U a K a AE~ De Twentsche Bank EEN DROOMREIS ROBBERBRIDGE COOMA MUm 'fiil 1 11 ST.-ELISABETHSVLOED '1R ^3E iSST SPOTSPIEGEL VRI ENDEN DIENS7M 'sme-b s '-• I È>Mêê&èÊ /fa procent rente r. - .-m p WEES EEN DAME, lap de ramen m ZATERDAG 7 JANUARI 1961 PAGINA 15 [BRUgSF,Ll ?éf., V I* BHHIMÉBMi Uw geld bewaren op een depositoboekje bij De Twentsche Bank 'is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. Liturgische weekkalender Raad voor de luchtvaart Jeugdige overmoed oorzaak van ongeluk? Dodelijk ongeval in Eelde op 7 april v." j. onder de loep z In Maastricht Laatste lid gepakt van inbrekersbende 1311111 mmm (Adrrrl -ntie) N*:so)®n»& 160 kantoren in Nederland >0*HM":u>0,>a<>9<<><'0<JOfcOft»fte*>ocg»oog»o<,090<>s,ao*>s»so»&s»fr9»»oao<>eatsoaooo»ooooaooo« ZONDAG 8 JANUARI: Feest van de H Familie: eigen mis; credo; pref. v. d. Verschijning v. d. Heer; wit MAANDAG: Mis v. d. Eerste zondag na de Verschijning v. d. Heer; pref v- d. Verschijning; wit DINSDAG: Mis v. d. Eerste zondag na de Verschijning v. d. Heer: pref v. d. Verschijning; wit WOENSDAG: Mis v. d. Eerste zondag na de Verschijning v. d. Heer; 2e geb. H. Hygimus; pref. v d. Verschijning; —wit DONDERDAG: Mis v. d. Eerste zondag na de Verschijning v. d. Heer; pref. v. d. Verschijning; wit— VRIJDAG: Doop van Onze Heer Jezus Christus; eigen mis; credo; pref. v. d. Verschijning; —wit ZATERDAG: H. Hilarius. bisschop-be lijder, kerkleraar; mis In medio: 2e geb. H. Felix; —wit—. ZONDAG 15 JANUARI: Tweede zon dag na de Verschijning v. d. Heer; eigen mis; credo; pref. v. d. H. Drie- •enheid; —groen—. NZ). dan zou het passen op 6 ruiten de NZ-spelers op 2350 verliespunten komen te staan. Men zou het 6 hartenbod als een soort verzekering kunnen zien: be taal liever een kleine premie.- dan zelf een groot risico te lopen. Veronderstel dat u robberbridge (vier- tallenwedstrijd) speelt en dat u als zuid speler OW kwetsbaar) de volgende kaarten in handen krijgt: *53 <0 A H 10 7 5 4 O- A V 10 8 2 Laten we ïannemen, dat u met 1 har ten opent west (uw linker buurman) zegt .dan 5 ruiten noord biedt 5 har ten en oost biedt vervolgens 6 ruiten. Wat nu?? js ?-ee.n a£dpende oplossing, want zuid heeft te weinig gegevens over dit spel. Het kan zijn, dat 6 ruiten vol komen kansloos een of twee down gaat maar bij de te verwachten uitkomst in harten (door noord), kan het ook best, dat west 7 of 8 ruitenslagen heeft alsmede een stuk of 5 schoppenslagen bij zijn partner. Evenmin is het zeker, dat 6 harten down gaat komt de tegenpartij met ruiten uit. dan is net niet ondenkbaar dat wanneer noord b.v. 4* H B 3 meebrengt alsmede 5 troeven, het spel gewonnen wordt omdat noords verliezende schoppens weggaan op zuids lange klaveren. Volgens expert-opvattingen moet zuid dus „6 harten" bieden, want hij loopt daarbij het geringere risico veel te ver liezen. Zou hij 2 down gedoubleerd gaan (—300) en zou6i ruiten ook 1 down ge gaan zijn 100), dan bedraagt zuids verlies in feite 400 punten. Wanneer echter 6 ruiten gewonnen wordt (1370 voor OW) en in de praktijk zou zuid 6 harten ook gewonnen hebben (980 voor a "AA,G' J"an- Het vluchtje I960 elk in een nog nieuwe SAAB „Sa- fir -lesmachine van Eelde via de luchthaven Beek en de luchthaven Rot terdam terug naar Eelde moesten ma ken, is in een tragedie geëindigd toen een hunner met zijn toestel vlak na de start van de luchthaven Zuid-Lim burg voor de vlucht naar Rotterdam in een tolvlucht geraakte en even bui ten het vliegveld in een boomgaard te rechtkwam. Het toestel vloog in brand en de 20-jarige bestuurder