Ged. Staten hechten, ondanks bezwaren, grote waarde aan streekplannen Minister zegt toe snellere af doening te willen bespoedigen f Bouwvergunning voor IJ-tunnel Amsterdam, wacht nog op voorwaarden Broers sloegen bejaarden neer Roofoverval i Purmer hracht dertig gulden op Indonesiërs bij Khroesitsjev Wieier seizoen 1961 met twee hoogtepunten in Zandvoort PAUL VLAANDEREN en net zenuw komplot Met vliegtuig nabij Biak verongelukt RUIMTELIJKE ORDENING NOORD-HOLLAND Aantal werklozen gestegen Dertien doden bij scheepsramp Bijlmermeer bij Amsterdam Tegen beiden 6 jaar geëist Herhaling Wim Kan hedenavond „Drive-in" bank in Den Haag Nieuw onderzoek naar de „Faustus" Vrouwen van Bethanië naar Amerika Op verzoek van hard. Cushing Nog geen recht voor kleuterleidsters Vergadering Kas-As Mr. J. H. Lieftinck officier Oranje-Nassau WOENSDAG 4 JANUARI 1961 PAGINA 2 Duits-Russische handel in komende drie jaren Russen leveren meer olie Spoed geboden Streekplan-Gooi IJmond-Noord Zuid-Kennemerland Noord-Kennemerland Bij Ouessant Haarlemmermeer Nieuw schip voor Wm. Müller en Go. K.O.V.-be stuur (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 4 jan. In Amsterdam wordt met spanning de brief tegemoet gezien, die de minister-president onlangs in een onderhoud aan de burgemeester heeft toegezegd. Volgens geruch ten zou deze brief de mogelijk heid openen voor een voortzet ting van de tunnelbouw ondanks het feit dat spoedig ook het be gin van de bouw van de Coen- tunnel verwacht kan worden. Aflossing van Neder landse 3l/4 pet. staats lening 1955 den Raag, 3 jan. Het ministerie van binanciën deelt mede, dat van de 314 pet. Nederlandse staatslening 1955 op 1 februari 1961 aflosbaar zal wor den gesteld l/35ste deel van het op die datum uitstaande bedrag van deze le ning, zijnde 14.957.000 of zoveel meer 01 minder als uit het systeem van uit lotingen op eindcijfers van de num mers der schuldbewijzen en afronding van de aflossing op de inschrijvingen in het schuldregister zal voortvloeien. De uitloting; van schuldbewijzen zal in het openbaar plaats vinden op woensdag 11 januari 1961. Uitgeloot zullen wor den 25 reeksen schuldbewijzen. OOK U KUNT BERGEN VERZETTEN HAARLEM, 4 jan. In hun Memo- Ged. Staten aclhten het begrijpelijk, dat rie van Antwoord bij de begroting wij- men vooruitlopend op het streekplan, den Gedeputeerde Staten van Noord- gebruik gaat maken van zogenaamde Holland grote aandacht aan de ruimte- structuurplannen, die veel sneller tot lijke ordening. Uit hun opmerkingen stand kunnen worden gebracht. Het ini- blijkt, dat zij grote waarde schenken tiatief tot een structuurplan gaat aan streekplannen als middel tot stede- meestal uit van de gemeentebesturen, bouwkundige ordening. Zij ontkennen Ged. Staten kunnen een dergelijk ïni- echter niet, dat daaraan ook bepaalde tiatief niet beletten en zien daar ook ernstige bezwaren kleven. De tijd na- geen aanleiding toe. Een structuurplan melijk, welke met de voorbereiding, de kan op het gebied van de ruimtelijke vaststelling en het verkrijgen van de ordening verhelderend werken en aan koninklijke goedkeuring bij elkaar ge- verdere planologische arbeid steun ver moeid is, is lang, evenals de tijd, ver- lenen, bonden aan de wijziging van een plan. De vraag, of bij het ontwerpen van streekplannen niet te gauw gedacht wordt aan een beëindigingsplan, wordt door Ged. Staten in het algemeen ont kennend beantwoord. Het streekplan voor de Zaanstreek bijvoorbeeld heeft allerminst het karakter van een beëin digingsplan, eerder dat van een bevor dering van een alzijdige ontwikkeling voor een eerstvolgende fase als voor loper van latere fases. Het streekplan voor de IJmond-Noord heeft dit karak ter evenmin. Er is daarin zelfs de mo gelijkheid gereserveerd van verdere uitbreiding der bebouwing in een vol gende fase (in de vorm van een be perkt agrarische bestemming). Het streekplan voor Zuid-Kennemerland be vat wel een waarschuwing tegen veel verder gaande ontwikkeling, vooral