Kans de op interventie van koning neemt toe „Nog nooit zo ingewikkelde affaire meegemaakt5' I Boudewijn ontbiedt partij leiders Regering voelt niets voorgesprek met de socialisten Ook rassenhaat in Tennessee 9 Ex-adjunct-directeur van A.B. schrok van strafbare feiten CONTACT DRAADLOOS Radio en tv met Oud en Nieuw Nauwere samenwerking met de Antillen en Suriname VIT DE PERS Harriman reizend ambassadeur voor regering-Kennedy Prinses Margaret naar Ierland Peru breekt met Fidel Castro Officier van Justitie over zaak-Socrates Eindeloos onderzoek Oudejaarsavond Minister Korthals toont zich tevreden met resultaten Nieuwjaarsdag N/LLMIJ ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 PAGINA 7 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 31 december Met het fatale schot, dat gisteren in Brussel een einde maakte aan het leven van een arbeider, is het ge vreesde „spook van Grace Ber- leur" op minder dan tweehonderd meter van de Wetstraat opgedo ken. Dat de ontwikkelingen van gisteren de gegevens van het sociale conflict in België grondig heeft gewijzigd, valt niet te be twijfelen. De regering heeft deze tragische gebeurtenis niet gewild. Zij draagt er ook geen enkele verantwoordelijkheid voor. Met zelfbeheersing en koelbloedigheid, die iedere objectieve waarnemer onmiddellijk opmerkt, hebben de regering en de ordediensten alles gedaan wat menselijkerwijze mo gelijk was om te verhinderen, dat de staking in bloedvergieten zou Dntaarden. Wraak op negers die wilden stemmen Nederlandse betrekkingen met de West Mandos-Sisters: jeugd in de circusnok 200.000ste een geit Roman van huisvrouw 5. Afoombibliotheek Trekking kunstenaars loterij uitgesteld Informateur stuit op moeilijkheden Misverstand over motie hlrvpHoy» \7ön Ho sta kit Van de Waalse ABW-leider Renard en 7.ijn communistische bondgenoten kan dit echter niet worden gezegd. Zij hadden niets te verliezen en alles te winnen. Naarmate het fiasco van hun „spontane" volksbeweging tegen de overigens onpopulaire „Eenheidswet" duidelijker contouren aannam, hebben z'j geen enkel middel meer gespaard Om de voor hen niet te ontlopen neder laag af te wentelen. Ook dat hadden wjj voorspeld. De manifestatie van gisteren kan het Belgische socialisme niet sieren. Het was een schouwspel, een democrati sche partij van een beschaafd West europees land onwaardig. Het was een georganiseerde provocatie, die politie en rijkswacht niet zonder repliek kon den laten. En toch is het niet de ordemacht die het dodelijk schot heeft gelost. Het was het werk van een waarschijnlijk toevallige figurant, die aan zijn ondervragers antwoordde: „Wettelijke zelfverdediging geldt ook Voor derden. Als iemand onder mijn ogen naar het leven wordt gestaan, heb ik het recht in te grijpen Of de dader moreel vrij uit gaat, zal' het onderzoek duidelijk moeten maken. Politiek is zijn daad intussen een jammerlijke vergissing. In Brussel heeft bloed gevloeid en de oppositie zal niet aarzelen dat tegen de regering uit te spelen. ,,De ordestrijdkrachten t» WASHINGTON, 31 dec. (Rtr.) Een federaal hof van beroep in Cincinnati heeft gisteren landeigenaars in May- wood County (Tennessee) voorlopig ver boden ongeveer driehonderd neger-land arbeiders uit hun huizen te zetten. Landeigenaars en zakenlieden wilden de negers uit hun huizen zetten, omdat zij zich als kiezers voor de verkiezingen van dit jaar hebben laten inschrijven. Voordat het hof uitspraak deed, had den enkele negergezinnen de landerijen reeds verlaten om in een tentenkamp Ir trekken. Donderdag werd een neger een kogel, die uit een passerende wondwafgevuurd, in de arm ge- PALM BEACH, 81 december (ATP, Rtr., UPI) President-elect John F. Kennedy van de Verenigde Staten gisteren op een persconferentie bekend gemaakt, dat hij Averell