L. Jongman uit Alkmaar kwam 0111 het leven. Uit de behandeling van dit ongeval voor en door de Raad voor de Lucht vaart vanmiddag in het gebouw van de Hoge Raad bleek o.m„ da de vier jongelui met de vier toestellen van Eelde naar Zuid-Limburg waren gevlo gen. Daar hadden zij, liggend n het gras, genoten van he 1,m1 ene;n er hun boterham genuttigd. Daarby1 is het maken van een vlucht 'aaj?, °Yar het veld ter sprake gekomen. Er zou ook toestemming zijn gevraagd een dergelijke vlucht. De directeur-generaal van deKa- luchtvaartdienst, de heer J. W. Fdac ker, zei in z\jn requisitoir, dat by net onderzoek o.a. is gebleken dat het vlieg tuig luchtwaardig was en dat de meteo rologische omstandigheden geen röl hebben gespeeld. De heer Backer merkte voorts op, dat de bereikte hoogte na de start te ge ring was om het vliegtuig uit de vrille te halen. De oorzaak dient, naar de mening van de directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, te worden gezocht in het niet op de juiste wijze uitvoeren van de stijgvlucht door een jeugdige leerling-vlieger in een lichtelijk over moedige bui, waardoor hij zich niet realiseerde dat het fout ging. De heer Backer gaf tenslotte blijk van zijn ontstemming over het feit, dat de toenmalige waarnemende haven meester toestemming heeft gegeven voor iets, dat in strijd was met de voorschriften. De raad voor de lucht vaart zal 17 februari uitspraak doen. In een wedstrijd der landelijke hoofd klasse van de Ned. Bridgebond tussen een Rotterdams en een Amsterdams team deed zich onlangs een geval voor, dat zéér nauw met het principe van het „kleinere risico" te maken had. De kaartverdeling was: - <Z> 7 3 O 10 9 8 5 2 V 9 3 6 5 3 H 10 9 8 5 P V B 9 5 4 - •f. 10 4 N W O A B 7 6 4 3 c H 10 8 6 2 OVB3 V 2 C t O A H 7 6 4 •f» A H B 7 2 Wanneer u dit vreemde spel nauw keurig beschouwt, zult ge tot de ver rassende conclusie komen, dat er o n - verliesbaar 6 ruiten of 6 klaveren voor NZ inzit doch óók onver- li e s b a a r 6 schoppen voor OW! Oost was de gever en NZ stonden kwetsbaar. Men kan nimmer precies theoretisch vastleggen hoe zulk een grillig spel door beide partijen geboden „moet" worden hoogstens kan men aanbevelingen doen over wat goed en wat minder goed is. Bijvoorbeeld als oost met 1 schop pen opent, moet de westspeler het direct al met zichzelf eens worden, dat hij zo nodig tot tenminste 5 schoppen zal gaan. Moeilijker is het probleem voor zuid hij denkt met zijn 3 azen, 2 heren en de vrouw der vijandelijke troefkleur heer en meester over het slagveld te zijn In een biedverloop: oost 1 schoppen zuid doublet west 4 schoppen noord pas oost pas zuid doublet west pas noord 5 klaveren oost 5 schop pen zal menig zuidspeler denken dat „doublet" op zijn plaats is. Toch- is het kleinere risico 6 klaveren te bieden het bieden wijst sterk op een renonce schoppen bij noord en reeds om die reden is het bij zonder gevaarlijk géén 6 klaveren te bieden. In de praktijk speelde het Am sterdamse team aan één tafel 6 gedou bleerde klaveren en maakte dat aan de andere tafel dacht de Rotterdamse zuidspeler de tegenpartij op 5 schoppen mét een doublet te moeten straffen. 