Verdeling 55000 woningwet en premiewoningen ijzing aan provincies op basis aantal 65000 Toewij, ZWAAR" GELD IN SOVJET-PARADIJS Voorbereiding voor strijd om wereldkampioenschap voetbal kan beginnen Herstel eenheid van spelling Noodlottige gevolgen van onzekere voorschriften D Buckingham gaat Ajax verlaten Clubs zeggen bond medewerking toe GLIGORIC aan de leiding Gaiardoni wacht op prof-licentie KULTUURRAAD VOOR VLAANDEREN 1961 - KALENDERS 1961 - KALENDERS 1961 - KALENDERS 1961 levensverzekering I Eerbied voor het geweten Bohlen naar Parijs? PAGINA 9 Bericht uit Engeland Reeds vlak bij Londen een huis gekocht KERES doet niet mee in Hoogoven-toernooi Sportflits Schaaktoernooi Hastings Stanley Matthews jr. „schitterende ster Westindisch cricketteam dicht bij zware nederlaag Kruipt presidentsbloed waar het niet gaan kanP Intern, damtoernooi Terlouw schudt Beeke van zich af Zesdaagse van Keulen Fontaine zes maanden op non-actief „Gouden-platen-club" opgericht ANTWERPEN, 2 jan. De Kultuurraad voor Vlaanderen dringt er in een memorandum, opgesteld door zijn Commissie voor Opvoedkundige onderwijs problemen, bij de ministers van onderwijs in België en Nederland met klem op aan, in de zeer na> bije toekomst de eenheid der spelling te herstellen. Genoemde commissie heeft een onderzoek ingesteld naar de spel lingvoorschriften, zoals deze aan de regeringen van België en Ne derland werden aanbevolen door de voor beide landen geïnstal leerde vaste spellingscommissie. Met grote bezorgdheid heeft de commissie daarbij kennis geno men van de klachten, in onder wijs- en opvoedkundige kringen geuit, over de noodlottige gevol gen van de onstandvastige spel lingvoorschriften. Deze noodlot tige gevolgen worden hoe langer hoe duidelijker, naarmate kan worden vastgesteld, hoe de jeugd, sinds 1954 onder dit regime op geleid, elke zin voor vastheid en eenheid in de spelling verliest. De voorlopige woordenlijst der Ne derlandse taal, in 1954 opgesteld om tot een grotere taaleenheid te komen, heeft niet de resulta ten opgeleverd die ervan werden verwacht. FOTOGRAFIE Jan Cottaar schreef pocket over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra aan postzegels aan Amstleven, Postbus 1072, A'dam en u ontvangt het boekje franco thuis. AMSTLEVEN Studiedagen katholiek vrouwelijk jeugdwerk Geschilderd portret van de koningin Voor de generale staf DEN HAAG, 2 januari Hoewel op grond van de besprekingen in de Twee de Kamer mag worden aangenomen, dat het aantal in 1961 te subsidirëen woningen zal worden verhoogd, lijkt «et de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gewenst aldus jten roededeling van zijn ministerie «e deling der woningen over de pro- incies niet te doen wachten tot het Wen?'nt' waar°P definitief vaststaat e'K aantal woningen voor subsidie in aanmerking zal komen. slntP ^ie Srond heeft de minister be dp fisn tot een verdeling op basis van b5.000 gesubsidieerde woningen, waar- Ica ls Hit:£egaan in zijn bij de Tweede garner in behandeling zijnde begroting So'ko 32.500 woningwetwoningen o2.500 premiewoningen). an de 32.500 woningwetwoningen zijn mans 27.500 verdeeld over de provin ces, de resterende 5000 zijn gereser veerd voor de bevordering van de in dustrialisatie in de zogenaamde pro- pleerngebieden, de systeembouw, de industriële bouwmethoden en voor de derslngV00rZien'n^ in UsselmeerP°l- Van de 32.500 premiewoningen zijn eveneens 27.500 over de provincies ver deeld, de overblijvende 5000 zullen door woningbouwcorporaties kunnen worden gebouwd met een zekere garan tie van de gemeenten. Deze 5000 wonin gen zijn in het bijzonder