RA.I.-T.NO. controleert het geluid op stille landweg Twee spelers van Sheffield Wednesday zwaar getroffen DAVIS CUP voor tiende maal naar Australië opnieuw kansloos saus saus-soep RUSLAND is Europees voetbalkampioen 1960 Nederland raakt verzeild in kleurloze staartgroep Jeugdige natuurminnaars bijeen in Leerdam Maatregelen op komst HEIN2* Van negentienjarige MacMillan moest een been worden geamputeerd MOSS laat niet met zich spotten Italianen zijn in dubbelspel Ter louw verslaat Belg Slaby AUTOBUS VAN DE WEG WOENSDAG 28 DECEMBER 1960 PAGINA 11 Vraag uw plaatselijke handelaar GOLDEN JAMAICA RUM fa Ongenaakbaar in race voor formule-wagens Damtoernooi Amsterdam „Leg break" bij cricket Slechte dag voor niet- spelend Preston Tomaat 92 ct Kip 108 ct Champignons 108 ct Ossestaart 108 ct 13 inschrijvers voor titelstrijd driebanden BOND VIERT HET ACHTSTE LUSTRUM ^.rujk.kiv/^ huishouden" 5«MW Importeurs i yj J. J. MELCHERS Wi.„OLIFANT' 3 SCHIEDAM verminderen (Van onze Haagse redactie) Mèt hall Nederland ergeren ook leden van de Tweede Kamer zich aan het lawaai van de knetterfletsen. Dezer dagen hebben zü de minister van Verkeer en Waterstaat er op attent gemaakt, dat het door bromfietsen geproduceerde geluid, voor zover hij het nog niet wist, doorgaans maar weinig weg heeft van brommen en dikwjjls het geluid van scooters en motoren overtreft. „Kunnen er geen in grijpende maatregelen tegen genomen worden?" zo hebben zij hem gevraagd. Deze „ingrijpender maatregelen" zul len vermoedelijk niet lang meer op zich laten wachten. De bewindsman beschikt al geruime tijd over een advies van de commissie geluidsbeperking wegverkeer Waarin precies gezegd wordt, aan wel ke eisen de bromfietsen wat het be treft het lawaai, dat zij produceren, zullen moeten voldoen en op welke ma nier het geluid gemeten kan worden, Maar toch, ondanks alle herrie: de maatregelen (die vermoedelijk worden neergelegd in het Wegenverkeersregle ment) zullen voor de meeste bromfiets fabrikanten weinig verandering brengen. Zy hebben zich er de 'aatftt,„Larforl Op voorbereid: zij wisten, dat hun ta- Waaimonsters eens door dew®1 ge temd zouden worden. Het resu'taait hier van is, dat de meeste njeuwe brommers, die nu aan de markt komen onder de eisen blijven, welke vermoedelijk binnen kort gesteld zuilen worden. Dit is na melijk gebleken uit onderzoekingen, die het RAI-TNO instituut voor wegtrans portmiddelen op het stuk van geluids meting bij bromfietsen heeft genomen. „Fabrikanten en importeurs van brom fietsmotoren wilden weten waar zij aan toe waren en hebben ons gevraagd het geluid yan hun brommers te meten. Re gelmatig trekken Wij naar een stille andweg by de Pauwmolen, waar een van ons op een brommer heen en weer rijdt, een meet er op en een noteert er", zegt de heer L. Visser, medewer ker van het RAI-TNO-instituut. Het is hetzelfde instituut, dat ook de snel heidsmeting verricht van brommers. Als blijkt, dat zij sneller kunnen rijden dan het wettelijk voorgeschreven maximum Van veertig kilometer per uur, wordt er geen goedkeuringsbewys verstrekt en Runnen zij niet in de handel worden ge bracht. Als ook de bepalingen voor de ge- luidsbeperking wetskracht krijgen zal het instituut ook controleren of de brommers aan die keuringseisen vol doen". Een enkele keer gebeurt het dat een importeur zijn te snelle brom mers in de handel probeert te bren gen zonder het rijkskeur te hebben