Kleuters die tekort komen Vrouwen hebben altijd wensen Lange verlanglijst voor het nieuwe jaar JONG EN OUD KNUTSELT Huisvrouwen voor de klas Parisiennes interesseren zich hevig voor de Witte Week BRIEVEN VOOR DE BAMBINO a Badhanddoeken met huzaai en ronde hoofdkussens Modieus ee Uurhulpen" Inspirerend, boekje van Fanny Kelk F Meer service bij Meer banken op de stations Betere lingerie afwerking Ingenaaide was voorschriften Sterkere colliers Pillen slikken of breien T eenager-lakens met Schotse ruit Snelle groei van zelfbediening Rupsen in blik Zweden boven aan VRIJDAG 6 JANUARI 1961 PAGINA 6 Bill Al weken lang fietst de post bode met zijn zwaar bela den tas achter een ver schansing van hoge kartonnen enveloppen. Daarin zitten de ka lenders, het papieren nieuwe jaar met zijn tweeënvijftig nog onge repte weken. We hopen dat ze successievelijk gevuld zullen wor den met meer doodgewoon men selijk geluk dan openlijk blijkt in deze tijd, waarin men in krant en periodiek de problemen losge- schud vindt als de eikels van de boom. Er zou eens een jaar niet naar problemen gedoken moeten worden. Net zoals de bewieroking van de „tieners" eens een tijd in de ijskast zou moeten worden ge stopt. Driekoningen is voor de Italiaanse kinderen wat Sinterklaas is voor ons den1" ^««1 is geeft zowel met Kerstmis als Nieuw jaar attenties. Maar de gemiddelde Pariizenaar is dat stellig met meer. In Engeland Er zijn kinderen die elke dag alleen maar boterhammen eten en al leen 's zondags een warme maal tijd krijgen omdat de moeder alleen 's zondags kookt. Niet uit financiële armoede maar uit levensarmoede. De moeder kan het niet aan heeft te jong „moeten" trouwen, ze verwaarloost het gezin. Er zijn kinderen, die drei gen scheef te groeien omdat de vader ze tiranniseert, kinderen die er onder lijden dat de moeder neurotisch waakt over haar „boel", kinderen die geen liefde krijgen omdat ze niet gewenst waren, kinderen die letterlijk en gees telijk in de verdrukking komen omdat het hele gezin moet hokken in één ka mertje vol rommel en ruzie. Al die vor men van „nood", die het hele jonge kind al kunnen verwringen in zijn ge zonde groei worden zoveel mogelijk op gevangen door het kind desnoods van zijn tweede jaar af te plaatsen in een kleuter dagverblijf, waar het rust, ruimte regel maat, speelgoed en een liefdevolle ge lijkmatige aandacht ondervindt. Het kan daar terugschommelen in zijn kin derlijke evenwicht. En wat méér is; klein als het is, de sanerende invloed mee naar huis brengen en doen door werken. Men vindt het allemaal zorgvuldig en lezenswaard, aan de hand van levens echte praktijkgevallen, beschreven m het boekje „De leuning is gebroken door M. van Veldhuizen, die tegen de achtergrond van haar scholing, haar er varing in een kleuterdagverolijf in eep volkswijk heeft opgetekend om de bui tenstaander te vertellen hoe er pre cies gewerkt wordt. Wie echte sociale belangstelling heeft zal uit dit boekje dat een voorwoord mee kreeg van minister Klompé nog weer duidelij ker inzien, hoe goede moeders en goede gezinnen de enige solide basis zijn, waarop men met vertrouwen kan bou wen. De uitgever is van Gorcum, As sen. A. Bgl. Over de koelkast gesproken, bij de opgepotte wensen, die we met vele anderen op het hart hebben en die we lanceren in de ruimte van het gloednieuwe jaar, hoort de afschaffing van de weeïdebelasting op dit huis houdelijke apparaat, dat toch echt geen luxe meer Is. Het is een tijdbesparing omdat men het inkopen van snelbeder- vende etenswaren kan comprimeren tot een of twee dagen In de week en waarom zou het winnen van tijd voor de huisvrouw met weinig hulp of met een tweeledige taak luxe zijn en geen reële noodzaak? Er fladderen meer wensen rondom de aanschaf van grote huishoudelijke