Gestruikeld over goe Minister Van Aartsen (A.-R.) door eigen partij ten val gebracht ALLEEN K.V.P. EN V.V.D. STEUNEN DE REGERING Onverwachte kabinetscrisis Stakingsgolf in België Mr. van Doorn voor de radio Het weer Prof. Oud: crisis kan lang duren Ministerraad bijeengekomen WIM KAN teleurgesteld Kwesties tussen beide Duitslanden Opnieuw Polaris afgevuurd Dodencijfer ramp München thans 52 Mr. Luns naar Las Palmas r I De kabinetscrisis Mr. Burger: wezen wint het van schijn vejoreijout Jfuède dames- en herenjasjes Veel bewolking tSnburgde Ê^ente "-Sa,™, Op de spits gedreven Verzachtende motie Mening fractieleiders Medeleven van De Quay Nieuwe chicanes om handelsakkoord Congres Amerikaanse communisten vrijdag 23 december i960 84sfe JAARGANG No. 30706 25 Hierboven de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, mr. J. van Aartsen, toen hij gisterenavond de Tweede Kamer meedeelde de motie-Van Eibergen in ieder geval naast zich neer te zullen leggen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 december De kerstsfeer op het Binnenhof, waar een hoge denneboom reeds vele avonden een romantisch licht verspreidt, is gisteren plotseling verstoord door een politiek conflict, dat in de Tweede Kamer het kabinet-De Quay heeft doen tuimelen. Alle ministers hebben hun portefeuilles ter beschikking gesteld. GEEF TOCH BJCKERING HANDSCHOENEN JS?den E 6?sterdam DEN HAAG, 23 december De raad van ministers is vanoch tend om 10 uur 20 in de Trèves- zaal op het Binnenhof bijeenge komen ter bespreking van de kabinetscrisis. Minister Luns was niet ter vergadering tegenwoor dig. Hij is voor een vakantie naar het buitenland vertrokken. De heer J. van Eibergen (midden), die na de be wogen vergadering de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, de hand kwam druk ken. Links minister drs. H. A. Korthals, rechts minister mr. A. C. W. Beerman. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voof advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Kabinet-DE QUAY AFGETREDEN (Advertentie) In het parlement is de laatste dag, waarop dit voor het kerstreces zou ver gaderen, een verscherping ingetreden van de situatie, ontstaan door de heftige kritiek op het woningbouwbeleid van de regering. Aanvankelijk bestond nog de verwachting, dat de zaak met een compromis gered zou worden, maar de Anti- Revolutionairen dienden een motie in, waartegen hun eigen partijgenoot in het kabinet, de minister van Volkshuisvesting en Woningbouw, mr. J. van Aartsen, zich tot het uiterste heeft verzet. In de motie werd gevraagd, dat aan het bouw programma voor 1961 vijfduizend woningen zouden worden toegevoegd, zodat het totaal 85.000 zou worden. Een poging van de K.V.P. om tot een oplossing te komen door in een motie-Andriessen voor dit moment niet meer dan 2500 wonin gen extra te vragen en eerst na een half jaar te bezien, of de tweede helft als nog zou kunnen worden toegevoegd, heeft niet meer kunnen baten. De A.R. kreeg, behalve vanzelfsprekend de stemmen van de oppositie, ook de C.H. achter zich. De motie-Van Eibergen werd met 70-59 stemmen aangenomen. Tegen stemden alleen de K.V.P. en de V.V.D. De motie-Andriessen is niet meer in behandeling genomen. Haarlem: grote houtstraat sz AMSTERDAM - DEN HAAG DEN HAAG 23 dec. De V00rzitter an de Katholieke Volkspartij mr H V. van Doorn, zal vanavond om 19 10 iur voor de radio een verklaring afleg- naar nanlpiHinJ? Van clp» U-u; -""cnuig aneg- Sen naar aanleiding van de kabinets crisis, die gisterenavond is ontstaan. Vo^x HAAG, 23 dec. De fractie- hir. 