Sp anningen in de Surinaamse economie OM DE ZILVEREN MIDWINTERHOORN Nederlandse theemarkt wist plaats te handhaven Spanningen tussen vraag en aanbod in Duitsland verwacht LONDENSE BRIEF H D PAUL VLAANDEREN en zenuw- komplot 1 Min. van Financiën bezorgd over hoge overheidsuitgaven Consumptie blijft vrijwel stabiel Groei van de produktiviteit zal nauwelijks verminderen Ondeugdelijke electrische treinen Fooi voor de asman IJdel gebruik Van de naam champagne 1 DINSDAG 27 DECEMBER 1960 PAGINA 2 Verlies van bril werd matroos noodlottig Tweemaal te water geraakt Westduitse invoer van Nederlandse snijtulpen weer vrij Samenwerking in tricotageen kousen industrie HOE WIJ HANDEL DREVEN dewaarde sR E.G.KS.-kolenproduktie vrijwel gelijk aan 1959 Waterhoogten MAR KTBERICHTEN PARAMARIBO, 27 dec. Dezer dagen hebben de staten van Suriname de Surinaamse begroting van financiën voor 1961 met algemene stemmen na een kort debat aangenomen. De begroting sluit met een tekort van ruim Sf 10 miljoen, waarvan ongeveer Sf 4 miljoen gedekt is. Naar de mening van minister dr. J. J. Sedney van finan ciën bestaat de vrees dat, vanneer voor dit ongedekte tekort geen oplossing wordt gevonden, de verdere economi sche ontwikkeling van Suriname in ern stig gevaar wordt gebracht. De minister gaf in zijn schriftelijke uiteenzetting van de stand der finan ciën ook uiting aan zijn mening, dat „de economische inspanning in Suriname bezig is de grens van het fysiek en financieel mogelijke te overschrijden". Bezorgd is de minister ook over „het voor Suriname ongekend hoge niveau van Sf 81 miljoen aan overheidsuitga ven". Hij zegt, niet te verwachten, dat de door de verschillende ministeries aangekondigde overtrekkingen van de begroting tenslotte zullen worden gerea liseerd, en dat ij niet bereid is, daaaan zonder meer medewerking te verlenen, al is de aandrang daartoe groot. Over de stijging der overheidsuitgaven Prinses Tanlmowo Oluremi Okupe uit Nigeria is in Londen in het huwelijk ge treden met Olu Oyesanya, de zoon van een der Nigeriaanse stamhoofden. De bruid, die 28 jaar oud is, vormde met haar 32-jarige echtgenoot het eerste zwarte echtpaar van adellijke afkomst, dat in een Engelse kerk in het huwelijk trad. Voor de huwelijkssluiting bestond een zeer grote belangstelling, niet alleen van de zijde der Londenaren, maar ook van de kant van de internationale pers. VLAARDINGEN, 24 dec. De 23-ja- rige matroos J. P. Boer uit Sliedrecht is vrijdagavond in de Vulcaanhaven al hier verdronken, na tevoren nog een maal uit het water te zijn gehaald. De matroos kwam zijn ouders bezoe ken, die wachtdienst hadden op een baggermolen, liggende in deze naven. Hij moest, om de molen te bereiken, over het dek van enige aan de kant liggende schepen lopen. Vermoedelijk door de duisternis en zijn onbekendheid ter plaatse misleid, viel de jongen in de haven. Op zijn hulpgeroep werd hij door een der schippers en diens vrouw aan boord getild. De matroos begaf zich daarna naar het schip van zijn ouders om zich van droge kleren te gaan voorzien. Door het feit dat hij zijn bril was kwijtgeraakt, kwam hij in de zogenaamde beun van de baggermolen terecht, waarop zijn ouders zich be vonden. Na enige tijd dreggen werd zijn lijk opgehaald. HAMBURG, vv dec. Voor het eerst sedert bijna 30 jaar kunnen de West duitse Importeurs van bloemen thans weer Nederlandse snijtulpen invoeren. Hoewel de invoer van sntftulpen uit Ne derland volgens het E.E.G.-verdrag reeds begin dit jaar mogelijk was, heb ben de Nederlandse kwekers eerst nu uitvoervergunningen verkregen. Volgens het E.E.G.