Verzekeringsagent pleegde valsheid in geschrifte voor Heemstedenaar burgemeester SCHOLIER OVERLIJDT NA HOUW MET POLITIESABEL Nationaal Jeugd Orkest treedt vrijdag in Haarlem op Nieuwjaarsreceptie bij Haarlems burgemeester NAAIMACHINES Vacature inHaar- lemmerliede Koninklijk zilver voor mej. Daudeij Relletjes in Den Haag Rumoerige kerst boomverbranding Couturier-avond in Haarlem Man van tact Schoorsteenstuk DINSDAG 3 JANUARI 1961 PAGINA 3 - Haarlemse politierechter Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen Burgerlijke Stand Haarlem T afeltennis Stedelijk gymnasium wint scholieren-toernooi ENGEL Sollicitanten opgeroepen voor burgemeesters- junctie R.-k. kerkhof „St.-Barbara" DAT LEUKE VLOTTE KAPSEL MOLENDIJK voor U! Sèringe'fpïgfnVJoSeranïi dSSÜjta geweldigeopdracht kon- SReiasoemiuuciiue, - faterda" is in dit prachtig vertrek den vergeven. Deze opdrachten kan J4 Beurs van Amsterdam Beurs van New York Der traditiegetrouw hebben de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P, F. M. Cremers, en zijn echtgenote gisteravond in de Ridderzaal van het stadhuis gerecipieerd om de goede wensen van vele Haarlemmers ter gelegenheid van de jaarwisseling in ontvangst te nemen. De burgemees ter was wederom gestoken in het decoratieve ambtscostuum. De Nieuwjaarsreceptie is steeds weer een trefpunt, waar raadsleden, wet houders, provinciale bestuurderen, de hogere geestelijkheid, hoofden van diensten en bedrijven, de rech terlijke macht, verenigingsbestuur deren en andere deelnemers aan het openbare leven elkaar ontmoe ten. Goede wensen worden uitge wisseld en andere vriendelijke din gen worden gezegd. De stadhuis boden zijn voor de gelegenheid gekleed in smetteloos uniform en dragen witte handschoenen. Fr is aanvankelijk een enigszins plech tige stemming. Men stelt zich op m de enorme queue4 men biedt zijn wensen aan; maar daarop mengt men zich onder de honderden gas ten. De Ridderzaal is een uitsteken de gelegenheid voor zulke recep ties. Er hangt een statige, maar niet onvriendelijke sfeer onder de enor me kaarsenluchters. En het duurt dan ook tot laat in de avond eer de boden de witte handschoenen uit kunnen trekken om de feestzaal weer in gereedheid te brengen voor het dagelijkse, ambtelijke, werk CINEMA PALACE: „Alles de lucht in", a.l. (2e week); 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS; „Een stem in de mist", 18 Jr. (2e week); 2. 7 en 9.15 uur. LIDO„Echt8 lets'" voor Conny", alle leeft. Elke ochtend 1030 en 11.30; Het huwelijk van Koning Boudewijn en Dona Fabiola ROXY: „Dodenval in 2.30, 7 en 9.15 uur. Dakota", 14 iaarl ;n 9.1? 1B iaar- 2.15, STUDIO: „Doctor in love 1» Jaar> 7 en 9.15 uur. ia -i rio MINERVA: di. 8.15 u.: Rebecca, 18 J. 2.30 u.: Van de regen m de drup, Wo. 2, 3, 4, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Het huwelijk van Koning Bouaewipi en Do Fabiola. Do. 8.15 uur: „Faust 10 j Dinsdag 3 januari Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep i'neieater" m ..Lijmen" een satyrï?£j), van van Willem Elsschot. Bewerking van Manuel van Loggem. Onder regie Yan THr-ung Fred Engelen. In de hoofdrollen. L° van Hensbergen. Bernhard Droog en Ingeborg Elsevier. (Première). 