DE KABINETSCRISIS Politieke barometer lijkt iets vooruit te gaan HOLIDAYS Regering wijst socialisten van Regeringsgebouwen dooi militairen bewaakt eisen van de hand r A.R.-gemoederen gekalmeerd n langdurige besprekingen P.v.d.A. BLIJFT IN OPPOSITIE Wegverzakking door de regen Spanning in België neemt toe Interessante zaak Ontploffing in Leverkusen Koning Boudewijn weer in Brussel Het weer Botsingen worden onvermijdelijk Rode straat-terreur duurt voort ejorêyou vuy! Suède dames- en herenjasjes Morgen meer wind 4 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 december Het ziet er naar uit, dat een van de hindernissen die men zal moeten nemen om de politieke crisis, ontstaan door het optreden van de protestants-christelijke partijen in de Tweede Kamer, definitief op te lossen, inderdaad zal worden gehaald. De rust in de A.R.-partij is althans na langdurige bespre kingen gisteren in Utrecht thans enigszins teruggekeerd en prof. de Gaay Fortman kan vandaag met zijn arbeid verder gaan. Alles hangt echter af van de vraag of de andere fracties, die met geestverwan ten in het kabinet vertegenwoordigd zijn, genoegen zullen nemen met de resultaten van hetgeen in Utrecht is besloten. Het is nog niet duidelijk of de informateur daar zo gemakkelijk uit zal komen. Wanneer de A.R.-minister van Aartsen zodanige toezeggingen gaat doen, dat nu niet de K.V.P. en de V.V.D. die deze minister tijdens het moeilijke debat over zijn begroting hebben gesteund als overwinnaars uit de strijd om meer woningen naar voren komen, maar de beide partijen die in dat debat juist door hun revolutionair optreden de minister in een onmogelijk parket hebben gebracht, dan Zijn de verhoudingen tussen de fracties onderling natuurlijk bedorven. Verklaring Oppositie Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 BRUSSEL, 29 dec. (ANP, Rtr., U.P.I.) De Belgische regering heeft gisteren twee beslissingen genomen, waaruit blijkt dat zij nog steeds vastbesloten is zich tot het uiterste te verzetten tegen de socialistische „terreur van de straat". Premier Eyskens ontving gistermiddag een deputatie vier man van de socialistische partij, die eiste dat het parlement onmiddellijk bijeengeroepen zou worden. De premier wees deze eis echter van de hand. Ook eis ten de vier socialisten, dat de regering haar befaamde „Een- heidswet" zou intrekken, maar ook dit verlangen werd door de minister-president niet gehono reerd. oa DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 bureau smedestraat 5 haarlem 84ste JAARCANC No. 30710 •4-v'? Men kan evenwel aannemen, dat Prof. de Gaay Fortman dit zal weten te voorkomen. Minister Van Aartsen kon bijvoorbeeld niet verder kunnen Kaan dan een duidelijker uitspraak, dat h|j het bouwen van woningen geheel zonder overheidssubsidie de zoge naamde „vrije sector" beter in de hand zal houden en zal zorgen dat de ze niet de grens van 15.000 zal over schrijden. De. KVP had hierover tijdens begrot'ngsdebat haar bezorgdheid dt)jde]ijk uitgesproken. Ook bij de CH *1 de AR bestaan dezelfde zorgen. In Uflkele communique's is dit de laatste dagen nog eens duidelijk gemaakt. Gaat men echter verder en wordt het bouwprogram opgevoerd tot de hoogte, die aanvankelijk aan de AR ge weigerd werd, dan zouden er zonder Jwijfel nieuwe moeilijkheden ontstaan. Ge KVP stelt zich mét de WD op het standpunt, dat zij aan de motie-An- dxiessen op dit moment blijft vasthou den. „Niet minder, maar ook niet meer", heeft de VVD daar veelbetekenend aan toegevoegd. De tweede hinderpaal die nog genomen moet worden, is dat de verhoudingen binnen de rechts-liberale coalitie moe ten worden hersteld. De informateur, die zijn arbeid is begonnen met een poging om zijn bemiddeling te beper ken tot technische zaken de woning bouw betreffende, zal nu reeds heb ben bemerkt, dat hij er daarmee niet k°mt. KVF-lraCtie heeft gisteren even eens verg.a<|er{j on alle facetten van deze C*Ul® urenlang onder de ogen ge zien. Men kwam tof de conclusie, dat er geen enkeiB reden ig oin de koers die de fractie tyae„s het voor het kik- binet zo noodlottige debat ha<J vastge steld, te veranderen. ze commentator, wanneer men de in formateur geen kans zou geven tot he len. In KVP-kring leidt men hieruit af, dat de AR heel goed begrijpt waar het voor de KVP om gaat, maar te gelijkertijd de neiging vertoont om aan de KVP nu voor de