KON RAD ADENA VER wordt morgen 85 jaar Bondskanselier wil thans vitaler dan ooit wezen Waar het in 1961 w r om gaat w T- 11 Franse politici JA hij referendum Het sprookje van de U-2 Britse vakbond mengt zich in staking België D D I R D De Gaulles Algerije-politiek wordt nog wel goedgekeurd Belangrijkste bouwmeester van nieuwe Duitsland Geen ziekten in verkiezingsjaar Nieuwe koning van Maleise Federatie V.N.-verzoenings- commissie Congo Socialistische topconferentie Compromis rond Ben Goerion WOENSDAG 4 JANUARI 1961 PAGINA 7 (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 4 jan. Morgen wordt de Westduitse regeringsleider, bondskanselier dr. Konrad Aden auer, 85 jaar. Hij is, sinds de ver jaging van de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee de oud ste, nog dienstdoende regerings chef ter wereld. Dr. Adenauer bevindt zich in het twaalfde jaar van zijn kanselierschap en heeft daarmede hoewel de vergelij king hem zeker niet past bijna buitenlandse KRONIEK net zo lang geregeerd als zijn voorganger, Adolf Hitler. Politiek als levens elixer „Der Alte" onmisbaar Koele ontvangst in Leopoldstad Brussel te onrustig, daarom Salzburg door JOSEPH ALSOP Van flamingo's tot kameleons Voedster voor beertjes Boten met vleugels Trieste herinnering Celuidsarchief mm v Le Monde: Moe en angstig „Ja, De Gauile Gedurende de laatste twee maan den is door Russische topfiguren driemaal verklaard, Uat Moskou streeft naar betere betrekkingen met Washington. Khroesjtsjev zelf open- de de rij op 9 november met een re- licitatie-telegram aan Kennedy, die bij de verkiezingen van een dag te voren tot president van de Verenig de Staten was gekozen. Vervolgens werd eind december door de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, in een bijeenkomst van de Opperste Sovjet, gezegd, dat de Amerikaans-Russische verstand houding weer net zo goed zou moe ten worden als in de dagen van Roo sevelt. En tenslotte was het weer Khroesjtsjev die op Nieuwjaarsdag de hoop uitsprak, dat hij straks met de nieuwe Amerikaanse president zou kunnen samenwerken. Wat moeten we van al die mooie woorden denken? De ervaringen met de Russische poli tiek ten aanzien van Amerika en het westen geven ons weinig reden tot óptimisme. Er Nzjjn allerminst concrete aanwijzingen voor een ver andering van het buitenlands beleid van de Sovjet-Unie. Dit beleid, at gericht blijft op de communistische wereldoverheersing, is nog altijd even agressief. Terwijl Khroesjtsjev en Gro myko vriendelijke boodschappen stu ren naar Amerika, stellen zij tegelijk alles in het werk om Congo, Cuba en Laos in de Sovjet-invloedssfeer te krij gen. En kort nadat Khroesjtsjev in november zo n aardige boodschap aan Kennedy stuurde, werd in Moskou door 81 communistische partijen (waaronder die van de Sovjet-Unie) in een plechtige verklaring vastge steld, dat Amerika ,,de vijand van de volkeren van de wereld'' is. Khroesjtsjev heeft in zijn nieuw jaarswensen voor Kennedy niet kun nen nalaten Eisenhower en Nixon nog een trap na te geven. De presi dent-elect heeft, daar wijselijk niet op gereageerd, zoals hij ook geen commentaar heeft willen geven op Khroesjtsjevs bereidverklaring het U-2 incident nu maar te vergeten. De Russische premier heeft weer eens beweerd, dat de Amerikaans- Russische V' rstandhouding in het afgelopen jaar zo slecht is geworden tengevolge van de spionagevlucht van Garry Powers. De werkelijke oorzaak va.i het conflict tussen Mos kou en Washington ligt echter in de buitensporige ophef die Khroesj tsjev van het U-2 incident heeft ge maakt. De Russische premier deed in mei net alsof het een grote ver rassing VOO, hem was, dat er door Amerika gespioneerd werd. Het ge val Powers was voor de Russische regering slechts een welkome aanlei ding om de Parijse topconferentie te torpederen. De affaire had de Rus sen helemaal geen reden hoeven te geven de viermogendhedenconferen- tie af te