Nederlandse reders gaan 1961 met enig optimisme tegemoet BING CROSBY IN „PEPE 1 J| KAN'S „LIJMEN JAN" NU OP DE PLAAT PAIJL VLAANDEREN en net zenuw komplot 1960 was derde crisisjaar in de zeescheepvaart Onze koopvaardij Ontploffing in reactorgebouw Castro doet in suiker handhaafde zich Meer dan erg Zware brand in Schoonhoven Smash houdt weer j uniorentoernooi West-Friesland heeft achterstand op het gebied van de woningbouw Agenten hadden sabels nog van oudejaar Bezwaren van Ged. Staten TURKS kabinet afgetreden DONDERDAG 5 JANUARI 1961 PAGINA 2 Laboratorium voor verbrandingsmotoren Dit jaar opening in Delft Twee woonhuizen en een winkel verwoest Explosie in Dortmund eist negen levens fIS Bing Crosby (links), algemeen bekend als de „Old Groa- ner", treedt met de Mexicaanse acteur-komiek Cantinflas op in „Pepe", een film van de Amerikaanse regisseur Geor ge Sidney, die in de loop van dit jaar in vertoning komt. Cantinflas, die in werkelijkheid Mario Moreno heet, is pas goed in Europa bekend geworden door zijn rol als de knecht Passepartout in de film „De Reis om de Wereld in 80 da gen". Charles Chaplin heeft hem eens 's-werelds grootste komiek" genoemd. Finales Amsterdamse kampioenschappen Door vallende balken getroffen en gedood Indonesische actie tegen de corruptie Volgende week dinsdag Begroting O. K. en W. in Tweede Kamer Nota spreiding uitgebreide technische scholen niet tegelijk in behandeling Pater Van Straaten uit Bouworde? Rede voor K.v.K. Relletjes in Den Haag Tunnelbeleid regering Weldoende ambtenaar krijgt een jaar cel Gemeente Dantumadeel voor half miljoen benadeeld AMSTERDAM, 5 januari. Onder het voorbehoud dat het aan passingsproces van de wereldvloot aan de behoeften van de overzeese wereld handel niet door evenementen van poli tieke of militaire aard wordt gestoord en het tonnagesurplus in de tankvaart verdwijnt, treedt de Nederlandse reders- gemeensjhap het thans aangevangen jaar met enig optimisme tegemoet, al dus de Koninklijke Nederlandsche Ree- dersvereniging. Het afgelopen jaar kan men karakteriseren als het derde cri sisjaar in de zeescheepvaart sinds Suez. Teleurstellender echter dan 1959 was 1960 zeker niet. Het reeds eerder aan gevangen proces van verbetering in de verhouding tussen de vraag naar en het aanbod van scheepsruimten heeft zich in een rustige atmosfeer verder kunnen voltrekken. Enerzijds nam de vraag naar scheepsruimte toe door een stij ging van het overzees vervoer, ander zijds kon een teruggang in de netto- aanwas van de wereldvloot worden ge constateerd als gevolg van afneming der nieuwbouwopdrachten en toenemen de sloop. Vraag naar scheepsruimte Hoewel nog geen volledige gegevens over het verloop van de wereldhandel beschikbaar zijn, kan worden vastge steld, dat deze zich door de heersende hoogconjunctuur gunstig bleef ontwik kelen en de omvang van deze handel ongeveer 10 pet. boven die van 1959 ligt. Beziet men tegen deze achtergrond het overzees vervoer, dan blijkt dit voor bulkgoederen het niveau van 1959 te overtreffen. Deze toeneming komt vooral voor re kening van het graanvervoer, mede door de kwalitatief slechte Europese graanoogst. Ook het vervoer van mine rale olie is verder gestegen, doch hier tegenover stond een zodanige groei van de tankervloot, dat in deze sector van een verbetering in de verhouding van vraag naar en aanbod van scheepsruim te niet kon worden gesproken. De hoe veelheden aan en afgevoerde stukgoe deren namen in de meeste trades even eens toe en vertoonden Y?°.r verschil lende Europese havens stijgingspercen tages van 10-20 pet. t.o.v. 1959. In het kader van de vraag naar scheepsruimte moet men bezorgdheid geconstateerd worden, dat de gevallen van vlagdiscriminatie in het verslag jaar in aantal verder zijn toegenomen. Overleg op dit terrein van de O.E.E.S.