DAGELIJKS BESTUUR CHU ACHTER KAMERFRACTIE Kabinet had niet behoeven heen te gaan Nieuwe RAI krijgt een fors uitroepteken DE SLAG OM ARNHEM Baloeba vallen trein aan Record cacaoproduktie 1960 PAUL VLAANDEREN en net zenuw- l Simon Vestdijk bekroond Verdwenen Rubens terug Parket tegen bestuur Interpol speurt naar dader Ik vocht voor de vrijheid" Ook vannacht vorst Oplossing voor surplus i.v.m. het prijsvraagstuk moeilijk Nog niet korter werken in textiel Uitslagen Friese roman prijsvraag ■■ÉBIIIupH DONDERDAG 29 DECEMBER I960 FAGINA 2 Zaak-Socrates BEROEP TEGEN FAILLISSEMENT Romanprijs Amsterdam Op Nieuwjaarskaart Benoemin rrcn In Hollandia Tegenstellingen rond opgeblazen gerucht De diefstal bij Boymans „The Old Vic" naar Rusland m II - WÊwÊÊÊÊÊÈÊm jFT r is geen twijfel over dat dit de merkwaardigste toren is, /'j die ooit in Amsterdam is gebouwd. Elke dag ziet men op het Europaplein de mensen verbaasd naar dit „uitroep teken" van het nieuwe R.A.I.-gebouw kijken. Ze weten er nog geen raad mee en zinnen wüafScMjhïïfk. op ë'ë'rl' Kètk'acHtigé naam. Men zegt dat er een lichtkrant op komt en Dick Elffers, de ontwerper heeft laten doorschemeren dat de toren nog meer bestemmingen krijgt. Enfin, men hoeft niet lang te wachten, want ovqr ruim een maand gaat de R.A.I. al open. IN KATANGA Afscheid in de raad van Wassenaar Burgemeester hartelijk toegesproken Voorzitter LM.O.: Middenstandsonderwijs moet op de helling Hervorming geldwezen in Joegoslavië bijna voltooid i960 was buitengewoon gunstig jaar voor de Westduitse economie zun.'het labora UTRECHT, 28 dec. Het gehele da gelijks bestuur van de C.H.U. stemt in met de houding die haar Tweede Kamerfractie heeft aangenomen bij de behandeling van de motie, waarin werd aangedrongen op de bouw van 2500 wo ningwetwoningen en 2500 premiewonin gen meer. Aldus is bekendgemaakt op een vanmorgen alhier gehouden be stuursvergadering. Het dagelijks bestuur acht het zeer •rnstig en van christeli'k standpunt uit gezien, niet langer te tolereren, dat vijftien jaar na de bevrijding in ons land nog zo'n grote woningnood heerst. De plannen van de regering om meer woningen in de vrije sector te laten bou wen, kunnen op zichzelf worden toege juicht, maar zullen op dit moment wat moeten worden afgeremd, omdat in de vrije sector nu eenmaal te weinig goed kope woningen worden gebouwd, zo meent de CHU. Het dagelijks bestuur betreurt de vele financiële en ambtelij ke remmingen die bij de woningbouw een rol spelen en die, volgens hem, zeer hinderlijk werken en allerwege wrevel opwekken. Het beschouwt de ingedien de motie zuiver zakelijk en los van per soonlijke verhoudingen en kan zich zeer wel met de inhoud daarvan verenigen. Het dagelijks bestuur sprak voorts als lijn mening uit. dat het kabinet dat als een extra-parlementair kabinet geen formele bindingen heefi met de fracties, te ver is gegaan doo_ op de gronden, welke daarvoor werden aangegeven, heen te gaan. Het sprak tenslotte de hoop uit, dat AMSTERDAM, 28 dec. De raad kamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft na een korte zitting het door de president-direèteur van de failliete N.V. Socrates de heer Nic. den Besten aangetekende hoger beroep tegen zijn persoonlijk faillissement verworpen. Het Hof b0krachti"de het op 21 oktober jl door de Amsterdamse rechtbank ge wezen vonnis, waarbij de heer den Bes ten failliet werd verklaard. Enkele weken nadien volgden het faillissement van de N.V. Socrates. De heer De.i Besten, die bij de be handeling van zijn beroep door het hof aanwezig was, bevindt zich in preven tieve