Europese commissie tevreden over E.E.G.-versnelling eervliet Bezwaren tegen systematiek van huidige loonpolitiek Drs. van Straaten over onze economie bij de jaarwisseling Gedeeltelijke aansluiting der N.O.V. voorgesteld PAUL VLAANDEREN en komplot De landbouw in 1961 belangrijk werkterrein voor de Euromarkt Jongeman door trein gegrepen Tweede reactor in Israël Ook de Marine verzoekt opslag Pleidooi voor een internationale conjunctuurbeheersing Rechters steunen de integratie ADENAUER naar Parijs en Londen Socrates betaalde geen belasting „Politiek" Sartre- gesprek voor de tv Koning SAOED is weer premier Von Brentano in het Vaticaan Collectie Foto's naar Wenen M.LR. akkoord met nieuw loonsysteem Hoop Europ op fusie der drie ese executieven Bijbelonderricht op openbare lagere scholen DRS. P. S. PF.T.S IN E.S.B. Na verhoging toeslag op politiesalarissen Rechtbank maakt wetten van Louisiana ongedaan Invordering door hoge hypotheken zeer moeilijk Rotterdamse raad ziet „De Duivel en God „OPENBARE" ONDERWIJZERS EN N.V.V. Merkwaardige organisatievorm Karei Doorman Vliegtuigen over het water naar basis Kennedy benoemt onderminister van defensie Abebe Bikila in leven VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 #»AGINA 2 fijr Rotterdam versterkt als eerste subsidie NEW ORLEANS Nederlandse architectuur DEN HAAG, 23 dec. De commissie van de Europese Economische Gemeen schap is tevreden over de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt van de zes (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië), zo heeft dr. S. L. Mansholt, de vroegere Nederlandse minister van landbouw, die rlce-voorzitter is van de E.E.G.-commis- sie, donderdag verklaard op een pers conferentie In Den Haag. De commissie is uiteraard het meest tevreden met het definitieve besluit van de ministerraad der E.E.G. van deze week om de af braak der tarieven in het onderlinge verkeer te versnellen door een extra verlaging van tien procent per 1 ja nuari a.s. voor industrie-produkten en een extra-verlaging van vpf pro cent voor (niet geliberaliseerde) land- bouwprodukten. Door deze extra-ver- lagingen zal, voor de industrieproduk- ten, een totale vermindering in verge lijking met 1958 van 30 procent zón bereikt en voor niet-geliberaliseerde landbouwprodukten van 25 procent. In principe was het versnellingsbe- sluit in mei van dit jaar reeds gevallen, doch voor de landbouw was als voor waarde gesteld dat er vorderingen zou den worden gemaakt in de richting van een gemeenschappelijk landbouwbeleid. De heer Mansholt legde er donderdag de nadruk op, dat de vorderingen op dit febied vooral mogelijk zijn geweest oordat het principebesluit van mei politieke druk achter de ontwikkeling had gezet. Dit was voor hem een nieuw bewijs dat politieke druk van buiten een heilzame factor is bij de ontwikkeling van de integratie. (Advertentie) slecht horend Ook da conventionele boortoestellen, die onder de kleren ge dragen worden, zijn In de laatste jaren «norm vooruitgegaan. Wij bieden u keuze uit vele merken, w.o. Aditone, Audium, Muftitone, Philips en Siemens. Prijzen 240.- i Vraagt gratis brochures horen zien 4 rntnrigiTi4>u M HSASMM TfiL 1*171 ROTTERDAM, 22 dec. Met alleen de stemmen van de twee communisten tegen heeft de gemeenteraad vanmid dag besloten een tegemoetkoming te verlenen aan de federatie interkerke lijk overleg in schoolzaken (IKOS) Nederlandse Protestantsenbond. Het faat hier om verhoging van de subsi- ie In de kosten voor net bijbelonder richt en om een nieuwe subsidie voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen. In totaal is een bedrag van 95.000,— beschikbaar gesteld. Onder de genoemde leer- en hulp middelen worden verstaan bijbels (oude en nieuwe testament), zangboekjes, kaarten van de oude wereld, wand platen, films en filmstroken. Verwacht wordt dat deze middelen in belangrijke mate er toe zullen bijdragen, dat het bijbelonderricht, dat aan ongeveer 17.500 leerlingen wordt gegeven, op een meer aanschouwelijke en bevatte lijke wijze kan worden gegeven. Rotterdam