Jaarwisseling onverwacht rustig in België Parlement hervat morgen behandeling „Eenheidswet n Si i Congolese troepen raken onderling slaags Militairen van Moboetoe landen in Roeanda-Oeroendi KHROESJTSJEV WIL U-2- INCIDENT VERGETEN Kremlin herhaalt zijn hoop op betere verhouding met V.S. 1 D VAN LOON'S IRMA W. C. J. TIMERS Bestand in socialistische guerilla Eyskens hekelt „democratie socialisten van V.S. gaan boren in de aardkorst Belangrijke functie voor neger Ruimtehondje is moeder geworden Ethiopiërs doden grensnomaden Communistische invasie in Laos Politieke nieuwjaarswensen Kardinaal Wendel, van München, plotseling overleden Het weer Bisschop Dïbelius treedt af 1960 HOUDT REGENRECORD Laatste overleg over regerings verklaring Voor onderzoek van binnenste der aarde Strjelka of Bjelka? Bemanning Indisch schip gered door „Dalerdijk" Somalïland MOBOETOE- EN LOEMOEMBA-GEZINDEN 1 log meer en betere woningen 1 lakken van WA6EMAKERS TEOUN S. Y. hoogglans T E 0 S 1 L K zijdeglans éeëUÜM\^"ée/orei/ou Sui/f Wind neemt toe Het weer in Europa Vandaag einde crisis' Motie-Andriessen basis voor oplossing MAANDAG 2 JANUARI 1961 84ste JAARGANG No. 30713 BRUSSEL, 2 januari (A.N.P.) Nieuwjaarsdag, de dertiende dag van de stakingen is in België rustig verlopen. Er was zelfs een „bestand" in de communiqué oorlog, die de afgelopen twee dagen over het verloop van de stakingen is gevoerd. Oudejaars avond was in de Belgische hoofd stad levendiger dan de kerstda gen. Tot een grote toeloop in de restaurants, schouwburgen en bioscopen kwam het echter niet. De meeste Belgen hadden door de beperkingen van het treinverkeer en het ontbreken van de traditio nele feestverlichting in Brussel er de voorkeur aan gegeven thuis te blijven. f*.. AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-40 Bloemendaal I Suède dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantooi Beverwijk Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red ömuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: I. J. W Boerrigter en Mr W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en Ml/ Severit». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-noogt© De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Vcor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. In een toespraak voor de radio heeft minister-president Eyskens zaterdaga vond herhaald, dat de „regering voor het geweld niet kan en niet zal wijken." „Sedert vorige week is een verkeerd voorgelicht deel van de bevolking in be roering gebracht om, op straat, politie ke beslissingen af te dwingen. De inzet is veel meer dan de herstelwet, die op zichzelf reeds voor ons land van levens belang is. Het gaat om niets minder dan het bestaan en de werking van on ze parlementaire instellingen zelf." Het wordt in Brussel dan ook vrijwel zeker geacht, dat indien het tot overleg tussen de regering en de socialistische vakbonden zou kunnen komen over de onderdelen van de „eenheidswet", dit niet zal gebeuren, voordat het parle ment morgen de behandeling daarvan heeft hervat. Zowel de regering als de beide regeringspartijen wensen in ieder geval, dat de strijd in het parlement en niet uitsluitend daarbuiten wordt gestre den. Verdere krachtige maatregelen kunnen dan ook worden verwacht voor de handhaving van orde en rust, verze kering van de vrijheid van arbeid, de garantie van de eerste levensbehoeften van de bevolking en de normale functio nering van de openbare diensten. Inmiddels worden door de socialis tische vakbonden voor morgen de dag waarop het parlement weer bij eenkomt in alle delen van België nieuwe betogingen voorbereid. In Luik en in Verviers is tijdens het weekeinde een achttiental arrestaties ver richt. De aangehoudenen worden ver dacht van mishandeling van werkwilli gen en een commandant van de rijks wacht en van het plegen van sabotage daden. Op enkele plaatsen zijn gisteren spij kers op de wegen gestrooid. In de Bori- nage patrouilleert de rijkswacht met bull dozers om de versperringen op te rui men, die de stakers op de wegen aan brengen. Dikwijls worden de barricades weer opgeworpen, zodra de handhavers van de orde uit