-P lt-- --«u^ 1 i£ a Het jongetje dat zijn tandjes niet wilde poetsen o MAPRO STOCK STOCK STOCK Uitvindingen van Leonardo da Vine1 Republiek der drie torens Verzoening met het verleden mm Spel met wonder SiHV8rT $Vs°3" 030 Un-Jf TEST. Kent U Sicilië? NILLMIJ Socialisten ST2rkEM_ EVEN AANDACHT VOOR ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 PAGINA 15 UULl ÜUU (IVf 7 r S "hr^ BELGISCHE SESLDTEN CuÜÉin Liturgische weekkalender POSffV^«t.40 m W&ÏK-S&Sïi GEBRUIK GORDIJNSPIRAAL 4» Kleinste en oudste staat van Europa - W°jeldtentoonstelling t IL - v» (NADRUK VERBODEN; ""IIHIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIII"l""'"l"""l"llllllllllllll|||||,||| Zondac 1 Januari: Octaafdag van de Ge boorte van Onze Heer Jezus Christus; eigen mis; credo; pref. en communicantes v. Kerstmis; wit— Maandag; Feest van de H. Naam Jezus; eigen mis; credo; pref. v. Kerstmis: —wit— Einsdag: Mis van zondag; pref. v. Kerst mis; wit— WoensdagMis van zondag; pref. v. Kerst bus; wit— Donderdag; Mis van zondag; 2e geb. H. ïeiesphorus; pref. v. Kerstmis; wit V~dag: Verschijning van Onze Heer; eigen mis; credo; eigen prefatie en commu nicantes; wit— Zaterdag: Mis van O.L. Vrouw op zater dag; pref. v. O.L. Vrouw; —wit- Rot- r TH- Hungerus, bisschop-belijder; mis Statuit: wit— Zondag 8 Januari: Feest van de H. Familie; §enT.mis: cred°J pref. v.d. Verschijning v.d. Heer; —wit— ÉA I' De reeds aangekondig de Vaticaan- serie St. Vin- e centius a Pau lo blijkt uit drie zegels van verschil lende teke ning te bestaan. Op de 40 L. (hierbij afgedrukt) komt een afbeelding van St. Vincentius voor; de 70 L. toont de H. Louise de Marillac, met wie hij in 1633 een congregatie van Liefdezusters sticht te en op de 100 L. ziet men de heilige, terwijl hij bij de ingang van een wees huis een kindje aan een zuster over reikt. De Vaticaanse Posterijen gaven voorts een speciale enveloppe uit ter gelegenheid van het bezoek van de aartsbisschop van Canterbury aan Z. H. de Paus; een portret van beiden is erop afgedrukt met een luchtfoto van de St. Pieter. België. Het huwelijk van koning Bou- dewijn en Dona Fabiola werd postaal •S!C>CAI(AV*Xi!0;iW gememoreerd door de emissie van drie postzegels met het vorstelijk paar, een kroon en het monogram BF. De reeks, die uit waarden 40 ct„ 3 fr. en 6 fr. be staat, zal gedurende een onbepaalde pe riode verkrijgbaar worden gesteld. Denemarken. Bij het tienjarig bestaan van de Scandinavische Luchtvaartmaat schappij S.A.S. in februari a.s. zal in Denemarken, Noorwegen en Zweden een speciale postzegel worden uitgege ven. Italië. Ter herinnering aan het feit dat 350 jaar geleden de schilder Michelan gelo da Caravaggio overleed, werd een Kees van Ginneken heeft met dit boek opnieuw bewezen te kunnen schreven. Het is een spannende roman met vele afwisselende gebeurte nissen met als hoogtepunt het elkaar opnieuw begrepen van twee Jonge men sen, Aldert Elferink en Maja van der Heyden. Hij had zich van haar afge keerd, omdat zij in haar eerlijkheid be kend had, zich reeds vroeger in de genegenheid van een andere man ge koesterd te hebben. Een vrij onschul dige verhouding, naar achteraf blijkt, maar door Aldert gezien als de ontluis tering van de ideale vrouw, die hij ge vonden dacht te hebben Ook Maja dus... De eenzaamheid, als hij zich in 25 L. met zijn portret uitgegeven. De kunstenaar, bekend onder de naam van de streek waar hij werd geboren (zoals in die dagen de gewoonte was), leefde aanvankelijk in Milaan en Venetië, doch begaf zich tegen het eind van de zes tiende eeuw naar Rome. Zijn geliefkoos de onderwerpen hadden betrekking op tovenarij, moord en verraad, ont leend aan het tijd perk waarin hij leefde. Hij behan delde ook gewijde onderwerpen, doch verloochende daar bij niet de werke lijkheid, zelfs zo, dat verscheidene stukken uit de ker ken werden ver wijderd. Zijn omvangrijkste werk vor men de wandschilderingen in de San Lui- gi te Rome. In januari a.s. zal ook in San Marino Caravaggio door middel van een postzegelreeks worden herdacht. Duitsland (Bonds republiek). Begin deze maand kwam een 10 Pf. in om loop bij het 125-ja- rig bestaan van de Duitse spoorwegen; men vindt er een stoomlocomotief op afgebeeld. Tot 31 mei a.s. zijn deze zegels aan de post kantoren verkrijg baar. Frankrijk. Een emissie met tot nu toe voor Franse postzegels onbekende teke ningen kwam onlangs van de pers. Ze vormt een propa ganda voor de be scherming van na tuurreservaten. Op de 0.30 NF. komen enkele papegaai duikers voor. die dank zij het werk van de Franse vo gelbescherming, sinds 1912 op de eilan dengroep Sept Hes voor de kust van Bretagne over een veilige broedplaats kunnen beschikken. Twee bijeneters, die in de Rh6ne-monding op het reser vaat Camargue een broedkolonie hebben, ziet men op de 0.50 NF. (Advertentie ned. octrooi 74341 met de originele onderdelen1 (Advertentie) dan kent U ook „Levering via de erkende wijnhandel Imp. Koster Thijs Amsterdam een huisje aan het IJsselmëer opsluit, wordt hem toch te machtig en hij keert weer naar zijn vrienden artisten en would-be artisten terug. Hij ontmoet daar een vroegere vriendin, die van hem hield, doch welke liefde hij niet kan beantwoorden. Als zjj in een moeilijke situatie te recht komt, wil hij haar helpen, maar het is te laat. Wroeging drijft hem opnieuw naar zijn huisje terug, maar nu wél op tijd, komt zijn vroegere verloofde, die hij inmiddels al opnieuw ontmoet had, als een reddende engel opdagen. Er zijn werkelijk ontroerende passages bij. Het enige bezwaar, dat men kan hebben is. dat de spanning dorr een te veel aan schokkende gebeurtenissen wat gefor ceerd is. .Als ontspanningslectuur mogen we „Verzoening met het verleden" zeker geslaagd >oemen. LA. „Verzoening met bet verleden" doo#> Kees van Ginneken. N.V. Uitgeverij De Lanteern. Utrecht. AMSTERDAM, 28 dec. Het hoofd van de afdeling muziek van de Zuid- afrikaanse omroep te Johannesburg de heer Anton Hartman zal van 11 tot 16 januari a.s. in ons land vertoeven ten einde te trachten Nederlandse mu sici aan te trekken voor het in de unie van Zuid-Afrika in oprichting zijnde radio-symphonieorkest. Tijdens de Kerstdrive ener grote Am sterdamse bridgeclub gebeurde het, dat zich een spel voordeed zoals men het zelden in bridge te zien krijgt. De leider van het spel moest een gedoubleerd con tract spelen en alles scheen er op te wij zen dat hij kansloos 1 of 2 down zou gaan. Hoe de redding tot stand kwam had Iets wonderbaarlijks ziet u zelf maar; H 3 V 66 5 O A H V 10 4 O B 3 W 8 7 5 2 H 10 9 6 4 z jf. A 2 A B 9 8 7 5 9 B7 2 0 8 6 Jf. V 5 West was gever, niemand kwetsbaar. Het bieden: west 1 harten - noord 2 rui ten - oost pas - zuid 2 schoppen - west 3 klaveren - noord 3 ruiten - oost 3 har ten - zuid 3 schoppen - west pas - noord pas - oost doublet - allen passen. Het bieden is