ere-divisie Elinkwijk na negen minuten Sparta boekt royale zege DOS vierde slachtoffer van herboren ADO MOULIJNS VERVANGER MATCH WINNER Dick Tol voert VOLENDAM naar glorieuze zege Landskampioen Ajax verslagen in opmerkelijke bekerwedstrijd B: Tweede Divisie Zware prij s voor experimenten Amateurs zwak bij de selectie wedstrijd Tien minuten voldoende voor royale overwinning Feijenoord wint moeizaam in de semi-derby tegen SVV (4-3) Fontaine breekt weer een been Vier kandidaten voor eerste prijs JBekervoetbal Russische skitricW in Garmisch Twee doelpunten in twee wedstrijden BUITENKANSJE VOOR ADO PSV heeft het zwaar in de beker-derby VOETBAL-TOTO MAANDAG 2 JANUARI 1961 mÊmm gvav FSV nac VVV Sparta Enschede Rapid JC MVV ADO pWS/A DOS Alkmaar Willem II Fortuna NOAö Elinkwijk vsv (Van onze sportcorrespondent) VOLENDAM, 2 januari Wat zal er in de eerste weken van dit nieuwe jaar worden gepraat in de Voiendammer viswinkels in Am sterdam en aan de karretjes in de Albert Cuyp. Er is voor sportief en gemoedelijk bekvechten stof ten over nu Volendam het roem ruchte Ajax aan de boorden van het IJsselmeer heeft geklopt en zelfs eebracht aan de rand van een debacle. Dat het zover niet is gekomen, dankt Aiax aan Acr-ppj-jter Martens die bij een heerlijke stand van 41 voor Volendam middenvoor Westra van Aiax een doelpunt liet maken, waaraan zulk een kwaliik luchtie •zat dat zelfs de vurigste suppor ters van de landskampioenen er KfWvi voor omdraaiden. Lichtwedstrijd tegen tiet elftal van Boekarest Na lx/r maand actie Eindhoven eerst in de slotfase verslagen Wielerploeg naar Tunesië Aï)ü4—1 Waasdorp Den Engelse 2—0, rust, Schuurman 3 Rijnvis 40, Theunissen 4—1. 18.000 toeschouwers. pittiger, vlotter en in hoger tempo spelend ADO was slordig, ongeïnspireerd DOS verre de baas. Elinkwijk—Sparta 1—3 Van Buuren 0—-1,. Van Miert 0—2, Kok 03, rust, Zweers 1—3. 8500 toeschouwers. Na een flitsend begin overrompelde Sparta de zwakke Utrechters. Elinkwijk begon met een aanvechtbare opstelling, welke men dan ook na de tweede Sparta-goal liet varen. De tweede helft was het aankijken nauwelijks waard. Sparenaam kreeg bij Elinkwijk een waarschuwing en de Utrechtse binnenspeler Oomen moest zich wegens een lichte hersen schudding laten vervangen. Feijenoord Ajax 15 11 2 2 24 59-26 15 9 4 2 22 44-23 15 9 4 2 22 39-18 14 8 3 3 19 33-26 15 9 1 5 19 37-30 15 8 2 5 18 37-24 15 7 2 6 16 31-27 15 7 2 6 16 22-23 15 6 3 6 15 23-23 15 5 5 5 15 21-22 14 6 1 7 13 25-35 15 3 6 6 12 23-22 15 4 4 7 12 28-32 15 4 4 7 12 20-24 15 4 3 8 11 24-39 15 3 3 9 9 19-33 15 1 5 9 7 16-37 15 2 2 11 6 12-34 9 9 gtoriiivugeisi ortuna Vi.) z1 Snoeks 10, Van Doorneveld 20, Van der Borden 21, rust en einde. 3000 toeschou wers. Een boeiende wedstrijd, waarin enthou siasme echter belangrijker scheen dan tech niek en tacktiek. Vijf minuten te vroeg ver lieten de spelers het veld. Door bewijzen overtuigd van zijn fout, liet de scheidsrech ter het spel weer vijf minuten later ver volgen. KFCHelmondia 52 Molengraft (eigen doel) 1—0, rust, Pauwe 2—0, H. van Viierder. 30, Koeman 4_0i Swinkels 41, Koeman 51, Spicrings 52 2500 toeschouwers. Beide teams konden op het zwaar besjjeej. bare terrein moeilijk uit de weg. Het tter. kere KFC kon in de eerste heitt het Over wicht niet in doelpunten uitdrukken, biaar door een eigen inzet van Helmondia'» kack Molengraft werd het voor de rust toch nog 10. Na de hervatting vlotte het bij Kogers beter. RBCVeendam U-O Rust O—0, Bruyninckx 1—0. 