Les Schept Afrikaans beraad in Casablanca kloven? Marokko wil neutralistisch blok in West-Afrika vormen H Dit zijn de 2500 1000 500 1/250 ƒ25 50 HONIG soepen Afrikaanse landen zoeken nauwere samenwerking Overleg met Den Haag bij leverantie aan Djakarta Indonesische wapenaankopen door Nasution overdreven? ZWARTE SOLIDARITEIT BEPROEFD Een kleine koude oorlog Generaal Norstad blijft bij NAVO Topconferentie in Casablanca Staking op Britse vliegvelden Cuba's klacht in Veiligheidsraad Guerilla-prins Serie HH No. 69456 SerieHH No. 39031 Serie HH No. 44533 UITBETALING PRIJZEN: Verklaring Westduitse regering Publieke tribune onrustig DONDERDAG 5 JANUARI 1961 PAGINA 7 BUITENLANDSE KRONIEK Serie GG No. 69456 Serie NN No. 69456 Alle overige series No. 69456 Serie GG No. 39031 -|QQ Serie NN No. 39031 Serie GG No. 44533 Serie NN No. 44533 Alle overige 1A series No. 39031 jjl" Alle overige C series No. 44533 jj royale Sollicitaties Voorjaars-pruikje van Amsterdamse figaro Johan Boskamp 70 jaar Jeugdraad in bedrijf Voedster voor beertjes in Emmen (li) (Van een redacteur) In de Marokkaanse stad Casablanca wordt op het ogenblik een confe- rentie van enkele Afrikaanse lei- ?ers gehouden. De betiteling „Afri kaanse topconferentie" is zeker niet toepasselijk, want er zijn in Casa blanca meer Afrikaanse landen niet dan wel vertegenwoordigd. En de afwezigen zijn er heilig van overtuigd, dat het gelijk aan hun zijde is. Het meest in het oog lopend is de afwe zigheid van de twaalf vroegere Frans- Afrikaanse kolonies, die medio december onder aanvoering van Sene- Toen Fidel Castro twee jaar gele den. in Cuba de macbt overnam, koes terde bij een diepe wrok tegen de Amerikaanse regering, die jarenlang steun - bad verleend aan het corrupte en dictatoriale regime van Fulgencio Batista. Tussen de Verenigde Staten en Cuba bestonden, vóór de revolu tie van 31 december 1958, nauwe re- laties. De Amerikanen hadden aan de oostkust van het eiland een grote marinebasis kunnen inrichten, en er was veel Amerikaans geld geïnves teerd in de Cubaanse industrie. De Cubaanse economie was voor een be langrijk deel afhankelijk van de sui kerexport naar de V.S., en de Ameri kanen betaalden voor die suiker een prijs die boven de prijs op de wereld markt lag. Tussen de regering-Castro en de regering-Eisenhower zijn begin 1959 grote wrijvingen die ten- aanleiding mtstaan slotte hebben gegeven tot wederzijdse dras tische maatregelen. Castro ging over tot grootscheepse confiscatie van Amerikaanse eigendommen op Cuba. en Eisenhower sloeg terug met het stopzetten van de suikerimport uit het Westindische eiland. Naarmate het conflict met de V.S. heftiger werd, zocht Castro meer steun bij de Sovjet-Unie. Khroesjtsjev heeft de gevraagde hulp uiteraard maar al te graag willen verlenen. Er was Moskou veel aan gelegen om in vloed te krijgen op de regering van een land, dat zo dicht bij Amerika lag. Khroesjtsjev heeft Castro hulp toe- gezegd voor het geval er een militair conflict zou ontstaan tussen Cuba tr V\S- In de zomer van het vorig kr verklaarc[e Je Russische pre- L !er' at Moskou, zo nodig, het Cu- 7 aTje voIk met raketten zou steunen, VaS h-uba het slachtoffer zou worden a een Amerikaanse invasie. Deze week heeft Castro gezegd, °at Amerika op het ogenblik inder daad voorbereidingen treft voor zo n hrvasie. Washington heeft deze be wering met kracht tegengesproken, en er is inderdaad geen enkele reden te veronderstellen, dat de V.S. een der- gelijk militair avontuur zouden over wegen. Waarschijnlijk heeft Castro et verhaal van een dreigende invasie vooral verteld, om de aandacht van zijn onderdanen af te leiden van de binnenlandse moeilijkheden en om •ympathie te winnen voor zijn regime. In Moskou heeft Khroesjtsjev ook ver klaard, dat Washington