2, 7 en 9.15 uur. Woensdag 4 januari Concertgebouw, 10 en 2.30 aur: Toneel groep „Pjpo" met het bekende televisie- „Pipo de clown en Mammaloe (Ge- "^ntelijke Dienst voor sport en jeugdza- Dinsdag 3 januari Concertgebouw, 8.15 uur; Concert door het N. Ph. o. O.l.v. Henri Arends. Solisten. Andre Gertler, viool en Sonia Kurwin. alt. Programma: Bonporti, Monteverdi, Vivaldi, Wagner en Alban Berg. Woensdag 4 januari Stadhuis Haarlem, 8.30 uur: Nieuwjaars bijeenkomst van het onderwijzend personeel van de gemeentelijke scholen. HAARLEM, 3 januari Een 33-ja- rige verzekeringsagent uit Velsen stond gistermorgen voor de Haarlemse poli tierechter, mr. J. P. Petersen, terecht wegens knoeierij met verzekeringspa pieren. Verdachte had een 51-jarige bouwkundig opzichter uit Amsterdam verzekerd door zelf de formulieren hier toe in te vullen en te ondertekenen niet de naam van de bouwkundig opzichter. De bouwkundig opzichter was welis waar een cliënt van de verzekerings agent, maar van deze verzekering' wist hij niets af. Bovendien waren de vra gen op het invulformulier voor de ver zekeringsmaatschappij ingevuld geheel In strijd met de feiten. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, sprak van ernstige knoeierij en en eiste ter zake van valsheid in geschriften, één maand onvoorwaarde- •ijke gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. W. Crefeld, schetste verdachte als een bekwaam verzekeringsman die echter geen ad ministratieve scholing heeft genoten. Daaruit meende de verdediger ook de slipper te moeten afleiden, die de ver dachte had gemaakt. „Het lijkt mij meer een jeugdzonde", aldus mr. Cre feld. De politierechter wilde er reke ning mee houden, dat het allemaal al zo iang geleden was gebeurd sep- te2Lb?r 1958 en veroordeelde de ver- 7- /w?8Aa"cnt t°t een boete van f 150 proeftijd v\a"dtJe°erII?.rdelijk 6811 Belediging Een 76-jarige radio- en televisie han delaar in Badhoevedorp werd wegens beledigjng) conform de eis van de of ficier van justitie, veroordeeld tot een boete van f 50.-. Verdachte had een televisietoestel geleverd aan een inwoner van Badhoevedorp. Toen de ze echter korting wilde hebben bij con tante betaling, werd het toestel door de handelaar teruggehaald. De cliënt kreeg toen te horen dat „hij een op lichter was" en „dat het zo'n mooie u°°i was bij hem thuis". De client ha<j het niet genomen. ,en jarige chauffeur uit Heems kerk wade 23 oktober met zijn kinde ren naar fle fjjm_ x)at hadden ech ter ook een groot aantal jeugdige in woners vap Heemskerk. De chauffeur voelde er echter niets voor om in de rij te 2aah staan. Toen de bioscoop exploitant hem er echter op wees, dat hij achteraan moest sluiten en de man wegduwde had verdachte geroepen: „Kom er eeas uit". De bioscoopexploi tant kwam hierop uit de kassa. De chauffeur «Ocl de bioscoopexploitant toen bij de heel gegrepen. „Gewoon zelfverdediging", bleef hij volhouden toen de °n'cier van justitie f 30- te gen hem had gegist en de politierechter hem veroordeelde tot een boete van f 20.- Een 34-jarige inwoonster van Velsen werd bij verstek, conform de eis, ver- Advertentie) BEVALLEN van een zoon: J M. van Bilderbeek-Dams; H. E Rött- gering-Mathot; G. M. Westenburg-Weter holt; B. M. Pérukel-van Bakel; L van Driest-Koper; M. Warmerdam-Tulen- W. J. Viehoff-van Baarle; C. C. Stub terheim-Brakel; L. Kool-Odfjell;h J Ophuijsen-Mulder; A. P. Schipp'ers- Hooglugt; H. E. Bourguignon-Noy. BEVALLEN van een dochter: a. M. Drenth-BouwhuisJ M. de Wit-van der Hulst- M Warmer-de Wit (2 drs.); B F m' Harthoorn-van Dam; H. m. h! van der Aar-Drostj J Merks-Blokdijk; A. j Vestermg-Schouten, E. van der Meulen-Thoolen; J. Volk-Braakenburg; A. Stevenhagen-Boerma, H M van He kezen-Smit; C A ^^pn-M^essen; M. Stolvoort-Kok; E- Kiekens-Janssens; •J