-verdrag moet de Duitse Bondsrepubliek voor de landen van de Europese Economische Ge meenschap, hetgeen in praktijk neer komt op Nederland, een contingent voor de invoer van snijbloemen be schikbaar stellen van 800.000 DM. Aan gezien de Nederlanders tot het einde van dit jaar vooreen bedrag van slechts 50.000 DM aan tulpen zullen le veren, wordt het resterende deel van het contingent in de periode januari tot eind mei 1961 in etappes voor de invoer vrijgegeven. De Westduitse importeurs zijn echter fekant tegen een kunstmatig verhoog- e tulpenprijs, welke ontstaat door de verhoging van een toeslag op de eigen lijke waarde. De verhoging heeft ten doel de Westduitse tulpenkwekers be scherming te bieden bi) de invoer van tulpen uit Nederland. GEESTEREN, 2 dec. Door mid del van aandelenruil hebben twee be drijven in de tricotage- en kousenindus trie een uitgangspunt geschapen voor een toekomstige nauwe samenwerking. Het zijn de kousenindustrie L. ten Cate te Geesteren (Ov.) en de Textiel-Indus- triemaatschappi) „Apeldoorn", bekend als „Tima". Tussen beide bedrijven bestond, zo deelt de directie van eerstgenoemd be drijf mede, reeds enkele jaren een inten sief overleg. Bij de voorgenomen nau were samenwerking, die geleidelijk ver werkelijkt zal worden, ligt een commer cieel samengaan voor wat betreft de Europese markt en andere exportge- bieden het meest voor de hand. Ook de mogelijkheden tot een commerciële sa menwerking op de binnenlandse markt zullen worden bestudeerd, alsmede een uitwisseling op het fabricage-technisch terrein. Monaco De Griekse reder Aristote- les Onassis heeft, bij wijze van kerstge^ schenk, aan prins Rainier en prinses. Gracia beloofd, dat hij het Operagebouw van Monaco zal laten restaureren. Dat kost Onassis 120.000 dollar. (U.P.I.) merkte de minister o.a. on: In de loop van 1960 zijn de overheidsuitgaven aan zienlijk toegenomen. Tot deze stijging hebben vooral b"gedragen de toegeno men bestedingen in het kader van het tienjarenplan en de hogere uitgaven voor de werkverschaffing. Deze stijging der uitgaven is relatief veel groter geweest dan de stijging der lopende inkomsten uit de gewone dienst, waardoor over de periode januari oktober 1960 voor Sf3,9 miljoen door toedoen van de overheid meer geld in het verkeer is gebracht. Deze ontwikke ling heeft zich over de maanden novem ber en december voortgezet. De effektuering van de overheidsuit gaven boven de lopende inkomsten is met kredietexpansie gepaard gegaan. De omvang van het bankkrediet is in de eerste tien maanden van 1960 met niet minder dan Sf7," miljoen of 28 pet. ge stegen, waarvan Sf 2 miljoen, middels de opname van schatkistpapier, voor de overheid en Sf 5,2 miljoen voor de par ticuliere sektor. Dr. Sedney wijst er op, dat sedert het einde van 1958, de totale geldhoeveèlheid is gestegen met 30 procent, een stijging, die niet zonder effect is gebleven op de ontwikkeling van het binnenlandse prijspeil. De indexcijfers van de prijzen van levensonderhoud vertonen een gestadige ontwikkeling naar omhoog. Hierin wordt vooral bijgedragen door de stij ging van de prijzen van de binnenlands geproduceerde voedingsmiddelen, waar voor de prijsindex een stijgingspercen tage aangeeft van ruim 5 pet. per jaar over de laatste 3 jaar, ondanks de grote investeringen welke reeds ten behoeve van deze produktie-sector zijn gedaan. Een dergelijke prijsontwikkeling aldus de minister zou in andere landen reeds lang tot maatregelen van de overheid hebben geleid. De neiging tot snelle verhoging van de consumptie aldus de minister blijkt ook uit de aanzienlijke toeneming van het afbetalingskrediet, uit de stij ging van de index van de prijzen van levensonderhoud, vooral die van voe ding en dranken en uit de toeneming van de invoer van voedingsmiddelen, dranken en tabak. Het indexcijfer voor voedingsmiddelen en dranken steeg van 120 in het eerste kwartaal 1960 tot 128 in het derde kwartaal (op basis derde kwartaal 1953 100), terwijl de invoer van voedingsmiddelen, dranken en tabak een stijging vertoont, welke uitgaat boven de vermoedelijke groei van het natio nale inkomen. De minister