2300 toeschtu. wers. RBC was voortdurend in de meerüemeid, maar dank zij de Veendamse achiei"ll°e(e. met stopper Roosies aan het hooid, hiel(4n de noorderlingen tot een kwartier voor einde stand. DFC Volendam Hermes DVS Volewyckers Vitesse Ensch. Boys KFC Limburgia Veendam Stormvogels Fortuna VI. Leeuwarden AGOVV BW RBC EDO HVC Helmondia ExcelsiorHeerenveen31 Bosma 0—1, rust, Corpeleijn 1—1, Meer man 21, Slui 31. 3500 toeschouwers. Alhoewel sterker wist Excelsior in de eerste helft niet van de kansen gebruik te maken. In de tweede helft werd dat wat beter, maar niet voordat Slui nog een straf schop gemist had. DHC—ZFC 0 5000 toeschouwers. De verdedigingen hebben in ,\.I Strijd de hoofdrollen vervuld. DHC w®s meer in de aanval in deze bijzonder P""f, wedstrijd dan ZFC, maar de Zaanse doel man Plekker stond zijn mannetje. Blauw Wit Heracles DHC Excelsior Be Quick 't Gooi SVV Sittardia ZFC Eindhoven Heerenveen Go Ahead RCH SHS EBOH Helmond Wageningen 15 9 5 1 23 33-ig 15 8 5 2 21 •'O-tb la 10 1 4 21 28-ltj lo 8 4 3 20 ao-y la 9 2 4 2v al-2a 15 8 3 4 19 50-3J 14 8 2 4 18 15 8 2 6 18 la 3 3 6 15 35-3j 15 6 2 7 14 2a-2s 15 5 2 8 12 25-2J la 4 4 1 12 34-4j 15 3 5 1 11 31-4|| 14 4 3 1 11 13-25 15 3 4 8 10 30-3a 15 3 3 9 9 24-43 15 2 5 8 9 15-2a 15 1 3 11 5 24-55 OldenzaalZwolse Boys2o Rust 00, Schouwink 10, Kalsbc®^ 20. 2500 toeschouwers. Verdiende zege voor de thuisclub; °jndat deze zich nog enigermate schotvaardi» hoon de. Overigens een zeer matige wedd1*"** op een moeilijk bespeelbaar terrein. WilhelminaLONG A 3 Meijer 0—1, Borsten 1—1, Kastelijn 2*~-l, Borsten 3—1, Spanings 3—2, rust, Meijer 33, Kastelijn 43. 3500 toeschou\V*rs- Wilhelmina benutte de kansen bet#' door fouten in de achterhoede van Jy ilhel- jnina kon Longa op gelijke voet 'COrrien. In de slotfase beschikten de BosscD^^fen over de langste adem en wonnen v^^end. ftoda SportVelox 2 Rust O—o, Hoenen 10, Adelaal 1, Kicken 21. 1500 toeschouwers. r De veelbelovende zegereeks vanel°x werd Afgebroken in Kerkrade, waar »e tra ditie getrouw Roda Sport zich op eig'1 *er- rein niet'liet kloppen. Maar de Kertfaaclse c*ub tot het uiterste moetf1 ge- ven om Velox een kleine nederlaag 7 be zorgen, aie pas negen minuten vo{ het einde een feit werd, toen de doelm£f0.v^n VeioX na een schot van Kicken de ,al hl eigen doel sloeg. pECDe Graafschap 21 Ntfhoving 1—o, Koops 20, rust, Ve 21- 050O toeschouwers. G°?d™or de dag komend PEC «LP® Graafschap geen kans Zwollenaren - na dei rust - waren zelfs ongelukkig*1 schieten en hadden vrijwel over de ?hele wedshnjd lichte meerderheid. Xf)C 14 O Q o 21 (0"19 Hilversum 15 5 51 (9-26 Haarlem 15 Roda Sport 15 Xubantia 14 Wilhelmina 15 Longa 13 Oldenzaal 14 UVS 14 Velox 15 Haronie 15 Zwartemeer 14 Rigtershleek 15 6 1 De Graafschap 15 PEC 15 Zeist 15 Zwolse Boys 15 De Valk 14 garmisch PARTENKIRCHEN, jan De Russische skiër Koba ZaXTf se heeft nieuwjaarsdag 0p de olyrfL sche schans van Garmisch Parten',, chen de tweede wedstrijd van het vierschansentoernooi gewonnen. RyIS 40.000 toeschouwers zagen de K4 sprongen maken van respectievelijk., en 74 meter. Op de tweede plaats e,. digde de Oostduitse olympische kaf, pioen Helmut Recknagel met tweern? een sprong van 77.5 meter. 