F raser en La ver schitteren in de enkelspelen: 2-0 ITALIË in definale van de Davis Cup danig de les gelezen r k HAIROS II VERRAST IN GROTE KERSTPRIJS KERSTVERRASSING VAN AMATEURSTAYER ROMIJN Nieuwe politieke uitkijkpost DOELSCHIETEN is Laren uitstekend toevertrouwd engelse league Tottenham blijft ongenaakbaar Wolves ook tegen ZB VS ongeslagen Mackay door zijn bond nog hoog aangeslagen Koersen in Hilversum Quicksilver S profiteert van fout en legt beslag op zege Peter Post ongenaakbaar in het Antwerpse Sportpaleis Huwelijk 22 jaar na aanzoek Mr. G. Huigens Basketballcompetitie De Top een aanwinst voor de zeilsport Terlouw start goed in damtoernooi A'dam Veel belangstelling bij begrafenis Schubert mm BEP IPENBURG en Blits triomferen Duits protest tegen Japans voorstel Swift Arnhem wint zaalhandbal wedstrijd Lokomotiva bij de dames Resultaten bij Gist- en Spiritusfabriek wijken niet veel af 8 DINSDAG 27 DECEMBER 1960 PAGINA 9 - Hof.kevtnernoo' Zwart Wit Wh Turnwedstrijden Amsterdam Vijfkamp niet op O.S.? Geen Russische paarden in „Grand-National" mmm- -V dSo onnlr rwe\ ni»o nhtlfr «ronlo SYDNEY, 27 december Op de eerste dag van de ontmoeting Austra- lië-Italië in de challenge round van de Davis Cup competitie heeft Australië een voorsprong met 2-0 genomen. Nea- 'e Fraser won het eerste enkelspel te- fen Orlando Sirola met 4-6, 6-3, -3. Daarna toonde Rod Laver zich in straight sets de meerdere van Nicola Pietrangeli, 8-6, 6-4, 6-3. Behalve in de eerste set was Sirola slechts een schaduw van de crack die op briljante wijze de Amerikaanse top- speler Barry Mackay in de interzone finale had verslagen. Hij lag vaak over hoop met zijn service en sloeg elf dou ble faults in de loop van het duel. Nea- le Fraser, de Wimbledonkampioen, Werd vaster naar mate de strijd vor derde en zijn colleren werd van een superieure kwaliteit. Sirola begon zee sterk. Dank zij uitstekende grouna strokes en zuivere passeerslagen de backhand brak hl) In 'e ^enHU nam door de service ^n Fraser werd de eerste set met 1-4- BRFDA, 27 december. Laren heeft op Tweede Kerstdag het traditionele kersthockeytoernooi van Zwart Wit ge wonnen. In de finale tegen het Weste- elftal werd niet gescoord, maar met doelschieten bleef Laren de tegenstan der de baas. In de strijd om de derde vierde plaats verloor Arnhem van ■et Antwerpse Herakles. weersomstandigheden waren on- Sbhstigi maar desondanks hebben de f 'hige' bezoekers kunnen genieten van lhtej>essante wedstrijden. In totaal na- toen zestien ploegen aan dit toernooi deel, waarvan vier uit België. De resultaten waren: Halve finales: Arnhem—Westelijk elftal 0-0 (West. elf tal wintna doelschieten): Laren—Hera kles 3-1. Finale: LarenWest. elftal 0-0. fLaren wint na doelschieten)om de derde en vierde plaats: ArnhemHera- kl-s (B.) 0-1. LONDEN, 27 dec. De supporters van Tottenham kunnen terugzien op ««iiiikkiff ker&tfeest. Hot jfevaarUJ- Ham, dat kort geleden ninner- Wolverhampton met 50 had ver- 'l PV....mAltitr tiironmoal All i/1 n_ linden werd namelijk tweemaal duide- JJ,( terucgcwezen. Zaterdag zegevier de Spurs aan White Hart Lane met door treffers van John White en noor treneis van tofry Dyson en maandag ging West yam op 'eigen terrein met 3—0 ten on- 2®r- De Noord-Londcnaren behielden daardoor tien punten voorsprong op [*an naaste concurrenten en bedreigen ■iet 44 punten uit 24 ontmoetingen Ar senal's record voor de eerste divisie van 66 punten. Ook Wolverhampton, Manchester United en Nottingham behaalden de