Kerstboombranden in Haarlem Rijkskweekschool wint scholier entoernooi Baldadige jeugd stookt op vele plaatsen „fikkies" Landelijke wedstrijd van dans school Griffioen in Haarlem TAXI 13000 Beverwijker wint Haarlems scholierenschaaktoernooi „Kijk Uit" uit IJmuiden weer volop in de running BRIEVEN PUCK speelt „De verliefde garnaal" Zwak gespeelde, flauwe klucht Vakantiespelen voor de jeugd van lezers II N.-HOLLANDSE SCHAAKBOND BASKETBALL MAANDAG 2 JANUARI 1961 PAGINA 3 Wielrijder ernstig gewond Films Haarlem, e.o. Toneel Muziek Burgerlijke Stand Haarlem Bloembollen-Ballroom-Cup99 v. d. Willigen Mr. G. C. Trio Pim Jacobs met vocaliste Rita Reys in sociëteit De Slof R. G. Wolthuis verliet Bloemendaalse politie Mutaties De Kampioen wint van Olympia met 31 Haarlemse atleten op voetbalschoenen Jaarfeest van De Bataaf Amsterdams Ballet in Stadsschouwburg Plechtige Hoogmis door pater Bergman Oud-parochiaan van het Kleverpark Basketballuitslagen IKOR-dienst uit Haarlem Nieuwe aanwinsten katholieke leeszaal JAN WIEGAN OVERLEDEN Moet dat zo doorgaan? HAARLEM, 2 jan. Hoewel er za terdagmiddag op een aantal plaatsen in de stad kerstboomverbrandingen waren georganiseerd, zijn er toch ook in de oudejaarsnacht nog vele bomen in brand gestoken. Omstreeks half een 's nachts werden er op de hoek Oranjeboom- straatBrouwersstraat twintig bomen en op de hoek Brouwersstraat-Jan van Nieuwenhuisstraat tien bomen verbrand. In de Santpoorterstraat werd ook een tiental bomen ,,in de fik" gestoken. Op het kruispunt Eindenhoutstraat-Vreden- hofstraat-Berkenrodestraat werden op een hoop brandende bomen ook nog autobanden gegooid, zodat het vuur in een ommezien hoog oplaaide. De brand weer was in alle gevallen echter spoe dig ter plaatse. De Haarlemse kwajongens deden zich niet alleen te goed aan oliebollen, maar kwamen ook tot enkele baldadigheden. In de Jan Haringstraat werd de wegaf- zetting gesloopt en werden de schragen dwars over de rijbaan gegooid. Op het Jephtaplein klommen zes jongens op de motorkap van een bestelwagen, die ernstig werd ingedeukt. De schade be droeg ongeveer 45,-. Een 15-jarige jongen uit de Duven- voordestraat beleefde minder plezier aan zijn vuurwerk. De donderslagen, rotjes en gillende keukenmeiden vatten direct vlam. Door het vuur werden zijn colbertjas, overjas en shawl aangetast. De jongeman kwam er wonderwel zon der brandwonden af. Tijdens de georganiseerde kerst boomverbrandingen in de middagu ren werden in Haarlem Noord meer dan 1400 bomen verbrand, in Oost in totaal 575 en in West ongeveer 300 Vele honderden kinderen en ook enke le ouderen hebben aan dit gloedvol le schouwspel enkele uren plezier beleefd. HAARLEM, 2 jan. Gistermiddag omstreeks drie uur is een 24-jarige ver tegenwoordiger uit Haarlem zeer ern stig gewond, toen hij op de kruising Gen. Cronjéstraat-Paul Krugerstraat met zijn fiets in botsing kwam met een personenauto. De wielrijder reed in de Cronjé- straat en verleende geen voorrang aan de uit de Paul Krugerstraat komende auto, bestuurd door een 28-jarige re clamechef uit Amsterdam. De verte genwoordiger is met enkele hoofdwon- {Jen ren zware hersenschudding naar het St.-Joannes de Deo Ziekenhuis over gebracht. Zijn fiets werd totaal ver nield. a.l. CINEMA PALACE: „Alles de lucht in' (2e week): 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Een stem in de mist", 18 Jr. (2e week); 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: „Echt iets voor Conny", alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend 10.30 en 11.30: Het huwelijk van Koning Boudewjjn en Dona Fabiola. LUXOR: „Flitsende degens", 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus: 2, 7 en 9.25 u.: „Mrs Miniver". 14 jaar. REMBRANDT: „Zo zal je er een hebben", a.l. (2e week); 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. ma.: „Parachutisten-comman do". 14 jr.; Di. t.m. do.: „Dodenval in Dakota", 14 jr.; 2.30, 7 en 9.15 uur; STUDIO: „Doctor in love", 18 jaar; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Maandag en dinsdag 8.15 uur: „Rebecca", 18 jaar; Di. en do. 2.30 uur: „Van de regen in de drup", a.l. Wo. 2, 3, 4, 7.30, 8.30 en 9.30 uur: Het huwelijk van Koning BoudeWijn en Dona Fabiola. Do. 8.15 uur: „Faust". 