Nog -die —BIJ DERDE LUSTRUM GEZINSZORG te weinig meisjes in Haarlem, de reddende engel willen zijn „voor; I ,De Meer stede" in Hoofddorp centrum voor opleiding van lekenmissionarissen FasÉfsrtfiasw'ïï Kienen: een spel vol sfeer, spanning en gezelligheid Mejuffrouw Annokee over Haarlem Kleuteronderwijs staat op hoog peil Vde ouders praten vaak nog met de gedachte: GEZINSVERZORGSTER GEEN DIENSTMEISJE IN ANDERMANS ROMMEL m De Post in Parkwijk ,,'T IS MAAR EEN KLEUTERSCHOOL" „St. Deusdedit" zestig jaar in Haarlem sa SLEUTEL WEG? Veel meer aanvragen dan aanbiedingen KOOT PIANO'S Prettige tijd ZATERDAG 7 JANUARI 1961 PAGINA 3 Veel aanvragen ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN ZIJLWEG 57 HAARLEM Gezinsverzorgsters Bronsplastiek voor gemeente Haar lemmermeer 0* Opvattingen DE SLEUTELSPECIAUST" Buitenschilderwerk ;.v.v.v. 4 v.v.,.,.v HAARLEM, 7 jan. „Heel fijn en dankbaar werk" zei ons mejuffrouw Rie Bot. „Ik ben nu bijna elf jaar gezinsverzorgster en ik zou niet anders meer willen." Mejuffrouw Bot, altijd „zuster" genoemd of soms aan geduid met het meer populaire „Botje", werkt op het ogenblik in een gezin van acht kinderen, van wie de bloeder in het ziekenhuis ligt. Wij hebben zuster Bot °P een morgen in de Kerstvakantie opgezocht. Alle kinderen, op twee na, waren thuis. „Ik vind het leuk, een groot gezin, anders heb ik het zo stil", lacht ze. pan ernstiger: „Ik begrijp niet, waarom zo weinig meis jes zich tot dit werk voelen aangetrokken. Er wordt vaak beweerd, dat een gezinsverzorgster dienstmeisje speelt in een andermans huis en dat alle rommel voor haar blijft liggen. Maar daar ga ik beslist tegen in. Onze eigenlijke taak ligt op socialer terrein. Als een moeder overspannen is of in het ziekenhuis ligt, is de steun en leiding in het gezin weg. De kleintjes missen moeder, worden lastig en gaan kibbelen om de kleinste dingen, de groteren redderen wat na schooltijd en als vader 's avonds thuiskomt, valt er gewoonlijk nog veel te doen. De gezinsverzorgster vangt al die kleine en grote pro blemen op. Natuurlijk zorgt zij voor het huishouden en eten, maar daarnaast houdt zij de kinderen bezig en weet zij gezelligheid te scheppen. Als de moeder thuis het bed moet houden, blijkt ook meestal, dat zij met rasse schreden vooruit gaat. Dag en nacht is zij bezig voor anderen, nu zorgt een ander voor haar. De kinderen komen niets tekort, haar man voelt zich thuis. Als zij afscheid neemt, laat zij een dankbare moeder in een geordend gezin achter. Dat is heerlijk en daarom begrijp ik echt niet, waarom er zo weinig animo voor dit beroep bestaat, er moeten zoveel mensen geholpen worden", zo besluit als in één adem zuster Bot haar vurig betoog. hulp uiteen zal zetten. Hierop zullen de plaatselijke stichtingen met eigen activiteiten de zaak ondersteunen om door meer waardering voor het be roep ook meer belangstellenden te vinden. De nood is zo groot, dat men zeker het dubbele aantal personen zou kunnen gebruiken. Dat is dan ook de wens voor het vierde lus trum", aldus de heer Emondts. Mejuffrouw Lockhorn, die de super visie heeft over de verzorgsters en hul pen, laat hetzelfde geluid horen. Wij willen graag helpen en hebben veel aanvragen, maar nog steeds te weinig meisjes. Momenteel krijg ik gemiddeld zestig aanvragen per maand binnen, waar dertien verzorgsters en ongeveer tweeentwintig hulpen tegenover