apparaten. Daar hoort bijvoorbeeld bij de begeleiding door een duidelijke ge bruiksaanwijzing. En op het wensen- lijstje zetten we bovenaan; service. De winkelier is niet een onverschillige doorgever. Hij moet behalve installa teur soms ook instructeur zijn, die be halve de goede eigenschappen óók de grillen moet aanduiden van de onbe kende robot, die de helpende huisge noot wordt. En hij moet bijspringen als de huisvrouw de kuren van de nieu weling niet begrijpt. In een forum vorig jaar gehouden over dit soort za ken, waar zowel de industrie, de le verancier als de huisvrouw direct bij betrokken zijn, werd van huisvrouwelü- ke zijde geopperd om een grote aan schaf als bijvoorbeeld een wasmachine, een centrifuge of koelkast, pas volledig te betalen als na enige maanden ge bruik de goede werking blijkt. Men is dan tenminste zeker, dat men de ser vice, die men er bij koopt, ook krijgt. Nog een wens, nu voor de loodgieter, de behanger of de timmerman die ge roepen is voor de reparatie. Neem alstublieft de goede haakjes en spijkers en tangetjes mee en niet een boor als er net een vijl moet zijn! Hoeveel dui zenden guldens worden er ook weer op die manier improduktief weggegooid, volgens een berekening, die het Bouw centrum onlangs heeft gemaakt? Namens ik weet niet hoeveel, maar het is een ongetelde rij, wanhopige huisvrouwen, hebben we een dringen de wens aan alle „werksters" of „uurhulpen" of hoe deze onontbeer lijke assistenten zich ook betitelen willen. Laat degene aan wie u hulp anny Kelk, een van onze am bachtskunstenaressen met de naald, van wie men zeker wel eens de bonte kleden en kleedjes be wonderd heeft van kleurig linnen, rijk geornamenteerd met randjes en band jes en steken, altijd weer anders ver rassend en smaakvol, heeft een knut selhoekje samengesteld voor jongens en meisjes, getiteld „Voor jezelf en an deren", verschenen als kern-pocket voor de jeugd bij Ten Brink's uitge versmij. Amsterdam. Het is half tekst, half tekeningen (van Constantijn Kelk) en de plaatjes zijn voor de instructie van de knutselwerkjes die geleerd wor den dan ook even belangrijk. Er zijn originele dingen uit te leren: een dierentuin van lucifershoutjes met beesten, geknipt uit schuimplastic. een „tuintje" voor binnen, op een groot bord of omgekeerde deksel, wat elk kind heerlijk vindt om te maken, maar ook een haakwerkje van raffia om flesjes in te hangen en een sierkurk. Elke maatregel die men neemt, roept een nieuwe situatie op. Dat blijkt weer uit een bericht dat on langs heeft gestaan in het Duitse tijd schrift „Katholische Frauenbildung". In Neder-Sak&en is men van plan het volgend jaar het negende schooljaar verplicht te stellen. Daarvoor zijn na tuurlijk weer meer leerkrachten nodig en die zijn bij het onderwijzend perso neel niet vrij te maken. Men is daarom van plan er getrouwde vrouwen voor aan te trekken. Huisvrouwen die tot nu toe geen beroepsarbeid buitenshuis ver richt hebben. Gedurende een jaar wil men ze een speciale opleiding geven. Men is nu dus op zoek naar vrouwen die minstens twee en dertig jaar oud zijn en die een opleiding hebben gehad, waarop men kan voortbouwen. Van hen wordt gevraagd om vijftien uren in de week les te geven, dat is dus ruim twee uur gemiddeld per dag. Met het heen en weer gaan van de school naar hun huis en wat er bij komt aan contact buiten de lesuren persoonlijk werk is nu eenmaal nooit heel strikt en zakelijk af te bakenen zullen ze dus ongeveer een halve dag uit hun huishoudelijke werk weg zijn. Het schijnt, dat reeds veel gegadigden zich hebben opgege ven. Dat is niet te verwonderen, want er wordt een beroep op hen gedaan om dat ze nodig zijn. En een vrouw heeft het nódig om nodig te zijn. De hoofdredactie van het geneomde blad heeft echter bezwaren tegen