HeM en voor waardering christelijk geloof Gezamenlijk zoeken naar de eenheid Begrip elkanders Verlies van vliegtuigen ten onrechte verzwegen 4 Acht verdachten vrij door gebrek aan bewijs MUTMUM VIJF DAGEN WERKEN BIJ DE OVERHEID Geleidelijke invoering DAMPO Kerstmis Stichting B.B.B. Kerstavond Karei Doorman MARINE BIEDT OFFICIEEL VERONTSCHULDIGINGEN AAN Grote drukte op de postkantoren A NÊLLMM bij botsing OSRAM Opkomende griep K.R.O. viert de 600.000ste Kardinaal tijdens oecumenische kerstviering: Op zoek naar het ware licht is opgeheven Zalig Kerstfeest Voorspoedig Nieuwjaar wenst U: C. L. KOSTER N.V. Opium aan boord van de „Utrecht" Vrouwenhandel in Limburg Drietal gewond Sportjournalist wegens smaad veroordeeld Voorlichting meer en meer overheidstaak Overigens: normale bedrijfsuitkomsten Zes Chinezen in New Orleans aangehouden Smartegeld voor Martin Wierstra en gangmaker Baliemvallei PROTEST TEGEN PERSBERICHT Zending in Hollandia maakt bezwaren Schadeloosstelling dwangarbeid bij Duitse firma's AKKOORD IN GEORGANISEERD OVERLEG Vonnis in beledigings- zaak Blokker ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 PAGINA 5 verkouden tus UTRECHT, 24 december Wij allen die hier deze avond samen zijn, zijn gekomen in het geloof aan de éne Heer Jesus Christus, wiens verschijnen in het vlees wij dezer dagen weer met vreugde en in dankbaarheid gedenken. Voor de een is dat geloof misschien een vaste en zekere overtuiging; voor de ander is het een weifelend en tastend strompelen door de duis ternis op zoek naar het ware licht. Zo begon Kardinaal Alfrink vrij dagavond zijn toespraak in de Margriethal van de Jaarbeurs tijdens een oecumenische kerst viering. Juist daarom zal het ons op het hart gebonden moeten zijn, dat we niet alleen met Kerstmis ons een paar uur kunnen verheugen over dit samenzijn in een eenheid van geloof in de reddende komst van het Kerstkind. Het geldt hier een blijvende opgave om de wil te vervullen van onze gezamen lijke Heer. Ook als het geen Kerstmis is, zullen we geen strijd-posities mogen innemen die de verdeeld heid eerder versterken dan ophef fen. We zullen in alle eerlijkheid begrip en waardering moeten hebben voor elkanders christelijk geloof, en gezamenlijk moeten zoeken naar de eenheid die de Heer heeft bedoeld. GENOTEERD TER BEURZE VAN AMSTERDAM, BRUSSEL EN PARIJS /iet fundament van uw vermogen f Centrale Verwarming Lucht-verwarming Vol-automatische Oliestook DEVENTER (K 6760-6078) - TILBURG - SNEEK Normaal „verbruik" Haps BW81 Ként U onze tel raam analyse? GOED IDEE BELOOND WENST U EEN PRETT/G KERSTFEEST EN EEN VOORSPOEDIG 1961 (Advertentie) Het is een pijnlijke waarheid: de mensen van onze tijd „ontkers- tenen" zelfs het Kerstfeest. Voor velen is het niets anders dan een seizoen-feest met een eigen sfeer, °P zijn best gekenmerkt door een va- Se, vrij sentimenteel getinte, tijdelij ke welwillendheid. In minder gelaï- ciseerde milieus haalt men, traditio- heel-plichtmatig, nog wel enkele her- 5^neringen op aan zijn verre, chris telijke oorsprongVrede op aarde" en zo, maar weet er verder geen taad mee. En de Christenen zelf? Vieren wij de Geboorte des Heren als een echt persoonlijk deelnemen Jan het Verlossingsmysterie, dat Kerstmis tich in werkelijkheid is? Gaat zijn betekenis voor menigeen ^an ons uit boven een aansporing tot "et beoefenen der zedelijke deugden Jfan naastenliefde, nederigheid, ge hoorzaamheid, onthechting enz., daarvan