verdere gun stige afloop bepaalde verantwoorde lijkheden op de schouders te schuil ven. De verantwoordelijkheid voor wat is gebeurd zo merkt men op, ligt alleen by de AR. In de verklaring van dr. Bruins Slot, fractievoorzitter van de AR in de Tweede Kamer, wordt vooral naar vo ren gebracht dat de motie waarmede men de eigen minster van Aartsen ten val heeft gebracht, geen andere be doeling heeft gehad dan de versnel ling van de woningbouw te bevorderen. Andere AR-figuren hebben verklaard, dat nu de mogelijkheid daar is, dat minister van Aartsen zijn ontslagaan vrage zou intrekken. De minister heeft nog gisteravond een bespreking gehad met de informateur prof. de Gaay Fortman in Den Haag, welke bespre king hij zeil had aangevraagd. Hij was tevoren met minister Zijlstra en staats secretaris Roolvink op de bijeenkomst van het centraal comité 45 afge vaardigden van de AR-leden uit het gehele land te Utrecht geweest. De voorzitter van de AR, dr. Berghuis, had hen daartoe uitgenodigd. ZÖ zijn er gebleven tot kort na de pauze. Toen zij de zaal verlieten, zou den zij de indruk hebben gewekt ver stoord te zqn. Dit laatste is door mi nister Zijlstra onmiddellijk vanuit Den Haag tegengesproken. De minister was er zeer verontwaardigd over dat deze conclusie was getrokken. Dr. Berghuis heeft in een perscon ferentie onder meer meegedeeld, dat het centraal comité niet kan treden in de functies van de Kamerfractie en dat het 't optreden daarvan ook niet desavoueert Ook zei hij dat er geep sprake is van wantrouwen tussen dr. Bruins Slot en de betrokken minis ters van Aartsen en Zijlstra of tussen hem en minister Zijlstra. „Ik zou me schamen als dat in omstandigheden als deze het uitgangspunt zou zijn van ons beleid." De vergadering van de AR was een sensatie voor het Utrechtse hotel Des Pays Bas, waar de gebruikelijke rust werd verstoord door radio- en te levisieverslaggevers, technici en jour nalisten, die zicb rond de gesloten deu ren verdrongen, waarachter de politi ci hun interne partyproblemen bespra ken. Alle telefooncellen in en ver bui ten het hotel werden bestormd, toen er eindelijk verklaringen werden afge legd. De informateur prof. de Gaay Fortman. Steeds maar vragen beantwoorden. Dit betekent ook. dan men op dit ogenblik met te v^d n v„ui wyzigingen in de samensteiw van het kabinet-De Quay, laat s*aan voor het formeren van een heel kabinet. Van een kabinet socia. listen zitting zouden hemen, kan °P dit ogenblik Keen sprake ziin Dit is ook nog door de heer luurhoff als woordvoeder van de PvdA tot uitdrukking g^rachU De PvdA denkt er ondex de huidige om standigheden niet over. Zo wei - leiyk liever in de oppositie te b yI Waarin zij grotere politieke kansen z hu de vemoudingen in de re§e^ Partijen moeilijker zijn geworden. Een uitlating, die in de KVP-kring geen prettige indruk heeft gemaaKi, Was die welke een commentator voor de NCRV heeft gegeven. Hij zei, dat veel zal afhangen van de vraag, 01 de KVP bereid zal zijn nu weer ver der te werken en de breuk als een {hteme AR-aangelegenheid te zien, wel ke is geheeld na de thans te Utrecht gepubliceerde officiële verklaringen. Alles wordt veel moeilijker, aldus de- {Adverten tie) de vergadering van het convent van de A.R.-partij. Minister Zijlstra, en minis ter Van Aartsen staan de pers te woord. Verhuur van nteuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 9 pers. V.W.-bus Alle wagens zijn all-risks verzekerd. Verenigde Staten. Een Amerikaan- t6 atoomgeleerde heeft meegededeeld, dat dg Verenigde Staten momenteel de °_eschikking hebben over duizend grote waterstofbommen, die stuk voor stuk jrachtig genoeg zijn om een gehele stad vernietigen. Zware regenval in het Engelse graafschap Hampshire heeft op verschillende plaatsen zware schade toegebracht aan het spoorwegnet. Bij Bournemouth had zelfs een complete aardverschuiving plaats, waardoor de rails over een afstand van ongeveer 50 meter „in de ruirrite" kwamen te hangen en danig verzakten. Het zal minstens twee weken duren voordat de vernielingen ongedaan zijn gemaakt. Wij hebben gisteren een bericht gehad over een onderzoek der Rijka- recherche van een beweerdelijk ge fingeerde aanranding. Men heeft kun nen lezen, hoe een ambtenaar van Defensie eerst belangrijke malversa ties ontdekt, later in een onbelang rijke functie wordt teruggeplaatst, waarover hij