'er van de Partij van den Arbeid, gen iA. W. Burger, heeft vanmor- zijn h,' toespraak voor de radio slotverk]''':m'linC uitgesproken over de dent dat van de minister-presi- A.R -bewin'rt seval van aftreden van de slag aan mi eden de Politieke grond- len. Een knf!!1 kab,net zou zjjn ontval- op de borst "V notabene. dat zich juist binding te kennen S8en parti'politieke gewonnen" van0 a het..wezen het toch gewuiimui van de schijn, toen minister president De Quay zijn grondslag i a aan de steun vandeAïfen ChJÜTS Historische Partp. Dit kan slechts Jul* verend werken in de onwaarachtig "J" Jitieke sfeer, waaraan Nederland het kabinet De Quay heeft geliden a'dus de heer Burger. s den. In ieder geval is wel gebleken, <jat de lichtvaardige wjjze, waarop de PvdA d't het kabinet is verwijderd, alsmede S® wjjze, waarop nagelaten is met de r; vdA overleg te plegen over de kabi netsformatie na de nodeloos geforceer de verkiezingen, weinig verantwoord is geweest, aldus 'mr. Burger. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL.' 13439 JlIDSE5TRA<T (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) bewolking en plaatselijk enige iiitrslag" MatiSe. aan de kust tijde- krachtige tot harde zuidelijke heïatu Wein'B verandering in tem- ?°h: 8.47-16.32. Maan: 12.30—.—. Sta«on Weer 2 fhoven bi^buro max. min. neersl. temp. temp. afgel. gisteren 24 uur zw. bew. 6 3 1 zw. bew. 7 1 1 onbew. 5 3 7 zw. bew. 6 0 1 half bew. 6 1 0.5 half bew. 5 -0 0.1 zw. bew. 6 0 1 mist 5 0 0.4 zw. bew. 6 2 0 zw. bew. 7 1 1 zw. bew. 5 -0 3 mist 1 -2 8 In aanwezigheid van de minister president verklaarde minister Van Aartsen gisteren aan het begin van de avond-zitting, dat hij de motie van zjjp partijgenoot Van Eibergen naast zich neer zou leggen en dat hij zijn portefeuille ter beschikking zou stellen, alleen reeds wanneer een belangrijke meerderheid van de A.R.-fractie ervóór zou stemmen. Dit laatste gold, zoals de minister mede deelde, ook voor de andere A.R.-be windslieden in het kabinet (de minis ter van Financiën, prof. Zijlstra, en staatssecretaris voor Sociale Zaken, de heer Roolvink). Prof. de Quay, wiens aanwezigheid onderstreepte, dat het beleid van de minister van Volkshuisvesting door het gehele ka binet werd gesteund, waarschuwde, dat in dat geval ook de basis aan het gehele kabinet zou ontvallen. De A.R.-leden hebben de zaak niet temin op de spits gedreven en hun eigen minister laten vallen, nadat men open lijk diens beleid „niet sterk" had ge noemd. De A.R.-fractieleider dr. Bruins Slot heeft voor deze houding de volgende verklaring gegeven: „de woningbouw moet grotere voorrang hebben; wij willen in dit opzicht ons xerkiezingsprogram waar maken." Het ®?xaar van overspanning van de bouw- weevt' dat voor de minister sterk vol een' ztS bÜ anders te zien. Het moet niet mS j m bestreden worden, maar in He wf1, de minst draagkrachtigen oerkt aantm n' doordat Yen te In gebouwd. Soedkope woningen wordt ••^narnfeenm0" van de minister en Z?Yk urtefn M? liepen op dit punt sterk uitee Mr van ^artsen sprak over het grote gevaar, dat door over spanning op ae bouwmarkt de prijzen zouden stygen, waardoor ook de huren omhoog zouden gaan, hetgeen juist voor de kleine huurders het meest nadelig zou zijn. Het ls dezelfde bezorgdheid, die de laatste tyd herhaaldelijk in het parlement naar voren komt. Tjjdens de interpellatie over de lonen in de me taalindustrie en ook bij het landbouw- debat hebben andere ministers dezelf de waarschuwingen laten horen, name lijk dat wij uiterst voorzichtig moeten zijn met het oog op prijsstijgingen. De situatie is ditmaal nog wat gecompli ceerder geworden, nu de minister van Volkshuisvesting bij de verdediging van zijn begroting liet uitkomen geen re- Qen te zien een uitbreiding van de woningbouw zonder subsidie van de over heid de zogenaamde „vrije sector" aan banden te leggen. Hij zei een verdere uitloop tot 15.000 a 16.000 van WeiY?mngen per iaar te voorzien. HinYLi1.01 h'j weten, dat deze uitbrei- paan °nf ebmiteerd zal kunnen door- niet 'te bew>ndsman zei overigens immeren fen overgaan tot het weder- beleid. een rijksgoedkeuring- Jorri7 echt gesubsidieerde wonin- gm ^ehSdln ?L?an bepaalde gren- zer öl» 000)' „Wanneer er gelimiteerd moet worden, dan in beide sectoren op evenredige wijze", aldus de kritiek van dr Bruins