Ng afloop van d NIEUWJAARSWENSEN IN VIER SCHOUWBURGEN o De Gijsbreght ■t'jn® Communistische LAOS V.S. invasie vrijwel zeker vragen spoedzitting in van Z.O.A.V.O.-raad Wapen tegen Washington in bekende vorm BURGEROORLOG SPITST ZICH TOE 'M J ilpgfl I U draait O-20" Eenacter in E. „Metropoel 1961" Belastingwetten in staatsblad ZUID-AFRIKA EN HET GEMENEBEST Nieuwjaarstoespraak premier Verwoerd MAANDAG 2 JANUARI 1961 PAGINA 7 BUITENLANDSE KRONIEK Audiëntie Restauratie Markiezenhof Bergen op Zoom Toneel-periodieken Nieuwjaarsprins „Maatige maaltijd' „Ons Thuis" nu hotel Jeugd tracteert Op Oudejaarsdag: Brood voor weduwen sÉ» AMSTERDAM, 1 januari Na afloop van de verschillende feestelijke premières in de schouwburgen van Amsterdam, Arnhem, Rotterdam en Eindhoven is het toneelgordijn op nieuw gehaald en traden actrices en acteurs in wat luchtiger omgeving aan voor hat uitspreken van de nieuw jaarswensen. In december 1959 beeft Kennedy, die toen nog senator was, een scher pe opmerking gemaakt over Je Franse atoompolitiek. „De Franse bom", zo zei bij, „is meer tegen Washington dan tegen Moskou gericht. Dat is een rare manier van bondgenoot zijn". Men kan er dus op rekenen, dat Ken nedy, als bij over drie weken offi cieel president is geworden, niet erg welwillend zal staan tegenover bet Franse verlangen om door \merika beschouwd te worden als lid van de atoomclub. Die atoomclub v»orcJt 0p bet ogenblik gevormd door de V.S., Engeland en Rusland, drie hogend- beden die zowel over de attomlóom als over de waterstofbom beschikken. Frankrijk is voorlopig nog niet aan een H-bom toe, maar bet beeft in <ie J00p Van dit jaar drie atoomproevin ge_ daan. Op grond van deze gedaagde experimenten zou de Gaulle nu {]eeI. genoot gemaakt willen wordej, van Amerikaanse atoomgeheimen. |n Je Amerikaanse ]V[C Mahon-wet was aanvankelijk be paald, dat er geen ontb^Jjin- gen gedaan mochten wojden over de vervaardiging van kernwaj)ens Maar in 1958 werd, in een ame^Je. ment op deze wet, vastgesteld, dat de president atoomgeheimen zou mogen geven aan die bondgenoten die „aan zienlijke vorderingen" zouden hebben gemaakt op bet gebied van de ontwik keling van kernwapens. Op grond Van deze bepaling beeft Engeland tien enige-waardevolle inlichtingen gekre gen. In Washington bestaat echter Qp het ogenblik bitter weinig anii^o om nu ook de Fransen gegevens verstrekken. Een woordvoerder V;(n het State Department heeft dezer ch- gen nog eens verklaard, dat Amerika er niet toe wil bijdragen bet aantal atoommogendheden te vergroten- m Amerika zou men liever zien. ®t Frankrijk steun verleende aan gene raal Norstads voorstel voor een NAVO-atoommacht. De Gau_ e_5 plan voor een „force de frappe IS in de Verenigde Staten niet pop11 Iair. In november 1958 hebben Amerika en Engeland met Rusland afgespro ken voorlopig geen kernproeven te nemen. Frankrijk heeft zich echter niet gebonden geacht door de af spraak van zijn twee bondgenoten met de Sovjet-Unie, en op D febru- arie werd in de Sahara o® eerste Franse atoombom tot ontplol'ing ge bracht. Een tweede explosie had plaats op 1 april en de derde atoom- proef heeft, evenals de twee vorige, aanleiding gegeven tot felle protesten van Afrikaanse landen. In M'irokko, Tunesië, Ghana en Nigeri® heerst grote verontwaardiging over oe ranse experimenten. De Londense „Times" heeft dez.er dagen, in een hoofdartikel, rmtooga, dat de Fransen hun jongst? kernex periment op de verkeerde pRnts heb ben gehouden en dat zij <r Vooral het verkeerde ogenblik voor gekozen hebben. Volgens het Britse ^'ad had de Gaulle een voorbeeld m'eten ne men aan de leden van de a'00rncIub die hun proeven hebben Sestaakt, terwijl hij voorts de Afrika»1150 fan- den niet had moeten uitda(en door in hun eigen werelddeel keriPr°even te nemen. De „Times" heel1 begrip voor de Gaulle's streven he' Franse prestige te verhogen, maar l1^ blad vraagt zich af of hij niet een''0 hoge prijs