de maatregel. Zowel om de positie van de gevestigde vrouwelijke docenten als voor het negende schooljaar. Men vreest ook dat het geven van een aantal verplich te lesuren zal gesteld worden boven de opvoeding van de kinderen om wie het gaat. Het Nederlandse maandblad „Vrouwenbelangen", die de maatregel signaleerde, voelt als het grootste be zwaar, dat een en ander maar tijdelijk is en dat men meent een beroep te kun nen doen op ,,de alleen maar huisvrouw" ómdat men denkt haar aan geen ande re economische productieve werkzaam heden te onttrekken. Waarbij wij weer zouden willen aantekenen, dat het toe rusten van jonge, opgroeiende mensen met alles wat ze nodig hebben om goe de volwassenen te worden, een belang- En wat is er van schelpen veel te ma ken! Het schelpen zoeken langs het strand 's zomers wordt er een koste lijke materiaalverzameling door, waar men later bij het knutselen binnen bij voorbeeld een uiltje van kan maken, een kikker of een zeiljachtje. Bij de souvenirwinkeltjes langs de Middel landse Zee zie je soms zulke prachtige schelpenfiguurtjes, dat je zin krijgt om, als je er tijd voor zou hebben, het zelf ook eens te proberen. Wij vinden dit een inspirerend boek je van Fanny Kelk, en het is bruik baar voor uiteenlopende leeftijden. Som mige knutselwerkjes zijn heel eenvou dig, andere nogal moeilijk. Bpna te moeilijk lijkt ons het zelf vormen uit 'brooddeeg van een bloemencorsage. Er is ook- het bezwaar, dat men over nog al veel gereedschap en ingrediënten moet beschikken, zoals een boortje, een zaagmesje, een spateltje, soepel ijzerdraad. Maar dat is met alle knut selen het geval en echte knutselaars krij gen dat wel bij elkaar langzamerhand. En het knutselen en zelf doen neemt toe naarmate we steeds meer produk- ten kant en klaar en onpersoonlijk door de Industrie toegeschoven krijgen. Heeft u dit jaar ook zoveel zelfge maakte kerstkaarten ontvangen? Zelf geschilderd of zelf geplakt uit stukjes vilt? In het voorwoord zegt Fanny Kelk hoe blij menige grootouder is met een asbak, sigaettenbeker jf verjaar dagskalender, door een kleinkind Zelf gemaakt. Maar wie weet, zijn er grootouders die de charme van het zelf knutselen er door ontdekken! Ze hebben er immers als ze tot de non-actieven behoren alle tijd voor. En is het creatief bezig zijn met han denarbeid voor de bejaarden niet op nieuw ontdekt? A. Bgl. rijker bezigheid is dan het verrichten van materieel productieve arbeid. Dat het verrichten van „deel-werk" door de getrouwde vrouw een steeds al- ?;emencr verschijnsel aan het worden s, mag blijken onder anderen uit het getal van één miljoen getrouwde vrou en in het Verenigd KoninkrHk, die „part-time" werk doen. In de Ver. Sta ten behoort veertig procent van alle ver koopsters tot die categorie. iiiiiiiiiniiiiii iiiiiiiiiiiiiiiii immmimiii beloofd heeft toch niet zomaar in de steek. Het lijkt wel een besmettelijke ziekte, die er onder de getrouwde „hulpen" is uitgebroken om gewoon niet te verschijnen en de wachtende huisvrouw zonder enige waarschu wing te laten zitten met een stoffig, overhoop gehaald huis, afgehaalde bedden en een aanrecht vol vaat. Dat de hulp, die zelf huisvrouw is en een gezin heeft, wel eens door over macht is verhinderd: een opeens ziek geworden man of plotselinge visite, dat is te begrijpen. Maar hele maal nooit wordt degene, die zo maar in de steek wordt gelaten ver wittigd. Zelfs de hulp, die bij' een getrouwde onderwijzeres werkt en haar kind daar in de klas heeft, doet niet eens de moeite om haar doch tertje de boodschap aan juf mee te geven, dat ze niet kan komen. Een goede democratie veronderstelt wel degelijk bij iedereen goede manieren, die stoelen op normale „wei-levend heid", ook bij een afspraak zonder bindend contract. Geen enkele werk