6 klaveren werd gemaakt 5 schop pen gedoubleerd werd met een overslag gemaakt. Het spel kostte de Rotterdam mers 11 matchpunten waarmede zij in feite de wedstrijd verloren. MAASTRICHT, 6 jan. De recher che heeft vandaag alhier aangehouden een 19-jarige arbeider, die deel uit maakte van een groep jonge dieven en inbrekers. Deze bende heeft in november en begin december van het vorig jaar een aantal autodiefstallen en inbraken me. roof van brandkasten gepleegd. Deze brandkasten werden vervoerd met gestolen auto's, die onder meer in Maastricht, Heerlen, Roermond, Heer, Venlo en Arnhem waren buit gemaakt. De kasten waren gestolen uit een veiling in Bunde, een construc tiebedrijf in Heer en een garage in Sittard. De politie kwam de jongens toevallig op het spoor, doordat een gestolen brandkast bij een scherpe bocht uit het volkswagenbusje viel, waarmee in de nacht van 5 op 6 december de buit werd vervoerd. Enkele uren later werden twee van de dieven in Geleen opgepakt. Twee andere bendeleden werden de volgende dag in Maastricht ingerekend. De vijfde was naar Duits land gevlucht en heeft zich later op verschillende adressen in Maastricht schuil gehouden. Hij is naar Sittard overgebracht, waar hl) een volledige bekentenis heeft afgelegd. Heerlijk zaten ze, achter in de rond vaartboot. Precies wat Hans gewild had. Zo kon hij de hele boot overzien en zo kon opa ook rustig vertellen. Want daarom was Hans met opa meegegaan: varen en vertellen... Er was heel wat te zien, langs de Amsterdamse grachten... Opa had er ook al vaak oververteld... „He, luister je eigenlijk wel? vroeg opa plots. „Weet u wat ik wou?" stelde de jon gen een vraag. ..Nou?" „Ik wou, dat onze boot veel harder ging. Zo, zzzzzt, met een reuzevaartje door al die grachten.»." „Nou, dat kan!... En wat wou je nog meer?"'- ,0 een hele boel! Dat onze boot een beetje kleiner was... En met veel min der mensen... Alleen u en ik... met zijn tweetjes..." „Nou jongen, dat kan toch! lachte opa geheimzinnig. Hij wist wel, dat kleinzoontje weer naar een avontuurtje verlangde. „Dat kan heel gemakkelijk jongen... Doe je ogen maar dicht. Nee, niet door de kiertjes kijken. Stijfdicht... Zie je al hoe onze boot kleiner wordt, steeds maar kleiner?" ,,En alle mensen zijn er a.... lan- taseerde Hans mee. ,,En wat gaan we snel, hè opa!" „Dat is nog maar het begin, jongen. Zie je, hoe onze rondvaartboot in een raceboot veranderd is? We z!3n grachten al uit... We schieten al door de zee heen. Overal water om je heem „Wat een prachtige boot! lachte Hans, nog .steeds zijn ogen goed geslo ten. „Ziet u hoe de golven tegen onze boot uiteenspatten?" „Of ik het zie! Het water spat aan alle kanten over onze boot heen." „Maar goed, dat we in dit glazen huisje zitten!" sprak Hans ernstig. t „Anders zouden we kletsnat worden. „Ja, dat dacht je maar. Kijk eens, wat een f(jn regenpak je aan hebt. Wacht maar ik zal de glazen voor deur open schuiven... Haha, ja nu spat het water ook naar binnen. Geeft niets hooj\ Sta op... we gaan in de deurope ning staan. Hou me goed vast, klein zoon, anders gooien de golven je tegen de wereld." En daar stonden de grote en de klei- Geen werelddeel is met zo bizarre dieren „gemeubileerd" als Australië. Een ieder weet. dat dit werelddeel bui deldieren herbergt. Verreweg het be kendst daarvan is de kangoeroe. Er be staan echter nog verscheidene andere dieren, die het „pocketbaby-systeem" huldigen. We kennen buidelroofdieren, -knaagdieren en -insecteneters zoals de buideimol. Men zou kunnen zeggen, dat van wel haast ieder dier in de rubriek niet- buideldier wel een evenknie is te vin den in de rubriek wèl-buideldier. stJawe?flddlerdedennfeponderlUksfe verhalen de ronde over de aldaar le vende fauna. Zo vertelden zeelieden van dieren, die het zonder voorpoten moesten stellen en dus waren genood zaakt om zich op de wijze van een kikker huppend voort te bewegen. Wel hadden deze dieren (zo vertelden zij) een lange