agressie wil plegen ten aanzien van Cuba, en de Russische premier voegde er aan toe, at Eisenhower kennelijk nog in de aatste weken van diens bewind tegen uba wilde optreden. De Veiligheids raad van de V.N. heeft de zaak op e ogenblik in behandeling. Rus- land 'S het enige lid van de Raad, wf abaa"se aanklacht steunt, fï- k r ^er ans'Cubaanse con- flict heelt dezer dagen geleid tot het verbreken van de diplomatieke be- trekkmgen tussen Washington en Cuba. Aanleiding tot deze breuk was de uitwijzing door Castro van het grootste deel van de staf van de Ame rikaanse ambassade te Havanna De kleine koude oorlog tussen de V.S. en Cuba is gedurende de laatste twee jaar steeds heftiger geworden Het conflict is van meer dan regionaal belang, omdat het niet los gezien kan worden van de grote koude oorlog tussen Amerika en de Sovjet-Unie. Cuba behoort, met Congo en Laos, tot een van de fronten waarop Mos kou nu met het westen de strijd heeft aangebonden. Tsjechoslowakjje De Tsjechoslo- waakse grenswacht heeft een Zwitser en een 22-jarig Tsjechisch meisje gearres teerd, op verdenking van spionage voor ie Amerikaanse inlichtingendienst. gal en Ivoorkust te Brazzaville hebben beraadslaagd. Op een tamelijk recht streekse manier schijn4- de conferentie ii. Brazzaville het huidige overleg in Casablanca te hebben gestimuleerd. Want Marokko was al lang, doch heel vaag, van plan een Afrikaanse topconferentie te organiseren. Maar koning Mohammed V kwam pas met concrete plannen, toen de twaalf van Brazzaville, die deel uitmaken van de Franse „Communauté", met een aantal verrassende stellingnamen voor de dag waren gekomen. Zij pasten ervoor het Nationale Be- vrijdingsfront in Algerije onvoorwaar delijk te steunen, zij legden weinig geestdrift aan de dag voor de heer Loemoemba en bovenal toonden zij zich vastberaden voorvechters van de onafhankelijkheid van Mauritanië. Dit land, dat de ontwikkeling heeft door gemaakt van autonome republiek bin nen de „Communiauté" tot onafhanke lijk land, wordt door de regering in Rabat beschouwd als te behoren tot Groot-Marokko. Onmiddellijk na de publikatie van het communiqué van Brazzaville deed Mohammed V zijn uitnodiging uitgaan. De twaalf Communiauté-landen wer den kennelijk met opzet overgeslagen. En van de geïnviteerden bedankten er niet minder dsn vier voor de een Ni" gerië, Liberie, het kleine Togoland en Tunesië. v Het motief, dat dezè vier aanvoe ren is, dat een topconferentie Y?n Afrikaanse leiders, wil zij nuttig zijn, even zorgvuldig dient te worden voorbereid als welke andere topcon ferentie ook. De diepere reden is evenwel, dat deze landen er weinig voor voelen te worden betrokken bp een conferentie die, als niet alle te kenen bedriegen, slechts tot gevolg zal hebben, dat de tegenstellingen in Afrika worden verscherpt. En voor Tunesië komt daar nog de aanvullende reden bij, dat het de laat ste tnd volstrekt overhoop ligt met Ma rokko over de kwestie-Mauritamë. Niet alleen heeft Tunesië de onafhankelijk heid van Mauritanië warm onder steund het is zelfs de voorspraak van dat land geweest bij de Verenigde Na ties toen de Mauritaniërs verzochten omtoelating tot de volkerenorganisa tie. Zoals bekend heeft de Russische afgevaardigde Zorin zijn veto uitge sproken tegen de opneming van Mau ritanië als honderdste lid van de N.V. Maar dat neemt niet weg, dat de Tunesisch-Marokkaanse verhoudin gen thans zeer gespannen zijn. Rabat heeft .