hechtenis onder verdenking van bedriegelijke bankbreuk. Hij had om uit stel van de behandeling van het hoger beroep tegen het rechtbankvonnis ver zocht. Maar het Hof wees dit verzoek af. Zijn raadsman, mr. H. B. WLeringa deelde na afloop mede. dat hij niet van dit arrest in cassatie zal gaan. De heer Den Besten vertelde aan journalisten dat hij nog niet is gehoord in verband met de arrestaties van de oud-onderdirertevr van de Amster damse bank T. H. en de oud-directeur van de failliet verklaarde N.V. te Hen gelo. De heer Den Besten ontkende dat 3,5 ton aan „De heilige daad" zou zijn ge geven. Volgens hem was het 65.000 gld. geweest en de rest was voor zaken op Majorca. Hij houdt vol dat er niets aan de hand is en dat er geen tekort is. Nu hij in de cel zit, kan hij niets regelen, was zijn klacht. yoorts vertelde de heer Den Besten nog dat de Amsterdamse Bank bezig is met een regeling met alle krediteuren van de N.V. Socrates en sprak als zijn verwachting uit dat deze binnen twee weken kan worden verwacht. De Am sterdamse Bank heeft, aldus de heer Den Besten, op hem persoonlijk een vordering van een paar ton. Hij zeide te wm nrhten dat deze zal worden op genomen tn de regeling die de Bank me) de I-'---'iteuren van de N.V. Socrates tal treffen. AMSTERDAM, 28 dec. B. en W. van Amsterdam hebben besloten, de ro manprijs-1960, groot ƒ3.000, voor een door een Nederlands auteur in de Ne derlandse taal in boekvorm in 1958 of in 1959 gepubliceerde roma toe te ken nen aan S. Vestdijk voor „De Ziener", zulks op advies van de daarvoor inge stelde jury, bestaande uit rrtevrouw Cla re Lennart en de heren Alfred Koss- mann en Adriaan van der Veen. De zespreking van de roman in ons blad van 31 oktober 1959 eindigde als volgt: „De Ziener" is voor wie zich voor Vestdijks opvattingen geheel eigen opvattingen - over het schrijverschap interesseert, boeiende en belangrijke lectuur Als roman is het boek, ondanus enkele hoogtepunten, niet geslaagd. De voyeur en de ziener in Vestdijk hebber- om de voorrang gevochten, de strijd -s onbeslist geëindigd en de lezer komt nu in een niemandsland tusen beide in te staan." Deze conclusie wordt getrokken na een analyse, waarin gesteld wordt dat de hoofdfiguur, de beroepsvoyeur, sym bool is voor de romanmhrijver: „Men zou „De ^iener" dus een soort alle gorische roman kunnen noemen: in het verhaal gaat een heel ander verhaal schuil". De voyeur, die een miezerige gluurder is koppelt een Franse lerares en haar leerling aan elkaar. Tegen zijn bedoelingen ir- groeit daar iets edeis uit. De bedoeling hiervan is: de schrij ver voyeert, experimenteert en koppe-t, maar de gevolgen zijn voor hem niet te voorzien. H.'j wordt opgenomen in het leven van zijn personages, gaat zich aan hen hechten, doch zij zijn eigenzinnig alt schepselen en trekker zich van 'e bedoelingen van de auteur niets aan. De opzet is boeiend, maar het verhaal heeft het tegen die opzet moeten afleg gen. besprekingen er alsnog toe zullen kun nen leiden, uit de huidige impasse te geraken. Daarbij zal, volgens de CHU, voorop moeten staan, dat aan de be strijding van de woningnood in ons land voorrang dient te worden verleend met aanvaarding van de daaruit voortvloei ende financiële consequenties. (Van een verslaggever) i1 en met sierlijke letters be- /y schreven Kerst-Nieuwjaars kaart voorstellende een schilderij van Rubens is dezer dagen neergedwarreld op het po litiebureau in de Pieter Aertz- straat. De kaart, waarop de besje wensen voor het komende jaar geschreven stonden, was gericht aan de inmiddels naar het hoofd