Colliers als kragen „Fuifjes voor jongeren zijn zo nodig als brood" Gesputter om Planta Eerste vrouw achter husstuur Non op preekstoel Storm in en om melkfles Geen KVP-vrouw in Senaat Venlose moeder hij minister Mode: hoger dit jaar MARGA m mm Eet op Oudejaar eens fijne MOSSELBEIGNETS Originele prijs van Hongaar Visum voor het succes MILJOENENVOLK VAN DE ZEE Ouders moeten aanwezig zijn desnoods op de achtergrond A. Bedden opmaken en talen leren Voor wie zich door moeilijke jeugd goed heen slaat Oesters gaan per stuk mosselen per kilo DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 PAGINA Het jaar loopt op zijn laatste benen. Het is, wat men noemt, zéér bejaard. De weg is bijna afgelegd, nog ruim twee etmalen. Bij die laatste stap pen kijken we onwillekeurig even om; even een adempauze. Daar voor neem je tegenwoordig zelden meer de tijd. Bij een keerpunt van de Tijd (zoals een verspringend jaartal) kun je een ogenblik wenen over dat chronisch gebrek aan tijd. Maar daarvoor zijn alle hoeken en gaten dan ook opge stopt met aciivi-teit. Wat zijn we dit jaar weer flink bezig geweest. 1 Laten we daarom zorgen, dat het fuifje werkelijk feestelijk blijft en dat we ergens, desnoods op de achtergrond, aanwezig zijn, niet alleen tot geruststelling van onszelf, maar ook van de andere ouders, die hun kind aan ons toe vertrouwden. gw - - 7* I S *r l_ tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii T/ eelrijige halssnoeren zijn de grote y mode. Ze nemen de plaats in van de kragen, die aan de jurken ont breken. Het plezierige van de colliers is, dat men ze kan afwisselen. Het is de Vraag of je er ooit genoeg hebt! Het dikke snoer van de foto bestaat uit twaalf rijen topaas in Tyroolse steen. Het wordt gedragen bij een japon van het Parijse huis Nina Ricci, van beige en bruine zijden mousseline, geheel ge- püfseerg. Zo ztin we bijvoorbeeld als volk alle maal geteld, en dat geeft een enorm gereken. Als we de definitieve uit komst horen, zullen we misschien een beetje schrikken van de teruggang van het aantal vrouwen. De publieke opi- nie \S araan nog helemaal niet ge wend. Maar als het zo doorgaat zul len by een volgende volkstelling de huisvrouwen heus niet meer in zo groten getale „zonder beroep" worden aange merkt, Ze zullen dan in het dubbele beroep van huisvrouw plus een of an der werk daarnaast, op de lust staan. Uit pure noodzaak. Niet voor zichzelf maar voor ons allemaal. Je zou het misschien zo kunnen zien: een voorbeeld dat met andere op an der terrein is uit te breiden - inplaats van in haar eigen keuken ingewikkeld met teilen te sjouwen en spinazie te wassen, te koken en te snijden draait de huisvrouw een blik of een bevroren blok om in de pan. Maar opdat ieder een voortdurend over dat gemak kan beschikken, moeten er ook voortdurend werkkrachten z\jn in de levensmidde lenindustrie. Waar haalt eventueel als er niet genoeg meisjes meer zijn de getrouwde vrouw de tijd voor dat werk buitenshuis vandaan? Door klaargemaakt voedsel te kopen, dus bijvoorbeeld niet zelf de groenten te wassen en uit te pluizen! Een vicieuze cirkel dus. Het is eigenlijk een malle wereld, waarin we allemaal steeds drukker bezig zijn voor elkaar en waarin een ontzaglijk groot aantal ca pabele mannen en vrouwen wordt weg gezogen om reclame voor alles te ma ken. Allemaal tegen elkaar in. in zich steeds uitbreidende diensten. Want als de draion begint, dan moet de wol meedoen. Maar dan kan het katoen niet achterblijven en ook de zij voelt zich dan niet gelukkig meer zonder propaganda voor zichzelf te maken. De doolhof krijgt er elk jaar een paar gangen bij. Gelukkig dat de Huis- houdraad