t Luinenburg-Bücker 'ONDERTROUWD: a. Bus en G. Wil- lemse; H. Huisman en B J C. M. Beenen; H. Donker en R- W.H. Heuss- ner- B Fisher en M. H. spoor. OVERLEDEN: J. C. Smit-Spreeuw, 73ir Witte Herenstraat; L. Zoeter, 71 jr Gasthuisvest; J. C. Mus-van der Ham 91jr„ Zijlvest; C. M Gahrmann- Zuiderduin, 48jr., Kamp1er de Vries, 69jr., Abeelstraat, D. Stapel, 75 jr., Keizer Karelstraat, H. ns> 63jr., Gasthuisvest; F. Vissers, 68jr., Zwaardstraat. HAARLEM, 3 j;,n> Onder grote be langstelling werd jn het tafeltennishuis Guus Wolters het eerste scholierenta- feltennis-toernooi gehouden. De strijd om de fraaie schooibeker was bijzonder snannend, met name tussen het Stede lijk Gymnasium en het L.P.Thïjsse-ly- ceum. Voor de laatste wedstrijden be zonnen, had het Stedelijk Gymnasium al een kleine voorsprong en men slaag de erin die voorsprong te behouden, on danks het feit, dat de Thijsse-mensen de achterstand wisten te verkleinen. Het stedeliik Gymnasium won ten slotte met 3W? punt, tegenover voor Thijs se De overige ploege,, eindigden met ruime achterstand: Karei van Mander- school 21'/., Triniteits-Lyceum 20'/. en Lorentz-Lyceum 21. Bii de B-klassers, de klasse van de NTTB-spelers, was de strijd Flte_i,a£Hd het felste. In de halve finale wist F. Ja cobs (Lorentz) te winnen van S. Rflpma van de zelfde school. M. Bree re"tz> leverde een bijzonder felle strnd tegel de Trinitarier J. Huybens, die de laat ste met minimaal verschil won. JJe strijd tussen invaller Jacobs en nuF" bens was aanzienlijk minder spannend. Huybeng won verdiend met 21-19 en 21-11. Bij de meisjes kwamen er drie in de finale-poule C. Meijer (Thijsse) was hier duidelijk de zwakste en zij kreeg dan ook de derde prijs. De beslissende strijd tussen J. Rambonnet en E. Top was zeer interessant. Het meisje van het Stedelijk Gymnasium verraste met winst in de eerste-game met 21-16, ver loor de tweede met 21-15, om echter in de derde Ellie Top definitief met 21-15 te kloppen. De A-klasse zag in de halve finales K. Klein (Sted. Gymn.) verliezen van R. Foppen (Thijsse) en H. v. Willigen (Thijsse) van W. Stuart (Sted Gymn.). De finale was met flink verschil voor Foppen, die met 21-13 en 21-19 won. Klein eiste de derde prijs voor zich op met winst met 21-6, 16-21 en 21-18. oordeeld tot f50.- boete en een 27-j^ri- ge huismoeder eveneens uit Velsen kreeg, nadat f 50.- boete was geëist, een boete van f 40.-, wegens het ple gen van winkeldiefstallen. Beide da mes hadden het zelfbedienen wat al te letterlijk opgevat en zonder te betalen de artikelen meegenomen. Een 40-ja- rige winkeldievegge recidiviste werd veroordeeld tot f 50- boete en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Drie jongens uit Aalsmeer, speelden rovertje. Hierbij kwam een voorwerp waarmee zij speelden tegen een auto. De bestuurder, een 31-jarige ambte naar van het ministerie van Oorlog uit Wassenaar, stopte en mengde zich in de „strijd". Hij pakte, volgens getui gen, één van de jongens, sloeg deze en sleurde hem over de straat. De offi cier van justitie, die zich kon voorstel len, dat het niet prettig is, iets tegen je auto gegooid te krijgen, meende toch dat de ambtenaar zich had moe ten beheersen en eiste f 50.- boete. De politierechter maakte er f 40- van. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN, DUS RUIME KEUZE. GROTE HOUTSTRAAT 181 TELEFOON 14444. DEN HAAG, 3 januari In de staatscourant staat thans een oproep naar sollicitanten voor de functie van burgemeester van Haarleinmerliede en Spaarnwoude. Gegadigden kunnen tot 24 januari een sollicitatie indienen. De oproep is het logisch gevolg van het besluit van de Tweede Kamer om Haarlemmerliede zij het na enige gebiedsafstand aan Haarlem te la ten voortbestaan. De minister van bin nenlandse zaken heeft besloten een nieuw wetsontwerp aanhangig te maken, dat zich beperkt tot een betrekkelijk ge ringe afstandsgebied van Haarlemmer liede aan Haarlem. Het ligt in de bedoeling, de nieuwe situatie per 1 juli 1961 te laten ingaan. Vermoedelijk wil men proberen vóór die datum een nieuwe burgemeester te benoemen in Haarlemmerliede. Op 10 april van het vorig jaar is burge meester drs. J. J. M. Visser burge meester geworden van Ouder-Amstel. Tegelijkertijd werd hij aangewezen als waarnemend burgemeester van Haar lemmerliede. Drs. Visser vertelde ons vanoch tend, dat hij bepaald niet van plan is te solliciteren naar het burgemees terschap van Haarlemmerliede. Voorlopig heeft hij als burgemees ter van Ouder-Amstel zijn handen vol om zijn gemeente te verdedigen tegen annexatieplannen van Amster dam. ZANDVOORT, 3 jan. Aan mejuf frouw P. M. Daudeij is een hartelijke huldiging bereid ter gelegenheid van haar veertigjarig jubileum in dienst der gemeente Zandvoort. In de raadzaal werd zij toegesproken door de burge meester van Zandvoort, mr. H. N. van Fenema, die mej. Daudeij prees om haar grote plichtsbetrachting en de blij moedige wfje waarop zij haar functie heeft vervuld. Spreker deelde haar me de, dat zij door H. M. de Koningin was begiftigd met de ere medaille, in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau; de burgemeester verbond daaraan het adagium: „voor blijmoedigheid, wjjs- hied en plichtsbetrachting". De gemeentesecretaris memoreerde, dat Mejuffrouw Daudeij zelf wel altijd zorg heeft gehad voor de belangen dei gemeente, maar het gemeentebestuur nimmer reden tot zorg heeft gegeven. Als typiste thans commies-chef van de typekamer hee.ft zij gedurende veertig jaren de bewogen historie van de badplaats althans op papier mee gemaakt en is zij ook de „stille" ge tuige geweest van menige beroering in de boezem van het gemeentebestuur. Zij behoorde tot de best geïnformeerde personen van het raadhuis maar wist al tijd tegenover de buitenwacht te zwij gen. Namens het gemeentebestuur over handigde spreker mejuffrouw Daudeij een enveloppe met inhoud. De oud-bur gemeester, de heer H. van Alphen, dankte de jubilaresse voor de goede diensten, bewezen in de periode van zijn burgemeesterschap. Namens het secre- tariepersoneel bood de heer S. K. Zon neveld met een geestige toespraak en kele fraaie geschenken aan. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden ge voerd, dankte Mejuffrouw Daudeij allen voor de haar gebrachte hulde. HAARLEM, 3 jan. De maandelijk se H. Mis voor de overledenen, op het kerkhof „St.-Barbara" begraven zal worden opgedragen ijlnd DONDERDAG aan het Soendaplein op DONDERDAG 5 januari 's morgens te 9.30 uur. ^\\W.W.V.\V.\\V.V.\V.V.V.\V.V.V.\\V.W.W.V.V.V.V.V.'