van belang voor die gemeenten waar het particu lier initiatief niet of slechts moeizaam op gang komt. Gezien het aanvullende 3 Jan. „Ajax is een voetbalclub van de eerste orde en Am sterdam is een mooie stad, maar de Kans dat ik binnenkort weer een En gelse club zat trainen is erg groot". Al- het Londense dagblad „Evening News and Star" over plan- karakter van deze 5000 is een verde ling op voorhand daarvan thans niet mogelijk, Aan de provincies zijn de volge.ide aantallen woningwetwoningen en pre miewoningen toegewezen: woningwet- premie- woningen woningen Groningen 1.070 1.030 Friesland 850 750 Drenthe 820 780 Overijssel 1.870 1.930 Gelderland 3.170 3.130 Utrecht 1.610 1.790 Noordholland 4.710 4.690 Zuidholland 6.990 7.010 Zeeland 500 600 Noordbrabant 3.760 3.740 Limburg 2.150 2.050 27.500 27.500 Van de 55.000 over de provincies ver deelde woningen zijn 43.000 bestemd voor de inhaal van het woningtekort. 9600 voor de vervanging van krotwo ningen en 2400 voor de vervanging van noodwoningen. Het aantal van 43.000 is naar even redigheid over de provincies verdeeld op basis van het woningtekort op 1 januari 1960 en de jaarlijkse toeneming van de woningbehoefte als gevolg van de bevolkingsgroei van 1 juli 1958 tot 1 juli 1960. De 9600 woningen ten behoeve van de vervanging van krotten zijn verdeeld op basis van de cijfers uit het rapport van de commissie kortopruiming en sanering. De verdeling van 2400 woningen voor de vervanging van noodwoningen is evenredig aan de spreiding van het aan tal bestaande noodwoningen volgens de uitkomsten van de woningtelling van 1956. Dit aantal geeft de mogelijkheid tot vervanging van de nog aanwezige noodwoningen in ongeveer vijf jaar. BEVERWIJK, 3 jan. De Russische grootmeester Keres heeft bericht ge zonden niet uit te zullen komen in het Hoogoven-schaaktoernooi, dat op 12 ja nuari a.s. in Beverwijk begint. Het or ganisatie-comité heeft nu een yitnodi- ging gericht aan de Hongaarse groot meester Szabo. De tweede testmatch tussen Austra lië en West Indië is door Australië met 7 wickets gewonnen. De eindscores wa ren: Australië 348 en 70 voor 3 wickets, West Indië 181 en 233 all out. Conrad Hunte verzamelde 110 runs in de twee de innings van West-Indië UTRECHT, 3 jan. Het trainings schema, dat de bondscoach Elek vS,ne technische commissie van de KNVB voor de nationale voet- naipioeg m verband met de komende wedstrijden voor het wereldkampioen schap hebben opgesteld, heeft maan dagavond een gunstige ontvangst ge had bij de afgevaardigden van de clubs die gewoonlijk spelers voor het Neder lands elftal afstaan. Ondanks enkele bedenkingen hebben alle clubs hun vol le medewerking toegezegd bij de uit voering van de plannen. De trainingscampagne bestaat uit verschillende fasen. Het accent zal de VIC BUCKINGHAM .weg bij Ajax. nen van Ajax' huidige oefenmeester Vic Buckingham om spoedig naar En geland terug te keren. Dat spoedig zou San zijn als in mei het contract tus sen Buckingham en Ajax afloopt. „Ik heb niet de mentaliteit van een Nederlander" zou Buckingham ge zegd hebben toen hij met kerstverlof in Londen was en hem gevraagd wi£ ,1?aar de reden van zijn onder- Slln,gen met de derde klasser Southend De wèrkeli;jke reden, aldus dii DngeIse blad zijn echter de zorgen, aie -Buckingham zich maakt over de Pv°eding van zijn zoon. Het blad weet te melden, dat Buckingham in fisher, in de buurt van Londen, waar een befaamde schooi is, een huis ge kocht heeft. ^hokinghams eis aan Southend zou tsn een honorarium van ongeveer )ou gulden per week en een contract roor drie jaar. HASTINGS, 3 januari De pas