verkregen. Het resultaat is steeds, dat mi vroeg of laat tegen de lamp loopt Hij kan dan gelyk zjjn zaak opdoeken. Een bonafide bedryf begint er dan ook nooit aan", zegt de heer Visser. Dan vertelt hü over de geluidsme tingen Deze worden verricht op een terrein waar geen „storende elementen" ais bebouwing of begroeiing aanwezig zijn, die het geluid zouden kunnen be ïnvloeden. De metingen worden gedaan in de buitenlucht, omdat berekeningen hebben geleerd, dat een ^ueciaal ie- mouwtje, dat men hiervoor had willen bouwen op een prys van duizend gul den Per kubieke meter was gekomen. Zeer speciale voorzieningen hadden na melijk getroffen moeten worden om ne veneffecten (galm of absorbtie bü voor beeld) te voorkomen. Nu is dan een geluidsmeter aangeschaft, waarmee bui ten kan worden gewerkt. „Drie willekeurige brommers worden by de fabrikant uitgezocht en naar Delft waar het instituut is gevestigd, opge stuurd. Uit deze drie wordt er blinde lings één aangewezen en daarmee gaat men naar het „geluidsveldje". Op zeven meter afstand wordt daar voorby de microfoon gereden, nadat eerst het „achtergrondsgeluid", dat ook op de stilste plaatsen niet ontbreekt, is opge nomen. Eerst komt de brommer langs in zyn eerste, dan in de tweede ver snelling, Tenslotte op topsnelheid in de derde versnelling. Aan de hand van de resultaten weet de fabrikant of importeur genoeg. Blijft hü onder de marge, wat dus meestal voorkomt, dan hoeft hij zich geen zorg te maken; komt hy er boven dan moet hij maatregelen treffen wil hy eerst daags niet voor onaangename verras singen komen te staan als de keurings eisen van kracht zyn. Importeert by, dan zal hy de fabrikant er op moeten wijzen, dat het uitlaatgeluid minder moet worden. Die Duitse of Italiaanse fabri kant zal wel maatregelen moéten ne men wil hij de klant niet verliezen. Dat hebben zy ook bij de snelheidsbeper king gedaan. Er zyn fabrieken die (heel kostbaar) drie afdelingen hebben: voor de bromfietsers in Duitsland, voor Ne derland en voor Scandinavië, omdat de eisen overal anders zyn. Telkens als er een nieuw type van een bepaald brom- fietsmerk uitkomt, moet hij opnieuw ge keurd worden. Al naargelang de resul taten moet de brommer van hetzelfde type binnen een periode variërend van een half jaar tot anderhalf jaar opnieuw gekeurd worden. Dat zal ook by de geluidsmeting gaan gebeuren. De geiuidseisen zullen niet direct op een be paald aantal decibel de gebruikelyke eenheid worden gefixeerd. Als over gangsmaatregel zullen zü in de loop van enkele jaren steeds zwaarder worden en op een later te bepalen maximum worden vastgesteld. De vraag is nog wat1 er met <3e te luidruchtige brommers moet beuren, die al in omloop zyn, schien dat men hiervpor zelf een ge heel nieuwe uitlaat zal moeten aan schaffen om het geluid binnen de (vastgestelde) perken te houden. Wat de fabrikant betreft: als zün brommer het rykskeur heeft verkregen is voor hem de kous af. Ais de nieuwe (jeugdige) eigenaar het binnenwerk uit de uitlaat sloopt of er gaten in slaat om het lawaai te vergroten, om wat voor reden dan ook („Voer voor psy chologen", zoals een boek van Mulisch heet) is dat een zaak voor de politie. „Maar wie dat doet", zegt de heer Visser deskundig, „moet er wel reke ning mee houden, dat is gebleken, dat ondanks het idee van grotere snelheid door meer lawaai meestal de prestaties en het brandstofverbruik slechter wor