-4m gezant uit Tunis teruggeroe- pen" de zijne uit Rabat. Sinds meer dan een maand worden de be langen van de beide landen over en weer behartigd door chargés d'affaires .En misschien komt er nog wel iets bij: president Habib Bourguiba van Tu nesië staat op notoir slechte voet met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, die juist in Ca sablanca met de meeste geestdrift is ontvangen. niet minder interessante punten ge noemd. Zo zou Marokko, voornamelijk om binnenlands-politieke redenen, aan sturen op de vorming van een blok neutralistische staten in West-Afrika. En tenslotte schijnen de conferentie gangers in Casablanca danig geïrri teerd te zijn door de standpunten, die de twaalf van Brazzaville hebben inge- nomen. Zo heeft een Arabische krant, ,,A1 AmaP'. zich reeds de uitspraak veroorloofd, dat de onafhankelijkheid van de „Communiauté-landen schade lijker is dan hun vroegere status van kolonie, want „zij grijpen namens en in overleg met Frankrijk in om de be vrijding van Afrika af te remmen.44 Inmiddels oen ik al weer gewend aan het nieuwe jaar, dat wij trouwens met een mooi, opgepoetst oud ka binet hebben ingezet. Zo gaat dat in Nederland, of kabinetscrises duren zó lang dat eenieder vergeten is dat wij ooit een regering hebben gehad óf zo kort, dat het lijkt of zij ook nooit maar een poging heeft gedaan om er niet te wezen. Maar ik ben blij dat iedereen zijn vergissing heeft ingezien. De A.R. heeft die motie betreurd, de ministers hun ontslagaanvragen en wij, in het vaderland het feit dat wij een ogen blik hebben durven denken, dat er iets aan de hand was met 2500 woningen of zo. Wat een mens zich toch door allerlei oppervlakkige indrukken kan laten beïnvloeden. Laat het nu echter ook eens een goede les geweest zijn. Laten wij nu in den vervolge nooit meer zo hard van stapel lopen en maar raak kletsen over kabinetscrisis zus en het „vallen"1 van de regering zo. Wie staat,zie toe dat hij niet valle.Goed. Maar wie gevallen is heeft maar één taak: toezien dat hij als de bliksem weer opstaat. Dat heeft Den Haag ons in deze dagen in ieder geval geleerd. En dat is meegenomen. Advertentie oe dit zij aan de Afrikaanse con ferentie wordt nu deelgenomen door koning Mohammed en kroonprins Moelay Hassan (Marokko), president Nasser (Verenigde Arabische Republiek), president Nkroemah (Gha na), president Sékou Touré (Guinée), president Modibo Keita (Mali), de Li bische minister van buitenlandse zaken en door premier Ferhat Abbas (na mens de voorlopige Algerijnse regering in ballingschap), indië, Indonesië en Ceylon zijn door waarnemers vertegen woordigd. Oorspronkelijk zou de conferentie dinsdag al zijn begonnen, maar de drie Westafnkaanse leiders hebben het tijd schema wat verstoord. Nkroemah, Tou ré en Keita zijn eerst bij elkaar geko men in Conakry, waar zij besprekingen hebben gevoerd over een gemeen schappelijke gedragslijn. Met een Rus sisch Iijoesj in-vliegtuig kwamen zij een dag lat®f m Casablanca aan dan werd verwacht. Een oplossing van de Congolese cri sis (uiteraard ten gunste van Loe- moemba c.s.), een veroordeling van de Franse kernproeven in de Sahara en het verlenen van nog meer steun aan de Algerijnse opstandelingen zijn in een dergelijk milieu geheide agen dapunten. Men zal zich natuurlijk ook weer achter de Marokkaanse aanspra ken op Mauritanië moeten opstellen. Maar er worden nog andere, zeker Dit is prins Soevannoevong, de leider van de communistische Pathet-Lao-be- weging in Laos. Het zijn de guerilla- eenheden van deze beweging, die samen met de parachutisten van kapitein Kong Le en naar steeds waarschijnlijker wordt met versterkingen uit Noord- Vietnam de pro-westerse strijdkrachten van prins Boen Oem en generaal Phoe- mi Nosavan bestrijden. Prins Soevanhoe- vong is een halfbroer van de naar Cambodja gevluchte neutralistische pre mier van Laos, prins Soevanna Phoema. GRATIS HONIG GELDPRIJZEN Bekijk uw waardebon goed! Hebt u nr 69456 of 39031 of 44533 dan behoort u tot de gelukkigen. Alle waardebonnen met deze nummers krijgen een prijs. Want dit zijn de winnende nummers, getrokken door Notaris Mr. C. Walig te Zaandijk. De serie-letters vóór de nummers bepalen het gewonnen bedrag! Uitsluitend bet met BEWAREN bedrukte deel van de folder is prijsbepalend! Prijzen beoeden f 50.