Slot op dit punt van het beleid. Er viel echter met mr. Van Aart sen wel te praten, zoals bleek toen de verzachtende motie-Andriessen werd ingediend. Het totaal van 80.000 woningen, dat de minister aanvanke lijk voor 1961 had genoemd, zou tot 81.250 en zo mogelijk over een half jaar tot 82.500 kunnen worden uitge breid. Bovendien toonde de minister zich nog bereid, ingaande op de mo tie-Andriessen, het aantal van 5.000 woningen, die in de begroting ver meld staan als 'n extra te subsidiëren groep, die bestemd is voor de laag ste inkomens, voor 1961 tot 10.000 uit te breiden. In deze beide conces sies vond de K.V.P. de vervulling van zoveel van haar wensen, dat de fractie geen aanleiding meer zag nog verdere eisen te stellen en de motie- Van Eibergen te steunen. Voor de K.V.P. heeft, zoals de heer Andriessen uiteenzette, veel gewicht in de schaal gelegd hetgeen de minis ter mededeelde over de overspanning, die ook van andere zijde de bouwmarkt bedreigt. In 1960 is voor de industrie 400 miljoen aan nieuwbouw toegestaan, maar men heeft voor 200 miljoen moe ten aanhouden. Op het departement liggen voorts nog projecten voor han del en verkeer voor 177 miljoen, voor gezondheidszorg van 200 miljoen, voor onderwijs van 189 miljoen en voor over- heidsbouw van 106 miljoen gulden. In totaal bijna 1 miljard gulden. Voor de heer Andriessen is dit c(jfer een be wijs, dat inderdaad de grootste moeite wordt aangewend om de woningbouw preferentie te geven en de overspanning op de bouwmarkt te voorkomen. Ook prof. Oud (V.V.D.) zei van oor deel te zijn, d;.t de woningnood wel van ernstige aard is, maar dat men met de minister de uiterste voorzich tigheid moet betrachten, om niet over spanning op de bouwmarkt op te roe pen. „Niemand kan precies zeggen wanneer de grens wordt overschreden, waar die overspanning gaat intreden", aldus de liberale fractie-voorzitter. De behandeling van de begroting is geschorst. Dr. Kortenhorst heeft met een korte kerstwens afscheid ge nomen. Hjj zei te hopen dat de ko mende dagen voor allen die verant woordelijkheid dragen, „de wijsheid zullen brengen" waaraan wij en ons land behoefte hebben." Prof. Oud, tegen het middernachte lijk uur naar zijn mening gevraagd, noemde de kabinetscrisis op hoogst wonderlijke wijze tot stand gekomen en zei van oordeel te zijn, dat deze wel enige tijd zal duren, terwijl de uitslag volkomen onzeker is. De verantwoor delijkheid komt volgens hem geheel voor rekening van de A.R. „Misschien brengt de uitslag nu een kabinet van veel minder gewenste samenstelling dan het huidige,'' zo liet hij dr. Brains Slot weten, die mededeelde dat hij het oprecht betreurde, in geweten ver plicht te zjjn geweest dit kabinet, dat men in menig opzicht wist te waarde ren, te moeten laten vallen. Met een half jaar wachten, zoals de motie-An driessen, mede door de liberalen on dertekend, voorstelde, had alles kun nen worden voorkomen, aldus prof. Oud. Ook de heer Andriessen sprak van een „uiterst moeilijke situatie". De heer Ti- lanus daarentegen stelde het extra-par lementaire kabinet verantwoordelijk, dat het uit „een zo geringe zaak" de consequenties heeft willen trekken. (Zie ook elders in dit blad) illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllliiimiiiiiilillllllllli Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiifii (Van een verslaggever) HILVERSUM, 22 dec. Voor de tweede keer ligt de Oudejaarsavond radio-conférence van Wim Kan in stuk ken. Minister-president De Quay heeft persoonlijk nog pogingen aangewend Wim Kan te bereiken om hem zijn medeleven te betuigen. In zijn kleed kamer heeft de conferencier het slechte nieuws vernomen. Hij heeft zich daarna niet meer laten zien. Hij was moe van de voorstelling en ook was het nieuws voor hem een teleurstelling. Naar zijn echtgenote, Corrie Vonk, nog vertelde had hij tijdens hun drukke tournee van de laatste tijd juist met veel moeite zijn conférence en de