ronde staart. Dit verhaal was een aantal mensen met gezond verstand toch wel wat te Kangoeroe met „pracht-baby"! bar. Zij wilden graag geloven, dat er in dat nieuwe land veel vreemds was te zien, maar dit ging te ver. Later zouden zij bemerken, dat ze ditmaal te voorbarig waren geweest met hun on geloof Er werden gedode exemplaren van die nieuwe diersoort naar Europa gebracht. Weliswaar bleek dat het dier wèl voorpoten bezat, de rest van de sterke verhalen" bleek veel waars te bevatten, zo lezen wij in een uitga ve van het Dierenpark te Wassenaar. De kangoeroe kreeg zoveel bekend heid dat hij het nationale dier van Au stralië werd. Waarom is Australië het land der buideldieren? Doorgaans geeft men op deze vraag het volgende ant woord: Eens waren de „pocketbaby- beesten" over de hele wereld verbreid. Dat was lang geleden en in die perio de was het, dat Australië zich losmaak te van de overige werelddelen. Toen nu de oorspronkelijke dieren hun „pre mière" beleefden konden zij het zo juist genoemde werelddeel niet meer bereiken. Overal elders verdrongen zjj echter de buideldragers op enkele uit zonderingen na, die zich in Amerika zeer goed wisten te handhaven. Met recht kunnen wfl beweren, dat Australië een fauna bezit, die voor het overgrote deel uit levende „fossielen" (heel oude dieren) bestaat. ne man. Hun snelle boot doorkliefde de golven en schoot met een ongekende vaart vooruit? Waarheen? Och \laar bekommerde geen van tweeën zich om. Plots bedacht Hans le„Wie bestuurt eigenlijk onze boot. °Pa0 dat doet een onzichtbare hand. Of"liever gezegd: onze onzichtbare ge- daCDat begrijp ik niet goed opa!" Hoeft ook niet jongen. De mensen van deze tijd vinden allerlei nieuwe dingen uit. Dingen, waarvan je mets begrijpt. Zo ook onze boot. Met mijn gedachten kan ik de boot heendrijven, waar ik maar wil „Opa?" „Ja, wat wou je nu weer. „Kunt u ons ook naar een onbewoond eiland brengen?" „Och waarom niet? We zullen de boot nog wat harder laten voortsnel len!" „Gossiemijne!" lachte de jongen. „Het lijkt wel of we vliegen... ,Nee, we blijven varen. Is het met heerlijk al dat zeewater over je heen te voelen? Moet je goed voor je uit kijk Hans... Daar in de verte..." „Is dat het onbewoonde eiland al. „Ja hoor... Je kunt al duidelijk de hoge palmbomen zien. Heen en weer wuiven ze. Dat is een welkomstgroet. Voor ons, mensen uit het verre land.' „Zouden de mensen daar al eens van ons gehoord hebben, opa?" „Wat vraagt mijn domme kleinzoon nu? Je wou toch naar een onbewoond eiland?" Hans lachte maar eens. Hij had zich lelijk vergist. Maar opa was het ook al weer vergeten. En geen wonder. „Kijk toch eens hóe mooi, Hans. Een prachtig strand, met daarachter een woud van palmbomen..." „Gaan we er heen?" „Natuurlijk jongen. Zo'n onbewoond eiland moet je niet onbewoond laten. Rrrst, daar schuift onze boot al het strand op..." „Hoort u dat opa? Daar kraakte iets." „Ik heb niks gehoord jongen. Hup, spring maar op het strand, Ga mee, een kijkje nemen in die bossen." „Zijn er geen wilde dieren, opa?" „I an jagen we ze weg. Heel gewoon. Je" zegt maar ksst; en iedere leeuw gaat voor je op de loop." En als er nu eens een olifant tussen die bomen daar te voorschijn komt?" Dan roepen we allebei heel hard: Hu! En dan gaat de olifant ook weg!" „Wel een leuk eiland opa. Ik zou hier best willen wonen!" „Hoelang?" Op die vraag van opa kwam geen antwoord. „Heb je nog geen honger?" vroeg opa nu. „Hebt u wat meegenomen om op te eten?" „Welnee, jongen. Dat is hier niet no dig. Kijk eens even boven je hoofd. Hele