in het westelijk deel van de streek, in een volgende fase, maar in de voorschrif ten van dit plan is geen bepaling ver vat die bijvoorbeeld een economische ontwikkeling aan banden legt, hetgeen toch nodig zou zijn indien men tot een directe beëindiging zou willen komen. Ged. Staten zijn niet betrokken bij een overleg over de bezwaren tegen het streekplan voor Zuid-Kennemer land tussen de gemeentebesturen van Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort. Zij zijn echter voldoende op de hoogte van de in die gemeenten levende ge dachten, om daarmede bij hun beleid rekening te kunnen houden. Er valt, evenals zulks in het bijzonder voor het -streekplan voor Zuid-Kennerher land het geval was, te verwach ten, dat ook een ontwerp-streek- plan voor Noord-Kennemerland, een bovengemeentelijke regeling van meer dan lokale voorzieningen op het gebied van de openluchtrecreatie DEN HAAG, 4 jan. In de maand december is, blijkens mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de totale geregistreer de arbeidsreserve toegenomen van 32.968 tot 49.042. In de laatste maand van 1959 nam het aantal werklozen toe van 55.830 tot 82-457. Op aanvullende werken waren per ul timo 1960 4.836 eind november 1960 2.629 mannen werkzaam tegen 12.652 (9.229) per eind november 1959. Het aantal werkloze vrouwen steeg in de cember van 4.256 tot 4.365, terwijl dit aantal in december 1959 toenam van 5.622 tot 5.758. Verdeeld over de provincies geeft eind december (november) het volgen de beeld van de geregistreerde arbeids reserve: Groningen 5.852 (3.221), Fries land 5.512 (3.305), Drente 5.855 (3.183), Overijssel 4.414 (2.837), Gelderland 3.763 (2.797) Utrecht 1.403 (1.223), Noord- Holland 5.061 (4.119), Zuid-Holland 6.412 (5.394), Zeeland 2.071 (1.054), Noord- Brabant 6.444 (4.023), en Limburg 2.255 (1.812). DEN HAAG, 3 jan. De vrouwen van Bethanië, die zich ten doel stellen mede te werken aan de geloofsverkon diging en in Nederland, Oostenrijk en Italië reeds verschillende contactcen tra bezitten, zullen zich ook in de Ver enigde Staten vestigen. Na Pasen ver trekken mej. W. van Winkel en mej. E. Gerritsen naar Boston, waar zij op verzoek van kardinaal Cushing heen gaan om er de mogelijkheden van hun vestiging te onderzoeken. Mej. E. Gerritsen werkt momenteel in het Zonnehuis te Bilthoven, waar re gelmatig ontmoetingen met niet-katho- Iieken worden gehouden. Mej. W. van Winkel, na de oorlog verbonden aan het dagblad Het Bin nenhof te Den Haag, is sinds 5 jaren overste van het jeugdhuis aan de Eland- ftraat, aldaar. Kort geleden zijn de vrou wen van Bethanië die 120 leden tellen, overwegend van Nederlandse nationa liteit, ook in Montreal met hun aposto lische arbeid begonnen. BONN, 3 jan. De Westduitse bonds republiek en de Sovjet-Unie zullen goe deren uitwisselen ter waarde van 3,72 miljard D.M. in de komende drie ja ren, zo is uit gezaghebbende bron ver nomen. Het handelsvolume zal in de komende drie jaar ongeveer 600 miljoen mark groter zijn dan gedurende de afge lopen drie jaar. De desbetreffende overeenkomst is zaterdagmorgen gete kend, nadat een compromis werd be reikt over het betrekken van West-Ber- lijn in de nieuwe handelsovereenkomst. De Sovjets zullen goederen leveren ter waarde van 1,83 miljard D.M. ter wijl de bondsrepubliek goederen levert ter waarde van 1,89 miljard D.M. Een belangrijk verschil tussen het oude en het nieuwe verdrag ligt in de levering door de Sovjet-Unie van olie. In de komende drie jaar zal de Sovjet- Unie 5.4 miljoen ton ruwe olie, 1,27 mil joen ton. brandstofolie, 835.000 ton die selolie en 330.000 ton benzine aan Duits land leveren, vergeleken bij de 297.000 ton olie en olie-producten gedurende 1959. De Sovjet-Unie zal West-Duitsland in de komende drie jaar de volgende goe deren leveren: 600.000 ton ijzererts, ongeveer 130.000 ton steenkool, 205. )00 ton mangaanerts, 245.000 ton chroom- erts en 90.000 ton ruw ijzer. De bondsrepubliek zal op haar beurt ijzer en