betaalt voor de versterkenS van Frankrijks militaire macht, nt> hij het misgenoegen wekt van een gr»°k aan tal jonge Afrikaanse staten. D6 Gaul le loopt inderdaad het risico hij zelfs in moeilijkheden komt "If* Afrikaanse landen van de franse Gemeenschap, die hem tot <,og" toe over bet algemeen welgezind Tien maanden geleden, op van de eerste Franse atoo^r0ef. stuurde de Franse president e'n erit" bousiast telegram aan de Fra»se mi" nister voor atoomenergie, GuilKumat- „Hoera voor Frankrijk]", seir® A Gaulle: „Sinds hedenmorgen 's r land sterker en trotser dan ooi1 uit de grond van mijn hart bef1'" mijn dank aan u en allen è.V V?°r Frankrijk dit schitterend succ^s haald hebben De Gaulle's geestdrift wordt .r de Amerikaanse president-eled niet gedeeld. nder de titel „Onderlangs en Bo venover" (twee Arnhemse stra ten aan de Rijn) schreven de journalisten Adri Laan en Martin Bruijns ditmaal de Nieuwjaarswens voor de Toneelgroep Theater. In plaats van de gebruikelijke vorm, het optre den van Thomasvaer en Pieternel had den zij de „wens" ingekled in de vorm van een soort berijmde eenacter, waar aan 27 acteurs en actrices dus vrij wel de gehele Toneelgroep mede werkten onder regie van Elly van Ste- kelenbur» en met muzikale begeleiding van Cor Lemaire. Deze had ook de ze ven liedjes getoonzet, waarvan Martin Bruyns de tekst schreef. Van de dé cors was veel werk gemaakt. Dank zij het demontabele draaitoneeltje, dat bij het vooraf gespeelde toneelstuk Lijmen dienst deed, kon de „wens" openen met een door twee beren bewqgen draaimo len, waarbij de jonge actrices van Thea ter fungeerden als rose caroussel-en- geltjgs. Nadat het huidige materialisme, de sexcultus en de vreemdewoordenplaag over de hekel werden gehaald, zegden de achter de draaimolen trapsgewijs op gestelde spelers om beurten een zjji van een spottende „opklimmende" tekst gemaakt: Over de totoprijs werd de opmerking gemaakt: een klein gokje is goed, maar een grote een zonde en niemand, die dat hypocriet heeft gevonden want ieder kan rijk zijn en eerlijk als goud. En over de jaarlijkse Invasies van Duitse toeristen: In Zandvoort an dem lAeere da sind noch Zimmer frei mit Butter und mit Kdse und Eier auch dabei. Wie herrlich kann man liegen am Zandvoorts „stille Strand" an deinem Busen schmiegen und traumen Hand in hand. De wijsgeer Socrates beklaagde zich als volgt: Wee, wie zijn obolen in mij besteedde wee deze smet op het klassiek verleden wee hem, die dit noemde een Heilige Daad wee, wee, des te groter nog is de smart. Ging men eerst met de beker tot Socrates Tegenwoordig gaat men mit mij op de fles. 99 Staande op een draaischijf van een grote ouderwetse grammofoon (an no plm. 1910) met ëen enorme toe ter, waarop in felle kleuren: ,,U draait 0-20", zijn Thomasvaer en Pietemei na de zwarigheden van vader Vondel op gewekt het toneel van de Amsterdam se stadsschouwburg opgedraaid. Om te vertellen dat de hoofdstad de grote trom heeft geroerd op 45 toeren. En daar mee was al onmiddellijk in deze door Evert Werkmpn geschreven nieuwjaars wens een pijnlijke plek voor de Am sterdammers geraakt. Een tunnel voor de stad, maar welke? De vroede vade ren hebben er in het afgelopen jaar een vijf-en-ygertig toerenplaatje tege^i aan- ;esmeten, om Den Haag tot luisteren te wingen. Op deze Galavoorstelling kreeg de gehele eerste rij er eentje van Tho masvaer en Pieternel cadeau onder de woorden: „Vooruit, u draait nul-twintig voor de eerste rij! 