men het Kind in de kribbe sis het goddelijk voorbeeld be schouwt? Of zien' wij Kerstmis voor namelijk als de jaarlijkse gedachte nisviering van - m historisch feit, dat Weliswaar de gewichtigste gebeurte nis was, die ooit op aarde PJaats greep, maar die nu toch buna twee huizend jaar achter en® ^gt. Zelfs h'j de meer liturgisch levenden, dle *ich niet zelden uitsluitend op tijd hebben laten leiden door de ere dienst van de Kerk, concentreerde de voorbereiding op de Kerstviering zteh niet zelden uitsluitend op ëet het „verwachten" van de Komende, met het tevolg, dat het Kerstfeest zelf méér beleefd wordt als de ver vulling van die persoonlijk ervaren Verwachting, dan dat de eigenlijke betekenis van de Menswording tot haar recht komt. Hoewel die houding Van verwachten op zichzelf volkomen juist is, wijzen theologen en liturgis- ten er toch met nadruk op, dat men, ?°r Advent (wat toch alleen maar komst" betekent) te verstaan als Verwachting", de objectieve zin er- Van vervangt door de „daaraan cor responderende houding van de mens, flle de Advent viert. „Op die manier. *egt een bekend theoloog, lopen wij pevaar in de Adventstijd niet zozeer 'ets te vieren, dat God doet, maar Veeleer onze eigen menselijke houding Van verwachten. 'Voorwerp der fees telijke viering is eigenlijk veel meer datgene, wat van Gods kant grond geeft aan onze verwachting: dat Hij in aantocht is, dat wij Hem zullen ontmoeten... dat de eerste van de beide „fasen" van het Verlossings werk wordt voltrokken: het komen Van Gods woord, waarop wij, door "eel te nemen aan Zijn offer, ant woord zullen gev<Dat is de manier Om iets van het eigenlijke wezen van "et Kerstfeest te begrijpen waarbij Wij zelf ten nauwste betrokken zijn. Kerstmis is het eerste van de Christus-mysteries, die alle tezamen, ais één onscheidbaar geheel, het be middelend verlossingsoffer vormen, Waardoor de Heiland, vanuit ons rnvn<5en en ons Hoofd, de hele TTmsheid, en met haar de hele schep- met de Vader verzoende. Om ]s lelijk effectief als onze Midde- ar te kunnen optreden moest Chris Die, als God, van eeuwigheid bij Vader leefde, óók geheel en al ?e«s zijn want Zijn verzoenend of- ter brengt Hij aan de Vader in ons aller naam, als één van ons. Dit of fer nu, als een gave van de mens heid aan de Vader, veronderstelt, zegt Semmelroth. Zijn komen als een gave van God aan de mensen. Hier Hgt de kern van het Kerstfeit: God- Vader buigt Zich in eindeloze liefde °ver de schepping en schenkt aan de mensheid Zijn eniggeboren Zoon om door Hem, Die door hot aannemen mens is geworden en dus als God- Van onze natuur nu óók volledig 'hens in staat is voor onze zonden een oneindig-waardevol verzoenend verlossend offer aan de beledig- 2i1r?°d te brengen, ons allen weer ais den 'jjonen en dochters" te aanvaar- van e et 9e verwezenlijking van dit verlnctVwigheid bestaande, goddelijk Van rn')8sPlan wordt met Kerstmis ""dswege een begin gemaakt. Darmee staan wij recht voor het mysterie van Gods oneindige liefde, do vprhteraard redd^nde en heiligen- aii„ ;„iY?Uciin£ van God en mens gaat „pp!iatlef' zelfs van onze gering ste goede daden, steeds "an God uit. Hij is altijd Degene, Die ons het eerst toespreekt. Ons spreken tot God is daarom nooit anders dan antwoor den, daarbij nog stamelend en onvol maakt. Van de God-mens echter heeft Vader het volmaakte menselijke Antwoord ontvangen. Door de Mens wording heeft het woord, dat God tot °hs