&0/1* VMA> Nieuwjaarik bdl meer een oudjaar Heil zet graag de klok wat terug Geluk J alleen maar blij, als alle wensen vervuld worden Wensen s nog eens de Mis van Diepenbrock NIEUWJAAR: GELUK, HEIL EN DE BESTE WENSEN „ELRES" TH. KAMPERMAN Fa. Gebr. Hangjas v. DEURSEN's Zilveren jubileum van inspecteur H. Brouwer fietsers niet op voetpaden iiill! lilMi: ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 PAGINA 3 TOiilP ïiïi% Zeldzaam Aannemersbedrijf M. A. JOUSTRA Jr. Burg. Boreelstraat 12 Haarlem-Tel. 136.52 RADIO-TECHNISCH BUREAU g.n. •en GEZEGEND 1961 Meegeholpen Hobby's Ook vooruit WILHELMINA RIJWIELFABRIEK Solo-parïijen Een dure Bescheidener Sporthal AARDAPPELHANDEL Oog in oog met Nieuwjaar. Het is een merkwaardige sensatie. „Maar ik ben geen Nieuwjaar meer. Ik ben meer een oudjaar." De heer Nieuwjaar, die we voor deze gele genheid eens hebben opgezocht in Zijn woning aan de Nassaulaan, is inderdaad geen twintig meer. Hij is even oud als de eeuw, die we beleven. Zestig jaar. Hij heeft er wel plezier In. „Tja, dat kan niet iedereen zeg gen: dat zijn naam in deze tijd op ieders lippen is, en dat die zelfs in aller wereldtalen wordt uitgespro ken." De heer Marten Nieuwjaar zucht eens. Hij heeft een moeilijk jaar achter de rug. Vele jaren lang heeft hij zijn eigen metaalgrossierde- rij geleid. Ieder in Haarlems verre omtrek, die ook maar iets met me taal te maken heeft of heeft gehad, kende zijn naam. „Met Marten Nieuwjaars metaalhandel". Die tijd is nu voorbij. Sedert verleden jaar drijft zijn zoon Marten de zaak. En dus weer „Met Marten Nieuwjaars metaalhandel". Men komt de naam Nieuwjaar maar zelden tegen. Ontmoet men er een, dan kan men er zeker van zijn dat hij behoort tot „de" Nieuwjaars- familie. Er is er maar één. Zijn zoon Advertentie HAARLEM, 31 dec- °P' 1 januari ■al de heer H. Brouwer, inspecteur van politie te Heemstede, zyn zilveren ambtsjubileum in deze gemeente vie ren. Nadat hü enkele jaren volon tair bij do politie te Winschoten had ge werkt, werd hjj op 1 januari 1936 be noemd tot agent van politie te Heemste de. HÜ werd ingedeeld bü de motorbri gade. Gedurende de oorlogsjaren werd de heer Brouwer bij de recherche geplaatst. De jubilaris, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de illegale strijd tegen de bezetter, werd m 1945 benoemd tot in specteur van politie. Als reserve-offi cier bereikte hij de rang van majoor, in welke rang hij de eerste politionele ac tie in Indonesië heeft meegemaakt. In Heemstede is de heer Brouwer vooral bü de duivensportliefhebbers een bijzonder geziene figuur. Hl] zal woens dag 11 januari, 's morgens om half elf in het Verversingshuis van Groenen- daal worden gehuldigd door het politie corps. Daarna is er gelegenheid om de heer Brouwer geluk te wensen. (Advertentie) Keizerstraat 9 - Haarlem - Tel. 12797 (Advertentie) BONTWERKERIJ en BONTHANDEL Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 wenst cliënten en relaties is de stamhouder. Hij is getrouwd en een van vader Nieuwjaars liefste wensen is uiteraard, dat zoon Marten nog eens zorgt voor een nieuw Nieuw jaar. Want zün naam is zijn trots. Maar de omstandigheden zullen dan eerst toch wel wat gunstiger moeten zijn. Op het ogenblik woont de jonge Marten met zijn vrouw op een halve slaapkamer in het huis van zijn schoonouders. Wanneer in april zijn vader gaat verhuizen, zou hij het liefst boven het magazijn aan de Nassaulaan gaan wonen. In verband met de telefoon is dat dringend no dig. Maar veel hoop heeft men er niet op. Dat is dus één van de Nieuwjaarswensen. En dan natuurlijk, dat de zaak in 1961 verder moge. groeien. Zoals gezegd, het