Volle buit. De Wolves rukten op naar de tweede plaats met 34 punten uit 24 wedstrijden na twee zwaar bevochten Overwinningen o-p Aston. Everton dat toaandag Burnley met 3—i versloeg volgt met 32 punten uit 23 ontmoetin gen op de derde plaats. De topscorer van de eerste divisie, Jimmy Greaves, die in de eerste 21 Wedstrijden 27 doelpunten produceerde, &?ek in de wedstrijden van zijn club eevlaea tegen Manchester United zyn Mede* "V'0 schot thuisgelaten te hebben, dag op R.ardoor verloor Chelsea zater- cflfer^S^SLtrw'met Te "rake een hattrick Tal- De uitslagen Manchester United j 2 Manchester Clty-Fulham 3-1: New Castfe Rir- toingham ^2;We^0^t)ngham.Pres on 2-0. Tottenham-West Ham Preston Maandag: Arsenai-Sheffield' Birmingham-Newcastle United 21-' Bumley-Everton 1—fiïf-West Bromwich 3—1: ^]fTBmt?chester plty 1—0; Leicester City-Bolton ^_0. Manchester United-Chelsea 6—0, Pres- Jon-Nottincrhani 0—li West Ham-Xot- tenham (^-3; Wolverhampton-Aston «tweede divisie zaterdag: Lerby-Leeds J—3; Stoke-Huddersfield 2—2. Maan- 2ag: Charlton-Plymouth 6—4; dersfield-Stoke 00; Liverpool-Rother- ham 2-1; Luton-Lincoln 3-0; Middles- Wgh-Leyton 2-0; Norwich-dps- wich o_3; Southampton-Bristol 4—z, ^toderland-Sheffield 1—1; Swansea- Portsmouth 4—0. de service van de Italiaan wat onvast en er ging iets te loor van de afmaken de kracht in zijn slagen. De doorbraak in de tweede set geschiedde toen Siro la uitgleed, terwijl hy na een service naar het net liep en een simpele volley wou geven. HÜ verloor het punt en liet hier een doubele fault op volgen. Een prachtige passeerslag van Fraser zorgde voor de doorbraak. In de volgende game serveerde Sirola drie doubele faults, maar hij bracht die game desondanks op zijn naam. Fraser, wiens volley nu een geducht wapen werd, kreeg ge leidelijk minder moeite met de mach tige servicj van Sirola. Hij brak op nieuw door en won de set. In de der de en de vierde set verlien de strijd vrijwel op dezelfde wijze. Fraser, die geen last bleek te hebben van zijn knieblessure zegevierde met drie sets tegen één. Sirola logenstrafte alle beweringen van de laatste da gen over z.g. voetfouten en gaf geen aanleiding tot enige opmerking van de linesmen. Er waren ongeveer 15000 toeschouwers bij de match die zich onder een warme zon afspeel de. Snel beslist Laver en Pietrangeli, beiden minder imposant dan hun voorgangers op het centre court van White City, ontlok ten keer op keer daverend applaus door hun schitterende demonstratie van zuivere ground strokes en hun kundige returns op services, returns (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM, 27 dec. ZBVS heeft vrijdagavond in de Apollohal niet kun nen voorkomen, dat Wolves zijn tiende achtereenvolgende overwinning behaal de in de hoofdklasse van de basketball competitie. De landskampioenen triom feerden met 82-54 (rust 45-25). Vooral Ben van Geuns had met 26 punten een froot aandeel in de zege van de Wolves, opscorers waren Ben van Geuns: 22-4, Frans de Haan 10-2 en Sleeswijk 3-10. Bij ZBVS waren Hennings met 6-6 en Nooyen met 6-8 de scherpschutters. Blue Stars had aanmerkelijk meer moeite met het Delftse Punch. Bfj de pauze bedroeg het verschil slechts één punt. Tenslotte bleef er een zege met 55-47 voor de .sterren" over. Topsco rers: Hagers 2-9, Driehuis 13-4. Bil Punch Valstar 8-10 en Nye 6-9. Voor de vijfde maal in deze competitie moest er bij DED van een verlenging gebruik worden gemaakt om een winnaar te kunnen aanwijzen. Slechts eenmaal le verde een