't Is niet His Mans Voicedat dénkt u er maar bij." En hierna kon het lieve spul beginnen. tiLve%en uit de pan. Voor het afge- °n kabinet waren ze door de wens ?f„en, gestrooid. De Nederlandse Come- reeris kenhelijk geen moeite met want ml«eed gekomen teksten gehad, I politiek gezien, er als -P* &rof. De Quay, diens be- sen dl toto !Upartö' de PolKiesa,aris- wu' de z§n. belastingverlaging wernl elde vlootbezoek aan Ja- 1?k od de hn'tachtfes doch zeer duide" »iui*~ak, genomen. Maar het was met alleemaal kritiek wat de klok sloeg. Ik prijs minister Cals, die met zijn l.j-u mammoetwet bewijst, dat hij, hoe zeer de Kamer ook bezwaard is, Zyn mei en zijn stoel én zijn salaris waard is." Dat is aan Thomasvaer, die dat zegt. Maar even later schiet Pieternel weer uit met: ,,In Rome, om nog ever. bij 't gelach te "blijv671 f was 't meer een hard gelag, (dat moei je anders schrijven). Want Dick van Rijn ten spijt bestond de winst voor ons uit slechts een zilveren plak, en dan nog tweemaal brons. Na de dodenherdenking en de beste wensen voor de koninklijke familie, zo waar ook voor het gehele kabinet en vanzelfsprekend voor het gemeentebe- stuur, dat volgens Thomasvaer kans heeft gezien de legende te verbannen, dat Amsterdam een stad,is met belegen plannen, werd deze tweespraak op rijm besloten. Maar niet eerder alvo rens men toch nog even. gewag had gemaakt van het tien-jajrig bestaan van de Nederlandse Comedie: „Wij, die hier samen zachtjes met de deuren smeten, en aan aparte tafels via Lissabon de grote liefde vonden voor Amphitryon." De nieuwjaarswens van Ensemble in de Schouwburg te Eipdhoven bleek, wat de vorm betreft, ge heel in de sfeer van de eenacteravond te passen, die er aan vooraf was ge gaan. Het was een origineel gelegen- heidsgeval, geschreven door een zekere Aaltje Zuiderzwier; geen aangelegen heid met de traditionele rijmelarij en een buiginkje links en een knikje rechts. Een complete eenacter voor drie personen. Plaats van handeling: een moderne flat in de stad E., industrie centrum in het zuiden van Noord-Bra bant. De hoofdpersonen zijn een man en een vrouw, die op Nieuwjaarsavond hun kin deren willen overlaten aan de goéde zorgen van een babysit, zodat zij eens gezellig met z'n tweetjes naar de schouw burg kunnen gaan. Maar de oppas ver schijnt nie,t. Vrouwtje in tranen, man netje troosten, samen dan spelletjes spe len, liedjes zingen, moppen vertellen, berinneringen ophalen en wensen uit spreken. Het wordt toch nog een gezel lige avond in het flatje, in de dialo gen delen zij de nodige steken uit, zo in de trant van: John: Kijk hier nou: alweer zo'n barst. „Opschieten jorjgens, woningnood". Bij het raam heb i.k maar een em mertje neergezet. Het lekte daar. Cherie: Nou, hij ons is gelukkig het dak niet weggewaaid bij de laatste storm. John: Puur toeval. Eens geachte toe hoorders, is ons land toonaangevend geweest op het gebied van de woning bouw. Cherie: Meent u dat, professor? John: Lang, lang geleden. Maar stelt u gerust: thans dommelen wij geheel onderaan met de beroerdste, lekste, fehorigste petieterigste hokjes van eze wereld. En zo gaat het door over allerlei fei ten en gebeurtenissen, nu eens vrolijk dan weer sarcastisch, maar niet on gezellig. Als eindelijk de babysit komt opda gen, en dat is dan het einde van het spel, kunnen de twee nog net op een holletje de nieuwjaarswens in de schouw burg van E. halen! De Metro-aanleg in Rotterdam heeft inspirere!jd gewerkt op het nieuw- jaarscahgret-schrijvende duo Ma- rinus van Henegouwen en Steye van Brandenberg. Vandaar ook dat de titel van dit vrolijke, hier en daar cynische cabaret „Metropoel-1961" luidde. Na wat prikken over de polifie-sala- rlssen, de Planta-pukkels, sport en bloemen „We hebben geschutterd op d'Olym- piade, we hebben geschitterd met de Flo- riade.., volgde een Metro-poellied dat er niet om loog: „we baden pootje in de Coolsingel je kunt er met een punter van de beurs naar het stadhuis, een rondje met een pontje naar de Leuvehavensluis" en tenslotte: „En als-ie klaar is en straks onder 't Prinseneiland duikt vraag ik me af of iemand die Metro ooit wel gebruikt". Rond de kranten- en tijdschriften kiosk, die het middelpunt van dit vlotte, cabaretje is, wordt gezongen en gespro ken over de teenagers en over de ontoe rekenbaar verklaarden, een wrang on derwerp, al even wrang bezongen. De sport en een Milord-parodie en een ro