Harri- '"«n heeft benoemd tot reizend ambas sadeur van zijn -egering, die op 20 ja nuari a g optreedt Harriman zal in deze functie vooral tot taak hebben contacten te onderhouden met de lei ders van de jonge Afrikaanse staten. Kennedy heeft hem benoemd in over leg met J. William Fulbright, de voor zitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Kennedy zei, dat Harriman recht streeks verantwoording verschuldigd tal zijn aan Dean Rusk, de toekomstige minister van buitenlandse zaken. Men mag Harriman's funktie dus niet verge- Hjkën met die van wijlen Harry L Hopkins, die destijds in persoonlijke op dracht van president Roosevelt over de wereld reisde. De 69-jarige Harriman is een goede vriend van Kennedy en van Dean Rusk. Tijdens de verkiezingscampagne was hij Kennedy's adviseur op het gebied van de buitenlandse politiek. Kort voor de verkiezingen maakte hij op verzoek van Kennedy een rondreis door Afrika. DUBLIN, SI dec. (Rtr.) Prinses Margaret en haar echtgenoot Antony Armstrong Jones vliegen vandaag naar Shannon voor een verblijf van tien da ken in de Ierse Republiek, waar Anto ny's stiefvader en moeder, de Earl en «ravin van Rossen, en zijn zuster, La- ay de Vesci, wonen. VrPe Ierse politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen tegen mogelijke demonstraties van extremis- L's 32 jnar geleden, dat een lid de Britse koninklijke familie de re tenj bezocht. Er gaan reeds geruch- .rv dat leden van de buiten de wet ge- «nti-B I:R A- Hexs Republikeins Leger) ben Britse acties in de zin zouden heb- hebben van een vreedzame manifesta tie een drama gemaakt", blokletterde het BSP-orgaan ,,Le Peuple" gister avond in een speciale editie. In Wal lonië zal deze zin ongetwijfeld indruk maken en het verzet van het scoialis- tische stakersfront, waar het gebrek aan politieke munitie steeds duide lijker voelbaar wordt, kan er wellicht stijver door worden. In de Wetstraat heerste gister avond bezorgdheid. De regering wijst iedere verantwoordelijkheid af, maar binnenskamers ontkent ,zy niet, dat een nieuw element is in getreden. Op een rustig laten dood bloeden van de staking is het uit zicht nu zeer gering geworden. Het risico van andere botsingen is meteen toegenomen. Overleg met de opposi tie wordt onvermijdelijk en de moge lijkheid van een koninklijke inter ventie neemt met het uur toe. Gisteren heeft koning Boudewijn de leiders van de drie grote nationale par tijen in audiëntie ontvangen. Heden, zaterdag, zal hij de syndicale en pa- tronale leiders ontbieden. „Eenvoudige consultaties, die het beleid van de re gering in geen enkel opzicht zullen wij zigen", verklaarde het kabinet van eerste minister Eyskens. Maar de re gering zelf gelooft daar niets van. Zij weet, dat koning Boudewijn, in het belang van de monarchie, een verdere verslechtering van de situatie schuwt, en dat hij een gesprek tussen regering en socialisten zal forceren. Maar voor zo'n gesprek voelt de regering om voor de hand liggende redenen niets. Kan zij het in de gegeven omstandigheden ech ter nog ontlopen? LIMA, Peru, 31 dec. (U.P.I.) Peru heeft alle betrekkingen met Cuba ver- broken, omdat de regering van pre mier Fidel Castro „alle bepalingen van het internationale recht heeft geschon- den". In een communiqué van het Peruvi aanse ministerie van buitenlandse za ken werd gezegd, dat de Cubaanse am bassade in Lima zich had gemengd in de binnenlandse aangelegenheden van Pe ru door het verspreiden van „rode en revolutionaire propaganda", en aan sporing tot rebellie tegen de regering in Lima. Uit de hoofdstad van Uruguay, Mon tevideo, zyn berichten ontvangen dat de regering van dat land een soortge lijke stap overweegt. De Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Dio genes Taboada, heeft tegenover de pers meegedeeld