neemster gaat zo bandeloos om met haar werkverbintenis. En dat ver schijnsel is ook weer op de brede rug van de welvaart te schuiven, want veel hulpen hebben de verdienste niet broodnodig en doen maar liefst zoals het hun incidenteel uitkomt. En de televisie is een magneet, die ze steeds moeilijker van huis laat gaan. We vuren nog een paar wensen af naar verschillende richtingen. We zou den meer banken wensen op alle per rons van de grote stations. Staan is zo vermoeiend en er zijn veel ouderen bjj de reizenden, die op hun trein wach ten en niemand reist meer zonder tas of bagage. Vrouwen doen altijd en overal boodschappen. We zouden ook wat meer beleefdheid wensen van haastige voetgangers en van kijkenden in warenhuizen, die het doodgewoon vinden om zonder pardon tegen elkaar op te botsen. We wensen een langere levensduur voor de colliers, die zo in de mode zijn maar die ontijdig knappen en hun kralen doen rondspringen. We wensen wat solider genaaide lingerie en niet zoveel loslatende steken. Als de arbeid sters slordig werk afleveren, dan moet de controle scherper zijn. We zouden ook wel wat minder variatie wensen in de hiel van de nylonkous, zodat je niet met zo'n zak vol gescheiden paren, die nooit een passende wederhelft vin den, blijft zitten. En is het te veel gewenst, dat men nu eens opschiet met de ingenaaide wasvoorschriften in textiel? We zouden ook wel wensen dat meer restaurants het initiatief overnamen van een eethuis, waar men „kinder menu's" kan bestellen van geringer vo lume en lagere prijs. En dat de leef tijdsgrens voor de jeugdigen, die zo'n menu krijgen voorgeschoteld zien dan ook kan uitstrekken tot de vecht- sters voor het behoud van haar lijn. Onze longen wensen ook iets. Maat regelen tegen de stank van de olle- kachelg die uit de schoorstenen stroomt en vrjj spel heeft in de „frisse" lucht. Zelfs het geurig geboomte in lommerrijke dreven buiten kan daar niet tegen op. Je ruikt geen dennen aroma meer, je ruikt alleen maar de weeïge stookolledampen, die zo door dringend zijn. En tot slot een soort gelijke wens gericht tot iedereen die het met goede ventilatie of afvoer voor komen kan, dat de hele wereld naar patates-frites ruikt, een walm, die je in vergader-, eet- en logeeretablisse- menten bij de keel grijpt en die de straat inwolkend zelfs de zoete geur van de voorjaarsmimosa vermoordt. A. Bgl De „hulp" komt mei opdagen. PARIJS, januari De Parisienne zet steevast het nieu we jaar in met het bijvullen van haar linnenkast. Dat is een ge woonte van jaren her en hoe de op vattingen ook veranderd zijn over wat een ordentelijke linnenkast moet bevat ten, aan het principe zelf houdt de Franse vrouw zich nog steeds. Trouwens de warenhuizen maken wel dat ze La Semaine du Blanc niet ver- Voor de teenagers: lakens en Schot3e ruit A - Spaanse beeldhouwer Juan de II Avalos heeft een standbeeld ge- maakt van de Belgische konin gin Fabiola. Dit beeld zal binnen zeer korte tijd naar Brussel verhuizen. ROME, januari Reclame en publiciteit maken zich niet alleen meester van het privéleven en de intiemste gevoelens van vorstelijke personen en kunstenaars, maar ook de correspon dentie van het kindje Jezus wordt als reclamestunt gebruikt. In een Ita liaans dagblad verscheen namelijk de volgende advertentie van een der grootste combinaties van bar, tea- room en pasticcerie: „Kinderen, werpt je brief aan de Bambino Gesu in de hiervoor aangewezen bus in on ze zaak en je ontvangt een klein kerstgeschenk". Twee reclamevlie- gen in één klap, want de kleine ver zenders besparen een postzegel en de brievenbestellers enige vermoeiende tochten naar de kerk van Ara Coeli. Misschien kent u de geschiedenis van de Bambino niet of niet meer. De legende wil dat omstreeks 1500 een arme Franciscaanse