mantisch Rotterdamliedje over „de straatjes rond het Haagseveer, architectonisch zonder waarde, maar met een specifieke sfeer" passeerden de revue om te eindigen in een ode aan de vrijheid, een doden herdenking en de wensen voor koningin Juliana, koping Boudewijn en gemalin, voor burgemeester en gemeentebestuur en voor par. K. P. van der Mandele en .oud-hoofdcommissaris Staal. ROTTERDAM, 2 januari Mgr. M. A. Jansen, zal woensdag geen audiën tie verlenen. AMSTERDAM, 1 jan. Precies een jaar geleden werd in ons blad de verwachting uitgesproken, dat aan de traditionele opvoering van de Gijsbreght in de eerste week van iedere januari een nieuwe vorm ge geven zou worden. Al eerder heeft men kpnnen lezen, dat hier toch weer mee gewacht is. Waarschijnlijk heeft de Nederlandse Comedie door haar overbezet programma geen tijd kun nen vinden, haar plannen in deze te verwerkelijken. De enige vernieuwin gen van dit jaar zijn, dat Ank van der Moer Badeloch speelt en dat Tom van Beek- de rol van Arend van Aem- stel vervult. Overigens is naast de traditie van de opvoering een nieuwe ontstaan: steeds meer hoort men in deze dagen, dat de Gijsbreght een onspeelbaar stuk, toneel technisch gezien niet dramatisch is. Inderdaad zijn hiervoor vele argu menten aan te voeren; de Nederlandse Comedie heeft in ieder geval ook dit jaar bewezen, dat het stuk boeiend kan Zijn. Misschien laat men zich boeien door de traditie, zeker zal ook ieder, die min of meer verliefd is op de stede Amsterdam met enige ver voering een drama uit haar vroegste geschledenjs volgen en zien hoe „d'oude stad ten onder ging", maar het stuk bezit vooral zijn waarde om de vaak prachtige zinvolle woorden, waarin het gj|vat is en die men toch niet na ze een of twee maal gehoord te hebben kan verwerken. De voordracht van de verzen is ook nu zo, dat men zich om de actie niet zozeer bekommert, terwijl bovendien de weinige dramatische kracht die het stuk bezit, in deze re gie van Johan de Meester zo sterk mogelijk naar voren wordt gehaald. Hetgeen niet wegneemt, dat men toch graag, eens een geheel nieuwe opvat ting zou zien. Ondanks de moderne dé cors wordt het stuk in klassieke stijl gespeeld en dit heeft nogal eens tót gevolg, dat het spel theatraal aandoet. De manier, die men ook bij hét klas sieke drama al zo lang aantreft, wordt de analogie is uiteraard niet ten onrechte ook bij Vondel nog steeds volgehouden. En in beide gevallen zou een verandering naar het meer gewone deugd doen. Deze overwegingen hebben echter beslist niet tot gevolg, dat men de schouwburg onbevredigd verlaat. Het prachtige spel van Johan Schmitz als Gijsbreght, de tragedische kracht van Ank van der Moer, de fascine rende figuur van de Spie, door Eli Blom, en de verhevenheid van de reien, die vooral als ze door Elisa beth Hoytink worden gezegd boven het louter declamatorische uitstijgen, zorgen dat men blij is met deze tra ditie. De zeer eenvoudige décors ver vullen hun functie goed, hoewel men soms aan een grote kerststal denkt, maar dat komt dan meer door de opstelling en de aankleding der spe lers. De Bruiloft van Kloris en Roosje, het blijspel na de inspannende tragedie (ook al een zeer oude traditie), was weer een verkwikkend feest van bonte vrolijkheid. De nieuwjaarswens met enig kritisch zout door Mimi Boesnach en Paul Huf uitgesproken, was als ge woonlijk niet verbluffend, maar wie deert dat op 1 januari. Men voelt zich op zo'n ogenblik toch een beetje ip een grote familie en dan is veel leuk om dat het gezegd wordt. De galavoorstelling werd bijgewoond door vele notabelen, onder wie o.a. de ministers Klompé en Marijnen. Bpt. uiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiii DEN HAAG, 2 januari In het staatsblad van 31 december is thans afgekondigd de wet, houdende verla ging van de inkomsten- en loonbelas ting en de wet, houdende voorzieningen met betrekking tot de investeringsaf trek en met betrekking tot