trossen bananen. Hier eet, er maar vast een op... Extra rijp ge stoofd voor ons. En wat denk je van een kokosnoot? Even aan die hoge boom schudden. Pas op je hoofd Hans. Ge lukkig net er naast.Zullen we wat ananas ook meenemen? Kan nog te pas komen..." „He ja, opa, laten we een heleboel van die vruchten in onze boot stoppen. Dan kunnen we ze thuis verkopen. Ver dienen we nog wat!" „Dat is een idee van je. Hier pak aan. Laten we samen die grote tros ba nanen naar de boot sjouwen. Zwaar he." „Ik geloof dat het er wel honderd zijn." „O ja nog veel meer.Wat is dat nou? Waar is onze boot?" „Weg! Ziet u wel opa. De boot heeft toch gekraakt. Zou die gezonken zijn. „Ik ben er bang voor, Hans. Nu zul len we echt op dit eiland moeten blij ven. Heel lang!" Cooma ligt aan de voet van de Snowy Mountains, ten zuiden van Can berra in New South Wales. Het is een kleine Australische stad en in de inheemse taal betekent t Coo ma niets anders dan „open land". Sedert 1825, toen Cooma gesticht werd, is het een plattelandsgemeente geweest, welke de farmers uit de wij de omgeving van de nodige voorraden voorzag voor hun gewoonlijk grote en rijke schapen-farmen. In oktober 1949 is dit tijdperk voor Cooma echter afgesloten, want om pre cies te zijn op 17 oktober kondigden een ontploffing en een rookwolk de geboor te aan van de meest wereldburgerlijke stad, die Australië heeft. Dit geschiedde aldus. Sedert men senheugenis vormen de Snowy Moun tains in het zuidoostelijk gedeelte van Australië de hoogste bergketens van het land. Eeuwen hebben die bergen het land schap beheerst zonder dat iemand zich met hen bemoeide, maar de laatste 100 jaar is dat anders geworden toen de veeboeren gedurende de zomer maanden hun vee de bergen indreven. Hier, op het ondergesneeuwde gras van de heuvelruggen, kon het vee pri ma voedsel vinden in de droge zomer maanden, maar het knallen van de zwepen der hoeders is ook thans ver leden tijd geworden. Nu ronken er de vrachtwagens, worden rotsen opgebla zen en laten de pneumatische boren hun hoge tonen horen. De Snowy Mountains zijn het terrein geworden van een groots irrigatie- en electriciteits-project van Australië. Niet minder dan 8 grote dammen en vele kleinere, tien krachtstations, meer dan 110 mijl aan tunnelwegen en vele via ducten zijn hier thans in aanbouw om de wijde, droge laagvlakte van Austra lië van het nodige water te gaan voor zien. De Snowy Mountains vormen een frote scheidingslijn in Australië. Aan e oostelijke zijde van deze keten, in dit geval aan de zeekant, bevindt zich een plateau; het grootste gedeelte van het regenwater en de gesmolten sneeuw wordt hier afgevoerd via de Snowy ri vier naar de zee. In dit gebied is be vloeiing dus geen probleem. Anders ligt het echter aan de land zijde, waar de steile rotswanden oprij zen. Hier is de afvoer van het water van de Snowy Mountains veel gerin ger; hier wordt afgevoerd door twee grote rivieren, die honderden mijlen landinwaarts stromen door wat struc tuur betreft vruchtbaar land, dat ech ter zeer dringend behoefte heeft aan water. Het doel van het project is nu door bevloeiing en gelijktijdige opwek king van electriciteit, niet minder dan 2 miljoen acres (1 acre is 4047 m2) aan water door middel van tunnels on der de bergen door naar de rivieren Murray en Murrumbridgee te voeren ter bevloeiing van het droge land. In elf jaar is de bevolking van 2000 tot 10.000 toegenomen, doordat uit meer dan dertig verschillende landen ar beidskrachten naar Cooma kwamen. „En slapen ook?" „Ja, zo maar in de open lucht. Niet