Niet zwichten voor chantage FRANCO: Ik treed niet af Zal de koning staking Boudewijn bemiddelen in Geruchten over bijzondere volmachten voor regering Volgend jaar encycliek over sociale kwestie Ter gelegenheid zeventigste verjaardag Rerum Novarunï Nu ook onrust in Belgisch Limburg REGERING MOBILISEERT BURGERS OLIFANT Twee branden in Baarn m jBHsSfiP VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 PAGINA 7 Madrid. 3w,etc-Ju-p-i-) Gene" Geen massale staking wel sabotagedaden (Vervolg van pagina 1) Op de departementen en ge meentehuizen en ook in vele fabrieken zijn vele socialisten weer spontaan aan het werk ge gaan. In Luik zijn de winkels open en de stadstrams en de bus sen rijden weer. In Brussel is de staking in de openbare diensten en bij de trams, dank zij het krachtige optreden van het Alge meen Christelijk Vakverbond, ge deeltelijk mislukt. Vandaag, vrij dag, zullen ?Ile personeelsleden van de Brabantse elektriciteits centrales van regeringswege een bevel tot werkhervatting toege zonden krijgen. Zoekt U een geschenk? U hoeft er zolang niet over na te denken - wie van. Uw vrienden of verwanten het ook betreft. Maak er een wijngeschenk van. L. J. Jordaan 75 jaar Vorderingen met Maastrichts tunnelproject 0 EEN goed begin E£* gezellig einde Prijs voor fotograaf Aankondiging door de paus „Uithuilen" straks ook op de plaat Wensen door de ether Kerstboom doet gordijn in vlammen opgaan Einde Schepelperiode Ir. Vos (P. v. d.A.): Sociale tegenstellingen oorzaak van kabinetscrisis Premie vrijivillige verzekering omhoog nr>' Twee weken geleden beleefde koning Boudewijn misschien wel het Oelukkigste ogenblik van zijn leven. üe Belgen hadden hun vorst, die negen jaar geleden onder zulke tra gische omstandigheden de troon be- 'teeg, nooit met zo'n stralende glim lach gezien, als toen hij, na de huwe- llJksplechtigheden, met zijn jonge Gemalin op het balkon van zijn paleis verscheen. Onbekommerd ging de Koning half december op huwelijksreis, ooe had hij toen kunnen vermoeden dat zijn wittebroodsweken zo wreed Verstoord zouden worden. Het is een andere koning Boudewijn die gisteren haar Brussel is teruggekeerd. Een man die door grote zorgen wordt gekweld. Als Koning der Belgen is hij een levend sVmbool van de eenheid van de natie. Maar die eenheid wordt op het ogen blik zwaar op de proef gesteld, en de Vraag in hoeverre men in België eigenlijk van een natie kan spreken 14 weer hevig actueel. Ongetwijfeld zullen de huidige on lusten de koning herinneren aan de gebeurtenissen van 1950, toen dezelfde 'pcialisten die zich nu tegen premier ~Vskens keren, koning Leopold tot heengaan dwongen. Het zal koning Boudewijn ongetwijfeld Vlet ontgaan zijn, dat de voor naamste opruier van het ogen blik, André Renard, dezelfde ts. die tien jaar geleden het Waalse 0Proer ontketende. Prins Boudewijn Joas indertijd diep gegriefd, door de beledigingen die zijn beminde vader door Renard en andere socialistische oproerkraaiers werden aangedaan, benard, die nu adjunct-secretans-ge- Heraal is van de Belgische socialis- tische vakbeweging, heeft vorige week Vrijdag verklaard, dat de staking niet zal eindigen voor de „eenheidswef is ingetrokken en de regering-Eyskens Zal zijn afgetreden. De Belgische So cialistische Partij ziet geen kans met Viettige middelen en langs parle mentaire weg het kabinet ten val te brengen. Daarom heeft deze partij «f haar toevlucht genomen tot het onwettige middel van de politieke 'thking. De politieke strijd die in de Kamer thuis hoort is op straat ge bracht. Het parlementaire debat heeft boeten wijken voor