bureau verhuisde hoofd-inspecteur H. Postma, die indertijd het onder zoek leidde in de opzienbarende schilderijendiefstal in een huis aan de Sloestraat. De kaart was afkomstig uit Engeland en onder tekend door de heren Sykes en en Scaramanga. Deze jonge Brit ten waren in de schilderijenaf faire de voornaamste getuigen. Het kostbaarste van de nooit ach terhaalde schilderijen, die geza menlijk een waarde van ruim een half miljoen vertegenwoordigen, is een meesterwerk van Rubens. Hoofdinspecteur Postma heeft even hartelijk gelachen toen hem de kaart, voorstellende een Madon na met kind, werd overhandigd. DEN HAAG. 28 dec. - Bij K B zijn benoemd tot inspecteur van 's rjjks be lastingen: mr. G. Smit te 's Gi.ivenha- fe, J, P. j. Broekman te Tilburg, C A. M. Sweens t.e Breda en H. van Elderen te Eindhoven. HOLLANDIA, 28 dec. (A.N.P.) Als gevolg van het conflict, dat is ontstaan om een niet-geplaatst artikel in de „Nieuw Guinea Koerier", hebben een firmante en een mede-eigenaar van de drukkerij, waar het blad wordt gedrukt, enkele onderdelen van de enige zetma chine meegenomen, waardoor het ver schijnen van de krant In haar gewone omvang onmogelijk werd. Het dagblad is vandaag verschenen met slechts een halve pagina, nadat per bulletin met de hand gezet de lezers van het ge beuren mededeling was gedaan. Vanmorgen zijn F. H.Terlaak (fir mant van de drukkerij) en de hoofdre dacteur drs. N. Streefland. in kort geding gedagvaard door D. Terlaak en diens echtgenote. Intussen heeft het binnenlands be stuur de betrokken ambtenaar uit de Baliemvallei naar Hollandia ontboden voor een toelichting op zijn rapport over het voorgevallene. Uit diens ver klaringen is gebleken, dat de tegen de froep van mr. De Rijke geuite beschul- igingen onjuist zijn. Er zijn geen straf bare handelingen gepleegd. Drs. Van Streefland, de hoofdredac teur van de ,,NGK" heeft intussen toe gegeven op voorbarig gegeven informa ties te zijn afgegaan. Die informaties kwamen niet alleen van de rechterlijke macht doen ook van de cineast, die aan de tocht van mr. De Rijke deelnam. De tot onjuiste proporties opgeblazen zaak ziet men als een nieuw bewijs van de gespannen verhouding tussen de hoogste leden van de rechterlijke macht en het binnenlands bestuur. ROTTERDAM, 28 december De politie tast nog steeds in het duister, wie het paneeltje ,.De geboorte van Maria" uit het museum Boymans- Van Beuningen kan hebben meegeno men. Aangezien niet de mogelijkheid rekening wordt gehouden, dat het kunstwerk van de Bruggenaar Jan Provoost over de grens is gesmokkeld, heeft men Interpol ingeschakeld, ter wijl op grote schaal afbeeldingen zijn verspreid. Vermoedelijk heeft de persoon, die gebruik maakte van de lunchtijd waar op er niet alleen weinig bezoekers in het museum zijn, maar bovendien het aantal suppoosten iets minder is, eerst zijn krachten beproefd op een schilde rij, dat er naast hangt, nl. „Madonna met Kind", een werk uit de Zuid-Ne derlandse school. Aan de achterzijde daarvan constateerde men nl„ dat één van de spijkers verbogen was. Aange zien de kunstwerken op gezette, tijden geheel worden gecontroleerd, moet dit niet lang geleden gebeurd zijn. Noch de ledige lijst, noch het laatstbe doelde kunstwerk vertonen echter vin gerafdrukken, zodat aangenomen moet worden, dat de dader met handschoe nen heeft gewerkt. In zaal I, die het dichtst bij de in- en uitgang is gelegen, hangen zeer kostbare panelen, o.a. „De drie Ma ria's bü het graf" van de gebroeders Van Eyck. De waarde hiervan is mis schien wel het twintigvoudige van het gestolen paneeltje, maar het is vanwe ge het formaat, ruim 70 x 89 cm. be slist niet onder een jas of cape te ver bergen, zoals met „De geboorte van Maria" geschied moet zijn. LONDEN, 28 dec. (U.P.l.) - Het En gelse toneelgezelschap de Old Vic zal op 3 januari naar Rusland vertrekken mei 35 acteurs en actrices. Het bezoek aan Rusland, het eerste van het gezel schap, zal gevolgd worden door een be zoek aan Polen. Opgevoerd zullen wor den Shakespeare's Macbeth, St.