het gezicht zijn verdwe nen. Vrijdag werd reeds door officiële kringen in Brussel medegedeeld, dat de wegen m dit gebied op 25 plaatsen wa ren gebarricadeerd. In Bergen zijn in de oudejaarsnacht de etalageramen van twee plaatselijke dag bladen vernield. Twee stakers werden aangehouden. Een werd op heterdaad betrapt bij het opbreken van een straat. De andere had op een weg nabij Bergen een arts aangehouden en aangevallen. Burgemeester in arrest De burgemeester van Namen en een socialistisch lid van de gemeenteraad zfln gisteren gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan sabotage aan veertig bussen, aldus heeft de politie meegedeeld. De sabotage zou zijn ge- tleegd in een garage in het nabijgelegen alzinnes. Zeven personen die er even eens van worden verdacht bij deze kwestie betrokken te zijn zijn reeds voor de rechter van instructie verschenen. De Westduitse vakvereniging van transportarbeiders heeft er bij haar le den op aangedrongen de schepen die vanwege de staking in België naar Westduitse havens gedirigeerd zijn niet te lossen. De voorzitter van de organisa tie, Adolph Kummernuss, noemde het eventuele lossen van dergelijke schepen „stakingbrekerswerk dat niet gevergd kan worden." De Belgische collega's voeren geen politieke maar een zuivere vakbewegingsstrijd tegen de „dictato riale inkrimping" van hun lonen en so ciale voorzieningen, aldus Kummernuss. Het besluit van de vakvereniging was na ruggespraak met de internationale transportarbeidersfederatie te Londen genomen. NEW STORK, 2 jan. (Reuter) De president van de Amerikaanse Nationa le Academie van Wetenschappen, dr. Detlev Bronk, heeft meegedeeld dat be gin maart een begin wordt gemaakt met proeven die ten doel hebben vanaf een schip een gat te boren door de aardkorst om de samenstelling van het binnenste van de aarde te onderzoeken. De plaats van de proeven is bij het eiland Guadelupe aan de westkust van Mexico. De zee is daar ongeveer 3.600 meter diep. Volgens dr. Bronk kan een dergelijke boring het best op zee geschieden om dat de aardkorst daar dunner is. Men zal op zee slechts door een gesteente- schaal van ongeveer vijf kilometer dik te moeten boren. Als men op het land zou boren, zou men door een steenlaag moeten gaan, die vij- tot zesmaal zo dik is. Zaterdagochtend hebben stakers in Brussel een „stille tocht" gehouden uit medeleven met degene die de dag tevoren bij de manifestaties was gedood. Men ziet hier de stoet met niet ontplooide vaandels op de boulevard Anspach gaan langs een bioscoop waar een film van het koninklijk huwelijk wordt vertoond. De gekozen president van de Verenigde Staten, Kennedy, heeft de neger Robert Weaver benoemd tot directeur van het federale bureau voor woningbouw en de financiering hiervan. Nog nimmer heeft een neger zo'n hoge regeringsfunctie gekregen. Weaver is bekend om zijn militante houding in de strijd tegen de rassenscheiding. Weaver is voorzitter van de „Nationale Vereniging voor de vooruitgang van kleurlingen". MOSKOU, 2 jan. (UPI) De „Praw- da" heeft bericht, dat een hond die een ruimtereis had gemaakt, moeder was geworden. Zoals bekend werden in augustus van het vorige jaar de hon den Strjelka en Bjelka in de ruimte geschoten. Wie van de twee de geluk kige moeder is geworden, werd niet vermeld. Ook over de gezondheidstoestand van de jonge dieren werd niets gezegd. De dieren waren niet in verwachting toen zij in een ruimte-cabine naar boven wer den gebracht. De deskundigen hadden altijd gezegd, dat zij geen mens de ruim te in zouden schieten voordat zij er ze ker van waren, dat zijn nageslacht geen afwijkingen zou gaan vertonen, en dat hij dus zonder gevaar de reis door de ruimte zou kunnen maken. BREST, 2 jan. De bemanning van het bijna 8.000 ton metende Indische vrachtschip „Indian Navigator", waar op brand was uitgebroken, is zaterdag door drie schepen, die te hulp waren ge komen, gered. Het Indische schip be vond zich op ongeveer 270 km ten wes ten van Brest, toen de machinekamer in brand vloog. Het vuur breidde zich snel uit en de bemanning ging in de reddingboten. De s.o.s.