staal aan de Sovjet-Unie leve ren ter waarde van 600 milioen D.M. Gedurende 1961 krijgen de Sovjets uit Duitsland machinewerktuigen ter waar de van 350 miljoen D.M. en daarmede verband houdende ver- blijfsgelegenheden zal inhouden. Bij de voorbereiding van het ontwerp wordt aan de vrij ruime mogelijkhe den, die Noord-Kennemerland ter zake de verhouding tot andere streken biedt, alle aandacht besteed. Ged. Staten memoreren de motie van de Prov Staten, waarin deze hun verontrusting' hebben uitgesproken over de trage besluitvorming door de Rijksoverheid ten aanzien van de goed keuring van streekplannen. Een dezer dagen hebben Ged. Staten antwoord ontvangen van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, waarin deze mededeelt, dat de tijd voor be handeling bij de provincie in het alge meen schommelt om een jaar. Met de goedkeuringsprocedure is bij de mees te plannen meer dan een jaar en in sommige gevallen een aanzienlijk lan gere periode gemoeid geweest. Dat laatste geldt o.m. voor de streekplan nen Zaanstreek, IJmond-Noord, en Zuid-Kennemerland. Ook de minister is van mening, dat een snellere afdoening geboden is. De minister heeft toege voegd te zullen trachten tot een be langrijke bespoediging te zullen komen. Ged. Staten stemmen er volledig mee in dat bij de voorbereiding van het streekplan, Gooi ook de mogelijkheden van de aan het Gooi grenzende gebie den in de provincie Utrecht in de be schouwingen worden betrokken. Zij kun nen nog niet mededelen wanneer het streekplan-ontwerp voor Gooi en Vechtstreek gereed zal zijn. Even-i min kunnen zij bij benadering schat ten hoeveel extra tijd ermee gemoeid zou zijn indien dit streekplan tegelijk met een der aangrenzende delen van de provincie Utrecht zou worden be handeld. Zij menen in ieder geval dat met een synchrone behandeling van al le in het geding zijnde streekplannen teveel extra tijd gemoeid zou zijn en dat getracht moet worden de afhande ling van elk plan afzonderlijk zoveel mogelijk te bespoedigen. De intergemeentelijke samenwerking heeft, aldus de Memorie, in het Gooi nog niet tot voldoende resultaat geleid. Een ontwerp-industrieverordening is door één gemeenteraad, een ontwerp- woonruimteverordening door alle ge meenteraden op een na, aanvaarde- Thans wordt tussen de gemeentebestu ren overleg gepleegd over zodanige her ziening dier ontwerpen, dat tot een voor ae zes Gooi-gemeenten gelijkge richt beleid kan worden gekomen.' Ruim twee maanden geleden hebben Ged. Staten van de minister van Bin nenlandse Zaken met betrekking tot de gemeentelijke indeling in het IJmond- gebied het verzoek ontvangen, het ont werp ener regeling voor te bereiden en aan de betreffende gemeenteraden toe te zenden. Dat zou een samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk gelden, gepaard gaande met een beperkte grenswijziging tussen de gemeenten Beverwijk en Velsen. Het laat zich voorshands nog niet aanzien dat er be langrijke wijzigingen in dit streekplan zullen komen. Ged. Staten zijn voorals nog niet beducht voor ingrijpende veranderingen. Ged. Staten merken o.m. nog op, dat de rechtstreekse ver binding van Amsterdam via de Coentun- nel en de Zaanstreek met de stadskern van Beverwijk en de badplaats Wijk aan Zee is opgenomen in het herziene streekplan voor de Zaanstreek en het goedgekeurde streekplan voor IJmond- Noord. Ged. Staten staan op het standpunt dat de mogelijkheid van verwerke lijking van een nieuwe Oost-West tra verse benoorden Aerdenhout naar Zandvoort in ieder geval moet worden opengehouden. Omtrent het tijdstip van verwezenlijking van een derge lijke traverse kan op het ogenblik geen uitspraak worden gedaan. Naar zij mededelen hopen Ged. Staten een ontwerp voor een streek plan voor Noord-Kennemerland binnen niet te lange tijd ter inzage te kunnen leggen. Daaraan zullen inmiddels dan BREST, 4 jan. Dertien opvarenden van het Indische vrachtschip Indian Succes" zijn in de nacht van maandag op dinsdag omgekomen, toen zij