3 2 21 5 2 21 4 3 20 1 5 19 3 4 17 3 5 17 1 5 15 3 5 15 5 4 15 3 6 15 3 6 15 8 3 14 1 8 13 1 9 11 2 9 10 3 9 9 5 8 9 2 10 6 (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT, 2 jan, De jeugd rondom het Zu'lense voetbalveld hield zich gis teren zo af en toe bezig met het leggen van rookgordijnen door knallende don derbussen. Zij gaf zichzelf hierdoor compensatie voor het ontstellend gemis aan vuurwerk in de Utrechtse ploeg. Het spel van Elinkwijk in de strijd te gen Sparta zakte zo bedenkelijk af, dat de degradatie nu nauwelijks te voor komen leek. Het werd 31 voor Sparta, dat zich wemig behoefde in te spannen en bij de rust reeds een voorsprong van 30 had. Sparta had aan de eerste minuten voldoende om door snel aanvalssoel levensgevaarlijke situaties voor het doel van Volder te scheppen. Boven dien wreekte zich bij die doorbraken het ontbreken van Velthuis, altijd een rustige golfbreker voor de Utrechters. Hij was als middenvoor opgesteld, een fatale misgreep van Elinkwijks bestuur, dat in deze kritieke fase doodleuk ging experimenteren en twee snelle voorwaartsen Kruin en De Jongh uit de aanvalslinie had ge nomen. Het gevolg van deze kwalijke rolbezettifig was een rem od de aan val. Velthuis, geboren halfspeler, bracht er als aanvalsleider niets van terecht en voor de rest bleef het, Utrechtse spel te kinderlijk voor ro buuste afwerkers als De Koning en Schilder. Toen Sparta reeds na drie minuten de leiding had genomen door een fraai doelpunt van linksbuiten Van Buuren na een welgepla-tste verre pass van de stuwende Villerius, was er voor Elink wijk eigenlijk geen enkel lichtpunt meer en zeker niet na de tweede treffer Er was pas negen minuten gespeeld, toen doelman Volder al gloeiende han den had gekregen van de vele onbarm hartige schoten, die op hem afkwamen. Na een wilde belegering bleek het schot van Van Miert doeltreffend (0—2). Door schade en schande werd Elink wijk wat wijzer. Het gooide de ploeg door elkaar, zodat Mijnals naar voren ging, Zweers eveneens, terwijl Velthuis de wedstrijd in bijzonder goede vorm uitspeelde als spil. Juist toen het Utrechtse spel iets scheen te worden, kwam de genadeslag. Uit een der Spar taanse aanvallen ontstond na 27 mi nuten een corner. Hosselaar nam deze en de bal zweefde angstig dicht bi) keeper Volder. Middenvoor Kok, dit seizoen van de amateurclub Ueonidas overgenomen, bracht op vorstelijke wijze zijn eerste doelpunt in de Ere- Divisie tot stand. Hij kopte door goed timen uitstekend in (03). Elinkwijk was geveld, voornamelijk door de trieste onmacht van de voor hoede, bovendien door het uitvallen van de veelbelovende speler Oomen, 4ie een lichte hersenschudding opliep Sn vervangen werd door Van Egdom. bangs de lijn verbeet de afgedankte Michel Kruin zich. Hij was inderdaad 4e man geweest, die alleen reeds door •nelheid gevaar had kunnen stichten. Sparta glimlachte om het povere utrechtse spel. Weliswaar liet het toe, dat Zweers uit een mooie pass van Mijnals scoorde, zodat er nog enige (Van onze sportcorrespondenten) ARNHEM, 1 jan. Het wilde niet ere met de vier amateurelftallen, die van daag districtswedstrijden speelden od het zeer goede veld van S.M.L. Onge twijfeld deden de jongens van West eiï Oost, zuid en Noord hun best, maar het Hep niet. Tweemaal zagen de 1500 toe schouwers een doelpunt: West won in een zeer matige partij met 10 van Oost en Zuid klopte de ploeg uit het Noorden. Het was geen wonder, dat Zuid-Noord veel meer de interesse van de kleumen- dé toeschouwers had dan Oost-West Eerstgenoemde 22 voetballers waasden meer. Zij legden fantasie en sneTheid in hun aanvallen en durfden, ongeacht de aanwezigheid van zoveel kritisch-toe- ki„ ""de heren, te riskeren dat bij een of andere actie mts fout ging Zui(J ha(J aanvankelijk een duidelijke veldmeerder- heid. Kerens (bp. Emma), Hoovers (TSC) enGeraats trachtten een flink aantal scho ten te lossen. Dat gebeurde ook wel maar zo hard en onzuiver, dat ook ge makkelijke kansen verloren gingen. Het bleef dan ook bij een doelpunt van Roo- vers. Bij Noord traden Abeln (C.E.C.) en Söllner (Alcides) op de voorgrond. Kuipers (Velocitas) deed aanvallend van zich spreken. De Jong van Rood Geel en de C.E.C.