dergelijke verlenging de DED- ers een zege op. Ditmaal kwam DED tegen Monark een punt te kort. In de allerlaatste seconde van de tweede ver lenging slaagde Franken er namelijk in om de stand op 66-67 te brengen, nadat het duel met 58-58 was gefinisht en de eerste verlenging ook in even wicht was gebleven: 61-61. De stand in de hoofdklasse Is nu: Wolves 10-20. Herly 11-16, Blue Stars 11-16, Monark 10-12. Landlust 8-10, Ar gus 10-10, Arrows 10-10, DED 11-8, US 11-8, Runch 11-8, Flamingo's 10-4 en ZBVS 10-2. NEW YORK, 27 dec. De Ameri kaanse tennisfederatie heeft de Ameri kaanse tennisranglijst 1960 bekend ge maakt. Nummer één bij de heren is Barry Mackay, de man die enkele aagen geleden een profcontract teken- Sf het tennlscircus van Kramer, zujn landgenoot Earl Buchholz, die zich aYÜ?een? aan Kramer verbond, bezet de ■ou ?ts ochter Bernard Bartzen. dames is Darlene Hard als B-Sleerd v00r Karen Hantze en Nancy Richey. i ,^jet_er voor de dubbelspe len als vo'gt uit: Heren: 1. Earl Buch holz en Charles Mac Kinley, 2. Ram sey Earnhart en Martin Reissen, 3. John Cranston en Jon Douglas. Dames: 1. Karen Hatze en Janet Hoops, 2. Don na Floyd en Belmar Gunderson, 3. Ca role Caldwell en Cathu Chabot. Op de Eerste Kerstdag is in Rieme een internationale cross-countr gehouden over 7700 meter. Als tweede eindigde onze landgenoot Hem Cu je in 28 min. 33 seconde. Tottenham heeft ook met Westham Vni. meinig moeitegehad. Een spelmo- TusTen L^ z*terdag gespeelde wedstryd rtn Ploegen, wactriu de Londe- naars met 2.g zegevierden. die vaak zo prachtig geplaatst waren dat het voordeel van de service ge heel te loor ging. Toch was de AO s' iliër altijd in de meerderheid. Na dat Pietrangeli de eerste set, waarin hy voor elk punt furieus gevochten had zonder Laver iets toe te geven, ver loren had leek het alsof de scherpe kanten van zijn spel waren afgesleten. Toen werd zijn nederlaag in snel tem po een feit. Gefluit, gejoel en hoe-ge roep volgden op een beslissing van een linesman waardoor de dertiende game aan Laver toeviel. Pietrangeli raakte door die uitspraak uit zijn droom en kon zijn service in de veer tiende game niet doordrukken. Hy ver loor daardoor de set. In de tweede set speelde de service een grote rol totdat Laver in de tiende fame een doorbraak forceerde en ook eze set op zijn naam schreef. Pie trangeli was het niet eens en liet dat ook goed merken met een lines man die naar zijn mening een foutieve service van Laver als goed aangaf. Maar de Australiër speelde nu veel vas ter dan de Italiaan, die telkens net buiten de lijnen plaatste. In de derde set was het alles Laver wat de klok sloeg. Hij brak in de vier de game met drie briljante bachhands door de service van zijn tegenstander. Pietrangeli verdedigde zo goed hij kon, maar hij moest de wet van de sterkste ondergaan. De linkshandige Laver, die zijn beste vorm van het sei zoen bereikte, handhaafde zijn eigen services om ook de derde set te win nen. Daarmee had zijn land een ge duchte voorsprong genomen. GROUW 27 dec. De Noord Ne derlandse Watersportbond heeft de eer ste boot van de nieuw ingestelde Top klasse klaar. De „Top" is een knik- spant zwaard-jachtje met een gaffel- tuig van 15 vierkante meter. Bekende zeilers hebben met de Top proefvaarten gemaakt. Zij waren zeer enthousiast over de eigenschappen en de opmerkelijke stabiliteit van het nieu we type. De boot meet in lengte 6,95 m met een grootste breedte van 1.98 m. De diepgang met zwaard is 95 cm. Het is evenals de BM en