zo leuk he." „Nee, ik wil liever in mijn eigen bed liggen opa. Ik wil niet graag op dit eiland blijven." „Ook al goed jongen. Doe dan je ogen maar weer open. Zo, nou zitten we weer op de rondvaartboot. Hij is aan het eindpunt gekomen. En onze droom reis is ook afgelopen." „Het was toch een fijne reis opa." En de grote en de kleine man stap pen samen naar huis, om daar hun avontuur te vertellen. Rijmen doen we toch zo graag. Daar heb nou die Kees. Met andere, wat grotere jongens, hoor, zat hij in de klas. Al dagenlang hadden ze zich geërgerd aan de vuile ramen van het lokaal. Die waren tenslotte zo vuil, dat niemand er meer door heen kon kijken. Al een paar malen was de werkvrouw gewaarschuwd. Maar die scheen wel andere dingen te doen te hebben. Toen kwam Kees op het grote idee. Met zijn vinger toverde hij de volgende letters in het vuil van de ruiten: Wees een dame, lap de ramen! Er werd hartelijk om gelachen. Maar... de volgende morgen waren de ramen schoon. Wat zo'n rijmpje al met uitwerken kan. Zo schijnen de mensen er altijd al over gedacht te hebben. Want steeds maakten ze rijmpjes. Of korte uitdruk kingen op rijm. Onze Nederlandse taal kent er heel wat. Ga maar eens mee op zoek. Neem nu eerst de spreekwoorden 00ÜS. Oost, west, thuis best. Da's al een heel korte. Wou je een lange: Al draagt een aap een gouden ring, het is en blijft een lelijk ding. Dat wil zeggen: al maken lelijk uitziende mensen zich ook nog zo mooi met allerlei hulpmiddelen. dat echt lelijke kunnen ze toch niet weg werken. De Romeinen kenden het volgende spreekwoord ook al: Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet! Maar behalve die vele spreekwoor den, zijn er nog meer heel korte uit drukkingen in onze taal: op rjjm. Hij springt van de hak op de tak. zeggen we van mensen, die geen goed gesprek achter elkaar voeren kunnen, telkens plots over wat anders begin nen. Als je je uitgaven moet beperken, omdat je niet zoveel verdient, zou je kunnen zeggen: je moet roeien met de riemen, die je hebt. Maar dat rijmt niet. Wel rijmt: zet de tering naar de nering! Ais je iets niet graag lust en het toch op moet of wil eten, dan eet je het op tegen heug en meug. Vertel je een ver- illliilllllilliililiiilllilllliliiilllllllllllliillillhiiiiiiiiiiiiiiiiiiili haal er ggoed. dan doe je het in kleuren en geuren. Span je al je krachten in, om je doel te bereiken, dan zegt men: hy zette alles op haren en snaren. Och, och, wat kunnen sommige men sen toch vreselijk klagen: ze klagen steen en been. Als je zulke mensen op alle mogelijke manieren wilt helpen, dan sta je ze bij met raad en daad. Of het helpen zal? Mischien krijg je wel stank voor dank. In een oud vaderlands lied zongen we: Een meester, niemands knecht; Recht en slecht! Dat wil niet anders zeggen, dan eerlijk en gelijk aan de anderen. Natuurlijk zijn we allemaal graag vrij en blij en zullen we ons met hand en tand tegen alle onrecht ver dedigen. Lastig is, als je in een vreem de stad weg noch steg weet, maar he lemaal verkeerd is het als je om God noch gebod geeft. Op sommige plaatsen, waar je gaan noch staan kan, moet je dringen en wringen, om na lang garen en sparen, met pak en zak te kunnen vertrekken. Zo zouden we met tijd en vlijt en met wroegen en zwoegen nog een tijdje door kunnen gaan, maar we leggen voor vandaag het bijltje er maar bij neer. Genoeg van deze zogenaamde „Eind rijmen!" miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii j-f-ï -./.s - V - i i i Verlaten rietlanden met hier en daar een eenzame boom in de watergebieden en moerassen van de Biesbos. iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiimiiiiiiiiiNiiiiiiiiiriiiiimiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiililiiiiiiiHi Jullie moet het jaartal kennen uit de vaderlandse geschiedenis; „1421 St.