-landen met de Amerikaanse regering werd ook dit jaar voortgezet. Voorts wordt het van steeds meer be lang. of de vraag naar vervoer, voort vloeiend uit hulpprogramma's voor ont wikkelingsgebieden, zich zonder discri minatie op de internationale vloot zal richten, dan wel op de vloot van de verschepende of ontvangende landen al leen. B'j de overgang van Ó.E.E.S. naar O.E.S.O., als gevolg waarvan de Euro pese landen tezamen met de Verenig de Staten en Canada meer bij de hulp verlening zullen worden ingeschakeld, ware te vermijden, dat de hulpladingen bjj voorbaat worden gereserveerd voor bepaalde vlaggen. Aanbod van scheepsruimte Beziet men de groei van de wereld vloot over de laatste jaren, dan is in deze groei een zekere degressie te con stateren, zowel bij de tankervloot, als in de droge-ladingsector. WERELDVLOOT TN MLN B.R.T. (incl. Amerikaanse Reservevloot en Gr. Lake Carriers) Overige Jaar I) Totaal Tankers schepen 1958 118,0 33,6 84,4 1959 124,9 37,9 87,0 1960 129,8 41,5 88,3 I) Toestand op 30 juni van eik jaar. Bron: Lloyd's Register of Shipping. Speciale aandacht vereist de toene ming van de '.loten der communisti sche landen. Met name de Russische vloot was medio 1960 gegroeid tot 3,4 min. b.r.t., terwijl een verdere uitbrei ding tot 5,6 min. b.r.t. in 1965 op het programma staat. Hoewel deze vloot in verhouding tot de wereldvloot van nog betrekkelijk geringe omvang is, dient men toch te bedenken, dat de stijging sinds 1939 160 pet. bedroeg, ter wijl de vloot van de niet-communisti- sehe Europese landen toenam van 43 min. b.r.t. tot 66 min. b.r.t., dus met plm. 50 procent. In hetzelfde tijdvak nam de vloot van de ontwikkelingsgebieden in Afrika en het Midden- en Verre-Oosten toe van »/t min. b.r.t. tot 4 min. b.r.t. In de derde plaats dient de vloot der goedkope-vlaglanden vermeld te worden. Kon reeds in het vorig jaar verslag van een vertraging in de groei van deze vloot worden gesproken, in de periode medio 1959-medio 1960 is deze groei omgeslagen in een beschei den daling van 16,5 min. tot 15,5 min. b.r.t. Het is vooral de overschrijving van schepen van de goedkope naar de Griekse vlag, die dit in de hand heeft gewerkt. Overigens kan hierbij nog worden op gemerkt, dat de anatrekkingskracht van de goedkope vlaggen is afgenomen in verband met de lagere rendementen in de zeescheepvaart, waardoor de vrij dom van winstbelasting in deze landen tijdelijk van minder betekenis is gewor den. In het kader van het aanbod van scheepsruimte dienen voorts de orders voor nieuwbouw en de sloopactiviteit in aanmerking te worden genomen. Het is begrijpelijk, dat de orders voor nieuw bouw in totaal verder zijn teruggelopen, n.l. van 24,9 min. b.r.t. medio 1959 tot 20,8 min. b.r.t. medio 1960. Van deze 20,8 min. b.r.t. is 12,0 min. b.r.t. in aan bouw of bestelling in de tankersec tor, wat neerkomt op plm. 30 pet. van de huidige wereldtankervloot. Volgens de thans beschikbare gege vens is de sloopactiviteit in 1960 t.o.v. 1959 toegenomen. In de eerste 10 maan den van 1960 is n.l. 3,5 min. b.r.t. ge sloopt, wat al meer is dan in geheel 1959 toen 3,1 min. b.r.t. gesloopt werd. Lijn-, tramp- en tankvaart Met betrekking tot de lijnvaart kan worden opgemerkt, dat de conferences ook in I960 onder grote druk stonden, o.a. door concurrentie van outsiders, die werkend ,,in de opper" van de confe rencetarieven, dankzij de reeds 3 jaar durende crisis in de scheepvaart hun „conjuncturele" lijndiensten met goed kope time-charterschepen konden hand haven. Voorts had de penetratie van tankers in het graanvervoer tengevol ge, dat verscheidene lijndiensten partijen buiklading tegen zeer lage vrachten moerten accepteren. Dit