Ontgoochelingen overwinnen en de strijd Wij hopen van het leven een succes te maken Vader en kind omgekomen bij brand in Maastricht Poging om zoontje te redden kost gezinshoofd het leven BETREKKELIJK, RUSTIGE IAAR WISSELING IN ONS LAND In Den Haag enkele politie- charges en waterkanon nodig Brand in Rijswijk vernielt jeugdhuis paters Salesianen NIEUWJAARSREDE PROF. DE QUAY: Moedig optreden na vliegongeluk bij Eelde DEENSE KUNSTSCHAT VERNIELD Tijd voor een oliebol Voetgangster bij aanrijding gedood Bescherm RDTERSEPT 150 jongens snel in veiligheid, geen persoonlijke ongelukken MAANDAG 2 JANUARI 1961 PAGINA 5 M eikbezorging Bedrijfschap krijgt meer bevoegdheden Jan Boon overleden Directeur-generaal Vlaamse radio en televisie Politie-salarissen Voorlopige regeling is een compromis" Man van dak gevallen en omgekomen Tragisch ongeluk op oudejaarsdag In Den Haag in 1960 57 doden in verkeer Prins en prinsessen in Lech In Terneuzen Drie personen bij ontploffing gewond ANWB-onderscheiding voor H. Schut Benoemingen bisdom Rotterdam Record-aantal ideeën bij Hoogovens MAASTRICHT, 2 januari Een felle brand, die gisteravond even na tien uur in de bovenwo ning van de distilleerderij en wijn handel Stollenwerck op de hoek van de Bourgognestraat en de Alexander Battalaan uitbrak, heeft twee mensenlevens geëist. De eigenaar van de zaak, de 42- jarige heer N. Stollenwerck werd ip de bovenverdieping van de ■voning dood aangetroffen evenals eijn jongste kindje, de éénjarige Tommy. Beiden zijn vermoedelijk loor verstikking om het leven gekomen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG, ROTTERDAM, AMSTERDAM, 1 januari Over het geheel genomen is de jaarwis seling in ons land in de grote steden en elders zonder omvang rijke ordeverstoringen verlopen. In de meeste plaatsen, waar zich vorig jaar relletjes hebben voor gedaan, had de politie ditmaal uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. In Rotterdam, Den Haag en Amsterdam en ook in Utrecht was de politie mét meer personeel dan gewoonlijk op de been. Van het intensief surveil leren is een goede preventieve werking uitgegaan. In verschil lende steden moest de brandweer uitrukken, o.a. in Utrecht, in de meeste gevallen om in te grijpen waar kerstbomen in brand waren geraakt. De jaarwisseling in Den Haag verliep ditmaal wel niet héle maal rustigmaar de ongere geldheden waren toch heel wat minder ernstig dan ande re jaren. De dienaren van het gezag hadden zelfs de gelegen<- heid rustig een oliebol te eten. Verkeersongelukken Kindje in wandel wagen ge» - 4 Heroïnecomplot was amateuristisch99 Leverancier is nog niet achterhaald Oorzaak vermoedelijk kortsluiting Na twaalven Twee mannen getroffen Sleepboot „Upesi verspeelt lichter Poging tot aanranding JOYRIDERS MAKEN BROKKEN Jeugdige inbrekers actief in Breda Geen onthouding op Driekoningen DEN HAAG, 2 jan. De demissio naire minister-president, prof. dr. J. E. de Quay heeft gisteren in de morgenuren voor de Wereldomroep een nieuwjaarsrede gehouden en daar in o.m. gezegd: „Wij staan, zonder uitzondering voor de opgave van het leven iets te maken. Op welke plaats wij ook in deze wereld zijn geplaatst, welke taak ons ook is toebedeeld, of wij met een gezin dan wel als eenling onze schouders er onder moeten zet ten, wij hopen van het leven een succes te maken." Prof. De Quay herinnerde er in zijn toespraak aan, dat de Amerikaanse DEN HAAG, 31 dec. In het staats blad is opgenomen een koninklijk besluit tot wijziging van het instellingsbesluit van het bedrijfschap voor de detailhan del in melk en melk-en