zeggen, maai Khroesjtsjev Wilde van de conferentie at omdat het hem duidelijk was geworden, dat hij in het topgesprek geen successen zou kunnen behalen. Kenneay heeft in antwoord op Khroesjtsjevs nieuwjaarswensen de hoop uitgesproken, dat de Ameri kaans-Russische betrekkingen in 1961 gekenmerkt zouden zijn door „een gemeenschappelijk verlangen naar vrede". De activiteiten van Moskou geven echter nog allerminst blijk van een vredelievende Sovjet-mentaliteit. Het einde van de koude oorlog is geenszins in zicht. Adenauers medewerkers en partij- vrie ten hadden, gezien zijn leeftijd en recente ziekte die hem toch harder heeft aangepakt dan men algemeen heeft vermoed het traditionele ver jaarsfeest in de bondskanselarij sterk willen bekorten. De bondskanselier echter, die thans meer dan ooit de behoefte heeft om zijn blakende wel stand en vitaliteit te demonstreren, zulks in verband met het verkiezings jaar dat net is begonnen, heeft daar van niet willen horen. Het gehele protocol wordt dus toch afgewikkeld, doch het wordt over twee dagen ver deeld, opdat de oude heer zich niet al te zeer behoeft in te spannen. Kalm aan is namelijk nog altijd het parool, dat Adenauers artsen hem hebben voorgeschreven. Over protocol gesproken: bonds president dr. Heinrich Lübke zal met de stenge regels van het Duitse protocol breken en morgenochtend deelnemen aan de verjaarsreceptie in het „Palais Schaumburg" en aan het diner, dat er vrijdagavond wordt ge houden. (De donderdagavond, de avond van zijn verjaardag, brengt de kanse lier in zjjn particuliere woning in Rhöndorf door met zijn kinderen en 21 kleinkinderen). Het bezoek van een staatshoofd aan een andere staats burger (ook wanneer die toevallig regeringschef is) is nameljjk een zeer bijzondere onderscheiding. Volgens het protocol bezoekt het staatshoofd alleen andere staatshoofden. Ieder ander wordt bij het staatshoofd ontboden Dr. Lübke's voorganger, prof. Theodor Heuss, heeft overigens ter gelegenheid van Adenauers tachtigste verjaardag in 1956 eveneens het protocol naast zich neergelegd en deelgenomen aan de verjaarsreceptie. Alles wat in Bonn en eigenlek in de gehele Bondsrepu bliek rang en naam heeft, zal morgen ®n vrijdag de verjaarsreceptie in de bondskanselary bezoeken om Adenauer geluk te vensen. Zelfs de SPD. de socialistische partjj van Duitsland, stuurt een van haar meest prominente politici, de vicepresident van de Bonds dag, prof. Carlo Schmid (de vermoede lijke minister van buitenlandse zaken in het schaduw-kabinet der Westduitse sociaaldemocraten) Hoewel er nimmer enige moeite is gedaan (of zelfs maar sprake van is geweest) om de 5e januari tot een soort „Führergeburtstag" te maken, is deze dag toch tot een soort traditie geworden in het Westduitse hoofd stedelijke en openbare leven. Op 5 januai i (en ditmaal ook nog on de 6e) wordt er niet geregeerd, doch alleen maar gefeliciteerd. Dan draait alles om de grijsaard die eigenlijk geen grijsaard is, om ,,de grote man uit het kleine Bonn" die nu ai elf jaren en vier maanden het roer der West duitse politiek in handen heeft en er ook nu nog niet aan denkt om de brug te verlaten. Integendeel: politiek is een levenselixer voor Adenauer, die zich er nu reeds uitbundig op verheugt over enige maanden de verkiezings campagne te kunnen beginnen, waar- van hij opnieuw een overwinning van de C.D U., de christen-democratische unie, de bevestiging van zijn be proefde politiek en zjjn vierde her verkiezing als regeringschef verwacht. Het is daarom voor een zeer groot deel ook politiek, dat de bondskanse lier niet heett willen afzien van een verjaarsreceptie of een bekorting daar van heeft willen goedkeuren. Want op zijn verjaardag pleegt de bejaarde Westduitse staatsman meer en op zeer bijzondere wijze In het middelpunt van de belangstelling en daarmede in het bewustzijn van het Westduitse volk te Dr. Konrad Adenauer, de Duitse Bonds kanselier, die