sprak, zichtbare en hoorbare ge stalte gekregen. De komst van Chris tus ig het woord-bij-uitstek geworden, Waarin God ons toespreekt. Christus' "er is het volmaakte antwoord, dat snuit de mensheid opstijgt tot de vader. f De eigenlijke zin van het Kerst- aest is dan ook de „Epiphanië", het meetlijnen Van de Heer vanuit de liii5 htbare eeuwigheid in onze tijde- e, zichtbar^ geschiedenis, het i aarneembare teken van Gods ver- "ssingsinitiatief. Christus'komst op arde Werd voorbereid door de aan- aarding ervan bij monde van Ma- in naam van heel het menselijk placht, dat „in haar persoon ont- y. uaii iiuui |jvi,ouu" t ankeijjk werd gemaakt om zijn God ontmoeten". (Tresmontant). De v,.°boorte des Heren luidt een totaal bi, jVpUwe fase in de geschiedenis der Wisheid in. Christus, het eeuwige /an God. „het Beell van de cWlchtbare God, de Eerstgeborene (jjj* ganse schepping... in Wie alle fj £en hun bestaan hebben... het °m van het lic'.aam, de mensheid Wol °1. 1-15) schenkt de mens, zo de Y?0or met hem uit de kracht van So, Geest in persoonlijke gemeen te ap te treden als door Zijn offer, het i °&eli.ikheid tot deelneming aan les leven van God en leidt aldus al- gcu e" allen naar het doel van de !®Pping: de eenwording, de Liefde. Gn door Christus openbaart de do0 Zichzelf aan de wereld: in en ^aar T,"ristus ieert 9e wereld de weg Ofirtp 'n gehoorzaamheid en het rwerping aan de Vader. Dat is het £°9delijk verlossingsinitiatief, Worri.0ord, dat God, door de Mens- *t>fe u5' a*s Eerste tot de wereld Wonra Pas antwoord op dit brengt het gesprek, de ont- tot stand, waaruit de leven- Hij vervolgde: „Maar wij zijn allen gekomen, omdat er ergens in ons hart de overtuiging leeft of het vermoe den of het verlangen van dat woord van Petrus, dat ,,er onder de hemel geen andere naam aan de mensen is gegeven, waardoor wij moeten behou den worden". Dit geloof in het Kind van Bethlehem, dat onze hoop is. orVG vergiffenis en ons behoud, dat geloot bindt ons deze avond hier zamenlijk willen we ons verheugen om de liefde van de Vader voor ieder van ons en gezamenlijk zingen wij onze vreugde en onze dank uit voor het aan schijn van de Gever van alle goeds. Dit samenkomen zou, geloof ik geen zin hebben als we zouden me nen dat wij deze avond de eenheid die de Heer bedoelde, volkomen en gaaf hebben bereikt. Het is misschien een voortdurende verzoeking voor de christenheid zich tevreden te gaan stellen met een gedeeltelijke eenheid, ook al betreft deze wezenlijke punten. Het gevaar is werkelijk niet denkbeel dig dat men genoegen zou nemen met een schijn-eenheid, een fictieve een heid, en dan verder zich niet zou be kommeren on de gave en onverdeelde eenheid, die de Heer bedoelde, toen Hij sprak van een-zijn, zoals de Vader in mij en Ik in Hem. De christenheid zal nooit mogen ophouden zich te be zinnen op de eenheid, die de Heer DEN HAAG, 23 dec. De raad van bestuur der stichting Bevordering Be scherming Bevolking heeft, in overeen stemming met de minister van Binnen landse Zaken, het besluit genomen, de stichting met ingang van 1 februari a.s. op te heffen. Dit besluit is, o.a. genomen op grond van de overweging, dat de werving van noodwachters thans een zaak is geworden van de lokale overheden en nauw verweven met het personeelsbeleid van het departement, zodat algemene adviezen betreffende plaatselijke wer vingsactiviteiten van het departement zullen dienen uit te Saalïv De voorlichting 9er