redelijk en men kan oost moeilijk kwalijk neme- dat hij 3 schoppen waagde te doubleren vooral in een paren wedstrijd is het gedou bleerd downspelen der tegenpartij vaak een voordelige zaak. West begon twee hartenslagen te ma- (Advertentie) Een oude maatschappij met moderne opvattingen een eeuw levensverzekering ken, speelde toen na waardoor OW twee slagen in klaveren maakten, en daarna vervolgde west met hartenvrouw die noord moest Introeven. De situa tie was; H - O A H 10 4 ■|>B8 4 N V 10 6 2 U 9 4 W O v5 Z 5 3 z O 9 7 5 2 Jf. 10 9 4 A A B 9 8 7 5 O 8 6 Schoppen is troef OW hebben reeds 4 slagen gemaakt en zuid mocht niets meer verliezen noord was aan slag. Oost voelde zich kiplekk de troef- vrouw kon niet meer worden uitgesne den en oost dacht reeds aan twee down. Noord speelde 4» Boer na oost gooi de O 2 bij, doch zuid troefde in met 5. Zuid vervolgde met O, zodat noord aan slag kwam en uit noord werd Jf. 8 ge speeld; oost voelde zich al minder opge wekt en gooide wéér een O bij, zuid troefde in met 4» 7. Noord kon toch nog aan slag komen met •O Aas, want oost moest nog één maal bek nen. Ruiten werd uit noord nagespeeld en oost, die op dit moment niets anders had dan 4 troeven, troefde (gedwongen) in met 6, die zuid over troefde met 8. In de elfde slag kon noord aan trek komen met troefheer en toen van noord uit in slag 12 ruiten werd ge speeld, zat oost met Jf. V-10 en zuid met A-B, zodat oost geen enkele troefslag kon maken! Toen het spel was afgelopen, voelde oost zich haést zo lekker als de kip, die hij later als prijs mee naar huis mocht nemen. MIMIR Dit is het verhaaltje van Petertje Prei, Een treurig verhaaltje, dat zeg ik erbij. Die Petertje was een aardig, klein baasje, Zo vlug als een aal en zo rap als een haasje. Soms was hij ondeugend en maakte kabaal, Maar baasjes als hij doen zoiets allemaal. Dan werd hij weer lief en dan had hij weer spijt, Zo zijn zulke baasjes nu ook op hun tijd. Hij hield ook van netjes, hij waste zich trouw, Want baasjes als Petertje kennen geen kou. Hij proestte heel hard of hij proestte wat zachter. Hij waste zijn oren en soms zelfs erachter. Maar nu komt het erge van Petertje Prei: Zijn tanden eens poetsen, dat was er- niet bij. Hij deed het niet 's avonds en niet tussendoor, En niet na het eten en ook niet ervoor. Toch hadden zijn tanden zoveel te verstouwen, Ze moesten maar eten, ze moesten maar kauwen, Ze moesten maar knabbelen honderd procent, Zo zijn kleine baasjes dat eenmaal gewend. Nu waren het appels of peren of worstjes. En boterhammen met allemaal korstjes. Dan waren het zuurtjes en anders weer drop. Die arme kiezen en arme tanden, Die moesten maar werken, al is dat geen schande, Wanneer ze ook werden gepoetst op hun tijd. Dan keken ze niet op een beetje gebijt. Maar zonder verzorging van Petertje Prei Kon dat zo niet blijven. Dat hield je niet bij. 't Was gisteren een zuurstok en nét een toffee, Met kauwgom daareven was 't kauwen voor twee. Maar luister; de tanden op zekere keer, Die zeiden: we staken. We doen het niet meer. En wij evenmin, riepen knarsend de kiezen. Dag Petertje Prei. Nou, je gaat ons verliezen. Niet poetsen, wél werken, de gans-lieve dag, Dat gaat zo niet langer, we nemen ontslag. En 's avonds, toen Petertje Prei lag te dromen, Toen zijn ze „wip-wip" uit zijn mondje gekomen. De tanden het eerst, want die woonden vooraan, Wip-wip, op het laken. Dag Peter, we gaan! Daarachter