zuivel-produkten. Door deze wijziging krijgt het bedrijf schap ruimere bevoegdheden met be trekking tot overeenkomsten ter ratio nalisering van de wijkbezorging van melk. Het bedrijfschap kon tot nu toe bij verordening eisen stellen waaraan de saneringsovereenkomsten moeten vol doen. Volgens de nieuwe regeling, die over twee maanden ingaat, zal het voor schriften kunnen uitvaardigen, die door de deelnemers aan zo'n overeenkomst in acht moeten worden genomen, zodat het controle kan uitoefenen op de fei telijke naleving der overeenkomsten. BRUSSEL, 1 jan. (U.P.I.) -De heer Jan Boon, directeur-generaal van de Vlaamse uitzendingen van de Belgische radio en televisie, is zaterdagmiddag plotseling op 63-jarige leeftijd over leden. Boon is ruim tien jaar hoofdredacteur van „De Standaard" geweest. In 1939 werd hij directeur-generaal van de na tionale radio-omroep (Vlaamse uitzen dingen). Tijdens de tweede wereldoor log werkte hij voor het Belgische Rode Kruis. Na de oorlog hernam hij zijn functies als directeur-generaal van de Vlaamse uitzendingen van het N.I.R. en daarna van d,e Belgische radio en televisie. Van 1923 tfot 1926 was de heer Boon een actief medewerker van het Vlaams Volkstoneel, eerst als secretaris en daar na als directeur. Hij publiceerde verscheidene boeken, meestal essays. wijsgeer-predikant Emerson eens heeft gezegd, dat het leven een privilege is en als een voorrecht moet worden beschouwd. „Dat is een grote gedachte", aldus spreker, „het houdt in, dat wij ons licht niet onder de korenmaat moeten houden maar het moeten laten schijnen. Het betekent ook, dat, als het leven ons meeloopt en ons de gelegenheid is geboden tot volle ontplooiing te komen, wij daar voor erkentelijk moeten blijven en ons niet in zelfvoldaanheid mogen ver liezen". Bovenal zit daarin de opgaaf, aldus prof. De Quay, om zonder zelfbeklag te vechten tegen teleurstellingen en tegenslagen. Het vraagt vertrouwen en geloof en in ons zelf en in een hogere leiding om met Gods hulp de 'ont goochelingen te overwinnen en de strijd vol te houden en met on talenten te blijven woekeren. Sprekend over de hoop en de ver wachtingen van de mensen zei de heer De Quay, dat deze in de eerste plaats in het persoonlijke vlak liggen. Naast hoop op harmonie of voller levens ontplooiing is er een keerzijde, wij zullen ook teleurstellingen en verdriet moeten incasseren. Maar vandaag ver trouwen wij de wanhoop de baas te blijven: het leven is een voorrecht, wij zullen het naar een toekomst toe op bouwen. In zijn toespraak merkte prof. De Quay voorts op, dat in de twintigste eeuw de tegenstellingen, de strijd en ellende van vrijwel alle volkeren, die deze aarde bewonen, op ons af komen. We voelen ons gegrepen en ontzet over de hartstochten, die op- BUSSUM, 1 jan. De voorzitter van de centrale van politie-organisatie, de heer Mud, heeft verklaard dat het rap port werkclassificatie politiefuncties het volgend jaar zal worden uitge werkt. De heer Mud zei dit in het bin nenlands jaar overzicht van het NTS- journaal. De voorlopige regeling inza ke de politie-salarissen, die dit jaar is bereikt, ziet hij als een compromis. Voor de laagste rang hadden wij graag iets meer bereikt, dan de 50 gul den die uit de bus zijn gekomen, zei hij. Maar dat zat er gezien de opvattingen van de regering niet in. Behaalde winst punten acht de heer Mud dat alle politie-ambtenaren, voor wie de voor lopige voorziening is getroffen, een ver hoging zullen ontvangen, en verder dat de verhoging aanzienlijk beter is dan de aanvankelijk voorgestelde inconve- niëntentoelage. De