bevolking om rent hetgeen haar in geval van oorlog te wachten en te doen staat, is m de loop der jaren dusdanig van karakter "at tenTanzien hiervan aan 5 t? bculiere instelling, in casu de stichting Bevordering Bescherming Be volking, met langer de vrije hand zal kunnen worden gelaten Hoewel aanvankelijk: is overwogen haar werkzaamheden aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen, bleek deze aanPassl"g van dermate ingrij pende aard te zijn, dat opheffing der be- staande stichting orkeur diende te worden gegeven. Een nieuwe stichting, tot bevordering van de bescherming van de bevolking met een doelstelling overeenkomstig hfi bovenstaande, zou dan in plaats kun nen treden van de bestaande. Desgevraagd deelde men ons van de zijde der stfehting nog h* volgende mede: De gewijzigde Viae inet be trekking tot de wervingsactiviteiten is een gevolg van de g|nisa" de noodwachtplicht en de reorg tie van de georganiseerde ming. Voor de voorlichting van bevolking komt de verantwoordelijk heid meer en meer te liggen M overheid. De van de stichting uit gaande voorlichting nu doorkruiste vaak noodgedwongen het voorlich tingsbeleid van andere departementen. Het ligt in de verwachting dat een eventuele nieuwe stichting haar voor naamste taak zal vinden in het behar tigen van de algemene voorlichting en het geven van adviezen aan de over heid omtrent de psychologische aan vaardbaarheid van maatregelen in het kader van bescherming bevolking. de gemeenschap tussen God en mens opbloeit. De ene Middelaar, de mens Jesus Christus, die tegelijk God was, heeft in ons aller naam dit antwoord op volmaakte wijze gegeven, en zo de volmaakte ontmoeting van God en mens bewerkstelligd. In en door Christus wordt 9e mens derhalve in staat gesteld met de Vader in leven schenkend contact te treden. Zo is Kerstmis dus de eerste fase, geheel en al van God alleen uitgaande, op de weg naar het herstel van de ge meenschap tussen God en mens. Maar zomin als Christus,Menswor ding alléén onze verlossing reeds be werkt, evenmin doen dat Zijn lijden, dood en verrijzenis alléén. Wij mogen beide fasen van het totale ver lossingswerk niet scheiden, omdat, zoals de theologie zegt, anders „geen echte ontmoeting tussen God en mens plaats vindt". De komst van de Heer immers is het „woord", waarop Zijn offer het volmaakte „antwoord" is. Zo wordt ook onze verlossing pas een feit, „wanneer het antwoord is gege ven in het deelgenootschap aan het priesterlijk offer van de God-mens". heeft gewild en die dan wel meer zal inhouden dan de verdeelde christen heid thans te zien geeft. Gezamenlijk geloof Maar wil dat zeggen dat het ver keerd zou zijn en in strijd met de be doelingen van de Heer, wanneer wij er vreugde aan beleven ons een-willen zijn in christelijk geloof te demonstre ren neen, niet demonstreren; dat is niet het juiste woord maar ons een- willen-zijn te beleven in datgene, waar in we één kunnen zijn, en ook één zijn: in ons gezamenlijk geloof in de redden de en behoudende komst van de Zoon van God, die om ons, mensen, en om ons behoud kwam neerdalen op deze aarde. Onze vreugde moet getemperd zijn om het bewustzijn van onze mense lijke schuld, die tegen de bedoeling van de Heer in de verdeeldheid handhaaft. Maar zou de Heer het afkeuren en misprijzen, als wij wetend dat wij pas op weg zijn en nog lanS n „„,- bedoeling van de Heer hebben gereali seerd - ons althans verheugen om de eenheid die er is. Zou