-er relds zal men vermoede lijk ook in de te vormen trainingsgroep terugzien. Oost-West was,'zoals gezegd, een le lijke tegenvaller De westelijke aanvals linie; Hersche (O N A De Gruil (Gou da). Hendricks (Xerxes), De Haan (J.O.S.) voor hem speelde na de rust Van Schaik (Gouda) en Emmerik (Hol- Jandia) Plaatsvervanger in de tweede helft van Van Baar el (C.V.V.) was wel v?vL,VeVn de oostelijke contreien te di'sp6 ■zd0ch Wer stonden de verde- SiepmnrSlnnnemers (Rheden), stopp'eT wefn?v^d (V°sta) en Zweres (Labor) De rr,napjes toe- Na een doelpunt van (Holland /^ouda), waartoe Emmerik was het em 11e gelegenheid bood. daan n °°uk h' metde produktie ge- match «vi !5te spelers waren in deze half Sm Treure (C.V.V.) en rechts- Smits van Xerxes. tekening in de strijd had kunnen ko men, maar geen der Utrechtse voor waartsen kon doorstoten, niemand had een verfrissende intelligentie in het spel. Alles bleef bedenkelijk beneden de maat, zodat het geen wonder is, dat ook Sparta ging knoeien en zich bezig hield met een slordige afweer. In de hitte van de strijd besprong Sparen- dam Van Buuren, hetgeen scheidsrechter Beltman bestrafte met een waarschu wing. JAAP VAN DER LECK .in actie bij Excelsior. DEN HAAG, 2 jan- Inspiratie en geloof in eigen kunnen; de ploeg die deze eigenschappen niet bezit, is ten dode opgeschreven. Zo 'eek het ADO te vergaan, tot enige weken geleden de grote ommekeer kwam. Een luste loos team onderging de metamorfose, die in vier wedstrijden leidde tot het overwinnen van een depressie. DOS was er gisteren om dat aan dep lijve te 1 mdervinden. Wat de Hagenaars kon den opbrengen aan enthousiasme en tempo, dat misten de Utrechters die dan ook met de niet mis te verstane cijfers 4-1 ten onder gingen. Eén excuus hadden de Utrechters, middenvoor Van der Linden (gebles seerd) ontbrak. Maar het gemis van één speler mag toch nooit leiden tot een vorm van lusteloosheid en van zich te snel overgeven ,,aan de vijand". En dat was bij DOS wel het geval. Tegen over het frisse, ongecompliceerde, maar doeltreffende spel van ADO stelde DOS een treuzelend, onsamenhangend partij tje voetbal. Meen niet dat ADO, dat met de terugkeer van middenvoor Ca rol Schuurman belangrijk aan kracht heeft gewonren, ineens topvoetbal is gaan spelen. Zeker niet, maar de ploeg komt in elk geval niet meer bij voor baat geslagen in het veld. ADO had een korte periode van „inwerken" nodig, speciaal de ach terhoede. Daardoor kon Van Wiggen, de vervanger var V.d, Linden, het vuren openen Maar hij had precies op de paal gericht. Het was toen overi gens al duidelijk, dat de rappe voor hoede van ADO de verdediging van DOS voor problemen zou stellen. En het duurde niet lar.g of er ontstond al een onoplosbaar probleem. Schuur man liet de bal hoog voor het doel dalen. De Munck stond nog te denken of hij zou uitlopen of blijven staan en van die aarzeling maakte de klei ne, overal opduikende rechtsbinnen Waasdorp gebruik om de bal in het net te jagen. Zonder aarzelen, ineens op de schoen C.