dat zijn regering voor alsnog niet tot het verbreken van de betrekkingen met Cuba wil overgaan. WASHINGTON, 31 dec. (U.P.I.) In Washington is gisteren meegedeeld, dat waarschijnlijk in het begin van 1961 de Duits-Amerikaanse besprekingen over de Duitse hulp bij de pogingen om de Amerikaanse betalingsbalans te her stellen, zullen worden hervat. De Duit se hulp zou een bedrag van 2.000.000.000 dollar omvatten. Het is niet bekend of de besprekingen zullen worden gevoerd in Bonn of in Washington. AMSTERDAM, 31 dec. „Ik heb nog nooit zo'n uitgebreide en Ingewik kelde affaire meegemaakt," zegt de Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, die belast is met het onderzoek in de miljoenenaffaire Socra tes en de zaak van de schertsorgani- satie „De Heilige Daad". Mr. Hartsui ker kan nog niet beoordelen hoeveel tijd het gerechtelijke vooronderzoek in beslag zal nemen. „We vallen van he.t een in het ander," zei hij. „De talrij ke facetten, de wisseltransacties met buitenlandse banken en andere vertak kingen maken deze zaak erg ingewik keld". Mr. Hartsuiker, rechter-commissaris mr. Kroeze, een rijksaccountant en zijn assistenten, hoofdinspecteur H. Molen kamp en vijf rechercheurs van de hoofdstedelijke centrale recherche houden zich thans dagelijks met het onderzoek bezig. „En een balans is er eigenlijk nog moeilijk te maken. We zijn nog slechts in het beginstadium," aldus mr. Hartsuiker. Bij het gerech telijk vooronderzoek zal volgens hem veel afhangen van het werk van de rijksaccountant, doch de arbeid die hij moet verrichten is bijzonder tendrovend, zodat nog niet kan worden gezegd wan neer de zaak rond is. „Bovendien weet ik niet welke verrassingen mij nog wachten," voegde mr. Hartsuiker eraan toe. De ex-directeur van de Amster- damsche Bank, de heer T. H. die van verduistering in dienstbetrekking ten voordele van de N.V. Socrates wordt verdacht, en de onder verden- Xan va'sheid in geschrifte ge lijktijdig gearresteerde Goudse zaken- man H. w. jr., ex-directeur van de Soera tes-doch teronderneming nv. Overbeek te Hengelo, zijn vrijdag van hun cel in het hoofdbureau van de Amsterdamse politie overgebracht naar het huis van bewaring. Zij maakten deze korte reis via het Pa leis van Justitie, waar zy eerst aan de officier van justitie werden voor geleid, waarna een langdurig ver hoor bij de rechter-commissaris, me vrouw mr. Kroeze volgde. Mr Kroe ze ging daarna akkoord met het ver zoek van de officier van justitie, mr. I. F. Hartsuiker, tot in bewaringstel- ling van beide verdachten voor zes dagen. De heer H., die volgens mr. Hartsui ker werd gearresteerd naar aanleiding van verklaringen die twee leden van de directie van de Amsterdamsche Bank (prof. van den Brink en mr. C. A. Klaasse) in het gerechtelijk vooron derzoek hebben afgelegd, heeft toege geven dat hij bij de kredietverlening aan de N.V. Socrates op enkele punten zijn bevoegdheden heeft overschreden. Hij heeft voorts verklaard niet te heb ben beseft dat hij zich schuldig heelt gemaakt aan verduistering toen hij doorging met het geven van garanties en kredieten, nadat de hoofddirectie van de Amsterdamsche Bank hem had op gedragen de „kredietkraan" voor So crates dicht te draaien. Hij is volgens mr. Hartsuiker bijzonder geschrokken van de mededeling, dat deze handel wijze strafrechtelijk met verduistering in dienstbetrekking gelijk staat. De heer H. heeft te kennen gegeven dat hij geen persoonlijk voordeel van de transacties met Socrates heeft gehad. De justitie heeft geen aanwijzingen dat de heer H. zich hierbij zou hebben bevoordeeld. Hij blijft hij zijn reeds eerder verkon digde mening, dat hij namens de bank met de heer Den Besten goede zaken heeft gedaan en dat de Amsterdamsche Bank bij een normale afwikkeling geen verlies had