voor de huisvrouwelijke be langen van de huisvrouw altijd paraat is. De Huishoudraad wisselde dit jaar van presidente. Mevrouw Betty Korte- kaas-den Haan nam na zeven jaar voorzitterschap afscheid en werd op gevolgd door mevrouw A. Th. Vos- Warnecke Dit instituut bestaat nu tien jaar en is in het tiende jaar van zijn waak zaamheid wel opgeschrikt door de he le Planta-affaire. Maar de goede kant van die ongelukkige geschiedenis is wel, dat de oplettendheid tegenover chemicaliën in voedingsmiddelen en \\T e leven weer in de tijd van luif- s. W jes en geruchten van fuifjes. Ja, op die fuifjes van D.V.D. het rauw toe", zegt een jeugdige wb v,"> ons niet een wetende glim- itn f,;;V',"es ouders gaan uit, als re ff moéde, Keeft." meldt een yerontr"s- Tk Und hPt<EUne is zestien Auar oud)- 2 ni<,t nodig, dat Paul meer dan eens per ,iri(. maanden naar een fuifje gaat. oordeelt een vader en luidt daarmee een einaei0*|n "ie twlstge- sprekken 'n, want tot de getapte jongens, die vaak ,,evraagd worden. Ouders zijn geneigd alieen de negatie. ve kant va".dn'twat er te alijkheden te zien. Ze weten wat er in de werpld te koop is, ze hf"nlatef\ietCsh dmisschien fuifjes, waarvan lat„dan narie- heid kwam en daar wdle" hun kin deren tegen beschermen, maar de jeugd hoort niet in een broeikas thuis. we kunnen proberen haar ver te houden van alle bekoringen, maar ais ze dan straks haar eigen weg gaat, kunnen We niet beweren, dat we haar hebben voor bereid op het leven. Een moeder, wier degelijkheid boven alle verdenking stond, zei eens. „ruit jes zijn zo nodig als brood' en ze naa gelijk. Een jong mens heeft nu eenmaal behoefte aan ontspanning, aan wat xees- telljkheid, aan omgang met de andere sexe en al die factoren bij elkaar 1®V®" fen „het fuifje" op, maar dat hoeit niet synoniem te zijn met een gelegen heid om zich te misdragen. We zouden het juist heel positief willen zien, als een kans om vriendschap, al dan niet met een amoureuze tint, te beleven en te vieren, als een joyeuze gelegenheid om te leren met de andere sexe om te gaan. Er zijn vele aspecten in die omgang. Het is bijvoorbeeld van belang om te Weten, dat niet iedere verliefdheid al de grote liefde is, die met Gods hulp Voor een heel leven toereikend moet zijn en op het fuifje ondergaan ze nog eens de aantrekkingskracht van ande ren dan de uitverkorene. Niet minder belangrijk is het, dat een meisje leert Welke gedragingen uitdagend zijn en hoe ze iemand, die ze niet aardig vindt, °P een afstand moet houden. Voor een beter begrip tussen de sexen ls het ook dienstig, dat de afstand weg valt, dat „het meisje" of ,,de jongen" Seen onbekende grootheid is waarvoor men zich verschrikkelijk moet uitslo ten, hetzij met lawaaiige bromfietsen, &?tzij met wijduitwaaiende petticoats, vriendschap tussen jongens en meisjes mag dan gewoonlijk een tikje amoureus zlJn, maar dat wil nog niet zeggen, dat biet bestaat en niet waardevol is. Er is dus behoefte aan een fuifje, maar niet aan alle fuifjes. De ouders van Eline, die uitgaan, als hun doch ter een fuifje geeft en desgewenst ver klaren. dat ze „hun dochter vertrou- llji IWCfclWll uuuull »KSI> inugc- "J*, dat er situaties ontstaan, waar tegen zelfs een volwassene wel eens •tot opgewassen zou kunnen zijn en waarvoor we onze kinderen onder de twintig zo mogelijk willen bewaren. Natuurlijk hoeft het niet altijd zo te zijn, maar als we alle controle op heffen, scheppen we de gelegenheid en dan dragen we bij daaruit voort vloeiende moeilijkheden zeker een deel van de schuld. Het is goed om een kind te vertrou wen, maar dat mag dan geen roeke loos vertrouwen zijn. Veel ouders kun nen