-Joan van Shaw, en De ernst van ernst, van Oscar Wilde. De eerste opvoering zal 5 januari gegeven worden in het Kunst theater te Moskou, waar Macbeth in nremiére zal gaan. tn het geheel zullen 16 voorsielhngen gegeven worden in Vinskou, waarna het gezelschap naar Leningrad zal vertrekken. Op 5 februa ri zal de Old Vic weer in Londen aan komen. :V: ./VU: f s -i Het door de Poolse generaal-majoor Stanislaw Sosabowski geschreven boek „Ik vocht voor de vrijheid", in een Nederlandse vertaling van J. F. Kliphuis uitgekomen bij A. W. Sjjthoff's* Uitgeversmij n.v. te Leiden, interesseert ons vooral, omdat hij als leider van de door* hem in Engeland gestichte en ge trainde groep Poolse parachutisten, de befaamde siag om Arnhem in 1944 heeft meegemaakt. Hij geeft daarop zijn ei gen visie, die critiek op hogere leger leiding inhoudt. Treffend is zijn verge lijking met de strijd om de Poolse hoofdstad in 1939, waaraan hij even eens deelnam en wel als aanvoerder schau", die tot het laatst toe verzet heeft geboden. De bladzijden hierover vormen een aangrjlpend deel van het boek. In beide gevallen, zo schrijft Sosa bowski, is met uitzonderlijke moed ge streden, omdat de betrokkenen geloof, den, dat er hulp nabij was die even wel niet kwam opdagen. Hij herinnert er aan dat Eisenhower en Montgome- LEOPOLDSTAD. 29 december (AFP, UPI) Naar eerst gisteravond be kend werd, hebben honderden Baloeba- krijgers uit de afgescheiden Congolese provincie Katanga woensdagmorgen vroeg tot driemaal toe een aanval on dernomen op een trein, die met drie honderd passagiers oj, weg was van Elizabethstad naar Kamina. Tenmin ste twintig passagiers werden gedood, vele anderen gewond of ontvoerd. Al le reizigers waren leden van de Baloe- ba-stam uit Kasai, die de Baloeba uit Katanga vijandig gezind zijn. De trein, die werd bewaakt door een detachement Zweedse troepen van de V.N., arriveerde uiteindelijk in Ka mina met nog maar veertig passa giers. Tweehonderdzestig passagiers hebben derhalve de tocht niet over leefd, zjjn ontvoerd, liggen gewond langs de rails of zijn in paniek de bos sen ingevlucht. Er waren onder de rei zigers veel kinderen, die voor de vie ring van de jaarwisseling op weg wa ren naar-hun ouders. Ook de komende nacht kan de tem peratuur plaatselijk beneden het vries- ount komen. Dit houdt verband met een n betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk, die over de Britse eilanden naar bet oosten trekt. De kans op neerslag neemt later toe, erwijl de zuidelijke wind gaat aanwak keren. ry het niet eens waren over de wijze waarop er snel een eind aan de oorlog gemaakt kon worden en gelooft dat men er nooit rekening mee heeft ge houden welk een belangrijke rol be wust of onbewust de nationale trots hierbjj heeft gespeeld. Terwijl de aan val in Arnhem die de Poolse gene raal bjj een juiste voorbereiding alles zins de moeite waard had geacht, doodbloedde debatteerden de Ameri kaanse en Engelse bevelhebber over de prioriteit om de Duitsers op de knieën te dwingen. Een van de groot ste blunders acht de schrijver, dat de Geallieerde Inlichtingendienst er ab soluut