INDONESIË aanvallen op doet felle Nederland en zo handig Moorden en wreedheid gepleegd in Nw.-Guinea I COURVOISIER Belgisch Limburg blijft verschoond van staking Twee werkwilligen geivond door stakers in Luik Productie van KLM met achttien procent toegenomen Luchtnet thans 270.000 km. m CENTRAAL COMITÉ A.R. BETREURT DE CRISIS Kamerfractie legt nadruk op eigen verantwoordelijkheid HEINZ3 COOLSINGEL OPEN.... r OUDE HAVENINGANG DICHT BRIEF AAN DAG HAMMARSKJÖLD Kaufmann mag niet blijven Twee verdachten voor officier Cl/iÜ0U/i/iine Protest tegen afschaffing Modderstroom in fabriek PAGINA 5 Geen verblijfs vergunning Socratesaffcdre Vrouwenhandel in Limburg Chauffeur in beroep tegen arrest Is affaire overdreven? 5? Binnen 24 uur van uw griep af! 1 IMP. OUD VSOP le cognac de Napoléon 'fait honneur a qui l'off re plaisir a qui le boif TOESTAND VRIJWEL NORMAAL hm Examenvak geschiedenis Persoonlijk inkomen is in 1957 gestegen Aantal miljonairs gedaald V erzekeringsplicht huispersoneel Bij Philips-lasbedrijf in Utrecht Man bedolven onder berg suikerbieten Ruim honderdmiljaen passagiers vlogen (Advertentie) Smulmenu's zijn Snelmenu s WITTE BONEN in verrukkelijke TOMATENSAUS °-79 MACARONI in KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham in KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI in kruidige f TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1,15 en 0.69 HUISHOUDEN DEW HAAG, 29 dec. De Duitser Kaufmann, die zijn woonplaats Köp- moest verlaten omdat hij het op- ham voor een Joodse landgenoot, zal *ich niet blijvend in ons land mogen Vestigen. Minister Beerman heeft mee gedeeld dat hem en zijn gezin geen verblijfsvergunning zal worden ver strekt. Dit betekent niet dat de Kaufmanns ongewenste vreemdelingen zijn. Voor rj gelden geen andere bepalingen dan toeristen, die, als zij zijn voorzien vNl geldige papieren drie maanden in Jderland mogen blijven. itaufmann is, zo wordt gezegd, niet uit *tin land, maar uit zijn woonplaats ver beven. Hij heeft geen moeilijkheden met zVjn regering, zodat politiek asiel in dit feval niet ter sprake kan worden ge bracht De Amsterdamse advocaat mr, dr. Stokvis zal alsnog trachten een ver blijfsvergunning voor het gezin Kauf- biann te verkrijgen. De heer Kaufmann is door zijn gunsti ge getuigenis in een rechtszaak tegen een joodse landgenoot door zijn dorpe lingen zodanig geboycot, dat hij zich gedwongen zag zijn woonplaats te ver laten. Nederlanders zijn toen een actie begonnen om het gezin een onderkomen in ons land te bezorgen. Mevrouw Kaufmann woont nu met haar twee zoons in Oosterbeek. Kaufmann zelf zit in Duitsland een vrijheidsstraf uit van vier maanden wegens een aanrijding met dodelijke afloop. Hu komt eind ^nuari op vrije voeten. de Goudse zakewn»""-""llen morgen Yoor de officier van justitie »oPd leid. s Ze verblijven thans in het h0°£dbur6au Van politie, waar hoofdinspecteur Molen kamp van de afdeling "^FJelzaken ®n oplichtingen" van de centrale re- cherge de twee verdachten gisteren langdurig he^ft verhoord. Volgens de Officier van Justitie is niet fjttverlenfne de heer H. zich bij de kredietverlening aan de N.V. Socrates" wederrechte- Jyk heeft bevoordeeld. Wel wordt nfl van verdacht dat hij dit beeft gedaan ten aanzien van de N.V. „Socrates om dat hij met het geld van de Amster- damsche Bank aan N. den Besten kre dieten heeft verstrekt alsof het zUn ®lgen vermogen betrof. Reeds in het na jaar van 1959 zou de hoofddirectie van ?e Amsterdamsche Bank