de kiezen, die deden „wip-wip" Gewoon haasje-over met Peter zijn lip. Ze riepen: nou gaan we in bad in een glaasje, Dat zijn we beslist niet gewend bij ons baasje! Zo doken ze allemaal eventjes later, Hup, hup, van de wip in een glaasje met water. Ze lachten en schreeuwden en riepen; hiep-hiep. Wij kunnen goed zwemmen, wij mogen in 't diep! Wat werden ze allemaal keurig en schoon, Ze voelden zich anders dan anders gewoon. Ze poedelden vrolijk en blij in het rond. Dat was dan wel frisser dan Petertjes mond. Ze zwommen als waren het sneeuwwitte visjes En pas na een uur werd het hun wat te frisjes. De tanden die klapperden wat van de kou, Ze sprongen eruit en het minderde gauw. Maar daarna beslisten de dappere kiezen: 't Was tijd dat ze nu eens een huis gingen kiezen. Ze zagen een holletje in het behang, Dat was wel wat anders dan Petertjes wang. Ze wipten er heen, hup, hup, hup, op een rij En ginds in zijn bed droomde Petertje Prei. De kiezen-broertjes en tanden-zusjes Die vonden het holletje aardig en knusjes. Ze zaten gezellig en dicht bij elkaar. En zeiden: zo worden we vast honderd jaar! Er viel niets te bijten. Niets zachts en niets hards. Dat was toch wel eventjes echt iets aparts. Ze zeiden: dat luieren moet je wel kennen. Maar het is nog zo kort en het zal nog wel wennen. 't Was allemaal vroeger zo anders dan hier. Er is hier geen wang maar behangsel-papier! Maar Petertje Prei was geweldig van streek, Toen hij 's morgensvroeg in de spiegelkast keek. Geen tanden van boven, geen tanden van onder. Geen enkele kies, hij zat helemaal zonder. Tja, bromde zijn vader, het was ook verkeerd, Jij wou ze niet poetsen. Ze zijn 'm gesmeerd. En Peter zijn moeder zei; dat is je straf. Ik snijd van je brood nu de korstjes maar af. Wat kreeg me die Peter een moeite met eten, Er werd niet geknabbeld, er werd niet gebeten. Toen kookte zijn moeder een bord havermout, Die kon hij zó slikken. Die werd niet gekauwd. Ze kookte voor 's middags een pannetje gries, Die kon je nog eten, al had je geen kies. En s avonds toen kookte ze pap van beschuiten, iiiiiiimiiiiHiiHiiiiiiiiiiitiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiMiiiiiiiimiiiimimiiiitmiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiimi Het is een lief stadje, Amboise. Het ligt knusjes aan de breedstromende Loire en het ontvangt per jaar heel wat toeristen, die speciaal naar hier ko men om het kasteel te zien, dat hoog en blank oprijst boven de huizen. Het is dan ook wel de moeite van het be zoeken waard, dat kloeke ouwwerk dat geheel de geest ademt van Frans I en vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op het in de rivier gelegen lie d'Or, Leonardo da Vinei. waar eens Clovis een verdrag sloot mei de koning der Westgoten. Maar Amboi se is niet karig met zijn bezienswaar digheden. Niet alleen het kasteel vraagt de aandacht, daar zijn ook nog die heel, heel oude huizen met hun donker verweerde balken en de zo vriendelijk aandoende grotwoningen, proper wil gekalkt en voorzien van helgroene lui ken en natuurlijk le Clos Lucé, een zo op het eerste gezicht weinig spectacu lair kasteeltje uit de 15de eeuw, dat ko ning Frans I als woning aanbood aan zijn hooggewaardeerde gast en vriend Leonardo da Vinci, die hier zijn introk nam in het jaar 1516 en er op 2 mei 1519 de laatste adem uitblies. Vele geslachten hebben sindsdien le Clos Lucé bewoond, veel is er veran derd en