onverantwoorde lijke oproepen tot de arbeiders om te 'taken en tot de militairen om insub ordinatie te plegen. Het zal de koning ongetwijfeld duidelijk zijn, dat de drijfveer van deze stakingen niet gezocht moet Voorden in sociale ontevredenheid. Tekenend is, dat het Algemeen Chris- telijk Vakverbond in het huidige con flict de zijde van Eyskens heeft ge kozen. Het is vooral een strijd van Waalse socialisten tegen de overwe gend Vlaamse Christelijke Volkspar tij. De socialisten hebben de smeu lende tegenstelling tussen Walen en Vlamingen doen opvlammen, zoals zij dat tevoren in de koningskwestie en ir de schoolstrijd gedaan hebben. Koning Boudewijn zal de leiders Vari de B.SJ'. en die van het A.B.V.V. Opeten wijzen op het gevaar waaraan 2lj het land bloot stellen. De koning beseffen, dat zijn eerste minister nkt kan en mag zwichten voor de <0cialistische chantage. De Belgische >0cialisten hebben indertijd gesteld, dat zij niet tegen de monarchie, maar l'gen de persoon van Koning Leopold U>aren. Hun respect voor die monar chie en voor het huidige hoofd van dt Belgische staat zou nu moeten blijken uit een beëindiging van ae illegale politieke staking. Het Koninkrijk België is een West- Europese parlementaire democratie, en geen Latijns-Amerikaanse republiek, boaar de politici met elkaar op de buist plegen te gaan als de discussie trg hoog oploopt. De B.S.P. heeft het prestige van de Belgische staat reeds ernstig in discrediet gebracht. (Advertentie) taal Franco n?"U gisteravond In een Nieuwjaarsboodschap tot het Spaanse volk verklaard, nat m er niet aan denkt zich terug te kken ais staats hoofd. „Hij die de drnk va de leiding op zich heeft geneden, kan n,^ toe_ Vlucht nemen tot rust, aldus Franco. In z«n boodschap gauefewf®",®ra»ssi- ftio een overzicht van h' '^gebeu ren. Hij zei dat de toestandvoor_Span. 3e beter is dan ooit te voren. Ook al Werd vroeger Spanje niet door het wes ten geëerbiedigd, thans de gehele wereld eerbied en ting weten te krijgen", aldus ïranco. KING-SIZE De meest gerookte filtersigaret in Amerika in Nederland verkrijgbaar. 20 si. ff.— HASSELT, 30 dec. Het ziet er naar uit, dat ook Belgisch Limburg de komende dagen niet langer verschoond blijft van bepaalde stakingsincidenten. Er wordt in deze provincie niet mas saal gestaakt, maar de door de socia listische leiders onlangs aangekondigde sabotagedaden zijn gisteren niet uitge bleven. Uit verschillende delen van Limburg kwamen gisteren diverse be richten over orde-verstorende activitie- ten binnen. Uit al deze berichten blijkt duidelijk, dat de socialistische betogers het voor al gemunt hebben op de zeven Lim burgse steenkolenmijnen, waar het werk nog steeds normaal doorgaat. Omdat groepen stakers, die al enkele dagen bij diverse mijnen op post staan, er niet in kunnen slagen om de werkwil lige mijnwerkers tot staken over te halen, heeft de leiding van de A.B.V.V. in Limburg haar strategie thans ge richt op de ontwrichting van het ver keer, met name van het mijnwerkers- vervoer. Praktisch betekent dit de burgerlijke mobilisatie met de daaraan verbonden dreiging van arrestaties voor allen, die weigeren aan het regeringsbevel ge volg te geven. Praktisch betekent dit eveneens, dat van zaterdag at alle stroombeperkingen in Brabant weer zullen worden opgeheven en dat de fa brieken, onder bescherming van leger en gendarmerie, hun poorten weer zul len openen. Elk uur wordt in het stakersfront een nieuwe bres geslagen. Dp luidruch tige manifestaties van enkele duizen den opgewonden socialisten in de Brus selse straten, de stukgegooide ruiten in de redactiekantoren