is hiermee de eerste ge meente in den lande, die een derge lijk besluit heeft genomen. Volgens de woordvoerder van de CHU dr. F. J. Krop wacht men in den lande met spanning op de beslissing van de Rot terdamse raad, om daaraan te kun nen „aanhaken". IJMUIDEN, 23 dec. Donderdag avond omstreeks zeven uur heeft zich op het station Santpoort-Zuid een ern stig ongeval voorgedaan. De 18-jarige S. S. uit Haarlem werd gegrepen door een uit de richting Haarlem komende snel- tnein. Hij is met ernstig letsel in het Antonius-ziekenhuis in IJmuiden-Oost opgenomen. Een been moet worden ge amputeerd. De jongeman was over de spoorbomen aan de Wüstelaan geklom men om de trein, die gereed stond voor het vertrek naar IJmuiden-Oost te kun nen halen. Hij liep langs de spoorbaan en bemerkte niet, dat de trein uit Haar lem met grote snelheid naderde. Het belangrijkste besluit van de mi nisterraad van deze week achtte de heer Mansholt overigens de aanvaarding van het beginsel dat een stelsel van hefl fingen moet worden ingevoerd in het onderlinge handelsverkeer in landbouw produkten, met prpstoenadering in de zes landen. Dit is bepalend voor de toekomstige landbouwpolitiek van de gemeenschap. Men gaat niet uit van ge wone coordinate van de nationale land bouwpolitiek van de zes landen, zo zei hij. Dat wil overigens niet zeggen dat men er nu al is. Per produkt zal moe ten worden nagegaan in hoeverre naast het heffingenstelsel andere beschermen de maatregelen kunnen bestaan. De commissie zal in de eerste maanden van het nieuwe jaar definitieve rege lingen voor bepaalde produkten (graan, varkensvlees, eieren, gevogelte, suiker) moeten uitwerken en aan de minister raad voorleggen. Als onderdeel van de versnelde uit voering van het E.E.G.-verdrag zal eerder dan in het verdrag was voorzien een begin worden gemaakt met de op bouw van het gemeenschappelijke bui tentarief. De heer Mansholt hoopte dat de onderhandelingen die binnenkort in het G.A.T.T. zullen worden gevoerd over wederzijdse tariefconssies, zul len lelden tot verlaging van dit tarief. Echte onderhandelingen zijn in het G.A.T.T. over het E.E.G.-tarief nog niet gevoerd. Tot op heden heeft de E.E.G. in Genève alleen nog maar haar tarief verdedigd. De heer Mansholt was, hier over sprekend, vol lof over de samen werking van de zes regeringen daarbij. Zij treden tegenover hun G.A.T.T.-part- ners werkelijk als eenheid op. Al met al kan men er op rekenen dat de landbouw volgend jaar een der be langrijkste werkterreinen van de E.E.G. zal zijn. Daarnaast staan voorop in de belangstelling de kwestie van de kartel- politiek en de associatie van Afrika bü de gemeenschap. Op het gebied van de kartelpolitiek Is onlangs de eerste stap gezet. De com missie heeft een eerste ontwerp-regeling aan de ministers voorgelegd. Veel kon dr. Mansholt er verder nog niet over zeggen. Er zal nog veel werk moeten worden verzet voor men tot een bevre digende oplossing van dit vraagstuk zal zijn gekomen. Wat Afrika betreft zal de E.E.G.- commissie zich dit jaar moeten bera den over de vraag hoe de associatie van een aantal Afrikaanse gebieden moet worden voortgezet als de huidige associatieregeling (die in 1958 voor vijf jaar werd opgezet) afloopt. Veel zal uiteraard afhangen van de politieke ont wikkeling in Afrika. Daarnaast zal men er zich vooral rekenschap van moeten geven hoe een splitsing van Afrika in een gemenebest- en een E.E.G.-gedeel te kan worden voorkomen. Daarvoor zal overleg met Engeland en ook met de Ver. Staten nodig zón. Dr. Mansholt sprak de hoop uit, dat de politieke ontwikkeling in de zes zo danig zal zjjn dat in de tweede helft van volgend jaar een samenvoeging van de executieven der drie Europese gemeen schappen haar beslag kan krijgen. Hij hoopte dat de zes regeringen voor het midden van 1961 tot een beslissing hierover zouden kunnen komen. Hij ver wachtte dat de kwestie van de fusie de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. en de com missies van E.E.G. en Euratom diep gaand zal worden besproken als de re geringsleiders van de zes landen binnen- ekpbspmnm btrvkdeeei eeatongr nkoe kort bijeenkomen ter bespreking van de Europese plannen van generaal de Gaul le. Het zou in dit verband belangrijk zijn als een der zes regerihgen spoedig een initiatief nam en concrete voorstel len voor de fusie zou doen, aldus dr. Mansholt. De E.E.G.