fisteren gespeelde partij uit de eerste .onde tussen Gligoric en Bondarevsky s in remise geëindigd. De enige ande- P«*8. die maandag werd gespeeld, Rissen Szabo en Sliwa is in 40 zetten ioor Szabo gewonnen. De stand is nu: 1. Gligoric (Joego- 4 pnt" 2' Bondarevsky (Rus land) 3 pnt en 1 afgebr. partij; 3-4 Litüewood (G.B.) en Szabo (Hing.) ?rPR i' 5", Clarke (G.B.) en Lloyd (G.B.) 2V? pnt.; 7. Barden (G.B.) 2 Sllwa (Polen) IV! pnt. en 1 afgebroken partp; 9. Green (G.B.) 1 r afsebr- partij; 10. Cafferty (G.B.) /2 pnt. en 1 afgebr, partij. LONDEN, 3 jan. Stanley Mat thews junior de 15-jarige zoon van de befaamde Engelse voetbalier wordt door Britse tennisfunctionaris' sen „de enige schitterende ster aan ons tennisfirmament" genoemd. Stanley junior bereikte maandag in het Britse jeugd-tennistoernooi op over- dekte banen de tweede ronde door met twee sets (61, 7 5) zijn twee jaar oudere tegenstander, Clive Jarrett, uit te schakelen. Stanley Matthews junior is houder van de Britse jeuèdtennistitel op gras- banen. MELBOURNE, 3 jan. Australië vijf zodat de Westindiërs nog minstens heeft een goede kans de tweede cricket- testmatch tegen West Indië in een zege om te zetten. In antwoord op het to taal 348 runs van Australië, scoorde West Indië in de eerste innings maar 181 runs. In de follow-on was de stand Wj het trekken van de stumpsi 129 voor 38 runs moeten maken om een neder- laag met innings te ontgaan. KOPENHAGEN, 3 jan. De Italiaan se wielrenner Santé Gaiardoni die za terdag in Gent als beroepsrijder zou starten, heeft van de internationale wieirenunie zijn licentie ais beroeps rijder nog niet ontvangen. Hij heeft wei een brief van de U.C.I. gekregen, waar in hem wordt opgedragen nog niet als beroepsrenner te starten. De internationale wieirenunie schijnt te willen, aldus Gaiardoni, dat hij zijn eerste wedstrijd als urof niet in Gent of Brussel (waar hü zondag zou star ten) rjjdt, maar op 16 januari in Milaan. „Ziet u, de voorzitter van de U.C.I., Rodoni, is ook voorzitter van de Itali aanse wieirenunie," merkte Gaiardoni op. Hij is van plan de U.C.I. in rechten aan te spreKen, voor vergoeding van de schade welke hij lijdt door het uitstel van zijn e~Kenning als beroepsrenner. AMSTERDAM, 3 jan. Terlouw heeft weer alleen de leiding in het in ternationale damtoernooi, dat in de hoofdstad gehouden wordt. In de twaalfde ronde versloeg hij Beeke, met wie hij de laatste dagen de eerste plaats moest delen. Van de elfde ronde zijn de uitslagen: Van Leeuwen Terlouw 1—1; Mul- der Okrogelnik li; Kinnegen Fa- nelli 2—0; Beeke siaby 1—1. In de twaalfde ronde waren de re sultaten: Terlouw Beeke 2—0; Siaby Kin negen 0—2', Fanelli Mulder 02; Okrogelnik Van Leeuwen 02. De stand na twaalf ronden is: 1. Ter louw 18 Pnt- Beeke 16 pnt. 3. Kin negen 15 P"!- ,i- Van Leeuwen 13 pnt. 5 Okrogelnik 12 pnt 6. Mulder 11 pnt. 1. Siaby 9 pnt. 8. Fanelli 2 pnt. KEULEN, 3 jan In de wieler- -p-daasse van Keulen was de stand maandagavond: 1 Bugdahl-Roggendorf Duitsland 158 punt; op een ronde: 2. Ru- di AUig-Junkermann Duitsland 412 nnt- 3 Van Steenbergen-Se vereyns, België 388 pnt; 4. Van Looy-Post. feel- gië-Nederland 261 pnt. PARIJS, 3 jan. - Just Fontaine, de populaire voetballer van Reims, zal zeker een half jaar met kunnen sp als gevolg van de beenbreuk, die a Fransman zondag bij de w ®*'ij, Reims-Limoges opliep. Over een waaf zal Fontaine het ziekenhuis kunnen ver laten. eerste maand vooral liggen op mentale voorbereiding voor het wereldkam pioenschap, waarna een periode volgt van centrale technische en tactische trainingen. Daarbij zullen de spelers onder