morgen 85 jaar wordt. staan. Dat is een gelegenheid, die de „grootvader aller vossen", dr. Konrad Adenauer zich zeker niet laat ontgaan, wanneer daarvoor geen dringender reden voorhanden is dan een verkoud heid (of longontsteking, of bronchitis, of amandelontsteking) of wat het ook verder geweest moge zijn dat de kanselier begin december twee weken thuis vasthield. Wat men reeds jaren geleden ter gelegenheid van vorige verjaardagen van bondskanselier Adenauer heeft ge zegd en geschreven, geldt ook vandaag nog: er gaan van hem een kracht en vitaliteit uit, die niet alleen uitstralen op het openbare leven in de Bonds republiek, maar tot ver buiten de Westduitse grenzen op het terrein eer internationale betrekkingen en van de politieke worsteling om het behoud van vrede en vrijheid. De man an wie men dat zegt, was tenslotte een ruime zeventiger, toen het Duitsland van Adolf Hitler ineenstortte en een volledige politieke omschakeling van het denken noodzakelijk werd, indien er oo. nog weer eens een nieuw Duitsland zou kunnen ontstaan. Het is de grote verdiense van Konrad Aden auer geweest de belangrijkste bouw meester van dit nieuwe Duitsland te zijn geworden en zich door niets van zijn politieke doelstellingen te hebben laten afleiden. Sinds 1949 regeert Adenauer in Bonn en- in de wereld geldt dit bijna als een vanzelfsprekend heid, zo zelfs dat wanneer „der Alte" met vakantie is of ziek te bed ligt er in Bonn een soort interregnum intreedt en het regeringsschip op halve kracht vaart. De positie van Adenauer in regering en land werd het beste gekarakteriseerd door het CDU-bonds- daglid. mevrouw dr. Hélène Weber (bijgenaamd ,,de grootmoeder der CDU"). Toen haar, bij afwezigheid van de kanselier, doo- journalisten werd gevraagd, of er in het kabinet nog iets' was besloten, antwoordde zij niets-vermoedend: „Hoe kan dat nu? De kanselier is toch met vacantie?" KOEALA LOEMPOER, 4 jan. (UPI) De derde en jongste koning van Ma- lakka, vorst Said Poetra, werd gisteren officieel in Koeala Loempoer, de hoofd stad vah de Maleise Federatie, inge huldigd. Said Poetra is de opvolger van ko ning Hisamoed in Alam Sjah, die op september van het vorige jaar over leed. De koning wordt voor de duur van vjjf jaar gekozen (Van onze Londense correspondent) 1 LONDEN, 4 jan. De leiders van de Britse Nationale Spoorwegarbeiders- uond hebben aan hun leden, werkzaam in de haven van Dover, opdracht gege- j ven geen post, bagage of vracht te los sen uitschepen, afkomstig uit Ostende en bemand door „onderkruipers". Dit houdt in, dat de dagelijkse bootdiensten tussen Ostende en Dover grotendeels gestaakt zullen moeten woruen, aange zien de veerdienst werkt met Belgische schepen. De leiders van de Britse Spoorwegarbeidershond gaven deze op- uraeht in antwoord op het verzoek van de socialistische Belgische senator Ro ger de Keizer. Het conservatieve dagblad „Daily Mail" wijdde hedenochtend een hooraar- tikei aan het besluit van de Britse vak- veremgmgsleiders. „Het is zeer onver standig van de Nationale Spoorwegar beidersbond," aldus het blad, „om de Belgische stakingen te steunen door te weigeren hun diensten te verlenen aan het passagiers- en Vrachtvervoer, af komstig uit Ostende. De onrust in Bel gië is niet het resultaat van een indu strieel dispuut, zij is voor honderd pro cent van politieke aard, en door de sta kingen te steunen helpt de Britse Spoor wegarbeidersbond druk uit te oefenen op een buitenlandse regering. Zij gaat op grove wjjze haar macht en recht te buiten." Onder het opschrift „Het gaat hen niet aan" schrijft de „Daily Express" in een hoofdartikel: „De leiders van de Nationale Spoorwegarbeidersbond ge ven opdracht aan hun leden in Dover geen vrachtgoed te behandelen, dat af komstig is uit België. Zij doen dit om hun solidariteit met de Belgische sta kers te tonen. Welk een brutaliteit! Het Britse volk zou woedend zjjn als de Bel gen zich zouden inlaten