderwijs het sterkst toegenomen op het platteland. In de provincies Drente en Noord- Brabant, die een sterke economische ont wikkeling doormaken, is de belangstel ling voor het hoger onderwijs sinds 1954-55 relatief het sterkst gegroeid. In beide provincies is de belangstelling voor wis- en natuurkunde en de tech nische wetenschappen zeer sterk toege nomen, aldus de publikatie. Bestellingen voor tinplaat ten behof ve van de vatenfabrieken te Mombass' en op Bahrein (meer dan anderha' miljoen gulden) werden geplaatst bv de Koninkljjke Nederlandse Hoogoven5 en Staalfabrieken. Twee speciale tank' wagens met een inhoud van veertigdui' zend liter elk werden bij de D.A.F. b^ steld. Die twee tankwagens zijn W stemd voor de afdeling exploitatie det oliemaatschappij, die op Schiphol than! bezig is met het bouwen van een depot voor de levering van straalmotorbrand stof aan de burgerluchtvaart. De maatschappij betreedt in Neder-I land hiermee een nieuw terrein, hoe-I wel als voorloper daarvan kan worden beschouwd de levering van deze soort brandstof aan de motorenproefbank van de K.L.M. op Schiphol. De olie* maatschappij heeft met een luchtvaart maatschappij een contract voor drie jaar afgesloten voor het leveren van brandstof voor DC-8 en Bristol „Britannia" vliegtuigen van die maat schappij. DEN HAAG, 21 dec. Volgens d« door het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek samengestelde voorlopige gege* vens bedroeg de waarde van de invoef In november 1960 1.480 min. (v.m- 1 1.538 min), terwij] voor een waarde ran ƒ1.371 min. (v.m. 1.402 min.) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroej 93 pet. van de invoer (v.m. 91). De stijging van de invoer in novem-1 ber i960 t.o.v. de overeenkomende! maand van 1959 bedroeg bij de invoef 1 meer dan het dubbele van die van dei uitvoer, n.l. 172 min of 13 pet. tegen I 82 min. of 6 pet. Het dekkingspercentage van novem- ber 1960 was 5 punten, dat van het maandgemiddeide januari-novem- ber 1960, 3 punten lager dan in de overeenkomende maand resp. maan den van het voorafgaande jaar. Het it' voersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar 1.733 min. (jan.-nov. 1959 ƒ1.134 min.). DEN HAAG, 22 dec. Verleden week heeft de minister van Justitie in de Tweede Kamer op een vraag van freule Wittewaal van Stoetwegen toe gezegd te zullen pogen, de verhogingen over de maanden oktober tot en met december van de salarissen der rijks politie nog vóór Kerstmis te doen uit betalen. Wij vernemen thans, dat deze pogin gen geslaagd zijn en genoemde verho ging tegelijk met het salaris over de cember nog vóór de kerstdagen wordt uitbetaald. DEN HAAG, 21 december Bij K.B. is benoemd tot burgemeester vai) Wouw de heer J. M. S. Rutten, ingaan de 1 januari. Hij is thans ambtenaar ter gemeentesecretarie te Breda. De heer Rutten is aangesloten bij de KVF- DEN HAAG, 21 december Bij K.B. is benoemd tot raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage mr. L. J- van Gelein Vitringa, thans vice-presi dent van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. DEN HAAG, 22 dec. Bij beschik king van de staatssecretaris van O.. K. en W. is voor de periode van 1 ja nuari 1961 tot 1 junauri 1966 benoemd tot lid van de comissie van advies voor het rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen te Leiden: Prof. Dr. G. A. J, van Os te Nijmegen. UTRECHT, 21 dec. Het hoofdbe stuur van de Aartsdiocesane katholieke middenstandsbond heeft de heer W. H- van eesewjjk per 1 januari benoemd tot directeur van de bond. DELFT, 21 dec. Prof. dr. ir. A. J. Wildschut, die benoemd is aan de Tech nische Hogeschool tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling weg. en wa terbouwkunde voor het vak kennis en onderzoek van bouwstoffen, heeft van middag met het uitspreken van een re de over het onder'zerp „Kunststoffen voor de ingenieur" zijn ambt aan vaard. DEN HAAG, 21 december Tijdens een diner op de ambassade heeft de ambassadeur van Luxemburg, de heef J. P. Kremer, dinsdag een aantal on derscheidingen uitgereikt. Groótoffi- cier in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg werd dr. A. J. van den Tempel, hoogleraar aan de universiteit te Amsterdam, oud-directeur generaal voor fiscale zaken bij het ministerie van Financiën. Het commandeurs kruis in deze orde kregen prof. dr. Van der Poel, oud-dir,ecteur van de rijksbe lasting-academie te Rotterdam en oud directeur van rijksbelastingdienst aan het ministerie van Financiën en de heer F. W. A. M. Paymans, oud-direc- teur van 's rijks belastingen en oud' hoofd afdeling invoerrechten bh' minis terie van Financiën. WAT DENK JE DAT HET VOOR MET... HET PLAN OM HET STUK NOG EENS OP TE VOEREN WED IK hIET WERKTE ONMIDDELLIJK.' ZELFS ALS IK EEN GASMASKER B'J DE HAND HAD, ZOU IK GEEN TUD CEVONDEN HEBBEN OM HET OP ZETTEN EEN KWARTIER LANG SEEN ALARM—DUS DIE BENDE LIEP RUSTIG NAAR BUITEN ALS NETTE CLIËNTEN, 'KSEMl - GOEDJE WAS 2EWW-6AS'... TIJDENS DE OORLOG ONT WIKKELD, MAAR NOOIT GEBRUIKT. MAAR GEEN ENKELE SOORT WAS Zo OELTREFFEND ALS DEZE, VOOR ZOVER IK WEET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2