gewild A.R.-fractie heeft crisis zeer bewust CHU wil geen verandering in regeringscombinatie Tien Pap oea's bij koningin en prinses Wïlhelmina M M Zij keurde houding van eigen bewindslieden af 1 MULO-DIPLOMA RESA - HILVERSUM KVP handhaaft haar vaste koers NILL MI Prof. De Quay denkt niet in een nieuw kabinet terug te keren Draagbare radio's oorzaak botsing Eisenhower laakt rassenwaan i If2 Thans terug naar Nieuw-Guinea mmmm Met de kerstboom op wacht ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 PAGINA 7 Voorlopig oordeel van mr. Van Doom: Kent U onze tel raam analyse? WEGENS OPLICHTING AANGEHOUDEN Ongelukken door de gladheid van de weg Zwolse kolenbezorgers krengen niet meer bij bovenbewoners n zwolle, 24 december Het perso- van de Zwolse brandstoffenhan- V 'aren heeft gisteravond tijdens een G^gadering besloten zijn voornemen Iüb met in£ang van 1 januari in flats brandstoffen meer te bezorgen op Wrre eta8es dan de eerste te hand- ven. Zij zullen een uitzondering ma- Jak voor zieken, gebrekkigen en be dden. Jongeman in België verdronken Loonbelasting Wijziging uitvoerings beschikkingen Jongeti e verdronken Vliegramp New York Levenslang (21 maal) voor Musikant Jan Toxopeus: eenzaam „zilveren" feest I ii; - m 5 k: - - 1 M, Noodtoestand op eiland bij Nieuw-Guinea Onderzoek tegen agent Duitse Lotto afgesloten „v- Ml i lill»SltS i»8 i"! -- - "£<- - m* i-us Tachtig maal Kerstmis Kerstman in Rotterdam Scholier naar New York Bejaarden en hobby's Schaatsster Joan Haanappel weer thuis SiMlIiiÉi (Advertentie) Hilversum, u dec. De yoorzit- *er van de Katholieke Volksparty, mr. H. W. van Doom, heeft vrijdagavond in net actualiteitenprogramma ,,Echo" van de K.R.O. een voorlopig oordeel Begeven over de kabinetscrisis. In gaand op de diepere oorzaak van deze crisis, zei mr. Van Doorn, dat niet is nan te nemen, dat de Anti-Revolutio nairen deze crisis hebben veroorzaakt enkel en alleen om die tweede portie Van 2500 woningen. In feite lijkt het Waarschijnlijk, dat de Anti-Revolutio- haire houding moet worden gezien "'s een uiting van misnoegen over een se rie van politieke gebeurtenissen, waar bij de A.R.-fractie de houding yan de eigen A.R.-bewindslieden afkeurde. De A.R. wilde zich niet.te?fn ^a" binet als zodanig keren, doch wel zeer nadrukkelijk tegen de A^R.-bewindslie den, zo meende mr- van Doom de kern Van de zsak te zien» i_)e voorzitter v&n de K V P vervolgde, dat zijn partij be treurt, dat deze crisis is gekomen. Hoewel dit kabinet wel enige fouten heeft gemaakt, fouten, welke vooral in het psychologische en praktische vlak liggen, is ®r.'h het algemeen een con structief rhnstelijk-sociaal beleid ge- voerd. „Wij haddep met de andere partijen kritiek op net gevoerde en op het voor gestelde woningbouwbeleid. j5e regering was eenter bereid dat bij te buigen in efn voor ons aanvaardbare zin. In de K.V.P.-motie zat een goede kans om voor wat het aantal te bouwen woningen Jvtneft hetzelfde te bereiken als de AA-motie beoogde," aldus mr. Van Doom. De K.V.P.-voorzitter vervolgde: „Daarbij bedong bovendien de K.V.P.- biotie een verdubbeling van het aantal vjHkswoningon, waarvan de.huren lager v'ti, dank zij een extra subsidie. Wij tfbben deze crisis niet gewild. De A.R. „.^ctie heeft deze crisis, ik kan het toon ?'®t anders zien, zeer bewust gewild. Hoewel men er begrip voor kan hebben, dat de A.R.