met een Britse staking, die in feite een politieke opzet had. De Spoorwegarbeidersbond be hoorde zich bezig te houden met de vele problemen van het Britse transportwe zen, en het Belgische vervoerswezen over te laten aan de Belgen." LEOPOLDSTAD, 4 jan. (Rtr, UPI) Congolese autoriteiten hebben de verzoeningscommissie van de Verenig de Naties, waarvan de leden, die nog niet in Congo waren gearriveerd, gis teren in de hoofdstad aankwamen, een koele ontvangst bereid. Het doel is ken nelijk te laten merken, dat president Kasavoeboe, noch de militaire macht hebber, kolonel Moboetoe, veel met het streven van de V.N. opheeft. De enige Congolese politicijs, d;e ooit eens warm gelopen is voor de commissie, was Loemoemba, maar deze iiwa;.) daar van ook spoedig terug. Een woordvoerder van de V.N. heeft gisteren meegedeeld, dat V.N.-militairen de grens tussen Congo en het Belgi sche mandaatsgebied Roeanda-Oeroen- di bewaken om te voorkomen, dat de grens opnieuw wordt overschreden door Congolese militairen, zoals die van Mo boetoe dat hebben gedaan. SALZBURG, 4 jan. (UPI) r de socialistische politici uit li^opcsê Onder de leidende socialist*,, conferentie zullen bijwonen zifn j'6,? der van de Britse Labour-barffi h, Gaitskell, de leider van de socialisten Erich Ollenhauer en plaatsvervanger Herbert Wehnér Ho Franse socialist Guy Moliet ziin' rtn liaanse collega Giuseppe Saragat en dé Oostenrijkse vice-kanseher Bruno Pitter- mann. ae«rngi°?- - Het L NJna ze- ,er in 1961 eea ant woord zal komen of dat nu een gunstig of een ongunstig ant woord is op een adembenemende vraag. .Het is de vraag, of de revo lutionaire en potentieel vernietigen de historische krachten van het na oorlogse tijdvak reeds niet langer meer itt bedwang kunnen worden gehouden. Ondanks .de gematigde economi sche recessie lijkt het Amerikaanse leven aan de oppervlakte nog zo knus en zo veilig, dat een heleboel men sen dit de vraag van een krankzin nige zullen vinden. Behalve dat wij een zelfgen°eKzama na6e zijn, heeft men ons acht jaar lang uitvoerig ge leerd slechts minimale belangstel- iné- te tonen voor zulke grimmige waarschuwingsseinen als de koppen van de krant nbenchten over Laos. De naakte waarheid is, dat de ,jge presidentiele macht, die Dwight n uisenhower altijd tot het uiter ste heeft gebruikt, het vermogen is van de bewoner van het Witte Huis om de nublieke opmie m Amerika te vormen en te beïnvloeden De presi dentes ongetwijfeld oprecht van me- nfnj dat alle problemen minder Srnftig worden als je maar net doet, of ze niet bestaat. Vandaar, dat h» altijd zijn macht heeft gebruik om het beeld te schetsen van een ®teeds beter wordende wereldsitiuaj;®'r 1H dat in een periode waarin de wereia- situatie er juist steeds slechter op is geworden. Juist het feit, dat deze verslech tering zo zorgvuldig is onttrokken aan de ogen van het Amerikaanse volk, zal de taak van president-elect Kennedy onnoemelijk zwaar ma ken. Toch zjjn we nu aangeland in het uiterst swichtige stadium, waar in de loop, die de gebeurtenissen tot dusver hebben genomen, plotse ling tot staan gebracht en gewijzigd moet worden, of anders loopt het hele proces ons volledig uit de hand. De harde feiten spreken voor zich zelf. In de Amerikaanse economie is stagnatie opgetreden. De eens al machtige dollar vertoont op de we reldmarkten een gevaarlijke zwakte. De wapenbalans ziet er nog beroer der uit dan de dollarbalans. e druk, die de arrogante com munisten thans uitoefenen op het ontwrichte kleine Laos, roept het gevaar op, dat heel zuidoostelijk Azië naar de haaien gaat. Sc irtgelijke druk in Congo be dreigt het pas zelfstandig geworden Afrika. In Latijns-Amerika zijn vol gens deskundigen zeker nog vijf lan den genaderd tot de rand van een revolutie a la Cuba. Het westelijk bondgenootschap zelf erkeert in slechte staat, zoals de ineenstorting van de westelijke een heid in Laos op tamelijk schrille wijze heeft