de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelas ting. Ook zijn opgenomen de wet hou dende voorzieningen met betrekking tot de tijdelijke maatregelen op het gebied van de mdir.ecte belastingen en de wet tot wijziging van de inkomstenbelas ting en de loonbelasting aifemede de wet, houdende vrijstelling van omzet belasting voor boter. KAAPSTAD, 2 januari (Rtr.) Pre mier Verwoerd van Zuid-Afrika hepft zaterdagavond een nieuwjaarstoe spraak gehouden. Hij zei onder meer dat de regering graag wil dat de Unie lid van het Britse Gemenebest blijft. Maar wij zullen nooit bereid zijn om in ruil hiervoor inmenging in onze bin nenlandse aangelegenheden toe te staan, aldus Verwoerd. In het Markiezen hof, dat verwant schap vertoont met het voormalige paleis van Margare- tha van Oostenrijk te Mechelen, (nu het paleis van Jus titie) bezit Bergen op Zoom een ge bouwencomplex van uitzonderlijke waar de. Niet alleen ar chitectonisch en kunsthistorisch, maar ook om zijn nauwe verweven heid met de bewo gen geschiedenis van stad en land". Deze uitspraak is van hoofdarchitect J. Bom van Monumen tenzorg, een deskun- dige van wie bekend is dat hij zijn woor den zeer zorgvuldig overweegt voor hij ze aan de open baarheid prijs geeft. De architecten, die belast zijn met de restauratie van de gebouwen zijn in het vooronderzoek geko men met de zuidoos telijke vleugel van het monumentale complex. Alle ver trekken, zalen, mu ren en ramen zijn met alle details op tekening gebracht waardoor een vol ledig en duidelijk Noorder hoektoren beeld is ontstaan hoe het na de restauratie worden moet. Bij dit werk zijn een aantal verras sende vondsten gedaan, die bij Mo numentenzorg vergrijsde deskundi gen naar Bergen op Zoom hebben ge trokken om te zien „wat hun ogen nog nooit hebben aanschouwd" Dit rechthoekige gebouwenblok is het oudste deel van het huis van de vroe gere heren van het Markiezaat. Het in hoofdzaak laat-gotische complex da teert uit het einde van de vijftiende en het begin van de zestiende eeuw en is door de beroemde bouwmeesters An- tonis Keldermans II en zijn zoon Rom- bout II gebouwd. Het valt direct op door het gesloten karakter van de bouw naar buiten en de verrassende open heid naar binnen. De bouwelementen zijn weloverwogen rond de brede bin nenplaatsen gegroepeerd, een samen stelling die ook nu nog levensvatbaar heid bezit zonder dat de architectuur behoeft t.e worden aangetast De gebouwen hebben bijzonder veel geleden, niet alleen door de eeuwen maar ook door de bestemming die er aan werd gegeven. Tot voor kort heb ben ze vele tientallen jaren als kazer ne dienst gedaan, waardoor ze volko men zijn uitgewoond. Aan de andere ]iiiiiimiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiin In een van de voornaamste carna- valsprinsdommen van Limburg, Kerkrade, start op Nieuwjaars dag traditiegetrouw het carnavalssei zoen. Ook dit jaar was dit weer het geval. Een enorme menigte feest vierenden was in het Hubertushuis sa mengestroomd om getuige te zijn van het grootse en tegelijk ook plechtige moment, waarop de Kirchroasjer" Karnevalsverein haar nieuwe prins 1961 installeerde. Dit gebeurde door de welbespraakte president Jo Ge- rards, geassisteerd door prins Friets I (vorst uit 1960), die plaats maakte voor een waardige opvolger: prins Jo III (de 27-jarige Jo Senden). De wijze, waarop de kennismaking tussen prins Jo III en zijn malle on derdanen verliep, garandeert Kerkra de opnieuw een grandioze Vasten avondviering. van de binnenplaats van het Markiezen hof af. kant heeft deze bestemming het voort bestaan van de gebouwen als geheel ver zekerd, hetgeen weer een winstpunt genoemd mag worden. Het is de bedoe ling om van het complex een represen tatief geboujv en cultureel centrum te maken waarvoor door de architecten een bestemmingsplan is gemaakt dat de goedkeuring van de raad reeds heeft verworven. Voorts is een aanvullend krediet gevraagd tot 40.000 