de 16 vierkante me ter klasse (z.g. vergrote BM) een Fries ontwerp. AMSTERDAM, 27 dec. De voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Dambond, de heer H. C. van der Vreug de, heeft op Tweede Kerstdag het in ternationaal Lucas Bols-damtoernooi ge opend, dat tot en met 3 januari in Krasnapolsky wordt gehouden. De uit slagen in de eregroep waren: Fanelü ItaliëTerlouw. Ned., 0-2: Slaby, Belg. Okrogelnik, Ned., 1-1: Beeke, Ned. Van Leeuwen, Ned.. 1-1; Kinnegin, Ned. Mulder, Ned., 1-1. In de nationale jeugdgroep werd Heeren, die wegens militaire dienst verhinderd was, vervan gen door Victor Morseld, Haarlem. De uitslagen waren hier: Aeilkema— Hoekstra 2-0, Wiggers—Hessel 0-2, Holst- voogd—Fisscr 0-2, Walraven—Morseld, 1-1. De Australische tenniscrack Neale Fraser heeft onder ovaties van duizenden landgenoten getoond wat hij waard is en de Italiaanse reus Sirola geen schijn van kans gegeven. AMSTERDAM, 27 dec. De Neder landse voetbalwereld heeft zaterdag afscheid genomen van de dinsdag j.l. op 50-jarige leeftijd overleden oud-inter national Jan Schubert. Op de begraaf plaats Zorgvlied was een groot aantal voetballers, bestuursleden van vereni gingen en oud-spelers aanwezig. De KNVB was vertegenwoordigd door de heer G. Kruyver. Voorts gaven van hun belangstelling blijk de bondscoach Schwartz en het voltallige eerste elftal van Ajax, aarvan de overledene de sectie betaald voetbal onder zijn hoede had. In Amsterdam is Tweede Kerstdag een damtoernooi begonnen, dat onze land genoot Terlouw al direct een succes bracht. Hij won van de Italiaan Fanelli (rechts). (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 27 dec. Het hoofd nummer van de koersen was de Grote Kezstprys. In de eerste serie, waarin 11 paarden startten, bleef Ugoldman K. (Gerenberg) steeds aan het hoofd, doch kon de slotaanval van zijn staigenoot Jour de Java (Vergay) niet pareren, die in 1.24.9. zegevierde. Harley werd der de. In de tweede afdeling waren 6 paarden van de party, van wie Hairos II buiten weddenschappen liep. Deze maakte korte metten met zijn concur renten en won zonder moeite in 1.22.3 km tijd. Op afstand werd Quicksilver S tweede vóór Pretty Boy. In de finale was Jour de Java iets te snel, viel in galop en werd uitge schakeld, welk lot ook Sunny Wil liams onderging. De verrassing was dat Hairos II een fout kreeg en toen hij zich had hersteld, was Quicksilver S al buiten zijn bereik en zegevierde in 1.23.6 km tijd. Typhoon en Enter prise werden resp. tweede en derde. De eerste twee draverijen werden Overwinningen voor entrainement Geer- sen. Vergay stuurde IJsbrandine naar een mooie overwinning en Eerenberg had in de tweede koers met X Lady Hol- landia succes. B\i de amateurs zegevier de L. v. Harlingen met Tea over U. Die- na, terwijl Piet Heynen met Witty Han nover de Kerstboomprijs voor zijn reke ning nam. Piet Smit won met Vrijbuiter de Kerstklokkenprijs, waarin William Axkit tweede werd. Upapa S (A. Side- rius) won verrassend de Kerstroosprijs (w. 10.40). De uitslagen: Mistletoeprijs 2020 m. 10 deelnemers: 1. IJsbrandine (M. Ver gay) 1.32, w. 5,-, pi. 2.60; 2. Yellow Rose, pi. 2.30 c. 6.20; 3. Young Bonni B, pi. 2.70, koppe] 23.70. Kerst boomprijs 2400 m. 5 deelnemers: 1. X Lady Hollandia (F. Eerenberg) 1.29.9., w. 2.50; 2. Yardley W. pi. 1.60 c. 5,-; S. Ydeal Double. Koppel 4.20. Kerstprijg I: 2000 m. 11 deelnemers: 1. Jour de Ja va (M. Vergay) 1.24.9, w. 3.50, pi. 3.20; 2. Ugoldman K pi. 2.20, c. 5.20; 3 Harley, pi. ƒ2.40, koppel ƒ6,80. Kerst- prijs II: 2000 m. 6 deelnemers: 1. Hai ros II (buiten weddensch.) 