de heer H. "ebben bevolen de kredietverlening stop ie zetten, doch hij zou zich van deze op dracht niets hebben aangetrokken. ''ONGEREN, 29 dec. De leider van groep Belgen en Italianen, die door Politie verdacht worden van vrouwen- een 31-jarige Italiaanse chauf- ni*. woonachtig in de Belgische grens- t« ts Eisden, heeft beroep aangetekend juffen het bevel van de .echtbank al- er om zijn aanhouding met dertig da- te verlengen. De Kamer van Inbe- duldigingstelling te Luik zal dit be- P binnenkort behandelen. W^ngende dit beroep, zo vernemen h?'kan de procureur des konings geen ^S'issing nemen over het al of niet c. laten van deze verdachte. De pro- v»» vT kan dit wel na de behandeling de t beroep, zelfs wanneer dit door steiu'kse Kamer van Inbeschuldiging- ch» g zou worden verworpen. De be>. eur bevindt zich sinds 20 decem- JL m de gevangenis, th» bewijs tegen deze verdachte is, al ken S ,Zo verluidt het in justitiële krin- kan a'bier, moeilijk te leveren. Voorts trekiT16" zich niet aan de indruk ont- i, *Ken, dat de zaak wel wat al to zeer a°P8eMazen. NEW YORK, 29 dec (Rtr, AFP) Indonesië heeft de Verenigde Naties gewaarschuwd, dat de Nederlandse politiek in Nieuw-Guinea een dreigend gevaar voor de vrede en de veilig heid" vormt en dat Indonesië mogelijk verplicht zal zijn tegenover deze poli tiek „krachtiger maatregelen" te nemen. Deze waarschuwing is vervat in een brief van het hoofd van de Indonesische delegatie bij de V.N., Sukardjo Wirjopranoto aan Dag Ham- marskjold. In de brief wordt een aanval gedaan °P *'d,e niet-aflatende meedogenloze methoden van de Nederlandse rege- rmg.\,toegepast in een deel van Indo nesië hetgeen „onvermijdelijk moet leiden tot botsingen tussen de Indone sische en de Nederlandse strijdmacht" Het zenden van Nederlandse lucht-, marine- en leger-onderdelen voor de versterking van de defensie in Nieuw- Guinea „bewijst overvloedig", dat de Nederlandse regering besloten heeft tot handhaving van haar koloniale heer^bhappi), in weerwil van een „stijgende weerstand" van de bevol king van het gebied. De brief vervolgt: „De Nederlanders hebben een wreedaardig gebruik ge maakt van hun gewapende macht om stakingen en boycotacties te onder drukken in oliecentra, bijvoorbeeld Seroei, Sorong Biak en Merauke. Dit heeft een enorm aantal doden en ge wonden veroorzaakt. Ook zijn de Nederlanders tegen massale uitbraken uit gevangenkampen op dezelfde, niets ontziende wijze opgetreden." In de brief worder de „moorden" van november 1959 in de Baliemvallei „een van de ergste incidenten" ge noemd, In dit verband wordt een aanval gedaan op het toekennen van de orde van Oranje-Nassau aan con troleur Gonsalves voor hetgeen wordt aangeduid als „het vermoorden van de bewoners van de Baliemvallei in een zogenaamde pacificatiecampagne". Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdagavond des gevraagd meegedeeld, dat de Neder landse regering nog niet op de hoogte is van de inhoud van de Indonesische brief aan Hammarskjöld. Een even tuele reactie erop kan, zo voegde hij eraan toe, pas na beraad door de regering worden verwacht. DJAKARTA, 29 dec. (UPI) De Indonesische minister van buitenland se zaken, Soebandrio, die gisteren naar Moskou is vertrokken, heeft bij zijn vertrek in Djakarta een ver klaring afgelegd, waarin hij zei, dat zijn land verplicht is zware wapens van de Sovjet-Unie te kopen, „omdat Nederland zijn militaire kracht in Nieuw Guinea vergroot en wij niet kunnen achterblijven". Het bezoek