niet in geslaagd is zich een juiste indruk te vormen van de Duit se troepenmacht en haar samenstel ling. Arrogant optimisme noemt hij het, dat op het hoofdkwartier in En geland geen geloof werd gehecht aan de berichten van de Nederlandse on dergrondse beweging over de aanwe zigheid van gepantserde eenheden om Arnhem. Men ziet, dat Sosabowski, die voor heen al in zijn vaderland voor hete vu ren had gestaan en niets liever wenste, toen hij uit krijgsgevangenschap naar Engeland was gevlucht, dan zo spoe dig mogelijk met zijn getrouwen voor de strijd van andere volkeren om de vrijheid ingezet te worden, waar Po len voorlopig niet aan de beurt kon komen, geen blad voor de mond neemt. Hij vraagt ook begrip voor het patroittisme van de Polen, dat aan hun dapperheid buiten het vaderland niet de minste afbreuk deed. In dit verband schilt hij ook een pittig appeltje met generaal Urquhart, die eveneens bij Arnhem vocht en zijn ervaringen reeds eerder heeft geboekstaafd. Het boek van Sosabowski heeft niet alleen documentaire waarde, maar naar onze mening nog bHzondere be tekenis, omdat door een militair even eens van een sterk menselijke kant de oorlogsgebeurtenissen zijn bekeken. Men kon dit verwachten van een ge neraal als de auteur, die geboren uit arme ouders een harde levensschool heeft doorgemaakt. Jammer, dat het boek door enige stijl- en drukfouten wordt ontsierd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 dec. De burge meester van Wassenaar, dr. S. baron van Wijnbergen heeft gistermiddag in aanwezigheid van zijn echtgenote in een buitengewone raadsvergadering af scheid genomen van de gemeenteraad. Zoals bekend heeft baron van Wijnber gen van de koningin om gezondheidsre denen per 1 januari eervol ontslag ge kregen. Het raadslid, mr. dr. W. F. van Gun- steren zei het zeer te waarderen, dat de burgemeester steeds had geprobeerd om de hele raad achter een besluit te krijgen en niet alleen de meerderheid. „Gedurende de 22 jaar, dat u burge meester van Wassenaar bent geweest zijn er meer besluiten met algemene stemmen dan met meerderheid van stemmen aangenomen. De verschillen de fracties zochten dan ook niet naar verschilpunten, maar juist naar de pun ten van overeenkomst, waardoor een zeer prettige sfeer is ontstaan," aldus mr. dr. Van Gunsteren. Hij bood baron Van Wijnbergen namens de raad een antiek beeld voor de tuin van zijn huis aan de Konijnenlaan aan. De goede ver standhouding in de raad werd ook geme moreerd door de loco-burgemeester, de heer J. Hazenberg. „U hebt er voor ge zorgd, dat in de honderden vergaderin gen, die u heeft voorgezeten, de goede toon, de juiste stijl en het vereiste de corum niet ontbroken hebben." De lo co-burgemeester merkte verder op, dat baron Van Wijnbergen steeds gestreefd heeft naar het behoud en de verfraaiing van het mooie Wassenaar. In zijn dankwoord zei de scheidende burgemeester, dat hü steeds trots is ge weest op de wethouders, die door de raad gekozen werden. „In het college neeft steeds de geest van vertrouwen ge heerst en wij konden .altijd open met el kaar spreken". Over zijn ambtsperiode merkte baron Van Wijnbergen opt „Toen ik in Wassenaar kwam was het er prachtig, maar er heerste werkeloos heid. Nu in 1960 is het nog steeds prachtig, maar er heerst woningnood. Dit laatste mag niet te lang ren. Ook de woningzoekenden moeien hier kunnen wonen, aldus de Burge meester. Na de buitengewone raadsvergadering die werd bijgewoond door Pro£- dr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State 'enkele burgemeesters, onder wie mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag met echtgenote, en jhr. mr. A. Feith van Voorburg en enige oud raadsleden. werd een receptie gehou den in de hal van het raadhuis. AMSTERDAM, 28 dcc. De reeds in 1959 gebleken aanzienlijke verbete ring in de wereldproductie van cacao bonen, heeft zich ook in '960 voortge zet en wel in een omvang, die in de produciiegescheidenis van cacaobonen tot dusver niet is voorgekomen. Ter wijl in voorgaande jaren de wereldpro ductie soms bij de wereldconsumptie ten achter lag, of moeite had hiermede gelijke tred te houden, is er sinds 1959 een aanzienlijke verandering in deze controverse ontstaan. Dank zij deskun dige voorlichting en het op grote schaal toepassing van bestrijdingsmiddelen le gen ziekte alsmede het in productie ko men van nieuwe aanplantingen, beloven de Afrikaanse caeao-oogsten dit seizoen uitzonderlijk groot te worden. De pro ductiestijging in deze gebieden is zelfs van dien aard, dat de mindere op brengst van de Braziliaanse oogsten niet alleen volkomen kon worden ge compenseerd, doch zelfs belangrijk kon worden overtroffen. Gebaseerd op thans beschikbare ge gevens, taxeert men de wereldproduc tie van cacaobonen over 1960-61 op het imponerende c'jfer van 1.057.000 long tons en het wereldverbruik over 1960 op: 901.000 long tons hetgeen een sur plus betekent van 156.000 long tons. In voorgaande jaren was de wereld productie, resp. het wereldverbruik, in long tons als volgt: Produktie Verbruik; 1957/1958: 766.000 1958: 817.500 1959/1959 502.000 1959; 850.000 1959/1960: 1.008.000 I960: 901.000 (geraamd) Het prijsverloop in 1960 werd uiter aard beïnvloed door de veranderde sta tistische situatie. Vrees voor een tekort was practisch niet aanwezig, waardoor de prijsfluctuaties geruime tijd binnen enge grenzen bleven. Slechts af en toe werd de tendens naar boven gestimu leerd, o.a. door verkopen naar Rusland, vertraagde afladingen van Ghana en Nigeria cacao, waardoor tijdelijk een schaarste aan dichtbijz'jnde posities ont stond, de mindere opbrengsten van de Braziliaanse oogsten en het snel onder brengen van deze oogsten, geruchten over prijsstabilisatie e.d. De prijzen voor Ghara cacao bereik ten eind december het lage niveau van circa sh. 182-6 per 50 kg. cif tegen sh. 222-6 op 31 december 1959. Het lag voor de nand, dat deze prijs daling door de producerende landen met zorg werd gadegeslagen. Afgevaardigde van Brazilië, Ghana en Nigeria, confe reerden in Rome over de mogelijkheid om tot prijsstabilisatie te komen. Zon der evenwel tot overeenstemming te ge raken. De F.A.O. vormde een commis sie om het vraagstuk te bestuderen en ZWOLLE, 29 dec. „Het midden standsonderwijs moet op de helling. Vooral het leervak bedrijfseconomie moet meer op de voorgrond komen. Thans krijgen veertien- of vijf tien-jari ge kinderen op wonderlijke wijze een diploma in handen, dat moet doorgaan voor middenstandsdiploma. D.eze gang van zaken is verontrustend en duidt op een devaluatie van het middenstands- onderwijs", zo sprak de heer J. Cr Deeming uit Rotterdam, voorzitter van het Instituut voor Middenstandsontwik keling op de jaarvergadering, die gis teren te Zwolle is begonnen en van daag wordt voortgezet. De heer Deeming betoogde, dat de georganiseerde middenstand zich bezig moet houden met de problemen op het gebied van het onderwijs voor de de tailhandel. Nog te weinig middenstan ders zien in, dat vermeerdering van bedrijfstechnische, commerciële en ad ministratieve kennis leidt tot een be tere bedrijfsvoering. De opleiding moet daarom in handen komen van deskun digen. niet