zich bij het Ambtena rengerecht heeft beklaagd. Een staf functionaris van Defensie zou inmid dels getracht hebben een vals getui genis wegens aanranding tegen tie ambtenaar uit te lokken. Wel, dat is een interessante zaak, om niet te zeg gen sensationeel. Voor gewone lezers althans. Niet voor de procureur-gene raal mr. Van Gilse, die niet bij eerste kennisneming begrepen heeft, dat het nu juist dit soort zaken zijn, die, te recht of ten onrechte, onrust kunnen wekken bij het publiek en daarom ten spoedigste moeten worden opge helderd. In plaats van dit pikante verhaal meteen tot de bodem uit te zoeken, laat hij de zaak „wegens per soneelsgebrek" enige tijd liggen en daarna krijgen wij te lezen: „sinds enige maanden houdt de rijksrecher che zich intensief met de aanklacht van de heer v. d. P. bezig". Dit lijkt ons sterk. Als de Rijksrecherche zich met elke zaak, welke zij intensief onderzoekt, zo lang bezig houdt, moet zij weinig zaken intensief kunnen uit zoeken. LEVERKUSEN, 29 dec. (U.P.I.) Tenminste twee personen zqn gister avond om het leven gekomen en der tien anderen gewond door een gewel dige ontploffing in de bekende Bayer- fabrieken te Leverkusen in Duitsland. De kracht van de explosie was zo groot dat honderden vensters in de om geving van de fabriek werden verbrij zeld. Over de oorzaak van de ontploffing tast men nog in het duister. Men neemt aan, dat een zeer ontvlambare vloeistof de explosie veroorzaakt kan hebben. De gewonden zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Leverkusen. Geen van hen verkeert in levensgevaar. De tweede belangrqke beslissing, die de regering gisteren nam, was het be vel, dat alle regeringsgebouwen in Brus sel onder militaire bewaking zullen staan totdat de crisis voorbij is. De rijkswachters, die tot gisteren deze ge bouwen bewaakten, werden teruggeroe pen en vervangen door militaire poli tie en door mariniers. Ook het cen traal station van Brussel, het postkan toor en vrijwel alle andere officiële ge bouwen worden thans door militairen bewaakt. De spanning in de hoofdstad stqgt door dit alles als het ware met het uur en velen zqn bevreesd voor ernstige uitbarstingen binnen enkele da gen. In antwoord op de besluiten van de regering hebben de socialistische vak- Het centraal comité der A.R.-kiesverenigingen en de A.R.-Tweede-Kamerfractie woensdagavond in Des Pays Bas in Utrecht in spoedvergadering bijeen: van links rond de tafel (met de klok mee) prof. Th. A. Versteeg, de heer C. v. Nierop, mr. A. B. Roosjen, de heer J. Smallenbroek, de heer G. A. Kieft, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, de heer C. P. Hazenbosch, de heer A. W. Biewenga, mr. E. P. Verkerk, mr. J. Meulink, mr. W. Aantjee en mr. B. W. Biesheuvel. llllllllIllnilUIIIUIIlllllllllllHlllllllllillllHillllllllillllllllli. BRUSSEL, 29 dec. (AFP, ANP, UPI) Koning Boudewqn en koningin Fa- biola van België hebben besloten hun huwelijksreis af te breken in verband met de toestand in hun land. Vanmor. gen om half twaalf is het koningspaar vertrokken van het landgoed San Ca- lixto, eigendom van verwanten van de koningin, naar de nabijgelegen stad Sevilla, vanwaar koning Boudewqn en koningin Fabiola per vliegtuig naar Brussel vertrokken. In de Belgische hoofdstad duurt de socialistische straatterreur onvermin derd voort. De rode stakers maken er een gewoonte van zich dagelijks vroeg in de morgen te verzamelen bij hun hoofd kwartier in Brussel, het Volkshuis. De regering heeft de bewaking van open bare gebouwen in de hoofdstad laten versterken. De Belgische socialisten hebben ontkend, dat ze een beroep op de koning gedaan hebben om naar België terug te keren. Britse bladen berichtten vandaag, dat de socialisten de koning verzocht hebben terug te ke ren, ornaat België „voor een ramp staat." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bondsleiders ook hieruit biykt weer. dat zij de stromannen zijn van de so cialistische politici de arbeiders in Brussel, Antwerpen, Luik en andere grote steden opgeroepen nieuwe beto gingen te houden. De stakingsleiders hebben Eyskens gewaarschuwd, dat hijzelf „alle verantwoordelijkheid voor de huidige situatie in het land" draagt. Regeringsautoriteiten hebben de vrees uitgesproken, dat het steeds moeilijker zal worden gewelddadige botsingen tus sen de betogende stakers enerzyds en de politie en de rijkswacht anderzijds te voorkomen. De algemene indruk was gisteren in Brussel, dat de situatie in heel het land woensdag de negende stakingsdag aanzienlek is ver scherpt en dat een, waarschijnlijk dramatische ontknoping niet lang meer kan uitblijven. In Gent heeft de rykswacht gistermorgen voor de eerste maal gebruik gemaakt van traangasbommen om groepen beto gende stakers uiteen te jagen. Op sommige plaatsen lijkt het er op, dat de staking begint te verlopen (vandaag rijden ook weer de eerste treinen tussen Brussel en Parijs), maar nieuwe stakingen in grote indus trieën in Vlaanderen in het algemeen en in Antwerpen in het bijzonder staan daar tegenover. Gisteren is ook voor het eerst melding gemaakt van een dreigend tekort aan grondstoffen in verschillende fabrieken. In opslagplaat sen en in op zijsporen gerangeerde goe derenwagens liggen al dagenlang aan bederf onderhevige levensmiddelen te wachten op verder transport. In Brussel, waar gisteren ondanks de staking van het socialistische perso neel de trams en bussen bleven rijden, werd voor de eerste maal sinds het begin van de crisis weer huisvuil opge haald. Dat werd de hoogste tü'd, want de stad was aardig op weg te veran deren in één grote vuilnisbelt. Enkele duizenden stakers trokken gistermor gen weer door het centrum van de stad. Zij vernielden de ruiten van traïns en bussen en mishandelden en kele werkwillige buschauffeurs. Tot een botsing met de gewapende rijks- Hoewel ernstige botsingen tot op heden zijn uitgebleven, vrezen de regerings autoriteiten in België, dat het in de komende dagen tot gewelddadigheden zal komen tussen demonstrerende stakers en de politie. Gisteren ontstonden in Brussel reeds kleine vechtpartijen. Hier ziet men hoe een demonstrant door een agent op deskundige wijze wordt „gevloerd". wacht en de militairen kwam het ech ter (nog) niet. Bijzonder veel deining verwekten de hierboven reeds genoemde incidenten in Gent, waar de rijkswacht gebruik maakte van traangasbommen om be togende stakers uiteen te jagen. Er schijnen enkele gewonden te zqn, maar dt meningen over het aantal lopen uit een. De burgemeester van de stad deelde mede, dat drie stakers lichte kneuzin gen hebben opgelopen, maar het socia listische vakverbond maakte bekend, dat tenminste één vrouw ernstig werd gewond. Op een gegeven moment be weerden de socialisten zelfs officieel dat er veertien doden waren gevallen Hierbij dient men te bedenken, dat de socialisten er alle belang bij hebben ernstige incidenten te forceren om zo doende nieuwe wapens tegen de rege ring in handen te krijgen. Het vakver bond kondigde uit protest tegen de ge beurtenissen in Gent prompt een alge mene staking af voor Antwerpen, met als gevolg, dat vele socialistische ar beiders van de scheepswerven en ande re grote industrieën in deze stad gister middag om twee uur het werk neer legden. Overigens blijft het voor alle journa listen in België uiterst moeilijk de waarheid te achterhalen uit de stroom van tegenstrijdige berichten, die op al le redactiebureaus binnenkomt. Zó verward is deze stroom, dat de Belgi sche radionieuwsdienst zijn uitzendin gen begint met te verklaren, dat het tot haar spijt niet mogelijk is alle be richten op waarheid te controleren. Daarna volgt een opsomming van ver klaringen en communiqué's met ver melding van de instantie, waarvan zij afkomstig zyn. (Zie ook pagina i) (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEiDSESTRAAT (BIJ KONIMGSPIEIN) AMSTERDAM -TEL. 2235S6 Verwachting tot vrqdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankeiyk opklaringen, zwakke wind en temperatuur plaatseiyk en kele graden beneden het vriespunt. Later toenemende kans op neerslag. In het zuidwesten van het land sty- ging van temperatuur en tot matig of krachtig aanwakkerende zuide- ïyke wind. Vrijdag: Zon; 8.48-16.37. Maan: 15.19-6.05. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Ypenburg zw. bew. 3 -i 0 Vlissingen regen 4 3 Eelde onbew. 3 -3 0.S De Blii licht bew 4 0 0 Twente onbsw. 5 -2 0 Eindhoven licht bew. 5 -1 0 Z -Limburp licht bew. 4 -2 0 Stockholm regen 3 -0 0.1 Oslo geh. bew. 3 -1 5 Kopenhagen regen 4 -2 Londen vrij onbew. 8 Amsterdam onbew. l Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, teief. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Sever!* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1