den by het knoeien aan de uitlaat, om dat dan de tegendruk vermindert en de eigen resonantiefrequenties van de gas massa in het uitlaatsysteem wijzigen". Maar is er aan de knalpot geknoeid, dan kan de politie, met het wegenver keersreglement in de hand, verbalise rend optreden en dat gebeurt dan ook hier en daar, al is dat, zo te horen, te weinig. De kantonrechter legt meestal een fik se boete op, „brommen" hoeft men niet voor zyn knetteren. Binnenkort zal dan wellicht het ministerieel besluit komen, waardoor de bromfietsmotor „ge snoerd" zal worden. Rustig zal het ook dan nog niet zyn op de bromfietspaden. Al „brommen" de kamerleden nu nog zo. Advertentie HUNTINGTON, 28 dec. Twee spe lers van Sheffield Wednesday, een van de Engelse topploegen, zijn ernstig ge wond geraakt toen hun autobus maan dagavond op de terugreis naar Shef field van de weg raakte. Het ergst was de 19-jarige voorhoede-speler Douglas McMillan er aan toe. Hij raakte be klemd tussen stukken metaal in de ver nielde bus. Het bleek onmogelijk hem te bevrijden, in weerwil van alle po gingen van brandweerlieden en van het personeel van de ambulance. Er bleef een te hulp geroepen chirurg toen niets anders over dan een been van de on gelukkige speler te amputeren. Vijf leden van de ploeg met hun trai- EAST LONDON, 28 dec. De En gelsman Stirling Moss heeft dinsdag in East London de wedstrijd om de grote prijs van Zuid-Afrika voor for mules-wagens gewonnen. De Zweed Joakim Bonnier, die evenals de win naar in een Porsche reed, eindigde als tweede. De derde plaats was voor de wereldkampioen Jack Brabham (Au stralië). Moss reed op het 4,02 km lange cir cuit tevens de snelste ronde met een gemiddelde van 148 km/uur. Onze land genoot Godin de Beaufort behoorde tot de zes deelnemers (van de 25) die op gaven. Het geluid wordt met speciale instrumenten zeer nauwkeurig opgenomen. SYDNEY, 28 dec. De Davis-Cup is opnieuw een prooi geworden voor Australië. Op de tweede dag van de strijd tegen Italië nam Australië een beslissende voorsprong: 30. Nadat op de eerste dag de beide enkelspelen ge wonnen waren is ook het dubbelspel aan de Australiërs ten deel gevallen. Neale Fraser en Roy Emerson versloe gen Nicola Pletrangeli en Orlando Sirola in vier sets: 10—8, 5—7, 6—2, 6—4. Australië, dat pas na 1923 in de com petitie uitkwam, heeft de beker thans tien maal gewonnen negen maal sinds de tweede wereldoorlog. Tot en met 1923 kwam Australië samen met Nieuw-Zeeland uit onder de naam „Australasia". Deze combinatie won de beker zes maal. In de challenge-round van het toer nooi heeft Italië dus niet opnieuw het stoute stukje kunnen opvoeren om een achterstand om te zetten in een over winning, zoals dat tegen de Ver. Staten gebeurde. Het dubbelspel, dat de om mekeer te weeg had moeten brengen, ging in vier sets verloren, zonder dat Fraser en Emerson het uiterste behoef den te geven. Geen sensatie dus, maar show des te meer. Want Sirola en Pie- trangeli waren niet zo zeer onder de indruk van de ernst van het ogenblik, dat zij hun onafscheidelijke grapjes ge heel achterwege lieten. Zo kon het ge beuren, dat het Australische publiek geheel op de hand van de Italianen was. Pietrangeli voerde nog voor het begin van de wedstrijd een soort een-akter op. Toen de band in het White City stadium vergat het Italiaanse volkslied te spelen, rende hij achter het afmar cherende korps aan, terwijl hij kwasi- boos met zijn racket zwaaide. Tijdens de match vormde^ Pietran- weg van het verkeerslawaal verricht het RA.I.