-commissie heeft nog geen nieuwe, concrete Nederlandse voorstel len ontvangen voor associatie van de Nederlandse Antillen bij de Europese Economische Gemeenschap, aldus dr. Mansholt. Hij voegde hieraan toe dat deze voorstellen wel spoedig worden verwacht. JERUSALEM, 22 dec. (U.P.I.) —De Israëlische premier, David Ben Goe- rion heeft gezegd, dat Israëlische ge leerden bezig zijn met de bouw van de tweede atoomreactor in het land. Ben Goerion legde deze verklaring af in het parlem nt, nadat hij eerder had ontkend, dat Frankrijk Israël hulp ver leende bij de constructie van een atoombom, een activiteit, die ook door de Franse regering is ontkend. Ben Goerion deelde mee, dat de nieuwe reactor een capaciteit zal heb ben van 24.000 thermische kilowatts, en zal worden gebruikt voor wetenschap pelijke doeleinden ten behoeve van in dustrie, landbouw en volksgezondheid. De reeds werkende reactor in Israël werd indertijd gebouwd met hulp van de Amerikanen, het vermogen ervan is 1.000 thermische kilowatts. De nieuwe reactor, in de Negeb-woestijn, zal over drie of vier jaar in gebruik genomen worden. Prins Andrew, de jongste spruit van koningin Elizabeth van Engeland (links op de foto), heeft het best naar zijn zin in de auto, waarmee hij naar Sandringham vervoerd wordt, samen met zijn grotere zusje Anne (rechts). In Sandringham gaat de Engelse koninklijke familie de kerstdagen doorbrengen. AMSTERDAM, 22 dec. In de Eco- nomisch-Statistische Berichten van 21 december heeft dr. P. S. Pels een ar tikel gewijd aan de gedifferentieerde loonpolitiek. Gedurende het eerste half jaar, zo schrijft dr. P. S. Pels, heeft zich de eerste gedifferentieerde ronde van een loonsverhoging voltrokken. Ge bleken is dat partijen, die bij de des betreffende collectieve arbeidsovereen komsten of bindende loonregelingen waren betrokken, zich de nodige moei te hebben getroost om, ingevolge de algemene aanwijzing van 31 juli 1959, het nodige cijfermateriaal inzake de produktiviteit aan deze voorstellen ten grondslag te leggen. De praktijk ten aanzien van het scherpe en uitsluitend hanteren van het produktiviteitscentrum heeft uitge wezen dat hiertegen vele praktische bezwaren bestaan. Deze produktivi- teitsgegevens blijken, volgens dr. Pels, ook gemakkelijk een rekensluitstuk te kunnen worden van hetgeen men aan reële loonsverbeteringen tot stand wenst te brengen. Voorts rijst de vraag of de eenvoud van systematiek, die ogenschijnlijk in het systeem van de gedifferentieerde loonpolitiek ligt opgesloten, in wezen niet tot onnodige complicaties leidt. In het bijzonder moet volgens de heer Pels worden betwijfeld of de tot dus verre gehanteerde spelregels en het inspringen van de overheid tijdens of na het overleg van partijen op zich zelf de loonpolitiek wel dichter tot de werkgevers en werknemers in de ver schillende bedrijfstakken hebben ge bracht, c.q. hebben bijgedragen tot het dragen van de primaire verantwoorde lijkheid. Op grond van - praktische ervarin gen rijst de vraag of bij de heroriën tatie over de verder te hanteren spel regels voor de loonpolitiek niet meer het accent dient e vallen op de coör dinatiegedachte. Hierbij ware naar de mening van de heer Pels dan vooral na te gaan in hoeverre aan de even tueel te corrigeren richtlijnen, welke tot het moment van invoering der DEN HELDER, 22 dec. De Vereni ging van Beroepsschepelingen bi) de Zeemacht In Den Helder heeft zich te legrafisch tot de minister-president en de minister van Defensie gewend met het verzoek de salarissen van het ms- rinepersoneel te verhogen overeenkom stig het bedrag, waarmee de toeslag op de politiesalarissen is verhoogd. Bij de verhoging van de marinesala rissen per 1 oktober is