in handen van mensen, die slechts elementaire kennis bezitten van boekhouden en handelsrekenen. Mr. L. E. Pieters uit Rotterdam, cu rator van het instituut, sprak daarna over de toepassing van de midden standswetgeving, en toonde aan, dat de totstandkoming van vestigingsbesluiten sinds de wijziging van 1954 aanzienlijk moeilijker verloopt. Daarbij, aldus spreker, past de uitvoerende macht een veei soepeler uitzonderingsbeleid toe, terwijl de rechterlijke macht een soe pel vervolgingsbeleid toepast. Het gevolg hiervan, aldus de heer Pieters, dat honderden brutalen een voudig en loopje nemen met de wet en rustig een zaak beginnen zonder de nodige d'ploma's. Als dit zo voortduuri zal het leger der brutalen steeds gr - ter er de massa studerenden t «us kleiner worden. DEN HAAG, 28 dec. 22 November v erd tussen werkgevers en werkne mers in de textielindustrie, overeen stemming .b®r®lkt om in de periode van januari J961;aPril 1961 voor wat de dagdienst oetrett de werkweek te gaan beperken van 48 tot 45 uur. Hierop moesr evenwe' nog de toestemming wor den verkregen van de looncommis- sie van de Stichting van den Arbeid en van net College van Rijksbemiddelaars. De looncommissie van de Stichting van den Arbeid is met het voorstel tot ver korting van de arbeidsweek akkoord ge- gaan, echter met de beperkende voor waarde, dat dt invoering van de 45-urige werkweek evenals in andere bedrijfs takken ook in de textielindustrie onder nemingsgewijs zou geschieden. De Vak- raad zou de vereiste machtigingen per onderneming afgeven. Thans is echter een schrijven binnengekomen van het College van Rijksbemiddelaars, waar bij dit college zijn toestemming ont houdt, zodat de besprekingen op losse schroeven zjjr komen te staan en voor lopig van verkorting van arbeidstijd geen sprake za] zijn. zal vermoedelijk in 1961 het resultaat van haar bemoeiingen publiceren. Het zal ongetwijfeld moeilijk zijn een oplossing van het surplusprobieem ge koppeld aan het prijzenvraagstuk te vin- de" De enige oplossing ligt in het bevor deren van de consumptie. Door het la gere prijsniveau zal het wereldverbruik op de lange duur ongetwijfeld krachtig worden gestimuleerd. In sommige lan den, o.a. in de Westduitse Bondsrepu bliek en in ons land, is deze stijging reeds waarneembaar. Zo waren de ver- malingscijfers van de Nederlandse Ca- caoverwerkende Industrie in de eerste 11 maanden van 1960 75.970 ton cacao bonen vergeleken met 68.160 ton in de zelfde periode van 1959. Ook op exportgebied weerspiegelden de cijfers van de Nederlandse Cacao- industrie een verhoogde activiteit. Geëxporteerd werden gedurende 10 1960 1959 maanden in Cacaomassa/pasta 1.482 ton 1.298 ton Cacaoboter 26.735 22.559 Cacaopoeder 22.358 19.506 Chocoladerepen en bonbons 8.993 6.753 Het cacaojaar 1961 doet jijn intrede zonder vrees voor tekorten. Het ligt daarom in de lijn der verwachting, dat, onvoorziene omstandighed 'n voorbe houden, het nieuwe jaar voor onregel matige prijsfluctuaties gespaard zal blijven, aldus de firma C. W. M. Heslenfeld. BOLSWARD, 28 dec. In de te Leeuwarden gehouden jaarvergadering Y?n de Kristlik Fryske folksbibleteek 1^Christelijke Friese Volksbibliotheek) If ,uitslag bekend gemaakt vap de vereniging gehouden Friese romanprijsvraag. iSe eerste prijs (een bedrag van 2000) werd toegekend aan mevrouw G. Lootsma-Smidstra uit Bols- ward, voor haar manuscript ,,De ien- like wei" (De eenzame weg). f)e twee de prijs (een bedrag van 1750) viel ten deel aan de auteur van het manus cript „In hanfo) brieven" (Een handvol brieven), de heer A. A. van