van enkele kranten en de wanhopige pogingen van de Waalse socialisten om ook Vlaan deren voor de zaak van de „Gemeen schappelijke Actie" te winnen, kunnen aan de feiten niets meer veranderen. Maar ondanks dit alles is het vuren nog lang niet gestaakt en de agitatie kan nog geruime tijd voortduren. Voor de regering is dat geen aanlok kelijk perspectief, want economisch en financieel betekent de staking voor Bel gië een enorme klap. Volgens een voor lopige raming bedraagt de financiële schade nu reeds 750 miljoen gulden. De schade op lange termijn is nog niet te overzien, want elke dag staking on dergraaft het Belgisch prestige in het buitenland nog wat meer. Officieel is bevestigd, dat enkele buitenlandse fir- ma's van hun voornemen in Wallonië een fabriek op te richten reeds hebben afgezien. Hoewel zij dit om politieke redenen nooit zal erkennen, is ook voor de regering van de heer Eyskens het einde van deze staking een levens kwestie. De vraag is alleen hoe men aan het conflict een eind kan maken zonder dat de ene partij voor de an dere het hoofd moet buigen. Koning Boudewijn kan hier wellicht uitkomst brengen. Er is op dit ogenblik in België nog maar één neutraal ter rein, waar regering en oppositie el kaar nog kunnen ontmoeten, en dat is Laken. Ook de republikeinen zou den een verzoeningsgebaar van de monarchie niet van de hand wijzen, sis zij er hun aftocht mee kunnen dekken. (Advertentie) I/fa Copyright Stichting WljnpropaganeU. ,sv.v.\w.n-;-.-X-v-v.v.'.v.w.'.vV-'.v.'.v.v.v.v, .v.\I s Alles hangt uiteraard af van de vraag welke vorm het gebaar van de koning zal aannemen. In de laatste tijd heeft het vorstenhuis reeds meer dan eens pogingen ondernomen om, vaak tegen de regering in, een „per soonlijke politiek" te voeren. Vier maanden geleden nog probeerde ko ning Boudewijn de regering-Eyskens aan de dijk te zetten en te vervangen door een extra-parlementair kabinet, dat eventueel zelfs zonder het parle ment zou regeren. In regeringskringen verheelt men de vrees niet, dat koning Boudewijn zich voor de tweede maal tot een geipKwaardig Imtiatn ten verleiden. In de Wetstraat was men gisteravond dan ook formeel: „De te rugkeer van de koning brengt geen en- - kele wijziging in het beleid van de re- gering". De afwezigheid van de minis ters op de nationale luchthaven kan op deze achtergrond wellicht een verkla ring vinden. Hoezeer zij ook verlangt naar een spoedig einde van het conflict, toch is de regering-Eyskens in geen geval be reid de op de socialisten zo moeizaam veroverde voorsprong prijs te geven. Gisteravond liep zelfs het hardnekkige gerucht, d%t de regering van plan is het parlement volgende week om bij zondere volmachten te verzoeken, in dien op dat ogenblik het einde van de staking nog niet in zicht is. De „afkoe lingsperiode", waarin de regering door bijzondere wetten en zonder par lementaire goedkeuring zou moeten re geren, zou zes maanden moeten duren. Het is een ondemocratische noodoplos sing, maar in Brussel is het vijf voor twaalf. Voor de langverwachte spoortun nel was 1960 een belangrijk jaar. Op 20 juni werd immers een begin gemaakt met de tunnel onder de Scharneroverweg. Het werk, dat tot begin 1963 zal duren, is thans reeds zover gevorderd dat de ooste lijke afrit aan de Scharnerweg is uit gegraven. Daarna volgt het graaf werk onder de spoorlijn Maastricht Luik en tenslotte de aanleg van de westelijke afrit aan de Akerstraat. Het gehele project met reconstructie van het Stationsplein zal een uitgave vergen van rond zeven miljoen. De gemeente Maastricht dient deze gel den te voteren. Zij