aangetoond. Berlijn wordt bedreigd, maar de NAVO is niet voorbereid. En voor wie de zaak In werkelijk groot perspectief wil zien, is vermoedelijk het onaangenaam ste punt op deze hele onaangename lijst het toekomstbeeld, dat de nu- cleaire slagkracht voor haast alle lan den bereikbaar wordt. Dit is zelfs voor Nikita S. Khroesjtsjev een schrikbeeld. De grote meerderheid van Ameri kanen die niet zonder werk zijn, zal zich nog wel een poosje behaaglijk en zonder zorgen kunnen voelen. Laos ligt ver weg. Het militaire ev -wicht is ongelooflijk ingewikkeld. Er is ïogere rekenkunde voor no dig om aan te tonen, dat he* uitbre ken van een volmaakt toevallige kernoorlog zeer waarschijnlijk is, in dien ooit wordt toegelaten dat de nucleaire slagkracht in het bezit komt van vele landen. Maar de reus achtige krachten van onze tijd zullen, ofschoon ze nauwelijks worden op gemerkt, gauw genoeg ons welbeha gen vernietigen en de dwaasheid aan de kaak stellen van onze zorgeloos heid. T nzij zij in bedwang worden gehouden. De eerste kracht is de snelle voor uitgang en steeds toenemende ver breiding van technisch-militaire ken nis. Dit heeft het vraagstuk in het leven geroepen van de wapenbalans. (Als Amerika een gezonde en pas sende defensiepolitiek had gevoerd, was dit probleem nooit ontstaan) Het heeft ook geleid tot het veej ingewikkelder probleem van de ver breiding van kernwapens. Het is een obleem, dat nu niet te ontlopen is, maar misschien had men het kun nen voorkomen. De tweede kracht is de opleving van het nationalisme by de minder ontwikkelde volkeren, en deze kracht in het bijzonder is van invloed op de westelijke posities, aangezien de leidende westelijke mogendheden niet meer de wil of de geneigdheid bezit ten te doen, wat Khroesjtsjev in Boedapest heeft gedaan. In verband met de verslechtering van de wa penbalans is het Kremlin de laatste jaren steeds overmoediger geworden in het exploiteren van deze tweede k icht. Steeds stoutmoediger probe ren de Sovjets de zwakke naties, die zo pas door het nieuwe nationalisme zijn bevrijd, in hun macht te krijgen. Dat is het drama in Laos, in Cuba, in Congo. e twee overheersende krach ten zijn voorts bij lange na niet gemakkelijk in bedwang te houden. Sommigen zijn zelfs ge- neigd te zeggen, dat het onmogelijk is hen in bedwang te houden. aar hebben, aan het eind van de zelfvoldane Eisenhower- jaren, deze beide krachten o,.. gebracht? Zij hebben ons ge bracht tot aan "te rand van een nieuw soort wereld. Als deze nieuwe soort wereld wer kelijkheid wordt, zal er naar de stem men van het westen nauwelijks meei worden geluisterd, en de invloed van het Kremlin zal over het algemeen overheersen, in zuidoostelijk Azië, in het nieuwe Afrika, in een groot deel van Latijns Amerika, en in het Midden-Oosten. Maar in deze nieuwe soort wereld is het op geen stukken na zeker, dat de invloed van het Kremlin over het algemeen ook zal overheersen in China, zodra de com munistische meesters in Peking op hun beurt met kernwapens kunnen zwaaien. De taak van John F. Kennedy zal het zjjn te vermijden, dat de wereld, waarin wij wonen, deze fatale wij ziging ondergaat. (Copyright N.Y. Herald Trib.) -U Hazewinkel. Tevens heeft men films, opgenomen op het brandbare celluloid, gereproduceerd op ontbrandbare films. Nog geen beslissing is genomen of het materiaal op 16 mm, dan wel op 35 mm films zal worden verzameld. Even eens beschikt men niet over een ruimte om zowel films als geluidsbanden te draaien. Mogelijk zullen er in de toe- koms een „kijk" en „hoor"- zaal komen. n het Noorderdierenpark in Em- men zijn twee bruine beertjes ge boren. Moeder beer is echter niet in staat de diertjes zelf te voeden. Daarom heeft de directeur van het dierenpark hondenbezitters gevraagd om een zogende hond met pasgebo ren jongen, die de taak van de moe der kan overnemen. et vijfenzeventigjarig bestaan van Avicultura is voor deze vereniging