-seinen van de „Indian Navigator waren onder meer opgevangen door de Britse schepen „Florian" en „Menestheus" en het ruim 10.000 ton metende Nederlandse schip „Dalerdijk" ulj Rotterdam. De drie schepen wisten ae bemanning van de „Indian Navigator op te pikken. MOGADISCIO, Somaliland, 1 jan. (UPI) Ethiopische troepen zouden, gesteund door mitraillerende vliegtui gen meer dan honderd Somalische grens nomaden gedood en vele anderen ge wond hebben tijdens incidenten in het afgelopen weekeinde, aldus onbevestig de berichten. Over de incidenten is nog niets offi cieels bekendgemaakt maar de rege ring van Somaliland heeft haar ambas sadeur in Addis Abeba opdracht gege ven een krachtig protest bij de Ethio pische regering in te dienen. De Ethiopi sche radio-omroep heeft getracht de incidenten te verkleinen en gezegd, dat een „politie-actie" nodig was tegen So- mali-nomaden op Ethiopisch grondge bied. De burgeroorlog in Laos heeft zich toegespitst sinds troepen uit een communistisch land (vermoedelijk Noord Vietnam) het land binnengedrongen zijn om de Pathet- Lao te helpen in de strijd tegen de westers gezinde regering. De foto toont troepen van deze regering, die de laatste dagen verliezen hebben geleden. (Zie ook pag. 7). MOSKOU, 2 jan. (Rtr., UPI) De jaarwisseling heeft de leiders van het Kremlin en andere staatslieden weer alle aan'eiding gegeven tot betuigingen in woord en geschrift van hun goede be doelingen. En ais altijd waren die van premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie weer het opzienbarendst. Op het traditionele nieuwjaarsfeest in het Krem lin zei hij dat Rusland graag wilde dat het „ongelukkige U-2-incident" met het aftreden van president Eisenhower tot het verleden zou gaan behoren. Ook merkte Khroesjtsjev op, dat hij zijn betrekkingen met de Verenigde Staten gaarne zou verbeteren, omdat een ver betering van de betrekking :n tussen alle landen voor een groot deel afhangt van die tussen de Sovjet-Unie en de V.S. Dit laatste wordt nog eens herhaald in een nieuwjaarsboodschap aan de toekomsti ge Amerikaanse ^resident, John F. Ken nedy. Kennedy heeft voor deze attentie be dankt en de hoop geuit, dat de betrek kingen tussen de Sovjets en de V.S. ge- mondeling gedane uitlating over het 2-incident reageerde Kennedy met to verslaggevers hem daarnaar vroegen. Behalve premier Khroesjtsjev he: (Advertentie) HOOFDAGENT D.K.W. en Auto Union TELEFOON 51301-55446 ZIE ADVERTENTIE OP PAG. 10 LEOPOLDSTAD. 2 jan. (AFP, Rtr, UPI) Troepen van de militaire machthebber in Congo, kolonel Moboe toe, hebben gisteren bij Boekavoe, op de grens van de provincie Kivoe en Roeanda-Oeroendi, een beheerschaps- gebied van de V.N., gevochten met troepen, die op de hand van de afge zette premier Loemoemba zijn. Hierbij zouden negen soldaten van Moboetoe gewond geraakt zijn. De V.N.-politie- macht kwam niet tussenbeide. De Loe- moemba-gezinde militairen zouden het eerst geschoten hebben. De V.N. vatten dit incident zeer hoog op, omdat Mo- boetoes troepen de Congolese grens overschreden hebben en een land bin nengetrokken zijn, waar de volkeren organisatie bijzondere verantwoordelijk heden draagt. Kolonel Moboetoe had vrijdag mee gedeeld, dat zijn troepenbewegingen in Kivoe slechts een aflossing van reeds daar gelegerde eenheden ten doel hadden. Een communiqué, gistermiddag uitge geven door de Belgische beheersschaps- autoriteiten in Oesoemboera de hoofd stad van Roeanda-Oeroendi, maakt mei- ding va|} een verzoek van president Kasavoeboe van Congo aan de Belgische regering om vliegtuigen van de Con golese luchtmacht toe te staan gebruik te maken van het vliegveld van Oesoem boera, omdat het vliegveld van Boeka voe daarvoor te klein is. De Beleteche regering kreeg dit verzoek 1 Ze® het communique erder - toen de troe pen al geland waren. De regerimr heeft toen opdracht gegeven de troepen met consideratie te behandelen en ze on verwijld naar de grens van Roeanda- Oeroendi en Congo te geleiden heteeen gistermorgen geschiedde. De Belgische regering die aan de stakingsmisère haar handen al vol heeft kreeg van secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. ook het verzoek om niet mee te helpen aan de verplaatsing