optreden van tankers in de graan- vaart (ongeveer 1min. t.d.w.), dat een jaar geleden nog slechts op een be perkt aantal routes plaatsvond, doch nu in bijna alle belangrijke laadgebie- den, vond in eerste instantie uiteraard zijn weerslag in een druk op het vrach tenniveau in de trampvaart. Howel dit vrachtenpeil steeds enigs zins boven het niveau van de eerste maanden van 1959 bleef, is na een top in december 1959, met ingang van ja nuari geleidelijk een daling ingetreden. De druk op het vrachtenniveau werd mede veroorzaakt door een toenemen de marktvernauwing in deze sector door het steeds in omvang stijgende eigen vervoer van grondstofproduceren- de en -verbruikende maatschappijen (erts, kolen e.d.). Een substantieel her stel van het vrachtenniveau kan met verwacht worden, zolang er nog opge legde tonnage in deze sector bestaan, tenzij ziuh een aanzienlijke stijging in de vraag naar vervoer zou voordoen. Overigens is de opgelegde tonnage in de droge-ladingsector in de eerste 11 maanden van 1960 van 3,1 min. b.r.t. tot 1,3 min. b.r.t. afgenomen. De situatie in de tankvaart was in 1960 het ongunstigst. De vrachtno- terin" voor het vervoer van ongeraffi neerde olie van de Perzische Golf naar West-Europa bedroeg in januari Scale- 42'/i pet., liep daarna terug en bereikte een laagtepunt in april van -77>/t pet. Vervolgens trad een herstel in en in augustus .werd weer een peil van -42Ni pet. bereikt. De opgelegde tankertonnage, die in 1960 aanvankelijk nog toenam, is na augustus gaan afnemen. Deze surplus- tonnage bedroeg begin 1960 3,2 min. b.r.t. per 1 december 2,3 min. b.r.t. Het is begrijpelijk, dat tankers, gezien het lage vrachtenpeil in de oliesector, voorlopig in de graanvaart emplooi trachten te vinden, waar zij in het al gemeen tot een iets beter exploitatiere sultaat kunnen komen. Nederlandse koopvaardij De Nederlandse vloot is, wat haar tonnage betreft, iets toegenomen, n.l. van 4.494.629 b.r.t. op 1 januari tot 4.670.213 b.r.t. op 1 november 1960. Voor Nederland was de sloopactivi teit geringer dan in 1959. In 1959 werd 158.695 b.r.t. gesloopt, in de eerste tien maanden van 1960: 91.352 b.r.t. De in aanbouw of bestelling zijnde tonnage daalde van 874.600 b.r.t. op 1 januari tot 684.900 b.r.t. op 1 oktober. Per 1 december was bijna 2 pet. van de Nederlandse vloot opgelegd tegen over 3 pet. van de wereldvloot. Deze opgelegde tonnage betreft uitsluitend de tanksector, aangezien in de Nederland se droge-ladingsector de opgelegde ton nage tot nihil gedaald is. Deze percen tages bieden echter voor de situatie in de Nederlandse Koopvaardij een min der goede maatstaf, aangezien, zoals bekend, het grootste deel van de Ne derlandse vloot in de lijnvaart wordt ge ëxploiteerd. Voor verschillende rederijen is het verslagjaar tengevolge van het weg vallen van de vaart op Indonesië een periode van soms zeer ingrijpende her oriëntatie geweest. In het algemeen kan worden gesteld, dat de Nederlandse Koopvaardijvloot zich heeft weten te handhaven, zij het dat in vele vaar- gebieden door vlagdiscriminatie en con- De heer W. Rehbock, voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging en directeur van de Hoilandsche Stoomboot Maat schappij, heeft tijdens een perscon ferentie aan boord van het m.s. „Ja gersfontein" te Amsterdam, naar aanleiding van de „Ship American "- actie in V.S. (actie die wil bevor deren dat vervoer van en naar Ame rika zoveel mogelijk met Amerikaan se schepen geschiedt, een vorm van vlagdiscriminatie dus) het volgende opgemerkt: „Zoals u weet staat de Nederlandse koopvaardij volledig vrijheid van keuze van vervoerder voor. Zo toch kan slechts de beste belading voor de schepen worden verzekerd, en de laagste vervoers- prijzen. Vlagbevoordeling