merkt op, dat de aktivi- teit in de particuliere bouwsector op een zeer hoog niveau is gekomen, waar ach ter zich een sterke tendenz tot speculatie in de prijzen van grond en andere on roerende goederen verschuilt. Onder andere als gevolg hiervan is in Suriname de vraag naar financieringsmiddelen voor bouwdoeleinden sterk gestegen, waardoor de hypotheekrente in de laat ste jaren is opgelopen, soms tot boven de 10 procent, tegen normaal 6 tot 7 procent. Over het afvloeien van deviezen is dr. Sedney van mening, dat aanzienlijke toeneming van de particuliere- en over heidsuitgaven in 1960 niet alleen tot gro tere bestedingen in het binnenland heeft geleid, maar ook tot verhoogde, invoer, welke in omvangrijke mate bijdroeg tot een netto-verlies aan deviezen van Sf 3,4 miljoen in januarioktober 1960 (on danks de grote kapitaalsovermakingen uit Nederland tot 2/3 van de uitgaven in het kader van het tienjarenplan. Een deel van deze deviezen is besteed voor investeringsgoederen, die zullen bijdra gen tot verhoging van de produktie en uitvoer, maar een groot deel is besteed voor consumptiegoederen. Uit een en ander volgt, dat het peil der particuliere en overheidsuitgaven in Suriname in 1960 dusdanig is verhoogd, dat het binnenlandse aanbod van goede ren achterblijft bij de vraag, waardoor stijging van prijzen en rente merkbaar wordt, en da de goederen-invoer veel sneller toeneemt dan de goederenuitvoer en de kapitaalinvoer. De dekking van de totale geldhoeveelheid van Suriname door goud en deviezen is dan ook terug gelopen van 86 pet. eind december 1959 tot 70 pet. eind oktober 1960, aldus de Surinaamse minister van financiën. Te Saasveld, in Twente, zijn Tweede Kerstdag de wedstrijden om de „zilveren midwinterhoorn" gehouden, een evenement dat georganiseerd is door de Twentse commissie voor het midwinter-hoornblazen. Op de foto zien we de 'deelnemers kri tisch toehoren hoe een van hen het er tijdens de strijd afbrengt. AMSTERDAM, 27 dec. De Neder landse theemarkt is ook in 1960 haar belangrijke plaats in de internationale theehandel blijven innemen, zo con stateert de firma W. van Bochove, theemakelaars te Rotterdam, in haar jaaroverzicht. De heruitvoer vertoonde een verdere toeneming. De Nederland se consumptie blijft vrijwel stabiel, hetgeen betekent dat het verbruik per hoofd in vergelijking met de vooroor logse jaren kleiner is geworden. Het verbruik van Indonesische thee in de totale Nederlandse consumptie daalde verder. Voor de handhaving van de kwaliteit van de melanges is men meer en meer overgegaan tot verwer king van niet-Indonesische theeën, speciaal Ceylon- en Afrika-thee. Pogingen om andere produktiegebie- den te bewegen in Nederland periodiek thee via veilingen aan te bieden konden zoals te verwachten was, zegt het overzicht niet verwerkelijkt worden. Het vorige overzicht meldde reeds dat het aanbod van niet-Indo- nesische theeën op de Nederlandse markt rmm voldoende is. De detail prijzen bleven het gehele jaar door ongewijzigd. De invoer in Nederland voor consumptie wordt voor 1960 ge raamd op ongewijzigd twintig miljoen lbs. Over het algemeen kunnen, aldus het overzicht, de resultaten van de meeste sectoren van de wereldthee handel wel bevredigend worden ge noemd. Het ls echter zeer goed moge lijk dat verscheidene Producenten in BONN, schap van :ne dec. De werkgemeen- de instituten voor econo mische wetenschappen in West-Duits- Iand verwacht voor 1961 een verdere expansie. De eerste helft van het nieuwe jaar zal misschien, volgens het overzicht van 6 instituten over de economische toestand rond de jaar wisseling 1960-1961, gekenmerkt wor den door aanzienlijke spanningen tus sen vraag en aanbod. De prijsstijging zal vermoedelijk nog sterker worden. Naar de mening der instituten zal de groei van de produktiviteit van het gehele bedrijfsleven nau elijks ver