-fractie duidelijk consequent van haar visie uit haar houding bepaald heeft ten aanzien van het beleid van de geestverwante bewindslieden moet men stellen, dat zij door haar houding toch wel een grote verantwoordelijkheid op tioh heeft genomen. genomen. Talrijke zaken van grote betekenis, liggend in het vlak van de christelijke politiek, zijn nu in de lucht komen han gen. Wij denken vooral aan de herzie ning van het voortgezet onderwijs, aan de kinderbijslag en aan de bezitsvor ming." De heer Van Doom wijdde nog een enkel woord aan de C.H.U.. Naar zijn mening draagt, althans de fractie van deze partij, mede-verantwoordelijkheid voor de gang van zaken van donderdag. ,,Zij heeft zich, zou ik kunnen zeggen, in het kielzog van de Anti-Revolutionai ren laten meesleuren", aldus de K.V.P.- voorzitter, die voorts verklaarde: „Ik geloof, dat ik er verstandig aan doe, mij Heden niet uit te spreken over wat moet gebeuren in de komende weken. De ka tholieke partij blijft zichzelf, zij hand haaft haar vaste koers. Haar program en haar opvattingen omtrent de politie ke samenwerking blijven voor haar vas te gegevens." De heer Van Doom zei tenslotte te verwachten, dat de K.V.P.-fractie zich hier bij een formatie aan zal houden en slechts aan een kabinet zal deelnemen, waarvan het beleid voor de K.V.P. we zenlijke punten van christeltjk-sociaal belang zal bevatten. een eeuw levensverzekering HENGELO, 24 dec. De politie heeft gisteren een 30-jarige man, die ervan verdacht wordt enkele autofinancie ringsmaatschappijen voor vele duizen den guldens' te hebben opgelicht, aan gehouden. Hij zou drie auto's enkele malen heb ben verkocht, waarbij hij maatschap pijen tot financiering wist te bewegen. Bovendien zou hij een lening bij een bank hebben gesloten, met als onder pand auto's die reeds waren verkocht. Verdacht van medeplichtigheid en valsheid in geschrifte zijn ook twee En- schedeërs aangehouden. Het geld, dat hij met zijn transacties verdiende, circa 14.000 gulden, stak hij in een rijwiel zaak. Op de Amhemseweg tér hoogte van het Veluws eiland is vanmorgen de 17- jarige bromfietser P. Meijer uit Vaas- sen aangereden door een slippende auto en op slag gedood. De autobestuurder, de 33-jarige F.B. uit Arnhem, raakte de macht over zijn stuur kwijt toen de wa gen door het gladde wegdek begon te slippen. BUSSUM, 24 dec. In een extra uitzending van het NTS-journaal heb ben vooraanstaande politieke figuren hun zienswijze gegeven over de kabi netscrisis. De ministerpresident zei, ,de ontwikkeling van donderdag niet te heb ben voorzien." Hij denkt niet, dat hij zelf m een nieuwe regering zal terugkeren. Naar het oordeel van prof. De Quay is de toestand bepaald ingewikkeld. De A.R.-fractievoorzitter in de Twee de Kamer, dr. Bruins Slot, zei, dat zijn partij voor de motie-Van Eibergen heeft gestemd, niet omdat ze een an dere politieke koers wenst. Maar de A.R. kan niet aanvaarden, dat maatre- Oostenrijkse soldaat, die in de kersttijd op wacht moet staan, komt wellicht een vredige stemming, ornaat er een kerstboom naast zijn wachthuisje staat. Op^e kolen voor die flatbewoners, die heneen hogere dan de eerste etage wo- zullen na 1 januari in. papieren Ve^6l> in e kelders worden afgele- deri? btieenkomst volgde op een verga- en I1® fuss n brandstoffenhandelaren de„®en deputatie van het personeel. In een Vei'gadet'ing deden de werkgevers in j Cornpiomis-voorstel, dat beoogde 7® .huidige service aan de klanten br6ng|'aig mogelijk verandering te Van J^BI'J.ZEN, 23 dec. De 16-jarige bjj 7aer uit Rotterdam is gisteren ïernf e (België) in het kanaal van Va„jen naar Gent verdronken, hinnik her W. die met zijn vader op het Gent i p „Alk" op weg was naar *4ak ovar boord geslagen. De oor- an dit ongeval is niet bekend. DEN HAAG, 23 dec. In de Staats courant is een beschikking opgenomen, waarbij de staatssecretaris van Finan ciën enige uitvoeringsbeschikkingen loonbelasting heeft