gulden, dat nodig is voor de voorbereiding van de restauratie. In het voorjaar zal hiermede een aanvang worden gemaakt. De tekenin gen en bestekken zijn gereed en de financiering zal mogelijk zijn via een zgn. voor-financiering, want de restau ratie van het Markiezenhof zal niet eer der dan in 1964 op de Rijksbegroting voorkomen. Met de herstelling van dit eerste deel zullen enige jaren gemoeid zijn. Voor de restauratie van het ge hele complex rekenen de architecten op tien tot twaalf jaar. De kosten van het eerste deel worden op ruim anderhalf miljoen geraamd. De Heerlense hotelaccommodatie, die vooral tijdens de zomer maanden veel te klein blijkt te zijn, is sinds kort aanzienlijk uitge breid. Het uit 1915 daterende gezellen- huis „Ons Thuis" aan de Parallelweg is ingrijpend verbouwd en zal voortaan uitsluitend als hotel-café restaurant „Terminus" worden geëxploiteerd. Het uit vijf verdiepingen bestaande gebouw omvat een groot café-restau rant, zes vergaderzalen, tien bijzonder luxe tweepersoonslogeerkamers met afzonderlijke badkamers en nog 68 lo geerkamers. Het aantal bedden be draagt honderd en twintig, waarmee hotel „Terminus" het grootste hotel- bedrijf van de mijnstreek is. De verbouwing van het voormalige, „Ons Thuis" tot hotel is mogelijk ge worden, dank zij het feit, dat de Ne derlands Katholieke Mjjnwerkersbond, die sinds 1950 in een groot gedeelte van het gezellenhuis zijn kantoren had gevestigd, onlangs een nieuw gebouw aan de Schinkelstraat heeft betrokken. Het is, dachten wij, een betrekke lijk nieuw verschijnsel dat een schouwburg, een toneelgezel schap, een eigen tijdschrift uitgeeft. We kennen al lang het maandblad „Preludium", een uitgave van de vrienden van het Concertgebouw orkest. Sinds enige tijd bestaat ook liet tijdschrift „Opera", gewijd aan de Nederlandse Opera, Van de toneelgezelschappen zijn sinds enige tijd zowel Ensemble als Rotterdams Toneel er toe overgegaan periodieke uitgaafjes te doen verschijnen en in Tilburg kent men voorlopig ter voorbereiding op de nieuwe schouw burgeen „Theaterkompas". Het laatste, nu aan zijn derde aflevering toe, biedt allerlei nieuws over de schouwburgbouw, die zo behoorlijk vordert, dat men binnenkort al de stoelen in de grote zaal gaat plaat- set.. Het seizoen kan daar pas op 1 maart beginnen. Er volgen dan nog enkele series. Het tijdschrift is in zijn betrekkelijk kleine formaat aantrekkelijk van uiterlijk. De ge varieerde inhoud is voor de theater liefhebber boeiend. Daar staat de redactie borg voor: J. W. Hofstra, Jan Naeykens en Wim Bary. Een soortgelijk tijdschrift is „Repertoire" van het Rotterdams Toneel onder redactie van Ton Lutz, Abraham van der Vies en Hans Croiset. Men is er niet helemaal op het eigen gezelschap alleen gesplitst, want de tweede aflevering geeft een interview met Manuel van Loggem over diens bewerking van Elsschots Lijmen en Het Been, die bij Theater in Arnhem haar première beleefd heeft. W. F. Hermans schryft er in over de achtergronden van zijn eenac ter „De psychologische test", gespeeld door de Werkgroep Rotterdams Toneel. Over deze werkgroep schrijft Jacques Commandeur om de bedoe lingen ervan nog eens duidelijk te formuleren: zij wil, kan men samen vatten, een soort laboratorium voor eigentijds toneel zijn ook ten dien ste van Nederlandse toneelschrijvers. /|e kinderen van Elspeet, Nun- t speet, Elburg en Vierhouten hebben de militairen van de legerplaats Nunspeet, die oud en nieuw in het kamp moesten doorbrengen, op taarten onthaald. Daartoe had de jeugd geld ingezameld. Op Oudejaarsavond gingen honderd kinieren naar het kamp in Nunspeet, waar hun woord voerster, de twaalfjarige Jannie Nij- huis met enkele woorden de tractatie aanbood. „Wij wensen u allen een ge lukkig nieuwjaar," aldus Jannie. Elk kind had een grote taart bij zich. Ko- VIENTIANE, 2 jan. (Rtr, UPI) Communistisch gezinde troepen "°eK de laatste dagen vershceidene succes sen in