staan. Dat is natuurlijk tekort, als u bedenkt, dat meestal voor langer dan een maand hulp nodig is." De meisjes zijn verdeeld in drie ca- terogieen: de verzorgsters, die de moe der volkomen moeten kunnen vervan gen; de hulpen A, die ter assistentie van de huisvrouw worden gestuurd naar gezinnen, waar de moeder zelf nog de leiding in hand kan houden; de hulpen B, die hulp bieden in gezin nen van chronisch zieken en van be jaarden. De opleiding van de hulpen wordt gehouden in het gebouw aan de Wa genweg en staat onder leiding van me juffrouw Van der Linden. Tijdens de opleiding, die negen maanden duurt werken de meisjes overdag in de ge zinnen. De lessen, die 's avonds wor den gegeven, omvatten kinderopvoe- Als zuster Bot de jongste een schone luier aandoet, kijken de zusjes graag toe. Deze week was het vijftien jaar ge leden, dat de Katholieke Gezinszorg in Haarlem werd opgericht. De eerste stoot tot deze oprichting kwam van de heren W. van Liemt en P. Borghouts van Volksherstel en Rector B. J. de Bot van de Bisschoppelijke Hulpactie. Zij zochten gezinsverzorgsters als hulp voor de oorlogsslachtoffers. Op 3 janu ari 1946 waren er dertien gezinsver zorgsters en twee leidsters, en werd het pand Kampersingel 70 betrokken. De twee leidsters, mejuffrouw A. M. van der Linden en mejuffrouw J. C. G. Lockhorn zijn nog steeds in functie. In april was zoals de voorzitter, drs. P. Emondts, deze week bij de feestviering mededeelde het aantal gezinsverzorgsters reeds opgelopen tot vier en twintig Het was een moeilijke tbd, vooral financieel en de huisvesting Stichting was, ook later m het Kenaupark, 2eJ? sober. In 1949 werden dfe V|erz°eh van de bisschop, de hulpen Kr. dienst waren van het Wit /f- Kathor°fergenomen door de stichting men i e Gezinszorg en m i952 ^wa- Von„ aar de hulpen bij die werkten ■7°0r de Stichting Maatschappelijke voor Zieken onder leideing van me juffrouw M. Beune Zij werden ingezet afdeling chronisch zieken en 1. Ondoenlijk leek het de heer van het eerste uur te noemen. Voor enkelen wilde hij toch een uitzondering maken. „Voor de leidsters Lockhorn en Van der Linden, die ook nu nog hun beste krachten geven, voor de verzorg sters J. van Huik en M. Bot en voor df viTr!n^ilis„"'es.1 Potveer en de drie zus- penningmeester, de heer H vA kreeg veel lof 'toegezwllfd vóór ades wat hp voor de stichting heeft gedaan „Ieder heeft zich op een heel eigen wijze ingezet voor de gezinnen, die de bouwstenen zijn van de Christelij ke samenleving. Deze uitdrukking is een echte gemeenplaats, wat met zich brengt, dat het daardoor iets van zijn werkelijke waarde gaat ver liezen, maax een feit is het. Uw werk is van grote betekenis voor de hele gemeenschap. Dit wordt soms buiten onze gelederen te weinig gekend en geweten. Daarom wordt er nog dit jaar een grootscheepse, landelijke campagne op touw gezet, welke de waarde van de gezinszorg en gezins- Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 HOOFDDORP, 4 jan. Het zal me- hóUïï1 vei"bazen, dat de leiding van et Hoofddorpse Bejaardencentrum „De d« u- e" naast de verzorging van v J;ta rden nog een geheel aparte en «»eiangrjjke taak heeft. Toen enige ja- geleden het bejaardencentrum ge- rliii l werd, vertrouwde men de Ri lling toe aan enige zusters van de Unie r» Theresia. De bewoners van Meerstede" zullen kunnen getui- sJ het daar onder leiding van «en Mb°rman