monnik zich ver maakte met het snijden van een Chris tusbeeldje uit het hout van een olijf boom van Getsemani. Het schilderen ging hem echter niet goed af. Hij bleef er mee tobben, tot hjj op een morgen het beeldje vond met roodgekleurde koontjes, blonde lokken en een roze lijfje. Natuurlijk zouden de engelen die nacht aan het werk zijn geweest. Er gebeurden daarna allerlei wonder lijke dingen met het beeldje. Het kwam in het water terecht en spoelde in Italië aan, het werd gestolen en na zes jaar terugbezorgd, behangen met sieraden. Het schflnt ook wel eens, na een lange afwezigheid, de hele weg naar het Franciscanerkloos- ter op zijn kleine voetjes te hebben afgelegd. Hoe het ook zij, het kindje van Ara Coeli heeft in de laatste vier eeuwen heel wat stof tot schrijven ge leverd aan religieuzen, historici en journalisten. En nog jaarlijks om streeks Kerstmis, geeft het 'handen vol werk aan de Remeinse postbo den, want die moeten er dan ook de hemel bi) bedienen. Zoals wij zeiden, het kind Jezus ont vangt een uitgebreide corresponden tie. Het bezorgen van brieven en tele grammen uit alle delen van de we reld geeft soms hoofdbrekens aan een nieuweling in het bedrijf. De gerouti- neerden zijn al lang gewend aai adressen als: „II Bambino Roma" of „Bambino Gesu" Cielo (hemel)" „Bambino Via del Paradiso - Cielo" „Aracoeli", zegt de postbode, klau tert de honderdvierentwintig treden op naar de kerk en legt de brieven eenvoudig op het altaar in de kapel van de Bambino. Wij hebben ons in Geen dief heeft ooit de hand uitge stoken naar de rijke schatten van dc Bambino. dit uitzonderlijke geval bezondigd aan schending van het briefgeheim en enige brieven gelezen. Wie zou den ken, dat de correspondentie bestaat uit wensen aan het Kindje dat 25 december zijn verjaardag viert, ver gist zich. In al die brieven vraagt men. „Lieve Heertje geel mij op Drie koningen (het Sinterklaasfeest van de kleine Italianen) een fietsje met gum mibanden, een doos zuurtjes... geel mij een elktrische robot met lichtjes in zijn ogen... geef mij een pop, lie kan praten. Geef mij... geef mij" Naar gelang de leeftijd vordert, veranderen de wensen. Een moeder vraagt de gezondheid van haar kind, een vrouw vraagt verbetering in za ken. „Er is te veel concurrentie," schrijft zij, „mijn man kan de schul den niet meer betalen... geef spoedig uitkomst." In de stille kapel van het wonder dadige kindje, dat tijdelijk zijn troon tje verwisseld heeft met de kribbe in de kerk, spreken deze duizenden brieven (ongeveer vijfhonderd per dag) een geheime taal. Het zijn on vervulde wensen, verlangens, behoef ten, die door de Goddelijke almacht kunnen worden omgezet in vreugden, in ogenblikken van blijheid in kleine of grotere levenswaarden. En ook al zou geen enkele van deze wensen in vervulling gaan, dan nog heeft de briei aan de Bambino de schrijver een uur, een week, misschien een maand van hoop gegeven. Toch moeten er in de vier eeuwen, dat het Kindje in de kerk van de Franciscanen zetelt, veel genaden «sn gunsten zijn verkregen, want het Kie ne beeld '62 centimeter hoog) zit dik onder de ex-voto's in de vorm van goud en edelstenen. Op zijn hoofdje rust een gouden kroon met een glooe van lapislazuli, een kruis met bril janten en een rand bezet met sma ragden en amethisten Langs zijn schouders hangen parels, de kleine vingertjes zijn bezet met ringen, de muiltjes zijn van goud en het kind is gebakerd in windsels van armbanden, horloges, medaljons, oorbellen en der gelijke In de brandkast van het kloos ter wordt een schat bewaard, waar mee het kindje wel drie maal van toi let zou kunnen wisselen. Nog nooit heeft een dief de hand uitgestoken naar de juwelen van de Bambino. Ook niet op zijn tochten door het oude en in vorige eeuwen zeker