.V.V.V De heer J. Aantjes Heemste- worden dat Brakels nieuwe burger vader zeker niet als een vreemde ling de gemeente zal binnentreden. Bijna tien jaar van 1950 tot 1959 vervulde hij de functie van secre taris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond Holland-Brabant, van welke organisatie hij aanvankelijk als adjunct-secretaris optrad. „Door mijn werk bij de bond, heb ik mij zeer goed kunnen oriënteren jjn de problemen van de agrarische sector en daardoor heb ik ook een vrij grote bestuurlijke ervaring kunnen opdoen", zegt de heer Aantjes, die zijn benoeming tot burgemeester van Brakel met heel veel vreugde heeft begroet. „De gemeente Brakel is zeer orthodox hervormd ingesteld en ik zou mij aan deze levenssfeer niet gemakkelijk kunnen aanpassen, zo ik dezelfde beginselen niet was toegedaan", verklaart de heer Aan tjes, die een actief lid is van de Anti- Revolutionaire Partij. Dat de gemeente Brakel een bur- DEN HAAG, 3 jan. De 16-jarige scholier XV. H. Scholte is gisteravond bij relletjes rond de officiële kerstboom verbranding in het bloemenkwartier met een politiesabel dodelijk gewond. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is de scholier overleden. De pa tholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust zal sectie op het lijk verrichten. Op ver schillende plaatsen in de stad heeft de politie gisteravond de gummiknuppel en de blanke sabel moeten gebruiken om nozems te verdrijven, die de offi ciële kerstboomverbrandingen wilden verstoren. Het was de hele dag al rumoerig ge weest. De politie en de brandweer moes ten op tal van plaatsen grote kerstboom vuren blussen. In het begin van de avond kwam een groot aantal nozems in actie In het bloemenkwartier, waar kinderen met kerstbomen achter een muziekkorps naar de officiële verbran dingsplaats liepen, probeerden nozems op bromfietsen met fakels de bomen in brand te steken. Achter de ouders en de kinderen, die naar de officiële verbranding stonden te kuken legden de jongens vuurtjes Die brandende kerstbomen gooiden zt) over de toeschouwers heen op de grote brandstapel. Politiemannen, die met gummiknuppels enige charges op de op geschoten jongelui uitvoerden werden met stenen bekogeld en uitgejouwd. De agenten, die voelden dat z\j werden uitgedaagd, trokken zich terug om e ger te voorkomen. HAARLEM, 3 jan. In het kader van de herenigingsweek wordt ook dit jaar een zogenaamde couturier-avond gehouden, op 24 januari in het Gemeen telijk Concertgebouw. Het initiatief gaat uit van de Haarlemse Couturier-kring, welke een toenadering van reformato rische en rooms-katholieke christenen beoogt. Als sprekers zijn uitgenodigd ar. F1. Thijssen uit Utrecht, o.m. consultor bij de pauselijke commissie ter bevor dering van de eenheid der christenen en ds. N. van den Akker uit Den Bosch. De sprekers van vorig jaar, prof. J- C. Groot en prof. dr. W. F. Golterman, spreken dit jaar in Zwolle, dat het voor beeld van Haarlem gevolgd heeft. HAARLEM, 3 jan. De organist Piet Kee zal donderdag 5 januari, des avonds om acht uur in het gemeente lijk concertgebouw, werken uitvoeren van onder andere Johan Pachelbel, Max Reger en Felix Mendelssohn Bar- tholdy. Omstreeks negen uur kwamen er op het bureau in de Archimedesstraat tal van meldingen binnen van ergerlijke ver nielingen door de jongelui. Zj) hadden de straatlantaarns in de Rozenstraat stukgegooid, autoantennes, autoruiten en bloemperken vernield en een aantal hekken, die gebruikt waren voor de af zetting, op de weg geworpen. Veertien agenten, die eerder op de avond al tegen de nozems waren opge treden, rukten uit en dreven de rad draaiers met de blanke sabel uiteen. Na een charge op de Segbroeklaan bleef de 16-jarige scholier W. H. Scholte ge wond op straat liggen. Hij werd met een ambulancewagen naar het Rode- Kruisziekenhuis vervoerd. Bij aan komst bleek hij al te zijn overleden. Hü had twee sabelhouwen op zijn