behoeven te lijden. De justitie zal zich bij haar onder zoek in de zaak H. niet beperken tot zijn activiteiten in eind 1959, waarin de heer H. zijn boekje te buiten zou zijn gegaan en die eindigden met zijn gedwongen ontslagneming. Ook zijn rela'ties en de transacties met Socra tes in de jaren daarvoor zullen onder de loep worden genomen, hetgeen evenwel nog geruime tijd in beslag zal kunnen nemen. Volgens mr. Hart suiker behoort het niet tot zijn taak daarbij ook de interne organisatie bij de Amsterdamsche Bank en eventuele gebreken daarin onder ogen te zien, omdat hij zulks los wenst te zien van het strafbare feit waarvan de heer H. wordt verdacht. De justitie heeft wel belangstelling voor de achter gronden. Evenals de heer H., die toegeeft fou ten te hebben gemaakt, maar overigens meent te goeder trouw te hebben ge handeld, geeft ook de heer W. toe met het voorlopige contract voor de verkoop van een perceel grond in Hengelo (ge kocht voor 80.000 gulden 4 en in het voorlopig koopcontract valselijk ge waardeerd op 500.000 gulden) te heb ben geknoeid, hoewel hij zich van de ernst van dit feit niet bewust schijnt. Zowel H. al3 W. hebben volledig ver trouwd op Den Besten. HILVERSUM, 31 dec. Onder de kreet „Als 't nou maar uit is" begint het oudejaarsprogramma van de NCRV- televisie vanavond met een cabaret „rondom het knappend haardvuur" in kasteel Groensveld te Baarn. Na het Jaaroverzicht van het (bui tenlands) NTS-journaal, dat om 21.00 uur wordt uitgezonden, komt de NCRV terug met twee korte films, getiteld „Met en zonder slinger", waarin de ontwikkeling van de tijdmeting wordt getoond en „Een streep er door", waarin Dick van Bommel en de jonge cartoonist Dick Bruijnestein de gebeur tenissen van het afgelopen jaar onder de loep nemen. In de t.v.-musical, ge schreven door Mies Bouhuys op mu ziek van Walter Kous treden vervol gens op John Leddy, Heieen van Meurs, Enny Molsde Leeuwe, Sylvain Poons en Bob Verstraete. Om 23.05 komt de NTS opnieuw op het beeldscherm met het Jaaroverzicht van het binnenlands journaal. In het laatste programma, dat de NTs in 1960 uitzendt, spreekt dr. H. Bonger een beschouwend woord tot be sluit van het jaar. Zijn toespraak wordt muzikaal omlijst door Phia Berghout, harp en Hubert Barwahser, fluit. Voor de KRO-microfoon gaan André Meurs en Herbert Joeks op oudejaars avond onder het motto „Klaar over jaar over" op zoek naar de man van het jaar, waarna men in de grammo- DEN HAAG, 31 december Vice- premier drs. H. A. Korthals heeft gis teren in een radio-rede gesproken over de betrekkingen tussen Nederland, Su riname en de Ned. Antillen zoals die z'ch in 1960 ontwikkeld hebben. „Met vee] voldoening", aldus de mi nister, „kan worden vastgesteld, dat de goede verstandhouding tussen de drie landen is gecontinueerd. Zeer dui delijk is dit onder meer tot uiting ge komen by de contacten tussen leden van de onderscheiden regeringen en van de volksvertegenwoordigingen der drie landen, welke in zo ryke mate hebben plaats gehad." „In de wereld van heden stemt het tot grote dankbaarheid, dat in de prak tijk blijkt, dat volkeren van verschil lende afkomst, levenswijze en cultuur, levende op duizenden kilometers af stand van elkaar, zich zo verbonden we ten, dat men ten volle bereid is elkaar te helpen waar dit nodig en mogelijk is. Dit geeft ook reden voor een ge rechtvaardigd vertrouwen in de toe komst", zo zei hij.' Minister Korthals maakte gewag van de binnenkort te verwachten in stelling van een adviesraad voor cul turele samenwerking, samengesteld uit vertegenwoordigers van elk der drie landen, welke van grote beteke nis kan worden voor de versteviging van de onderlinge culturele betrek kingen. Hij herinnerde er aan dat de Neder landse Antillen medio van dit jaar een eigen televisie