de Heer het met kunnen goedkeuren dat wij in deze o-eest gezamenlijk belijden dat al ons heil komt van de ene Heer, in wie wij allen geloven. Haat dan voor één dag, voor één avond de zang van de engelen boven de velden van Bethlehem werkelijk heid worden: Vrede op aarde, door het gelovig aanvaarden van dit Kind dat om ons, mensen, en om ons be houd kwam neerdalen op onze aarde, aldus kardinaal Alfrink De christenheid zal zich nooit geluk kig mogen voelen bij een slechts ge deeltelijke eenheid of wat erger zou zijn bij een schijn-eenheid, een fic tieve eenheid. Wij zullen verder moeten gaan, door alle menselijke schuld en gebrokenheid heen. Wij kunnen niet blijven stilstaan. De christenheid mag niet berusten in de verdeeldheid die er is. Wij zullen steeds zoekend en wor stelend verder moeten gaan op die weg naar de eenheid. Als de christenheid te vreden zou zijn met een gedeeltelijke eenheid of met een fictieve eenheid, dan zou haar schuld misschien groter worden dan onze gezamenlijke schuld, die de verdeeldheid van thans teweeg heeft gebracht. Bij alle vreugde om ons samenzijn deze avond mogen wij nooit verzaken aan de opdracht die voor ons allen besloten ligt in het gebed van Hem, die wij allen als onze Heer erken nen. Advertentie) Voor Vermogensbeheer LABOUCHERE CO. N.V. Amsterdam - Den Haag Wat moet ik U vertellen op Kerstavond, op Kerst- avor voor den noene? Van avond valt een mooi zwij gen over heel de wereld. Terecht. Want alles wat een mens nu zegt moet wel tot een gemeenplaats ver bleken. Daar is alleen maar de verblindende oorspronkelijk heid van het Feest. Ach heden, ik weet niet anders te vinden dan dit: „Van ganser harte een Zalig Kerst feest voor U allen." (Advertentie) L&OTTERDAHSCH BEIEG0WGSCONSORTIUM N.V. (Advertentie) BOTTERDAM, 24 dec. Voor de Nederlandse journalisten die aanwezig zijn geweest bij de persconferentie aan boord van de „Karei Doorman", toen dit schip jongstleden dinsdag de Nieu we Waterweg; opvoer, heeft de bevelheb ber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal L. Brouwer, gistermiddag in Den Haag officieel zijn verontschuldiging ge maakt over het feit, dat tijdens deze persconferentie door commandeur A. Ferwerda werd verzwegen, dat de „Ka- rel Doorman" tijdens de jongste reis twee vliegtuigen heeft verspeeld. Zoals reeds gemeld, gingen een Sea- hawk en een Avenger verloren. Berich ten hierover kwamen op officieuze wijze in het nieuws. Eerst later volgde de officiële bevestiging. De smaldeelcom mandant meende, aldus de verklaring, dat genoemde verliezen, die destijds uit politieke overwegingen uit het nieuws zijn gehouden, nog steeds niet aan de pers mochten worden doorgege ven. „Het spijt mij, aldus de vice-ad- miraal, dat hierdoor de naam van de marine in diskrediet is gebracht. Want er is, op een desbetreffende vraag, door de commandeur een on juist antwoord gegeven en wij hou den niet van liegen. Ik vraag u ech ter begrip te hebben voor het mo tief. Ik hoop, met het aanbieden van mijn excuses, een misverstand uit de wereld te helpen". Overigens beschouwt de admiraal het verliezen van vliegtuigen als norma le „bedrijfsongevallen" (die door de marinevoorlichting niet ter publikatie worden doorgegeven, tenzij er bij het ongeval slachtoffers vallen of het in cident zich zo dicht bij de wal afspeelt, dat publiciteit noodzakelijk wordt). De Doorman heeft een lange reis achter de rug, er is bijzonder veel ge- De