minderen. Ook zal de sterk in stijgende lijn gaande ontwikkeling van de invoer van afgewerkte produkten voortduren. De toeneming, die het totale aanbod van goederen en dienstverleningen tot dusver te zien gaf, zal vermoedelijk echter desondanks niet blijven be staan. De omstandigheden, die het mogelijk maken het aantal werken den te vergroten, zijn aanzienlijk slechter geworden. De conjunctuur zal niet vanzelf kal mer worden als de produktie lang zamer toeneemt. De conjuncturele spanningen zullen slechts afnemen als de toeneming van de vraag aanzien lijk kleiner wordt. De werkelijke vete- hogingen van lonen en" salarissen zouden, omdat arbeidskrachten zeer schaars zijn, boven het door loononder handelingen bereikbare uitgaan. Ver moedelijk zullen de investeringen alleen reeds toenemen, doordat de ondernemers de investeringen voor rationalisaties in verband met gebrek aan arbeidskrachten forceren. Ér zijn geen aanwijzingen, zo wordt in het overzicht gezegd, dat er voor de markten voor investeringsgoederen verlichting zal ontstaan op het gebied van de buitenlandse vraag. Bovendien is te verwachten, dat er ook in de toekomst aan de bouwnijverheid te grote eisen gesteld zullen worden. Prijsverhogingen voon het particuliere verbruik zullen naar de mening van de instituten tot het midden van het komende jaar niet in volle omvang aan de dag komen. De voedselvoor ziening zal to tdat tijdstip maar weinig duurder worden. Toch zal het nodig zijn de invoer te vergroten. Met betrekking tot de gedachten- wisselingen over remming van de conjunctuur verklaren de opstellers van het rapport, dat door het uit de weg ruimen van de omzetverevenings- belasting de invoer vergroot en de prijsstijging tegengewerkt zou worden. Deze maatregel kan echter geen uitweg brengen uit het dilemma der econo mische politiek, waarin de bondsrepu bliek gekomen is door de uit haar evenwicht gebrachte betalingsbalans. Bovendien verklaren de instituten, dat kapitaalexport in de vorm van de ontwikkelingshulp, zoals deze thans verleend wordt, slechts een hulpmiddel kan zijn in de strijd om de stabiliteit van de munt. „Er resteert dus als laatste uiterst on gewenst alternatief, dat het vraag stuk der overschotten op de be talingsbalans vanzelf wordt opgelost door algemene prijsverhogingen in het binnenland. Het ziet er naar uit, dat de ontwikkeling deze gevaarlijke weg reeds is Ingeslagen", aldus het overzicht. De spanningen tussen de ontwikke ling van vraag en aanbod zijn in de tweede helft van 1960 groter geworden en de neigingen tot prijsstijging wer den sterker. Zowel de industrieën van kapitaalgoederen als het bouwbedrijf hebben groot gebrek aan arbeids krachten. Hun arbeidsvolume is sedert het voorjaar geringer dan in het voor afgaande jaar, omdat het aantal werkenden niet gehandhaafd kon blij ven. De conjunctuuronderzoekers ver wachten, dat de spanningen op de bouwmarkt ook in de eerste helft van 1961 niet zullen verminderen. Binnen afzienbare tijd is geen ontlasting van de markt voor bovengronds bouwwer ken te verwachten van de zijde van de overheid. Ook moet er rekening mee gehouden worden, dat de bouwwerken duurder worden. De groei van in komen en verbruik ging in de tweede 1945-19SO VAN DENED. IN-EN UmOER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiia et lijkt wel alsof er een vloek rust op de Britse staatsspoorwegen. In het land dat de gehele wereld yoor was in de ontwikkeling van de spoorwegen beschikt men nu over een spoorwegenstelsel dat zo gebrekkig is dat nog aan het begin van de huidige week een Brits dagblad het meende te moeten bestempelen als „een ergerlijk nationaal schandaal". De directie van de spoorwegen, sedert jaren overstelpt met klachten van de kant van het pu bliek en de pers zag zich enige jaren ge leden genoopt een uitgebreid vemieu- wingsprogram aan te kondigen, een mil