bijkomende liedjes voor elkaar gekregen. „Wim zal er nog wel iets van kunnen gebruiken, maar hele stukken in zijn conférences zijn nu onbruikbaar ge worden. Toevallig heeft hij er juist nog op het toneel een toespeling over ge maakt." Het echtpaar Kan was daarna on be reikbaar. In radio-kringen beweren sommigen dat het optreden van Wim Kan op Oudejaarsavond onzeker is ge worden. De publieke opinie zal moeite heb ben te geloven, dat het kabinet-De Quay tenslotte inderdaad gestruikeld is over 2500 woningen. Zo is het dan ook niet helemaal. De 2500 wonin gen, welke de protestants-christelij ke fractie scheidden van de katholie ken en de liberalen, waren woningen voor de minst draagkrachtigen. Wo ningen waarover het land de laatste tijd via tal van adressen en vergade ringen in rep en roer geweest is. De vraag waarom het uiteindelijk ging was oj minister Van Aartsen onmid dellijk in de bouw van die woningen zou toestemmen oj dat hij, zoals libe ralen en katholieken tenslotte be reid waren te aanvaarden, eerst in het begin van 1961 tegen de achter grond van de dan heersende situatie van de conjunctuurde zaak nader zou bezien. Het betrekkelijk kleine aantal woningen groeide zo, staande het debat, tot het symbool waaraan te toetsen zou zijn welke risico's het kabinet zou willen aanvaarden om de daad te stellen, waaruit zou blijken, dat de woningnood inderdaad nog steeds volksvijand nummer één genoemd mag worden. Uiteinde lijk ging de keuze tussen het onge remd laten uitlopen van de woning bouw in de vrije sector en het aan leggen van een rem op die bouw, als dat nodig zou blijken, teneinde plaats te maken voor een nu gegarandeerde bouw van 2500 gesubsidieerde wonin gen voor< de groev die, naar vrijwel ieders mening, bij het lenigen van de woningnood voorrang moet hebben. Om twee redenen heeft minister Van Aartsen gemeend, die stap niet te moeten zetten. Op de eerste plaats achtte hij zijn beleid doorkruist bij de belofte tot beknotting van de particuliere bouw in de vrije sector Op de tweede plaats vreesde hij bij het ongeremd laten van de vrije sec tor met daarbovenop nog de belofte van een groter contingent gesubsidi eerde woningen een overspanning van de bouwmarkt, waarvan de funeste gevolgen op lonen en prijzen niet meer te keren zouden zijn. Daarmee achtten de protestants-christelijke Kamerleden het bewijs geleverd, dat de woningnood door dit kabinet in onvoldoende mate bestreden wordt. Enerzijds dus een kwestie van struc- BERLIJN, 23 dec. (A.F.P., Rtr,) Als gevolg van onverwachte en naar verluidt door de Oost-Duitsers veroorzaakte moeilijkheden ziet het er niet naar uit, dat binnen enkele da gen een nieuw handelsakkoord getekend kan word - tussen Oost- en West- Duitsland, De vooruitzichten op een overeenkomst waren tot gisteren nog zeer gunstig en nog altijd schijnt het dat de feitelijke handelskwesties alle zijn opgelost. De onderhandelaars zullen elkaar volgende week woensdag opnieuw ont moeten. Verwacht mag worden, dat de Oost-Duitsers hun beperkingen van de handel tussen West-Berlijn en West-Duitsland geleidelijk geheel en al zullen loslaten, maar dit niet met zo veel woorden in een verdrag willen vastleggen. Intussen zijn er plannen voor Ingrij pende wijzigingen in de Oostduitse in dustrie, welke beogen deze met betrek king tot de leveranties van gepaalde goederen onafhankelijk te maken van de Bondsrepubliek. Dit zou vooral de chemische industrie en de scheepsbouw betreffen en niet zonder wrijving zijn beslag kunnen krijgen. CAPE CANAVERAL, 23 dec. (U.P.I.) De Amerikaanse onderzeeboot Robert E. Lee heeft met succes een ballistisch projectiel van het type Polaris gelan ceerd, terwijl men zich een meter of twintig onder de zeespiegel bevond, ongeveer 50 kilometer ten oosten van Cape Canaveral in de Atlantische Oceaan. Het was de dertiende maal dat een Polaris werd afgevuurd door een onder water zijnde onderzeeboot. De Polaris is een met vaste