ontvangt beschei den subsidies van de Spoorwegen en het Rijk. De tunnelplannen zijn ont worpen door de dienst Openbare Wer ken en de constructieplannen door de N.S. Naast een tunnel voor het ge motoriseerde verkeer met een rijbaan van 7 meter breed, omvat het pro ject nog twee aparte rijwieltunnels (elk 2"! meter breed) en een voet gangerstunnel ter breedte van twee meter. Vandaag wordt L. J. Jordaan 75 jaar. Hij is, zoals men weet, een befaamd tekenaar van politieke prenten; hij is, zoals men ook weet, bovendien een befaamd filmcriticus. Er loopt merkwaar digerwijze nóg een man in Nederland rond die deze twee, toch niet zó op elkaar aangewezen functies, even joyeus in zich verenigt. En dat is Charles Boost, medewerker van ons blad. Maar Jordaan heeft dan eiter- aard wel de oudste „rechten". L. J. Jordaan tekende zijn eerste „spotprent", toen hij zeventien jaar was; op de leeftijd dus dat de meeste mensen er nog niet zulke „welomlijn de" denkbeelden op na houden. Toen Albert Hahn in 1918 stierf volgde Jordaan hem in „De Noten kraker" op en toen Johan Braaken- (Advertentie) oude en jonge jenever flINE OUDE GENEVE JJnELCHERS SCHUD AH NA Het jaar 1960 is de jonge Goudse fotograaf Bob de Vit wel bij zonder goed gezind geweest. Hij zag op nauwelijks 32-jarige leeftijd niet alleen reeds een levenswens ver vuld met de uitgave van zijn fotoboek over Gouda, maar bovendien is hij deze week eervol onderscheiden met de Goudse aanmoedigingsprijs voor de kunst. Bob de Wit is een bescheiden mens. Jong en oud in de Pijpenstad kent hem als „Bob" de fotograaf. Zijn veel omvattende werkzaamheden voor de dagbladpers zijn daaraan niet vreemd, want wanneer er in stad of streek iets bijzonders is te doen, ziet men im mers Bob de Wit met zijn camera ten tonele verschijnen. Hij volgde de Academie voor Beeldende Kunsten in L J. JORDAAN siek, de andere caricaturist van die dagen, zijn werk voor „De Groene Amsterdammer" neerlegde, nam Jordaan ook, diens taak over. Later tekende hij ook in „Het Volk" en in „Het Leven", na de oorlog in „Vrij Nederland". De spoüust van L. J. Jordaan richtte zich aanvankelijk op allerlei sociale misstanden, die des tijds waarlijk wel voor het grijpen lagen, maar naderhand vond hij alle gelegenheid zijn soms bijtend sar casme los te laten op de gruwelijke ernst van de botte dictatuur, zoals zij gestalte kreeg en krijgt in respec tievelijk het nationaal-socialisme en het communisme. Kort na 1933 begon Jordaan met vaardige hand de machthebbers van het Derde Rijk belachelijk te maken. Het gebeurde in die dagen wel dat hij in aan merking kwam voor „belediging van een bevriende mogendheid". Hij werd dus op gezette tijden op het politiebureau ontboden, waar men hem dan vroeg; .Heeft U dat be ledigend bedoeld?" Zijn antwoord was dan steeds: „Weineen". En L. J. Jordaan ging naar huis om een nóg venijniger plaat te maken. Tijdens de oorlog ging hij onver stoorbaarzij het „voor zichzelf" door met tekenen. En wie wil weten hoe erg het wel is geweest kan illlllllllllllllilllllllllllllllllllilllllilliiiiiiiillliilllliiiiiliiiiilliilliiiiiiiiiiiilliiilliiiilillliiiiilililllllllillllliilllililllllllltllllilliili iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' gerust zijn album „Nachtmerrie over Nederland" eens doorbladeren. Toen de sombere vijand verslagen was ging hij met even kernachtige venijnigheid het andere monster, dat van het communisme, te lijf. Maar L. J. Jordaan heeft kennelijk geen vrede kunnen vinden met het uitsluitend afbreken van wat hij slecht achtte, hij wilde ook opbouwen wat hij góed vond. En dat