gewijzigd. De wijzigingen, hoofdzakelijk be staande in de vervanging van enkele bijzondere loonbelastingtabellen, houden verband met een aantal veranderingen op het terrein der sociale verzekeringen. Het maximum-premie-inkomen, voor de A.O.W. en de A.W.W. is met ingang van 1 januari verhoogd van f7.450 tot f8.250 en in verband hiermede het maximum van de in te houden premie van f502 tot f 556 per jaar. Voorts is met ingang van dezelfde datum de loongrens voor de verzekering ingevolge de ziektewet, enz. gebracht van f7.450 op f8.000 en het maximum dagloon waarover pre mie voor de werknemersverzekeringen wordt geheven van f 20 op f 22. In verband hiermee heeft de staats secretaris van Financiën in een tweede beschikking, gepubliceerd in dezelfde Staatscourant, nieuwe premietabellen vastgesteld voor de A.O.W. en A.W.W. In de nieuwe tabellen is waar nodig ook rekening gehouden met andere wijzigingen in de diverse werknemers verzekeringen. ROTTERDAM. 23 dec. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 28 december geen audiëntie verlenen. gelen om de bouwmarkt voor over spanning te behoeden, alleen de gesub sidieerde volkswoningbouw treffen. De heer Tilanus, fractievoorzitter van de CHU, verklaarde de bestaande rege ringscombinatie te willen behouden. Mochten de A.R.-ministers op hun stand punt blijven staan, dan hoopt hy, dat anderen uit deze partij in een kabinet zitting zullen willen nemen. De waarnemend voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, de heer Andriessen, verwacht niet gerin ge politieke moeilijkheden. Hy zei te be twijfelen of de motivering van de Anti- Revo] utionairen („zorg over de woning bouw") wel stand houdt voor redelijke kritiek. Hij verwees daarbij naar de be middelende motie van zjjn partij die voor de regering wei aanvaardbaar bleek. Het gevolg van wat zich donder dag afspeelde is, dat belangrijke zaken blijven liggen, meende hij. Namens de Partij van de Arbeid sprak de heer Suurhoff. Het verdwijnen van de zittende regeringsploeg vond hij winst. De heer Suurhoff zei niet te geloven in de mogelijkheid van een reconstructie van het bestaande kabinet. Zijns in ziens is de ware oorzaak van de crisis niet een meningsverschil over het bouwprogramma. In de protestante ge lederen is teleurstelling en onbehagen over de regeringspolitiek. Dat heeft zich nu geuit. „Een oordeel over een oplos sing wordt pas mogelijk als de menings verschillen in hun aard en omvang be kend zijn," aldus de heer Suurhoff. Prof. Oud, fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, zei te ho pen, dat een1 volgend kabinet een be leid zal voeren in de geest van de re gering-De Quay. De A.R. hebben dat echter moeilijk gemaakt. Ook hij meende (onder verwijzing naar de KVP-motie en de wens, die A.R. en C.H.-woord voerders hebben uitgesproken om de bestaande samenwerking te handhaven) dat het geschil de prijs van een kabi netscrisis niet waard was. „Zware slag voor parlemenfair stelsel" n een politieke uitzending van de y°.°,r de radio zei de liberale nvert.T^.,d!r ?-m- er volstrekt van e-roto r>,„ ,1 zi'n' <ll|t ,,ons volk in zijn verstaan <wrhei(1 er niets van zal weken wellicht"5" °p w'i'ze voor wenen, wellicht vo0r maanden het J0t "achteloosheid doemt. Aan de achting voor het parle mentaire stelsel zal dit veel kwaad doen. En dat dit nu moet geschieden door de samenwerking van de AR en de CHU, die drie dagen geleden aan de tweede kamer het borstbeeld heb ben aangeboden van hun gemeen schappelijke stamvader Groen van Prinsterer. Het zal ook in protestants christelijke kring als een bittere ironie moeten worden ervaren dat het precies deze twee fracties zij» die