en haar staf goed wo- Zpënne n dezelfde tijd, dat de vond fond VP? Meerstede" plaats t^ëe van h»» "i" van sint Theresia r "aar Nederland, om hier nieuwe leden op te vangen en voor te here,den „p hun taak de missie. De Unie vond in het werk te Hoofddorp een gelukkige comblnatte en zo kon het gebeuren, dat De \t„A. stede" operatiebasis werd "in Neder- land. Zondag aanstaande zal op dit asnect van hun werk speciale nadruk worden gelegd, als de Provinciaal van de Pa ters Franciscanen in de parochiekerk te Hoofddorp aan 7 paters en 5 leken het missiekruis zal uitreiken en hun de bisschoppelijke zending zal geven De Unie an Sint Theresia heeft nan. we Aftrekkingen met de Franciscaan se Orde. omdat zij tot nog toe uitslui tend onder deze paters gewerkt heeft en wel in Pakistan. Wel ligt het in de bedoeling onder andere orden en con gregaties te gaan werken en derhal ve ook in andere missiegebieden. Het is een verheugende gedachte dat de moderne jeugd steeds meer I Advertentie HUURPIANO'S IN RUIME KEUZE - On d( buiten het moederland. Het bestuur van de KA" en de VKAJ van de dis- stricten Haarlemmermeer en Bollen streek beeft in het kader van de Wereldwtjd-gedachte" een zeer wijs besluit genomen, door deze uitzen ding in bet programma van de Internationale Dag op te nemen. De uitzending zal geschieden des mid dags om half vflf. De Unie van Sint Theresia, die zich de naam gekozen heeft van de Patro nes van de Missie, is zich er wel van bewust, dat in Nederland meerdere getuist van een scherp mzicni, aat ae Kfonden lekenmissionarissen met als leken alleen, verloren zuUenlopen in het onbekende 2ebied, maar zich verzekerd kunnen weten van de steun van een geestelijke groep achter zicn. De Unie stelt zich ook tot een blon dere taak, de lekenmissionarissen juist die bijzondere instelling bij te brengen, die onontbeerlijk is voor het missie werk. In Pakistan werken momenteel 39 leken. Hieronder vindt men 4 docto ren, 24 verpleegsters, 3 vroedvrouwen, 1 analyste, 4 onderwijzeressen, 1 soci aal werkster en 2 administratrices. Deze lekenmissionarissen zijn verdeeld over 4 ziekenhuizen, een school en een sociaal centrum. De Unie van Sint Theresia stelt zich vanzelfsprekend ook tot taak dit werk, waarvoor een wereldwijde blik vereist wordt, te propageren. Daar in de hui dige jongerengeneratie deze gedachte zeer sterk leeft, vertrouwt de Unie van St.-Theresia erop, dat verschillende jonge mensen met voorbijzien van ma teriële motieven de kans zullen grijpen om in de missie tot een volledige ont plooiing te komen van al hun capaci teiten. ding en kinderverzorging, gezondheids leer en ziekenverzorging en een aantal godsdienstcursussen. De opleiding voor gezinsverzorgster, in Amsterdam of Den Haag, duurt zes maanden en is intern. Meisjes, die de ze opleiding willen volgen, kunnen een studiebeurs krijgen van de Stichting Haarlem. Als tegenprestatie wordt hun gevraagd, hun twee jaar praktijk in Haarlem te doen. Voor zak- en kleed geld gedurende de opleidingsmaanden wordt gezorgd. De lessen, die in het opleidingshuis worden gegeven, omvat ten onder meer godsdienst, gezin en gezinsleven, enige vormen van maat schappelijk werk, sociale wetgeving, hy giëne en eiekenverzorging, kinderver zorging- en opvoeding, koken en voe dingsleer, naaien en wasbehandeling, huishoudkunde en warenkennis, mu ziek, zang, dans, creatief spel. Tijdens