bestel hebben gekregen. „Voor een deel van de zendtijd is een beroep gedaan op Nederland voor ver strekking van Nederlandse televisiepro gramma^, aan welk beroep gevolg kan worden gegeven. Gehoopt wordt, dat over niet al te lange tijd ook op dat gebied kan worden gekomen tot een uitwisseling, welke de program ma's en van Nederland en van de Ne derlandse Antillen zullen verrijken", aldus de bewindsman. Minister Korthals besprak ook het Antilliaanse ontwikkelingsplan voor Bo naire, Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba, waarbij vooral aan de mogelijk heden voor het toerisme gedacht is. Voor dit plan zal Nederland financiële steun geven van gelijke aard als voor het Surinaamse tien-jarenplan. Voorts is overeengekomen dat de Nederland se regering financiële hijstand zal ver lenen voor de uitvoering van urgente ontwikkelingsplannen voor Curasao en Aruba. foonrubriek „Populaire klassieken" kan luisteren naar de Ouverture „Leonore" no. 3 van Beethoven, uitgevoerd door het Londens Filharmonisch Orkest on der leiding van Eduard van Beinum, naar het Concert voor piano en orkest in bes kl. t. opus 23 no. 1 van Tschai- kowsky, gespeeld door Sviatoslav Rich ter met het Tsjechisch Filharmonisch orkest onder leiding van Karl Ancerl en naar de Symfonie no. 9 in e kl. t. opus 95 („Uit de Nieuwe Wereld") van Dvorak, uitgevoerd door het Weens Fil harmonisch Orkest onder leiding van Rafaël Kubelik. Het amusementsprogramma „Tiere lantijnen" wordt gevolgd door drie (op grammofoonplaten opgenomen) Koraal- voorspelen uit „Orgelbüchlein" van Bach, die worden gespeeld door Gas ton Litaize op het orgel van de Sainte Mary te Parijs, waarna de laatste uitzending van de KRO wordt beslo ten met gebed en het Gregoriaanse Te Deum, onmiddelijk gevolgd door de laatste Nieuwjaarstoespraak van pater drs. E. H. J. van Waesberge, O.P., als voorzitter van de KRO. Voor de VARA-microfoon houdt van avond Wim Kan onder de titel „Uit huilen opnieuw beginnen" zijn be faamde oudejaarsconférence. Het eerste programma van de Ne derlandse televisie in 1961 (van 0.15— 1.00 uur) bestaat uit muzikaal amuse ment, waaraan o.a. meewerken Fred Kaps, Mieke Teikamp, Greetje Kauffeld, The Hi-Fi's, Peter van Hattum en Ber nard Drukker. Het eerste Eurovisieprogramma van 1961, verzorgd door de Italiaanse te levisie en overgenomen door de KRO, komt om 10.55 uur uit de Sint Pieter te Rome, waar Paus Joannes XXIII een stille H. Mis opdraagt in tegen woordigheid van 4500 koorzangertjes uit twaalf landen. Getrouw aan de traditie biedt de Oostenrijkse Omroep de Eurovisielan- den om 12.05 een Nieuwjaarsconcert aan, dat te Wenen wordt gegeven door de Wiener Philharmoniker onder lei ding van Willi Boskovsky. Om 13.40 uur wordt een Eurovisie reportage uitgezonden van de interna tionale skisprongwedstrijden te Gar- misch-Partenkirchen. Van 19.00-22.00 uur worden de jaaroverzichten van het NTS-journaal herhaald. Het avondprogramma van de VARA- televisie begint met „Achter het Nieuws", gevolgd door de show van Bruce Low. Na het politieke overzicht van dr. L de Jong en een film in de serie „Interpol Calling", getiteld „Een lang weekeinde", wordt de uitzending besloten met de rubriek „Thuis bij...", waarin Laurens ten Cate prof. mr. B. V. A. Röling interviewt. Op Nieuwjaarsdag fungeert de KRO- stuaio I als balzaal voor een program ma van Ton Kool „Met de beste wen sen". Aan dit programma, dat om 14.3U uur wordt uitgezonden, werken o.a. mee het KRO-Ballroomorkest onder lei ding van Klaas van Beeck, The Down town Jazzband onder leiding van Roef- fie Hueting en het kwartet Jo Budie. In het avondprogramma zendt de KRO „Leeuw met verlof" uit, een door Claude Denis en Pierre Nivollet ge schreven komisch luisterspel, dat in 1957 werd bekroond met de eerste