een strenge medische controle staan, waarvoor een nauw contact zal bestaan met de clubartsen en clubtrai ners, zoals er in het gehele schema ook is voorzien in een voortdurend overleg tussen bondscoach en clubtrainers. Behalve de reeds op het program ma staande oefenwedstrijden tegen de London Combination en Mexico, zullen er nog een of twee vriendschappelijke wedstrijden worden gehouden tegen niet te sterke tegenstandérs. Ofschoon hiertoe wel suggesties zijn gedaan en dit punt veel aandacht kreeg, is men voorlopig afgestapt van de idee om voor een interland-wedstrijd de spelers iii een trainingskamp bijeen te brengen. Aan de hand van de ervaring, opge daan voor de laatste interlandwedstrijd tegen West-Duitsland te Keulen, heeft men besloten, de ploeg niet langer dan drie dagen voor een wedstrijd bijeen te brengen. De KNVB heeft op zijn beurt be grip getoond voor de redelijke ver langens, die bij de clubs bestaan en zal hieraan zo mogelijk tegemoet ko men. Een van deze clubbelangen is het spelen van vriendschappelijke wedstrijden in de periode maart- april. waarvoor de clubs vanzelfspre kend hun topspelers als „kasmagne ten" willen opstellen. i .>A V?:, t '/'Ti T f;| r v v AMSTERDAM, 3 jan. Nederland telt sinds vandaag een nieuwe club: de „gouden platen-club", een kring van succesvolle Nederlandse artiesten die van tijd tot tijd hun vocale of instru mentale prestaties laten vastleggen door de platen-verkoopmaatschappij n.v. „Phonogram". Voor het behalen van het magische verkoopcijfer 100.000 van een plaat krijgen zij de in deze branche gebruikelijke onderscheiding: een gouden plaat. De oprichting van deze club werd be kend gemaakt tijdens de afscheidsre ceptie van Phonogram-directeur Coen Solleveld, die is opgenomen in de di rectie van de hoofdindustriegroep elec- tro-accoustiek van de n.v. Philips te Eindhoven. De heer J. Th. van der Meer volgt hem op. Volgens de heer Solleveld behoren tot nu toe de volgende artiesten tot de „gouden platen-club": Willy Alberti („Marina"), De Blue Diamonds („Ra- mona"), Corry Brokken Milord"), Joop de Knegt („Ik sta op wacht"), Leni en Ludwig („Schön ist die Ju- gend"), De Limburgse Zusjes („De Boerinnekensdans"), Malando („Ole Guapa"), Schriebl en Hupperts („Schneewaitzer"), De Drie Jacksons (voor een aantal potpourri's, waarvan :n totaal al een miljoen platen zijn ver kocht), De Twee Jantjes („De Smok kelaar"), en Maria Zamora („Mama el Bayon"). De Sovjet-Unie heeft sinds gisteren zijn „zware" roebel, welke een verbetering van de internationale monetaire relaties van het land beoogt. Het was gisteren een drukte van belang op de banken, waar de oude roebels verwisseld kun nen worden voor de nieuwe, die elk honderd oude roebels kosten. Charles Bohlen wordt o.j het ogenblik genoemd als de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten in Parijs. Hij zou daar Amory Houghton opvolgen. Bohlen, die voorheen ambassadeur in Moskou is geweest, fungeert thans als speciaal assistent van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter. Hij be schikt, naar algemeen wordt aangeno men, niet over de particuliere geldmid delen, die nodig zijn om de leiding te voeren van een Amerikaanse diploma tieke missie zoals die in Parijs. f (Advertentie VOOR DE HANDEL. ANDRÉ KERSTENS' N.V. - TILBURG Over het gehele Nederlandse taal gebied worden op dit ogenblik vier ver scheidene spellingvoorschriften gehul digd: 1. een conservatieve spelling (door nog vele particuliere instanties, voor al in Nederland, toegepast): 2. een voorkeurspelling (volgens offi ciële voorschriften in de onderwies en ambtelijke