hoe dan ook teweeg gebracht betekent wanruimte en is dus kostenverho gend. Wij betreuren derhalve ieder Beroep op nationale gevoelens on verschillig of dit in Rusland, Duits land of Amerika plaats vindt. Des tG GfgGr is het indien Gien onecono- mische vloot op deze wijze moet worden gemotiveerd door overwegin gen van het beschikbaar zijn van schepen in oorlogstijd. Wij vinden het dan ook meer dan erg dat in een betoog tot bevoordeling van de Amerikaanse vlag admiraal Wilson, voorzitter van de Federal Maritime Board, gemeend heeft zich scham per te mogen uitlaten over de be trouwbaarheid van de scheepvaart van de NATO-partners in geval van oorlog. Zoals bekend heeft Nederland zich verplicht de gehele koopvaardij vloot in NATO-verband in te zetten". DELFT, 5 jan. In de loop van dit jaar zal het nieuwe laboratorium voor verbrandingsmotoren van de Technische Hogeschool alhier officieel in gebruik worden genomen. Dit laboratorium dat thans bijna geheel gereed en inge richt is is ondergebracht in een op zich zelf staand gebouw, dat echter door een overdekte gang verbonden is met het gebouw voor werktuigbouwkunde en scheepsbouwkunde. Naast het laboratorium zijn enige lagere gebouwen opgetrokken, waarin zich een chemisch laboratorium en „werkcellen" voor benzinemotoren en asturbines bevinden. Bij de bouw van it nieuwe laboratorium heeft men er voor gezorgd, dat het geraas der mo toren zo veel mogelijk gedempt wordt. Om hun hinderlijk trillen tot een mini mum te berperken, zijn zij geplaatst op vier grote betonblokken, waarvan de lengte, de breedte en de hoogte res pectievelijk vierentwintig, zes en drie meter bedragen. Elk dezer blokken weegt niet minder dan 850 ton. Het eveneens nieuwe laboratorium voor „hef werktuigen en transportinrichtingen" bevindt zich onder het zelfde dak. Het neemt één derde van de totale ruimte in. SCHOONHOVEN, 5 januari Een zware uitslaande brand heeft vannacht hier een winkelpand met woonhuis, en van een ander winkelhuis het boven huis volledig verwoest. Omstreeks 3 uur ontdekte de boek handelaar Van Beek brand in zpn woning. Hj1 vluchtte met vrouw en twee kleine «kinderen de woning uit, die in enkele ogenblikken in een laaiende vuurzee veranderde. Voor de brandweer kon ingrijpen. had een tegenover liggend pand, waarin een kapperszaak is gevestigd, eveneens vlam gevat. De plaatselijke brand weer vroeg assistentie aan de brand weren van Lopik, Bergambacht, Nieuwpoort, Groot Ammers en Gouda en met 25 stralen was men in ongeveer twee uur het vuur meester. Een galanteriezaak en een levensmiddelen winkel kregen zware vaterschade evenals enkele belendende woonhuizen De oorzaak is waarschijnlijk overver hitting van een oliekachel. De boek handel was laag verzekerd. currentie een moeilijke periode werd doorgemaakt. In verschillende trades was echter de beladingsgraad gunstiger dan in 1959. De heer W. Rehbock, voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Reeders vereeniging heeft op een persconferen tie nog opgemerkt, dat de reders slechts ten dele zijn tevreden gesteld door de nieuwe regeling van de inves teringsaftrek. Deze nieuwe regeling zal de concurrentiekracht van de Ne derlandse koopvaardij, die men nog zo zeer nodig zou hebben in de komende ja ren, aantasten. De zeescheepvaart kan ge zien de „gure winden", die zij de laat ste jaren tegen heeft gehad, wel enige bescherming gebruiken. De Nederland se koopvaardijvloot heeft zich tot nu toe gehandhaafd, maar de vraag is of dit ook in de toekomst mogelijk blijft. Men hoopt echter dat 1961 een wat gunstiger situatie te zien zal geven. Niet vergeten moet worden, dat de op gaande lijn in de vrachttarieven al weer geneutraliseerd wordt door de al om stijgende kosten voor de scheep