-. Prijsbepalend deel van de folder aangetekend zenden aan HONIG, Postbus 45, Koog aan de Zaan. Gratis Geldprijs wordt per postwissel overgemaakt. Overige prijzen: HONIG bericht zenden welke serieletters en num mer u bezit, waarna controle en uitbetaling volgt. ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs CASABLANCA, Marokko, 5 jan.(ÜI> I Afrikaanse leiders hebben zich hie I om de ronde tafel geschaard om een Panafrikaans handvest voor een neu trale geheel het continent omspannen de, bond op te stellen. Koning Moham med V van Marokko, gastheer en ini tiatiefnemer, bood een plan aan dat moet leiden tot bevrijding en geluk van de toekomstige generaties. Het tien punten tellende handvest ver oordeelt het kolonialisme en buitenland se inmenging en bepleit samenwerking tussen de Afrikaanse staten op poli tiek economisch en defensief terrein. Aan de besprekingen op de eerste dag van de conferentie werd deelgeno men door president Nasser van de V.A. R president Sekoe Toeree van Guinee, president Krame Nkroemah van Ghana, president Modibo Keita van Mali, Ferhat Abbas van de Algerijnse op standelingenregering in Tunis en verte genwoordigers van Ceylon en Lybie. Zq besloten dat ondertekening van het handvest open zal staan voor alle Afri kaanse landen die dat wensen. Het ontwerp-handvest wil in het bij zonder een neutrale politiek van de Afri kaanse landen met betrekking tot de wereldproblemen, afrekening met het kolonialisme, verzet tegen semi-kolonia- lisme, bouw aan de eenheid van Afri ka en beëindiging van militaire bezet ting en buitenlandse inmenging. Voorts wil het handvest verzet tegen het op Afrikaanse grond, beproeven van kernwapens en versterking van de de fensieve macht van onafhankelijke of bevrijde Afrikaanse landen. Inzake Congo WASHINGTON, 5 januari (Rtr.) Van officiële zijde is meegedeeld, dat president Kennedy zeer waarschijnlijk generaal Norstad zal handhaven als opperbevelhebber van de N'AVO-strijd- kraehten in Europa. Kennedy zou ak koord gaan met Norstads plan om de NAVO-strjjdkr achten kernwapens te geven. TT oewel 1961 nog maar enkele da gen oud is lance. ren vele bekende mode- en coiffure ontwerpers hun nieuwe modellen. Ook Loek Limburg heeft één van zijn nieuwe kapsels voor dit jaar bekend ge maakt. De Amster dammer ontwierp een model, waarbij het dagkapsel, door het aanbrengen van een aanvullend toefje, tot avond coiffure is gepro moveerd. Dit minio- tuur-pruikje wordt in de natuurlijke kleur geverfd en prijkt dan als kroon op het hoofd. De versiering bestaat uit een band van laklint. Het mak kelijke ervan is, dat het haar altijd „zit" want het pruikje is een „cache-misère" Wanneer wij ten minste degenen die met een modieuze ragebol rondlopen, niet beledigen door hun kapsel „misère" te noemen. iiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiniiiiiiiiiiiiii""n,i,i""""""""""""""1""""1 gaat, kan de jeugd meehelpen de koers van het bedrjjf te bepalen, daarbij de directie steunend in haar streven naar het scheppen van een blijvende werkgelegenheid en het ver hogen van de welvaart. De datum is niet precies bekend, maar omdat Johan Boskamp de Bühne betrad toen hij twin tig jaar was, ligt het voor de hand, dat hjj zjjn vijftig-jarig toneeljubi leum viert als hij zeventig wordt. En dat is vandaag het geval. In ons ar chief waren uiteraard gegevens ge noeg over hem te vinden om er een kolom mee vol te schrijven, maar we zijn toch blij deze nog zo levenslusti ge en vrolijke man even opgezocht te hebben. En waar anders konden we hem treffen dan in de Kleine Kome die aan het begin van de Amstel. waar