aan ,h„et parlementaire stelsel deze zware slag hebben toegebracht", aldus prof. Uud. EMMELOORD, 24 dec. Gisteren is acht.jarige Fokke van Dam uit Rut- ;®n,ln de Noordoostpolder verdronken Ruttense vaart. Hij was bij het water geraakt en pogingen ISj ^es om hem te redden met touw bleven vruchteloos. Een landbouwer die aan de overkant van het k«naal het ongeluk had zien gebeu ren kwam te laat om het kind te red- v,t 3°ngetje op het droge was gebracht, bleek hy overleden. NEW YORK, 24 dec. (UPI). Ame rikaanse luchtvaartdeskundigen houden rekening met de mogelijkheid, dat de botsing tussen een DC-8 en een Su- perconstellation boven New York op vrijdag 16 december, is veroorzaakt door het feit, dat een of meerdere passa giers in een van beide vliegtuigen een draagbare radio bij zich hadden en lie ten spelen. Het is geenszins uitgesloten, zo menen de deskundigen, dat de navi- gatie-instrumenten van 'n vliegtuig door een draagbare radio worden gestoord. Hoewel men er tot op heden niet in is geslaagd deze theorie te bewijzen, staat in ieder geval vast, dat een van de belangrijkste navigatie-instrumenten van de DC-8 op het kritieke moment ernstig was gestoord. Feit is ook, dat men in de wrakstukken van de DC-8, met name in de cabine voor de passa giers, de restanten van twee draagba re radio's heefc gevonden. Men weet natuurlijk niet *01 deze radio's tijdens de fatale vlucht hebben gespeeld en daar zal men ook wel nooit meer ach ter komen. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft uitgewezen, dat de DC-8 zich op het moment van de botsing bevond op een afstand van ongeveer twintig kilometer yan de plaats waarop het vol gens zyn instrumenten was. Men weet dit uit op de bandrecorder vastgelegde gesprekken tussen de gezagvoerders van de twee verongelukte vliegtuigen. WASHINGTON, 23 dec. (U.P.I.) President Eisenhower van de V.S. heeft vandaag in zijn kerstboodschap er bij het Amerikaanse volk op gedrongen de kerstdagen te gebruiken ,,voor ernstig zelf-onderzoek". Hij zei, dat rassenon derscheid een inbreuk is op de christe lijke ethiek. De Amerikaanse president zei, dat de Amerikanen „vlekken en onreinheden" kunnen vinden by zichzelf, zoals rassen discriminatie, als zij de moeite nemen zichzelf te onderzoeken. De president sprak zyn kerstbood schap uit op een verhoging, vlak voor dat hy op een knop drukte waardoor de verlichting aanging in een grote kerst boom, een Oregon spar, in het park ten zuiden van het Witte Huis. FULDA, 24 dec. (U.P.I.) De voor- 1 malige S.S.-functionaris Gottlieb Musi- kant, is gisteren door een Duitse recht- i bank in Fuida veroordeeld tot 21 maal levenslange gevangenisstraf. Bovendien kreeg hy 15 jaar dwangarbeid. Musikant kreeg levenslang voor elk van 20 moorden, die hy pleegde en 1 voor een poging tot moord in 't con centratiekamp Melk in 1944 en 1945. iP&gfspg vrnmm t"' I Voor nog een §en gevallen van doodslag kreeg hy e 15 jaar dwangarbeid. Musikant was medisch assistent van geringe belangrykheid in diverse kam pen. Hy werd onder meer schuldig be vonden aan het opsluiten van vyftien gewonde gevangenen, die waren ge wond tydens een bombardement. Hy had hen opgesloten in een onverwarmd vertrek en hen eike ochtend gegeseld, totdat na verloop van een week dé laat ste overleed. HOLLANDIA, 23 dec. (A.N.P.) Een hevige regenval op het Frederik- Hendrik eiland nabij de kust van Zuid- Nieuw-Guinea gedurende de afgelopen weken is de oorzaak van een uitzon derlijk hoge waterstand. De dorpen in het noorden en het midden van het eiland staan ongeveer een halve meter onder water en, wat erger is, ook de aanplantbedden en de tuinen van de be volking. Als