vaartmaatschappijen. IDAHO FALLS, 4 jan. (Reuter) Gisteravond zijn drie mensen gedood door een ontploffing in het nationaal reactorbeproevingscentrum van de Ame rikaanse commissie voor kernenergie in de nabijheid van Idaho Falls. Volgens de Amerikaanse commissie voor kernenergie was de uitstraling in het reactorgebouw zeer intensief, - maar er bleek geen gevaar te zijn in andere delen van het centrum, dat ongeveer 75 kilometer verwijderd is van Idaho Falls, dat een bevolking heeft van 34.000 zielen. Op de vraag of de ontploffing een kernontploffing was, zei een woord voerder van de commissie dit niet te weten. Hij voegde er aan toe: „Men denkt dat het een chemische ontploffing is geweest." De drie slachtoffers zijn militaire per soneelsleden. Zij waren de enigen die zich in het reactorgebouw bevonden. DORTMUND, 4 jan. (UPI) In de Westphalia-staalfabrieken in Dortmund heeft zich vanmorgen een explosie voor gedaan in een zuurstof fabriek. Volgens de politie zijn negen arbeiders om het leven gekomen en tien gewond. Een de finitief cjjfer kon nog niet worden ge geven, want het opruimings- en red dingswerk is nog in volle gang. De explosie heeft een grote verwoesting aangericht. AMSTERDAM, 4 jan. Zondag a.s. houdt de r.-k. TTV „Smash", geïnspi reerd door het sukses van het vorig jaar, weer haar toernooi voor junioren teams. Ook ditmaal nemen 15 teams deei, afgevaardigd door de afdelingen Amsterdam, Noord-Hollands Noorder- Kwartier, Gouda, Twente, Rotterdam, 's-Gravenhage, Kennemerland en 't Gooi, deze aangevuld met teams van de verenigingen Victory '55 en een com binatie AVGA-Smash. Ook dit jaar wordt weer gespeeld in de zalen van het Van Nispenhuis. De belangrijkste trofee is de wisselbeker, die genoemd is naar de stichter van dit huis. voorts z(jn er nog een aantal bekers voor de deelnemers van het winnende team, welke door de Nieuwe Dag beschik baar werden gesteld. De wisselbeker is thans in het bezit van de afdeling Amsterdam en persoon lijk titel houder is van Ruiten uit Roe- lofarendsveen, die thans niet kan deelnemen omdat hij inmiddels senior is geworden. Favoriet voor de persoon lijke eerste prijs, evenals vorig jaar een polshorloge, is de Amsterdammer Bert Schoofs. De wedstrijden beginnen om 10.30 uur en na zes uur worden de belangrijkste wedstrijden gespeeld. Zaterdag a.s. worden in de zaal van de vereniging Nedlloyd, Herengracht 260 te Amsterdam, de finales van de Amsterdamse kampioenschappen van van de NTTB gespeeld. Gezien de grote belangstelling van de junioren, zal er I?aal °°k een wisselbeker voor de jeugd worden verspeeld. De toegang is tot deze finale-avond gratis. AMSTERDAM, 4 jan. Twee dagen nadat luisterend, smullend en incasse rend Nederland aan het radiotoestel zat gekluisterd tijdens de oudejaarscon ference van de grootste onder de va derlandse woordkunstenaars, Wim Kan, heeft de n.v. Phonogram te Amsterdam voor de indrukwekkende prestatie ge zorgd een 45 toeren plaatje in de handel te brengen waarop een gedeelte van dit onvergetelijke optreden is vastge legd. Het eerste exemplaar werd maandag j.l. tijdens de nieuwjaarsreceptie van de n.v. Phonogram aan de scheidende directeur, de heer C. Solleveld, over handigd. Thans is de plaat overal in het land verkrijgbaar. „Op het ogenblik, zo verzekerde men ons bij Phonogram, worden nog steeds de opnamen uit 1956 en 1958 gekocht." En dat is niet verwonderlijk. Wie eenmaal Wim Kan heeft beluisterd (en met name zijn oude- jaars-„uitsmijter"), zal ieder woord van de meester nog eens willen her proeven. Geen liedje of parodietje, geen grapje naar links (zoals Wim lbo het uitdrukt), een woordspeling of fron tale kabinetsaanval zal hij willen mis sen. Het verschijnen van dit plaatje be tekent voor velen