hij alweer sinds 1947. zoals hij zelf zegt. de zorgen en de beroerdig- heden van vele mensen zeker voor de duur van een avond door „het zach te water van de humor overspoeld heeft". Johan Boskamp heeft in de loop der jaren met vele gezelschappen en ve le bekende personen samengewerkt. Vele van deze eertijds befaamde na men vormen voor een jongere gene ratie slechts een herinnering, omdat zij nog te jong zijn om al geschiede nis te zijn. Tijdens de eerste wereld oorlog was de dienstopdracht voor Boskamp: liederen instuderen aan de soldaten. In 1917 debuteerde hij in de opera van Morrison en Van den Berg. Al snel daarna ging hij over naar Louis Bouwmeester, die begon met operette-uitvoeringen in de Haagse Scala. Toen een van de hoofd rolspelers een keer ziek was, nam Boskamp diens rol over en Bouw meester heeft toen gezegd: „Je bent een goed acteur. Ik zal je vooruit hel pen." En dat heeft hij gedaan. Na eerst nog in Rotterdam gewerkt te hebben kwam Boskamp in 1932 te rug in Amsterdam, om daar van 1939 af voorgoed te blijven. Bij Alex Wun- nink heeft hij de opéra-eomique een nieuw leven ingeblazen, die toen een sterk Franse inslag kreeg als ver weer tegen de „Kultur" van de be zetter. Uit erkentelijkheid voor wat hij voor de Franse operette had ge daan kreeg Boskamp in 1947 een on derscheiding van de Franse rege ring. Hoogtepunt uit zijn toneelbestaan vindt hij echter, dat de koningin en prins Bemhard zich zo kostelijk heb ben geamuseerd met hét successtuk „Potasch en Perlemoer". ,,Als ie mand een goed vervolg op dit stuk zou schrijven, zouden we het onmid dellijk spelen", zegt Boskamp. Ove rigens heeft deze Potasch ook wel zijn zware kanten gehad. Het stuk is bijna zeventienhonderd keren aan één stuk gespeeld en dit verleidt hem te zeggen, dat hij nu toch wel eens bij een andere groep zou willen spe len, waar hij rustig aan „zonder de eerste viool te spelen" wat meer va riatie zou hebben. Toch is hjj uiterst tevreden met het werk van dit gezelschap. „Kunst met een grote of een kleine k bestaat voor mij niet. Ik ben acteur. Wij hebben jarenlang heel veel mensen plezier bezorgd. Onze stukken zijn nooit aan stotend geweest. Mij hebben ze altijd voor een jood gehouden, maar ik ben streng katholiek opgevoed. Wel wel ken ik de joodse mentaliteit goed en daardoor hebben we ook bij de joden waarschijnlijk zo'n succes ge had, vooral met Potasch". Op de vraag of hij van plan is voor lopig nog door te gaan, zegt hij ver nietigend: „Zie ik er dan zo verkreu keld uit?4' En dat kan bepaald niet gezegd worden van deze man, die er .et ter biieenroeping van de Afrikaan se topconferentie werd gepleit voor bemiddelingswerk door een permanente commissie, waarin door de V N aan te wijzen leden zitting hebben, 'onder wie vertegenwoordigers van de landen die in Hammarskjolds adviescommissie voor Congo zitting hebben. De Afrikaanse leiders wensen voorts een conferentie van alle politieke lei ders in Congo, die samen me?dé^per manente commissie, verschillen van mening zouden moeten bijleggen en de vrede herstellen. Tijdens deze conferentie zou een wa penstilstand in acht genomen moeten worden. De V.N. zouden verder hun hulp aan Congo moeten uitbreiden. LONDEN, 5 jan. Er brak gisteren een wilde staking uit bij de twee grote Britse luchtvaartmaatschappijen, de B.E.A. en de B.O.A.C., tengevolge van een dispuut over een loonsverhoging met drie stuivers per uur. Het tech nisch personeel neemt geen genoegen met deze verhoging en wenst haar ver dubbeld te zien. Het besloot derhalve in staking te gaan. Het drieduizend man tellend technisch personeel op de betrokken vliegvelden wordt per uur betaald, en de beide luchtvaartmaatschappijen kondigden gisteren onmiddellijk aan, dat de sta kers geschorst waren voor de duur