18 jr. Maandag 2 januari Minerva Theater, Heemstede, 2.30 uur: Het Haags Jeugdtoneel in „De avonturen van Dik Trom in het circus". Dinsdag 3 januari Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep „Theater" in „Lijmen" een satyrisch blij spel van Willem Elsschot. Bewerking van Manuel van Loggem. Onder regie van de Vlaming Fred Engelen. In de hoofdrollen: Lo van Hensbergen, Bernhard Droog en Ingeborg Elsevier. (Première). Dinsdag 3 januari Concertgebouw, 8.15 uur: Concert door het N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends. Solisten: André Gertler, viool en Sonia Kurwin, alt. Programma: Bonporti, Monteverdi, Vivaldi, Wagner en Alban Berg. BEVALLEN van een zoon: G. J. Sessink-Blokker; A. S. van Damme-Vo- gel; H. P. van Veidhuijsen-van der Horst; A. C. Stevenhaagen-van Loeve- zjjn; P. C. Budding-Peute; A. M. C. Glas-Peperkoorn. BEVALLEN van een dochter: E. J. Hoogeboom-van Woudenberg; J. C. Bont-Konijnenberg; C. Gregoire-Bom- beeck. GEHUWD: L. van Rijn en E. M. H. Loper; K. Schutte en E. H. Anten; J. A. Doornbosch en W. M. van den Berg. OVERLEDEN: H. H. G. Muylaert- van Gasteren, 79 jr., Orionweg; J. P. Fortuin-Romp, 74 jr., Kleverparkweg. HAARLEM, 2 jan. De generaal is voor twee maanden op dienstreis. De generaalsvrouw verveelt zich in de ambtswoning, waar zij moet achterblij ven en schoolt het militair dienstperso neel om tot burger-hotelpersoneel. Er komen Amerikaanse gasten. Over en weer wordt men verliefd, hetgeen in de hand gewerkt wordt door de leugentjes die de onbestorven weduwe moet ver zinnen om het geval aannemelijk te maken en het toppunt van vrolijkheid komt als de generaal onverwacht te rugkeert. De misverstanden zijn niet van de lucht en de clou is dan wel, dat de staatssecretaris van defensie zelf in het „hotel" van de generaals vrouw komt logeren. Alles dreigt uit te komen, maar de staatssecretaris is met zijn vriendinnetje, zodat via een beetje chantage alles toch nog in het reine komt. Dit alles werd gisteravond in de Haarlemse schouwburg als nieuwjaars voorstelling opgediend onder de titel „De verliefde garnaal". De Toneel groep „Puck" begint langzamerhand zijn goede naam te verliezen. „De ver liefde garnaal" is een vervelende klucht, waar men de koddige situatie al een half uur tevoren voelt aanko men. Wanneer men dan bedenkt, dat de spelenden gisteravond op het kritie ke moment steeds moeilijkheden had den met hun tekst, dan kan men be grijpen dat het allemaal loodzwaar over het voetlicht kwam. Overigens zouden wij de verontruste volksverte genwoordigers, die zich onlangs opge wonden hebben over de vertoning van Sartre's „De duivel en God" willen aanaden, de voorstelling van „De ver liefde garnaal" eens te gaan zien. Het zal wel voor altijd een geheim van ons gesubsidiëerd toneel blijven, waar om Puck deze klucht op het repertoire heeft genomen. Een zichzelf respec terend dilettantengezelschap zou er zich voor schamen. Ik kan me voor stellen, dat regisseur Egbert van Pari don er zich niet door geïnspireerd voel de. Zijn regie bepaalde zich tenminste tot het aandikken van de kluchteffec ten. Herman van Elteren had een ge noeglijk decortje ontworpen en Nell Bakker verzorgde de goedklinkende vertaling. Van Bernard van Beurden was het marsdeuntje aan het begin der bedrijven. Van de spelers bereikte feitelijk al leen Bob Verstraete enig niveau als de kinderlijke Amerikaanse gast Larry Hoffman, Sylvain Poons en Ellen de Thouars waren tezeer in gevecht met hun tekst om nog aan spelen toe te komen. Albert Abspoel, Ria Vroemen, Leen Jongewaard en Marie-José Nys- ten speelden toegewijd, maar niet erg overtuigend het huispersoneel. Jan Gre- fe zocht het als oppasser van de gene raal in het dikke kluchtwerk. Frans Koppers maakte van een andere Ame rikaanse gast een goed gek type en Bob Goedhart speelde de scheef schaat sende staatssecretaris. We zullen dus maar weer wachten of Puck nog eens revanche komt nemen. Niet voor jeug dig publiek. J. W. v. d. V. HAARLEM, 1 januari Op de stra lende dag waarmee het nieuwe jaar in zette hadden