aanleiding gewor den deze maand in de Haagse Hout- rusthallen de meest verscheiden die ren onder één dak te brengen: gra cieuze flamingo's en afzichtelijke rep tielen, bontgekleurde kanaries en koe rende duiven, „gewone" konijnen en kostbare nertsen, de unieke rotsduif en het even zeldzame Ceylon Jungle Hoen, vreemde (snoes) hanen en ko kette kippen, exotische vogels en tropische vissen. Deze internationale show zal 20, 21 en 22 januari worden gehouden. Het zal ongetwijfeld een boeiende expositie worden, wan; Avicultura met een ervaring van 64 internationale tentoonstellingen achter de rug heeft er alles op gezet er iets m.jzonders van te maken. De kooien zullen niet zomaar naast elkaar worden opgesteld maar er zal rijkelijk gebruik gemaakt worden van groen en bloemen en er worden ro mantische vijvers aangelegd die met zeldzame watervogels zullen worden gestoffeerd. Voorts heeft men zuster verenigingen in de arm genomen als Seculenta, die voor prachtige cactee- en zal zorgen, en Lacerta, de Neder landse vereniging voor herpetologie en terrariumkunde. Voor wie zijn voorhoofd fronst bij het woord herpe tologie: het staat voor „kennis der kruipende dieren". Onder deze „krui pende dieren" zullen zich exempla ren bevinden die zich in normale om standigheden ophouden in tropische wouden van Azië en Zuid-Amerika. Te bewonderen zal ook zijn een ka meleon uit Kenia (zie foto) die, als men zijn afmetingen verwaarloost, lijkt te zijn ontsnapt uit het pre-his- torische tijdperk. In totaal zullen er in de Houtrust- hallen zevenduizend dieren te bewon deren zijn, allen voor een fiks bedrag tegen brand verzekerd. Avicultura maakt tevens van de gelegenheid ge bruik de vele flatbewoners, van wie het huurcontract het houden van „pelsdieren en pluimvee" verbiedt, te wijzen op da mogelijkheden van volières, aquaria en terraria in huis, wat (nog) niet tegen de regels is. Er zijn plannen op de tentoonstelling een huisje neer te zelten én daarin te tonen hoe op deze manier ,,de na tuur" in de huiskamer kan worden gehaald. uiiimuiiiiiiiiimiiiiiimmmmimiiiiMiiiimmiiiiitimiiiiii ken van de dijk bij Leeuwen zijn por tie. Vele delen van de Betuwe kwamen blank te staan en wat het ergste was, vele mensen werden door het op stuwende water meegesleurd en von den de dood. Alleen in Leeuwen wa ren er 37 slachtoffers, waaraan een in 1874 opgerichte gedenknaald nog herinnert. De materiële schade liep in de miljoenen en al spoedig werden er geldinzamelingen in ons land ge houden. Koning Willem III, die de geteisterde streken bezocht, schonk ƒ40.000. 19 februari werd een natio nale collecte gehouden, die in Arn hem 54.400 opbracht en in 's-Gra- venhage, dat reeds eerder 14.000 bij een had gebracht, 76.000, wat toen neerkwam op bijna één gulden per inwoner. 1 otterdams gemeentearchief zal een afdeling „geluid" krijgen, als de gemeenteraad morgen akkoord gaat met een voorstel tot kre dietverlening van twee duizend gulden. Het is de bedoeling bandopnamen te maken van bekende en vooraanstaande Rotterdammers. Wanneer zij dan bij feestelijke en plechtige evenementen hun woordje zeggen, zoals bij de eerste paal voor de Willemstunnel, de eerste spade voor de metro of de opening van de Van Brienenoordbrug, dan staat de bandrecorder er naast om het vast te leggen. Het initiatief is uitge gaan van rrir. H.C. Hazewinkel, direc teur van het gemeentearchiefZijn idee kreeg bijval van het gemeentebestuur, zodat het krediet wel verleend zal worden. Vorig jaar is het archief be gonnen een verzameling filmfragmen ten over Rotterdam te verzamelen, eveneens een idee van mr Hazewinkel. Dit jonge archief is up to date. „Men moet met zijn tijd meegaan", meent mr. 