sectoren in België ver plicht gesteld): 3. de progressieve spelling (door ve le particuliere kringen 'in België pers en bedrij'f toegepast) 4. tenslotte nog allerlei vooruitstre vende spellingen (door sommige par ticuliere instellingen of personen ge bezigd). De commissie is van oordeel, dat dit gemis aan eenheid het prestige van de taal. vooral in het buitenland, schaadt. Het verschil tussen de onderwijstaal, in België afgestemd op de voorkeur spelling, en het particuliere taalge bruik verhindert, vooral bij de school gaande jeugd, het aankweken van vast heid in de spelling en daardoor ook van eerbied voor de moedertaal. Deze toestand is, door de meertaligheid in België, voor de Vlaamse jeugd nog meer zorgwekkend. Bovendien kan uit blijven van een éénvormige regeling de culturele betrekkingen tussen Noord en Zuid niet bevorderen. In de rangorde der waarden stelt de commissie voorop, dat de eenheid van de spelling in het hele Nederland se taalgebied van primaire betekenis bljjft, waaraan elke overeenkomst in- Marc Bohan is een Parijse modekoning die de collecties van het huis Dior grotendeels geheel zelf ontwerpt. Hij is de opvolger van Yves Saint-Laurent, die niet tegen het ruige leven in de militaire dienst opgewassen bleek. e moderne kalender wil wel eens op de eerste plaats wand versiering wezen, waarbij de praktische bruikbaarheid in het ge drag raakt. De beste oplossing schijnt wel in de eenvoud te liggen. Van Gend en Loos bijvoorbeeld is met haar kalender voor 1961 heel gelukkig geweest. Het opvallende formaat geringe hoogte bij grote breedte is gebruikt om naast de eigenlijke ka lender eenvoudige, sierlijke tekenin gen van dieren te plaatsen, losstaan de gekleurde figuren op het witte fond van het papier. De cijferrijen zijn met een goed afgewogen witverde- ling geplaatst. Het geheel maakt een rustige, voorname indruk. De grote kalender van de Shell valt om heel andere redenene op. Hier is bewust naar archaïserende effecten ge streefd in de combinatie van oude pren ten z.g. optica-prenten uit het einde van de achttiende eeuw met antiek aandoende typografie. Het is eigenlijk jammer, dat de ont werper van de kalender voor de Hol- landsche Sociëteit van Levensverzeke ringen, die aantrekkelijke (en behoor lijk gereproduceerde) prenten uit de zes tiende eeuw gebruikt, zich voor de ty pografie met een zwakke cliché-oplos sing tevreden heeft gesteld, pe kalen der van de Nederlandsche Lloyd, met reproducties van oude gravures, is wal dat betreft ook niet geheel origineel, maar hier is een aangenaam, harmo nisch geheel ontstaan, eenvoudig en def tig in enigszins traditionele zin De K.L.M., minder geneigd tot een dergelijke rust, schrikt niet terug voor de soms felle expressie van de heden daagse kunst om het moderne vervoer te laten zien Zij heeft gekozen bij twaalf Nederlandse kunstenaars van naam. Er is bij hun werk een stevige typografie toegepast en zo is een SDre- kende, duidelijke en aantrekkeliike kn lender ontstaan. |Ke Ka" De Nederlandse Spoorwegen doen het iets kalmer aan en bereiken dus een rustiger effect. Opnieuw is werk ge zocht van kunstenaars, die door de iize ren weg geïnspireerd zijn geraakt. Tussen deze beide in staan de Roval Interocean Lines, die wat slap uitge vallen gekleurde platen lieten maken van exotische vrouwentypes. Er is een ste vig lettertype tegen aan gezet. De Suid-Afrikaanse Lugdiens streeft door formaat en typografie naar een ietwat degelijke opvallendheid. De ge dekte kleuren van de landschappen reproducties van werk van de Zuid- Afrikaanse schilder Pierneef blijken zich goed te