zich feestelijke wolken uit het hele land samengepakt in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond. Wolken van tule namelijk, in alle tere kleuren die men zich kan bedenken zweefde over de dansvloer, op het rit- me van tango, slowfox, quickstep en Engelse wals, herinneringen oproepend aan de romantische belle époque. De sierlijke zwier bleek niet voorbehou den te zijn aan menuet en Weense wals, maar evenzeer te kunnen wor den opgeroepen door de moderne stijldansen. Het jonge dansinstituut voor katho lieken van Cees Griffioen organiseerde in het landelijk wedstrijdprogramma van het Cultureel Verbond van r.k. dansleraren, „San Filippo Neri", de „Bloembollen-Ballroom-Cup"-wedstrijd voor amateurs. Onder het grote aantal van 134 deel nemende paren bevonden zich topfigu ren van de Nederlandse katholieke danssport. De lager geklasseerde deel nemers en de belangstellenden konden heel fraaie figuren uitermate sierlijk, op hoog niveau en soms heel muzi kaal zien uitvoeren. Het klaterend ap plaus dat opklonk telkens wanneer een ingewikkeld figuur gaaf werd gedanst, Advertentie De burge- HAARLEM, 2 januari meester van de gemeente Haarlem mermeer, mr. G. C. van der Willigen, zal dinsdag 10 januari voor de Vere niging Haarlem spreken over „De Haarlemmermeer in verleden en he den". De lezing wordt gehouden in res taurant Brinkman en begint om 8 uur. HAARLEM, 2 jam In de Jazz- sociëteit „De Slof" zong op Nieuwjaars dag niemand minder dan Rita Reys, volgens insiders de fabuleuze jazz-zan- geres met meer dan Europese ver maardheid. Zij werd begeleid door het trio Pim Jacobs bestaande uit Wim Overgauw, gitaar, Ruud Jacobs, bas, en Pim Jacobs, piano. Deze drie instrumentalisten gelden in ons land als de belangrijkste vertegen woordigers van een nieuwe richting, de z.g. moderne jazz een stijl, die door gebrek aan spontane improvisatie bij sommige jazz-musici wel eens te veel celebraliteit vertoont. Uit het optreden van het trio Pim Jacobs sprak echter mede door het stuwend spel van de leider een ritmische en harmonische ge avanceerdheid, waarbij de bassist zijn tegenstem op een virtuoze manier trok, terwijl het swingelement bij de gitarist geenszins ontbrak. Door de vrij onbeholpen geluidsinstal latie klonk het geheel keihard en wei nig genuanceerd, tekortkomingen, die wij niet op rekening van de executanten mogen schrijven. De vocaliste Rita Reys bezit een stemtype, waaraan men in het begin moet wennen. Evenals bij de legendarische Bessie Smith, die men de keizerin der blues noemde, is ook bij haar het expressief zingen de belang rijkste factor. Een hoogtepunt vormde ongetwijfeld het suggestief -gezongen ..Summertime" uit Gerswhins onsterfe lijke negeropera „Porgy and Bess". A. Krt. OVERVEEN, 2 jan. In de gym nastiekzaal van het hoofdbureau van politie in Overveen heeft dezer dagen de heer R G Wolthuis, C Scsulzlaan 65 in Dumlustpark, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van bet korps genomen. De scheidende boofdagent-rechercheur Wolthuis, die op 26 november vijfen vijftig jaar werd, ontving van dr. D. H. Peereboom voller, burgemeester van Bloemendaal, het gebruikelijke ge schenk onder enveloppe. De hoofdinspecteur-korpschef van de Bloemendaalse politie, de heer J. Voer man, prees de heer Wolthuis voor zijn werk in Bloemendaal in de afgelopen ruim dertig jaar. De heer Voerman bood namens het korps een schemer lamp aan. Mevrouw Wolthuis ontving bloemen. Vervolgens spraken nog de heren J. L. de Rave, inspecteur van politie en voorzitter van de Politie Sportclub Bloemendaal, de brigadier-rechercheur C. Baas en namens de Algemene Politie Bond, afdeling Kennemerland de heer P. Trappel uit Zandvoort. Na het uiten van tal van vriendelijke woor den werden de heer Wolthuis geschen ken aangeboden. De vertrekkende politieman zal op 1 maart in dienst treden van het Natio naal park „De Kennemerduinen". Hij zal daar met controle-werkzaamheden worden belast. Met ingang van 1 januari is bij de Bloemendaalse politie de agent J. Die- mer bevorderd tot hoofdagent; de as pirant-agenten L. van der Meij en L. Corneilje werden bevorderd tot agent van