jardenprogram. De eerste vruchten zijn wrang gebleken. Op een van de be ruchtste spoorwegtrajecten van het land, het noord-oostelijk forensentra ject van Londen besloot men over te gaan tot electrificatie, een plan dat 120 miljoen gulden zou kosten. Het werk kwam gereed aan het begin van de vo rige maand. Nauwelijks een maand la ter moesten alle nieuwe treinstellen uit de dienst worden genomen omdat ze ondeugdelijk zijn gebleken, en de oude misère van antieke en onbetrouwbare stoomlocomotieven keert terug. Ook in het Glasgowdistrict besloot men over te gaan tot electrificatie van een fo- rensennet dat dagelijks zestigduizend passagiers vervoert. Dit net werd vol tooid op 17 november en in gebruik ge nomen. Aan het begin van deze week werd meegedeeld, nadat er enige passa giers letsel hadden opgelopen tengevol ge van een ontploffing in een trein en nadat enige treinen in brand waren ge vlogen, dat alle nieuwe treinen uit de dienst moesten worden genomen zijn de ondeugdelijk. Acht-en-vijftig trein stellen gaan nu terug naar de fabri kanten die een oorzaak zullen trachten te vinden voor dit monsterachtige fias co. Het project heeft 160 miljoen gulden gekost. Het meest onrustbarende is dat de treinstellen voor Londen en voor Glasgow niet door eenzelfde firma zijn gefabriceerd. Men zou zich desnoods heb ben kunnen voorstellen dat in eenzelfde fabriek eenzelfde soort blunder zou ge leid hebben tot het leveren van defecte electrische treinstellen. Maar de trei nen zijn vervaardigd door twee verschil lende grote firma's, Associated Electri cal Industries en General Electric. e Engelsen zijn geneigd zich te ergeren als zij naar het buiten land gaan over het grote aantal personen dat in Europa (lees: vaste land) verwacht voor hun diensten be loond te worden met een fooi. Dit on genoegen gaat gepaard met een zekere zelfgenoegzaamheid over het feit dat dit euvel veel minder verbreid is in Engeland. Tot op zekere hoogte hebben de Engelsen gelijk, en men kan hun er gernis delen. Maar niet hun zelfgenoeg zaamheid omtrent Engelands grotere deugd. Want dit is de tijd van het jaar e waarin het Engelse fooienstelsel welig ti vt in een vorm welke e -rder chan tage verdient te heten. De melkboeren, de asmannen, de brievenbezorgers, de steenkolenbezorgers, de krantenjongens, en allen die boodschappen bezorgen aan huis rekenen erop dat zij een fooi krijgen voor Kerstmis. In de Londense gemeente waar wij wonen bereikte deze chantage een potsierlijk hoogtepunt aan het begin van de maand. Een inspec teur van de gemeentereinigingsdienst ontdekte dat in een groep asmannen rondgaande met de vuilnisauto een man meewerkte met het ophalen van huisvuil die niet in gemeentedienst was. De inspecteur vroeg om een verklaring. Hjj ontdekte dat de asmannen zelf de ze vreemdeling voor eigen kosten in dienst hadden genomen ter vervanging van een andere asman die rondging bij de burgerij om de fooien op te halen. De reinigingsdienst verbood deze schandelijke praktijk. En natuurlijk gin gen alle asmannen van de gemeente prompt in staking. De staking duurde veertien dagen. In het socialistisch dag blad The Daily Herald schreef een vast medewerkster dat zij een onderzoek had ingesteld naar de stand van zaken. Zjj had onder meer een arme vrouw ont. moet welke bitter klaagde dat zij de ko- lenbezorger een rijksdaalder fooi had moeten geven, ofschoon zij zelf straat arm was en zij de kolenbezorger dezelf de dag zijn werk had zien verlaten, ge zeten aan het stuur van een gloednieu we auto. En een andere huisvrouw had gezegd: „Ik voel er niet voor fooien te geven aan lieden die om fooien vragen, maar ik moet de vuilnismannen wel iets geven, ware het slechts om te voorko men dat zij de helft van het vuil overal rondstrooien als zii mijn vuilnisemmer komen legen". Enige jaren geleden ver boden de meeste Londense gemeentes aan