nadrukkelijk ge steld, dat deze salariëring gekoppeld zou worden aan de van het overige rijkspersoneel. Hierbij is uitgegaan van een toeslag op de politiesalarissen van 40,- per maand, die nadien is ver hoogd tot 70,-. Door deze progressie ve verhoging steken de salarissen, vooral van de onderofficieren en de ad judanten bij de Koninklijke Marine, on gunstig af bij die van het politieperso neel, zo meent het hoofdbestuur van de vereniging. Zij acht het alleszins rede lijk de verhoging ook op het marineper soneel van toepassing te verklaren. AMSTERDAM 23 dec. De situa tie waarin de Nederlandse economie bij de jaarwisseling verkeert kan, vol gens drs. A. J. van Straaten van de studiedienst van de Nederlandsche Bank, blijkens zijn artikel „I960 een jaar van bijsturen" in de E.S.B., aldus worden samengevat: volledige werkgelegenheid, beperkte mogelijkheden voor produktie-expansle en spanningen op de arbeidsmarkt; een surplus op de lopende rekening van de betalingsbalans, dat nog enige ruimte biedt voor een binnenlandse be stedingsvergroting, die het produktie- accres te boven gaat; een vrij ruime liquiditeitspositie van de binnenlandse huishoudingen en het bankwezen, die op zichzelf de mogelijk heid biedt van financiering van een be stedingsaccres, dat veel groter is dan het biervoor bedoelde; een, uit de ook in 1960 voortgezette internationale arbeidsverdeling voort gevloeide, zeer grote afhankelijkheid van de buitenlandse conjunctuur. De geschetste situatie gold eigenlijk reeds gedurende een groot deel van dit jaar. Behalve ten aanzien van het eerste punt, wijkt zij weinig af van die van precies een jaar geleden. Het bin nenlandse conjuncturele beleid zal dus enerzijds bepaald blijven voor beducht heid voor een verdere overspanning van de arbeidsmarkt en doorkruising van het loon- en prijspeil door een over matige expansie van de gezamenlijke buitenlandse en binnenlandse vraag, anderzijds zal, gezien de conjuncturele ontwikkeling in met name de angelsak- sische landen, de mogelijkheid van een afzwakking van de buitenlandse vraag onder ogen moeten worden gezien. De grote gevoeligheid van de Neder landse economie voor de buitenlandse conjunctuur blijft de vraag opwerpen of internationale conjunctuurbeheer sing behoort tot de mogelijkheden van de toekomst. Het is verheugend, dat de gedachte van conjunctuurbeleid in in ternationaal verband verder veld wint. De oprichting in 1960 van het conjunc tuur comité van de Europese Econo mische Gemeenschap is daar een voorbeeld van. Dat aan de basis voor internationale coördinatie van het con junctuurbeleid in 1961 op produktieve wijze wordt gewerkt, achten wij eer goede wens voor het nieuwe jaar, aldus drs. van Straaten. gedifferentieerde loonpolitiek werden gehanteerd meer reliëf gegeyen kan worden. Bovendien lijkt hem gewenst een juiste plaatsbepaling van de over heid in het loonpolitieke spel in de overwegingen te betrekken. NEW ORLEANS, 22 dec. (U.P.I.) De juridische gevechten rondom de ras senintegratie op de lagere scholen in New Orleans hebben gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt door enkele duidelij ke uitspraken van een federale recht bank. Hierin keert deze rechtbank zich tegen verscheidene maatregelen, die door de wetgevende vergadering van de staat Louisiana zijn genomen om de integratie van de scholen tegen te hou den. De rechtbank verbood het Huis van Afgevaardigden en de Senaat van de staat Louisiana allereerst voor de vijf de maal te proberen het schoolbestuur van New Orleans te ontslaan. Zoals be kend, is dit schoolbestuur voorstander van de integratie, en zijn werk wordt daarom door bet wetgevende gezag van Louisiana, dat de integratie met alle geweld wil tegenhouden, onmogelijk ge maakt. Ook hebben de banken van New Orleans opdracht gekregen alle chèques, die het schoolbestuur uitschrijft te hono reren. Dit betekent, dat het onderwij zend personeel van de lagere scholen, die in opdracht van de staat geen sa laris meer ontvingen omdat zij les heb ben gegeven aan zwarte kinderen, van