het water niet spoedig zakt, dan zal de gehele aanplant van knol len, het hoofdvoedingsmiddel van de bevolking, verrotten. Op het Frederik-Hendrik eiland ko men bijna ieder jaar overstromingen voor. Het bestuur houdt daarbij de toe stand evenwel nauwlettend inhet oog en zorgt er voor, dat er geen honger- toestand ontstaat. In vorige jaren was bijvoeding met rijst nodig, die door vliegtuigen op droge stukken grond werd afgeworpen en vandaar met vaar tuigen verder werd vervoerd. DEN HAAG, 24 dec. Het onderzoek in de zaak van de Nederlandse agent van de Duitse Noord-West Lotto, een vijftig-jarige koopman uit Katwijk en zijn 23-jarige secretaresse, tegen wie be gin deze maand proces verbaai is opge maakt wegens het bevorderen van over treding van de loterywet, is afgesloten. Polit,ie heeft een aantal formulie- otn 2!?i#eld.tot een totaal bedrag van r n in beslag genomen. Tegen de deelnemers is geen actie onderno men. zij zyn met strafbaar. dt A/nh.emse als de Haagse mnofrl T) J! zlch het geval be- moeid. D© koopman liet nameliik dp deelnemers de formulieren^naaf een postbusadres in Arnhem sturen hoewel zyn „Nederlandse lotto-kanton?' in Den Haag gevestigd was. In beide plaatsen heeft de recherche echter formulieren en geld respectievelyk 130 en 120 gulden in beslag genomen. Volgens de formu lieren zou er een totaal bedrag van 450 gulden moeten zijn, maar de koop- man heeft tweehonderd gulden daarvan voor zich zelf gebruikt. en oudejaarsavond vieren op zyn ei land. Dan ig hy net als alle andere Nederlanders pensioengerechtigd en dan zal Rottumeroog zyn strand voogd kwijtraken. De laatste? Toxopeus heeft de kwart eeuw als strandvoogd, als ongekroonde koning van Rottumeroog vol. Maar er zyn geen grote feesten gevierd, het leven is er gewoon doorgegaan, in alle stil te en met de regelmaat van eb en vloed, die het bestaan op het eiland beheerser als eeuwen geleden. Mis schien dat Jan Toxopeus die 25 jaar nog eens door de gedachten gaan wan neer hy op oudejaarsavond om twaalf uur aan ae noordooster-horizon vuur- pylen omhoog ziet gaan boven Bor- kum, dat nauwelijks vier kilometer verderop ligt. SCHIPHOL, 24 dec. De tien Pa poea's, die als gasten van de K.L.M. aan boord van een DC-8 5 december in ons land aankwamen en die tweeëneen- halve week op gouvernementskosten in Nederland hebben rondgereisd, zijn vrijdag naar Nieuw-Guinea terugge keerd. Zij hebben in die korte spanne tijds ontzaglijk veel van Nederland ge zien en vertelden voor hun vertrek hoe zeer ze het hadden gewaardeerd, dat ze tot slot van hun verblijf zowel door prinses Wilhelmina op het Loo als door koningin Juliana in paleis Soestdijk per soonlijk waren ontvangen. Die twee ontvangsten stonden niet op het van te voren gereed gemaakte programma. Eerst trok de groep woens dag naar het Loo, waar prinses Wil helmina zich ondanks haar tachtig ja ren geruime tijd met ieder der tien Papoea's onderhield. „Zij toonde nog steeds de oude energie en vitaliteit van vroeger", vertelde de 28-jarige bestuurs ambtenaar R. R. Bergh, die hier voor studiedoeleinden verblijft en die de groep als tolk heeft begeleid. „Van de tien Papoea's spreken er slechts drie behoorlijk Nederlands. Voor de gesprek ken met de overigen heb ik als tolk dienst gedaan." Donderdagmiddag trok de groep naar Soestdijk. „We werden op de eerste verdieping door hare majesteit ontvan gen", zei de heer Bergh „Daar was ook staatssecretaris Bot aanwezig. De ko ningin nam plaats tussen Jacomina In- dey, de verpleegster in het ziekenhuis van Hollandia, en Margarete Joeki, de zestienjarige dorpsverpleegster in Boe- ti. Die twee spreken goed Nederlands". Een uur