niet veilige Rome. Als er er gens een zieke of stervende was, werd de Babino immers te hulp geroepen en In de negentiende eeuw was zijn faam als wonderdoener zo groot, dat de rijtiulgen, waarmee de families van zieker het beeldje kwamen ha len, queue maakten op het plein. Na dien is er wel iets veranderd. De taxi's staan niet meer in de rij voor de treden van Ara Coeli, maar het beeldje staat toch nog in de al gemene belangstelling en verering. Op Driekoningen geeft de kleine ko ning audiëntie. Dan komen de Ro meinse kinderen onder grote publieke belangstelling hun versjes voor het kindje opzeggen en is er de hele dag een va-et-vlent langs de hoge trap van de „Ara Coeli". STINE PISANI. geet. In de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar hebben de kerstetalages op gehouden de voorbijgangers te interes seren. De kinderen krijgen tegenwoor- lenlf houdef /gewoonte el- De feestelijke etalages maken daar om zo spoedig mogelijk plaats voor het witgoed. De vreerndeling die een wa renhuis ingaat ziet zulke reusachtige hoeveelheden lakens en slopen en alle mogelijke huishoudhnnen dat hij wel de indruk moet krijgen dat geen Parisien ne meer een stukje linnengoed bezit De bezoeksters lopen van de ene toon bank naar de andere en betasten en bevoelen alles met evenveel ernst als haar grootmoeders dat deden. En me nigeen denkt met weemoed terug aan de grote Normandische linnenkasten die vroeger in geen enkel huishouden ontbraken en waar van onder tot boven het huishoudgoed in opgestapeld werd. Een uitzet moest vroeger minstens een mensenleeftijd mee en één kast was in de regel niet genoeg om het een plaats te geven, daar de huisvrouw haar ganse leven goed bijkocht. Nu is het heel gewoon dat een uit zet in een of twee laden kan worden geborgen. De mensen zijn thans veel De Engelse vrouwen schijnen een nieuwe breirage te ontke tenen. Zulks op aanraden van een psycholoog, die bij een radio voordracht de nerveuze vrouwen on der z(jn gehoor aanraadde te gaan breien inplaats van steeds maar kal merende middelen te slikken. Brei en maakt rustig en ontspant^ zei de psycholoog en dat is natuurlijk van meer waarde dan wanneer je ver standige buurvrouw zoiets zegt! Bo vendien kunnen de vrouwen hun scheppingsdrang uitleven, voegde de spreker er aan toe. En dat is inder daad een waarheid als een koe. Dat had Eva misschien al ontdekt toen ze van dc bloemen in het paradijs haar eerste kransjes vlocht! Maar voor de Engelse vrouwen met hun passie voor breien is de lont weer In het kruitvat gegooid. Er wordt in Engeland weer meer gebreid dan ooit. kleiner behuisd dan vroeger en in geen enkel modern appartement is meer plaats voor bakbeesten van kasten. Bo vendien is het huishoudgoed veel meer onderhevig aan mode dan vroeger. Ie der jaar lanceren de fabrikaanten niet alleen nieuwe modellen maar ook an dere kleuren. Dit laatste heeft vooral ten gevolge had dat geen enkele vrouw 24 stuks van iets koopt. Zelfs niet van kopjesdoeken sinds deze door bekende tekenaars en schilders worden ontwor pen. Ieder jaar bij Ie Witte Week wor- immuunminimminimum den kopjesdoeken gelanceerd die met andere motieven zjjn bedrukt en het is mode geworden daar enkele van te ko pen. Vermaarde recepten of afbeeldin gen van ouderwetse auto's zullen bij deze Witte Week waarschijnlijk min der succes hebben dan een reproductie van een gedeelte van een tapijt uit de beroemde ziekenhuizen van Beaune of van een boeket uit de Biedermeiertijd. Witte badhanddoeken zijn ook sinds lang uit de mode. Het allereerst wer den er bloemmotieven in geweven; dergelijke motieven hebben nog steeds het meest succes maar er zijn er nu ook met een huzaar te paard met getrokken zwaard.. Badmantel cn badmat vormen er natuurlijk een en semble mee. In de