1.22.3.; 2. Quicksilver S w. ƒ3.10, pl. 1.40, c. 3.20; 3. Pretty Bol pl. 1.30, koppel 3,-; 4. En terprise. Hulstprjjs (amateurs) 2020 m. 11 deelnemers: 1. Tea (L. van Harlin gen) 1.28.6, w. 4.40, pl. 1.70; 2. U. Die- na pl. 2.10, c. 7.20; 3. Rascal Hanover pl. 10.60, koppel 7.90. Kerstkransprys: 2400 m. 11 deelnemers: 1. Witty Hano ver (P. Heijnen) 1.31.3, w. 4.7c pl. 2,-; 2. Urchin Hanover pl. 2,-, c. 6.30; 3. Winston Spencer pl. 2.10, koppel 8.10. Kerstklokkenprijs2000 m. 13 deelne mers: 1. Vrijbuiter (P. Smit) 1.28.2; w. 7.10, pl. 2.90: 2. William Axkit, pl. 1.90, c. 5.70; 3. Vera Hollandia 2.60 koppel 6.90. Kerstroosprijs: 2900 m. 9 deelne mers: 1. Upapa S (A. Siderius) 1.29.4, w. 10.40, pl. 3.20; 2. Uferlooper S, pl. 3.80, c. 13.j0; 3. Uranie, pl. 2,-, koppel 7 40. Finale Kerstprys 2000 m. 10 deel nemers: 1. Quicksilver S (1.23.6), w. f 4.10, pl. 1.90; 2. Hairos II (buiten wed densch.) c. 16,-; 3. Typhoon pl. 6.90, koppel 15.20 4. Enterprise pl. 14.40. Rafel Johnson, c - Amerikaan die op de Olympische Spelen kampioen tien kamp werd, is door een sportstichting in Zuid-Californië uitgeroepen tot sport man van het jaar. De Fransman i.ndré Dufraisse, de vroegere wereldkampioen cyclocross ze gevierde in de omgeving van Gueret in een internationale wierlercross. De Europese kampioen motorcross, Dave Bickers, is tot Brits motorrijder van het jaar uitgeroepen. AMSTERDAM, 26 dec. Vandaag zijn in de Amsterdamse turnhal traditio nele turnwedstrijden gehouden. Bij de dames zegevierde Beb Ipenburg-Drom- mel, terwijl bij de heren Joost Blits zijn naam in de steen liet schrijven. De voornaamste uitslagen waren: dames. 1. Beb Ipenburg-Drommel (DOS) 46.70 pnt (paardspringen 9.45, vrije oef 9.40, balk 9.15, brug met ongelijke leggers 9.40 en ringen 9.30) 2. Thea Belmer (KDO) 45.15 pnt. 4. Nel Sallee (DOS) 43.30 pnt. Heren: 1. Joost Blits (Olym- pia) 54.70 pnt. (paardspringen 9.30, vrije oef 9.15, paardvoltige 8.70, brug 9.25, ringen 9.25, en rek 9.05) 2. Ge rard Saiiee (DOS) 53.20 pnt. 3. Kees Pruijs (DOS) 51.10 pnt. 4. Henk de Groot (DOS; 50.10 pnt. MüNCHEN, 27 dec. De voorzitter van het Duits Olympisch Comité, dr. Karl Ritter von Halt, heeft geprotesteerd tegen het voornemen van het Japanse organisatiecomité om kano en de moder ne vijfkamp vc.i het programma van de Olympische Spelen 1964 in Tokio af te voeren. Ritter von xxc-lt die lid is van het uitvoerend comité van het I. O. C. rekent er op dat alle leden van dit lichaam zich bij dit protest zullen aan- sl. en. Reeds in 19"0, tijdens een ver gadering van het I.O.C. in München, heeft Von Halt er de Japanners op attent gemaakt dat de moderne vijfkamp het ideaal is geweest van de grondlegger van de moderne Olympische Spelen, de •ansman Baron de Coubertin. Om nu de moderne vi'fkamp, zonder meer, te laten vervallen, zou „unfair" zijn, aldus dr. Karl Ritter von Halt. UTRECHT, 26 dec. Onder grote belangstelling is in de Bernardhal voor de zesde maal het internationaal zaal- handbaltoernooi gehouden. Bij de da mes zegevierde de sterke ploeg van Lo komotiva uit Zagreb, bij de heren werd het team van Swift Arnhem eerste. De voornaamste resultaten waren, dames, voor de bezetting van de eerste tot en met de achtste plaats: om de 5e en 6e plaats: Hygiea (Den Haag Sparta (Groningen) 15; om de 3e en 4e plaats. Athleta (Utrecht) Udi (Arnhem) 31; om de le en 2e plaats: Lokomotiva (Zagreb) Zeeburg (Am sterdam) 