is wellicht de verklaring voor 'het feit, dat hij óók filmcriticus is. Hij was waar schijnlijk de eerste wij spreken over de jaren twintig die in Neder land de mogelijkheden van een film kunst onderkende. En hij begon er met even grote geestdrift als deskun digheid van te getuigen. In „Het Leven", in „De Groene", in de door hem opgerichte „Filmliga", in de „Haagse Post" en, later, in „Vrij Nederland". Het moet echter gezegd dat hij bij die kritische bedrijvigheid in zoverre heeft geboft, dat hij al spoedig medestanders kreeg in film critici als A. van Domburg en Menno ter Braak. Medestanders overigens mét behoud van een zeker onderling verschil van inzicht. In juli 1957 werd aan L. J. Jordaan de door de Rotterdamse kunststich ting ingestelde „Pierre Bayle"-prijs voor kritische werkdadigheid toe gekend. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag werd hij ridder van Oranje-Nassau. Verdiende onderscheiding voor een man, die een leven lang met de geestelijke wape nen, over welke hij beschikte, ge streden heeft voor recht én schoon heid De in Limburg verblijvende Ita liaanse mijnwerkers kunnen on mogelijk allemaal met Nieuw jaar naar hun vaderland gaan om daar „oud en nieuw" te vieren, maar dank zij het Initiatief van een hunner, Sebastiano Cocco, kunnen zij wel hun familieleden een gespro ken nieuwjaarswens via de Italiaan se radio overbrengen. Sebastiano Coc co vroeger sportjournalist, maar sinds drie jaar ondergronds mijnwer ker bij de Oranje Nassaumijnen kwam namelijk op het idee om nieuw jaarswensen op de band op te nemen om deze wensen door de radio te la ten uitzenden. Hü legde zijn plan voor aan de Italiaanse radio, en de zaak was direct in orde. Met behulp van een Nederlandse technicus, Louis Offermans uit Spau- beek, heeft hü in het gezellenhuis „De Den" te Hoensbroek een noodstudir> ingericht. Hier hebben gedurende de afgelopen weken ruim twee honderd Italiaanse mynwerkers nieuwjaars wensen voor thuis uitgesproken. Van elk van zün kameraden heeft Sebas tiano Cocco dertig woorden op de band vastgelegd. De .ingeblikte" 200 nieuwjaarswensen zün inmiddels naar Italië verzonden en zullen deel uitma ken van het radioprogramma op oude jaarsavond. ROME, 80 dec. (AFP, KNP) De paus heeft gisteren aangekondigd, dat hij in de loop van 1961 een encycliek zal publiceren over de sociale kwestie, BAARN, 30 dec. Gisteren in de vooravond werd de brandweer gealar meerd voor een felle brand, welke uit gebroken was in een houten loods, toe behorend aan de expediteurs Van der Heiden. De brandweër bestreed het vuur met zes stralen. Een gedeelte van de houten loods, die met pakkisten, houtwol en papier gevuld was brandde uit. Een kwartier later weerklonk de sirene voor de tweede maal. In de Irisstraat woed de een brand In een woning van een groot blok, bewoond door de familie F, A. Koster. Het gaf enig oponthoud voordat de twee slangen waren opgehaspeld van de hogedrukspuit, zodat men een kwartier nadat de brand was uitgebroken pas arriveerde. Het bleek, dat het woonhuis niet meer te edden viel. Met drie stra len werd het vuur aangevat. De brand weer van Lagevuursche, die ook gealar meerd was, deed dit met twee stralen aan de achterzijde van het huis. De oorzaak van de eerste brand was gisteren nog niet bekend. De tweede brand ontstond door een kerstboom. Oma Koster was alleen thuis met hvee kleinkinderen. Deze wilden graag oe kerstboomkaarsjes aansteken en ten slotte bezweek oma voor de wens van de kinderen. Nauwelijks brandden de kaarsjes of een gordyn vatte vlam. Met een kussen trachtte oma de vlammen te doven, wat