af heden hun geld weer krijgen, uiter aard met terugwerkende kracht over alle maanden waarin hun salaris werd ingehouden. De rechtbank gaf voorts opdracht aan het gemeentebestuur van New Orleans alle belastinggelden, die het voor het lager bonderwijs heeft geïnd, ook inder daad aan het schoolbestuur uit te keren. Het gemeentebestuur hield deze gelden in om het schoolbestuur te dwingen de geïntegreerde scholen te sluiten. Ten slotte kondigde de rechtbank aan, dat zij alle wetten, die de wetgevende ver gadering van Louisiana nog tegen de rassenintegratie zal en kan bedenken, even hard weer ongedaan zal maken, omdat de wetgeving van een afzonder lijke staat nooit kan ingaan tegen de wetten van de Verenigde Staten van Amerika gezamenlijk. BONN, 22 dec. (Reuter) Men ver wacht, dat bondskanselier Adenauer om streeks midden januari naar Parijs zal aan voor besprekingen met president )e Gaulle, zo is van de zóde van het Westduitse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Adenauer zou 4 december naar Parjjs zón gegaan voor overleg over de sa menwerking in Europa en de toekomst van de NAVO. Deze reis ging niet door omdat h\j ziek werd. Omstreeks die tód zou er In Parós ook een conferentie zijn gehouden van de regeringsleiders van de zes landen van de E.E.G. Deze conferentie werd uitgesteld. Ze zal nu echter doorgaan. De data voor Aden auers besprekingen met De Gaulle en de conferentie van de regeringsleiders van de Zes zón nog niet vastgesteld. Van de zpde van het ministerie in Bonn werd voorts nog meegedeeld, dat Adenauer ook nog naar Londen zal gaan om met Macmillan te praten. Deze besprekingen zullen na 8 februari gehouden worden. Duitsland De zoon van de Oost- duitse staatssecretaris voor kerkzaken Hans Seigewasser, Günther, is naar West-Duitsland gevlucht. Günther Sei gewasser wc- lid van de Oostduitse so cialistische eenheidspartó i communis tisch) en werkte op het institu; voor hedendaagse geschiedenis. (Rtr.) AMSTERDAM, 23 dec. „Het is waar, dat door de n.v. Socrates over een aantal jaren geen belastingaangif ten zijn gedaan. De inspecteur der ven nootschapsbelasting te Amsterdam heeft op verschillende wijzen getracht gege vens te verkrijgen, welke tot een ge fundeerde vaststelling van de winst van de n.v. „Socrates" zouden kun nen leiden, doch toen deze pogingen zonder resultaat bleven, was hij ge noodzaakt over te gaan tot het opleg gen van aanslagen, waarvan niet vast staat, dat zij in overeenstemming zijn met de in werkelijkheid behaalde winst. Van deze aanslagen is slechts een ge ring gedeelte voldaan". Dit deelt de staatssecretaris van fi nanciën mee in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Lankhorst (PSP). Het is niet waar, dat geen pogingen zón gedaan de steeds groter wordende belastingschuld in te vorderen. Weten de, dat de aanslagen niet op concrete gegevens waren gebaseerd, heeft de ontvanger der belastingen te Amster dam naar aanleiding van een verzoek om uitstel van betaling, overeenkom stig de bestaande traditie, de invorde ring gedurende enkele weken opge schort, teneinde de belanghebbenden in de gelegenheid te stellen hun bewe ring, dat de aanslagen te hoog waren door het aisnog indienen van aangiften te staven. Nadat de belanghebbenden van de geboden gelegenheid geen ge bruik hadden gemaakt, is het verzoek om uitstel van betaling afgewezen en de invordering op de normale wóze ter hand genomen. Bp het onderzoek naar verhaalsmo- gelqkheden stuitte de ontvanger ech ter op geen andere activa dan onroe rende goederen, welke zondanig met hypotheek bezwaard bleken dat van executoriale verkoop daarvan geen en kel resultaat voor de fiscus kon worden verwacht. Noodgedwongen moesten de invorderingspogingen daarom beperkt blpven tot het doen van huurvorderin- gen op de voet van artikel 7 van de wet op de invordering 1845, aldus de staatssecretaris. ROTTERDAM, 22 dec. Volgens afspraak hebben de leden van de ge meenteraad vanavond gezamenlijk de opvoering van Sartre's toneelstuk „De Duivel en God" door het gezelschap „Theater" in de Schouwburg bijgewoond, De invitatie daartoe ging uit van de wethouder voor kunstzaken, mej. rnr. J. Zeelenberg na een bewogen begro tingszitting, waarbp mevr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom (a.r.), daarbp ge steund door mej. L. A. M. Vuylsteke (k.v.p.) een motie indiende om het gebruik van gemeentelóke gebouwen te verbieden voor de opvoering van ge noemd stuk. Deze motie werd later ingetrokken. Tijdens de voorstelling heeft een te levisie-ploeg enkele opnamen van de opvoering gemaakt en na de voorstel ling werden 3 raadsleden geïnterviewd, n.l. wethouder mej. mr. Zeelenberg (p.v.d.a.), de socialistisch fractieleider R. Laan jr. en de heer D. A. van Houte (v.v.d.). Na de opvoering, toen de raadsleden over het stuk van gedachten gingen wisselen in de foyer, kwamen mevrouw Diemer-Lindeboom en mej. Vuylsteke voor het opname-apparaat van de T.V. De uitzending is in het Avro-flitsen- programma op vródagavond 30 decem ber tussen half 9 en 9 uur. MEKKA, 22 december, (Rtr.) Ko ning Saoed heeft het bewind in Saoe- di-Arabië overgenomen van zón broer Emir Faisal, zo heeft radio-Mekka mee gedeeld. Het radiostation zond een de creet van koning Saoed uit, waarin de ze zegt dat hij het ontslag van de re- gering-Faisal heeft aanvaard. De ko ning zal zelf premier worden van de nieuwe regering. De afgetreden premier Emir Faisal was ook minister van buitenlandse za ken, minister van defensie en minister van financiën. Faisal is kroonprins van Saoedi-Arabië. Radio-Mekka heeft gisteren de tekst van twee koninklpke besluiten omge roepen. In het eerste zegt koning Sa oed, dat hó de ontslagaanvrage als pre mier van zón broer, Emir Faisal, heeft aanvaard. Hieraan wordt toege voegd: „de koning heeft aan het aftre den van premier Emir Faisal het af treden van diens kabinet verbonden". In het tweede besluit wordt ver klaard, dat de koning zelf thans het premierschap op zich heeft genomen. Toen koning Saoed in 1958 het be wind over zijn land aan Emir Faisal overdroeg, deden geruchten de ronde over een géspannen verhouding tussen de twee broers. Deze zou thans zijn veroorzaakt toen Emir Faisal net niet eens zou zpn geweest met de te genzin van koning Saoed, om de ■^syP- tische president Nasser als de yioor- naamste woordvoerder der AraDische landen te aanvaarden. MEKKA, 22 dec. (A.F.P-) Radio Mekka heeft vanmorgen de samenstel ling bekend gemaakt van nieuw kabinet. Op twee na maken alle nieu we ministers deel uit van de konink lijke familie. Prins la™ Ibn Abdel Aziz is minister van nnancien gewor den en twee andere broers van de ko ning die nu zelf optreedt als minister president, werden minister van binnen landse zaken en van verbindingen. Een zoon van de koning, Mohammed Ben Saoed, beheert de portefeuille van defensie en luchtvaart. (Van onze onderwpsredacteur) DEN HAAG, 21 dec. Op de algemene vergadering van de Neder landse Onderwózers Vereniging, die gedurende drie dagen op het eind van deze maand, gehouden wordt in het Kurhaus te Scheveningen, komt een kwestie aan de orde, die de „open bare" onderwpzers in het verle n reeds verscheidene malen heeft bezig gehouden: de binding van onderwpzers aan het N.V.V. De N.O.V., welke circa 20.000 leden telt, is kort na de oorlog ontstaan uit een fusie van twee organisaties, waar van de ene (het Nederlands Onder wijzers Genootschap) tevoren niet bp een vakcentrale aangesloten was en de andere (de Bond van Nederlandse Onderwpzers) wel. Bp de fusie heeft men de kwestie van de aansluiting aanvankelpk laten rusten. Toen het onderwerp in 1950 aan de orde kwam werd een voorstel tot aansluiting bij het N.V.V. verworpen. In 1955 en 1956 werd van de zpde van het N.V.V., dat veel prós stelt op de aansluiting, de zaak opnieuw aan gesneden. Na een tussenfase, waarin de N.O.V.