trachtten het wrak van de zaterdag bij Ouessant in brand geraakte zuster schip „Indian Navigator" te bergen. Zoals reeds eerder gemeld kon de be manning van de „Indian Navigator" za terdag worden gered door vier in de omgeving vertoevende schepen, waar onder de Nederlandse „Dalerdjjk" van de Holland-Amerika Lijn. Het zusterschip van de uitgebrande Indische vrachtvaarder zette maandag dertien bemanningsleden over op de „Indian Navigator" met de bedoeling het wrak te bergen. In de avond zonken de overblijfselen van de „Navigator" ech ter plotseling. Aanvankelijk meende mén, dat de dertien zich nog op het wrak bevindende schepelingen bijtijds in de reddingsboten waren gegaan, doch van hen is later niemand teruggevon den. Men neemt thans aan, dat alien zijn omgekomen. Op de plaats van de ramp valt nog slechts wrakhout te bespeuren in een zee, overdekt met een dikke laag olie. nog moeten voorafgaan een tweede overleg met de bij dit plan direct betrokken gemeentebesturen en met andere daarbij betrokken instanties. Zij achten ruimtelijke ordening voor het gehele gebied van het Noordzee kanaal bij bindend streekplan in begin sel wel een aantrekkelijke gedachte. Het doet er daarbij naar hun mening weinig toe of dit bij één streekplan dan wel bij verschillende streekplannen geschiedt. In feite wordt op het ogenblik een groot gedeelte van het bedoelde gebied reeds door drie vastgestelde streekplannen bestreken. Intussen is in de praktijk reeds gebleken dat juist in gebieden als Noord-Kennemer land, waar de belangen van handel, scheepvaart en industrie een grote rol spelen, welke belangen vaak onder hevig zijn aan een snelle wisseling van omstandigheden bindende voor schriften, vervat in een streekplan, een te grote belemmering kunnen blijken. De vraag verdient stellig over weging, aldus Ged. Staten, of het in een dergelijk gebied niet voorkeur verdient ten dele ook met intergemeen telijke structuurplannen te werken, waarvan een eventueel noodzakelijke wijziging belangrijk minder tijdrovend is. Tenslotte merken Ged. Staten op, dat voor de gehele gemeente Haar lemmermeer geen structuurschets be kend is. De toekomstige ruimtelijke ontwikkeling van die gemeente is neergelegd in een groot aantal uit breidingsplannen, die de laatste tijd nog voor een groot deel zijn herzien. Alleen voor de kern Hoofddorp is een structuurschets onlangs in behande ling genomen. ROTTERDAM, 3 januari Door Wm. H. Müller en Co. is aan de firma C. Amels en Zn. Scheepswerf en Ma chinefabriek „Welgelegen" te Mak- kum opdracht gegeven voor de bouw van een enkelschroef koelschip van het open resp. gesloten shelterdektype, met een draagvermogen als open shel- terdecker van ongeveer 1400 ton en als gesloten shelterdecker van onge veer 2000 ton. Het schip wordt uitgerust met vier vriesruimen, waarin temperaturen tot -20 graad C kunnen worden bereikt. De voortstuwingsinstallatie zal bestaan scheepsdieselmotoren Nabij Biak is een Dakota van de Koninklijke Marine neergestort. De inzittenden waren v.l.n.r.: luit. ter zee der tweede klasse oudste categorie P. Smit, sergeant-vlieger R. Mulder, sergeant-vlieger G. H. Bontius, korporaal vliegtuigmaker constabel M. H. van de Wiel en korporaal vliegtuigmaker-vliegtuigmonteur G. F. G. Immers. Zij zijn allen omgekomen. UTRECHT, 2 jan. In de jaarver gadering van het verbondsbestuur van het Katholiek Onderwijzersverbond sprak vice-voorzitter J. Poncin zijn gro te teleurstelling uit over het feit, dat in 1960 de herziening van de salarissen der kleuterleidsters niet tot stand geko men is, hoewel dit door de regering was toegezegd. Het is een eis van eenvoudige rechtvaardigheid, dat de kleuterleidsters een salaris krijgen, dat op zijn minst ge nomen enigszins in overeenstemming is met hun belangrijke taak in het ge heel van de opvoeding van de Neder landse jeugd. Ook ten aanzien van de pensioenrechten der kleuterleidsters be staat grote ontevredenheid. Vrees voor repercussies en paralellen kan nooit