104. Heren: om de 5e en 6e plaats: Hamborn Real 106: om de 3e en 4e plaats: ESCA Angermund 7—10; om de le en 2e plaats Swift Malmoe 1111 (Swift won in de ver lenging). LONDEN, 27 dec. Een verbod om paarden te importeren in Engeland, zou wel eens de reden kunnen worden dat de Russische paarden, die deel zouden nemen aan de Crand Nationaal Steeple Chase in maart van het volgende jaar op Aintree, niet zouden kunnen starten. Het verbod, dat dateert van september j.l., houdt verband met de z.g. „Afri- kaa e ziekte", waaraan paarden in ver schiller delen van het Midden-Oosten lijdei Een woordvoerder van het mini sterie van landbouw, deelde mede '•'at Rusland een van de landen is, waaruit het verboden is paarden in te voeren. Hij kende daarbij aan, dat er tot nu toe nog geen invoervergunning was aan gevraagd voor de drie Russische paar den, die aan de Grand National zouden deelnemen. De Russische atleet Valeri Brumel heeft in Moskou het officieuze Europe se indoorrecord hoogspringen verbe terd met een sprong van 2 meter 14,5 centimeter. KY heeft in de Oostenrije plaats Kla De Haagse ijshockey-vereniging HO- KY heeft in de Oostenrijkse plaats Kla- genfurt met 96 van de Klagerfurter AC verloren. De tussenstanden waxen: 30, 42, 24. De doelpunten van de gasten wer den gemaakt door: Campbell (4x), Cook en Cossowan. LEIPZIG, 26 dec. De Nederland se amateurstayer Bert Romijn heeft in Oost-Duitsland op imponerende wijze een wedstryd over 50 km om het „gou den wiel" gewonnen. De Oostduitser VVustrow, die bij de wereldkampioen schappen van dit jaar alleen in zyn landgenoot Stolze zijn meerdere moest erkennen, eindigde als tweede. Romijn won de eerste rit over 15 kilometer in 16 min. 55,8 sec. hetgeen een nieuw baanrecord betekende. Tevens verbe terde hy het baanrecord over 10 kilome ter met een tyd van 11 min. 21,3 sec. Ook in de tweede, 10 km lange, rit ze gevierde Romijn, hoewel hij in vierde ■positie was gestart. In de derde en laat ste rit finishte hij met een achterstand van 10 neter als derde, maar zijn eer ste plaats in het totaalklassement kwam daardoor niet in gevaar. Het Belgisch-Nederlandse koppel Rik van Looy-Peter Post zegevierde zondag in het Velodröme van Gent in een wedstrijd over drk ritten een ra ce op punten, een achtervolging en een wedstrijd over 1 km vliegende start tegen het Belgische team van Steenber- gen-Severeijns. In de eerste manche wonnen Van Steenbergen en Severeijns met 26 punten tegen 18, maar zowel in de tweede als in de derde manche ze gevierde de Belgisch-Nederlandse combinatie. In de achtervolging over 5 km liepen Van Looy en Post hun te genstanders na 2865 meter in en in de wedstrijd over 1 km met vliegende start maakten zij de snelste tijd. namelijk 1 min. 03,6 sec. Een sprintwedstrijd voor profs ein digde in een zege voor de Luxemburger Gillen die in de finale de Zwitser Platt- ner met een lengte versloeg. Zijn tijd was 10.6 sec. Ruim 18*000 toeschouwers waren Tweede Kerstdag in het Antwerpse sportpaleis getuige van een gevarieerd programma, waarvan de hoofdschotels waren een kiassementswedstryd achter dernymotoren tussen Nederland en Bel gië en een internationaal omnium. Peter Post toonde zich achter de derny'g duidelyk de sterkste. Hij won alle drie de manches van 20 kilometer. Vooral in de tweede rit was de Am sterdammer onweerstaanbaar. Hy ver- Piet van der Muts speelde voor zijn club De Volewijckers zijn 350e wed strijd. De overwinning op Hermes DVS was een mooi geschenk voor de jubilaris. beierde