laatste jaar is erg moei lijk geweest, maar het gaat nu weer in opwaartse lijn. En de zaak is zo nauw aan de naam verbonden, dat dit wel een heel bijzondere Nieuw jaarswens is, die vader en zoon van harte delen. En met deze wens stemt mevrouw Nieuwjaar uiteraard van harte in. Want zij is als het ware in de zaak groot geworden. Ze heeft jarenlang 'J1 zaa^ meegeholpen. Eerst om de heer Nieuwjaar sr. terzijde te staan, en nu weer administratief naar zoon Samen met haar man heeft ze steeds gewerkt om de zaak tot bloei te brengen. Ze heeft mee genoten van de resultaten van het werk. Ze is een enthousiast kege- laarster geweest en heeft genoten van de reizen die ze met haar -man kon maken. Zoals de heer Nieuw jaar zelf genoten heeft van de jacht. Hij was een enthousiast jager en heeft ook zün zoon in het destijds nog bar landelijke Noorden inge wijd in de geheimen van de jacht. Gelijk de heer Nieuwjaar nog altijd geniet van mooie etsen, van oude te gels, kortom van zoveel mooie din gen die het leven te bieden heeft. Het is jammer, dat zijn gezondheid hem de laatste tijd een beetje in de steek begint te laten. Maar met een beetje goede wil kan hij zichzelf en de zijnen vanavond ook toewensen: een voorspoedig Nieuwjaar. iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiii „Ik woon hier al zo'n twintig jaar", zegt mevrouw A. Z. de Beste uit Heemstede „maar ik zou niet meer weg willen." De vrouw, die dit zo> be wust zegt, is een Drentse. Zij begon als onderwijzeres op een school in de veenkoloniën, maar wilde wei eens wat anders en zo trok zij in 1917 naar Amsterdam. „Dat was in die tijd een enorm evenement, bijna net zo'n grote onderneming als nu een reis naar Amerika" vertelt me vrouw de Beste. „Amsterdam was een heerlijke tijd voor mij. Later verhuisden mijn man en ik naar Heemstede. Het was in mei en omdat ik het schooljaar af wilde maken, reisde ik anderhalve maand op en neer. Het schoolhoofd was er niet zo voor, omdat ik dan wel eens iets later kwam. Ik had een klas met heerlijke schoffies. Op een dag had mijn trein vertraging en het was bijna kwart over negen toen ik op school aankwam. Ik maakte mij zorgen over de rumoerige klas, die al een kwartier aan zijn lot overgelaten zou zijn. Wieschetst mijn verbazing toen ik mijn klas rustig lezend aan trof. Toen zij mij zagen, zeiden zij met een blik van verstandhouding: „Ssst, hij hep nog niks gemerkt". In de pauze hoorde ik, dat het hoofd in derdaad niets gemerkt had. Ja, dat is een prettige herinnering." Nu mevrouw de Beste niet meer bij het onderwijs is, houdt zij zich be- zig met haar ontelbare hobbies. Van kindsaf aan naait en breit zij dol graag, zij houdt van lange wandelin gen en is stapel op zwemmen. 's Avonds kijkt ze naar de televisie. Het grootst is haar interesse voor boeken. Meestal verdiept ze zich in de Oosterse filosofie, die haar onge lofelijk boeit. „Speciale wensen voor 1961 heb ik niet, ik ben tevfeden met wat ik heb en ik geloof, dat dat het belangrijkste is in het leven. Ik woon hier rustig, als het ware op een eiland. Hier vlak bij is de Herenweg en de drukke Zandvoorterlaan. 