verdragen met de stevige tamelijk compacte typografie. De Scandanavian Airlines System heeft met behulp van wederom Otto Nielsen een luchtig en speels effect bereikt. De platen vallen op door de fantasierijke tekeneffecten en de spre kende kleuraccenten. Zij zijn duidelijk gescheiden van het eigenlijke kalender gedeelte, dat zich daar toch weer bij aanpast doordat ook het lettermate riaal iets doorzichtigs heeft. Van de Duitse benzinemaatschappij Aral is er een kalender met goede re producties van schilderijen, op het ver keer geïnspireerd. De drukkerij Sefie- felder reproduceert op de bekende goe^ de wijze een serie kleurige aquarellen van Jan Korthals, die ook de wijnka lender goed voorzag. Van Steyns Druk kerij siert een eenvoudige, duidelijke kalender op met een kleurige kinder tekening. De Nillmij heeft een reeks aantrekkelijke landschappen gecombi neerd met minder fraai drukwerk. Ree- sink en Co te Zutfen heeft op geschept papier een reeks keurige pentekeningen van H. Roodenburg. Het instituut voor Landbouwcoöperatie in Friesland geeft gekleurde landschappen. Bij de kunst- kalender van de E.R.K. is de combi natie van de goede kleurreproducties met het saaie zetwerk minder geslaagd. De kleurenfotografie is heel fraai toe gepast in de grote kalender van de Air France; het eigenlijke kalender gedeelte neigt naar het traditionele, maar het is in ieder geval duidelijk. De Esso heeft eveneens geslaagde kleu renfoto's bij een stijlvol moderne ty pografie. Een persoonlijker toets dank zij een bijzonder gevoel voor kleurac centen is aanwezig in de mooi gere produceerde kleurenfoto's op de ka lender van Stork-Werkspoor. De kleu renfotograaf van de Jong en Comp. te Amsterdam blijkt door feller kleu ren geboeid. De Daf-kalender ver raadt een bijzondere interesse voor de kleurigheid van het eigen product. Geijkt mooi zijn de platen van de krachtige kalender van Mobiloil. De zwart-witfotografie is goed ver tegenwoordigd op de rustig-aantrekkelij ke kalender van Philips-Duphar. Het effect van de foto's wordt in de kalen der van de Doetinchemse Ijzergieterij ongunstig beïnvloed door de lelijke tyl pografische versiering. De Heemaf heeft daarentegen weer stemmingsvol le foto's goed gecombineerd met het daaronder geplaatste welverzorgde ka lendergedeelte: een kalender met ca chet. De kalender van de stad Amster dam valt elk jaar opnieuw op, ook zonder dat er bepaald revolutionaire vondsten worden gepresenteerd. Men werkt op royaal formaat, hetgeen ook royale platen mogelijk maakt. Dit is op zich zelf reeds suggestief. Men kiest ook met smaak de repro ducties, dit jaar zowel foto's zwart wit en kleur als tekeningen en re producties. Het lettermateriaal is rus tig gekozen en even royaal in het vlak gezet. De Stadsdrukkerij blijkt opnieuw terecht befaamd om haar knappe typografie. De kalenderwandlap, vorig jaar reeds verstrekt door de Assurantie-associa tie De Koepel, is er ook nu weer Een maal wederom van de Koepel een aardig, kleurig ding - en een van Het Nederlands Katoeninstituut, iets dichter bij het traditionele drukwerk. (Advertentie) zake spelling ondergeschikt dient te worden gemaakt. De spelling is een conventioneel mid del, dat de samenwerking en de goede betrekkingen in de cultuurgemeen schap dient te schragen: de spelling eenheid in Noord en Zuid primeert, waarbij de al dan niet progressieve spelling van vreemde woorden van secundaire betekenis is. De commissie suggereert om zowel in België als in Nederland een eenheid verplicht te stellen in het ambtelijk ge bruik en in het onderwijs. In beide lan den hebben zowel de pers als de