lakens is betrekkelijk weinig nieuws. Nu de lakens die met een strook zijn afgezet zoveel succes had den, werken de fabrikanten op dat Idee door. Witte lakens hebben een gekleurde strook met Engels borduur sel versierd en gekleurde lakens krij- Het aantal zelfbedleiiingMaken js van 1948 tot 1957 in dertien West- europese landen van minder dan 200 tot meer dan 15-000 gestegen. In het jaar 1958 was er een toeneming van bijna 60 procent waardoor dit aantal opliep tol ruim 24.000. Begin I960 waren er reeds meer dan 36.000 winkels met deze bedrijfsvorm <n West-Europa. Deze cijfers, waaruit de snelle groei van het zelfbedieningssysteem in Euro pa blijkt staan vermeld in het rapport „The economie performance of self service in Europe", dat dezer dagen door het Europese Productiviteitscen- trum (EPA) te Parijs is uitgegeven. In het verslag wordt een overzicht ge geven van het zelfbedienings-systeem in dertien Westeuropese landen, waaron der Nederland. Per hoofd van de bevolking komen tn Zweden en Noorwegen het grootste aantal winkels met zelfbediening voor; resp. op iedere 1500 en 2000 inwoners vindt men er een. Hierna volgen West- Duitsland, Zwitserland, Nederland, De nemarken en Engeland met resp. onge veer 3000, 3500, 6000, 7000 en 7500 in woners per zelfbedieningszaak. Voor Spanje, waar het systeem het minst is ontwikkeld, geldt het cijfer van om streeks 200.000. Ter vergelijking kan dienen, dat van de voedingsmiddelen in de Verenigde Staten 95 procent in zaken met zelfbe diening wordt verkocht. Voor Nederland is dit ongeveer 25 procent. De zelfbediening in Europa beperkt zich voornamelijk tot de levensmidde lensector. Daarnaast wordt het systeem reeds veelvuldig toegepast voor artike^ len als bijvoorbeeld kif en schoeisel. Jeding, speelgoed gen een witte strook. In de regel wordt de strook nu recht aangezet daar ze ingehaald moeilijker te strij ken is. Voor de teenagers worden de witte lakens met een aanzet van Vichykatoen in een klein ruitje of met een Schotse ruit het meest gevraagd. Nieuw is het ronde hoofdkussen. En als bijzonder raffinement geldt het la ken, liet kussen en de pyjama of nacht pon versierd met hetzelfde borduursel en natuurlijk in dezelfde tint. In het tafelgoed is minder nieuws. Fel indrukte, onrustig aandoende tafel lakend worden ook nu weer gelanceerd, naast kleden, die alleen donker ge kleurde banden als versiering hebben. Nieuwer zijn de tafellakens met Engels borduursel, die nu ook ln bereikbare prijzen zijn te vinden. Alle Franse vrouwen interesseren zich voor de Witte Week en de Parisienne, of ze van plan is veel te kopen of niet, is daags na Nieuwjaar 's morgens al op ontdekkingstocht uitgegaan omdat de traditie dat nu eenmaal wil. Diny K.-W. Tot de delicatessen, die worden In geblikt, horen onder andere ge roosterde rupsen, soep van zee paardjes, gezouten kersebloesem, gerookt haaievlees, geroosterd walvis- vlees in soja-saus, rupsen in chocolade vla en ratelslang 1,1 gelei. Dit laatste artikel werd vorig jaar te koop aange boden in een Nederlandse zaak. De rest is terug te vinden in de Amerikaanse delicatessenhandel. Dit staat te lezen „De fijnproever •8 Leer is ondoordringbaar voor kou. 8* *8 Dit scooterjasje van Engels out- *g werp is gemaakt van witte nappu 2 en heeft een overslaande sluiting g. .g De modieuze afstaande kraag waar a. •6 heel wat kou in kan waaien is op- 8* •8 jevuld met lekker warm bont. In jr jj de niet aansluitende driekwart jf 2 mouw is de half lange handschoen g. !q een noodzakelijke voorziening. En «- •g een extra mouwvoering met een 8" •8 elastiekje bijeen om de onderarm <r •8 houdt de 'warmte ook binnen sr •8 T. ICJ31£> C£> C|3 C|3 C£) Cf) CJD 1^1 C£> Cp CJ3 Cfj Cp C£> C|j CJj 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6