's Zomers kan ik daar bijna niet oversteken, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Toch heb ik een wens: ik zou graag willen dat de wielrijders afleerden TT et is een goed gebruik op Oudejaarsdag de belangrijkste ge- beurtenissen van het afgelopen jaar op een rij te zetten om ze te overzien en te overdenken. Meestal kwamen wij aan de behoefte tot catalogisering tegemoet door in het Oudejaarsnummer van ons blad een uitstalling in woord en beeld te geven van de opmerkens waardige feiten uit stad en streek gedurende het voorbije kalender jaar. Maar indien ergens dan zijn in de journalistiek verandering en vernieuwing op hun plaats, ook wanneer het betreft het incidenteel inbreuk maken op een gewoonte. Zo hebben wij dit jaar in de plaats van een feitenoverzicht op poëtische bespiegeling de uitwerking van een idee verkozen, welke toevallig werd geboren uit de ontdekking, dat de meeste woorden, waarin wij onze rijk gevarieerde nieuwjaars wensen plegen te formuleren, identiek zijn aan een Nederlandse familienaam. Dat in Haarlem zeker één persoon „Geluk" heet weet iedereen. Maar er zijn ook heren Nieuwjaar, Wensen enzovoort. Dit bracht ons op de gedachte enige dragers en draagsters van zulke na men uit stad en streek te interviewen om hen aan de lezers nabij te brengen in een voor de gelegenheid drastisch verruimde rubriek „Voor het voetlicht". Wat wij daarmee eigenlijk hopen te bereiken is een willekeurige, en daarom boeiende, presentatie van personen met hun inzichten en wensen in hun persoonlijke omstandigheden. Het resultaat vindt u op deze pagina. zo vaak op het voetpad te fietsen. Ik vind dat verschrikkelijk en on nodig. Maar goed, laten we er van A tot Z het Beste van hopen." iiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimimiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „U weet toch wel hoe u mijn naam schrijft", merkt de heer J. Heil uit Heemstede terloops op. „Niet met een zogenaamde „lange ij" of met dub bel 1, maar gewoon, kortweg heil, net als in de gelukwens voor het nieu we jaar. In vroeger jaren, vooral toen ik nog op school was, werd er met mijn naam nogal eens een loop je genomen. Dat gebeurde dan met opzet en de grappenmaker had er zelf erg veel plezier in en meende bijzonder lollig te zijn. Ik hoorde ech ter dagelijks dezelfde uitlatingen en het liet me eigenlijk koud. Ook ge beurde het wel, dat iemand in het gesprek toevallig het woord heil ge bruikte en dan, bij het achterhalen van zijn associatie, kleurde van schaam te. In de oorlog wekte mijn naam nog wel enige verwarring. Mijn achter naam stond namelijk nogal fors op de deur en menigeen trok dahruit de conclusie, dat ik met een bepaalde volksgroep sympatiseerde. Ik heb er toen maar vlug een bronzen J. van Jan bij laten gieten." De heer Heil is makelaar in cacao en heeft zijn kantoor in Amsterdam zuid. Met het Haarlemse leven heeft hij weinig uit te staan, ,,'s Morgens vroeg ga ik in mijn auto over de Schipholweg naar Amsterdam en van de drukte in de binnenstad merk ik maar weinig. Nee, dat de Grote Houtstraat misschien op bepaalde dagen voor het rijverkeer wordt afge sloten, daar weet ik niets van. Maar ik ben er sterk vóór en gun mijn vrouw graag rust en veiligheid bij het winkelen. Maar dan moeten ze in de binnenstad wel wat meer gelegenheid tot het parkeren van je auto geven, want zoals de situatie op het ogen blik is, zie ik er niet veel heil in." Als kleine jongen al heeft de heer Heil zijn hart aan Haarlems binnen stad verpand. Hij woonde toen aan het Spaarne en zwierf bijna dagelijks door de nauwe straten rond het Frans Halsmuseum of het Goudsmitsplein- tje. Ook bij de Vishal, die in die da gen nog gebruikt werd, was hij niet weg te slaan. Het spreekt dus vanzelf dat hij zijn grote liefde voor het ver leden herhaaldelijk in zijn gesprek ken tot uiting laat komen. Niet zon der enige weemoed spreekt hij over de tijd dat hij als jongeman op zater dagavonden naar het Brongebouw of de Jansschouwburg ging, met soms vooraf een etentje in een van de vele restaurants die Haarlem door de ja ren rijk is geweest. „Jammer, dat zo veel van die zaken na enkele