zich vooral yan jonge kinderen van veertien of vijftien jaar niet voor stellen, dat ze langzamerhand volwas sen worden, maar dat gebrek aan voorstellingsvermogen wreekt zich soms heel onbarmhartig. De praktijk kent daar te veel voorbeelden van en juist die argeloze ouders, die in hun zoon of dochter nog een kind willen z'en, komen dan vaak tot de conclusie, •Jat ze in hun onschuld zelf de gele genheid hebben geschapen. In het Duitse tijdschrift „Madchen- bildung und Frauen-bchaffen" wordt gewaarschuwd tegen een te licht vaardig op zich nemen van hulshou- delijke-arbeid in het buitenland, zgn. om de vreemde taal te leren. Met na druk wordt er op gewezen, dat men de verlangde talen-kennis gewoonlijk niet verkrijgt door bedden-opmaken en af wassen van 's morgens 7 tot des avonds 10! Naai schatting zijn er op het ogen blik meer dan 10.000 meisjes uit de Bondsrepubliek op deze wijze in Enge land werkzaam. Slechts een gering aan tal hiervan zijn daar via ae officiële Duitse arbeidsbemiddeling gekomen, hetgeen voor de overigen gewoonlijk be tekent: zonder officiële arbeidsovereen komst. De Deutsche Angestellten-Aka- derme heeft thans een taalcursus in Londen geopend, waar men tegen een zo laag mogelijke vergoeding zijn, in het vaderland verworven theoretische ken nis, ter plaatse kan aanvullen en ver diepen. lllllllllllllllllllllllll iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii lllllllllllllllllllllllll iitiiiiiiiiiiiiiiiiinii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tieve congregaties: „Waarom ik naar het klooster ging". Een mijlpaal in de geschiedenis van de vaderlandse kloosterzuster-emanci patie is zeker gezet op de gezinsavond dit najaar toen een zuster van „Onder de Bogen" het spreekgestoelte beklom voor een zeer geschakeerd gehoor in een protestantse kerk in Zaandam en de luisterenden in de kerkbanken, on der wie katholieken, protestanten en humanisten, toesprak over „roeping". De achteruitgang aan roepingen wordt nu ook sociologisch bestudeerd. Maar er is een congregatie, waarvoor de roepingen niet achteruitgaan, inte- fendeel steeds toenemen. Dat is de 'ranse congregatie, die uitsluitend zie ke, zwakke en invalide meisjes met roeping opneemt, en die dit jaar in ons land, in het Limburgse Brunssum de definitieve voorbereidingen heeft ge troffen voor de vestiging van een kloos ter. Het zal het komend jaar klaar zijn. Het is een grote sprong van het klooster naar de mode. Hoewel wij niet zouden durven schatten, hoeveel vrou wen stilletjes de nonnen wel eens be nijden, die nooit hoeven lenken: wat trek ik aan, en die nooit hoeven vech ten met haar „dat niet wil". En er al tijd „af" uitzien. Maar wie geen habijt draagt en dus wel een beetje slavin van de mode moet zijn, heeft dit Jaar, als ze geen ultra is, haar weg moeten zoeken tussen de hoger klimmende rokken en de hoger klimmende hoeden. Misschien tot troost heeft de mode aan het eind van dit jaar zo kwistig met glinsterend goud gestrooid. We zijn be nieuwd naar haar nieuwe stunts, die ze in januari in Florence en in Parijs gaat openbaren. A. Bgl. De margarine stond in het midden van de belangstelling. andere schadelijke bestanddelen, die we hoe ook kunnen inslikken of inade men, verscherpt is. De Huishoudraad heeft daar bij de regering ook op aan gedrongen. Onder de vleugels der waakzaamheid van diehsten en raden, die het voor de consument opnemen, moeten we maar niet al te ongerust voor wat er nog meer gebeuren kan, 1961 in stappen. Met de melk is er het aflopende jaar ook nog al wat te doen geweest. Hij is tenslotte toch vetter geworden en er zijn stormen geweest, niet in een glas