postkantoren in de grote steden hebben de afgelopen dagen gekampt met een enorme drukte. Op het postkantoor in Amsterdam heeft men de hulp ingeroepen van scho- de' jn °m nog op tijd door de dui- zenae poststukken heen te komen. (Advertentie) een eeuw levensverzekering NEW ORLEANS, 24 dec. (UP1) Re chercheurs uan de Amerikaanse douane en het federale bureau voor narcotica hebben gisteren zes Chinese beman ningsleden van het Nederlandse vracht schip „Utrecht" aangehouden, dat die dag te New Orleans was aangekomen en 50 pond opium ten bedrage van on geveer 30.000 dollar in beslag genomen. Een woordvoerder van de douane heeft verklaard, dat opium in kleine pakjes in de kleding van de Chinezen werd aangetroffen, die georresteerd wer- op het ogenblik dat zij de opium aan land wilden brengen. (Van onze Limburgse redacteur) GENK 24 dec. Van cle negen on langs te 'Maastricht aangehouden en al hier ingesloten personen die verdacht worden van vrouwenhandel zijn er in middels acht op vrije voeten gesteld. Drie van hen hebben zich onmiddellijk na hun vrijlating per auto naar Luik begeven om, zo wordt algemeen aange nomen, een advocaat te consulteren. Op weg naar Luik is dit drietal samen met nog een vierde persoon tegen een boom gereden. Zwaar gewond moesten zij in het ziekenhuis te Luik worden opgeno men. Van de zijde van de binnenlandse op- sporingsbrigade vernamen wij dat de vrijlating van de acht aangehoudenen in opdracht van de procureur des ko- nings te Tongeren is geschied op grond van het feit dat de politie slechts be schikte over aanwijzingen maar niet over bewijzen. De aanwijzingen tegen een van de aangehoudenen, de 31-jarige Italiaan V., aangemerkt als de hoofd man van de bende vrouwenhandelaars, zijn van dien aard dat de procureur dl eng In verzekering-stelling heeft ver lengd. Voor een nader onderzoek is V. in de gevangenis te Tongeren ingeslo ten. Het bevreemdt de politie dat V. bij de zondag gehouden razzia's op de vlucht sloeg en voorts dat hij bij de aanhouding door de politie te Maas tricht er eveneens van door probeerde te gaan. Verdacht vindt de politie het ver der dat. V. en de andere ieden van zijn gezelschap grote sommen gelds bij zich hadden, bedragen van 350.000 Belgische frans en van enkele hon derdduizenden Italiaanse lires. Vol gens de politie duidt een en ander op een voorgenomen vlucht naar Italië. Overigens betwijfelde onze zegsman of de justitie er wel in zal slagen tegen deze arrestant het bewijs van vrouwen handel te kunnen leveren. Voorts ver namen wij nog dat de vrijlating van de acht andere verdachten niet impli ceert dat tegen hen geen gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. (Advertentie) vlogen en de „uitkomsten" van dit vliegdekschip liggen zelfs iets gunsti ger dan bij Engelse of Amerikaanse vliegdekschepen. Het „verbruik" mag daarom normaal worden genoemd. Tij dens de jongste reis werden 2300 vlieg uren geboekt en 1500 deklandingen uit gevoerd. Zeker zou het niet gewenst zijn geweest, het verlies van de Sea- hawk-straaljager te melden op het ogen blik, waarop de Doorman onderweg was naar Nieuw-Guinea, waar het vlieg kampschip heeft meegeholpen het mo reel te verhogen, aldus de vice-admi- raal. Dat commandeur Ferwerda hieruit afleidde, dat hij ook bij aankomst in Nederland hierover nog diende te zwij gen, gaf aanleiding tot een misver stand. Door het Tweede-Kamerlid Schouwenaar (P.v.d.A.) zijn zelfs over deze kwestie vragen