Laos. Zeer waarschijnlijk is nei, dat ze hierbij gesteund worden door strijdkrachten van het communistiscn Noord-Vietnam, die het land binnenge vallen jouden zijn. De Noordvietname- se regering ontkent evenwel categoriscn enige invasie of interventie harerzijds. De Amerikaanse regering heeft S'sjer- avond om een zo spoedig mogelijke bijeenkomst gevraagd van de Raad van de Z.O.A.V.O., de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie, waarvan de leden rijn ae v.S., Engeland, Frankrijk, Aus tralië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand en Pakistan. De Z.O A.V.O. heeft zich bij het Ver drag van Genève in 1954 verbondeni om OP te treden injüen agressie gepleegd wordt ieeens een land in Zuid-Oost- Azië. Laos is hierbij niet aangesloten^ De Amerikaanse regering is liet ze meedelen van overtuigd, dat communistische troepen van buiten Laos dat and zijn binnengevallen. De V.S. hebben evenwel niet gezegd, welk land die invasie gepleegd zou hebben. Volgens de Noordvietnamese regering zou de „beweerde invasie" slechts een voorwendsel zijn van de pro-westerse regering van prins Boen Oem in Laos om de Z.O.A.V.O. er toe te bewegen troepen naar Laos te zenden, nu de Com munisten aan de winnende hand zyn in de burgeroorlog, Noord-Vietnam wil, dat de internationale controlecommissie voor Laos haar taak onverwijld weer ter hand neemt. De gedelegeerde van Laos bij de Ver enigde Naties, Sisoek Na Tsjampassak, heeft inmiddels bij de volkerenorgani satie een protest ingediend tegen de bevoorrading en uitrusting van de com- munistisch-gezinde Pathet-Lao door de Sovjet-Unie, onder meer met Ki°e" sjin-bommenwerpers. Deze vliegtuigen zouden een werkzaam aandeel gehad hebben in een bombardement van acht uur achtereen op de strategisch gesi tueerde stad Xieng Choean in Laos, die zaterdag door de communisten ver overd is. Beide partijen hebben de ver overing van Xieng Choean gempld. Vol gens de regering-Boen Oem zou de Pa- thet Lao hierbij ook gesteund zijn door zes bataljons Noordvietnamese troepen ter sterkte van drieduizend man. De koninklijke residentie Loeang Prabang wordt thans bedreigd. Volgens welingelichte waarnemers zou het op het ogenblik niet waarschijn lijk wezen, dat de communisten in Laos willen aansturen op een conflict in de trant van de Koreaanse oorlog, maar de gang van zaken veeleer als een „proefballonnetje" beschouwen om eens te zien, hoe ver de Amerikanen gaan. De waarnemers menen voorts, dat de V.S. op het ogenblik nog geen militaire stappen zullen ondernemen, maar ook, dat Washington zich op de mogelijkheid van troepenzendingen op grote schaal wel degelijk heeft geprepa reerd. BANGKOK, 2 jan. (Reuter) Een woordvoerder van de ZOAVO heeft in Bangkok meegedeeld, dat de ZOAVO- raad dinsdagmiddag al bijeen zal komen om de toestand in La^>s te bespreken. Omdat Jacob Frederik van Beij- eren van Schagen (de Here van Heenvliet) dat in 1771 zo gewild heeft zal de burgemeester van Den Haag dezer dagen weer zijn schreden moeten richten naar het oude mannen huis aan de Oude Molstraat. Hij, of zijn plaatsvervanger, de wethouder van Financiën, zal daar gevolg ge vend aan de roep uit het verleden de boeken controleren en zich vervol gens in de door kaarsen stemmig vel lichte, bontbeschilderde regentenk mer aan „een maaltijd van maatige kosten zetten. Dit alles in overeenstem ming met de bepalingen die de Here van Heenvliet aan zijn nalatensriiap ten gunste van het oude-mannenhuis heeft verbonden. Want deze heer was dan wel zo goed al zijn bezittingen aan het oude-mannenhuis na te laten, waardoor dit in 1773 weer zijn deuren kon openen na twee jaar eerder wegens gebrek aan geld gesloten te zijn, maar hii wilde deze nalatenschap toch ook wel tot in lengte van jaren veilig stel len door een reeks bepalingen, waar mee men nu nog zit opgescheept. Wij willen zo verordonneerde hij „dat alle jaeren op zekeren dagh bij de Heeren burgemeesteren eens