een voldoende grond zijn om de oudere kleuterleidsters, die hun hele leven met ijver en toewijding hebben gewerkt voor het Nederlandse kind, zonder pensioen uit de school te sturen, alleen maar om dat eerst met ingang van 1 januari 1956 een wettelijke regeling van het kleuter onderwijs tot stand kwam. Het is toch niet hun schuld, dat het zolang geduurd heeft, eer deze wet er kwam? Voorts werd sterk aangedrongen op waardevastheid van de overheidspen- sioenen. De incidentele wijzigingen van de ge meenteclassificatie, die de laatste tijd tot stand gekomen zijn, maken het on recht, dat uit dit systeem voortvloeit, nog groter, want wie niet profiteert van zo'n wijziging vraagt zich af, waarom aan de een wèl recht gedaan wordt en aan de ander niet. Het K.O.V. blijft hier diligent. Ook besloot het verbonds bestuur in principe, dat een fonds ge vormd zal worden om uit Afrika een aantal geselecteerde personen naar Europa te laten komen, teneinde hen in staat te stellen zich in Nederland en in uit 2 MAN scheepsdieselmotoren andere Europese landen op de hoogte te met een totaal vermogen van 2450 stellen van het katholiek maatschappy- pk waarmee in beladen toestand een lijk leven en van het onderwasïJa?™ Eehouden Tnelheid van 15 mijl zal kun- ze in hun eigen land de nodige leiding nen worden ontwikkeld. kunnen geven. Zeker is dat het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid na ken nisneming van de per kwartaal inge diende bouwprojecten van de hoofdstad heeft besloten de Rijksgoedkeuring voor de bouw van de IJ-tunnel te verlenen. Voor de Coentunnel is zulk een ver gunning niet nodig. Rijkswaterstaat, die de tunnel bouwt, is „contingenthouder" van het ministerie van Bouwnijverheid en kan zelf bepalen op welke wijze het eigen contingent wordt verdeeld. Rijks- goedkeuring is echter in verband met de omvang en de ingewikkeldheid van het IJ-tunnelprobleem voor Amsterdam nog niet het verlossende woord. Men is namelijk hevig geïnteresseerd in de bepalingen, die de goedkeuring zullen begeleiden. Ten raadhuize tast men nog in het duister. De burgemeester zei ons dat de minister-president nade re aanduidingen in een gesprek zorg vuldig had vermeden. Vanzelfsprekend echter zullen deze bepalingen o.m. gaan over de even tuele „synchronisatie" van de bouw der beide tunnels, de financiering, en de verdeling van de arbeidskrachten. In Den Haag wordt beweerd dat Am sterdam zijn begroting sluitend zou moeten maken. Dit is een moeilijke opgave, want de hoofdstad kampt al jaren met begrotingstekorten. Welis waar vertonen de jaarrekeningen als regel geen tekorten meer, maar dit is ook de laatste jaren niet meer het geval. Over bet inpassen van de tun nelbouw en -financiering in het ge hele investeringsplan van Publieke Werken heeft het gemeentebestuur van Amsterdam reeds herhaaldelijk toezeggingen gedaan aan het kabi net. Minder eenvoudig schijnt de kwestie van het gebruik en vooral de verdeling van het arbeiderspoten- tieel. Dc bouwmarkt Is al geruime tijd maxi maal bezet en et is vrijwel zeker dat, vooral gezien de voorrang die Rijkswaterstaat voor zijn Coen-tunneJ opeist, de IJ-tunnel voorlopig slechts op een afstand zal mogen volgen. Men ver wacht daarom dat vooral het eerste jaar en misschein zelfs de eerste ja ren van een volwaardige IJ-tunnel- bouw nog niet veel zal komen, doch dat de werkzaamheden een bescheiden karakter zullen hebben. Dit zijn echter speculaties. De brief van de minister van Bouwnijverheid, die in concept reeds de voorlopige instemming had van de andere be trokken ministeries, gaat thans langs de ministeries voor goedkeuring. Ui teraard zal de kwestie ook nog in de ministerraad wordfiIlmehetnschr'iivZe(n dat men in Amsterdam het schrijven niet voor het eind van deze^oihet K zieatnMdeen verwacht niet dat er Se? wMo6o?d g*ePt te Tu^eT over de financiering om de Haagge De hoofdstad h^n aangeboden impasse te doorore^ het bedrag van veel meer aan non derd miljoen uit eigen middelen te