van Soebandrio aan Moskou is bedoeld als voorbereiding op de komst van de chefstaf van het leger, generaal Nasution, die volgen de week aan het hoofd van een mili taire missie in de Russische hoofdstad zal arriveren om de eigenlijke wapen aankopen te doen. Soebandrio legde er de nadruk op, dat Indonesië de zware wapens in Rusland koopt, omdat de westelijke landen deze wapens niet kunnen of niet willen leveren. Hij wees er op, dat de Verenigde Staten lichte wapens aan Indonesië leveren, die worden gebruikt voor de handhaving van de binnenland se veiligheid. „Maar", aldus Soeban drio, „deze wapens uit Amerika geven Indonesië niet voldoende kracht om het hoofd te kunnen bieden aan de Nederlandse dreiging vanuit Nieuw Guinea." (Advertentie) (Advertentie) 1 'A:.-, j 1 i 1 1 HASSELT, 29 dec. De Waalse sta king heeft nog steeds geen vat kunnen krijgen op de provincie Belgisch Lim burg. Ook gisteren was daar de toe stand vrijwel normaal. Een 's ochtends verspreid bericht, dat de staking van uit het Luikse indestriebekken was overgeslagen naar de Limburgse Mijn streek, met name naar een van de mij nen in de grensplaats Eisden. bleek bij navraag volkomen onjuist te zijn. Een groepje stakers, zo verna men we,, had 's morgens bij de ingang van de mijn gepost om de werkwilligen te beletten aan het werk te gaan. De stakers slaagden hier ech ter niet in en besloten toen ook maar gewoon te gaan werken. Slechts enkele tientallen arbeiders op een totaal van ruim vijftienhonderd personeelsle den een te verwaarlozen aantal lie ten verstek gaan. Van ongeregeldheden was in Bel gisch Limburg gisteren in het geheel geen sprake. De beduchtheid van be woners van de grensstreek in Neder lands Limburg om de grens te over schrijden is derhalve ongegrond. Tot nu toe is het aangrenzende Belgisch Limburg nog volmaakt rustig. Geheel anders is de situatie in de provincie Luik, waar de toestand ook gisteren nog stationair was, hetgeen be- SOEST, 28 dec. Vanmiddag heeft de burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck, het jaarlijkse congres van de „Nederlandse jeugdbond ter be studering van de geschiedenis" ge opend. De heer Bentinck zei, dat de grote betekenis van de bond ligt in de bestu dering der geschiedenis en die activi teiten, welke meewerken aan het ver groten van het geringe historische be sef, dat in ons volk leeft. In zijn jaar- ove cht wees de voorzitter, de heer H. Dijkstra uit Amsterdam, op de groei van de bond, die na een bestaan van ruim twee jaar bijna zeshonderd leden heeft, verdeeld over veertien afdelin gen. Ook in het buitenland is er belang stelling voor de bond. Met klem, aldus de voorzitter protesteert de bond tegen het voornemen van de regering het geschieden is onderwijs op de middel bare scholen te beknotten en geschiede nis als examenvak voor een groot deel uit te schakelen. De bond zal dan ook een telegram aan de minister van O. K. en W. zenden om de verontrusting van de leden, hierover tot uiting te brengen. tekent, dat de staking er vrij volledig is. In de stad Luik deden zich boven dien een aantal incidenten voor, waar bij enkele gewonden zijn gevallen. Het zijn twee werkwilligen, een postbestei- ler en een spoorwegemployé, die gis termorgen tijdens een betoging van stakers voor het hoofdstation van de stad enkele harde klappen te incasse ren kregen. Een van de twee werkwil ligen moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook bij het hoofdpostkantoor te Luik vond een betoging