het reinigingspersoneel nog langer om fooien te vragen tegen Kerstmis. Maar in de meeste gevallen heeft het niet geholpen, en in de gemeente Wandsworth zijn ze nu zo ver gegaan dat ze het werven van fooien commer cieel georganiseerd hebben. dat wij met genoegen hebben gezien dat de Britse rechter een eind neeft ge maakt aan de nonsens welke in Brit- tannië de wijnhandelaren in staat stelde om „Spaanse champagne" te verkopen. „Men heeft duidelijk voor mij vastge steld", aldus de wijze rechter, „dat champagne een product betekent dat voortkomt uit het Champagne-district van Frankrijk. Wijn afkomstig uit Costa Brava is derhalve geen champagne". 1 t is voor ons een mysterie waarom een land dat trots mag gaan op zijn edele Sherries, de naam champagne heeft proberen te kapen. Spaanse sherry is voor ons onzegbaar edeler dan alle champagne op aarde en bovenal de no belste van alle sherries, de Manzanilla welke kom uit de Godgezegende wijn gaarden van Sanlucar de Barramedas, waaraan je de Middellandse Zee kunt proeven en welke een nobele en ge heimzinnige smaak heeft welke elk wijnliefhebber onmiddellijk herkent en welke door niemand ooit in woorden is beschreven. DAAN VAN DER VAT. Waardev.d. invoer Waarde vd uitvoer. 1' 1945 1950 miL- De handel heeft zich het afgelopen jaar zeer goed kunnen ontwikkelen. Er werd zowel meer in- als uitgevoerd. On geveer 65% van de invoer kwam van de Europese markten. Van onze totale uit voerwaarde ging 45 tot 50% naar lan- den van de Euromarkt. West-Duitsland bleef onze grootste handelspartner, door circa 20% van de geldswaarde van het gehele Nederlandse handelsverkeer met het buitenland voor zijn rekening te nemen. helft van 1960 veel sneller. Ook in de eerste maanden van 1961 zullen de inkomsten sterker toenemen. Prijs stijgingen zijn in de eerste plaats te verwachten voor dienstverleningen en industriële verbruiksgoederen. In het overzicht wordt ook gewezen op de sterke toeneming van de uitgaven der overheid. Alleen de sociale verzekerin gen maken een uitzondering. Verbruik en investeringen van de overheidshuis- houdingen zijn sterk toegenomen. PARIJS Jacques Soustelle heeft geen visum gekregen voor de reis naar Algerije, die hij wilde maken om pro paganda te maken voor zijn „Nationale Hergroepering". Zijn groep heeft wel toestemming gekregen om in Algerije politieke propaganda te maken in ver band met het aanstaande referendum en ook mag Soustelle toespraken laten uitzenden door radio Algiers. Maar op zijn persoonlijk bezoek wordt geen prijs gesteld. LUXEMBURG, dec. De kolen- produktie van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal E.G.K.S. zal dit jaar na raming 234,5 miljoen ton bedragen, tegen 234,9 miljoen ton vorig jaar. Er is dus geen merkbare wijziging in de omvang der produktie gekomen. De produktiecijfers van *de afzonder lijke landen (tussen haakjes de cijfers van vorig jaar) zijn: Nederland 12,5 miljoen ton (12.0), België 22,9 mil joen ton (22,8), Duitsland 142,4 miljoen ton (141,8), Frankrijk 56,0 miljoen ton (57,6), Italië 0,7 miljoen ton (0,7). 1960 minder gunstige resultaten boek' ten dan in 1959, speciaal in Noord' Indië waar kleinere oogsten door de' grote droogte niet of onvoldoende g®M compenseerd werden door hoger® opbrengstprtjzen. Ondanks de droogt® in diverse produktiegebieden was de totale produktie per saldo iets grotef dan in 1959. Ceylon en Zuid-Indi® bijvoorbeeld konden de produktie vrij belangrijk opvoeren. De wereidcon' sumptie nam in 1960 eveneens verder toe. Wat de verwachtingen voor 1961' betreft, concludeert het overzicht op grond van de statistische positie per ultimo 1960, dat er geen vrees voor een tekort behoeft te bestaan. Er is min of meer evenwicht tussen vraag en aanbod. Niettemin blijft het moge lijk dat tegenover de vraag naar bepaalde soorten niet een dienovereen komstig aanbod ter