-vergadering met een be scheiden meerderheid zpn goedkeuring gaf aan de akademische uitspraak, dat de vereniging bó „een vakcentrale" behoorde, werd op het eind van het vorig jaar een voorstel van het hoofd bestuur tot aansluiting bp het N.V.V. met grote meerderheid verworpen. Daarmee bleek echter de zaak nog niet definitief van de baan te zpn. Na enig geharrewar kwamen het ver- bondsbestuur van het N.V.V. en het hoofdbestuur van de N.O.V. in juli van dit jaar met de mededeling, dat zp overeenstemming hadden bereikt in hun besprekingen over de vraag of er een weg te vinden was om te voldoen aan het verlangen van een minderheid in de Nederlandse Onder wpzers Verc liging, welke minderheid toch deel wilde uitmaken van het N.V.V. Deze overeenstemming is uitge werkt in een voorstel van het hoofd bestuur van de N.O.V., welk voorstel nu in behandeling gaat komen. Men heeft een zeer merkwaardige figuur voor ogen, welke ook buiten onder wijskringen de aandacht trekt: terwijl de N.O.V. niet is aangesloten bp het N.V.V. wil men binnen de N.O.V. een aparte vereniging vormen (de Alge mene Nederlandse Leerkrachten Orga nisatie), die zich wel bp het N.V.V. zal aansluiten. Het hoofdbestuur van de A.N.L.O. zal ten principale bestaan uit hoofdbestuursleden van de N.O.V. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwijzer:: Vereniging, dat in meer- VATICAANSTAD, 22 dec. (D.P.A.) De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft van daag een bezoek gebracht aan het Va ticaan, waar hij besprekingen voerde met de staatssecretaris, kardinaal Tar- dini, en diens rechterhand, kardinaal Dell'Aqua. De minister sprak zelf van een „beleefdheidsbezoek". DEN HAAG, 22 dec. Naar wij vernemen zullen de achttien vliegtui gen van de „Karei Doorman" na 3 ja nuari per lichter via Gouda naar het vliegveld Valkenburg worden getrans porteerd, vanwaar men ze naar de ba sis Ypenburg zal overvliegen. Daartoe is vanmorgen door de marineleiding besloten. Men heeft zich even over deze op lossing moeten beraden. Daarbij is ook overwogen om de Seahawks en Aven gers met de katapult af te schieten op de Maas bij de werf van Wilton-Feye- noord, waar het viiegkampschip ligt ge meerd. De moeilijkheden die hierbij zouden optreden, hebben de marinelei- ding evenwel hiervan doen afzien. Het bleek ook te riskant om de vlieg tuigen gewoon aan boora te laten star- De beschadigde Seahawk is gisteren overgebracht naJfvi vX P"^IeP©n. waar het zal worden hersteld, PALM BEACH, 22 dec. (AFP) heeft woensdag de 54-jarige ii?^uYorkse advocaat Roswell Gilpa- tnc benoemd tot onderminister van de fensie. Gilpatric z„i onder McNamara de tweede man op het ministerie van de fensie worden. STOCKHOLM, 22 dec. Abebe Bi kila, korporaal van de keizerlijke garde van Haile Selassie, de atleet, die barre voets de marathon op de Olympische Spelen te Rome won, is gezond en wel terecht. Hiermee is een einde gekomen aan het gerucht, dat Bikila tijdens de opstand in Ethiopië het leven zou heb ben verloren. Bikila was door de op standelingen gevangen genomen en drie dagen vastgehouden. Daarna is hij weer vrijgelaten, omdat hp door zpn over winning in Rome als nationale held wordt beschouwd. derheid geporteerd is voor aansluiting bp het N.V.V., krpgt in de geschetste figuur dus de gelegenheid mee te doen met genoemde vakcentrale zonder dat de N.O.V. als zodanig meedoet. Over dit plan is de laatste maanden in „Het Schoolblad" een uitgebreide en nogal telle discussie gevoerd. Het voorstel is wellicht te zien als een poging om de eenheid in de N.O.V. (die zowel socialistische als liberale onderwpzers omvat) te bewaren: de onderwijzers, die zich graag bij het N.V.V. scharen, komen via de A.N.L.O. aan hun trekken, maar tegelpkertpd kunnen zp met de tegenstanders van aansluiting bp het N.V.V. toch in één onderwpzersereniging blpven zitten. Anderzpds bestaat echter ook de in druk, dat het met een scheuring in de N.O.V. zo'n vaart niet zou lopen en dat het in N.V.V.