daarin het baanrecord met een tyd van 19 min. 10,8 sec. en liet de Belg de Paepe, die als tweede eindig de, meer dan een ronde achter zich. België won de landenwedstrijd tegen Nederland met 3 tegen 6 punten. In een achtervolgingswedstryd over 5 km. zegevierde de Italiaan Faggin duide lijk over de Belg Sweeckx. Dc tijden waren 6 min. 13,2 sec. en 6 min. 23,2 sec. Van Steenbergen, die momenteel in goede vorm verkeert, slaagde erin zijn rivaal Rik van Looy in het interna tionale omnium te verslaan. Van Steen bergen zegevierde met 7,5 voor Van Looy met 10,5 en de Duitser Rudi Al- tig met 14,5 pnt. Jan Derksen kwam niet verder dan de vijfde plaats met 18,5 pnt. Wout Wagtmans is tweede geworden in de Grote Kerstprijs, een stayer-wed strijd, die in de Westfalenhal te Dort mund werd gehouden. Voor 12.000 toe schouwers zegevierde de Belg Dolf Verschueren met een voorsprong op onze landgenoot van 67 meter. (Van onze correspondent) HENGELO, 27 dec. Vanmorgen heeft pastoor A. Knuif In de H. Hart- kerk het huwelijk ingezegend tussen de heer H. Leushuis (50) en mej. Glzella Orlowski (48). Dit is het veelbesproken huwelijk, dat na 38 jaar van briefwisse ling tussen Hengelo en Budapest tot stand is gekomen. Gizella kwam In 1922, toen zij tien jaar was, als pleegkind Le bij de familie "Leushuis in Hengelo. Na een half jaar vertrok zij weer naar Hon garije. Haar pleegbroer Hendrik Leus huis, die vrijgezel bleef evenals Glzella, deed haar in 1938 een huwelijksaanzoek. De brief is nooit op het adres in Buda pest aangekomen. Enkele jaren geleden maakte de heer Leushuis zijn bedoelin- §en nogmaals aan de Hongaarse ken- aar. Gizella reageerde gunstig. Het is daarna evenwel nog een lange weg ge worden, voordat zij de vereiste papie ren van de Hongaarse autoriteiten ver kregen. Ook na het huwelijk bij vol macht (met de handschoen) heeft het een half jaax geduurd voordat de Hon gaarse regering het vereiste uitreisvi sum aan Gizella verstrekte. De vorige maand is zij in Hengelo aangekomen. Inmiddels is Gizella een beetje geaccli matiseerd. Zij vindt het hier prachtig in het vrije Nederland. Twee gelukkige mensen zaten dan ook hedenmorgen voor het altaar in de H. Haxtkerk. Als getuigen traden op Joke Swaak-Leus- huis en Riet Blokhuis, twee nichtjes van de bruidegom. DELFT, 27 dec. In de traditionele oudejaarsbijeenkomst met de onderne mingsraad en de leden van de staf, heeft de president-directeur van de Konink lijke Nederlandse Gist- en Spiritus Fa briek in Delft, ir. F. G. Waller, enige algemene beschouwingen gegeven. Betreffende de gang van zaken in de onderneming gedurende het afgelopen jaar deelde hij mee, dat in vrijwel alle bedrijfsafdelingen een hoge bezettings graad werd gehandhaafd. Het laat zich aanzien, dat de resultaten van 1960 niet veel zullen afwijken van die van 1959. Tenslotte deelde hjj mee, dat met in gang van 1 januari voor het personeel op weekloon zal worden overgegaan van de 48-urige op de 45-urige werkweek. Vier Haagse meisjes, dochter tjes van de commies-griffier van de Tweede Kamer, zullen over een paar weken de sensatie be leven voortaan iedere morgen door Parijs naar school te wan delen. Voor Edmee, die elf jaar is, heeft vader de tweetalige Europese middelbare school (Frans en Engels) uitgezocht. Het is nagenoeg gelukt Nicole, ofschoon pas tien, op de voor bereidende klas van die school te krijgen. Maar Marthe en Marjo lein resp. vijf en drie zul len in Parijs een andere kant op gaan. Zij komen op een kleuter