lang heeft de koningin zich met de groep onderhouden. Ieder van hen had de gelegenheid iets uit de ei gen geboortestreek te vertellen. JAN TOXOPEUS .contact met de wereld per mobilofoon. Vroeger gingen er bij Rottumer oog het hele jaar door by nacht en onty vuurpylen de lucht in van schepen in nood. Toen liep men op Rottumeroog op stormachtige kersta vonden kans op onverwacht bezoek van schipbreukelingen. Dat was al zo, toen Rottumeroog steeds ruzie had met Uithuizen over de strandrechten en toen het eiland een bevolking had van om en nabij de tweehonderd zie len. Maar de tyden zyn veranderd, zelfs op Rottumeroog. De abdij, die er in de veertiende eeuw stond is verdwenen, evenals de pakhuizen van Groningse kooplieden, die er later hebben gestaan. De Engelse graaf Clanricarty, die er als banneling moet hebben geleefd en om zijn leef- wyze „de dolle graaf" werd genoemd, is reeds lang vergeten. Rottumeroog is al eeuwenlang het domein van strandvoogden. Zy delen er het bestaan met de zeevogels, die er elk jaar by duizenden neerstry- ken. Dat was al zo, toen in 1741 de eer ste strandvoogd Jan Wybrandts op de rede van Rottumeroog verscheen, het was zo, toen Jan Toxopeus in 1936 zyn vader Hendrik Jan (die der tig jaar strandvoogd was), opvolgde. Het eiland slaat in het westen af en groeit in het oosten aan met een snelheid van drieëndertig meter per jaar. Dat maakte het steeds nodig het huis van de voogden af te breken en meer oostelyk weer op te bou wen. In 1799 werd het strandhuis voor de eerste maal verplaatst, in 1919 en in 1933 eveneens en enkele jaren geleden kreeg Jan Toxopeus een pre-fab-bungalow. Het oude strandhuis staat nu op de rand van zee en strand. By de eerstvolgende zware storm zal de zee het waar schijnlijk bespringen en vernielen. Toen jan Toxopeus in 1936 strand voogd werd was dat huis nog vrij wel nieuw. Toxopeus' kinderen zyn op het ei- land opgegroeid en uitgevlogen, rwee dochters zyn getrouwd en wo nen op het vasteland. Zy zouden zelfs niet meer terug willen omdat naar de ene dochter ons vertelde de de oude romantiek verdwenen is. i Hendrik Jan gaat op de Technische 1 schooi in Delfzijl, alleen Wiepke is nog thuis. Zy kan vanuit haar ka mer in de verte de bewoonde wereld zien liggen: Borkum. En in de huis kamer wordt zy ingewyd in de gehei men van het leven.Daaj staat, met het uitzicht op de grillige en soms kokende wereld van het Wad een schoolbank. Want, Wiepke heeft de school thuis, haar moeder is de on- derwyzeres. Dit jaar werd Wiepke tien. Ze ging over naar de vyfde klas, maar de klas bleef gelyk en ze hield dezelfde juf. Sj V Het oude dertig jaar oude huis van de familie Toxopeus op Rottumeroog staat nu op de rand van zee en strand. Bij de eerstvolgende storm zal de zee het huis afbreken. Wie zal er op kerst- of op oude jaarsavond denken aan Jan Toxopeus en de zijnen, aan het eenzaamste gezin van Nederland op het stille Rottumeroog, zo hoog in het Noorden van ons land, dat het niet eens op de meeste kaarten past en er slechts als inzet op voorkomt? Toch is bijna nergens Je kerstnacht zo vredig als op dat eiland van vijf vierkante kilometer, waar Jan Toxopeus dit jaar zyn vyfentwintig- ste kerstfeest viert als strandvoogd, als vechter tegen de zee, hoeder van de vogels en als waker over de scheepvaart, die by stormweer moeizaam langs zUn eiland koerst. Nog vyfmaal zal Jan Toxopeus bij leven en welzyn hierna Kerstmis genoten by elkaar komen om van ge dachten te wisselen over opgedane in drukken of over vraagstukken van al gemene strekking. Eind maart of begin april keren alle deelnemers naar hun land terug. orgen op eerste kerstdag viert de