echter niet lukte. Hulproepend ging ze met beide kinderen de straat op. Het vuur greep zo snel om zich heen dat niets van de inboedel die voor 15.000 verzekerd was, kon worden gered. zulks ter gelegenheid van het feit dat zeventig jaar geleden de sociale encycliek „Rerum Novarum" van paug Leo XIII verscheen. Paus Joan nes maakte dit nieuws bekend tijdens een ontvangst van alle diplomaten, die zün geaccrediteerd by ie H. Stoel. Het was voor de eerste maal sinds 1949, dat de leden van het Corps Diplomatique ter gelegenheid van de jaarwisseling gezamenlijk door de paus werden ontvangen. De aanwezige diplomaten vertegenwoor digden in totaal 42 landen. De deken van het corps, de Oosten rijkse ambassadeur Joseph Kripps, bood de paus, mede namens al zijn collega's, zün beste wensen aan voor het nieuwe jaar. Hij zei o.m., dat de wereld vol zorgen is. „maar nog nooit zijn van de H. Stoel daden of woorden vernomen, die deze zorgen hebben vermeerderd". In antwoord op deze toespraak zei de paus. dat hij de zeventigste ver jaardag van de encycliek „Rerum Novarum" gaarne wilde benutten om, evenals zijn voorgangers Pius XI met zijn encycliek „Quadragesimo Anno" en Pius XII met diens Pinksterbood- schap van 1941, erop te wqzen, dat „de kerk voortdurend studie maakt van het .sociale vraagstuk en alle ont wikkelingen in dit opzicht nauwlettend volgt". De paus voegde hier nog aan toe, dat de kerk zich niet bezig houdt met „dit punt of dat punt in de sociale orde, maar met de maatschappelijke orde in haar geheel, zoals de tü'den waarin wij leven dat eisen." Nadat hij nog de nadruk had gelegd op de denkbeelden van de kerk inzake de sociale positie van de arbeiders, zei de paus, dat de wereld van van daag zeker geen gebrek heeft ahn onzekerheden en redenen tot bezorgd heid. „Niettemin zie ik het nieuwe jaar met vertrouwen tegemoet", aldus de H.Vader. Zich tenslotte tot de diplomaten persoonlek richtend, zei hij: „Het is Gods wil, dat het jaar dat voor de deur staat voor u en de uwen een jaar zal zün van vrede, genade en zegening." MOSKOU, SO dec. (Rtr.) De Rus sische minister van landbouw, Wladi- mir Matskevitsj, is van zijn functie ont heven, aldus meldt Tass. Als zün opvol ger is benoemd Michail Olshansky, vi ce-president van de Lenin-Academiè van Landbouw. «swssswesspi 1 rwacht wordt dat bijna geheel oudejaarvierend Nederland zaterdagavon, Y de oliebollen en de wijn en zelfs de televisie in de steek zal laten om Wim Kan te beluisteren in zijn inmiddels befaamd geworden radioconférence Wie heeft niet met de cabaretier meegeleefd toen zijn oorspronkelijke tekst on bruikbaar werd omdat het kabinet-De Quay viel? Men wil nu zeker horen hoe Wim Kan zich door de moeilijkheden heeft heengewerkt. „Uithuilen en opnieuw beginnen" luidt zijn conférence, waarvan en dat zal velen een plezier doen in de eerste week van januari al een grammofoonplaat wordt uitgebracht. Den Haag. Hij leerde daar zijn echtge note mevr. Co-rie de 'Vit-Tegelaar kennen, die het metier ook grondig be heerst, getuige haar aandeel in het foto-boek over Gouda. Overigens komt Bob de Wit niet voor het eerst in het nieuws. De grote Ame rikaanse prijsvraag „Popular Photo graphy Contest" deed hem in 1955 in de prijzen vallen met „Saloon", ge schoten te Kingston op Jamaica, in 1956 werd zijn shot „Arlon" uitver koren en in 1957 verrichtte hij de foto grafische hattrick door als zevende on der de prominenten voor de dag te komen met „Early morning at pond". Voor deze laatste foto bleef hij dich ter bij huis n.l. bij de Reemvijkse plas sen. Er is aan een belangrqk tijdvak in de