-0). Het heilige vuur was in de aanval van ADO gekomen. De Utrechtse ver dedigers werden dol gedraaid en spil Kraay kon weer eens getuigen dat P ihuurman een uiterst lastige tegen stander is. Schuurman was de grond legger van de tweede Haagse treffer. Van zijn voet belandde de bal bij Den Engelse, die Rijnvis aan het werk zette. F t >mpt kwam de bal bij Den Engelse terug en dat betekende 2-0. Na de rust was Van Wiggen als links binnen vervangen door Brockx. Toen was het kleine beetje vaart, dat er nog in de aanval school helemaal verdwe nen. De genadeslag diende ADO binnen tien minuten toe. Ten Hoopen had de rode vlag voor DOS al gehesen door te gen de paal te schieten. Schuurman richtte beter, draalde zich vliegensvlug om en sloeg 'De Munck voor de derde maal (3-0). Enige minuten later rond de Rijnvis een snelle aanval met een kopbal af (4-0). Vier doelpunten waar in de gehele Haagse aanval een werk zaam aandeel had gehad. De score had nog kunnen oplopen als Schuurman niet tot tweemaal had gefaald. Maar het was zo al mooi genoeg en het deerde geen van de achttienduizend toeschou wers dat Theunissen bij het scheiden van de markt nog tot een treffer kwam, omdat de Haagse defensie de teugels iets te ver liet vieren (4-1). (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM, 1 jan. In een sfeer volle wedstrijd, bijgewoond door het voor het Rotterdamse stadion ongekend lage aantal bezoekers van 3500, heeft Feijen oord de semi-derby tegen SVV maar amper kunnen winnen. De leiders van de Rotterdamse ploeg hadden Klaassens vrijaf gegeven en hadden in de plaats van de halsstarrige Moulijn, die morgen ochtend schriftelijk zal vernemen, welke straf het bestuur hem heeft opgelegd voor zijn weigering om nog langer de linksbuitenplaats te bezetten, de jeug dige Hordijk opgesteld. En het was deze debutant, die er voor heeft gezorgd, dat SVV. dat in technisch en tactisch op zicht by de stadionploeg nog wel Iets te i kwam, by het scheiden van de «onder winst bleef, want zelf maakte hij twee doelpunten en van de derde treffer was hy de grondlegger. Het was al spoedig duidelijk, dat Feijenoord, ook al deed deze ploeg het wat rustig aan, de beste papieren had. Er ontstonden voor het Schiedamse doel enkele moeilijke momenten, doch tot -en resoluut schot van Feijenoords voor hoede kwam het voorlopig niet. In de vijftiende minuut was het door Hordijk toch raak. Kennelijk heerste by Feijen oord de indruk, dat men het heel ge makkelijk zou klaren, want geen ogen blik kon de ploeg doen geloven, dat het op verdere treffers uit was. Het speelde namelijk precies in de kaart van de Schiedammers door te zelfzuchtig en te kort spel. Vooral toen Herwich, na kort tevoren een unieke kans door treuzelen te hebben gemist, na 25 minuten de ge lijkmaker kon scoren, legde_ SVV enige tijd het zwaartepunt geheel op de ver dediging, om deze tactiek weer te laten varen toen Hordijk acht minuten voor de rust Feijenoord opnieuw een voorsprong gaf, die Van Pelt echter nog in dezelfde minuut teniet deed. Door een treffer van Schouten, in de veertigste minuut, kon Feijenoord toch nog met een voorsprong (3-2) gaan rus ten en toen het na de hervatting een nog duidelijker overwicht kreeg, scheen er geen vuiltje aan de lucht. Weer echter kon Van Pelt de achter stand inlopen. Even bleef SVV en niet eens ongevaarlijk in het Rotterdamse doel gebied opereren, maar de winst