heer Mud prees zich tenslotte gelukkig dat deze voor lopige regering was bereikt voordat het kabinet ten val kwam. (Van onze correspondent) EMMEN, 2 jan. in Zwartemeer is oudejaarsavond een man van het dak van zyn woning gevallen. Het was de 47-jarige H. Smeeman, die een kerstboom uit de schoorsteen wilde halen. Onbekenden hadden de kerst boom daarin gestopt. De heer Smee man werd door een hartaanval ge troffen en stortte naar beneden. Hij was getrouwd en had vier kinderen. DEN HAAG, 1 jan. In 1960 zijn er in Den Haag 57 personen bij ver keersongelukken om het leven geko men. Op oudejaarsmiddag viel het laat ste slachtoffer, de 82-jarige N. G. P. van der Ark van het Moerbeiplein, die in de Weimarstraat door een tram werd aan gereden. De bejaarde man, die doof stom was, heeft de tram vermoedelijk niet gezien en ook niet kunnen horen aankomen. Hij overleed ter plaatse. INNSBRUCK, 1 jan. (UPI) Prins Bernhard en de prinsessen Irene en Marijke hebben oudejaarsavond met de andere gasten doorgebracht in hotel Post in Lech. De koninklijke gasten waren vrijdag aangekomen om er de wintersport te beoefenen. Een schoorsteenveger met een levend varken in zijn armen, schudde de ko ninklijke gasten by de jaarwisseling de hand om hen een voorspoedig nieuw jaar te wensen. Vanmorgen vroeg was de prins weer op de been om op de Madloch te gaan skiën, vergezeld door de directeur van het hotel. Prinses Irene ging op de Kriegerhorn skiën, terwijl prinses Marijke ging schaatsen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN, 2 jan. Op oudejaars dag heeft zich in een levensmiddelen winkel een zware ontploffing voorge daan waarbij drie personen verwondin gen opliepen. Het ongeluk gebeurde in een kantoortje achter de winkel toen een bediende een lege gasfles wilde ver vangen door een nieuwe. Door een lek aan de afsluiter stroomde het gas door het kantoortje, waar een kachel stond te branden. In de winkel werd een enorme rava ge aangericht. Alle ruiten sneuvelden en de levensmiddelen werden door de zaak geslingerd. De brandweer kon een begin van brand in de kiem smoren. Bij de ontploffing werd de winkelier E. ernstig aan hoofd en handen gewond Ook de winkelbediende B. en het 5-jarig dochtertje van de winkelier kregen ern stige brandwonden. laaien bij de rassentegenstellingen, over de politieke verbetenheid tus sen oost en west en over wat zich afspeelt in de laatste fasen van de volledige liquidatie van een vroeger koloniaal bewind. Prof. De Quay besloot zijn toespraak met zijn luisteraars veel geluk en zegen toe te wensen. „Mogen wij allen leven uit het besef, dat het leven een privilege is en voor ieder mensenkind waard behoort te zijn om geleefd te worden", zo zeide hij. DEN HAAG, 2 jan. Het lid van de wegenwacht, de heer H. Schut uit Ha ren, heeft van de A.N.W.B. een onder- schèidirv voor uitmuntend dienstbetoon ontvangen. Deze onderscheiding heeft de commissaris der koningin in de provin cie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, die tevens vice-voorzitter van de A.N.W.B. is, vandaag in het provinciehuis in Gro ningen uitgereikt. De heer Schut was vrijdag getuige van het ongeval dat nabij het vliegveld Eelde gebeurde met een lestoestel van de rijksluchtvaartschool. Hij zag het vliegtuig neerstorten, bedacht zich geen ogenblik en wist een van de vier inzit tenden, de_leerling-vlieger M. J. W. Stassen, uit het brandende wrak van het vliegtuig te bevrijden. De minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals is voorne mens de heer Schut persoonlijk zijn grote dank te