brandstof werkend projectiel dat een vernieti gingskracht heeft die 40 maai zo groot is als die van de atoombommen die in de laatste fase van de tweede wereld oorlog de Japanse steden Hirosjima en Nagasaki hebben verwoest. De Polaris weegt 15 ton. De Robert E. Lee is de uerde Amerikaanse Polaris-onderzee- o aDit scbiP za' waarschijnlijk bin- n de komende drie maanden „opera tioneelworden. De eerste Polarisonder- yan de A nerikanen, de George Washington, doet reeds dienst met 16, een atoomoorlogskop dragende, Po- iarissen aan boord. De tweede Polaris- onderzeeboot, de Patrick Henry, krijgt binnen enkele weken een zelfde voor raad. MÜNCHEN, 23 dec. (U.P.I.) Twee mensen die gewond waren bjj de vlieg ramp van zaterdag, zijn gisteren aan hun verwondingen bezweken. Het do dencijfer is daardoor gestegen tot 52. Een woordvoerder van de gemeente München heeft inmiddels bekend e- maakt dat op de muur waartegen het vliegtuig te pletter was geslagen, een herdenkmgsplaquette zal worden aange bracht. SCHIPHOL, 23 dec. Met zijn echt genote is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vanoch tend naar Las Palmas vertrokken om daar twee weken vakantie te genieten. Vlak voor hij in het K.L.M.-toestel stapte, dat hem naar het warme zuiden zou brengen, zei hij desgevraagd dat hij thans voor de vijfde maal het aftreden 'meemaakt van een kabinet waarin hij als minister was opgenomen. De eerste maal geschiedde, dit in juni 1955, de tweede maal m mei 1956, de derde maal in december 1958, de vierde maal in maart 1959 en vandaag is dan de vijfde keer. Ik ben officieel nog tot middernacht vandaag in functie, zei hij, want van daag gaat de minister-president pas naar de koningin om zijn ontslag aan te bie den. Verder commentaar op het aftre den van het kabinet kon de heer Luns niet geven. Hij zal vermoedelijk om streeks 10 januari in Nederland terug keren. WASHINGTON, 23 dec. (A.F.P.) - 31 december zal er in Chicago een congres beginnen van de Amerikaanse communisten, zo heeft Edgar Hoover, directeur van het federale bureau voor onderzoek (F.B.I.) meegedeeld. Men wil op dit congres komen tot oprich ting van een nieuwe organisatie voor de Amerikaanse jeugd. Deze foto is gemaakt in Charleroi, de mijnstad in Henegouwen, waar even als in geheel Waals België een ware stakingsgolf woedt. De stakers demon streren tegen de bezuinigingswetten van premier Eyskens. (Zie ook elders in dit blad) Duitsland De Westduitse strijd krachten zullen In januari worden ver sterkt met circa 41.000 rekruten. De to tale sterkte zal daardoor stijgen tot zo om en nabij de 291.000 man. (Rtr.) turele beleidsopvattingen, anderzijds een conjunctureel argument. Aan die structurele kwestie het al of niet willen afremmen van de particuliere bouw zijn o.i. de ka tholieke en liberale Kamerleden wat snel voorbijgelopen. Uiteindelijk is het zo, dat de kreet om leniging van de woningnood, welke de laatste tijd in het land geklonken heeft, betrek king had op woningwetwoningen en premiewoningen, niet op woningen voor meer draagkrachtigen. Wij ge loven niet dat men daar, met een beroep op een eenmaal begonnen be leid en een dosis optimisme, de oren voor kan sluiten. Wat de con juncturele kwestie betreft is het ka binet eens te meer vervallen in de vage termen van de prognose, of eigenlijk niet eens in een prognose, maar alleen in het onbestemde pes simistische gevoel, dat er wel eens iets mis zou kunnen gaan op de bouwmarkt. Van dergelijke argumen ten zijn de financiële, economische en sociale debatten met dit kabinet de laatste tijd rijkelijk doorspekt ge weest. Bij de landbouwdebatten, het loon- debat en het debat over de geclausu leerde belastingverlaging werd de Kamer eveneens geconfronteerd met de uitermate grote voorzichtigheid van de bewindslieden. Deze keer heeft de economische voorzichtigheid blijkbaar de politieke wijsheid bedro gen. Politieke wijsheid zou hebbeh mee gebracht, dat aan beide