'iiiiiilllillliiliiillllillliliiiillliiillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililillliiit 'wee vleugelboten of aquavions hebben gisteren de winterse stilte van de Kagerplas wreed verscheurd. Zij zweefden met snelhe den van 55 kilometer over het water, ten aanschouwen van twee hooglera ren uit Delft, directieleden van de n.v. Aquavion en de n.v. J. en K. Smit uit Krimpen, de aannemer Blan kevoort, die zojuist zulk een wonder snel scheepje rijker was geworden en belangstellende persvertegenwoor digers. De aquavions worden in Nederland in iicentie gebouwd. Zij bieden plaats aan tien personen, die hiertoe door een soort mangat de kabine moeten binnenkruipen, waar zij veilig be schermd in hun huikje de sensatie ondervinden van het net niet varen en het niet zweven. Het is een over gangsgebied, die tot de verbeelding spreekt, evenals dat met de naam „vleugelboot" het geval is. Het prin cipe is feitelijk simpel, het is als met „alle grote vindingen", je moet er maar opkomen. Onder de boot is een viertal schaatsen gemonteerd die uit geschoven, bij grotere snelheden het effect van waterski's hebben. De boot gaat hoger op het water liggen, pla neren zouden de zeilers zeggen, en hierdoor wint zij aan snelheid, door dat zij waterweerstand verliest. Deze presentatie op de Kaag was tevens een doopplechtigheid want de eerste in Nederland in opdracht ge bouwde aquavion werd overgedragen aan de aannemer Blankevoort, die het snelle scheepje goed kan gebrui ken voor zijn werken in Equador waar zijn persotieel kilometers ver over het water moet worden vervoerd en snelheid in vervoer dus aanzienlij ke verhoging van de produktiviteit betekent. Inmiddels heeft Wilton Feyenoord, eveneens met het oog op personeelsvervoer dit voorbeeld van de heer Blankevoort gevolgd. De vleugelboot werd voor de steiger van het betekende zeilerscafé Tante Kee in Kaagdorp met een glas champagne gedoopt door de dochter van de aan nemer. Ter opluistering van de fees telijkheden was ook de „Waterhond" aanwezig, het prototype en eerste schip dat door Aquavion en Smit is gebouwd. boten zijn van alumi nium. Zij zijn uitgerust met twee buitenboordmotoren van 80 pk elk, hetgeen voor een scheepje van betrek kelijk g inge omvang een enorm vermogen is. ie overstromingen van een maand geleden hebben bij vele ouderen de watersnood-ram pen van vroeger in herinnering ge bracht. Uitgezonderd de calamiteit van 1953 hebben wij ze dank zij de verbetering van onze waterhuishou ding niet meer van zo grote omvang gekend. Het is zaterdag juist honderd jaar geleden, dat een dergelijke catastro fe zich voordeed in de Bommeler- en Tielerwaard, toen na een uiterst strenge vorst door het plotseling In vallen van de dooi bij Brakel in Gel derland de dijk langs de Waal door brak. Spoedig volgden apdere door braken en op 1 februari kreeg het land van Maas en Waal, dat ook la ter nog heel wat van het water te lijden neeft gehad, door het bezwij- V' v—-V (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 4 januari Met, naar het schynt, maar zeer weinig overtuiging en aan het slot van een jegens presi dent De Gaulle uitermate kritisch ge stemd hoofdartikel, heeft ook de hoofd redacteur van de Parijse Monde on der zjjn schuilnaam „Sirius" zich gisteren uitgesproken voor het Ja bjj het referendum van zondag a.s. Te voren had -ijj overigens als waarschjjn- l(jk gesteld dat een meerderheid inder daad met Ja zou antwoorden, zij het een moe en angstig gekleurd Ja. „Omdat," aldus Sirius, „het ergste nog met gebeurd is en ook niet altijd van te voren vast staat. Omdat het zou kunnen zjjn dat generaal De Gaulle, teneinde te vermijden, dat de geschie denis tenslotte zijn mislukking zou op tekenen, dit keer het lot wii dwingen. Omdat er aan de andere kant van de Middellandse Zee niet alleen maar fa natici zijn. Degenen onder de opstan delingen die niet van catastrofes dro men en die de ruïnes en het lepd van de bevolkingen die zij pretenderen te bevrijden, niet aan hun laars lappen, weten heel goed dat zjj er niets mee zouden winnen door zich onder een juk te plaatsen dat harder te dragen zou zijn dan het Franse kolonialisme ooit geweest