beschikking is en omgekeerd. Op het ogenblik ziet het er naar uit dat de vraag naar bruik bare laaggeprijsde theeën groter is dan het aanbod. Hoe lang deze situatie zal voortduren is moeilijk te zeggen, doch een wijziging binnen afzienbare tijd is nauwelijks te verwachten. Voor zichtigheid blijft raadzaam, aldus het overzicht, omdat de ervaring heeft geleerd dat, wanneer een dergelijke toestand lang aanhoudt, al spoedig verscheidene producenten in de ver leiding komen minder zorg aan het produkt te besteden. Naar verwacht zal het prijspeil van de bruikbare lagere soorten zich voorlopig nog wel op een hoog niveau kunnen handhaven. Een eventuele prijsdaling zou slechts geleidelijk zijn, waarbij de prijzen van de betere kwaliteiten tot op zekere hoogte daarvan de invloed zouden ondergaan. Inzake het prijspeil op langere termijn onthoudt het overzicht zich van het uitspreken van verwach tingen, mede gezien de labiele politie ke situatie in enkele produktiegebie- Sovjet-Unie Het Russische zevenja renplan is in de afgelopen twee jaar voor 23 procent uitgevoerd, terwijl men slechts op 17 procent had gerekend. Gun stige resultaten zijn vooral bereikt in de ferrometaalindustrie, de olie-industrie en de machine-industrie, (u.p.i.) DEN HAAG, 27 dec. Ko'nstanz 3028 1» Rheinfelden 201 on v., Ottenheim 263 —9, Straatsburg 202 13, Maxau 389 5, Plo- chingen 122 onv„ Mannheim 231 II, Stein- bach 164 —9, Mainz 267 —5, Bingen 184 —7, Kaub 201 —10, Trier 219 +5, Koblenz 236 —13, Keulen 233 —20. Ruhrort 446 —15, Lobith 1092 —14, Nijmegen 1882 —10, Arn hem 890 11, Eefde IJssel 42 -f3, Deventer 339 +5, Monsin 5550 —10, Visé 5090 +12» Borgharen 4045 10, Belfeld 1192 10» Grave beneden de sluis 542 +2. De mins* gepeilde diepten ln de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zUr ln centimeters: HeveadorpA'dam Rijn£® naai 270, A'dam RijnkanaalLekkanaal De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen ls in de komende nacht niet gestremd. MARKTBERICHT PURMEREND, 27 deo. 10.000 Kippeneieren f 12—14 per 100 st. 500 Eendeneieren f 8 per 100 st. VEEMARKT. Runderen totaal 370 st. 190 Vette koeien f 2.20—3.10 p. kg, kalm. 94 Gelde koeien 6.459.55 p. st., kalm: 35 Melkkoeien f 7301150 p. stuk, matig: 42 Pinken 375655 per stuk, matig! 9 Stieren f 6501500 per stuk, vlug; 2 Graskalveren: 42 Vette kalveren 2.5® 3 p. kg, vlug: 261 Nuchtere kalveren (slacht) f 50—80, 1.30—1.80 p kg. goed: Idem (fok) f 90—130 p. kg, 191 VeÏÏe varkens (slacht) f 1.80—1.95 p.' kg, idem zouterü f 1.70—1.80, vette zeugen f 1.60 —1.70 p. kg, goed: 853 Biggen f 45—70 P- st., Schrammen f 65100 p. st,, goed; 17 Fokzeugen f 200—300 p. st„ vlug; 733 Scha pen, vette f 90130. Vette lammeren f 85 125 p. st., vlug en duur; 26 Bokken en geiten f 10—40 p. st., vlug; 6 Paarden f 550900 p. st., vlug; Totaal aantal dieren 2.601. 1100 Oude kippen en hanen wit en rood f 1.601.75 p. kg: 150 Idem blauW f 1.601.80 p. kg, 2400 Jonge hanen wit ert rood f 1.70—1.80 p. kg; 480 Jonge eenden 2.10—2.35 p. St.. oude eenden 0.60 p. st.: 400 Konijnen f 715 p. st., idem f 2.202.60 p. kg: 20 Ganzen f 1113 p. st., 60 Kal koenen f 2.252.50 p. kg. Sir Winston Churchill en zijn echtgenote hebben de kerstdagen doorgebracht op hun landgoed Charv. op deze foto tijdens een autorit. Men ziel hen Zelfs het Lis op deze tijd van het jaar valt het ons moeilijk goede dingen te zeggen over champagne, welke wij aanzienlijk minder achten dan andere wijnen. Maar het moet ons van het hart VINO JE Y SA Wik GOED DAT VRAAG IN ALLE WINKELS IK DAT "LEK OF ZE MISSCHIEN EEN INDE GASLE\\gGASB0M-80UWPAKKET DING" PROBEER HEBBEN SPOREN "Ls«ee /*Kr DlB B0eVEN GEZIEN hebben. IK ZAL EEN OPROEP VIA DE RADIO LATEN UITZENDEN. VOSPER, WAAROM PROBEER JE NIET TE ONTDEKKEN WAAR E GASBOMMEN VANDAAN KOMEN?/ JAAG ME NIET OP?DAT KOMT NOG COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2