politie. Wegens zijn benoeming tot hoofda gent-administrateur bij de politie in Woerden gaat dezer dagen de heer J. Kordes te Bloemendaal de Bloemen daalse politie verlaten. HAARLEM, 31 dec. Het vier en twintigste scbolierenschaaktournooi, ge organiseerd door de Haarlemse Scho lieren Schaak Bond, dat in de Grote en Kleine Bridgezaal boven restaurant Brinkmann, drie dagen van ongekende spanning en wedstrijdgenoegen heeft gebracht, is ten einde. Zes en zeven tig jeugdige schakers hebben, verdeeld in twee groepen, gevochten om de hoog ste schaakeer van dit tournooi. Uitein delijk is de zeventienjarige. H. Mos- tertman, leerling aan het Pius X colle ge te Beverwijk, winnaar geworden in de hoofdgroep, waarin hij op de laat ste wedstrijddag in een bijzonder span nende partij, de zeventienjarige E. Lm- mers van het Kennemer Lyceum uit Overveen, maar net wist te kloppen. De twee rivalen hebben het zich niet gemakkelijk gemaakt. De partij duurde bijna drie uur. Toen nog niet naar de einduitslag viel te raden, hadden beide spelers nog tien minuten in de klok staan. De tijdnood bracht Lammers waarschijnlijk van zijn stuk want het eindspel van hem was bijzonder zwak. Hij kon dan ook moeilijk anders dan snel beslissen en zetten, toen zijn klok- wijzer al dreigde te vallen, toe te stem men in een roekeloze ruil waarvan de geroutineerde Mostertman direct pro fiteerde. Ook in het bijtournooi ontbrak het niet aan spanning. Vier kanshebbers be twisten elkaar hier tot het allerlaatste moment de hoogste eer. G. van Stra ten van het Marnix gymnasium bleek in deze groep de sterkste. Het overigens bijzonder goed ge organiseerde tournooi telde op deze laatste dag één incidentje. Twee deel nemers in de bijgroep konden het niet eens worden of hun partij nu pat of mat stond. Voor dat eeri jury zich met het geval kon bemoeien aan meningen van de zijde van het pu bliek was natuurlijk geen gebrek veegde men de stukken van het'bord. Men heeft de fout toen willen her stellen met een aantal „vluggertjes" en later is de partij overgespeeld. Toen degene, die in de eerste partij zeker van de overwinning dacht te zijn verloor, kwamen de tranen. Men heeft de ongelukkige H. Spruit van de Prinses Irene m.u.lo. toen maar de prijs voor de onfortuinlijk- ste speler toegekend. Zijn tegenspe ler was de twaalfjarige Paul Smit, de jongste deelnemer, die eerst drie maanden geleden met het schaak spel in aaraking kwam. Hij kreeg in het bijtournooi een zesde prijs. De heer J. Lankamp, voorzitter van de Noord-hollandse Schaokbond, ver richtte de prijsuitreiking. De heer Lan kamp noemde het tournooi een aardig evenement, dat jaarlijks buiten de Bond om wordt georganiseerd. „We moeten dat zo laten", aldus spreker, „dat is prettiger" De heer Lankamp bracht dank aan de drie bestuurders van de Haarlemse Scholieren Schaak Bond J. J. V. de Tombe, O. K. de Jong en B. de Poel voor de vele dagen (mis schien ook nachten)die ze aan de voor bereiding hadden besteed en voor hun zwoegen tijdens hét tournooi. Vervol gens overhandigde de heer Lankamp de winnaar H. Mostertman de wisselbeker, waarop ook de naam voorkomt van de schaakmeester Bouw meester, die in 1948 het tournooi won en de bokaal, welke was beschikbaar gesteld door het gemeentenestuur van Beverwijk. De bokaal gaat dus weer terug naar Beverwijk. E. Lammers kreeg de medaille, beschikbaar gesteld door de gemeente Haarlem en de me dailles van de gemeenten Heemstede eIL ?>enlS:ndaal gingen respectievelijk naar P. Noordeman van de H.B.S. te Yo nlro11 L de JonS. leerling aan de U.T.S. te Amsterdam. In het bii- t™» Smg <Je tweede prijs een me daille van het gemeentebestuur van Velsen naar D. Kist. De enige deel neemster, Cobi Mes van de Da Costa medaJUe een herinnerings- HAARLEM, 2 jan. In de zo lang zamerhand tot een vaste traditie van nieuwjaarsdag uitgegroeide voetbal- wedstrijd tussen de wielrenners van „De Kampioen" (Haarlem) en „Olympia" (Amsterdam), die gisteren weer in het „Van der Aartsportpark" te Haarlem- Noord werd gespeeld, hebben de voet ballende renners uit de Spaarnestad met 3-1 gewonnen. In de eerste speelhelft hadden zij reeds door Jan v.d. Horst met 1-0 de leiding genomen, maar kort na de her vatting wisten de hoofdstedelijken de gelijkmaker te scoren. Door doelpunten van Thijs Bouma en Toon Rutte werd het tenslotte toch nog een 3-1-overwin- ning voor „De Kampioen". De „oudjes" van beide verenigingen kwamen eveneens tegen elkaar in het veld en sloten hun partijtje af met een 2-2 gelijkspel. HAARLEM, 2 jan. Nieuwjaarsdag hebben de atleten van de HAV „Haar lem" en de r.