- Elisabethsvloed; de Biesbos ont staat". Nu het 540 jaar geleden is dat de Biesbos ontstond, willen wij wat uit voeriger hierop ingaan. W(j beginnen dan met te herhalen wal op school waarschijnlijk reeds ver teld is. Van de drijvende wieg, die door de golven werd weggespoeld. Een hou ten wieg met een kindje er in werd in evenwicht gehouden door een zwarte kat, die daar boven op stond of beter, die, bevreesd door het water, telkens oversprong naar de rand die het verst boven de gevaarlijke golven uitstak, zodoende de wieg in evenwicht hield en het leven redde van het wiegekind, dat aanspoelde (volgens de overleve ring), op de plaats, die nog heden ter herinnering aan deze gebeurtenis Kin derdijk wordt genoemd. De Biesbos was oorspronkelijk een veengebied in Noord-Brabant, gelegen tussen de Merwede, het land van Alte- na, de verlegde Maas en het eiland van Dordrecht, als onderdeel van de Grote of Hollandse Waard. En volgens oude verhalen leefden de mensen in deze streken in weelde en zorgeloos heid en dachten de bewoners niet aan de toekomst en verwaarloosden de dij ken. Zij leefden alleen voor hun ple zier! En zo zou de straf gekomen zijn voor hun euvelmoed: een overstroming van geweldige aard, die alles vernie tigde wat zü bezaten. Tientallen dor pen werden overstroomd en alles, hon derden mensen en dieren, ging ver loren. Het gehele land tussen Dordrecht en Geertruidenberg werd één grote water vlakte en de weinigen die gered wer den hadden alles verloren. Sedert dien zijn Brabant en Holland van eikaar gescheiden door het Hollands Diep, maar later door de grote bruggen ver enigd. Vlak na de St.-Elisabethsvloed was alleen Dordrecht nog als een eiland in de watervlakte zichtbaar, maar reeds spoedig werden pogingen aangewend om het ondergespoelde land door in dijking terug te winnen, maar deze po gingen faalden. Eerst in 1603, toen door vruchtbare aanslibbing het land aan de oevers zich begon te verhogen, Grienden worden op een boot geladen. begonnen de inpolderingen. Zo werd in 1640 het Nieuwiand van Altena weer met het vasteland verbonden. In - de achttiende eeuw werden de kilden (wa tergeulen) afgedamd en van toen af da teert de geleidelijke verovering van land op het water, tot de tegenwoor dige toestand is ontstaan, waarbij van ongeveer 10.000 H.A. de omdljkte pol ders er 6525 innemen. Het overige ge deelte bestaat uit grienden (waar rijs hout wordt gekweekt) en slikken (on begroeide gronden). Het grootste ge deelte van de Biesbos is dus in vrucht baar gras- of bouwland (vooral voor suikerbieten en tarwe) herschapen, maar er zijn ook veel gedeelten be staande uit plassen, waar riet en on kruid welig opschieten. Vooral griend- hout, biezen en wilgen, die gebruikt worden voor mandenfabricage, zijn in grote uitgestrektheden aanwezig. In elk feval is de Biesbos een van de minst evolkte gebieden van ons land. Na vijf eeuwen zijn de sporen van de St.-Elisa bethsvloed nog steeds zichtbaar! Jullie herinneren je misschien nog wel uit de oorlogsdager dat deze of gene op geheimzinnige wjjze naar het toen reeds bevrijde Zuiden ging door de Biesbos. Het was een prachtgelegen- heid, mits men een goede gids had... maar die was er ook wel! v - w Het watergebied van de Biesbo».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 15