water, maar in bruine melkflessen. Ook is de sanering, die na de bevrij ding begon, nu bijna in kannen en kruiken. Met alle pijn van dien, of, be ter gezegd van een onvolmaakt distri butie-systeem, die plaatselijk gesust moet worden door de „vertrouwens commissies", die in theorie heel mooi zijn, maar waar de meeste huisvrou wen nooit van gehoord hebben. Voor de culinaire bibliotheek van de huisvrouw, die weet, dat ze op kook- gebied nooit uitgeleerd is, verscheen er een grotere rij nieuwe kookboeken dan ooit, minstens één elke maand. Boek jes zowel met gerechten uitsluitend af gekeken uit de Spaanse, de Italiaanse of de Deense keuken of met een alle gaartje van lekkers uit internationale keukens, als met dieetmenu's en met speciale aandacht voor de vergeten! kip; kookboeken voor lekkerbekken en handleidingen voor de huisvrouw met haast, die in een kookboek bladert als in een spoorboekje. Vrouwen die buitenshuis werken ko ken altijd met haast. Maar met meer vreugde als ze in een geriefelijk eigen keukentje, al is het nog zo klein, kun nen prutsen. In Bussum kwam dit jaar een nieuw flatgebouw voor wer kende vrouwen klaar, waar onmiddel lijk elk woninkje bezet werd door een gelukkige huurster, dagelijks blij met de eigen huissleutel. Een werkende vrouw, die een nieuw beroep in Nederland opende voor haar seksegenoten, was de eerste vrouwe lijke buschauffeur, die van de zomer be gon op de busroute Nijmegen-Wagenin- gen. De vrouw, die een zetel, waar ze drie jaar op gezeten heeft, in de zomer van dit jaar heeft moeten prijsgeven, is mevrouw Ko Luyckx-Sleijfer, die door een ongelukkige plaatsing op de kandidatenlijst als KVP-vrouw uit de Eerste Kamer is verdwenen. De KVP heeft dus nu géén vrouwelijke stem by de beslissingen die in de Eerste Ka mer genomen worden. Het Katholiek Vrouwendispuut heelt tegen die gang van zaken geprotesteerd. By een be stuurswisseling in het Vrouwendispuut is nu toegetreden mevrouw drs. Go- vaart-Halkes, die kortgeleden ook is opgenomen in de redactie van het pro gressieve maandblad „Te Elfder Ure". Een moeder die door een persoon lijk initiatief dit afgelopen jaar sterk in de belangstelling heeft gestaan is mevrouw Dommeck-van Gemert uit Venlo. Zy heeft het by de minister van Justitie opgenomen voor alle an dere moeders, die ongerust zijn over de schrikbarende toeneming van ze dendelicten, waarvan meisjes en jon- ge kinderen het slachtoffer zijn ge weest. Niet alleen de vrouw als leek, ook als religieus heeft ze in het achter ons liggende jaar het hare bijgedragen tot de meningsvorming, met het woord of met de pen. Denken we aan de boeken over hun leven die religieuzen geschre ven hebben. Dat is toch iets nieuws on der de zon. Een voltreffer was het dit jaar verschenen boek met getuigenis sen van Amerikaanse zusters uit ac- Waarom heeft onze Hollandse mos sel zo weinig standing? Waar om iaat hy zich doodgemoede reerd samen met slierten rauwe ui en een scheutje azijn in een glazen potje stoppen, waar hy schaamteloos ten toon staat, zonder als persoonlijke verscho ning ook maar enige indruk te maken? De echte mosselliefhebber snapt het niet. Hij ziet met lede ogen het mon daine gedoe aan rond de oester, waar- bif iedereen zich opwindt over een por tie van twaalf van die schelpdieren en er de duurste wpnen by drinkt en be schaafd ingehouden lacht, omdat uitge laten vroiykheid niet by een oester te pas komt. Hy is bedroefd. Zyn mossel heeft een aardig, week karakter, waardoor het natuuriyk allemaal komt. Hy staat niet op zyn point d'honueur, hij laat het maar een beetje zyn gang gaan. Hij kwam dit jaar met 62 miljoen kilo collega's uit het water