-k. atletiekvereniging „Holland" opnieuw hun spikes uit- en de (geleende) voetbalschoenen aange trokkén voor de jaarlijkse ontmoeting. Het is een aardige en zelfs spannende wedstrijd geworden, waarvan de rust stand (2-2) ondanks mooie kansen aan weerszijden tot het einde onveranderd bleef. Dat bij de felle sprints van de bui tenspelers of de formidabele hoogte- sprongen van de halflinies de bal wel eens vergeten werd deed aan de zui vere spelvreugde niet af. Dat de ge renommeerde werpers de uit-ballen at letisch zuiver maar voetbaltechnisch onzuiver weer in het veld wierpen, vond geen fluit- noch vlagkritiek van de scheids- en grensvechters. Men liet de (in)-werpers hun anders gerichte technische scholing onbestraft toe. Toch kwamen de „Hollandse" bui tenspelers Henk Klink en Joop v. d. Griendt zo nu en dan tot verrassend gevaarlijke voorzetten. Beiden benut ten éénmaal een niet te missen kans van elkaar. Voor „Haarlem" zorgden Jaap de Reus en Rien Knol tussendoor en achteraf voor de gelijkmakers. In de rust hadden beide elftallen volle vrede met de bereikte stand en de niet elkaar dekkende overtuiging dat de winst in de tweede helft zou komen. De kansen om die overtuiging waar de maken zijn er voor beide teams inderdaad geweest, maar goed verdedigen van de achterhoeden ener zijds en het onbenut laten van vrije schietkansen deed de wedstrijd eindi gen met de ruststand, (2-2). Vooraf hadden de jongens van twee juniorenelftallen eveneens hun weke lijkse conditietraining, onderbroken voor een „metsie". Hier waren de jeugdige wapendragers beter dan de oranjebroekjes, meer speciaal de doel- verdedigers. Het werd 5-0 voor Haar lem, met drie goede en twee sofdoel- punten. HAARLEM, 2 jan. Het jaarfeest van de Halfwegse wielerclub „De Ba taaf", dat zaterdagavond 28 januari in het gebouw „Tivoli" te Zwanenburg wordt gehouden, belooft na het zo bij zonder succesvolle seizoen 1960 weer een voltreffer te worden. Aan dit feest wordt medewerking verleend door „de Wama's", conferencier Willy Vervoort en echtgenote Tonny Boucher. V oordat om acht uur het eigenlijke feestpro gramma begint, vindt er een uitgebrei de huldiging plaats van de kampioenen en de ploeg, die in Wijk bij Duurstede voor „De Bataaf" het clubkampioen schap op de weg behaalde. Zondag 8 januari houdt „De Bataaf" in het clublokaal „De Keyzerskroon te Halfweg zijn jaarvergadering. Tevens vindt daarbij de prijsuitreiking plaats van de verschillende in 1960 gehouden competities. TT De „Oliebollenrit" van de Haarlem se wielerclub „De Kampioen", waarbij geen fiets aan te pas kwam en die meer het karakter van een hardloopwedstrijd droeg leverde de navolgende uitslag op- 1. Th. Mathot, 2. W. de Korte 3. M. Rutte, 4. W. v. d. Aar, 5. R Wag ner 6 F. Vaars, 7. W van Slooten, 8 J v d. Horst, 9. G. Wagner, 10 E Sminia. Er waren 28 deelnemers. 'Zondag 15 januari worden door „De Kampioen" in het „Van der Aarts port- park" drie nummers van de vptka om de „Kessler"-beker afgewerkt te weten de 100 meter hardlopen, het kogelstoten en verspringen. Deze vijf kamp wordt gecompleteerd door een veldloop en hoogspringen. kenmerkte de deskundige belangstel ling van het publiek. De jury, gevormd door de heer en mevrouw Lier (Den Haag), voor de vierde achtereenvolgende maal lande lijk kampioenspaar professionals voor Latijns-Amerikaanse dansen, en de heer J. Merkelbach (Amsterdam), geen van allen georganiseerd in het katholieke verbond, kende de prijzen toe. In de hoofdklasse viel de eerste prijs toe aan het paar F. v. d. Steen-N. Sta ring uit Den Bosch. In de eerste klas se waren de gelukkigen T. Dirriwach- ter en E. Esbach uit Den Bosch; in de tweede klasse H. Beks en L. Bos- ma uit Bergen op