prijs van de Radio Télévision Fran- gaise. Later op de avond voert het Radio Philharmonisch Orkest onder lei ding van Willem van Otterloo de Ouver ture in D gr. t. van Haydn uit, waar- s Lands Kroniek kerde eens een boek te schrijven. Maar de kinderen werden groter, twee hel pen mee in het bedrijf en drie stu deren. En zo kreeg deze boerendochter moeder, huisvrouw en zakenvrouw, een beetje meer de handen vrij om haar grote verlangen, het schrijven van een roman, In daden om te zet ten. Als geboren Friezin kon zij het Fries goed verstaan en spreken, maar om het ook volkomen goe d te kunnen schrijven volgde ze een cursus. Ze slaagde vorig jaar mei voor het diplo ma B., dat een brede opleiding vraagt en alleen nog maar gevolgd kan wor den door de Friese akte voor het on derwijs. Mevr. Lootsma-Smidstra heeft geen ulo, hbs of iets dergelijks gevolgd. Maar dat ze talenten had bleek al op school door haar voorliefde voor zin gen en reciteren. Later kwam dit nog duidelijker tot uiting, toen zij meedeed aan wedstrijden en prijzen won. Ook het toneelspelen had haar g;rote be langstelling en als declamatricewordt ze ook thans nog vaak gevraaagd. Na een aantal jaren in de boerderij te hebben gewerkt, werd ze verpleeg ster. Het boek van mevr. Lootsma-Smid stra is getiteld „De ienlike wei", het zal ongeveer tweehonderd bladzijden groot worden. Niemand wist dat ze het schreef, behalve dan natuurlijk haar man en kinderen. Het boek speelt in de Friese Greithoek, waaruit de schrijfster zelf afkomstig is, en ge deeltelijk in de stad Utrecht. Vooral in sfeerbeschrijving en persoonstype ringen ig deze levensroman bijzonder geslaagd. ]\Tog net voor het einde van het I Y jaar telde de Leidse veemarkt de „opkomst" van het 200.000ste dier, een feit, dat men niet zonder meer wilde laten passeren. Nament het gemeentebestuur kwam wethouder J. Drijber naar de veemarkt. Hij staat Hoog in de nok van het circus, zwieren gestalten door de ruimte. Het is een geregeld ko men en gaan, telkens heen en terug, nu eens in een duizelingwekkende snelheid, dat plotseling met een tar tende traagheid, als geldt het een langzame opname. In de korte mo menten van rust ziet men haar staan, lachend en wuivend; twee vrouwen gebruind en elegant onder het dak van Carré in Amsterdam, verloren in een vreemde, benauwen de wereld die niet meer houvast biedt dan de smalle gekromde armen van een reusachtig anker. De Mandos-sis- ters; Jenny en Margaretha, twee slanke en lenige madammeke's uit het Brusselse. Zij reizen en trekken de wereld rond met hun bijna twee meter hoge anker van hout met dun ne Ijzeren platen beslagen. Zij werpen het uit in alle grote circussen en theaters, al meer dan 24 jaar lang in de greep van het succes dat hen niet loslaat. Wij herinneren ons in de oorlog als kleine jongen vol bewondering naar de Mandos-sisters te hebben opge- blikt, toen wij aan de hand van onze vader de 'bonte wereld van het circus binnenstapten. Dat was bij Strassbur ger in Carré. Nu zeventien jaar later hebben wjj haar bij Strassburger te ruggezien met het vermetele spel op het rondsuizende anker en de draai ende as, onverminderd groots en spectaculair. De gewone circusbe zoeker zal zich daarover niet verba zen, hy verwacht trouwens niet an ders. Maar zy die iets weten van de grote opkomst van dit genre nummers, de enorme concurrentie, kunnen begrijpen welke inspanning gevraagd wordt om zich al die jaren lang op het eerste plan van de „lucht- sensaties" te handhaven. De Mandos-sisters vechten er voor en ze blijven er verrassend jong by. Hun nummer bezit allure, op een of andere bijzondere wijze heeft het een speciale binding met het publiek, dat met gespannen aandacht de angst aanjagende verrichtingen van deze acrobates volgt. Zes jaar geleden leek het