te voorschyn en dan telt per- PARIJS december. •iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii December is de maand waarin de meeste pry- zen worden uitgedeeld. Eerst de litteraire, dan en kele waarover Je Franse Academie beschikt en ten leste de Prix Cognacq. Deze werd ingesteld door de heer en mevrouw Cognacq, de oprichters van een der oud ste warenhuizen. Zy stierven kinderloos en besteedden een deel van hun fortuin om prp- zen uit te doen reiken aan grote gezinnen, die in moei- ïyke omstandigheden met zorg en toewijding hun tal rijk kroost groot brengen. Telkens weer duiken nieu we prijzen op, die soms slechts een enkele keer wor den toegekend en eigenlijk alleen als reclamestunt voor de gever zyn bedoeld. Maar twee jaar geleden werd er een zeer originele prijs ge sticht door een Hongaar, die na haast onoverkomelijke moeilijkheden er in geslaagd was in Parijs vaste voet te krijgen en er een toekomst iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiii op te bouwen. De prijs noem de hij „Visa pour l'espoir", vrij vertaald „Visum voor 't succes" wat toch niet hele maal de bedoeling van de gever, Leopold Starkmann, aanduidt. Het zou eerder „Visum van de weg naar het succes" moeten zijn, maar dat is te lang en klinkt niet mooi. Leopold Starkmann heeft nooit een onbezorgde kinder tijd gekend want hij was pas zeven jaar toen de eerste wereldoorlog uitbrak. In Bu dapest maakte hij alle ellen de mee die deze over zijn va derland bracht. De na-oorlog- v •V- "ftVe v Monsieur Léopold Starkmann de Feltonory. Eindclyic zijn wens vervuld: Schilder worden. se tijd was al niet veei beter, honger en kou, revolutie en contrarevolutie teisterden het land. Voor de jeugd zag het er hopeloos uit en Leo pold Starkman begreep al gauw dat hij zyn geluk elders moest beproeven wilde hy een menswaardig bestaan leiden. Toen hij jaren later een van de eerste Parijse confec- tionnairs van de prêt-è-por- ter was geworden, stichtte hij de prijs „visa pour l'espoir" en gaf tegelijkertijd een boek uit waarin hij alle moeilijk heden beschrijft en alle ellen de waaraan hij het hoofd heeft moeten bieden om er boven op te komen. Dit boek draagt dezelfde naam als de prijs. Een van de meest markante gedeelten is wel als hij ver telt hoe hij met een vriend als verstekeling naar Ameri ka trok. Toen New Vork in zicht was sprongen ze over boord en zwommen drie uur lang rond in de hoop ergens onopgemerkt te kunnen lan den. De beide jongens wer den echter gepakt en naar Europa teruggezonden. Starkmann wilde 'mét zijn boek aantonen dat het ieder een mogelijk is zijn leven in een andere richting te sturen. En om de moeilijke jaren niet te vergeten kwam hij met die pros, die 500.000 oude franks groot is. Hij wordt ieder jaar toegekend aan een man of vrouw, onverschillig van welke nationaliteit ook, maar met ouder dan 25 jaar. Hij of zij moet van z'n vijf tiende jaar gedwongen zijn geweest om voor zich zelf te zorgen en ondanks de buiten gewoon ongunstige omstan digheden waarin hij leeft en die hem nagenoeg geen enke le kans bieden, toch de moed hebben door haast bovenmen selijke pogingen te trachten een ommekeer in zyn leven te brengen. Kortom hij moet dezelfde wil hebben zich een toekomst te scheppen als Starkmann aan de dag legde. Verleden jaar kreeg een Poolse wees, die haar prille jeugd in een nazikamp had doorgebracht, de prys. Dit meisje was naaistertje gewor den, niet alleen om in haar onderhoud te voorzien, maar ook om haar danslessen te betalen. Ze wilde namelijk danseres worden. Dank zij Starkmann's pros heeft ze dé naaimachine in de steek kun nen laten, zich verder in de danskunst