de Werf uit Kampen. BELGRADO, 28 dec. Bij de indie ning in de nationale vergadering van het ontwerp voor het sociale plan voor 1961 heeft het lid van de federale be stuursraad N. Mincev medegedeeld, dat alle voorbereidingen voltooid zijn om in het volgend jaar te kunnen overgaan tot een reorganisatie van het stelsel der wisselkoersen en van dat van de buiten landse handel. In plaats van de ver schillende wisselkoersen zal een enkele koers komen van 750 dinars per Ame rikaanse dollar. In een overgangsperio de zal een uitzondering gemaakt kunnen worden voor toeristen en diplomatieke' vertegenwoordigers en andere buiten landse delegaties. Tot dusverre varieer- dollar koers van tot 1200 dinar^,per Mincev is ook staatssecretaris van fi nanciën en is zojuist uit de Verenigde Staten teruggekeerd, waar hij verleden week deelnam aan een bijeenkomst van het bestuur van het Internationale Mo netaire Fonds, waarin de kwestie be sproken werd van het verlenen aan Joe- go-Slavië van een voor de verwezenlij king van de reorganisatie van het stel sel der wisselkoersen benodigde lening. Naar Mincev mededeelde heeft het I.M.F. erin toegestemd in 1961 aan Joe- go-Slavië standby-kredieten ter beschik king te stellen tot een bedrag van 75 dollar. Verder deelde Mincev mede, dat de Amerikaanse regering „in principe had toegestemd" aan Joego-Slavië een lening toe te staan van ongeveer 100 miljoen^ dollar en dat de regeringen van Oostenrijk, Engeland, Italië, Frankrijk, Zwitserland en Nederland en een groep particuliere Westduitse banken Joego- Slavië ruim 100 miljoen dollar zouden lenen. Dit is de eerste officiële mededeling over het resultaat van de Onderhande lingen, die Joego-Slavie vrijwel het ge hele jaar I960 heeft gevoerd over lenin gen, die nodig zijn voor de zekerheid van de Joegoslavische betalingsbalans in de periode, die onmiddellijk volgt op de omvangrijke monetaire reorganisatie maatregelen. die Joego-Slavië het vol- send jaar wil nemen. BONN, 29 dec. Het Westduitse mi- nisterie van Economische Zaken heeft bekendgemaakt, dat 1960 voor de West duitse economie een buitengewoon gun stig jaar is geweest en dat het nationale inkomen in 1900 met ongeveer 11 pro cent is toegenomen tot 274 miljard mark. Lonen en salarissen stegen met onge veer 12 procent en de reële koopkracht nam toe. Het particulier verbruik nam niPt ongeveer 6V2 pet. toe. In de periode tot en met oktober ver meerderden de orders voor industrie- produkten met 17 procent vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar. De orders voor kapitaalgoederen namen met 28 procent toe. De invoer werd dit jaar ongeveer 20 procent groter en had een waarde van 42.5 miljard mark en de export vermeerderde met 16 pocent tot 47,5 miljard mark. Volgens het bericht zijn er maar wei nig aanwijzingen, dat de hoogconjunc tuur, die in het begin van het vorige jaar een aanvang nam, begint te ver minderen. Wel namen in de laatste maanden de orders voor industriepro- dukten niet zo snel toe als voorheen. KUNT BELMER-SMITH VINDEN OP Z'JN SCHOTSE EILAND. H'J RENTENIERT NU, MAAR IK WED DAT HU NOS STEEDS XPEmENTEER^,,,. BE5TE BELMER, JE VERGEET M'JN veertigduizend pond NETZ'N ALLEN I ONZIN! WE DOEN HET NOS EENS EN NO 6 EENS TOT WE FABELACHTIG RUK 'JN. DAAR LIGT HET EILAND, MENEER FEPROL' B'J ARDHUISH. MAAR HET ZAL NIET EENVOUDIG t. TORIUM IS ZO SOLIDE ALS EEN GEVANGENIS IK HEB ER EIGENLUK geen zin in. laten WE TEVREDEN ZUN MET HET GELD VAN VANDAAG UITBRAAK UIT EEN FRANSE GEVANGENIS. iiSjilSl! dank u, dokter. COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2