rUg. De politie deelt mee, dat het slacht offer gedurende zeker anderhalf uur aan de relletjes had deelgenomen. De centrale recherche stelt een onderzoek naar het gebeuren in. Ook bij de verbranding op het Kaap- seplein heeft de politie handen vol ge had aan vuurtjes stokende nozems. De agenten werden met stenen beko geld. Het lukte de politiemannen om met de gummiknuppel de rust te herstellen. (Advertentie) maalrt Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Buslijn 2 de veertig jaar oud zal op 1 gemeester krijgt, die zijn bevolking februari zijn functie uit het bedrijfs- nu een warm hart toedraagt, leven verwisselen voor het ambt ^g^ben wij uit het gesprek met de taureerd te worden. De restauratie is thans voltooid. Een reproduktie var, het tapijtje drukken wij hierbij af, maar men moet zelf eens een kijkje gaan nemen om de prachtige kleuren rijkdom van dit schoorsteenstuk te kunnen genieten. Het tapijtje, dat 2.26 m hoog en 2.40 m breed is, werd in 1630 door de Haarlemse vroedschap besteld bij de Vlaamse tapijtwever Joseph Thienpondt, die zich in Haarlem had gevestigd. Het is gemaakt naar een ontwerp van de schilder Pieter Greb- ber, die ook het schilderij heeft ver vaardigd, dat dezelfde gebeurtenis in beeld brengt, en dat een plaats heeft gevonden boven de tegenoverstaande schouw in de kamer van B. en W. Schilderij en tapijtontwerp zijn blijk baar gebaseerd op een glas-in- loodraam van Willem Willemszoon Thybout, dat in 1596 is gemaakt voor de grote Sint Baaf, en dat een plaats heeft gevonden op de plaats waar thans het orgel staat. Het raam zelf is verdwenen, maar in het Frans Halsmuseum treft men nog een schil derij van de Sint Baaf, waarop men het herkennen kan. Het thans gerestaureerde tapijtje toont keizer Barbarossa op zijn troon, terwijl aan zijn zijde de Patriarch van burgemeester van Brakel in de heer Aantjes met zekerheid mogen van Jeruzalem het nieuwe wapen van Bommelerwaard. Thans nog chef- vaststellen. Hij is een man, die de Haarlem uitreikt. Oorspronkelijk ver buitendienst van de verzekerings- betrekkelijkheid van de dagelijkse toonde het wapen van de stad een maatschappij „Eagle Star" te Rot- dingen van het leven onder ogen dorre boom (zie het wapen helemaal terdam, zal hij zich de volgende ziet vandaar zijn blijmoedigheid en rechts op de foto) en later werd het maand geplaatst zien aan het hoofd optimisme en zijn sterk gevoel voor een schild met vier sterren. Bij de van een gemeente van 5000 zielen, humor Er zijn zo ontzettend veel Wapenvermeerdering, die volgens de een verandering in zijn loopbaan, mensen( "die behept zijn met zwaar- legende na de slag bij Damiate plaats waarmee hij bijzonder is ingenomen. wichtigheid, die hun problemen Gezien de omstandigheid dat de n00jt gens over boord kunnen zetten heer Aantjes niet uit de ambtelijke en (jje met bun zorgen naar bed wereld voortkomt, is hij er zich van „aan jb beb van mijn werk, hoe bewust, dat hij zich vooral de eerste ^ruk ik het ook mocht hebben, nog tijd de nodige kennis eigen zal moe- u ten maken op het gemeentelijk fi nancieel en administratief terrein. zTê*Jïk "ookmijn nieuwe ambt de burgemeester met optimisme te gemoet. Ik hoop bij de bewoners van Brakel spoedig een der hunnen te Maar hij is vol vertrouwen hierin te zullen slagen. De gemeente Brakel heeft een overwegend agrarische bevolking en ten aanzien daarvan kan getuigd zlJn- immiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiiniiiiiiim gevonden moet