Zoom; in de derde klasse A. Meesters en N. Teunissen uit Bergen op Zoom en in de vierde klas se F. Heijmans en R. Booiïng uit Apel doorn. Op dit eerste door Dansschool Grif fioen georganiseerde concours bleek het peil, ook in stijlvolle kleding, op merkelijk verbeterd ten opzichte van de wedstrijden van vorige jaren. De katholieke dansscholen in den lande blijken over voldoende „mooi materi aal" te kunnen beschikken. Dit blijkt met het nodige idealisme tot ontwik keling te worden gebracht. De classificatie zal echter nog iets scher per moeten worden gejureerd om de hoofdklasse gelijkwaardig te doen zijn aan die van de neutrale wedstrijddan sers. HAARLEM, 2 jan. Het Amster dams Ballet, onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme, komt donder dag 19 januari naar de Haarlemse Stadsschouwburg. Het programma ver meldt: Les Sylphides, Bachianas Bra- sileiras, Soirées musicales. Mouve- ments symphoniques, Pas de deux „Le cygne noir" uit de 3e akte van Le lao des cygnes, en De Kameleons. In „Soirées musicales" en de pas de dues „Le cygne noir" zullen Rosella Highto- wer en Alexander Kalioujny als gast- solisten optreden. - Dinsdag 3 januari Filmvoorstellingen voor 6-10-jari- gen: 9 uur verenigingsgebouw Haarlem Zuid-West, Kam. Onnes- straat 83; 11 uur Leonarduszaal, Westergracht; 2 en 4 uur Stads- doelen. Gasthuisstraat, vlak bij de Botermarkt. Filmvoorstellingen voor 10-14-jari- gen: Om 11 uur Jeugdhuis „Dei ning", Ripperdastraat 13a; 2 uur verenigingsgebouw Haarlem Zuid- West, Kam. Onnesstraat 83: 4 uur Leonarduszaal, Westergracht. Grond-tekenen voor 6 t/m 14-jarigen: 2 uur Luciaschool, Pretoriaplein. HAARLEM, 2 jan. Op 11 decem ber werd pater Adalbert Bergman uit Waalwqk als Franciscaan priester ge wijd. Daar de familie Bergman vele ja ren in Haarlem heeft gewoond en hier vele vrienden en kennissen heeft, droeg de neomist ook in zijn vroegere pa rochiekerk, die van het H. Hart in het Kleverpark, een plechtige hoogmis op. Dat was gisteren, toen de jonge pries- ster op de eerste dag van het nieuwe jaar in het hem nog vertrouwde Haar lem was teruggekeerd. Met assistentie van de paters W. Prinsenberg (diaken), A. Verwey (sub diaken), H. .v.d. Linde (ceremonia- rius) en pastoor A. Louwe (presbyter) droeg hij de hoogmis op. Het parochieel koor zong o.l.v. de heer P. Broersen en begeleid aan het orgel door Aat Broer sen, de Missa Pontificalis van Perosi. Pastoor Louwe feliciteerde tijdens zijn nieuwjaarstoespraak de jonge preis ter en tekende in het kort de betekenis van het priesterschap. In het vroege middaguur gaven zeer velen acte de présence om pater Bergman in De Schuylenburcht te feliciteren. HAARLEM, 2 jan. De competitie in de Noordhollandse Schaakbond heeft zich de afgelopen week beperkt tot be slissingen in afgebroken ontmoetingen, Derhalve kwamen betrekkelijk weinig resultaten uit de bus, maar die mochten er dan ook zijn. In vele gevallen werd namelijk vastgelegd of een team tot de kampioenskandidaten gaat behoren dan wel dat men in degradatiezorgen komt. Zo slaagde het IJmuider Kijk Uit erin de onlangs verdaagde strijd tegen Heemstede met winst af te ronden. Via een 4,5-3,5-score werden de beide res terende partijen arbitraal remise ver klaard. De IJmuidenaren zitten nu weer volop in de running. Heemstede zal zich waarschijnlijk geen illusies meer maken. In de eerste klasse speelden Bloemen, daal en V.H.S. 3 gelijk. Het betekende het eerste winstpunt voor de V.H.S.-ers die zich daarmee althans voorlopig van de rode lantaarn ontdeden. Bloemendaal kwam door dit resultaat twee punten op Halfweg achter en zal beslist het onderling duel moeten winnen om een promotiekans te behouden. De r.-k schaakclub H.W.P. zorgde ervoor niet verder op Kijk Uit 2 en Santpoort achter tg komen en versloeg daartoe V.H.S. 4. Met één punt achterstand en o.a. nog te spelen de wedstrijden H.W.P.