gesteld in de Ka mer. Maar deze vragen, aldus de vice-ad- miraal, hadden niets uitstaande met het feit, dat hij zich thans voor de Ne derlandse pers excuseerde voor de on juiste informatie. De uiteenzetting werd gegeven op het departement van oor log in een zaaltje, dat zeer toepasse lijk was aangekleed met een kerstboom en andere, van goede wil en vrede ge tuigende ornamenten, (Van onze correspondent) HENGELO, 23 dec. Aan de heer A. F. Rademaker,werkzaam bij de N.V. Hollandse Signaal Apparaten is een bedrag van f 2250 uitfkeerd voor een goed idee. De heer Rademaker heeft een efficiënter werkmethode gevonden voor de bedrading van bepaalde kaar- tenrekken alsmede de controle daar van. Bovendien vond hij een veel betere methode voor het opstellen en tekenen van bepaalde schema's. DEN BOSCH, 23 dec. De rechtbank alhier heeft in de civiele procedure, aan hangig gemaakt door de Nederlandse stayerskampioen Martin Wierstra en diens gangmaker Van Ingelghem tegen een sportjournalist, de laatste wegens smaadschrift veroordeeld tot betaling van 750 aan Wierstra en Van Ingelg hem elk. Bovendien heeft de rechtbank bevolen, dat het vonnis op alle banen in Nederland en een aantal in het von nis genoemde banen in het buitenland op kosten van de veroordeelde aange plakt zal worden. Voorts is de journa list veroordeeld tot betaling van de pro ceskosten, ongeveer 500. De rechtbank heeft in het vonnis niet aangenomen, dat de sportjournalist heeft gehandeld in het openbaar belang. Hfj is daarom niet toegelaten tot het leveren van het bewjjs. DEN HAAG, 23 dec. (U.P.I.) De autoriteiten van de Evangelisch Chris telijke zending in Hollandia hebben zich gewend tot het gouvernement in Ne derlands Nieuw-Guinea met een protest tegen de strekking van een perscommu niqué, verstrekt inzake de Baliem-paci- ficatie. Het betrokken perscommuniqué zou in enkele opzichten minder juiste gegevens bevatten, zo stelt men in zen dingskringen te Hollandia. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken heeft de politie-inspecteur Van Tricht op last van zijn superieuren een actie ondernomen in het oostelijk deel van de Baliemvallei teneinde een papoea-roversbende onschadelijk te maken. De patrouille heeft daarbij een dorp platgebrand waar de bende het hoofdkwartier zou hebben. Zendingskringen te Hollandia hebben bij het gouvernement haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen deze lezing en op deze zaak betrekking hebbende stuk ken naar Nederland gezonden. AMSTERDAM, 23 dec. Nederlandse oud-gevangenen uit de Duitse concen tratiekampen 1940-1945, die dwangarbeid hebben verricht voor particuliere Duit se firma's, kunnen zich nog tot 31 de cember met een aanvraag om schade- loorstelling aanmelden bij: Compensa tion Treuhand G.m.b.H., Staufenstrasse 29a, Frankfort am Main (met vermel ding van uitvoerige gegevens). Degenen, die zich reeds hebben aangemeld bij genoemde instelling, behoeven dit niet opnieuw te doen. (Advertentie) LINEE AEREE ITAUANE - ITALIAANSE LUCHTLIJNEN DEN HAAG, 22 dec. In de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is over eenstemming bereikt over een geleide lijke invoering van de vijfdaagse werk week bij de Rijksoverheid, zo deelt het ministerie van Binnenlandse Zaken mee. Voor hen die 48 uur per week werken zal, gerekend over het gehele jaar 1961, een arbeidstijdverkorting worden ingevoerd van gemiddeld een uur per week. Deze zal als volgt worden