school. Dit klein stukje roman tiek zit vast aan wat voor mr G. M. A. M. Huigens (39 jaar een ambtelijke promotie is. Hij neemt deze week afscheid van vele vrienden om als secretaris (lees griffier) een heel ander parlement te gaan dienen dan de Tweede Kamer, nl. de zogenaam de defensie-commissie van de West-Europese Unie, in politiek jargon „de WEU" genaamd. Het bijzondere van dit parlement is, dat het bestaat uit de zes landen van klein-Europa plus Engeland. Ongetwijfeld een interessante politieke uitkijkpost, die heel wat meer te zien zal geven dan alleen defensiezaken. Toch is ook dat laatste juist aantrekkelijk voor mr Huipens, die zich kan gaan specialiseren in dat wat hem al van 1945 af het jaar waarin hij in Londen bij de Marine kwam sterk interesseert: defensiezaken. Een griffier in de Tweede Kamer moet zijn aandacht ver delen over dingen die geen etna schijnen te hebben. Vandaag is het een verslag maken over wat de kamerleden in hun afdelingen en commissies naar voren hebben te brengen. Morgen gaat het over economie, overmorgen over kernwapens en militaire pensioenen en gaat u maar door. Voor mr. Huigens wordt het nu defensie, onder de huidige omstandigheden ook al een wereld op zich. Als marineman heeft de scheidende commies-griffier na zijn studies in Nijmegen (in 1944 doctoraal ondanks gijzeling en andere oorlogsavonturen) de post van stafofficier Juridische Zaken bereikt. Zo kwam hij kort na de oorlog in Indonesië en maakte daar naast politieke en militaire ook juridische drama's mee. Op Madoera. waar hij de hervorming van de recht, spraak kreeg toegewezen, was de rechterlijke macht gewoon om de boetes minstens voor vijftig procent in eigen zak te laten verdwijnen. Meestal ging men met de vervolgde een akkoordje aan, dat voor beide partijen „nog voordeliger" was. Het is in een paar jaar wel niet gelukt aan deze voor Madoerese begrippen volkomen redelijke zaken een eind te maken, maar mr. Huigens was al blij dat er op de duur toch enige waardering ontstond voor Westerse rechtsbegrippen. Nog jaren daarna heeft hij in Den Haag sympathieke brieven gekregen van de regent van Madoera. Tweemaal heeft mr. Huigens als griffier een gezelschap leden van de Staten-Generaal naar Nieuw-Guinea vergezeld. Hij was als marine-officier al driemaal eerder in dat land geureest en heeft er dus wel enige kyk op Voor hem is het grote probleem, hoe Nieuw-Guinea er in zal slagen zijn bevolking te doen groeien tot een volk. dat door physieke en intellectuele ontwikkeling in staat zal zijn van dit onmetelijke land veertien maal Ne derland) iets te maken dat enigszins meetelt in de wereld. Het lijkt een bovenmenselijke opgave voor een volk, dat nog zo onontwikkeld is en voor eer, groot deel zelfs onvindbaar, dat er zelfs geen volkstelling is te houden die voldoende houvast biedt omtrent het ware inwonertal. Mr. Huigens heeft een niet gering aandeel gehad in het redigeren van de vele interviews die zijn vervat in de acht dikke delen van de laatste enquête van het Nederlandse parlement: het onderzoek naar de gebeurte. nissen tijdens de bezetting, zowel in als buiten ons land. Hij denkt aan dit heidens werk nog altijd wel met een zucht, maar toch ook met voldoening terug. De boeken worden heel veel geraadpleegd. Een deel ervan is reeds enige malen uitverkocht geweest. De vertrekkende commies-griffier heeft er bovendien zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau aan te danken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9