zijden, zowel bij de regering als bij de Kamer, meer aandacht was besteed aan de nadelen, om niet te zeggen de volslagen zinloos heid, van een kabinetscrisis op dit ogenblik. Behalve Wim Kan is waar schijnlijk niemand, ook de oppositie niet, bij een aftreden van de ministers gebaat. Een grondige wijziging van de politieke constellatie, door een terugkeer tot de vroegere brede basis, ligt niet bepaald voor de hand. De P.v.d.A. heeft zichzelf daar allerminst op voorbereid. Een terugkeer van precies dezelfde combinatie van par tijen is ook niet geheel zeker, aange zien er met name voor de K.V.P. wel aanleiding is van de A.R.P. haring of kuit te vragen over een aantol punten, met name over de mammoet wet. In ieder geval zullen de krachtig ste figuren van het aftredende kabinet minister Zijlstra en staatssecretaris Roolvink niet terugkeren. Als er dan uit de oude équipe ook nog wat zwakke figuren worden geëlimineerd, kan men nauwelijks nog van een terug keer spreken. Er is deze zomer veel gesproken van een reconstructie van het kabinet. Doch dan dacht men toch eerder aan het heengaan van de zwakke figuren dan aan het ver vangen van de sterke. De anti-revo lutionaire Kamerfractie moet zich be wust zijn geweest van het verlies aan kwaliteit, dat zij door haar actie tegen haar partijgenoot Van Aartsen_ en in hem tegen diens collega's Zijlstra en Roolvink, veroorzaakte. Dat is dan haar zware aandeel in de verant woordelijkheid. m De kracht van dit kabinet lag voor namelijk in de financiële, de sociale en de economische sector. Het was de trits van departementen in deze sectoren, die op de duur als een zware last op het beleid gedrukt heeft. Binnen dit drietal was het minister Zijlstra die de toon aangaf. We hebben onze bewondering voor deze bewindsman nooit onder stoelen of banken gestoken, maar tevens heb ben wij ons dikwijls afgevraagd of het beleid, dat onder zijn nauwelijks verborgen supervisie gevoerd werd, ondanks alle wetenschappelijke brille niet wat te veel dingen tegelijk tot stand wilde brengen. Of het in zijn, op prognoses gebaseerde, onverzette lijkheid tenslotte wel voldoende recht liet wedervaren aan de uiteenlopende groepen in de bevolking waarvoor ieder woord van dit kabinet onmid dellijk tot wet versteende. Het nood lot van dit regeringsteam lijkt ons te zijn, dat het was als een tamelijk zwak rijtuig, dat door een al te vurig paard getrokken werd. Wanneer men, zoals minister Zijlstra nog onlangs gedaan heeft, de daden van de depar tementen van financiën, economische zaken en sociale zaken zo uitdruk kelijk als één onverbrekelijk geheel ziet, ontkomt men er tenslotte niet aan, dat ook de andere departemen ten, zoals landbouw, binnenlandse za ken en nu, zeer duidelijk, ook volks huisvesting, in al hun daden de finan ciële meester naar de ogen moeten zien. In die omstandigheden is ieder miljoen méér goed voor een kabinets kwestie en iedere zijstap van het een maal uitgestippelde conjuncturele pad een zonde tegen de economischs wetenschap. Wij willen niet beweren, dat de sterke man in dit kabinet, minister Zijlstra, tenslotte niet beland zou zijn bij het doel, dat een meerderheid in ons volk nastreeft, als hem daartoe genoeg geleidelijkheid en welwillend heid gegund geweest waren. Maar het valt niet te ontkennen, dat de wijze waarop bepaalde leden uit het kabi net de groepen waaruit ons volk nu eenmaal bestaat met een bijkans euvele onverzettelijkheid tegemoet getreden zijn, deze geleidelijkheid en welwillendheid hier en daar wel eens zwaar op de proef heeft gesteld. Te zwaar, naar nu gebleken is. Dat is dan hun aandeel in de verantwoorde lijkheid. Hoe dan ook, deze kabinetscrisis is te betreuren. Want wat ook de zwak ke plekjes waren in dit kabinet: wit waren Op de goede weg en ons volk kon, naar het voorbeeld van een En gelse verkiezingsleuze, zeggen: het is ons nog nooit zo goed gegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1