-Santpoort 2 en Santpoort 2-Kijk Uit 2 zijn de Haarlemmers beslist niet kansloos. Bloemendaal 3 liet zich in de beide resterende partijen uit het treffen met Castricum 2 bij het uitspelen de kaas van de boterham eten. Het verloor de HAARLEM, 2 januari De finales van het jaarlijkse schoolbasketbaltoer- nooi zijn ook dit jaar weer een waar festijn geweest. Het mudvolle Krelage- huis heeft gedaverd op zij" grondves ten door de spreekkoren, het getoeter en het belgerinkel. Binnen de Ionen werd de eer van de diverse scholen weer met enthousiasme en dikwqls goed spel verdedigd. Bij de oudste meisjes won het Lo- rentzlyceum de winnaarsfinale, na een goede wedstrijd, van het Lourens-Cos- terlyceum met 24-17. Bij de verliezers in dezelfde afdeling klopte de Klaas de Vriesschool de Ketelaar-ULO met 17-11. Zeer eenzijdig was de strqd om ae eerste plaats bij dé jongste meisjes. Het ploegje van het Marnix van Sint Aldegondelyceum klopte de Hildebrandt- ULO met niet minder dan 26-0! De verliezersfinale was hier voor het Lo- rentz, dankzij een 9-6 zege op de Prin ses Ireneschool. Bij de jongste jongens-verliezers klopte het Triniteitslyceum het Chris telijk Lyceum met 29-23. Bij de oudste jongens moesten de Triniteitslyeuïsten echter de eer aan het Lormtzlyceum laten (44-18). De winnaarsfinale der jongste jon gens was van goed gehalte. Bij de rust leidde de Klaas de Vriesschool met 9- 7. In de tweede helft moest het Mar- nix-lyceum echter de kracht der Juno plantsoenbewoners ondervinden. Eind stand 29-13. De hoofdschotel van de avond was de finale bij de oudste jongens tussen de Rijkskweekschool en het Marnixly- ceum. Ondanks het feit dat de Kweek school enkele geroutineerde krachten telde ging de strijd volkomen gelijk op, hetgeen leidde tot de 16-15 rust stand. Aanvankelijk leek de Kweek school in de tweede helft verder uit te zullen gaan lopen. De Marnix-jongens bleven echter verbeten terugkomen. Onder een maximum aan spanning kwam de eindstand met 40-37 in het voordeel van Ie Rijkskweekschool. HAARLEM, 2 januari De uitsla gen voor de basketball competitie ge speelde wedstrijden luiden: Dames: Antilopen 3S.C. Haarlem 3 14-rl3; HOC 2-Exercitia 38-16; Heren: Typhoons 4-White Stars 2 lë-50; S. C. Haarlem 2-HOC 3 36-18; Z.B.V.S. 2-Exercitia 32-48; HOC 2- HCK 36-25. HAARLËM, 2 jan. De Doopsge zinden in Nederland vieren dit jaar de vierhonderdste geboortedag van Men- no Simons. Ter gelegenheid hiervan zendt het I.K.O.R., het Interkerkelijk overleg in radio-aangelegenheden, op zondag 29 januari een kerkdienst uit vanuit het onlangs gerestaureerde „schuilkerkje" van de Doopsgezinden in de grote Houtstraat. De Haarlemse predikant ds. S. M. A. Daalder, die voorzitter is van de Algemene Doops gezinde Sociëteit, zal in deze radio dienst Menno Simons herdenken. Bender, Wunschkost; Bischof, Befehl ohne Genade; Demi, Sonnenmaske, oder der gejagte Jager; Döblin, Ham let, Oder die lange Nacht nimmt ein Ende. Erb, Der Redakteur; Galser, Die sterbende Jagd; Gurdon, Felder vom Wind bestellt; Hinrichs, Schwarz- brot; Hohoff, Die verbotene Stadt; La- kotta, Genèvieve gewinnt; Lernet-Ho- lenia, Das Finanzamt; Oberer, Schwarz- Sommer kehrt zurück; Richter, Die Jagd des Gejagten; Schallas, Das Ein- horn und die Löwen; Schaper, Attentat auf den Machtigen; Schaub, Der grosze Friede von Krassnikowa; Schneider, Der ferne König; Schöler, Bewegtes Jahr mit Barbara; Seeliger, Peter Voss der MillionendiebSeghers, Auf- stand der Fischer von St. Barbara; Tetzner, Wenn ich schön wahre; Weid- lich, Der Knilch und sein Schwester- schen; Wiebe, Vater badete jeden Tag; Zerna, Rieke Jury. HAARLEM, 2 jan. In de leeftijd van 86 jaar is op Oudejaarsdag in het ziekenhuis St.-Joannes de Deo over leden de heer Jan Wiegan, die vele jaren organist is geweest in de parochie kerk van Overveen. De heer Wiegan heeft na de dood van zijn vader meer dan vijftig jaar lang een pianohandel gedreven in de Zijlstraat. Hij volgde zijn vader ook op in Overveen, waar hij reeds als vijfjarige jongen aan het orgel de Vespers begeleidde. Tientallen jaren is hij daar organist geweest. Laat stelijk ook directeur-organist. Toen hij van een welverdiende rust ging genie ten bleef hij zijn vak trouw en stemde hij tot voor enkele weken nog piano's. laatste partijen en daarmee de gehele wedstrijd. De uitslagen zijn: Overgangsklasse Kijk Uit-Heemstede 5%-4% (bord 2. J. Blok-K. Altena %-%; bord 8. C. J. Gor- dijn-H. Muusze %-%). Eerste klasse: afd. B: Bloemendaal-V.H.S. 3 5-5. Tweede klasse: afd. C: V.H.S. 4-H.W.P. 4-6. Der de klasse: afd. C: Castricum 2-Bloemen- daal 3 5y2-4%. Enkele rangschikkingen vertonen het volgende beeld: Overgangsklasse: V.V.V. 6 uit 4; V.H.S. 2 4 uit 2 en een onbesliste wedstr.; Kijk Uit 4 uit 3; Rolland 4 uit 3 en een on besliste wedstr.; Heemstede 3 uit 3; Zaandam 2 1 uit 4; Pat Mat 0 uit 3. 