bekwaamd en ls nu ster-ballerina bU de bal letten van Ludmilla Tchérlna. Dit jaar ging de prys naar een verpleegster. Michèle Deschamps verloor haar moe der toen ze veertien jaar was en haar vader had niet de minste belangstelling voor haar. Maar een kind van die leeftijd kan moeilijk voor zich zelf zorgen; al gauw kreeg ze t.b.c. en verbleef maanden en maanden in een sanatorium. Nooit kreeg ze bezoek en daarom was een vriendelijk woord van een verpleegster van zoveel waar de voor haar en besloot ze, als ze beter was, ook ver pleegster te worden. Om haar studie te betalen ver kocht ze bloemen op straat en paste 's avonds op kin deren. Zodoende kon ze een examen afleggen dat haar in staat stelde verpleegster in een kliniek te worden. Maar ze wilde haar studie nog ver der doorzetten en daarvoor was geld nodig (de verpleeg stersstudie stelt hier andere eisen dan in Nederland). Michèle Deschamps wil het brengen tot een post waar ze leiding aan de andere ver pleegsters kan geven. Om het haar mogelijk te maken die studies te bekostigen heeft ze nu de „prix Visa l'espoir" gekregen. pour Over de jeugd wordt nu zoveel geklaagd maar Stark mann, het Poolse danseresje en het verpleegstertje tonen aan dat lang niet alle jonge ren nozems genoemd kunnen worden. Maar zy die zo'n moeilyk leven hebben, tim meren nu eenmaal niet aan de weg en worden al te veel achteloos voorbij gegaan. Daarmom is het goed dat Starkmann's prys eens de aandacht op hen vestigt. Dlny K.-W. soonlijk belang niet meer zo. De oester kon zgn exclusiviteit handhaven door maar met twintig miljoen van zyn soort op de proppen te komen. (Twintig mil joen oesters en geen kilo's oesters). Maar exclusief of niet, de mossel heeft voor zijn liefhebber een eigen be koring, waardoor er nog heel wat te genieten valt en de liefhebber getroost zich een oprechte inspanning voor dat genot. Er zijn mosseleters, die overdag met een emmer naar de viswinkel gaan en gewoon mosselen kopen, waar iedereen bij staat. Er wordt dan meewarig met hem gespot, want eerlijk waar, het is een beetje dwaas vijf kilo mosselen te halen en er later maar anderhalf pond van over te houden en de rest aan lege schelpen in de vuilnisbak te deponeren. Beter is het daarom deze meewarige blikken te vermijden en 's avonds te luis. teren naar de roep van de mosselman (maar waarom horen we die man nog zo weinig?). Met alle andere liefheb bers gaan we dan naar zijn karretje, waar de mosselen nog besloten in hun geheimzinnige donkere schelp, glanzend onder het licht van de lantaarns op ons liggen te wachten. Thuisgekomen scharrelen we wat door de schelpen en we doen er won derlijke vondsten onder. We vissen er krabben, garnaaltjes en fijne zeester retjes uit, die we als een soort jacht trofeeën voor ons uitstallen en die her inneringen oproepen aan de branding, waar de mossel is opgegroeid. We be wonderen zijn gewelfde schelp, waar de zee onophoudeiyi tegenaan beukte, waar storm en regen overheen joegen. Vast lag hy verankerd aan een paal of zeewe ring met een wirwar van eigen gespon nen draden, onwrikbaar voor het ge weld. Want erg beweeglijk is hij nooit geweest. Als piepjong larfje werd hy door zijn moeder tegelijk met zo vijfentwintig mii- joen broertjes en zusjes de zee inge stuurd en in datzelfde jaar had zijn moe der al rond de vijftig miljoen kleintjes aan de zorg van de zee toevertrouwd. Die hele familie zwierf door het water en overal waar ze kwamen ontmoetten ze dezelfde gezichten van precies eendere tamilies. Daarom bleven ze een keei zitten, toen ze het zwerven moe vMaren en ze besloten niet meer te verhuizen Heel beweeglijke mosselen