plaats. Stakers wil den de ingang blokkeren. Zij werden echter door de stedelijke politie van wege de staking met sabels uitgerust uiteengedreven. Uit de voorsteden van Luik kwamen nog twee berichten over incidenten bin nen, te weten uit Sieren, waar stakers een van de straten over enkele meters hadden opgebroken, alsmede uit Her stal, waar een groep werkwillige fa brieksarbeiders (ongeveer twintig man) door betogers met stenen werd; beko geld. Geen van hen liep ernstige ver wondingen op Stellig tot ongenoegen van de sta kingsleiders in Luik heeft de burge meester aldaar de eis van de socialis tische raadsfractie tot het bijeenroepen van een spoedeisende raadsvergadering afgewezen. De raadkamer van de Luik se rechtbank gaf gisteren het bevel om de aanhouding van zes personen, die zaterdag bij winkeliers ruiten hadden stuk gegooid, te verlengen. Volgens mededelingen van het Alge meen Socialistisch Vakverbond in de provincies Luik en Limburg zou de rijkswacht gisteren in enkele plaatsen op de grens van beide provincies waar schuwingsschoten hebben gelost om be- togers te intimideren. Tevens kondigde vorige jaar werd vjjfhonderveertigmil het A.B.V.V. voor vrijdag a.s. een auto- JJ tocht aan door de provincie Limburg en voor zaterdag een provinciale be toging in Hasselt. DEN HAAG, 29 dec. In de decem- ber-aflevering van de „Ma and statistiek van het Financiewezen" heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek gegevens gepubliceerd betreffende de definitie ve inkomensverdeling 1957 en ver mogensverdeling 1958 (naar de toestand op 1 januari) van natuurlijke personen. Het totale fiscale inkomen in Neder land bedroeg in 1957 22,4 miljard, het geen neerkomt op een stijging van 22 pet. t.o.v. 1955 en van 85 pet. t.o.v. 1950. Onder invloed van tussentijdse belas tingherzieningen (verlagingen), steeg het belastingbedrag van 1950 tot 1957 minder dan het totale inkomen n.l. met 64 pet. Het aantal belastingplichtigen steeg in deze periode van 7 jaar met 14 pet. Het gemiddeld Inkomen per Inwoner kwam in 1957 op 2.066 of wel rond 20 pet. meer dan in 1955. In vergelij king tot 1950 steeg dat gemiddelde met ruim 70 pet. De aantallen belastingplich. tingen in 1957 zijn voor de inkomens klassen tussen 5.000 en 15.000 alle meer dan drie maal zo groot als in 1950, terwijl de hogere inkomensklas sen afnemende stijgingen te zien geven. In de klassen van de lagere inkomens is een belangrijke teruggang in de aan tallen te constateren, met als belang rijkste oorzaak de „opschuiving" naar hogere inkomensklassen tengevolge van de algemene inkomensstijging. De percentages van de belastingdruk (loon- en inkomstenbelasting tezamen in procenten van het inkomen) per in komensklasse geven een daling te zien. Het totale, bij de belastingdienst be kende vermogen, in handen van natuur lijke personen, bedroeg per 1 januari 1958 32,7 miljard, tegen 21,2 mil jard in 1951, hetgeen neerkomt op een stijging van 54 pet. Het behoeft geen verwondering te wek ken, aldus het C.B.S., dat ais gevolg hiervan ook het aantal miljonairs van 1956 op 1958 belangrijk is afgenomen, n.l. van 2.240 tot 2.080. In de publikatie wordt aan deze groep speciale aandacht geschonken. Volgens het C.B.S. lijkt de conclusie gewettigd, dat het aantal mil jonairs in 1958 geringer is dan het aan tal bezitters van naar koopkracht ver gelijkbare vermogen in enig jaar vóór de tweede wereldoorlog. DEN HAAG, 29 dec. Volgens tot nu toe bekende gegevens ziet het er naar uit dat de