2C: Kijk Uit 2 en Santpoort 2, beiden 5 punten; H.W.P. punten; De Torens en Bloemendaal 2 2 punten; V.H.S. 4 0 punten (allen uit 3 gespeelde ont moetingen). Plaatsing van ingezonden stukken („Brieven van Lezersbetekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de 'plaatsing onttrekt zich echter met aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zendenIn het alge meen is ondertekening met naam en adres vereisttenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen ctanwezig acht van deze regel af te wliken. Het is bekend, dat het Verbond voor Veilig Verkeer al het mogelijke doet, om de verkeersveiligheid te bevorderen. Zo laat het o.a. voorlichtingslessen ge ven op de scholen voor voortgezet on derwijs. Aan het verslag van een der gelijke les ontlenen we de volgende ge gevens aangaande verkeersongevallen in Nederland: 1958: 137.000 ongevallen, 40.000 gewonden, 1604 doden; 1959: 150.000 ongevallen, 43.000 gewonden, 1718 doden; 1967: in verband met reeds bekende gegevens vermoedelijk 1850 doden. Volgens een Duitse statistiek speelt bjj één-kwart van de dodelijke ongeval len de alcohol een fatale rol. Als dat bij ons ook zo is, betekent dit, dat in 1958, '59 en '60 respectievelijk ruim 400 ongeveer 429 en ruim 460 mensen het leven verloren bij verkeersongevallen, waarin de alcohol een fatale rol speel de. Natuurlijk moeten op dezelfde reke ning ook een deel van de gewonden gesteld worden. En dat in Nederland, dat het matigste land heet te zijn! Het grote publiek schreeuwt om zware straf fen voor de schuldigen. Wij hebben daar in bepaalde gevallen geen bezwaar te gen, maar wij weten ook, dat de groot ste schuld vaak niet ligt bij de chauffeur. Velen van hen weten niet, dat zelfs bij een gering verbruik het waarnemings vermogen van het oog en het reactiever mogen al minder worden. Ook weet men vaak niet, dat in een glas bier, sherry en jenever evenveel alcohol voorkomt en in een glas port nog meer. De grootste schuld ligt o.i. bij de nood lottige gewoonte om bij allerlei gelegen heden alcohol te drinken, aan te bie den en zelfs op te dringen, ook aan hen, waarvan men niet weet, of zjj wer kelijk matig kunnen blijven. Want niet allen kunnen dit. Er zijn er, die, als er verdriet of tegenslag is, vergetel heid in de roes zoeken en er zijn er ook, die langs die weg volslagen alcoho list worden. Van die drankslachtoffers hebben we er in ons land 40.000. Een ieder, die een gast alcohol aanbiedt of zelfs opdringt, is schuldig. Autoriteiten die op recepties port of sherry aanbie den, terwijl ze weten, dat vele bezoekers per auto naar huis terug moeten, zijn in hoge mate schuldig, omdat van hen verwacht wordt, dat ze weten wat ze doen. Centraal Drankweer Comité, Haarlem. BLOEMENDAAL, 31 dec. Van 8 tot en met 29 januari zal in huize „Bloe- menheuvel" aan de Bloemendaalseweg te Overveen een tentoonstelling wor den gehouden van schilderijen en te- keingen, die Rudolf Bonnet op Bali en in Italië heeft gemaakt. De expositie wordt 7 januari, 's middags om drie uur, door de heer Jan D. Voskuil ge opend. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 5 uur en op zon dagen van 2 tot 5 uur. (Inderdaad wordt van iemand, die een glas sherry of port aanbiedt, ver wacht dat hij weet wat hij doet. Hij biedt namelijk een glas port of sherry aan. Maar dat is iets anders dan iemand te dwingen het op te drinken, laat staan er te veel van te drinken. Men legge niet te gauw de verant woordelijkheid bij degene die hoogstens de aanleiding helpt scheppen tot iets wat door het verkeerde gebruik van de ander tot misbruik kan worden en daar door tot gevaarlijke situaties kan leiden. REDACTIE).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3