is. zy moeten ook weten dat zy door een totale overwinning te ei sen, een soort capitulatie, zouden aan belanden hetzü by de verdeling, die ge volgd is op Dien Bien Phoe, hetzjj by de offensieve reactie die gevolgd is op Miinchen. Want '.enslotte staat er mets minder op het spel dan de onafhanke- ïykheid van Afrika en het wereldeven- wicht." „Zo schijnt ook de president der Tu nesische republiek te redeneren, die zich gehaast heeft openiyk de gevaren in het iicht te stellen van een negatief antwoord (bij het referendum van zondag a.s. corr.). Ongetwijfeld, aldus nog steeds Sirius. heeft hy gelpk en is het beter zich uit te spreken ten gunste van een nieuwe poging, wat ook de uitslag moge wezen. Maar laat het hoofd van de staat zich niet vergissen. Het vertrouwen is diep geschokt. Het kan hem slechts voor een korte ter- myn vernieuwd worden, gezien dat het geven van een gebiedende opdracht on mogelijk is. Dit schept niet de beste voorwaarden om te onderhandelen. Maar, aldus besluit Sirius, aan wie de schuld?". Intussen nemen, na de officiële par- tybesturen, steeds meer vooraanstaan de politici stelling ten opzichte van het referendum. Beperken wy ons tot de meest bekende, in het byzonder tot de vele nog in leven zijnde ex-premiers van de vierde republiek. Robert Schu- man en Pflimlin hebben zich uitge sproken ten gunste van het Ja, waar mede zü in de lün blüven van de na genoeg onverdeeld zonder aarzelen tot stand gekomen steliingname van hun party, de Republikeinse volksbewe ging. Zoals bericht zyn de meningerl in de partij van de onafhankelijken en de boeren (Pinay-Buchet) over de kwestie uitermate verdeeld. Wie nog niet van zich heeft doen ho ren is ex-premier Antoine Pinay, de man die de beste kansen heet te ma ken als men zo zeggen kan als opvolger van De Gaulle, mocht deze zich tot heengaan zien genoopt. JERUSALEM, 4 jan. (UPI) Poli tieke leiders in Israël zoeken naar een oplossing voor de kwestie-Lavon, die zowel voor premier Ben Goerion aan vaardbaar zal zijn alsook geen pres tigeverlies voor het kabinet zal beteke nen. Volgens welingelichte kringen te Jerusalem heeft Ben Goerion er mee ingestemd zijn ontslag niet in te zullen dienen voordat donderdag ,het secreta riaat van de Mapai. de regeringspartij van Ben Goerion, bqeen zal komen. Er zijn aanwyzingen, dat Ben Goe rion enigszins is bygedraaid door een verandering in de gevoelens ten opzich te van Lavon op de byeenkomst van het partysecretariaat vorige week zaterdag. Aanhangers van Lavon zouden tot de conclusie zyn gekomen, dat Lavon te ver is gegaan in zijn oppositie tegen Ben Goerion. Op een vroegere partij bijeenkomst was Lavon vrijgesproken van verantwoordelijkheid voor een lek in iationale voiligheidsgeheimen date rend uit 1954. De premier had zich te gen deze resolutie verzet en laten door schemeren zijn ontslag te zullen indie nen als deze zaak niet juridisch herzien zou worden. Leden van zyn kabinet, die een op lossing van het geschil trachten te vin den, hebben voorgesteld, dat- de bepa ling van collectieve verantwoordelijk heid van het kabinet niet van toepas sing zou zyn op de kwestie Lavon, waardoor Ben Goerion vry zou zjjn een wettelijk onderzoek te gelasten. Oprakelen van het incident za] waar- schymijk Lavon zyn positie als hoofd van de vakbond Histadru't kosten Volgens zegslieden heeft Ben Goerion twee kabinetsministers voorgedragen hem op te volgen indien hy zou beslui ten af te treden. Het zyn de ministers van Financiën Levi Eshkol en de mi nister van landbouw Mosje Dayan of de oud-premier Mosje Sharett. Rusland De eerste Russische kunst planeet .Mechta' („droom") heeft sinds taar lancering twee jaar geleden" een afsiand va: twee miljard kilometer om de zon afgelegd, aldus een bericht van lass. De baan om de zon neemt 450 dagen in beslag en soms is de „droom" dichter by de zon dan by de aarde (Rtr.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7