-T.N.O.-instituut voor wegtransportmiddelen geluidsmetingen. Op zeven meter afstand passeert een brommer. geli echter de zwakke schakel in het spel van de Italianen. Terwijl de mas sieve Sirola het ene open doekje na het andere oogstte door een gewel dige service, een prachtige volley of door zijn komische gezichtentrekkerij, moest Pietrangeli met een rol op het tweede plan genoegen nemen. De Italianen verloren de eerste set met 108, nadat zy twee setpoints had den gehouden tegen Emersons service in de zestiende game en kwamen ook weldra in moeilijkheden tydens de tweede. Maar ditmaal haalden zij op tot 45. Emerson verloor zijn service, dus 55 gelyk. Toen, by deuce in de lie game op Pietrangeli's service, ont stond er een heftige discussie over een lynbal. Een slag van Emerson eek bui ten de lijnen te komen, maar de be trokken linesman had het niet goed kunnen zien en vroeg de bal over te spelen. De beide Italianen gaven met brede armgebaren te kennen, dat de bal huns inziens uit was geweest, maar stemden er in toe opnieuw te spelen. Het rumoer bedaarde wat en juist wilde Sirola serveren toen een land genoot op de tribune hem iets in het Italiaans toeschreeuwde, waarop het tumult opnieuw losbrak. Sirola ging op de baan zitten en de Italiaanse captain Vanni Canapele kwam naar hem toe om een uitgebreid dispuut te beginnen, terwijl Pietrangeli wanhopige gebaren maakte onT het publiek te overtuigen van het onrecht dat de Italianen werd aangedaan. Dat was niet direct geschikt om het kabaal te doen bedaren en de scheidsrechter moest per microfoon om rust en stilte verzoeken. Toen de wed strijd eindelijk kon worden voortgezet sloeg Fraser met opzet de bal over de tribunes, waarvoor het publiek hem met een dankbaar applaus beloonde. Het was een „duur" gebaar, want de Italianen wonnen de game en kwamen daardoor op 11. Maar in de derde set kregen de Australiërs een sterke greep op de wedstryd. Ze liepen tot 40 uit, door dat zowel Pietrangeli als Sirola zyn service verloor. Het was de eerste keer dat Sirola iets dergelijks overkwam; tot op dat ogenblik had hü in zyn zes service-games slechts vijf punten laten gaan. Fraser en Emerson gingen door en wonnen de set met 62. De Italianen waren aangeslagen. Toen na een onderbreking van tien minuten de vierde set begon, verloor Sirola voor de tweede maal zijn service en doordat Fraser en Emerson zich op hun begin- slag konden handhaven ging de set en daardoor de partij naar Australië. Op de laatste dag van de finale om de Daviscup stonden nog twee enkel spelen op het programma. Grote waar de hechtte men aan deze twee par- tyen niet meer. Immers de beslissing was reeds dinsdag gevallen, toen de Australiërs een niet meer in te halen voorsprong van 30 op de Italianen bevochten en daardoor de Daviscup in hun bezit hielden. Sinds de instelling van dit toernooi (na de tweede we reldoorlog) heeft Australië negen maal de Davisbeker gewonnen. Het derde en kelspel leverde een overwinning op voor de Australiër Rod Laver. Hy ver sloeg Orlando Sirola in drie sets: 97, 62, 63, waardoor de stand 40 voor Australië werd. Lavers overwinning op Sirola bevestigt de Australische supe rioriteit, na de zege in de beide eerste enkelspelen en het dubbelspel. Pietrangeli redde de eer voor Italië door het laatste