van troe pen van kolonel Moboetoe. President Kasavoeboe beëindigde gis teren zijn driedaagse reis door de pro vincie Kasai, waarvan de helft op de hand van Loemoemba is, terwijl de j®st MiiS'S Xan I" de Congolese zuid-westelijke provincie Kasai heerst hongersnood onder de ^npk'io nipt zondpr rnppiii^fl. p honderdduizenden vluchtelingen. Naar schatting sterven er per dag tweehonderd Innen Tn Rakwanca Hp hi .eil ver* mensen aan ondervoeding. De Verenigde Naties en het Internationale Rode Kruis rlp Miinstaat" kwam hot tA van trachten de nood te lenigen, maar tot nog toe hebben zij het voedselgebrek met 1 een r®- afdoende kunnen bestrijden. Men ziet hier een vrouw van de Baloeba-stam met twee kinderen in een ziekenhuis te Bakwanga, waar zij ter behandeling zijn opgenomen wegens ondervoeding. C W: n te bevestigen tot stand kan worden ge bracht indien de landen en in de eerste plaats de grote mogendheden gebruik maken van alle bestaande mogelijkheden tot oplossing van de belangrijke proble- van de dag zoals de algehele ontwa pening ei de verzekering van de vrede in Europa en alles nalaten, wat een oplossing van die vraagstukken kan verhinderen. In 'n Russische boodschap aan premier Macmillan van Engeland wordt herin nerd aan he* gesprek tussen deze tn Khroesjtsjev. Macmillan antwoordde daarop, dat 1960 hem in dit opzicht wel enige teleurstelling heeft gebracht. In Khroesjtsjevs nieuwjaarsboodschap aan bondskanselier Adenauer van West- Duitsland wordt de hoop geuit, dat 1961 de oplossing mag brengen van de kwes tie van de beide Duitslanden, een op lossing, waarvoor een vredesverdrag door de Sovjet-leider als de meest ef fectieve wordt aanbevolen. (Advertentie) met s 2 - vv/t, 00ÏÏ yq. gelrecht vlag-incident met Kalondii Kasavoeboe weigerde te rijden in een auto, die niet met de nationale Con golese vlag versierd was. Daarom liep hij in stromende regen naar het paleis van Kalondji, waar beide staatslieden elkaar nochtans publiekelijk omhelsden Kasavoeboe ondervond vooral in delen van Kasai, waar de bevolking veelal Loemoemba aanhangt, een vijandige be- MÜNCHEN, 2 januari (KNP) Op oudejaarsavond is plotseling een nur nadat hij het Te Deum in de kathe draal van München had aangeheven, overleden Josef kardinaal Wendel, die tijdens het consistorie van 1953 door paus Pius XII tot kardinaal was ge creëerd. De begrafenis is deze week don derdag. Kardinaal Wendel is op 27 mei 1901 in Blieskastel, bisdom Spiers, gebo ren, Hij werd op 30 oktober^1927 pries ter gewijd en in 1941 tot bisschop. In 1943 bezette hij de zetel van het dio cees Spiers tot 9 augustus 1952, toen de paus hem verplaatste en tot aarts bisschop van Münchcn benoemde. Van dat ogenblik af was het al bijna zekci dat bij in het college van kardinalen zou worden opgenomen. Dit geschied de op 12 januari van het vorig jaar Kardinaal Wendel, die een zeer groot aanzien in Duitsland genoot en om vele initiatieven bekend is, was ook leger bisschop van het ogenblik af, dat Duitsland weer een eigen leger mocht oprichten. De opzet van het Eucharis tisch Congres, dat vorige zomer in München gehouden werd, was zijn werk. ROME. Tijdens de pontificale H. Mis, welke de paus op nieuwjaarsdag in de St.-Pieter heeft opgedragen, heeft hij in enkele woorden zijn grote ont roering uitgesproken over de plotselin ge dood van kardinaal Wendel. De paus vroeg aan de 4000 zangertjes, die tijdens de H. Mis hadden gezongen, met hem te willen bidden voor de kar dinaal. In een voor de St.-Pieter on gebruikelijke en diep ontroerende stilte hebben toen de 4000 zangertjes het Re quiem in het Gregoriaans gezongen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223516 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige, later krach tige en langs de kust harde wind tussen zuid en zuidwest. Morgen: Zon: 8.48-16.41. Maan: 18.34-9.20. BERLIJN, 2 jan. (UPI) Bisschop Otto Dibelius heeft zijn definitief voor nemen aangekondigd, begin van dit <aar af te treden als hoofd van de Duitse Evangelische Kerk. Hij zei, dat hij zich niet herkiesbaar zou stellen wegens zijn hoge leeftijd. Hij is 80 jaar oud. De bisschop maakte zijn voornemen bekend