betuigen. ROTTERDAM, 2 januari Mgr. M. A. Jansen heeft benoemd tot pastoor te De Zilk (Allerheiligst Hart van Je zus) de zeereerw. heer H. W. Haselaar, tot pastoor te Rotterdam (H. Jozef), de weleerw. heer F. L. Kok, die kape laan was te Rotterdam (H. Familie), tot kapelaan te Rotterdam (H, Elisa beth) de weleerw. heer W. D. M. van Lijn, die kapelaan was te Leimuiden BEVERWIJK, 2 jan. Bij de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V. werden in 1960 een .re cord-aantal ideeën ingestuurd: 2500. Aan beloonde ideeën heeft het bedrijf een bedrag van 40.000,- uitgekeerd. De afgelopen jaar kwamen er in totaal 14.955 ideeën binnen. De inzender van het 2.500-ste idee van 1960, de heer M. Vallinga te IJmuiden, rangeerder bij de afdeling railvervoer, werd vrijdagochtend op het bedrijf ver rast met een grote taart. Zijn idee een omloopspoor aan te leggen waar door de rangeertijd zou worden bekort zal binnenkort worden beoordeeld. Een van Denemarkens oudstg kunstschatten, een „zonnewagen" met paard, uit hel laat-hronzen tijdperk, is door een jonge man om vrij vage redene vernield, ue dader mengde zich tussen het publiek in het Deense Nationale Museum te Kopen hagen en wierp plotseling een zware hamer dwars door de vitrine, waarin het kostelijk kleinood stond, opgesteld. Experts zijn van mening, dat er goede hoop bestaat het beeldje weer te restaureren. Toen het in 1902 werd ontdekt bestona het ook uit kleine stukjes. Baldadige groepen jongens hielden de politiemannen, zo b.v. in Rotterdam, •'"s-- v' i in de weer, o.a, toen zij probeerden het tramverkeer te hinderen. Naar de mening van de politie en brandweer in Amsterdam heeft de hoofdstad een van de rustigste oude- jaarsvieringen van de afgelopen jaren beleefd. In Drachten (Fr.) waren enkele her riemakers vrij agressief toen de politie handelend moest optreden en zelfs waarschuwingsschoten in de lucht los te. Een 23-jarige jongeman werd daarbij per ongeluk in de rechterbo- venarm getroffen. Als gevolg van verwondingen bij het ontsteken van vuurwerk werden op de meeste plaatsen velen in ziekenhuizen .behandeld. Alhoewel het in Den Haag dit keer niet tot ernstige ongeregeldheden Is ge komen de politie vond het in ver gelijking met andere jaren „vrij rus tig" is zij toch ook bepaald niet zon der incidenten verlopen. In verscheide ne straten heeft de politie, met de blanke sabels charges moeten uitvoeren en een enkele keer moest het impo sante waterkanon in de strijd worden geworpen m de orde te handhaven. Bij deze schermutselingen werden zes personeq gewond: een agent, die een steen tegen de borst kreeg en vijf an dere personen die een sabelhouw op liepen. Van een van hen werd het punt je van zijn neus afgeslagen. Alle ge wonden konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis worden gebracht. In de Inrichting voor Ooglijders aan de Tasmanstraat moesten zich veertig mensen wegens oogletsel la ten behandelen. Acht van hen moes ten worden opgenomen. Een vijftien jarig meisje van het Cromvlietplein, dat een ontploffend rotje tegen het gezicht kreeg, zal vermoedelijk een oog moeten missen. Zeshonderd man politie was er in Den Haag op de been gebracht. Vrij wel nergens kwam men er toe een brandstapel te vormen waar de politie dit niet wilde. Nauw werd samenge werkt met de gemeentereiniging die op verzoek van de politie op vele plaatsen kerstbomen en ander brandbaar ma teriaal weghaalde juist voor men het wilde aansteken. In enkele straten had de jeugd de straatverlichting stukge gooid. Ook hier was men op berekend: de lampen werden direct door het