gerestaureerd sinds de tijd van da Vinei, maar toch vindt men cr nog herinneringen terug aan deze veelzijdig- sto aller kunstenaars en geleerden. De vroegere ateliers van da Vinei zijn thans salons, waar stijlmeubelen uit di verse eeuwen elkaar met argwanende blikken bekijken ond'-r het toeziend oog van fraaie wandtapijten. De slaapka mer van da Vinei op de eerste verdie ping is vrü klein, maar het is ook mo gelijk dat dit vertrek slechts ogenschijn lijk klein is. daar het enorme hemelbed wel zeer veel ruimte inneemt. Het is in deze kamer geweest met zijn prachtige uitzicht op een weelderig groen land schap, dat de grote moester stierf, vol gens kroniekschrijvers in de armen van zijn vriend Frans I. In de kolders staan de uitvindingen van da Vinei opgesteld, keurig op schaal nagemaakt met inachtneming van alle details, die oo de oorspronke lijke tekeningen voorkwamen. De maquettes zijn voorzien van foto- Want Peter moest eten. Hij kon er niet buiten. Geen kauwgom, geen zuurtjes, geen appel, geen koek, De tanden van Petertje Prei waren zoek! Maar na een paar dagen, 'n weekje misschien. Kon Petertje Prei al geen griesmeel meer zien. Geen pap van beschuiten en geen havermout, Als Peter het zag werd hij ziek en benauwd. Hij hapte en slikte, jawel, want het moest. Och, had hij zijn tanden toch ook maar gepoetst! En 's avonds in bed. o zo zielig was dat, Dan huilde hij spijtig zijn kussensloop nat. Maar achter 't behang'zaten Petertjes kiezen Van pure verveling gewoonweg te kniezen. En al Peters tanden, zo stil en zo lang, Die dachten vol heimwee aan Petertjes wang. Ze bleven wel schoon en ze werden niet vies, Maar toch was het geen doen voor een tand of een kies. Ja, zeiden de kiezen kordaat en ze knarsten. Het is in het leven vaak buigen of barsten. Als Petertje goed voor ons zorgt voortaan Dan zouden we beter terug kunnen gaan. Toen wipten ze „hup" Peters bedje weer op, En trokken hem stilletjes aan zijn hansop. Dag Peter, zo riepen ze, luister 'ns gauw, We komen eens eventjes praten met jou. Je moet ons trouw poetsen en niet meer vervelen. Dan komen we terug. Je kunt kiezen of delen. Hiep hoy, schreeuwde Peter toen hij ze daar zag, Ik zal jullie poetsen wel driemaal per dag, Met spul uit een tube. Is dat naar je zin? Beloofd is beloofd hoor! Kom gauw er maar in! En dit is het einde: je hebt het gehoord: Want baasjes als Petertje.houden hun woord! LEA SMULDERS iiitytMiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiUHiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Volgens de overlevering is San Ma rino (in Italië) in het jaar 300 door de heilige van die naam (Martinus) ge sticht. Dat is 1660 jaar geleden. San Marino is een republiek je, dat geheel in en op de rotsen van het Apennjjnse gebergte is gelegen. Het is slechts ze ventig vierkante kilometer groot en er wonen ongeveer twintigduizend men sen. Op alle buitenwegen ziet men de berg uit de vlakte oprijzen, lezen wij in ,,Onze Aarde". Schero tegen de lucht afgetekend ziet men de drie bergtoppen, met op ieder daarvan een fort. Dit eigenaardig gezicht, de drie torens op de drie toppen, is ook in het wapen en de postzegels van de republiek aan gebracht. De legende zegt, dat in de vierde eeuw een steenhouwer uit Dalmatië, Marino geheten de christenvervolging in zijn geboorteland ontvluchtte, en te zamen met zijn geloofsgenoten naar San Marino kwam. Hier hieuw hij stenen uit de