optreden van de Mandos-sis ters definitief afgelopen toen, notabe- ne in haar geboorteplaats. Jenny uit de armen van Margaretha slipte en met een schrille kreet naar beneden viel. Zy brak haar ruggegraat, maar bracht er gelukkig het leven af. Een jaar lang heeft men niets meer van de Mandos-sisters vernomen, tot dat zij er opeens weer zijn, als van ouds het daverende geweld van ap- laus en voetengestamp opstygt naar enny en Margaretha Mandos, hoog boven de oprijzende trechter van het publiek. En eenmaal terug op de begane grond, in de magische kring van de piste, nemen de meisjes een nieuwe hulde in ontvangst, lichtelijk be vreemd, als het ware verlegen met haar verschijning, maar altijd la chend en buigend, wuivend naar alle kanten, om dan snel met een paar speelse huppels te verdwijnen achter de gardine Een huisvrouw uit Bolsward schreef een roman. Ze stuurde tiet manuscript onder het pseu doniem „Margriet" in voor de roman prijsvraag van de Kristlike Fryske Folks Bibleteek (KFFB), een vereni ging die momenteel bijna elf duizend leden telt en in het afgelopen jaar 25.000 Friese boeken plaatste. Het boek werd bekroond met de eerste prijs, MEVR. G. LOOTSMA-SMIDSTRA bekroonde roman.... groot f 2000. Dit betekende een ware verrassing in de Friese boekenwereld, want er was niemand die nog ooit van de schrijfster, mevr. G, Lootsma- Smidstra, had gehoord. Deze in 1908 in Wommels ge boren en thans in Bolsward wonen de huisvrouw had ook nog nooit eer der een verhaal of een boek geschre ven. Ze heeft een druk gezin, met vijf kinderen en een zaak die ook van haar nogal wat tijd vraagt. Haar man heeft namelijk een expeditiebedrijf en dit betekent ook voor de vrouw des hui zes veel drukte met telefoontjes, boodschappen e n dergelijke dingen. Neen, vertelt ze ons? toen de kinderen klein waren toen ging het echt niet, hoewel ik er jaren geleden al over pie- hier oog in oog met een fraaie geit, die als nr. 200.000 te boek staat. Links staat de directeur van de markt- en havendienst, de heer M. Wijma. Het Institutt for Atomenergi (I.F.A.) in Oslo heeft het Re actor Centrum Nederland een bedrag geschonken van een kwart miljoen gulden. Het ligt in de bedoe ling dit bedrag te bestemmen voor de stichting van een bibliotheek in het onderzoekcentrum van het RCN te Petten. Zoals bekend geschiedt de samen werking tussen I.F.A. en R.C.N. door de groei van het centrum in Petten thans in de vorm van gemeenschap pelijke projecten, welke zowel in Kjel- ler als in Petten worden uitgevoerd. Men zal zich herinneren, dat Ne derland indertijd aan Noorwegen een schenking heeft gedaan, waardoor de bouw van de Noors-Nederlandse re- actorschool in Kjeller mogelijk werd. Deze school is in april 1958 in gebruik genomen. (Advertentie) Een oude maatschappij met moderne opvattingen een eeuw levensverzekering HEESWIJK, 29 dec. De trekking van de loterij, georganiseerd door het Actiecomité Norbertynenabdy-Jabalpur- India, welke ten doel heeft financiële steun voor de bouw van een abdij in In dia voor inlandse Norbertijnen aldaar, is uitgesteld. Aan de minister van Justi tie werd verlof gevraagd de trekking welke op 15 december had moeten plaats vinden, te mogen doen voor 1 april 1961. Als pryzen zyn aan deze loterij ver bonden de mogelijkheid tot een bepaald bedrag (eerste prijs ter waarde van ƒ5000) opdracht te geven aan een (of enkele) levende Nederlandse of Vlaam se kunstenaars om te laten maken wat men graag heeft. Men is geheel vrij in de keuze van de kunstenaar. In totaal is 20.000 gereserveerd voor nrUzen. Advertentie) na Michel Debost, fluit en Christian Ivaldi, piano, werken spelen van Rous- sel en Poulenc. De AVRO zendt vanavond een ver korte versie op grammofoonplaten uit van „Eine Nacht in Venedig" van Jo- hann Strauss, uitgevoerd