van vierentwintig uur en dat één dag loon zou worden ingehouden. Dit laatste dreigt te leiden tot uitbreiding van de staking en tot verlenging van de duur van het conflict. De arbeidsverhoudingen op de Britse vliegvelden en vooral op het vliegveld van Londen zijn zeer slecht. Gisteren werden ongeveer tachtig vluchten afge zegd. De meeste teleurgestelde passa giers konden evenwel vertrekken in vliegtuigen van buitenlandse maatschap pijen. Andere passagiers schakelden over naar de bootdiensten voor het vas teland, de Kanaaleilanden en Noord- Ierland. Door het vertrek van mr. G. M. A. C. Huigens naar de defensie commissie van de West-Euro- pese Unie is in de Tweede Ka mer een post van commies-griffier vrij gekomen. De openbaarheid van het parlementaire bedrijf brengt mee, dat de buitenwacht nu ook wordt ingelicht over de sollicitaties naar de vacante plaats. In een recent kamer stuk staat te lezen, dat er tot en met 2 januari negentien juristen, van wie twee vrouwelijke, zich voor het com mies-griffierschap hebben aangemeld. Bij benoemingen, die door een open baar lichaam moeten worden goed gekeurd, ziet men ook meer namen op de voordracht staan, maar het is toch wel een merkwaardige ervaring als men in een publiek stuk niet al- leen degenen genoemd ziet, die voor de functie worden voorgedragen, doch ook, met naam en toenaam alle anderen, die gesolliciteerd hébben: mensen van secretariaten van parti culiere en openbare instellingen, amb tenaren van overheids- en semi-over- heidsdiensten, mensen uit het be drijfsleven enz. De jongste sollicitant is 28 jaar, de oudste 46. Het behandelen van de publieke zaak in het publiek is een groot goed, maar men overpeinst toch wel even, dat het voor de gemeentesecretaris en de journalist, de man van de pro vinciale griffie, de jurist van de Hoog ovens, de functionaris van de Kamer van Koophandel, de chef van de Postchèque- en Girodienst en al die andere sollicitanten geen onverdeeld genoegen moet zijn, dat eenieder nu weet, dat zij van baan willen veran deren en dat het straks ook algemeen bekend zal zijn wanneer zij de begeer de post niet gekregen hebben... De eerlijkheid gebiedt ons overigens wel te bekennen, dat we met be langstelling in het rijtje namen hebben geneusd. In het Nijverdalse bedrijf van de Koninklijke Textielfabrieken Nq- verdal-Ten Cate n.v. heeft men sinds kort naast de ondernemingsraad een jeugdraad, bestaande uit vier meisjes en dertien jongens van 17 tot 20 jaar. Het doel van deze jeugdraad is een beter inzicht te krij gen in hetgeen er onder de jongeren leeft en hen meer te interesseren voor wat er in het bedrijf omgaat. De ver wachting is, dat de jongeren zich in eigen kring vrijer zullen uitspreken. Aan de jaarlijkse verkiezing van de leden van de raad namen de eerste keer 216 kiesgerechtigden (personeels leden van 15 tot 21 jaar) deel. In het Nijverdalse bedrijf van de n.v. werken in totaal 2700 mensen. Het ligt in de bedoeling om tenminste vier maal per jaar onder presidium van een der ieden van de directie te ver gaderen. De te behandelen onderwer pen worden tevoren vastgesteld. Op de eerste bijeenkomst zal van de zijde van de directie een inleiding wor den gehouden over de gang van za ken in het bedrijf. In de daarop vol gende bijeenkomsten zullen andere onderwerpen, zoals de werkzaamhe den van de personeelvertegenwoordi- ging, jeugdproblemen, enz. aan de orde worden gesteld. Uiteraard heeft de jeugdraad geen „stem in het ka pittel44, zoals dat met de onderne mingsraad het geval is. Men kent het bedrijfsgewijze over leg bij Njjverdal-Ten Cate reeds ja ren. Het instellen van de jeugdraad kan beschouwd worden als een uit breiding van dit overleg. Door op de hoogte te blijven van wat er in de wereld en in het bedrijfsleven om- JOHAN BOSKAMP niet voor terugschrikt nog af en toe met zijn zoon, die een bekend voetbal ler is, een paar honderd meter hard te lopen. Ongeveer 28 januari zal Boskamp door zijn vrienden gehuldigd worden. Hoogtepunt hierbij zal zÜn, dat de Potasch en Perlemoer nog een keer wordt gespeeld. 'iiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimi T7 r zVn geen twee bruine beertjes in het NoorcLer Dierenpark in Emmen j geboren, zoals wij gisteren in deze kroniek berichttenmaar drie. De moeder beet er een dood, voordat de oppasser en eigenaar van het park, de heer Oostmgaanwezig was Hij haalde de andere twee dieren bijxhun moeder weg Zolang de voedster een herdershond uit Haakwold bij Meppel er nog niet is, verzorgt Aleid Oosting de beide beertjes, die ze Saskia en Jeroen gedoopt heeft. Zij voedt ze met een zuigfles. De jonggeborenen waren net ijs klompjes, vertelt Aleid en daarom brengt ze de beertjes met een haarföhn een beetje op temperatuur. Moeder Oosting kijkt toe. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 5 jan. Over alle Westduitse wapenleveranties aan Indonesië voor zover zij de regering in Bonn bekend yden die ook maar enigermate twijfelachtig leken, Is met de Neder landse regering overleg gepleegd. Dit verklaarde vanmiddag een woordvoer der van de regering naar aanleiding van de berichten over Indonesische wa penaankopen in West-Duitsland tot een bedrag van 80 miljoen dollar gedurende de laatste vier jaar. Dit bedrag werd begin deze week genoemd door de chef- staf van de Indonesische strijdkrachten, eeneraal Nasution. Tijdens een kort op onthoud op het Düsseldorfse vliegveld Lohausen op zijn vlucht nanr Moskou (waar hij ook wapens voor het Indo nesische leger wil aanschaffen) had ge neraal Nasution een persconferentie gegeven. De woordvoerder betwijfelde overi gens de juistheid van de opgave van generaal Nasution en sprak als zijn overtuiging uit dat in dit bedrag ook andere Indonesische inkopen in West- Duitsland zijn opgenomen. Dit bedrag is daardoor volgens de woordvoerder on controleerbaar. Voor zover de Westduit se regering bekend is, werden alleen lichte geweren en machinegeweren naar Indonesië geleverd. Voorts een vijftiental patrouillevaartuigen voor de Indonesische douane. Deze werden ver volgens in Engeland van bewapening voorzien. Volgens de woordvoerder kan men dit alles echter niet tot „wapen- leveranties4" rekenen Er moge in dit verband op worden gewezen, dat de Bondsrepubliek nauwelijks een wapen industrie heeft en zeker niet in staat is, de Indontsische strijdkrachten die wapens te leveren, waarvoor gene raal Nasution op het ogenblik in Mos kou vertoeft. NEW YORK, 5 jan. (Rtr, UPI) Tot twee maal toe is het debat van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over de Cubaanse klacht, dat de Verenigde Staten agressie zouden bedrijven jegens het eiland, gisteren onderbroken door betogingen op de pu blieke tribune. De zitting werd van morgen vroeg (Nederlandse tijd) ge schorst en de raad besloot het de bat vanavond voort te zetten. Chili en Ecuador dienden een reso lutie in, waarbij de regeringen van Cuba en van de Verenigde Staten verzocht worden om te pogen hun geschillen vreedzaam op te lossen. De enige spre ker, die het voor de Cubaanse klacht opnam was de Sovjet-gedelegeerde Zo rin, de anderen waren het ongeveer met de Amerikaanse afgevaardige Wads- worth eens, die de Cubaanse klacht „vals en hysterisch noemde. De Ame rikaan betoogde, dat het juist Cuba, althans Fidel Castro en de zijnen, ge weest zijn, die de V.S. steeds getart hebben, tot de diplomatieke betrekkin gen verbroken moesten worden. Dit heeft overigens geen invloed op de vriendschap van Amerika voor het Cu baanse volk, aldus Wadsworth.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7