de cursus staan ook vele ex cursies op het programma. Hebben de meisjes de examens en het praktijk jaar goed doorlopen, dan ontvangen zij het landelijk erkende diploma. „Het is een prachtige en volledige opleiding," zegt mejuffrouw Lockhorn, „voor een echt vrouwelijk beroep, waar een meisje werkelijk gelukkig in kan zijn. Bovendien kan zij later in haar huwelijk erg veel plezier van deze op leiding hebben; haar handen staan niet verkeerd en zij heeft geleerd aan te pakken." De meisjes ontmoeten elkaar regel matig op de contactavonden. Boven dien kunnen zij in het huis op de Wa genweg wonen. De verzorgsters en hulpen hebben daar een eigen, gezel lige kamer, maar de maaltijden zijn gezamenlijk. De gezinszorg in Haar lem leeft en wacht in spanning. Er zijn nog te weinig meisjes in Haarlem, die zoals kapelaan H. van 't Hart het tijdens de lustrumviering uitdruk te reddende engelen zijn. AMSTERDAM, 5 jan. In verband met zijn 25-jarige activiteit als bouw ondernemer in de Haarlemmermeer heeft de heer H. Bakker aan de ge meente Haarlemmermeer een brons plastiek „Acrobaten" ten geschenke ge geven vervaardigd door de Amsterdam se kunstenares mevrouw Pearl Couzijn- Perlmutter. Vanmiddag half twee heeft de heer Bakker het kunstwerk, dat is opgesteld in het plantsoen bij de Bur gemeester Amersfoordtlaan in Badhoe vedorp, officieel aan het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer overge dragen. De spelleider is op kien avonden de grote man. „Kien". Het klinkt als een donder- de fortuinlijke gokker, „weet je zeker slag, door de kort tevoren nog muis- dat je ze werkelijk allemaal goed stille zaal. De man, die bij het sla- hebt aangestreept. 36 is nog niet ge- ken van deze kreet een luchtsprong weest en 18 niet en.. 'Manliefs juich- maakt. schrikt er zelf van. Beduusd stemming gaat nu plaats maken voor ploft hij weer op zijn stoel neer, ter- twijfel. Terwijl de spelleider de num- voor je." De vrouw van de „boffer" kijkt de zaal rond alsof haar man de Nobelprijs in ontvangst genomen heeft. Veel tijd om te treuren hebben de onfortuinlijken niet, want de spellei der kondigt aan dat er nog veertien prijzen te winnen zijn. En terwijl hij een volgend nummer uit het zakje trekt roept hij: „Goede zijn de beste. Nummer één. Niemand? Waar blijven mijn klanten?" Een grappemaker roept: „hoger". De spelleider laat zich niet onbetuigd en klimt boven op een stoel, tot grote hilariteit van de aanwezigen. De spelleider is op kienavonden de grote man. Hij kan de avond maken of breken. Of hij is de populaire „bink" of men vindt hem een „saaie". Hij is de conferencier van het kienspel. Kienen is niet om er „rijker" van te worden, doch wordt uitsluitend ge speeld omdat het zo gezellig is, om dat het spel sfeer en charme heeft. Kienen is de laatste jaren bijzonder populair geworden en geniet vooral in Haarlem en omgeving grote bekend heid. Zelfs beweert men, dat Haar lem de bakermat is van het kienspel. Waarschijnlijk is het afgeleid van het kinderspel „lotto". Het gaat nu hard in Parkwijk. Na de huizen, de kerk, de school en de winkels komt er nu zelfs een post agentschap. Sinds enige dagen prijkt voor de sigarettenwinkel van de heer J. Duits aan het Prinses Beatrixplein reeds een gloednieuwe brievenbus, zodat de Parkwijkers in de wijk zelf hun brieven kunnen posten. Tot voor kort moesten ze daartoe de drukke Prins