door solisten en het Weens Kamerkoor en het Weens Symfonie-orkest onder leiding van Ru- dolf Moralt. In de rubriek „Rijkdom der welluidendheid" kan men vervol gens luisteren naar werken van Ditters von Dittersdorf, Veracini, Schubert en Nardini. Opneming in deze rubriek ic niet noodzakelijk een bewijs van instemming. AMSTERDAM, 31 dec. Op de gang van zaken by de kabinetsforma tie lopen de visies van de parlemen taire redacties der landelijke bjjaden nogal uiteen, alhoewel het merendeel het welslagen van de informateur ver wacht. „Trouw" is het Onige blad dat van daag in de kop van zijn overzicht het algemeen optimisme niet tot uitdruk king brengt. In dat opschrift wordt slechts melding gemaakt van de moei lijkheden waarop de informateur gis teren is gestuit. En het overzicht zegt O.a.: „Do protestantse en liberale bewinds lieden hebben tot laat in de avond met hun K.V.P.-collega's vergaderd. Tussen de a.r.-bewindslieden en de vertegen woordigers van de a.r.-fractie bestaat wel overeenstemming over de formu lering van de informateur. Daarmede was in feite het conflict uit de wereld want dat was niet ontstaan tussen het kabinet en de a.r.-fractie. maar tussen minister Van Aartsen en de a.r.-fractie. Niets staat dus meer een restauratie van het kabinet-De Quay een extra parlementair kabinet n.b.l in de weg. Dr. Bruins Slot had zich natuurlijk niet kunnen binden tegenover de in formateur, omdat zyn fractie eerst maandag bijeenkomt en ongetwijfeld precies zal willen weten waar zij aan toe is, maar gezien de verklaring die deze fractie halverwege de week heeft uitgegeven en gezien ook de sfeer, waarin de besprekingen tus sen de informateur en de verschillen de a.r.-leiders waren vei lopen, was het niet te verwachten dat er van die zijde nog moeilijkheden zouden komen. Dat er niet van de KVP- ffactie, maar van de K.V.P.-bewinds lieden nog eisen zouden komen, had niemand verwacht. Dat er een eis zou komen om „de terugtocht van de protestantse fracties" in de regeringsverklaring op te nemen was eenvoudig uitgesloten. De inwilliging van een dergelijke eis zou immers het extra parlementaire karakter van het kabinet in de voegen aan tasten." De „Nieuwe Haagsche Courant" (Christelijk-nationaal) wijst er in een na beschouwing over het ontstaan van de kabinetskrisis op, dat er in ons parle mentaire leven onderscheiden soorten van moties zijn. Er zyn moties die niets naders beogen dan het gevoelen van de Kamer weer te geven. Er zyn moties die beogen aan vertrouwen of wantrouwen in het rege ringsbeleid uitdrukking te geven. Het kon wel eens zyn, dat de hele situatie is terug te leiden tot een mis verstand, en wel een misverstand over de functie van de onderhavige motie die leidde tot de kabinetskrisis. In het algemeen behoeft een motie ze ker geen dwingend effect te hebben. In dit geval deelde regering echter mede, dat zij de motie wenste te beschouwen als voor zich van dwingend karakter. Met zulk een verklaring moet een re gering voorzichtig zyn. Een motie is het recht van de Kamer. Het is het recht van de regering om, tenzij een motie duidelyk als een uiting van wantrouwen is bedoeld, haar naast zich neer te leg gen. Maar mag zij aan een motie een strekking geven als niet door de indie ners bedoeld? Toch is dit laatste hier geschied Ech ter, door aldus te handelen beroofde de regering de Kamer als het ware van haar recht om, zonder verdere conse quenties, per motie een wens te for muleren Onder deze omstandigheden had de Kamer zy het onder protest, de motie geen voortgang moeten doen heb ben. Er zyn dus van twee kanten fouten ge maakt, waarbij uiteraard de gevolgen van die, door de Kamer gemaakt, het grootst zyn. Maar ook de regering gaat niet vrijuit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7