hebben, dus omstreeks 1220, werd het wapen vermeerderd met een (keizerlijk) zwaard en het kruis van Jeruzalem. Haarlem zou de wapenvermeerdering te danken nooit één slapeloze "nacht gehad en hebben aan de roemruchte rol die de óaar nriis is mii gelukig om. Daar- Haarlemmers tijdens de Kruistochten daar prijs is mij gespeeld zouden hebben bij het inne men van Damiate. Op 6 januari 1936 stapte de toen 21-jarige L. van der Beid de afdeling Arbeidsbemiddeling, Werkeloosheids In 1629 had de Haarlemse vroed schap dezelfde wever Joseph Thien pondt reeds opdracht gegeven tot het weven van het grote wandtapijt „De verovering van Damiate", dat dezelf de kamer van B. en W. siert. Het stuk heeft dezelfde boorden als het thans gerestaureerde schoorsteen stuk. Het is opmerkelijk, dat de brou wers en molenaars, die destijds de Haarlemse vroedschap vormden, een Een van de fraaiste kamers van het oude Haarlemse stadhuis is on getwijfeld de kamer van de Vroed- verzekering en Steunverlening van de schoorsteenstuk terugge- men vergelijken met die, welke de gemeente Hillegom binnen. Niet als de „Wa- Oostenrijkse keizers in die tijd ver patiënt, zoals helaas zovelen in die envermeerdcring van Haarlem" strekten. Het schoorsteenstuk kostte dagen, maar als jeugdig arbeidscon- voorstelt Zes jaar geleden is het in destijds in moderne tractant. Thans is hij commies eerste een vrij erbarmelijke staat naar de omgerekend ongeveer 1™°,-per klas bij de dienst voor Sociale Zaken WerbPiaats voor Antieke Textiel aan m2. De restauratie van thans heeft en in die functie viert hij dus vrijdag Leidseplein gebracht om geres-, ruim 11.000,- per m2 gekost, zijn zilveren jubileum. Om vier uur zal hij die dag in de raadszaal gehul digd worden. Een hoge onderscheiding voor een gewoon zilveren ambtenaar, maar iedere Hillegommer zal ervan overtuigd zijn, dat L. van der Beid deze onderscheiding verdient. In de crisisjaren heeft hij alle werkelozen aan zijn loket gehad. Geen gemakkelijke taak, want het publiek kwam menigmaal zijn ontstemming over het al te karige steunbeleid op de dienstdoende ambtenaar verhalen. Maar L. van der Beid was een bemin nelijk mens, een begrijpend man die beschikt over een zeldzame tact om de mensen de juiste verhouding bij te brengen. Dat was waarscheinlijk de reden, dat hij na de oorlog werd ingezet op een plaats waar toen alle tact vereist was: de woonruimteverdeling. Zeer velen heeft hij ook op die plaats weer met raad en daad terzijde ge staan. In juli van dit jaar heeft hij deze taak aan een jongere kracht over gedragen, om zich helemaal op soci aal terrein te kunnen specialiseren. Mede aan zijn modern inzicht, zijn ijver en zijn tactvol beleid is het te danken, dat Hillegom thans beschikt over een aan alle moderne eisen vol doend instituut voor maatschappelijke zorg. In 1941 behaalde de heer Van der Beid reeds zijn diploma maat schappelijk werker, maar dat beteken de niet dat hij uitgestudeerd was. Nog altijd studeert hij om bij te blijven op Het thans gerestaureerde schoorsteenstuk uit de kamer van B. en W. in het het gebied van de zich snel on Haarlemse stadhuis, een zeventiende-eeuws wandtapijt, dat „De wapenvermeer- kelende inzichten omtren dering van Haarlem" voorstelt. schappelijke zorg. HAARLEM, 3 jan. Het Nationaal Jeugd Orkest, onder leiding van Nico Hermans, zal vrijdag 6 januari in net Gemeentelijk Concertgebouw in Haar- lem een concert verzorgen. Op het pro- gramma staan werken van FlotnuM, Franck, Mozart en