te stel len en te ordonneeren, door den rent meester aan de regenten, ten ovei- staan van de gemelde heeren burge meesteren inder tijd, yder ja er ten preacisen daghe zal worden gedaen goede, specifique en pertinente reke- ninghe van het gepasseerde jaar Als het daar bij zou biijven was het niet zo'n bezwaar. Maar ook heeft hij bepaald dat er in de kamers van de oüde mannen" met gestookt mag worden. Dit vanwege het brandgevaar dat door de stooktechniek m de acht tiende eeuw niet denkbeeldig was. Ook daar houdt men zich twee eeuwen la ter nog aan. Wel heeft men een ach terdeurtje gevonden in de vorm van een gasverwarmmg op de gangen die ook de kamers kan verwarmen als de deuren open blijven staan. Alleen maar omdat de heer Van Heenvliet geen Jules Verne was heeft hij het gebruik van televisie niet kunnen verbieden en een t.v.-kamer is in dit oude huis daar om wél aanwezig. Een moeilijkheid Is ook weieens ge- weest de bepaling ,,dat nooit capitae- len mogen worden vermindert Van gelddevaluatie had de heer Van Heen vliet vermoedelijk nooit gehoord. Aan dit papieren slot op de geldkist" kon tegemoet gekomen worden door een verbouwing van de zolder, die daarna als opslagplaats werd verhuurd. De huidige rentmeester, de heer Schuller tot Peursum, is overigens bij zonder zwijgzaam over zijn oude-man nenhuis, als gold het een raketbasis. Van het maken van foto s van „de maatige maaltijd" wilde hij helemaal niets weten. Het maandblad „Sociaal Den Haag" waaraan wij enkele ge gevens ontleenden, heeft hij in het ver leden dan nog wel willen toestaan een foto van de regentenkamer te ma ken maar ook niet tijdens de maaltijd. Misschien ls hij bevreesd dat zal blij ken dat de maaltijd" niet zo „maatig" is als wel verwacht mag worden. lonel J. Th. Walta, de commandant van de legerplaats, dankte de kinde ren, die op hun beurt door de militai ren werden getracteerd. Op de foto een der gulle gevertjes terwijl zij een van de prachtstukken toont. W- Toen de koopman Lammert IJs brand Brouwers te Berlikum (Friesland) in 1903 zijn einde voelde naderen, liet hij door een nota ris zijn laatste wilsbeschikking op pa pier zetten. Dit testament had tot ge volg dat men in zjjn woonplaats en in het nabij gelegen dorp Minnertsga elk jaar op 31 december op een merk waardige doch sympathieke wijze aan de overledene wordt herinnerd. In de uiterste wil van de koopman kwam namelijk o.a. het volgende te staan: „Ik legateer aan elk der dia conieën van de Hervormde gemeente te Berlikum en te Minnertsga een som van tweeduizend gulden Neder- landsche munt, onder bepaling dat de renten jaarlijks daarvan afkomende in de eerste plaats zullen worden be steed, om op den laatste dag van ieder jaar een uitdeling te houden van brood eh boter aan elke behoefti ge weduwe te Berlikum en te Min nertsga, zodanig als zulks thans door mij wordt gedaan, terwijl de reste rende rente mede hoofdzakelijk ten ba te dier weduwen zullen moeten wor den besteed". Zowel in Berlikum al« in Minnertsga kochten de diaconieën een stuk land voor het geld en van de huuropbrengst werden jaarlijks de broden en de pakjes boter uitgedeeld. Werkelijk behoeftige mensen zijn er momenteel ook in Berlikum en Min nertsga niet meer, maar de Diaco nieën houden de door koopman Brou wers gewilde traditie in ere en reiken op oudejaarsdag aan de weduwen in hun dorpen brood en boter uit In Ber likum kwam zaterdagmiddag een 35- tal weduwen een krentenbrood met een pakje beste boter in ontvangst ne men en in Minnertsga was het een dertigtal, dat een suikerbrood, met eveneens een pakje beste boter, 'kreeg. Een brood heet in het Fries „bólle" en in Minnertsga wordt het stuk land van de Diaconie dan ook, in verband met de oudej aarsbestemming, de bólle" genoemd. Er bestaan in 'de beide dorpen ook nog enkele andere fondsen, waaruit op bepaalde data geld aan minvermogenden wordt uit gekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7