zul len financieren. Men hoopt tochdatm Hp tnpknm^f een overeenKamsi met het R$ mogelijk »1 z«n over een rijksbijdrage. HAARLEM 4 jam- bebouwing in en naoij ,J f zal stellig niet goed fn VOorM met tij dig en in voldoende tempo kun en ge gebieden'als Amsterdam rjiffen 70_ overwegende invloed zou velgen zo wel wat verordenende als uitvoerende bevoegdheden betreft. Dit 1. deputeerde Staten van Noord-Holland m de Memorie van Antwoord ofde begro fine- 1961 G.S. denken, wat ae pe voegdheden betreft, aan voorschriften van ruimtelijke ordening, hu.svestmgs- SSarem"bgoXê vereist. Zij wijzen een vergelijking met Am stelveen van de hand. Deze is e?i geleidelijker verlopen, ^ed. St ten hebben daarom de mimsteivan n- nenlandse Zaken reedsn^e^kaar af beticht, dat een g°ed 0IL:® stemmen van stadsuitbreiding, stads- sanering en stadskernvergroting ook eenheid van plaatselijk bestuur ver- eist. De ruimtelijke ontwikkeling van Amsterdam wordt door Ged. Staten als een der belangrijkste opgaven voor de provincie gezien. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 3 jan. Bijna negen en een half jaar geleden, om precies te zijn in de nacht van 7 op 8 augustus 1951, vond in de Purmer een brutale roofoverval plaats, waarbij drie mensen t.w. de 79 jarige heer P. Laan, en zijn twee zusters Suzanna en Neeltje respectievelijk 76 en 74 ernstig werden mishandeld. p. Laan overleed twee dagen later aan zijn verwondingen, terwijl de twee vrou wen in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Purmerend moesten worden opgenomen. Zij herstelden weliswaar enige tijd later, maar keer den niet meer naar hun boerderij in Monnikendam terug en stierven in december 1958 drie dagen na elkaar. Vandaag stonden de daders van de overval voor hun rechters. Het waren twee broer; uit Velsen resp. slager en tuinder van beroep. Verleden jaar juni werden zij door de recherche ge arresteerd. De officier van justitie mr. W. H. M. Wetzels eiste tegen beide verdachten een gevangenisstraf van zes jaar. Op de bewuste zomeravond waren de beide broers van Velsen naar de Purmer gefietst met het doel bij de boerderij van de heer P. Laan in te breken. Zij vermoedden dat Laan be hoorlijk veel geld had en zij wilden dit geld, desnoods met geweld, zoals HILVERSUM, 4 jan, Het oudejaars- programma van Wim Kan „Uithuilen en opnieuw beginnen" is niet, zoals in de radiobladen stond aangekondigd, hedenmorgen opnieuw uitgezonden De belangstelling bleek zo groot, dat de programmaleiding van de VARA op verzoek van vele luisteraars heeft be sloten, deze herhaling uit te stellen tot de avonduren, en wel tot 20.35 uur na het programma „De wilde vaart." AMSTERDAM, 2 januari In de ge houden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Kas-Associatie werd de aftredende directeur mr. J. H. Lieftinck benoemd tot commissaris der vennootschap. Commissarissen heb ben besloten in de directeurs vacature P v°orzien en daarmede het aan tal directeuren van vier terug te bren gen op drie. In de vergadering heeft de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall medegedeeld, dat het hare majes teit de koningin heeft behaagd mr. J. Eleftinck te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. De aflossing op de inschrijvingen in het schuldregister van deze lening zal naar evenredigheid geschieden, met dien verstande dat op 1 februari 1961 een vijf en dertigste gedeelte van het op die datum op elke rekening uitstaan de bedrag zal worden aflosbaar gesteld. Het per rekening af te lossen bedrag wordt afgerond op 1.000 of een veel voud daarvan. een der broers verklaarde, bemach tigen. Na het inslaan van een raam betraden zij de voorkamer waarin de eigenaar met zijn beide zusters sliepen. Tenmiste,- dat dachten ze. Een van de zusters sliep nog niet en begon te schreeuwen. Hierop gebruik ten de indringers geweld, en begonnen de drie bejaar met een koevoet en met hun hand af te tuigen. Een van de zus ters Laan slaagde erin, hoewel zwaar gewond, zich