Dvorak. Solist is joep Terwey, fagot. Het Nationaal Jeugd Orkest werd op gericht in 1957, onder auspiciën van de Vereniging Jeugd en Muziek, de Neder landse vertakking van de Internationa le Federatie van de Jeunesses Musica- les. In april 1958 trad het orkest, ter gelegenheid van het ttienjarig bestaan van de Vereniging Jeugd en Muziek, voor het eerst in de openbaarheid. Deze voor ons land unieke muzikale werkge meenschap heeft sedertdien een eigen plaats ingenomen in het muzikale le ven van ons land. Dit is ook altijd het streven geweest van de oprichters: di recteur Max Vredenburg en dirigent Nico Hermans. Het orkest is een groot symfonisch ensemble van jonge mensen. De maximum leeftijd is vijf en twintig jaar. De repetities onder leiding van Nico Hermans voor het leiden van de groepsrepetities worden ook vaak le den van het Concertgebouworkest uit genodigd worden gehouden in de paas-, zomer- en kerstvakanties en enkele weekends. Een moeilijk punt bij dez<=, wat men noemt „cultuurspreiding", blijf natuurlijk altijd het reizen. De leden, die uit het gehele land komen, moeten soms grote afstanden afleggen om de repetities te kunnen bijwonen. De jongeren van het orkest vormen een selectie. Zij moeten zich kunnen openstellen voor de muziek, bewust kunnen luisteren en een eigen oordeel en smaak kunnen vormen, door met elkaar de Jeugd- en Muziek-manifesta- tie bij te wonen. Jaarlijks worden con certen gegeven in het buitenland. Het Orkest was onder meer gast op de Expo in Brussel, in Düsseldorf en Wenen. In 1961 zal het als enig bui tenlands JeegdMuziek-orkest optreden in Milaan, tijdens het zëestiede wereld congres van de Internationale Fede ratie van Jeugd en Muziek. Op ieder programma van het orkest komt een Nederlands werk voor. Dat is een principe. Het orkest verleende zelfs opdrachten aan Jaap Geraedts, die een koraal-fanfare voor koperblazers en slagwerk componeerde, en aan Hans Kox, die opdracht kreeg voor een con certo voor orkest, met als slot een roe rige rumba. De overheid verleent de onmisbare morele en daadwerklijke steun aan het Orkest, bij de uitvoering van de moaie maar zware taak die het zich stelt: Het brengen van muziek tot nog talrijken onder de Nederlandse jeugd. Vorig opening Slot J/l iYi Ned. 1958 41/2 Ned 1960 1 41/2 Ned. 1960 H 4i,i Ned. 1959 41/4 Ned.1960 8?4 Ned. 1953 Staffel 1947 3(«, Ned 1956 3>/4 Ned 1948 3J'4 Ned. 1950 31/4 Ned. 1954 3>/4 Ned. 1955 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. Senembab-MU AK.O. Berke] Patent Calvê-Delft Cert Dell M1J Fokker v. Gelder Hoogovens Milller Co. Philips Gem.bez. Unilever Billiton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn K.L.M. Kon. Ned Stoomb Mil K.P.M. Ned. Stoomv Mb v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 :leril espaar brieven '58 ZVa Amsterdam '56 2>/2 Amsterdam 56 O 21b Rotterdam '57 Alb Heljn k] obi 101% 101% 101% 95% 94% 90% 90% 90% 92% 110% 3M 116 138 540 492 355 766 173 479 329% 787 443 1181 783% 4241'g 124.70 147% 98.50 202% 139% 176 305 156% 117 83% 89% 99% 123% 100% 99H 94« 117% 484% 782 1173 780% 124 147% 201% 156% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera] Electric Genera] Motors Kennecotl Copper KLJd Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S. Steel 29/12 43% 39% 38% 75% 40Vs 74% 25s;, 27% 52% 53% 32% 39% 20% 49% 20% 76% Stemming: 30/12 43% 39% 38% 74% 40% 74% 25% 27% 52 54% 33 39% 21 49% 41% 20% 75% verdeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3