rots, predikte het christen dom, genas de zieken. De zoon van de eigenares van de herberg gaf hij de gezondheid weer, en uit dankbaarheid schonk zij hem de Monte Titano tot blijvende woonplaats voor hem en zijn volgelingen. Zo ontstond hier een chris tengemeenschap, en Marino, die we gens zijn vroomheid door de bisschop van Rimini tot diaken der Kerk was verheven, werd het geestelijk hoofd van deze nederzetting en beloofde zijn volk ais zegen de eeuwige vrijheid en on afhankelijkheid van iedere menselijke overheersing. Toen hij stierf, werd hij heilig verklaard en zijn naam werd ge geven aan de staat, die hij gesticht heeft. Dit is dus al eeuwen geleden en steeds heeft de Republiek die vrijheid bewaard, ofschoon er vaak pogingen zijn gedaan door de hertogen van de naburige staten om het land te ver- f{al van het stadhuis te San Marino. overen. Maar onbeklimbaar was de rots en uit de hoge forten, vanwaar de San Marinees over het gehele omrin gende land kan zien, kon voldoende ver dedigingsmateriaal op de hoofden der belegeraars geworpen worden om hen te doen afdeinzen. Vol vreugde en trots wijst je de San Marinees op het beeld der Vrij heid, dat op het plein voor het rege ringsgebouw staat. ,,Op de rots, hoog in de orkanen, Statig als een adelaar, Uitziende over wijde vlakte,. Staat uw beeld, o Vrijheid, aldaar" zegt het San Marinese lied. De bewoners van San Marino zien er over het algemeen gezond en tevre den uit. Geen wonder! Het klimaat is gu- stig: ziekten schijnen er betrekke lijk weinig te heersen. De inkomsten van de staat bestaan uit de verkoop van zout en tabak en uit de opbrengst van landbouw en veeteelt. De stad heeft vele oude paleizen en merkwaardige gebouwen. 7*" -yvrv' '.'.■«TT T>.v» S Postkantoor te San Marino, met het standbeeld, „De Vrijheid" upieën van de originele ontwerpen en leze moderne vinding is er wel in ge slaagd een waas van echtheid te weven rond de schetsen, die met een rappe pen schijnen te zijn getekend en die rijk zijn voorzien van geschreven aanduidin gen. Indrukwekkend groot is het aantal hier verzamelde maquettes. Men vindt er een mitrailleur, een draaibrug, een Tank, uitvinding van Da Vinei. spitse boog van een zeeschip, een tank, een helikopter, een windsnelheidsmeter, een boot met schepraderen, een noria, een weefgetouw, een heitoestel, een hy draulische turbine, een vijzelpomp, een ingewikkeld ventilatieapparaat, een klok met gewichten, een magiruslad- der, een Engelse sleutel, een drukpers, een parachute en natuurlijk het vlieg tuig, dat sierlijk en blank als e>en ver dwaalde zeemeeuw aan de zware zol derbalken hangt. Voor de Wereldtentoonstelling in New York, de eerste in de Verenigde Staten sedert de wereldtentoonstelling in New York in 1939, worden alle leden van de Verenigde Naties uitgenodigd. Men heeft, mede met het oog op het feit dat in 1964 de Verenigde Naties 15 jaar in New York gehuisvest zullen zijn, als motto voor de tentoonstel ling gekozen „Vrede en Begrip". De tentoonstelling zal niet het karak ter van een jaarbeurs hebben, doch veeleer dat van een centrum waar de mens kennis kan maken met de reli gieuze, sociale, wetenschappelijke, cul turele, industriële en landbouwkundige ontwikkeling in andere landen. Het nabijgelegen Lincoln Center zal de plaats zijn waar deelnemende lan den hun kunstenaars aan het publiek kunnen voorstellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 15