schilder G. Westermann in besloten familiekring zijn tachtigste verjaardag. De heer Wes termann is in Leeuwarden geboren, maar hij heeft het Friese, dat toch al niet zijn familieland was, vrij spoe dig verlaten. Op vijftien-jarige leef tijd vertrok hij naar Amsterdam, om de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te gaan volgen en sindsdien is Amsterdam zijn basis gebleven. Na drie jaar verliet hij de academie, om er tenslotte in 1918 weer terug te ke ren, maar toen als docent. Dat is hij gebleven tot 1945. Voorts is hij enige tijd voorzitter geweest van „Arti et Amicitiae". Als kunstenaar is de heer Wester- „Eigeniyk hebben we -het altijd druk", zeggen Jan Toxopeus en zyn vrouw en dat klinkt een beetje vreemd, maar het is ongetwijfeld waar. De zee heeft immers altyd nieuwe verrassingen in petto: dan weer slaat de motorboot „Theda", de enige verbinding met het eiland los, dan weer» moet Toxopeus naar de wal, eens in de veertien dagen om de post te halen en proviand in te slaan en een andere keer moet er nodig weer ryshout worden geplant. Een ding is in die 25 jaar „strand voogdschap" van Toxopeus sterk ver anderd: het contact met de wereld. Mobilofoon, radio en sinds kort tele visie doorbreken het isolement van een klein eiland. Het per radio en televisie uitgezonden kerstmisvieren van een woelige wereld, waarvan de rand aan de horizon te zien is, zal het gezin Toxopeus meer dan ookt het gevoel geven, dat het wel een zaam is, maar niet alleen. Doch, ner gens zal de kerstnacht zo vredig zijn, nergens de oudejaarsnacht zo vol van geheimen als op Rottumeroog... Als lid van de bemanning „boven de sterkte" arriveerde gistermor gen met de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Koninklyke Rot- terdamsche Lloyd, de kerstman in Rotterdam. De „Willem Ruys" had voorts drie gezagvoerders aan boord van wie kapitein Herman van den Heuvel het commando voerde. Verge zeld van echtgenote, kerstman en een deputatie van de bemanning begaf kapitein Van den Heuvel zich enige uren na de aankomst voor de Lloyd- kade naar de Adriaanstichting in Hil- legersberg, beladen met cadeaus voor de daar verblyvende gebrekkige deels spastische kinderen. Het geld voor de geschenken was bijeengebracht door de bemanning van het schip. Tot dusverre hebben de opvarenden van het Lloydschip reeds achtmaal uit hun liefdadigheidspot blinden aan een geleidehond geholpen. Ditmaal echter meende men een andere bestemming aan de inhoud van de pot te moeten geven in verband met het kerstfeest. In de Adriaanstichting, waar kinderen uit het gehele land verblyven, vond men een prachtig object. Een tafelbil jart, een werkbank en een uitgebrei de gereedschapskist werden uitgepakt in de recreatiezaal van de stichting, waar de 50 bewonertjes vol spanning toekeken. Bovendien deelden kerst man en kapitein aan ieder kind af zonderlijk een geschenk uit, terwijl mevrouw Van den Heuvel een schaal chocoladeklokjes aanbood en in sap pig Limburgs vertelde dat zich onder de klokjes een grammofoonplaat be vond. Dat was hoe kan het anders „loeënde klokken". aarten Engwirda uit Groote broek (N.H.) zal Tweede Kerst dag naar New York vertrek ken om Nederland daar te vertegen woordigen op het „New York Herald Tribune forum 1961". Na een selectie onder auspiciën van het ministerie van O. K. en W. is Maarten, die leer ling is van het Westfries lyceum te Hoorn, als deelnemer aangewezen. Het is voor de vijftiende maal, dat het Newyorkse dagblad dit forum or ganiseert. Het doel is middelbare scholieren uit de gehele wereld in de gelegenheid te stellen vriendschap te sluiten met de bewoners van het land, het school- en