dan ook een uitkomst. „Uithuilen en opnieuw beginnen" is de titel van de plaat, die hoofd zakelijk gevuld is met liedjes. Hoewel Kan juist in de liedjes niet op zijn allerbest is, menen we toch dat sa mensteller Wim lbo er goed aan heeft gedaan, ze deze maal op te ne, men. Zijn refreintjes waren dit jaar beter'dan ooit en met name het bruisende en meeslepende „Lijmen Jan" vormde een hoogtepunt in het (eigenlijk met louter hoogtepunten) gevulde programma. Men hoort het in zijn geheel en het valt u daarbij op dat er in het „ver bindend gebabbel" van Kan nog tal van venijnige steken-onder-water voorkomen die u de eerste maal vol komen zijn ontgaan. De titelsong van conférance en plaat „Uithuilen en op nieuw beginnen" wordt voorafgegaan door een snikkende vrouw die Kan tevergeefs probeert te troosten (kom, lieve Mien, m,ék het een beetje, Mien, bedaar toch... we bakken wel weer nieuwe!) En dan zijn er nog al die versjes als .Tunnels voor Amster dam", „John Ken-ne-dy in zijn Witte Huis" (een liedje, getoonzet op de bekende lofzang op Frankrijk's „gro te man" Tom Piiibi) en een wat ge wijzigde interpretatie van de schla ger „Come Prima" Het plaatje heeft een speelduur van ongeveer tien minuten en het is duide lijk dat men een (soms wat lukrake) greep moest doen uit de bergen humor die in de bijna vijf kwartier Kan voor het opscheppen lagen. lbo heeft zich van zpn verre van benijdenswaardi ge taak voortreffelijk gekweten. Een luttele tien minuten kunnen nu eenmaal onmogelijk een juist beeld geven van een zo formidabel optreden als men op oude jaar heeft kunnen beluisteren. De poging die zowel lbo als Phonogram hebben ondernomen, om de afgelopen zaterdagavond weer voor miljoenen de laten herleven, verdient echter de grootst mogelijke waardering. F. B. DORDRECHT, 4 jan, Bij de N.V.- Montan aan de .Merwedestraat waren gisteren enkele arbeiders bezig met het transporteren van enige stalen balken naar een brandplaats. Tijdens dit transport zijn de houten stoppen, waarmede de balken in de transport kraan waren bevestigd, losgeschoten, waardoor de 57-jarige F. H. Klop door de vallende balken werd getroffen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man reeds te zijn overleden. DJAKARTA, 4 jan. (UPI) De In donesische regering heeft een commis sie ingesteld, die zonder aanzien des persoons zal onderzoeken hoe militairen, ambtenaren, politiefunktionarissen en andere Indonesiërs kans hebben gezien de laatste jaren van vrijwel onvermo gend plotseling rijk te worden. Iedereen van wie aannemelijk is, dat hij zich door onoirbare middelen ver rijkt heeft, zal uitleg worden gevraagd. De commissie zal worden geleid door generaal Abdoel Haris Nasoetion, de stafchef van het leger, tevens minister van defensie, die momenteel in Moskou onderhandelt over Indonesische wapen aankopen in de Sovjet-Unie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 4 jan. De volgende week dinsdag gaat de Tweede Kamer beginnen aan het debat over de be groting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Op verzoek van de vaste commissie voor onderwijszaken zal de nota inzake de spreiding van de uitge breide technische scholen niet tegelijker tijd worden behandeld. Minister Cals heeft de voorzitter van de commissie, de heer Tilanus, die tegen een desbe treffend voorstel van dr. Kortenhorst bezwaren naar voren gebracht, geant woord, dat het niet zijn bedoeling was geweest de Kamer daartoe te bewegen. De nota is wei kort voor de behande ling van de begroting ingediend, maar alleen om de Kamer inzage te geven van de plannen van de regering ter zake en de motivering daarvan. MAASTRICHT, 4 jan. Naar het dagblad de Nieuwe Limburger vandaag weet te melden, zou pater Werenfried van Straaten