G.E.B. vervangen waarna de politie ervoor zorgde dat zij bleven branden. Als een donkere dreiging surveilleerde ook het waterkanon: een enorme wa gen met door tralies beschermde rui ten. Een schijnwerper liet zijn licht speurend langs de dakgoten glijden Uit de koepel staken de korte lopen waaruit met één druk op de knop het water met grote kracht weggespoten wordt. schotwond in de hand, een 31-jarige bankwerker werd in de buik getroffen. Hij moest in het ziekenhuis worden op genomen. Zijn leven loopt geen gevaar. Op het Distelvinkenplein probeerden viif jongens een sigarettenautomaat open te breken. Zij werden alle vgf ge pakt. Om half vijf ten slotte nam de politie vijf jongens en drie meisjes mee naar het bureau omdat zij op al te luid ruchtige wijze een fuifje hielden in een kelder aan de Vossenrade. Z« wer den door hun ouders afgehaald. WINSCHOTEN, 2 jan. Nabij Win schoten, is zaterdag mevrouw A. Ha- ken-Pomp uit Veelerveen om het le ven gekomen bij een verkeersongeval. Zij liep achter een wandelwagentje, waarin haar eenjarig zoontje zat, rechts op de weg naar Beerta. Op zeker ogen- belik werd zij ingehaald door een vracht auto met aanhangwagen. Toen de chauf feur de vrouw al vrij dicht was gena derd moest hij afremmen voor een te genligger die uit de mist opdoemde. De combinatie is gaan glijden op de gladde weg en de vrouw werd vermoe delijk geraakt door de aanhangwagen Het kind werd bij dit ongeval gewond. IJ SSELSTEIN1 jan. Gistermor gen is de 58-jarige metselaar de heer C. van de Krift, die met een bakfiets over de provinciale weg te IJsselstein reed, door een hem achteropkomende vrachtwagen aangereden. De chauffeur van de vrachtwagen merkte de man tengevolge van de mist te laat op. De heeer Van de Krift liep ernstig letsel op. H\j werd overgebracht naar het stads- en academische ziekenhuis in Utrecht en overleed daar enige ogen blikken na aankomst. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. ZAANDAM, 1 jan. Op oudejaars dag is de vijfjarige Ronald Hejjn wo nende Rosmolenstraat 77a bij het over steken van de Koningin Julianaweg door De brand heeft de familie Stollen werck, vader, moeder en zes kinderen, in leeftijd variërend van een tot twaalf jaar, zozeer verrast, dat de gezinsleden hals over kop uit de woning moesten vluchten. Buiten gekomen bemerkte de heer Stollenwerck dat al zijn kin deren op het jongste zoontje na, de vuurhaard hadden ontlopen. Hij rende de brandende woning bin nen om zijn vermiste zoontje Tommy die op de bovenste verdieping sliep, te redden. Hij heeft geen kans meer ge zien om de woning voor de tweede keer te verlaten. Met het zoontje op zijn arm werd hij later levenloos op de zol derverdieping van het pand aangetrof fen. Ofschoon het kindje enkele brand wonden aan zijn gezichtje had opgelo pen wordt aangenomen dat de moedige vader en zijn zoontje niet zijn ver brand maar dat zij door verstikking zijn omgekomen. De woning, voorzien van veel hout, werd een vuurzee. De brandweer van Maastricht die direct met groot mate riaal ter plaatse was, kon niet verhin deren dat de bovenwoning praktisch geheel uitbrandde. Pas tegen half twaalf was zij het vuur dat met twaalf stralen werd bestreden, meester. De brandweerlieden kon voorkomen dat het vuur naar belendende percelen oversloeg. Vermoedelijk hebben de le den van de familie Stollenwerck op hun vlucht naar buiten alle kamerdeu ren laten openstaan, zodat de wind vrij spel kreeg en het vuur extra krachtig kon aanwakkeren. Omtrent de oorzaak van deze tragische brand tastte men vannacht nog is het duister. Men