geschiedenis van de Cen trale Vereniging voor Openba re Bibliotheken door ingewijden simpel aangeduide met de C.V. een einde gekomen door het aftreden van een voorzitter die haar meer dan 12'/» jaar heeft gediend. Vanwege het bjjzonder stempel, dat hü erop druk te, spreekt men van een Schepel-pe riode, die zich kenmerkte door strijd baarheid en vernieuwing van het bi bliotheekwezen. Prof. dr. L. Brummel van de Rüks- commissie van toezicht op het ópen- bare bibliotheekwezen, onthulde giste ren bü het afscheid in Utrecht, dat men mr. A. F. Schepel bü het 40-jarig bestaan van de C.V. tot voorzitter had gekozen aangezien deze als grif fier zo'n prachtige plaats in de Twee de I amer had, zodat hü allicht over goede relaties beschikte. „O, neen", had de heer Schepel toen geantwoord. „Ik heb helemaal geen invloed, ik ben ambtenaar van de Kamer en moet in hoge mate ob jectiviteit betrachten." De objectiviteit is juist een van de voortreffelijke eigenschappen van mr. Schepel geweest, zo hoorden wü van verschillende kanten bü zün af scheid, Hier waren dus geenszins van' toepassing de versregelen van A. Ro land Holst, door mr. L. B. van Om men, chef van de afdeling Volksont wikkeling van O., K. en W., geci teerd: „leeg en gehuldigd kwam hij thuis, vermenigvuldigd tot een muis". Toen mr. Schepel het voorzitters schap aanvaardde, waren er nog slechts 90 openbare leeszalen en '-9 filialen geen enkele plattelands- bibliotheek met 8 miljoen uitlenin gen. Nu zün er 197 van rükswege ge subsidieerde bibliotheken met 185 fi lialen en 390 jeugdafdelingen plus 11 plattelandsbibliotheken met een ge zamenlijke uitleen van 21 miljoen boe ken aan een dikke 550.000 lezers. AMSTERDAM, 30 dec. De vice- voorzitter van de Partij van de Arbeid ir. H. Vos is van mening, dat de door het afgetreden kabinet geschapen te genstelling vrijheid voor beter gesi tueerden en beperking voor minder draagkrachtigen een van de voor naamste oorzaken is van de kabinets crisis. Voorts is hij van oordeel dat „de an ti-revolutionaire schietpartij over dc woningbouw In werkelijkheid over het hoofd van minister Van Aartsen op mi nister Zijlstra was gericht", omdat deze bewindsman bü herhaling het argument van de overspanning hanteert bü vraag punten die zün goedkeuring niet kunnen wegdragen. Deze uitspraken deed de heer Vos tij dens een gisteravond in Marcanti alhier gehouden jaarwisselingsbüeenkomst van de Partq van de Arbeid. De heer Vos noemde drie „ondergronden en achter gronden" van de kabinetscrisis. In de eerste plaats „de zwakke ploeg van prof De Quay". Het ontbreken van overeenstemming tussen enerzü'ds de ministers onder ling en anderzüds tussen de ministers en hun partüen over belangrijke vraag stukken Is een andere oorzaak van het conflict, zo meende ir. Vos. De derde oorzaak ligt volgens de heer Vos op economisch terrein. Hij is ten slotte van oordeel, dat na het commu niqué van de AR.-kamerfractie de storm nog niet geluwd is („het ver schil van mening over de woningbouw is blüven bestaan"). AMSTERDAM, 29 dec. Bü 58 alge mene ziekenfondsen is de premie van de vrijwillige verzekering met ingang van 1961 verhoogd. Bü veertig fondsen is de premie met gewijzigd. Een aantal de zer laatstbedoelde fondsen heeft het voornemen in de loop van 1961 tot pre mieverhoging over te gaan. Alle ver hoogde premies zün goedgekeurd door de Ziekenfondsraad. De premie is gemiddeld gestegen van I 2.30 tot f 2,49. In januari 1960 varieerde de premie van f 1,60 tot f 2.90 en met ingang van 1961 zal zü variëren van 7 1,95 tot 3,20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7