produktie van de KLM dit jaar naar schatting achttien pro cent hoger zal zijn dan in 1959. In het AMSTERDA* 27 dec. Met ingang van 1 januari is de verplichte zieken geld- en ziekenfondsverzekering van toepassing op de groep huispersoneel, mits de dienstbetrekking doorgaans op ten minste drie dagen per week wordtt vervuld (tot dusver moest de arbeid in' de regel op ten minste vijf dagen wor den verricht Zij, die nu verplicht verzekerd wor den, dienen zich indien zij reeds vrij willig verzekerd zijn vóór 12 maart bij hun algemeen ziekenfonds aan te melden. Degenen die niet reeds vrij willig verzekerd zijn, behoren zich aan te melden vóór 22 januari 1961. joen tonkilometer geproduceerd, ver wacht wordt dat de produktie dit jaar zeshonderdzevenendertig miljoen ton- km. zal bedragen. De produktiestij- ging is een gevolg van de modernise ring van de vloot der KLM met straal vliegtuigen en met schroefturbinevlieg- tuigen. De maatschappij stelde in 1960 zeven (van een bestelling van twaalf) Douglas DC-8 straalvliegtuigen in be drijf on kreeg daarnaast de twaalf door haar bestelde Lockheed „Electra", schroefturbinevliegtuigen ter beschik king De verkoop heeft deze produktiestij- ging geheel kunnen bijhouden, de bela dingsgraad kon zelfs stijgen tot negen envijftig zeventiende procent. De stij ging der produktie zal in 1961 nog gro ter zijn omdat de vijf in dat jaar af te leveren DC-8-toestellen met de zeven reeds in belrijf gestelde en de gehele „Electra"-vloot dan volledig kan wor den gebrlikt In 1960 is het aantal vervoerde passa giers met drieentiwntig procent geste- l De afsluiting van de ingang van de oude haven in Rotterdam is thans voltooid. Een overzicht van dit werk vanaf het Witte Huis. Rechts de Nieuwe Maas en linke op de achtergrond de Oosterkade. Op de Rotterdamse Coolsingel staat de dragline niet stil. Het begin voor de sleuf van de Metro is gemaakt. Van uur tot uur vordert een groots plan. UTRECHT, 29 dec. Door het sprin gen van een rubbertussenstuk in een persleiding heeft het lasstavenbedrijf van N.V. Philips aan de Neutronweg alhier vrij belangrijke materiële scha de opgelopen. Gisteravond omstreeks zes uur spoot een grote stroom mod der door een gat ter grootte van een vuist onder een druk van zes atmos feer tegen de voorgevel van het ge bouw, dat daardoor stuk gebombar deerd werd. Zand en water, afkomstig uit de nabij gelegen insteekhaven van het Merwe- dekanaal, stroomden door de buis, welke een diameter van 45 cm. heeft, met vol le kracht het gebouw binnen. Na tien minuten slaagde men erin het lek te stoppen, maar toen was het water reeds in twee magazijnen en hallen doorge drongen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het gebeurde, dat mogelijk is toe te schrijven aan plaatselijke overdruk. Het werk in het bedrijf kan normaal voortgang vinden. AXEL, 29 dec. Zeelands oudste in woonster, mevr. Jacoba Veele uit Axel in Zeeuws-Vlaanderen, is woensdagoch tend in het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil op ruim 106-jarige leeftijd over leden. Mevr. Veele, die op 12 april 1854 in Goes werd geboren en in juli 1911 naar Axel verhuisde, maakte tot voor enkele jaren nog geregeld wandelingen door haar woonplaats met haar 76-jari- ge dochter. UTRECHT, 29 dec. Wij doen hier onder de tekst volgen van de verklarin gen, afgelegd door dr. A. H. Berghuis als voorzitter van het centraal comité der AR-kiesverenigingen, welke verkla ring met eenstemmigheid is aanvaard en een van de A.R.