O.Praem., de stichter van de stichting Oostpriesterhulp en van de Internationale Bouworde, zich we gens interne moeilijkheden en drukke bezigheden hebben teruggetrokken uit laatstgenoemde organisatie. HOORN, 5 jan. „Wanneer er gezegd wordt, dat het gebied langs de Nieuwe Waterweg bijna vol is, dat er met koortsachtige spoed gewerkt moet woxden om insteekhavens te maken bij het Noordzeekanaal, dat de pieren van IJmuiden aangepast moeten wor den aan de grotere zeeschepen, dan vraag ik mij af waarom niet met dezelfde spoed het Oostvaardersdiep gegraven wordt in het verlengde van het Noordzeekanaal." Dit zei vanmor gen de voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken voor West- Friesland, de heer F. M. H. van der Ven in zijn nieuwjaarsrede. In het afgelopen jaar heeft onze kamer, als lid van de stichting ont wikkeling West-Friesland en van het sociografisch bureau, vele malen het hoofd gebogen over de problemen van de infrastructuur van West-Friesland. Hierbij is herhaaldelijk de industriali satie en het pendelvraagstuk aan de orde gesteld. Wij moeten ons meer bewust worden, dat er werk verzet moet worden om West-Friesland snel ler tot grotere ontwikkeling te brengen, zo zeide hij. Uit het adres van de stichting ontwikkeling West-Friesland aan de minister van Volkshuisvesting blijkt duidelijk, dat West-Friesland een achterstand op het gebied van de woningbouw heeft. Naast een beroep op de centrale overheid om West- Friesland te helpen, deed de heer van der Ven een beroep op ieder om zo mogelijk in dezen initiatieven te nemen en te ondersteunen. In het Zuiden van het gebied van de kamer zijn de problemen minder groot, aldus de voorzitter. Vooral Purmerend ontwikkelt zich voorspoe dig. Gezien de uitnemende ligging aan spoor en waterweg en de verbindingen te land verwachtte de voorzitter dat DEN HAAG, 4 jan. De politie heeft er kennelijk niet op gerekend, dat het na de betrekkelijk rustige viering van de jaarwisseling bjj de officiële kerst boomverbrandingen op maandagavond tot ernstige ongeregeldheden zou kun nen komen. Toen de politie bij de relle tjes rond de georganiseerde kerstboom verbranding in de Geraniumstraaf tot actie moest overgaan, kon het waterkan non, niet worden ingeschakeld, omdat dit met een lege watertank in de gara ge was opgeborgen. Volgens de politie is het toevallig, dat de agenten van het bureau in de Ar- chimedesstraat met de sabel konden uitrukken. In tegenstelling tot de bu reaus in de binnenstad, waar de sabels altijd bij de hand zijn, beschikt men op de posten in de buitenwijken doorgaans niet over deze slagwapens. Ais de agen ten in de buitenwijken moeten optreden hanteren zij de gummiknuppel en in ernstige gevallen het pistool. Op de pos ten buiten het centrum van de stad la gen maandagavond echter nog de sa bels, die er in verband met de te ver wachten relletjes op oudejaarsavond de vorige week naar toe gebracht waren. De politie wilde zich er niet over uitlaten of de agenten van het bureau Archime- desstraat, toen zij voor de tweede keer moesten uitrukken, uitdrukkelijk bevel gekregen hebben om er met sabels op los te slaan. Bij het optreden tegen de nozems, die de omgeving van de Gera niumstraat onveilig maakten, is wel een bevelvoerend commandant aanwezig ge weest, zo deelde men ons desgevraagd mede. Over het gebruik van de sabel kon men ons nog vertellen, dat niet voorgeschreven is dat alleen met de platte kant van het wapen mag worden geslagen. ook in de toekomst goede resultaten geboekt zullen worden. Ook ten aan zien van de gemeente Edam ver wachtte de voorzitter goede resultaten. Alleen zou de slechte verbinding van Volendam met de provinciale weg, vooral in het belang van het zich sterk ontwikkelende bedrijfsleven aldaar, spoedig door een nieuwe verbinding vervangen moeten worden. HAARLEM. 