-richting denkende hoofdbestuur, dat zpn aansluitingsvoor- stel het vorig jaar verworpen zag, nu door middel van een nieuwe opzet toch een zekere binding aan het N.V.V. tot stand tracht te brengen. Wat hier van zp, de voorgestelde 'constructie mag in het Nederlandse organisatie wezen vermoedelpk wel een novum heten. DEN HAAG, 22 dec. Voor een tour nee door Oostenrijk is een collectie fo to's van hedendaagse Nederlandse archi tectuur gerevideerd en aangevuld. De collectie zal van 20 januari tot 12 fe bruari worden g.etoond in het „Oester- reichische Bauzentrum" in het Paleis Liechtenstein in Wenen, onder de titel "Holland heute architektur in den Niederlanden". Na Wenen zal de col lectie nog in Graz en in Innsbruck wor den geëxposeerd. Bij de organisatie van de tentoonstel ling zijn betrokken de Bond van Ne derlandse Architecten (BNA), de minis teries van buitenlandse zaken, van van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en de Rijksvoorlichtingsdienst. De keuze van de objecten is gemaakt door drie leden van de Bond van Ne derlandse Architecten, de heren van Emde, Komter en van der Steur. De tentoonstelling is verzorgd door de Rijksvoorlichtingsdienst naar ont werp van architect W. van Gelderen te Heemstede. In 1953 werd voor het eerst een col' lectie foto's van de beste scheppingen van de hedendaagse Nederlandse bouw kunst na 1945 samengesteld. Deze col lectie is in 1953 in Londen en drie an dere plaatsen in Engeland getoond. Hierna heeft zij een toernee gemaakt door een aantal steden van de Verenig de Staten. Ook is zij te zien geweest tij dens de derde tweejaarlijkse tentoon- stelling van moderne architectuur in Sao-Paolo (Brazilië) in 1955. In 1957 is de collectie geheel opnieuw samengesteld tot 1960 en heeft zij in West Duitsland gecirculeerd, waar zij in to taal negentien steden te zien was. HEERLEN, 23 dec. De mijn- industrieraad heeft gisteren met alge mene stemmen een nieuwe loonver- ordening voor het bovengrondse mijn- personeel goedgekeurd. Deze verorde ning, die onlangs, na acht jaar studie, reeds in principe werd aanvaard, is de eerste publiekrechtelijke verorde ning in Nederland, die de tot nu toe ook voor de bovengrondse mijnwerkers bestaande c.a.o. overbodig maakt. De bovengronders boeken derhalve een landelijke primeur, daar elders voer de werknemers nog c.a.o.'s bestaan. De Ionen van de bovengrondse món- werkers worden krachtens des nieuwe verordening voortaan gebaseerd op een werkklassificatiesysteem. Het loonsysteem is sterk vereenvoudigd en, hoewel dit niet primair de bedoeling was, verbeterd. Voor 73 procent van de volwassen bovengronders houdt zij Gen verhoging van het uuri°oh in met vier cent. De z.g. bazen, die geenJ week- maar maandioners zijn, gaan et negentien guldon per maand op voor uit. Het geheel van verbeteringen vergt van de steenkolenmijnen een extra-uitgave van drie miljoen per jaar. jaar. Behoudens kritiek op enkele détails verklaarden alle vertegenwoordigers van de mónwerkersbonden zich akkoord met de nieuwe loonverorde- mng voor de bovengronders, waarin ben garantiebepaling is opgenomen, dat niemand in loon achteruit gaat. De heer J. Kramer, voorzitter van de bp het N.V.V. aangesloten Algemene Nederlandse Bedrófsbond Mpnindus- trie, noemde het verheugend, dat het bovengrondse mijnbedrpf op grond van de nieuwe verordening de eerste bedrijfstak in ons land is, waar de gelijkwaardigheid van vrouwelpke en mannelóke werknemers is vastgelegd. Buiten deze verordening stelde de mpnindustrieraad, onder voorzitter schap van mr. F. van Thiel, nog enkele aanvullende regelingen vast. Behoudens goedkeuring van de minis ter zal de nieuwe loonverordening voor het bovengrondse mpnpersoneel op 1 januari in werking treden. kele dagen in de cel gewerkt, doordat hó als een soort „goede heertje" café' houders in het oosten van het land, dia in geldzorgen waren geraakt, te helpen met geld van de bierbrouwerp. De zer dagen bleek bij de af- ekening, dat hp een tekort had van 5.000. De ver tegenwoordiger is vanmorgen weer oP vrpe voeten gesteld. INTUSSEN, IN CHlSMrir HOE 15 HET GEOAANj BELMER. IK MANEER FERROL y ££N KOFFER VOL GELD, EN NIEMAND STAK EEN VINGER NAAR 0N~ UIT. DAT ZOUDEN NE ELKE DAG KUNNEN DOEN.' ZET DE WAGEN NEG EN GA AAN HET COPYBICH^SWAN^EATOTESsyNDICATE_£^9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2