jaren hun poorten al weer hebben gesloten. Maar daar zal wel nooit verande ring in komen, want buiten het cul turele leven en enkele restaurants heeft Haarlem maar weinig te bie den. Wat dat betreft zou ik graag de klok nog wel eens terug willen zet ten." De heer Heil kijkt echter ook voor uit en als hij daaraan een wens voor het nieuwe jaar moet verbinden, dan hoopt hü van harte dat zijn privé- en zakenleven in 1961 even gunstig mag verlopen als dat in het afgelopen jaar het geval is geweest. „En voor Haar lem: jaren heb ik aan het Spaarne gewoond en ook nu kom ik er nog wel eens. En als ik dan bij de Gra- venstenenbrug sta en ik kijk in zuide lijke richting over het Spaarne met zijn prachtige gevelpartijen, dan treft mij altijd hoe storend daarop het ho ge massale gebouw bij de Korte Veer- straat is. Als dat gebouw eens kon worden afgebroken, dan zou ik daar op graag een heildronk willen uit brengen." (Advertentie) Ged. Oude Gracht 79 - Haarlem Telefoon 16524 wensi al zijn relaiies een VOORSPOEDIG 19 6 1 „Er zijn zoveel wensen. Het is ver schrikkelijk moeilijk om nu precies aan te geven wat na wat komt." Dat zegt de Haarlemse wethouder van Onderwijs, Kunst en Sport, de heer D. J. A. Geluk, toen hem naar een verlanglijstje voor het komende jaar werd gevraagd. Over het algemeen plegen verlanglijstjes van overheids dienaren vrij uitgebreid te zijn. Dat van de Haarlemse bewindsman maakt daarop geen uitzondering. Het is ruim voorzien. „Gelukkig maar", zullen velen zeggen. De heer Geluk zegt er dit van: „Als alles wat ik wens in vervulling gaat, zal ik aan het einde van 1961 ontzettend blij zijn, Voor het onderwijs in Haarlem be looft het nieuwe jaar goed te wor den. Op het programma staan onder meer de afbouw van het Coornhert- lyceum („had al klaar moeten zijn") een gymnastieklokaal aan de Wilhel- minastraat, dat speciaal bestemd zal zijn voor het middelbaar onder wijs in de binnenstad, een gymnas tiekzaal voor het Carel van Mander- lyceum in Oosterhout, een soortge lijk gebouw voor het lager onderwijs aan de Rijnstraat in Haarlem-noord. Verder hoopt de heer Geluk, dat vóór september van het spiksplinternieu we jaar de Minister van der Leeuw- school voor kinderen met leer- en op- voedmoeilijkheden klaar komt. Ook de katholieke school in Parkwijk, een kleuterschool in deze Haarlemse wijk, een openbare school in Schalkwijk en de Kardinaal de Jongschool in Haarlem-Noord moeten volgend jaar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiii De heer N. J. M. van Wensen is 84 jaar. Hij is een tevreden mens, die geniet van de rust van de oude dag. Als zovele bejaarden staat de heer Van Wensen, ondanks zijn vitaliteit, een beetje buiten het openbare leven. Hij vindt het verkeer te druk om er zich nog in te wagen. Toch leeft ook bij de heer Van Wensen een verbor gen wens. Kort na de eerste wereld oorlog was de heer Nic. van Wensen een bekend concertzanger. Met die jaren, welke voor hem de moaiste van zijn leven zijn geweest, houdt zijn wens verband: „dat in één van de kerken in Haarlem de Mis van Die penbrock, die in 1916 ten doop werd gehouden, nog eens zal worden uitge voerd". De heer Van Wensen hoopt, dat de inwoners van Haarlem dan met hem züllen zeggen: „Wat een prachtige Mis, heel wat anders dan de Missen van tegenwoordig". Zelf zweert hij bij Diepenbrock's Mis. Hij weet echter ook, dat de Mis van Die penbrock een dubbele zetting heeft en enkele bijzonder moeilijke orgel partijen. Geen koor durft de uitvoe ring aan. Nic. van Wensen was in 1916 de man, die de solo-partijen uit de mis van Diepenbrock zong, toen deze in de Metropolitane kerk te Utrecht ten