enkelspel op zyn naam te schrijven. Hy versloeg Wimbledon- kampioen Neale Fraser in vier sets: 119 63 16 62. De uitslag van de wedstryd is daardoor geworden 41 in het voordeel van de Australiërs. ner en de chauffeur van de bus moes ten in een ziekenhuis worden opgeno men, maar twee spelers en de trainer konden na behandeld te z(jn ontslagen worden. Bij degenen die moesten blij ven waren Peter Swan, de spil van het Engelse elftal, die een schouderblad had gebroken en Tony Klay, die een hoofdwond kreeg. De spelers zaten te zingen en te pra ten, toen de bus hen naar huis bracht, na hun gelijke spel van maandag tegen het Londense Arsenal. MacMillan was de tweede speler van Sheffield Wednesday die binnen een de cennium een been verloor bij een onge luk. De 23-jarige Derek Dooley, die de midvoor was van het elftal dat in 1951-52 naar de eerste divisie promo veerde, kwam in februari 1952 tydens een wedstryd in botsing met de doelman van Preston. Hy brak een been en, als gevolg van complicaties, moest zyn been worden geamputeerd. Sheffield Wednesday is de enige ploeg die dit seizoen gewonnen heeft van Tottenham Hotspur, doch in de zes wedstryden die op die overwinning volgden, vergaarde Wednesday slechts vier punten. De spelers hoopten alleen op een extraatje voor een goede plaats op de ranglyst. Men had er op gere kend het ver te kunnen brengen in het bekertoernooi. AMSTERDAM, 27 dec. Vandaag Is het internationaal damtoernooi in Am sterdam voortgezet. De uitslagen uit de tweede ronde waren: Internationale groep: TerlouwMul der 1—1, Van Leeuwen—Kinnegin 2—0, OkrogelnikBeeke 11, Fanelli (Ita lië)Slaby (België) 11. De uitslagen van de derde ronde luid den: SlabyTerlouw 02, BeekeFa nelli 20, KinneginOkrogelnik 11, MulderVan Leeuwen 11. De stand na drie ronden is: 1. Ter louw 5 pt.; 2. v. Leeuwen 4 pt.; 3. Beeke 4 pt.; 4. Mulder 3 pt.; 5. Okrogelnik 3 pt.; 6. Kinnegin 2 pt.; 7. Slaby 2 pt.; 8. Fanelli 1 pt. In de jeugdgroep leidt Fisser vóór Holstvoogd. LEEDS, 28 dec. By een op tweede Kerstdag gespeelde cricketwedstryd moest een van de spelers naar de kant wegens een „leg break" in de letteriyke betekenis van het woord. Dit was Da vid Blenkinsop, die terwyl hy aan het fielden was voor de Northern cricket Society, ten val kwam en een been brak. LONDEN, 27 dec. Everton heeft vandaag de kans. om op te klimmen naar de gedeelde tweede plaats in de Engelse eerste divisie, niet aangegre pen. Ondanks' de steun van het meren deel der ruim 75.000 toeschouwers ging de thuiswedstryd tegen Burnley met 3-0 verloren. Everton had eei. dag eer der op het terrein van Burnley met 3-1 gewonnen. Onderaan de ranglüst werd d. situa tie voor Preston weer iets ongunstiger doordat nummer voorlaatst, West Brom- wich Albion, een punt overhield aan de ontmoeting tegen Cardiff City. Blackburn Rovers tenslotte won van Blackpool (2-0). (Advertentie) De Haagse ijshockeyclub HYS Hoky heeft op de trip door Oostenrijk dins dag opnieuw een nederlaag geleden. Ditmaal werd met 83 verloren van WEV uit Wenen. Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 ct Familieblik 165 ct De autobus, waarin leden van de Engelse voetbalclub Sheffield Wednesday, na in Londen een wedstrijd tegen Arsenal te hebben gespeeld, terugkeerden naar huis, reed bij Huntington tegen een betonnen paal. Hoe hard de botsing was, laat deze foto van de totaal versplinterdevoorzijde zien. PARIJS, 28 dec. Het Franse week blad France Football" heeft, na een grondige bestudering van alle in 1960 gespeelde interland-voetbalwedstryden, een lyst opgesteld. Volgens deze lyst zou Rusland Europees voetbalkampioen 1960 zyn. Het blad motiveert dit als volgt: In het afgelopen jaar won Rus land van Poien, Tsjechoslowakije, Joe goslavië en Oost-Duitsland. Rusland leed slechts één nederlaag, namelyk te gen Oostenrijk. Rusland won echter ook in juni te Parijs het tweejaarlijkse toer nooi om de Europese landenbeker. Volgens het Franse weekblad komt Joegoslavië op de tweede plaats, omdat dit land de Olympische titel te Rome won. Van de zestien gespeelde inter nationale wedstryden verloor dit land er drie. De Joegoslavische ploeg werd verslagen door Israël, Portugal en Rus land. Bovendien speelde Joegoslavië gelyk tegen vier andere ploegen. De derde plaats is voor Zweden. De Zweed se ploeg heeft in 1960 geen enkele ne derlaag geleden. De Zweden speeiden vyf interlandwedstryden: tegen de Ier se Vrüstaat, Finland, Frankryk, België en Denemarken. Het weekblad kende geen verdere klassering toe dan van de genoemde drie. Wel gaf het blad nog commentaar op enkele topelftallen. België versloeg in 1960 Hongarije, Frankryk en Zwit serland, maar verloor van Nederland. Oostenryk won van Italië, Spanje en Rusland, maar werd verslagen door Hongarije en Frankrijk, volgens „Fran ce Foot-ball" hebben de Italianen en Spanjaarden in 1960 het meest te leurgesteld. het blad verdeelt de Europese ploegen in drie grote groepen. Tot de eerste groep behoren Rusland, Joego-Slavië, ZZweden, West-Duits- land,, Oostenrijk, Zwitserland, Wa les, Engeland en Denemarken. De tweede groep omvat die ploegen, die wat hun spel betreft op hetzelfde niveau zijn gebleven. Hier toe behoren: Luxemburg, Roemenië, Noorwegen, Nederland, IJsland, België, f Advertentie Voor Vermogensbeheer LABOUCHERE CO. N.V. Amsterdam - Den Haag De Russische schaatssprinter Evgeny Grishin, de wereldrecordhouder op de 500 meter met 39,6 sec., heeft het sei zoen goed ingezet. Tijdens wedstrijden in de Noord-Russische plaats Kirov heeft hy de 500 meter gewonnen in de tyd van 41,8 sec. Oost-Duitsland, Bulgarye, Italië, Polen. De derde groep bevat die elftallen, die in 1960 slechter speelden dan voorheen. Hiertoe behoren: Frankryk. Ierland, de Ierse Vrystaat, Portugal, Schotland, Spanje, Finland en Tsjecho-Slowakije. AMSTERDAM, 28 dec. Dertien bil jarters hebben ingeschreven voor het kampioenschap van Nederland ereklas se groot biljart driebanden, dat van 2 tot en met 5 februari in Breda wordt gehouden. Van hen is de kampioen Hen- ny de Ruyter vrygesteld van het spe len van voorwedstryden. De overigen zyn in twee groepen ingedeeld. In Amsterdam spelen: J. Broekhui zen (Arnhem), M. J. Kok (Nymegen), P. de Leeuw jr. (Amsterdam), H. Po- peyus (Rotterdam), N. Stikkelman (Arnhem) en Jan Sweering (Amster dam). De groep in Breda bestaat uit: G. Bekers (Breda), C. Doggen (Heer len), A. Krielaars (Bavel), G. Lorist (Amsterdam), C. van Oosterhout (Bre da) en L. Teegelaar (Rotterdam). Hoofdklasse driebanden Voor de finale van het kampioenschap van Nederland hoofdklasse driebanden, die van 26 tot en met 29 januari in de biljartzaal van theater Odeon in Den Haag wordt gespeeld, hebben zich uit de voorwedstryden geplaatst: X. C. Baay (Rotterdam), J. E. van Essen (Den Dolder), H. van Gils (Breda). J. van der Linden (Heemstede), G. Lou- wers (Best), C. Moret (Eindhoven), G. Peters (Arnhem) en W. Soeterboek (Kaatsheuvel). (Van onze verslaggever) LEERDAM, 27 dec. Ongeveer 500 natuur vrienden tussen 12 en 23 jaar zijn vanavond in de Glashof alhier byeenge- komen op het veertigste congres van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie, „een van de weinige niet-verzuilde jeugdverenigingen in Ne derland", zoals een van de bestuursleden met klaarblijkelijke voldoening opmerkte. Het jubileum congres staat in het teken van de natuurbescher mingsgedachte, die ook is uitgedragen via de NJN- kalender 1961, een bij zonder fraai stuk druk werk, dat blijkens de her druk, die ondanks de ex tra grote oplage nodig is gebleken, een verblijdend' grote aftrek vindt. De jeugdbond telt bij zijn achtste lustrum 1542 leden. In tegenstelling tot wat men in deze tijd van toenemende openlucht recreatie zou verwachten beweegt dit aantal zich niet in stijgende lijn. Het bestuur schrijft dit toe aan de vele andere mo- gelykheden die de jeugd in de vrije tyd kan kie zen. vlak na de oorlog telde de organisatie maar liefst 3800 leden, maar dit aantal was geflatteerd om dat de ontbinding van vele andere jeugdorgani saties een grote toeloop had veroorzaakt van jon geren die meer kwamen om tenminste nog in een jeugdbond te kunnen zijn dan om serieus aan na tuurstudie te gaan doen. De NJN is inderdaad een studiebond, al is een vluchtig bezoek aan de congresruimten vol doende om te ervaren, dat NJN-byeenkomsten geen saaie vertoningen zijn. Het congres danst en zingt, het verorbert per dag 200 kg aard appels, 150 liter thee en 75 kg groenten alle- maal kampeersgewijs maar perfect bereid in grote ketels op butaan gas, zomaar op de be- tonvloer van een neven- vertrek en het slaapt in het stro dat in twee scholen is uitgespreid. Alleen de journalistie ke staf komt aan slapen nauwelijks toe, want die maakt in de nachteRjke uren de traditionele „Pest vogel", een dagelijks ver schijnende congresuitga- ve, waarin het laatste congresnieuws in badine rende stijl wordt opge diend. Maar de bond kan ook bogen op meer se rieuze uitgaven, zoals de vorig jaar verschenen mosseltabel van oud-lid drs. W. Margadant, een determinatieboek dat alle vakmensen in Nederland tot leidraad dient. Vroe ger, toen de schrijver nog tot de leden behoorde, is in een stencil de basis van dit werk gelegd en misschien worden andere stencils ook nog eens ech te boekwerken. Dat de bond zijn studie serieus aanpakt blijkt voorts uit het bloeiend bestaan van zes werk groepen voor geologie, planten, vogels, insecten, strand- en natuurbescher ming. Vaak werken deze groepen samen met het Rijksinstituut voor veld- biologisch onderzoek ten behoeve van het natuur behoud (het RIVON), de Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten en andere instellingen, b.v. door het verrichten van inventari- satiewerk. Tal van vak biologen, die nu aan der gelijke instanties verbon den zijn, waren in hun jongere jaren lid van de bond. Het congres duurt tot oudejaarsdag. Op het pro gramma staan besprekin gen over de organisatie van zomerkampen samen met buitenlandse zuster verenigingen, het „vra genuurtje" van de direc teur van Natuurmonu menten mr. H. Gorter, en een inleiding van dr. M. Adriani onder de titel: „Het conflict mens-natuur spitst zich toe". Bromfietslawaai zal (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 11