neemt aan dat de brand in de huiskamer ont stond. De officier van justitie mr. W. Moors en de commissaris van politie stelden een onderzoek naar het gebeur de in. Mevrouw Stollenwerck, die vol komen overstuur was, kon vannacht nog niet worden verhoord. De schade die nog niet kon worden vastgesteld, loopt in de duizenden, temeer daar de winkelverdieping waar grote voorraden gedistilleerd aanwezig waren, veel wa terschade heeft opgelopen. (Advertentie) PHARMACEUTISCHE FABRIEK ROTER HILVERSUM BREDA, 31 dec. Het onderzoek in de heroïnehandel, gedreven door een swJien van ne ivuimiem juii<uia»cS „w. vin Tavond iffT^g^in het de vrijwef afgeslolen Van Te St. Jans^ziekenhuis aan de gevolgen I acht verdachten die werden aangehou- van de aanrijding overleden. (Van onze Haagse redactie) RIJSWIJK, 1 jan. Hoog oplaaien de vlammen, die gretig voedsel zoch ten en vonden in het droge hout, tleo- ben zaterdagmiddag, op de vooravond van het nieuwe jaar een forse, houten barak van de paters Salesianen van Don Bosco op het vroegere landgoed van de familie Von Fisenne, groten deels vernietigd. Voor honderden jon gens uit de onmiddellijke omgeving, voornamelijk uit de Haagse woonwijken Spoordijk en Laakkwartier, ging daar mee een ontspanningsgelegenheid ver loren. De paters zitten niet bij de pakken neer. „Binnen drie maanden tot een half jaar moet er een nieuw gebouw zijn", zo zei pater J. G. ter Schure, directeur van Huize Den Burgh, van waaruit het ontspanningswerk wordt geleid. „Daar is anderhalfduizend gulden voor nodig". Tegen hall vier in de middag ont dekte een van de honderdvijftig jon gens, die in het houten gebouw sport en spel beoefenden, vlammen In het plafond. „Vlammen, vuur," schreeuw de hij. Er ontstond geen paniek. Ue leiders wisten de barak snel te ontrui men en speurden naar de vuurhaard. Deze bleek zich te bevinden tussen het plafond en het schuine dak van de ba rak, de vliering dus, waar allerlei brandbaar materiaal o.a. houten stoe len, lag opgeslagen. De brandweer was zeer snel met beide Rüswnkse wagens aanwezig. De brand werd van verschillende kanten aangepakt. Het in de onmid dellijke omgeving staande nieuwe ge bouw van de paters Salesianen dat in gebruik is voor het schoo'lretraite- werk, werd aan één zijde natgehou- den om overslaan van de brand te voorkomen. Na anderhalf uur was de brandweer het enorme rookwol ken veroorzakende vuur meester. Maar enkele uren moesten nog aan de nablussing worden besteed. Er was zeer grote belangstelling. Van de inventaris kon nog iets, maar heel weinig worden gered. Een kope ren bel, een schrijfbureau, wat tafels en stoelen. Met waterschade werd de film apparatuur uit de barak gehaald. Een klein deel van het gebouw, dat niet door het vuur is aangetast, heeft veel waterschade gekregen. Zo is bij voor beeld de bibliotheek ernstig getroffen. Men vreest niet veel van de boeken meer te kunnen gebruiken. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. Het is een groot ge luk dat geen van de jongens werd ge wond. Effectief ontruimingswerk kon niet worden gedaan door de grote rook ontwikkeling. Op het terrein van de brand waren de burgemeester van Rijs wijk, drs. Bogaardt en de commissa ris van politie, de heer Verkerk aanwe zig. Het ergste van alles is dat het zo genaamde instuifwerk van de paters Salesianen nu volkomen geblokkeerd is. Er zijn geen mogelijkheden om de jongens ergens anders onder te bren gen. Met het instuifwerk werden per jaar rond duizend jongens uit de om geving, van wie veertig procent niet- katholieken bereikt. Soms waren er per keer