4 jan. In antwoord op vragen van leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland over de IJ- en de Coen-tunnel hebben Gedeputeer de Staten geantwoord, dat het college steeds op het standpunt heeft gestaan, dat het zich in de voorrangskwestie niet dient te mengen. Het is echter van oor deel, dat de IJ-tunnel, de Coen-tunnel en de Hem-tunnel alle drie noodzake lijk zijn en in de eerstkomende jaren ook stellig onvermijdelijk zullen blij ken. Het college heeft met name tegen de door de regering gevolgde ge dragslijn en haar beleid bezwajren, omdat daarbij de bestuurlijke positie van een stad van de omvang als Am sterdam in ons staatsbestel wordt miskend. Gedeputeerde Staten onder schrijven dan ook volledig het bij herhaling tot uitdrukking gebrachte standpunt van het gemeentebestuur van Amsterdam voor zover het be treft de noodzaak van de bouw van de IJ-tunnel. Tenslotte merkt het col lege op, dat het zal blijven streven naar een bevredigende oplossing. ANKARA, 5 jan. (Rtr-AFP) Het Turks kabinet is afgetreden om het staatshoofd, generaal Gursel, „be wegingsvrijheid" te geven. De minis ters zullen echter in functie blijven tot het nieuwe kabinet gevormd is. Het aftreden houdt verband met de Instelling van een nieuwe grondwet gevende vergadering. Deze zal ge vormd worden uit de 272 leden vaij de Kamer van Volksvertegenwoordi gers en de leden van het Comité voor Nationale Eenheid, dat opgericht is na de staatsgreep van 27 mei, toen de regering-Menderes omver werd ge worpen. LEEUWARDEN, 4 jan. Een 36- jarige commies van de afdeling socia le zaken ter secretarie van de gemeen te Dantumadeel, die van 1953 tot en met 1959 als een weldoende Sinterklaas leningen, voorschotten en giften uit de gemeentekas uitdeelde aan mensen, die in financiële moeilijkheden verkeer den, stond vanmorgen terecht voor de rechtbank om zijn vonnis te aanhoren. De president, mr. B. Dorhout achtte de ten laste gelegde verduistering en valsheid in geschrifte bewezen. Hij ver oordeelde de ambtenaar conform de eis tot een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van negen weken voorarrest. De ambtenaar heeft, zoals wij reeds eerder meldden, door zijn manipulaties de ge meente Dantumadeel voor bijna een half miljoen benadeeld. De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft er groot belang bij de werkers op de suikerplantages en in de suikerfabrieken te vriend te houden. Zij werken in een voor Cuba zeer belangrijke tak van industrie en juist deze industrie wordt thans bedreigd door de weigering van Amerika om Cubaanse suiker te kopen. Voor- iopig heeft de regering-Castro ae Russische regering bereid gevonden het door de Amerikaanse weigering ontstane overschot af te nemen. Maar voor alle zeker heid vormt Castro thans een zeer grote voorraad ruwe suiker om zo nodig in staat te zijn door het toepassen van dumping op grote schaal de internationale suikermarkt te ontwrichten. Hl) heeft daartoe de hulp en de opofferingsgezindheid van de Cubaanse suiker arbeiders nodig. Men ziet hem hier aan een van de leiders van de bond van Cubaanse suikerarbeiders een onderscheiding uitreiken. Deze onderscheiding draagt de naam van majoor Camillo Cienfuegos. een van Castro's gesneuvelde medewerkers. PROFESSOR BELMER-smH IS EEN EIGENAARDIGE MAH hti Bemoeit zich met niemandj I WENST SEEN BEZOEK daar ligt de Hm HU HEEFT geen telefoon, DUS MOET IK ER OP goed Geluk heengaan BARKAS fan de professor DIE ZIET ER ERG HAFELOOS UIT. .JA, MEN ZEGT b/fr DE OUDE BAAS GEEN STUIVER BEZIT.L. LATEN WE EENS PROBEREN OF WE EEN FATSOENLIJK WOORD UIT DONALZUN BEDIENDE, KUNNEN KRIJGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2