-Tweede-Kamerfrac tie. Dr. Berghuis gaf de verklaring uit gisteravond om half elf, drie uur nadat het centraal comité zijn vergadering had beëindigd, omdat intussen de AR-Twee- de-Kamerfractie haar beraad hield. De uitspraak van het centraal comité luidt: „Het centraal comité der AR-kiesver enigingen, verontrust 'oor de loop der gebeurtenissen in de vorige week, spreekt uit, dat het met allen die te dien aanzien verantwoordelijkheid of zor gen dragen overtuigd is van de hoge prioriteit welke aan de bestrijding van de woningnood moet worden toegekend; betreurt dat omtrent deze zaak van wel ker ernst in de kring van de AR-partjj allen overtuigd zijn een kabinetscrisis is ontstaan, overtuigd dat de zorg van de regering voor de handhaving van het evenwicht in de volkshuishouding mede strekt ten behoeve van de opheffing van dewoningnood; van oordeel dat de hui dige politieke opbouw van het kabinet geacht moet worden in de gegeven om standigheden in 's lands belang te zijn, keurt het optreden van de voorzitter van het centraal comité goed." Een kwartier later las de voorzitter van de AR-fractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, die door mr. Roosjen werd binnengehaald, en vrij nerveus was, na mens deze fractie de volgende verkla ring voor: „De AR-Tweede-Kamer-fractie ver klaart dat haar houding zowel in de Kamer als bij het zoeken naar een oplossing van de gerezen moeilijkhe den beheerst wordt door de eigen ver antwoordelijkheid die zij heeft mede voor de oplossing van de bestaande woningnood, dat zij In alle ernst streeft naar een versnelling van de oplossing daarvan zoals in de Tweede Kamer door haar tot uitdrukking is gebracht, dat in dit streven uiteraard niet mag worden gezien een uiting van wantrou wen ten opzichte van het kabinet of van sommigen van zijn leden; dat zij begrip heeft voor de begrensde moge lijkheden van de bouwmarkt; dat zij evenwel van oordeel is dat binnen de grenzen der mogelijkheden door de bouwmarkt geboden de uiterste krachtsinspanning nodig is om de ge wenste versnelling van de woningbouw te bereiken en dat indien afremming onvermijdelijk blijkt deze op even wichtige wijze behoort plaats te vin den zowel in de vrije sector als met betrekking tot de gesubsidieerde volks woningbouw". De heer Bruins Slot verliet hierna onmiddellijk de zaal in hotel Des Pays Bas, waar zowei het centraal comité als de fractie vergaderd hebben en zei toen hem dit gevraagd werd dat het niet op zijn weg lag vragen te beant woorden nu prof. De Gaay Fortman als kabinetsinformateur aan het werk is. BREDA, 28 dec. De 33-jarlge fa brieksarbeider J. Hereügers uit Zundert is vanmiddag op de suikerfabriek „Wit- touck" onder «en berg suikerbieten be dolven. Toen men hem had bevrijd, bleek de man reeds te zijn overleden. De man jwas bezig met een waterka non suikerbieten schoon te spuiten. Plotseling kwam een berg suikerbieten in beweging. De man viel en raakte on der de suikerbieten bedolven. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. DEN HAAG, 29 dec. De minister van Landbouw en Visserij heeft het ad vies van et produktschap voor zuivel Inzake de inleveringsprjjzen voor kaas, magere melkpoeder en boter overge nomen. gen ten opzichte van 1959, circa twee- honderdzesenvijfti'gduizend passagiers meer en in totaal naar schatting een miljoen driehonderdzestigduizend. Het vrachtvervoer is in 1960 met twintig procent toegenomen, het postvervoer met veertien. In 1959 werd in totaal 31,2 miljoen kg. vracht vervoerd in 1960 37.4 miljoen kg. Dit vrachtvervoer geschiedde met lijnvliegtuigen, met spe ciale vrachtmachines en met honderd tachtig vrachtcharters. Het vracht vervoer door de lucht op de route over het noordelijk gedeelte van de Atlanti sche Oceaan blijkt, evenals het passa giersvervoer door de lucht, elk jaar groter te worden. In 1959 vervoerde de KLM bijna 3,2 miljoen kg post, in 1960 zal, naar ver wacht wordt, ruim 3,6 miljoen kg post zijn vervoerd. Het luchtnet van de KLM is thans 270.000 km. lang. Dit net ver bindt honderacht steden in zevenenze ventig landen. De vloot bestaat thans Uit honderdtwee toestellen, deze toestel len waren in 1960 circa 203,700 uur in de lucht, twee procent minder dan In 1959, toen 207,000 uur werd gevlogen. Het aantal gevlogen kilometers was in I960 vijf procent meer; 81.400,000 tegen 77,500.000 in 1959. De maatschappij voerde in 1960 ruim duizend chartervluchten met passagiers uit, waarvan ongeveer driehonderdtach tig naar het westelijke halfrond. In to. taal werden, hoofdzakelijk met lijn- diensten, naar schatting ruim drieën twintigduizenden Nederlandse emigran ten vervoerd naar de V.S., Canada,' Aus tralië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Daarnaast zijn nog 26 chartervluchten met buitenlandse emigranten uitge voerd. Het aantal employé's der KLM nam In 1960 met zeven procent toe tot 18.600, Ruim 6500 daarvan zijn in het buiten land werkzaam. Het vliegend personeel omvat thans 2380 personen, waarvan 840 vliegers, 460 boordwerktuigkundi gen, 200 telegrafisten, 580 pursers en hofmeester en 300 stewardessen. De maatschappij beschikt thans in 178 steden van 81 landen over 201 eigen kantoren. SCHIPHOL, 29 dec. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de lucht vaart zijn in één jaar meer dan 100 miljoen passagiers vervoerd door de luchtvaartmaatschappijen van de 83 bü de International Civil Aviation Or ganization aangesloten landen, zo blijkt uit een rapport van deze organisatie, waarin de jaarcijfers van 1960 zijn neer gelegd. In werkelijkheid zijn er nog aanzienlijk meer passagiers geweest, want de Sovjet Unie en de Chinese Volksrepubliek maken met nog enke le kleinere staten geen deel uit van de LC.A.O. I960 was een goed jaar voor de lucht vaartindustrie voor zover het de stijging van het vervoer aangaat. Het totale aantal passagiers steeg met 10 procent van 98 miljoen in 1959 tot 108 miljoen. Het totale aantal passagier-kilometers ging met 14 procent omhoog evenals voor vracht het aantal ton-kilometers. De invloed van de overal in gebruik genomen straaltoestellen is groot ge weest: voor de eerste maal is in een jaar, waarin het totale verkeer scherp is gestegen, het aantal vlieguren van de gezamenlijke luchtvloten gelijk ge bleven: Zowel in 1959 als in 1960 wa ren de machines van de luchtvaart maatschappijen tezamen 8.9 miljoen uur in de lucht. Ondanks de nieuwe lange afstand vliegtuigen met grote snelheid heeft de gemiddelde passagier slechts betrekke lijk korte reizen gemaakt met matige snelheid. Gemiddeld vloog de lucht vaartpassagier in 1960 over een afstand van 1030 km met een snelheid van 355 km per uur. Terwij] dus in de periode van '945 tot 1960 het totale aantal pas sagiers per jaar van 98 miljoen steeg tot 108 miljoen, nam de gemiddelde af stand, die zij per persoon aflegden slechts toe van 880 tot 1030 km, de gemiddelde snelheid van 240 km' per uur tot 355 km per uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5