driehonderd jongens bijeen. Pater Ter Schure wil de houten barak, die als volkomen verloren kan worden beschouwd, vervangen en wei door de tweede vleugel van het bestaande nieuw- bouwplan te verwezenlijken. De eerste vleugel, die zoals gezegd in gebruik is voor het schoolretraitewerk, kon enige tijd geleden worden geopend. Het is zaak dat de tweede vleugel er zo spoe dig mogelijk komt. Honderden jongens staan nu namelijk op straat. Kort na de laatste klokslag van het oude jaar werd op tientallen plaatsen het vuur in de brandstapels gestoken. Men wist dat de politie geen bezwaar zou hebben tegen een „gezellig vuur tje". Anders ging het echter in de Naaldwijksestraat, waar men ondanks de sterke surveillance toch kans had gezien'een enorm vuur te bouwen, waaruit metershoge vlammen en vette, roetzwarte rookwolken sloegen. De (ge helmde) politie werd ook plotseling vanuit enkele huizen bestookt met ste nen en flessen. Er werden korte met ten gemaakt: iedereen werd met de blanke sabel naar binnen gejaagd en de op sensatie beluste bewoners werd gesommeerd de ramen te sluiten. Hoog en onbereikbaar uit het raam hangend, gaf lang niet iedereen ge hoor aan dit bevel. Totdat het water kanon de straat indraaide. Eerst werden de lopen op het vuur gericht en vervolgens raasde het gevaarte de straat door. Nieuwsgierigheid werd toen duur bekocht. Wie last had van klemmende ramen of om andere reden te laat was, zag zich gestraft met een plens water in zijn kamer. Dit was het ernstigste incident van deze oudejaarswisseling. Het gebeurde ook in déze straat dat een man een agent uitdaagde gebruik te maken van zjjn sabei. De agent deed het en sloeg de wegspringende waag hals een stuk van de neus. Even dreigde het ook nog tot onge regeldheden te komen op het Lorentz- plein. Daar had zich een honderdtal jongelui verzameld, van wie velen uit Rijswijk. Met gejoel werd de politie uit haar tent gelokt. Enkele uitvallen van de politie was echter genoeg de meute uit elkaar te jagen. De bereden politie, die in groepjes van drie hier surveil leerde, kon zich afzijdig houden. Op de Veenkade waren twete dron ken mannen aan het stoeien om het bezit van een geladen pistool. Het re sultaat was dat het schiettuig afging en beide mannen werden getroffen. Een 40-jarige stratenmaker kreeg een GRAVE, 31 dec. In de omgeving van München-Gladbach is de 44-jarige mevr. Van Hal uit Grave, moeder van elf kinderen, bij een frontale botsing van twee personenauto's om het leven gekomen. Zij was tezamen met haar man, die onderaannemer is, in hun auto op weg naar zijn werk in Duits land, toen het ongeluk gebeurde. Mevr. Van Hal was op slag dood. Haar man werd niet gewond. 7? DEN HAAG, 2 januari De zee- sleepboot „Upesi", die door de Ver enigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij Basra in Perzië werd verkocht en zaterdag met vier lichters, twee aan twee op elkaar gelegd, voor de 6800 mijl lange sleepreis uit iJmui- den vertrok is vanmorgen in het Ka naal op enige mijlen ten zuiden van het tichtscnip South Goodwin met een van de twee slepen in moeilijkheden ge raakt. Kapitein W. van Cruisen moest melden, dat de onderste lichtervan een sleep was lekgeslagen en gezon ken. Ook de tweede licnter van deze sleep verkeerde vanmorgen in zinken de toestand. tVan onze correspondent) LEEUWARDEN, 2 januari Van nacht is een onbekend gebleven per soon de slaapkamer omiiengedrongen van een omstreeks 19-jarig meisje in de Eerste Koestraat aimer. Het meis je werd wakker, toen de man zijn hand op baar mond legde. Zij kon nog om hulp roepen, waarop