gereali seerd Met ingang van 1 mei zal voor hen, die thans 48 uur per week werken, een arbeidstijdverkorting van anderhalf uur per week worden ingevoerd. Voor alle rijksambtenaren zal met ingang van diezelfde datum door werktijdver schuiving eenmaal per twee weken een vijfdaagse werkweek kunnen worden in gesteld, voor zoveel mogelijk in de vorm van een vrije zaterdag per veer tien dagen. Voor de volledige realisering van de arbeidstijdverkorting tot 45 uur per week en de vijfdaagse werkweek is 1 mei 1962 als richtdatum gekozen. On derdelen. waarvoor de étappegewijze invoering grote bezwaren meebrengt zullen omstreeks november 1961 tot volledige invoering ineens mogen over gaan, uiteraard met voorbijzien van de datum van 1 mei. Bij de nadere uitwerking van deze beginselovereenkomst staat voorop, dat taakvervulling en dienstbetoon niet we zenlijk mogen worden geschaad. Ook de organisaties van het overheidsperso neel zullen hun leden opwekken om tezamen met de leiding alle maatrege len voor t>° stellen en na te komen, die ertoe kunnen bijdragen dat deze ver betering van de arbeidsvoorwaarden niet zal leiden tot verhoging van de rijksuitgaven of een groter beroep op de toch reeds zo krappe arbeidsmarkt. Tegen het volgen van een overeen komstige gedragslijn door de bestu ren van de lagere publiekrechtelijke organen zal de minister geen bezwaar maken. De verkorting van de werkweek tot vijf dagen betekent dat de werktijd per dag enige verlenging zal ondergaan. Voor 48-uur-werkers zal dit bij de eer ste etappe 15 minuten per dag en bij de volledige invoering in totaal 30 minu ten per dag zijn. Voor hen, die 45 uur of minder per week werken wordt de dagelijke werkdag bij de eerste étappe met 20 minuten en bij de volledige in voering in totaal 45 minuten verlengd. Niet voor alle diensteenheden en ta ken zal de vijfdaagse werkweek volle dig kunnen resulteren in de vrije za terdag. Hierbij wordt o.a. gedacht aan politie, PTT, ziekenhuizen, nutsbedrij ven enz. In die gevallen zal gezocht worden naar een voor het personeel zo gunstig mogelijke regeling. Voor het onderwijzend en docerend personeel zal deze aangelegenheid nader worden be zien. Advertentie gevatte kou of pijn zet niet door bij tijdig gebruik van dm veelzijdig samengestelde Sanapiritl (Mijnhard!) Koker 90 en 60 ct. HILVERSUM, 24 dec. Tal van K.R.O.-medewerkers en medewerksters, zowel uit Hilversum als van het kan toor te Amsterdam, waren gisteren op zeer korte termijn opgeroepen voor een feestelijke herdenking in de studio ter gelegenheid van de inschrijving van d« 600.000ste abonné op de Katholieke Ra dio- en T.V.-gids. Tegelijk werden allen bedacht met een pakket met feestelijke inhoud. In prettige sfeer is men geruime tijd bijeen gebleven, mede onder het genot van het luisteren naar een aardig in elkaar gezet programma, waaraan Jan de Cler, Jules de Corte, Leo Nelis- sen, Frans van Dusschoten, Conny van de Bosch, Kees Nouwen, Kees Schil- peroort en het kwartet van Jo Budie met zang van Nellie Wijsbeck en Koos Huisman. Ook van de zijde van het be stuur en de directie werd het samenzijn deelgenomen. HOORN, 24 dec. De politierechter heeft gisteren wegens aantasting van de eer en goede naam van de heer Ben Essing, de organisator der jazz-festi- vals in Blokker, vonnis gewezen. Een fabrikant en een boekhouder zijn beiden veroordeeld tot een boete van 200 gul den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5