veranderen nog wel eens van standpunt, maar ze doen dat met een snelheid van eenmaal hun lengte per minuut, zo dat ze niet veel bereiken in hun leven. Reddend voedsel Terwijl de mosseleter driftig rukt aan de draden, waaraan ze eens vast geklonken lagen, ziet hy zichzelf de branding inwaden als eens Robinson Crusoë, die op het onbewoonde eiland tevergeefs naar voedsel heeft gespeurd. Hy scheurde de schelpen los van de bodem en toen hy ze aan het strand gretis openbrak en het mos selvlees hem nieuwe kracht schonk, dankte hy de zee, die hem dit red dend voedsel had geschonken, wy we len nu precies, waarom Robinson, dank zij de mossel, zijn avontuur heeft overleefd. Robinson kreeg de vitami nes A, B, C en F en grote hoeveel heden calcium, fosfor en yzer met de mossel binnen. Het is goed dat te be seffen als we met ons schortje voor de mosselen staan schoon te schrob ben, want het wordt zo tevens een nuttige arbeid zoor degene, voor wie de geaardheid er na de vyftigste schoongemaakte mossel al af mocht zyn. Maar wjj persooniyk hebben het zelfs na de tweede emmer altyd nog leuk werk gevonden. We worden dan ech ter wel een beetje ongeduldig en gaan vast aan het werk met gesnipperde ui, peterselie, selderij en peperkorrels, ter- wyi de mosselen nog even in een bad van zout water staan te weken. Met heel weinig vers water stoppen we de mosselen in een pan en leggen daarbovenop de kruiden. In de kamer wachten de gasten, terwijl wy een laat ste maal de tafeluitrusting monsteren: Worcestersaus, toast, rolletjes boter, diepe borden, grote kommen voor de paprikasaus of de kaassaus, die in da keuken staat te pruttelen en vinger kommen met lauw-warm water en een schyfje citroen. Het kaarslicht tovert vage lichtjes in de glazen, waarin straks de Moezelwijn of het Bockbier geschonken zal worden. In de keu ken hebben de schelpen zich intussen geopend en zy laten het zacht witte en gelé vlees zien. Een goedkeurend gemompel stygt op als de eerste mosselen in de saus ge doopt en geproeft worden. De gashteer weet, dat hy het pleit voor de mossel heeft gewonnen. Recepten Hy vertelt zyn gasten, dat de mossel op nog heel andere wyze genoten kan worden en hy belooft hun ieder een re cept, voordat ze naar huis gaan. „Ik had de mosselen ook zonder schelp kunnen opdienen," zegt hy, „overgoten met een gekruide bouillonsaus, be staande uit mosselnat met foelie, bo ter, bloem, peper en een weinig ci troensap, het geheel afgemaakt met een eierdooier, room en wijn. Maar ik vind het effect van de schelpen zelf zo mooi." We hebben een vriend, die altyd al les gebaKken wil hebben. Ook daar leent de mossel zich voor. Hy krijgt het volgende recept: Na het koken de mosselen in melk of wpn leggen, ze la ten uitdruipen en in meel wentelen, vermengd met peper, zout, foelie en noot. Ze kunnen ook in een eierdooier met peper en zout en daarna in be schuit gerold worden. In boter bakken en daarna met citroen bedruppelen. In plaats van de traditionele appel beignets op oudejaarsavond raadt de gastheer mosselbeignets aan: Nadat de mosselen geblancheerd zyn (na het koken ln melk gelegd of en kele malen met vers water afgegoten) wordt de mossel aan een naald of vork gestoken en door een beslag van bloem geraspte kaas, melk, zout en peper ge haald. Enkele bolletjes tegeiyk in heet frituurvet bruin laten worden. We willen het verder aan ieders fan tasie overlaten, hoe men mosselensoep, mosselengehakt, mosselenragoüt en mosselsalade maakt. Op het thema van het wel eens miskende schelpdier zgn vele variaties denkbaar. Th. H. Het ketsend geluid van de mosselschelpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9