kwam tenslotte toch aan de ploeg, die er on danks zijn matte spel het meest aan spraak op kon maken. Bakx, die voor de rust voor Van Leeuwen was inge vallen. kreeg de bal wat onfortuinlijk op zyn schoen en van dichtbij rolde de bal over de lijn. SVV's doelman Tap en Feijenoords middenvoor Van der Gijp stellen met gemengde gevoelens vast, dat de bal juist buiten de doelpalen blijft Tn de Ere Divisie-periode van het vo- -'t seizoen maakte Ajax kennis met Dick Tol. die toen nn halve toeren wat meesnkkelde. Een Tol zonder snelheid, mat en onattent. Tol is nu zijn lange periode van gedwongen niets doen zo danig te boven gekomen dat de Ajacie- den de blonde Volendammer zullen blij ven herinneren als een dodelijk gevaar, uitschietend naar alle richtingen. Ajax was volledig aangetreden. Bij Volendam ontbrak doelman Keijzer, die het nieuwe jaar is ingegaan met een onwillige knie, en rechtsbuiten Wim Kras. die door de trainer Appel om zijn jeugdige leeftijd wat was ontzien. Jan Greuter heeft Keijzer vol bravour ver vangen en op rechts legde Harmen Veer man de basis voor het eclatante suc ces van Tol. die alle vier de Volendam mer doelpunten op waarlijk magistrale wijze voor zijn rekening nam. Drie er van priemden uit felle kopstoten langs doelman Hoogerman in het net. Eén, Tols eerste treffer, kwam voort uit een snelle reatie met de voet, toen Bond een voorzet van Veerman in Tols rich ting werkte. Dat was, nadat midden voor Westra Henk Groot had vrijge- speeld en Greuter bakzeil moest halen voor Groots vlotte inzet, 0-1. Tien mi nuten later begon Tol aan zijn daveren de hattrick. Twaalf minuten duurde het onafge broken bombardement waaraan de ont hutste Ajacieden werden blootgesteld Pronk kwam soepelheid en reactie ver- Een enkele keer slechts moest ADO s doelman vreemde capriolen maken om de bal buiten zijn heiligdom te houden. AMSTERDAM, 2 jan. ADO heeft van een gedwongen oponthoud van het stedelijk voetbalelftal van Boekarest ge profiteerd door het op poten zetten van een aantrekkelijke wedstryd. Woensdag avond zal op het VUC-terrein te Den Haag een lichtwedstrijd worden ge speeld tussen de Roemenen en de Haag se ere-dlvisieclub. Het elftal van Boekarest arriveerde 28 december op Schiphol op diooorreis naar Brazilië, waar de Roemenen een toernee gaan maken, die duurt tot half februari. Doordat de inreisvergunningen voor Brazilië nog niet zijn aangekomen, zyn spelers én leiders voorlopig gedwongen in Nederland te blijven. De ploeg, die woensdagavond tegen de Hagenaars aantreedt, zal weinig ver schillen van het Roemeense nationale elftal, daar dit team hoofdzakelijk be staat uit spelers van de legerploeg CCA, Dynamo en de Universiteitsclub. Deze drie grootste clubs van Boekarest leve ren uiteraard nu het spelersmateriaal voor het stedelijk elftal. REIMS, 2 jan. De bekende Fran se voetballer Just Fontaine heeft zon dag, tijdens de wedstrijd Reims—Limo ges, opnieuw zijn linkerbeen gebroken. Fontaine kwair fingelukkig te vallen. Het noodlot schijnt het web op de populaire speler uit Reims begrepen te hebben. Hij speelde pas l'/t maand weer in competitiewedstrijden, nadat hij sinds maart 1960 wegens een dub bele beenbreuk niet beschikbaar was geweest. Het Groningse dames zaalhandbal-team is op nieuwjaarsdag verpletterd door Lo- komotiva (Zagreb): 281. mogen tekort en Muller en Smit grepen bij herhaling mis op <le snelle escapa des van Veerman die bekwaam de mu nitie voor Tol aansjouwde. Een kapi