uit gevers herhaaldelijk de wens uitge drukt, om één spelling ambtelijk ver plicht te stellen. De beide departementen van onder wijs dienen er over te waken dat deze eenheidspelling in het onderwijs en door de ambtenaren strikt wordt toegepast. In een geest van begrip en waardering aan beide zijden van de rijksgrenzen dient elke voorkeur te wijken voor de dringende noodzaak, het gevoel voor de waarde an de taal onder de jeugd gaaf te houden en alle omstandighe- den te baat te nemen, om deze taai- fierheid zo krachtig mogelijk tot ont wikkeling te brengen. De Kultuurraad oordeelt, dat de spel lingeenheid alleen tot stand kan ko men, wanneer met bovenvermelde be weegredenen ten grondslag, van de overheid door overleg en beraad ^en daadwerkelijke stimulans uitgaat, en vanuit de particuliere sector een vrij opgeiegde taaldiscipline wordt gevolgd. De Kultuurraad dringt er tevens op aan, dat tot de publikatie van de his torische en aardrijkskundige woorden lijst, door de bevoegde commissie ad hoe opgesteld, zonder verwijl moge worden overgegaan. VUGHT, 2 jan. In het conferentie oord Huize Bergen zijn vanavond de nationale studiedagen begonnen van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk. Dit keer zijn ze gewijd aan het geweten. Inleiders zijn prof. J. Vermeulen van Rijsenburg en dr. J. Kijm S.J. Prof. Vermeulen stelde in zijn inlei ding „geweten en persoon" dat het ge weten geen cerebraal iets is: in de ge wetensrealiteit spelen aspecten van ge moedsbeweging een grote rol. Dit geldt nog extra bij meisjes. Een geloofscri sis vloeit bij hen vaak voort uit teleur stelling in personen. We staan dan gauw klaar met de op merking dat men de zaak los moet zien van de personen. Van deze puur cere brale opvatting moeten we af: de zaak is geïncarneerd in mensen, niet in een dode instantie. Kunnen wij zelf dat on derscheid we] maken? Mogen we wel oordelen: als ze om zulke dingen afvallen dan zal het wel niet diep hebben gezeten? Als U dezelf de ontwikkeling had doorgemaakt zou U dan zo sterk staan? Eerbied voor het geweten van anderen was de hoofd gedachte van het betoog. Het geweten kan op den duur vergroven en verfij nen. Spreken we niet te gauw van ver groving? Het gewetensonderzoek voort zettend en herinnerend aan de parabel van de barmhartige Samaritaan vroeg de sprexer zich af of een min of meer officiële taak in het religieuze niet het gevaar meebrengt van een intraverte zelfgenoegzaamheid. Prof. Vermeulen vroeg zijn gehoor diep respect te hebben voor het gewe ten van anderen en voorzichtig te zijn dat onze houding, als we iets objectief moeten afkeuren, niet depressief werkt maar verlichtend. DEN HAAG, 3 jan. De Delftse schilder D. W. J. Bleyi, die in het da gelijkse leven chef-tekenaar is op de topografische dienst van het leger, legt de laatste hand aan een geschilderd portret van de koningin dat omstreeks midden januari een plaats zal krijgen in het bureau van de Generale Staf al hier. Hiermee gaat een lang gekoesterde wens van de legerautoriteiten in ver vulling. De heer Bleyi, die 57 jaar oud is en die de academie voor beeldende kunst heeft doorlopen, is voor dit werk uitverkozen, omdat hij reeds eerder een soortgelijk portret heeft vervaardigd. Het trok de aandacht op een receptie van de Generale Staf, waar ook prins Bernhard het bewonderde. De schilder die zich op portretten en stillevens heeft toegelegd, werkt in zijn vrtje tijd „en soms als het werk dat toelaat aan het portret dat één bij één meter 35 groot wordt en aan de hand van een foto wordt vervaardigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9