doop werd gehouden. Geheel ten on rechte kent men deze eer toe aan Louis Tulder, in die dagen een be kend zanger, die overigens een goede kennis van Van Wensen is. Nic. van Wensen zou nog wel eens een solootje willen proberen in een kerk „nee, niet meer in een concertzaal" al was het alleen maar om te zien of het hem nog lukt. Zijn kans komt bij het huwelijk van zijn nicht. Dan is het zo goed als zeker, dat er een beroep op hem wordt gedaan. Tussen 1915 en 1920 werd de heer Van Wensen veelvuldig uitgenodigd om als gast de solopartijen te zingen bij oratoria. Hij reisde stad en land af. De dikke portefeuille met kran tenrecensies over zijn uitvoeringen getuigt van een succesvolle tijd als semi-beroeps. „Jij zingt de Mis van Diepenbrock katholieker", heeft Louis Tulder eens tegen Van Wensen gezegd. Die woorden zijn hem altijd in herinnering gebleven. De heer Van Wensen moest aan zijn werkgever veelvuldig vrij vragen om in gebruik kunnen worden genomen, terwijl het de bedoeling is, dat met de bouw van de r.-k. lagere techni sche school en de Hildebrand-ULO- school in Haarlem-noord in de loop van volgend jaar wordt begonnen. Van bescheidener omvang zijn de wensen, welke de heer Geluk in zijn kunstrubriek heeft opgenomen. Het orgelconcours, waarmee Haarlem bijzonder veel eer heeft ingelegd, zal dit jaar weer binnen de veste van de Spaarnestad plaats vinden. De res tauratie van het Christiaan Mulleror- gel komt op tijd klaar, al is het dan maar ook net op het nippertje: 30 juni wordt het orgel „opgeleverd" en 3 juli heeft het openingsconcert plaats. Grote verwachtingen koestert de wethouder van de mogelijkheden, die ontstaan zijn door de benoeming van een adjunct-directeur van het Frans Halsmuseum, die speciaal be last wordt met de zorg voor de mo derne kunst. „Daardoor zijn de kan sen om goede en belangrijke tentoon stellingen van werken der moderne kunst te organiseren aanzienlük ver ruimd," zegt wethouder Geluk. In deze rubriek horen dan verder nog thuis de verlangens: plaatsing van het Hildebrandmonument en verbou wing van het toneel van de Stads schouwburg. Het zal niet alleen de wethouder persoonlijk veel plezier doen, wan neer nog volgend jaar in Haarlem eindelijk een sporthal zal zijn ge bouwd, maar zeker in het bijzonder ook de vele duizenden sportliefheb bers. Toch is het niet onmogelijk, dat 1961 Haarlem deze verrassing be reidt. „Ik zie er wel enige kans toe", was de enige commentaar, die de heer Geluk bereid was te geven op de vraag in hoeverre er een reële mogelijkheid aanwezig is. Hem zij in ieder geval veel geluk en wijsheid toegewenst. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) GROOTHANDEL IN VEE EN VLEES TELEFOON 17333 - 15823 ABATTOIR TELEF. 11223. G.N. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi de verschillende uitvoeringen te kun nen bereizen. „Zij hebben bij de Spoorwegen een dure aan mij ge had", zegt hij zelf. „Nu nog trouwens Ik ben al negentien jaar gepensio neerd". Een en veertig jaar is de heer Van Wensen, die in het gehucht Ruwiel bij Loenen aan de Vecht werd geboren, in dienst geweest van de Nederlandsche Spoorwegen. Eerst als schrijver, later als tekenaar. Kort voor de Tweede Wereldoorlog werd hij. bij gelegenheid van zijn veertig jarig jubileum onderscheiden met de gouden medaille van Oranje Nassau. Vier jaar geleden kwam de heer Van Wensen met zijn 87 jarige echt genote zij zijn vijf en vijftig jaar getrouwd - naar Haarlem. Vanuit zijn bovenwoning aan de Zaanen- laan kijkt hij uit over Haarlem Noord. (Advertentie) Ged. Oude Gracht 107 - Tel. 14245 Z.N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3