de man yiings door de dakgoot de vlucht nam. Ver moedelijk is hij langs een regenpijp omhoog geklommen en zo in de dak goot beland. De politie heeft direct de omgeving afgezocht, maar zonder re sultaat. ROTTERDAM, 2 jan. Op Nieuw jaarsdag is in het Botlekgebied een personenauto door botsing met verkeers- paaltjes zodanig beschadigd, dat verder rijden onmogelijk bleek. Dit gebeurde nadat de 47-jarige Deense zeeman M. Rasmussen, opvarende van het Zweedse schip „Sigard Reuter" aangereden was en met een gebroken been in het havenziekenhuis moest worden opge nomen. De drie inzittende Duitsers, resp. 18, 19 en 20 jaar, werden door de politie in hechtenis genomen. Het zijn opvaren den van het Duitse tankschip „Michaei M". Andere bemanningsleden van die tanker hadden de auto gehuurd. Het drietal had zich onrechtmatig van de auto meester gemaakt en was ermee aan het toeren gegaan, met het gemelde gevolg. De schade die werd veroorzaakt wordt op 1500 tot 2000 gld. geschat. aangehou den, bevinden zich nog vijf personen in voorarrest in het huis van bewaring al hier. 9 en 10 december werden zeven per sonen aangehouden onder verdenking van handel in heroïne. Vast kwam te staan dat de heroïne in Rotterdam was gekocht. Van wie is echter door de politie niet achterhaald. Bij het onderzoek bleek ook, dat er verdovende middelen naar België zijn gesmokkeld, maar over de omvang daarvan is weinig komen vast te staan. Tijdens het onderzoek werd nog een achtste verdachte, een taxi-chauffeur uit Breda, aangehouden, wiens aandeel echter dermate twijfelachtig was, dat hij spoedig werd losgelaten. Van de ze ven andere verdachten zijn twee perso nen op vrije voeten gesteld. Verschei dene verdachten hebben volgens de po litie de draagwijdte van hun handelin gen niet voldoende beseft. Het hele com plot droeg een sterk amateuristisch ka rakter, zo deelde de politie mede. In de loop van januari zullen de ver dachten zich voor de rechtbank moeten verantwoorden. (Van onze correspondent) BREDA, 1 jan. Twee jongens uit Breda, de dertienjarige K.B. eji de veertienjarige K.K., hebben de recher che op oudejaarsavond handenvol werk bezorgd door een reeks inbraken te plegen. Een achttal weken geleden had het tweetal, met nog drie andere jon gens, in de noordelijkste stadswijk in gebroken in een jeugdhuis. Dit vijftal werd toen spoedig gepakt. Het heeft voor de twee weinig geholpen. Vrijdagavond besloten zjj tot een in braak in de Christus Koningkerk in de zelfde wijk. Zij stalen zes gulden uit een offerblok. Op oudejaarsavond bra ken zij opnieuw in en uit een tweede offerblok stalen ze drie gulden. Na de inbraak in de kerk volgde een inbraak in de Luxor bioscoop in het centrum, waar zij uit de bussen voor de collecten voor het Bio vakantie-oord honderd en acht gulden stalen. Teruggekeerd in hun eigen wijk drongen ze binnen in een consumptietent op het terrein van de voetbalvereniging Hero. Kort daarna pleegden zij een inbraak in de r.k. Jon gensschool aan de Minckeleersstraat, waar ze enkele jassen weghaalden. Laat in de avond werd het tweetal aan gehouden op aanwijzingen van de pas toor van de kerk, die een van de jon gens in de kerk had gezien en van een man, die het tweetal uit de bioscoop had zien vluchten. UTRECHT, 31 dec. (K.N.P.) Het secretariaat van het aartsbisdom deelt mede, dat in geheel de Nederlandse Kerkprovincie op 6 januari het ont houdingsgebod komt te vervallen, van wege de feestdag van Driekoningen. Het is dus op die vrijdag geoorloofd' vlees- spijzen te gebruiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5