in een artikel over kerkelijke problemen in het Westberlijnse blad „Der Tag". DE BILT, 3 jan. Het afgelopen jaar I960 heeft meer regen gebracht dan enig jair sedert het begin der waarnemingen in 1850, meer dan een eeuw geleden dus. Veigens een voorlopige berekening be draagt het landgemiddelde van de neer slag 940 mm tegen 719 mm normaal. Het record had tot nu toe 1950 gehouden met een gemiddelde op 300 plaatsen van 901 mm bedroeg. Het aantal uren zonneschijn was te De Bilt 1355 tegen 1595 uren normaal. Het was het somberste jaar sedert 1937. Juni was de enige maand die belangrijk zon niger weer dan normaal heeft opgele verd. In De Bilt kwamen 10 (normaal: 24) zomerse dagen en 44 (normaal: 67) vorstdagen voor. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Helder sneeuw 6 2 6 Ypenburg regen 5 3 1 Viissingen regen 5 3 1 Eelde gen. bew. 4 2 1 De Bilt geh. bew. 5 2 0 Twente licht bew. 4 2 0.1 Eindhoven regen 5 3 0.1 Z.-Limburg geh. bew. 5 2 0 Stockholm sneeuw 1 -1 1 Oslo sneeuw 1 -0 0.3 Kopenhagen zw. bew. 3 3 2 Londen zw. bew. 8 4 8 Amsterdam regen 5 2 0.3 Brussel regen 4 2 0.2 Luxemburg geh. bew. 2 0 0 Parijs regen 4 3 4 Nice half bew. 9 6 17 Berlijn onbew. 4 -2 0 Frankfort zw. bew. 3 1 0 München geh. bew. 0 0 0.5 Züricn geh. bew. 1 0 3 Wenen sneeuw -0 -1 0.2 Innsbruck mist 0 -1 6 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 2 jan. De vooruit zichten omtrent een spoedige oplossing van de politieke crisis blijven gunstig. Vandaag worden de laatste besprekin gen gevoerd, eerst in de fracties, die hun fiat nog moeten geven op het ont- werp-regeringsvcrklaring, dat door het kabinet is aanvaard en bijgewerkt, daar na zo nodig tussen informateur, frac ties en eventueel nog het kabinet, als er nog meer retouches zouden worden aan gebracht, die nader overleg vereisen. Zolang het intern beraad der fracties niet is beëindigd kan echter niemand geheel zeker zijn omtrent de uitslag. Altijd kunnen op het laatste ogenblik nog wel moeilijkheden ontstaan. Het verlan gen naar een hernieuwde samenwer king is echter vrij algemeen. Van de K.V.P. zijn geen weerstanden meer te verwachten, omdat de oplos sing op de motie-Andriessen berust. De A.R. zal na de golf van protesten, die in deze partij door de leden zelf is ont ketend, zeker geen aanleiding meer vin den om aanvallen op het compromis van de informateur te gaan onderne men. De minste toeschietelijkheid is nog te duchten van de C.H.U. Deze partij heeft zich zoveel mogelijk buiten het ru moer gehouden, dat rond het conflict is ontstaan, waaraan de C.H.-fractie overigens zelf terdege heeft bijgedragen door voor de motie-Van Eibergen te stemmen. Het is opvallend, dat de C.H. van daag voor de tweede maal na een eer ste bijeenkomst van zaterdag de con cept-regeringsverklaring gaat bestude ren. Verwacht wordt, dat vooral de heer Tilanus in de fractie eventuele par tijpolitieke overwegingen, die op kunnen komen uit de rivaliteit met de A.R., zal weten te onderdrukken. Zijn partij heeft zich altijd op gouvernementeel standpunt gesteld en steeds verkondigd zoveel mogelijk constructieve bijdragen te willen leveren. Er is één punt, waar in A.R. en C.H. geheel overeenstem men: er moet meer worden gewaakt tegen het uitlopen van de „vrije sec- tor" in de w, ningbeuw Wanneer het inderdaad gelukt deze week Kamerdebatten te houden over de regeringsverklaring, die de minis ter-president zal afleggen, is dit de kort ste politieke crisis, die Nederland na de oorlog heeft meegemaakt. Volgende week, op 10 januari, zal dan het debat over de begroting van Onderwijs met een week vertraging kunnen worden gehouden. (Advertentie) EEN IN ALLE OPZICHTEN VOORSPOEDIG 1961 wordt U toegewenst door de SANITAIR 1 ELECTRO-TECHNISCH BEDRIJF RADIO EN TELEVISIE KRITZINGERSTRAAT 1 - 8 en 10 HAARLEM TELEF. 52101 OTTAWA, 2 jan. (Rtr) Canada heeft nu, bij de intrede van het nieuwe jaar, te kampen met grote werkloos heid. Er zijn sinds de laatste wereld oorlog nog nooit zoveel werklozen ge weest als thans en dit ondanks de hard nekkige pogingen van de regering om de werkgelegenheid te bevorderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1