gezinsleven te delen met Amerikaanse scholieren van de zelfde le^ftyd en ten behoeve van het gastland een bijdrage te leveren tot de belangstelling in, de kennis van en een beter begrip inzake andere lan den. De deelnemers, middelbare scholie ren tussen zestien en negentien jaar uit 33 landen, zullen gedurende hun verblijf in Amerika by drie verschil lende gezinnen worden ondergebracht. Zij zuilen lessen volgen op Amerikaan se scholen. Een maal in de week zul len groepen van twaalf buitenlandse forumdeelnemers met twaalf leeftyd- G. WESTERMAN mann vooral bekend door zijn teke ningen en schilderijen van paarden. Hij heeft echter ook veel ander werk gemaakt en indertijd o.a. ook illus traties voor tijdschriften ontworpen. Hij kreeg verschillende onderscheidin gen voor zijn werk, waarvan er één zelfs uit Amerika kwam. Voor wie hem kennen is de schilder een vrij harde en nuchtere persoonlijkheid, die het zich zelf niet gemakkelijk heeft gemaakt in het leven en wie hardheid ook niet bespaard bleef. Maar ook anderen onthield hij deze hardheid en zijn kritiek niet. Bij een terugblik over zijn leven heeft hij vele bittere herinneringen, maar het werk, dat „de modernen" leveren slaat hem wel het meest en brengt hem tot de uitspraak, dat een acade mie voor dit „gepruts" niet meer no dig is. Hiertegenover zoekt de heer Westermann zijn toevlucht in zijn eigen werk. Hij schildert nog veel, ten dele uit liefde voor de kunst, maar ten dele ook om zich niet aan anderen te hoeven ergeren. De heer H. Somraer uit Driebergen heeft aan de minister van Sociale Za ken en aan de sociale raden van de 35 grootste gemeenten van Nederland een door hem uitgewerkt plan toege zonden voor produktieve en hobby-ac tieve vrijetijdsbesteding. De heer Som- mer had op zyn voorlopig plan, dat hy reeds geruime tiid geleden lan ceerde, van vele zyden positieve re acties ontvangen, onder meer van verschillende sociale raden. Vooral de sociale raad te Rotterdam was en thousiast en animeerde de heer Som- mer zyn plannen verder uit te wer ken. De Driebergenaar wil werkplaatsen in de daarvoor in aanmerking komen de gemeenten stichten, waar jeugdi gen en bejaarden afwisselend op ba sis van vrywilligheid hun vrye tyd produktief of hobby-actief kunnen be steden. Met de produktieve vryetijds- besteding wil hy de vitale bejaarden, wier loon of pensioen een aanvulling behoeft, in de gelegenheid stellen ets bij te verdienen. De hobby-actie ve vryetydsbesteding is bestemd voor bejaarden, die enige uren per dag of per week willen deelnemen aan han- denarbeidcursussen. De werkplaatsen wil de heer Som- mer 's avonds beschikbaar stellen aan plaatselyke organisaties en ver enigingen voor jeugdwerk. De initia tiefnemer neemt aan, dat een kwart miljoen bejaarden wel voor zyn plan zal voelen. De kosten van een en an der schat de heer Sommer op 35 mil joen gulden. Advertentie Dank zijRESA toch nog het Maak van deze BIJZONDERE AAN BIEDING gebruik en schrijf aan (Bekende Schriftelyke Cursus) Ook H.B.S. - Gymnasium - Onderw.akt» iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiMiimiiiiiiiii /oan Haanappel, het Haagse schaatssterretje, dat met Sjoukje Dijkstra op dt Olympische Spelen in Squaw Valley zo'n furore maakte en daarna aan een carrière als kunstrijdster bij de Weense IJsrevue begon, is na haar successen in het buitenland met de revue in Nederland aangekomen. Ze heeft een paar dagen vakantie die ze natuurlijk thuis doorbrengt. Tweede kerstdag geeft de Weense ijsrevue de Nederlandse première in Utrecht. In het ouderlijk huis was ook de poes blij, dat Joan zich weer liet zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7