naar de nabijgelegen boer derij van de heer Hoogentoorn te be geven om aldaar alarm te slaan. Inmid dels hadden de broers gepoogd de brand kast te openen. Dit mislukte. Wel maak ten zij zich meester van een tweetal portemonaies waarin zich echter een totaalbedrag van slechts dertig gulden bevond. Een der broers, de slager, had al tweemaal tevoren een inbraak willen doen. In 1952 werd hij daarvoor veroor deeld. Op de rechtszitting ontkende hij tijdens de laatste overval aan de mis handeling te hebben deelgenomen. Zo wel de officier, als de president (mr. J. Heinz) en drie getuigen betwijfelden dit echter ten zeerste. Temeer daar ver dachte voor de rechter-commissaris had verklaard de broer en zusters Laan wél te hebben mishandeld. Zij hadden toen trouwens beiden een volledige bekente nis afgelegd. De officier, mr. W. H. M. Wetzels achtte in zijn requisitoir doodslag niet wettig en overtuigend bewezen. Hij was er echter wel van overtuigd dat diefstal en geweldpleging had plaatsgevonden Hij verwees tevens naar de psychia trische rapporten waarin de slager als zwak begaafd en de tuinder als primi tief wérden betiteld. Zij moesten echter volgens de rapporten wel voor hun da den ten volle verantwoordelijk worden gesteld. Tegen beide verdachten eiste mr Wet zels een gevangenisstraf van zes jaar. De verdediger van de slager, mr. H. R. Rij}, bepleitte vrijspraak t.a.v. de mede plichtigheid en de geweldpleging van zijn cliënt, terwijl de raadsman van zijn broer, mr. H. J. v. Erp Taalman Kip aandrong op een gecombineerde straf met daarin een voorwaardelijk deel. Beide verdedigers bepleitten voorts de uiterste clementie. De uitspraak is gesteld op n januari a.s. MOSKOU, 3 januari (UPI) De In donesische delegatie in Rusland is van morgen in het Kremlin ontvangen door premier Ilhroesjtsjev, maarschalk Ro- dion Malinovsky (minister van defen sie en Vassiliy Koeznetsov eerste vi ce-minister van buitenlandse zaken). Voordat Soebandrio, Nasution, Soe- ryadarma en de overige leden van de Indonesische missie door Khroesjtsjev ontvangen werden, hadden zjj al .een onderhoud gehad met Koeznetsov. De besprekingen over versneld uit gevoerde en uitgebreide Russische wa penleveranties aan Indonesië zijn van daag, naar „Tass' meldde later op de dag begonnen. Deze besprekingen worden ge houden in het Kremlin. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 jan. De nieuwbouw van de nutsspaarbank aan de Jan Hen drikstraat, waar nog deze maand aan begonnen zal worden, krijgt ook een „drive-in" bank, waardoor het voor automobilisten mogelijk zal zijn vanuit hun auto bankzaken af te handelen. Voor dit doel zullen aan een onderdoor gang van het gebouw twee loketten ge reserveerd worden. In Amerika wordt dit systeem al geruime tijd toegepast. Hetnieuwe gebouw, dat zes etages krijgt met een bovenbouw en bijna hon derd meter lang wordt, vergt een inves tering van zes miljoen gulden. Voor de bank is dit een beleggingsobject. Twee derde van het gebouw zal door de P.T.T. worden gehuurd. Zij zal op de begane grond een telegramkaiïtoor vestigen. Het overige deel van het gebouw is be stemd voor de politie en de spaarbank zelf, die er een ruime hal krijgt. Een gedeelte van het oude gebouw aan de Riviervismarkt wordt afgebroken. Over twee jaar zal de nieuwbouw gereed zijn. Zoals gemeld zal naast het nieuwe ge bouw in opdracht van een benzinemaat schappij een parkeergarage gebouwd worden, die plaats gaat bieden aan ruim 400 auto's. Als de grondtransacties met de gemeente goed' verlopen hoopt men er over een jaar aan te beginnen. De parkeergarage zal dan in de zomer van 1963 gereed zijn. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM, 3 jan. Duikers zul len opnieuw afdalen naar het wrak van de „Faustus", het Panamese ongeluks schip, dat begin november 1952 bij da ingang van de Nieuwe Waterweg is ge zonken. Na de ramp die even een volledi ge afsluiting van de Rotterdamse haven veroorzaakte is men met behulp van zandzuigers en dieptebommen er in ge slaagd, het wrak zo te plaatsen, dat het geen gevaar meer opleverde voor de scheepvaart. Nu in het nieuwe havengebied van Europoort straks echter ook de aller modernste mammoet-tankers en su perschepen zijn te verwachten, zal door de duikers worden onderzocht of het wrak van de „Faustus" wellicht nog uitstekende delen- bezit, welke een bedreiging zouden kunnen vor men. Van het verslag van de duikers zal het afhangen, of men het vracht schip opnieuw met dynamiet te lijf zal gaan. Het is de bedoeling, dat met ingang van 16 januari overdag tussen een half uur voor en twee uur na laag v-ater te Hoek van Holland zal worden gedoken. Ter plaatse zullen dan een of twee vaar tuigen worden verankerd, welke behal ve de ankerbal een rode vlag tonèn en twee vlaggen verticaal, wanneer er dui kers onder water zijn. Aangenomen wordt, dat men tien werkdagen nodig zal hebben om het onderzoek te kunnen voltooien. Het werk wordt uitgevoerd door duikers van v. d. Taks bergingsbe drijf en het bergingsbedrijf Akker bei den uit Rotterdam. HAARLEM, 4 jan. Op de kalenderbespreking van de Noordhol landse wielerclubs, die in „Krasna- polsky" te Amsterdam werd gehouden, zijn voor Haarlem, Kennemerland en de Haarlemmermeer dertien wedstrij den vastgesteld. De belangrijkste evenementen daarvan z|jn het weg- kampioenschap der amateurs (4 j«ni) en de tweede rit van het wegkam- pioenschap der beroepsrenners (30 juli)Beide kampioensritten worden op het Zandvoortse circuit verreden. Ook de „klassieke^» Ronde om de Haarlemmermeer is weer op de agenda geplaatst en zal 6 of 7 mei doorgang vinden. Van het Haarlemse „De Kampioen", dat elk jaar belast is met de tech nische organisatie van de kampioen schappen in Zandvoort, werd datum reservering aangevraagd en verkregen voor de Ronde van Bovenkarspel voor onafhankelijken, amateurs en nieuwe lingen op 9 juli en voor de Ronde van Haarlem voor onafhankelijke", amateurs en nieuwelingen Deze ronde wordt 23 juli in het „Van der Aart sportpark" gereden. Door het Halfweese „De Ba.ta,af'' wordt 6 of 7 mei de „klassieke Ronde om de Haarlemmermeer voor onafhankelijken en amateurs gehou den, terwijl in afwachting van de aankomst in Zwanenburg wedstrijden voor nieuwelingen en aspiranten wor den gereden De Ronde van Badhoeve- dorp wordt 27 mei door de Haitwegse club georganiseerd ^n staat open voor onafhankelijken, amateurs, nieuwelin gen en aspiranten. Van de Rennersclub „Kennemerland" uit Beverwijk zal men in het komende seizoen zes wedstrijden organiseren, te weten op 30 april de Ronde van Velsen-Noord voor nieuwelingen en aspiranten; 22 mei eerJ Ronde van Beverwijk voor onafhankelijken, ama teurs, nieuwelingen en aspiranten, eenzelfde ronde wordt 2 juli gereden en voor 19 juli heeft men in Bever wijk een avondwedstrijd voor onaf hankelijken en amdteurs op het pro gramma staan. Voorts wordt 2 augus tus de Ronde van Santpoort voor on afhankelijken en amateurs gereden en 3 september de Ronde van Heems kerk voor onafhankelijken, amateurs, nieuwelingen en aspiranten. Ook heeft men van „Kennemer land nog plannen om een ronde voor beroepsrenners te organiseren, maar deze plannen verkeren nog in een beginstadium en moeten nog verder uitgewerkt worden. Men heeft er zo doende geen datumreservering voor aangevraagd. Door het Zaanse DTS wordt bovendien op 23 juli de Ronde van Castricum voor amateurs en aspiranten georganiseerd. (Advertentie) Waarom toe te geven aan voort durende moeheid en lusteloosheid? Het regelmatig gebruik van PSYCHOTONIC herstelt uw energie en doet u van het Leven genieten. Vinobasis N.V. - Amsterdam we hebben niet. VEEL GASTEN. MAAR IK VERTROUW DAT HET U HIER ZAL BE LLEN STELLIG, MENEER MALCOLM \\\V7W DE VOLGENDE MOPGEN- JA, MENEER. MAAR OF U ER WELKOM SENZI5 DE VRAAG.. SALS WE HET VOOR GEBERGTE OVERKUMMEN ZIEN WE DAN ET ElLANDj/ y&gg&A COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICAT]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2