tale misser van Prins deed de maat van ellende voor Ajax overlopen, en in die sfeer was het alleszins begrij pelijk, dat Pronk liever de bal royaal in de handen nam dan de gevaarlijke Tol weer een kans te geven. Een vreselijk hard schot van rechts buiten Swart werd door Greuter heel rustig in de vlucht gegrepen. Eén dreun van Tol deed de deklat boven Hooger man slingeren als een scheepslantaarn in de storm en Peik nam Hoogerman zelf stevig op de korrel. De tweede helft schonk Ajax een steuntje van de wind. Niettemin, Tol dook wéér voor Hoogerman op, toen Tljs Bond van links de bal haarfijn Tolwaarts had gezonden. Via de han den van Hoogerman en de doelpaal sloeg het vierde doelpunt van Tol uit een fikse kopstoot in het doel. Vijf min. later blunderde scheids rechter Martens. Middenvoor Westra stond ver buiten spel toen hij de bal ontving. De grensrechter zwaaide alar merend, en geen der Volendammers reageerde op Westra's brutale staal tje. Rustig wandelde deze tot bij doel man Greuter, die het bepaald ook al te dwaas vond om in te grijpen. Het werd slikvingerend 4-2. Henk Groot profiteerde drie minuten later van de Volendammer verslagenheid en speelde nummer drie in de tou wen, 4-3. In het laatste' half uur kwam Volen dam weer wat bij zijn positieven. Men liet Ajax wel wat meer vrijheid dan voorheen, maar verder dan een schot van Henk Groot tegen de doellat bij een verwoede scrimmage kwam Ajax toch niet meer. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN, 2 jan. Eindhoven ging de wedstrijd tegen PSV voor de bekercompetitie met weinig vertrouwen tegemoet, maar wel met de bedoeling de huid zo duur mogelijk te verkopen. Dit laatste is dan ook gebeurd. De PSV-ers hebben hard moeten vechten voor Je overwinning, die pas in de slotfase gestalte kreeg. Met nog ruim een kwartier te spelen opende Dillen de score en vijf minuten voor het einde maakte Louwers (ex-Eindhoven) er 0 1 van. Eindhoven, trad verzwakt aan. De voorhoede miste Van Kessel en Soers, de twee Budelse voetballers, die veer tien dagen geleden het EBOH-veld met hevige enkelblessures verlieten, en in het do moest Gerberink op dokters advies verstek laten gaan. Zijn vervan ger was Moorman (ex-Veloc), die zich voortreffelijk heeft geweerd. In de aan valslinie opereerden o.a. Van Thoor van de reserveploeg en de jeugdige links buiten Bex uit Soerendonk, die vorig seizoen nog in de afdeling Brabant speel de. De aanval werd geleid door de ste vige Oomens, die Roel Wiersma het vuur na aan de schenen legde in vin nige duels. Het krachtsverschil was vrij gering. Voor het doel toonde Eindhoven zich niet zo gevaarbjk als aan de andere kant Dillen en zijn secondanten, maar de delensie van de thuisclub: Slaats. Stoker en Verplanke (vooral laatstge noemde, ex-PSV-er, liet zich gelden) riep de roortwitten steeds een halt toe. In de tweede helft wijzigde het strijd- beeld zich niet opmerkelijk. In de 27e min ..ut moest Moorman het antwoord schuldig blijven op een schot van Dillen, die door Brusselers in een goede positie was gebracht, 0-1. Dank zij Van der Kuil kon Louwers er ten slotte met een schuiver 0-2 van ma ken. Dick Tol besluit zijn glorieuze solo. Ajax' doelman Hoogerman kan slechts met de vingertoppen reiken naar de bal. Volenaams vierde doel punt is een feit. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 2 jan. Vier deel nemers aan de voetbal-toto kunnen terugzien op een fortuinlyk begonnen nienw jaar. Zy voorspelden deze week namelijk veertien uitslagen goed en omdat er één wedstrijd werd afgelast dingen deze vier boffers naar de eerste prijs die 107.450 gulden bedraagt. Voor deze „gemengde" toto bestond minder belangstelling dan de laatste weken het geval is geweest. De inleg, bij elkaar gebracht door 554.648 deel nemers bedroeg 716.333 gulden. Hiervan werd voor de eerste en tweede prijs een bedrag uitgetrokken van tweemaal 107.450 gulden. Voor het delen van de tweede prijs meldden zich reeds honderd gegadigden, de voorspellers van dertien goede uitslagen. Het winnende rijtje ziet er deze week zó uit: 12! 131 111-12 322 VolendamAjax 4 3 Groot 0—1, Tol 1—1, 2—1 en 3—1. rusi, Tol 41, Westra 42, Groot 4S. 6000 toe- schouwers. Wilskrachtig Volendam met teruggekeerde Dick Tol aan het Hoofd bracht Ajax in pa niek. Slechts fout van scheidsrechter Mar tens kon Volendams zegeroes enigszins ver storen. UVSSHS 2—4 Th. Valkenhof 01, Duwel 11, Terborg 12, rust, Huntink 13, Duwel 23. Spren kels 24. 3000 toeschouwers. Aantrekkelijke wedstrijd tussen gelijk waardige ploegen. Aanvalsspel van SHS was echter verrassender. Beide elftallen misten vooral na rust enkele mooie scoringskansen. FeijenoordSVV 43 Hordijk 1—0. Herwich 11, Hordijk 21, Van Pelt 22, Schouten 32, rust. Van Pelt 3—3, Bakx (eigen doel) 43. 3500 toeschou wers De jeugdige invuller Hordijk, de vervan ger van Moulijn. was bij Feijenoord match winner door zijn uitstekende spel. Beide partijen speelden overigens zeer mat en matig. NOAD—Willem U 0—0 4000 toeschouwers. Wedstrijd in oudejaarsavond-stemming Sterner Willem II niet bij machte doelpun ten te maken. Kansen waren er nochtans volop. Incomplete voorhoeden laaiden echter keer op keer. Voor rust miste bovendien Kraan voor NOAD een opgelegde kans en na de thee redde de paal de thuisclub bij een schot van Koopal! EindhovenPSV 02 Rust 00, Dillen 01, Louwers 02. 5000 toeschouwers. Gehandicapt Eindhoven heeft PSV flink partij gegeven. Eerst kort voor het einde kon PSV de „eer van de Ere Divisie" red den. Fortuna—VVV 1—3 Sleven 01, Teeuwen 02, rust, Kohn 12, Schatorjé 1—3. 3000 toeschouwers. Fortuna speelde een bar slechte wedstrijd, met een schijnbaar ongeïnteresseerde Wü- kes. VVV toonde zich aanzienlijk sterker, met goed spel in aanval en verdediging. De uitslag is nog slechts een zwakke afspiege ling van het krachtsverschil. Pas bij 12 leefde bij Fortuna het spel even op, maar spoedig was de fut er weer uit. WH—MW2—10 (Van onze sportcorrespondent) GRONINGEN, 2 jan. Evert van Mokum heeft reeds vier van de zes wielrenners aangewezen voor de ploeg die onder zijn leiding zal meedoen aan de Ronde van Tunesië. Die vier zijn: Jan Mol, Miel Verstraete, Frits Knoops en Henk Hoekstra. Claessen 01, Pieters 11 en 21, Brink huis 3—1, Pieters 41, Strolenberg 51. rust, Vignat 6—1. Van Loo 6—2, Brinkhuis 7—2, Pieters 8—2, Ph. van Dijk 9—2, Brinkhuis 102 1000 toeschouwers. MVV behoefde niet eens zyn beste paar den van stal te halen om met de amateur- club WH de eigen grasmat aan te vegen. (De wedstrijd werd op het terrein van WH te Heerlen gespeeld). In het begin verzette VVH zich nog dapper, maar geleidelijk aan nam MW het heft zelf in handen en maakte er vooral na de rust een kat-en- muisspelletje van. Tijdens de voetbalwedstrijd tussen NOAD en Willem II is op de tribune van het sportpark in Tilburg een toe schouwer, de heer P. Bertens, oud 55 jaar, plotseling overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9