Bernhardlaan oversteken om de bus op het Van Zeggelenplein op te zoeken. Vanaf maandag wordt in de win kel van de heer Duits ook een post agentschap gevestigd. Deze week is er een loket gemaakt. Dagelijks zal het kantoortje open zijn van half ne gen tot half één en van twee tot vier uur. Op dinsdag- en zaterdagmiddag wijl de blikken van alle aanwezigen mers op het plankje vergelijkt met de sluit men om één uur. In het agent- zich op hem richten. Zijn hoofd, dat voorgelezen nummers, staat hij ze- door de spanning van het spel al een nuwachtig te draaien, als een school- bedenkelijk rode blos had, wordt zo jongen die een standje verwacht. De mogelijk nog roder. De zaal wordt andere spelers vergelijken inmiddels gevuld met een gefluister: „Kien? Nu deal afgelezen nummers om toch al? Hij heeft zich vast vergist." De vooral maar de zekerheid te hebben, spanning is gebroken en in het toene- dat geen prijs aan hun neus voorbij- mendè geroezemoes klinkt de stem gaat en dat zij niet de kans lopen een van de spelleider. „Komt u maar geldboete te moeten betalen wegens even boven meneer, dan zullen we te vroeg juichen. Zij kijken afgunstig zien of u die haas werkelijk verdiend als de winnaar met zijn trofee terug heeft." naar zijn plaats schuift en knikken hem toe, alsof ze willen zeggen: „fijn „Willem", fluistert de vrouw van HAARLEM, 7 jan. Op oudejaarsdag was me juffrouw A. H. Annokee officieel voor het laatst in dienst van de gemeente Haarlem als consulente voor het kleuteronderwijs en handwerken. Met ingang van I januari was zij namelijk benoemd tot rijks- inspectrice voor het kleuteronderwijs in het rayon Den Haag. Die benoeming betekende een afsclieid van Haarlem, althans van haar werk in Haarlem, want zij woonde in Den Haag. Ruim drie en een half jaar is zij als consulente hier werkzaam ge weest en zij heeft er geen spijt van gehad. Ener zijds viel het natuurlijk niet mee, toen zij in 1957 als eerste in die functie moest optreden. Zij bracht een nieuwe figuur in het onderwijs, en men moest aan haar functie nog wennen. Dat geschiedde al heel gauw, vermoedelijk, omdat men zo gauw aan mejuf frouw Annokee gewend was. Anderzijds had de nieu we consulente het gemakkelijk, omdat zij een nog braak liggend terrein betrad, waar zij betrekkelijk vrij haar gang kon gaan, zonder aan een traditie gebonden te zijn. Bovendien trof zij het, dat hel kleuteronderwijs in Haarlem reeds toen op een be hoorlijk peil stond en met name de gemeente Haar lem zich daartoe vele offers getroostte. Zoals men wellicht weet, trad in 1956 de bekende wet op het kleuteronderwijs in werking, waardoor dit onderwijs financieel een goede armslag kreeg. De subsidies waarborgden min of meer een beter korps kleuterleidsters, maar die waarborg was in Haarlem feitelijk al waar gemaakt, doordat de gemeente Haarlem, ook ten aanzien van het bijzon der onderwijs, reeds vóór de invoering van de wet en dus zonder daartoe verplicht te zijn het kleuteronderwijs financieel steunde. En nu nog is het klimaat voor het kleuteronderwijs in Haar lem gunstiger dan elders. Want in menig opzicht gaat de gemeente Haarlem verder dan zij volgens de wet verplicht is. Zo stelt de wet als eis een leer lingental van veertig per klas, wil men voor sub sidie in aanmerking komen. De gemeente Haarlem heeft die grens teruggebracht tot zesendertig, het geen betekent, dat zij zelf moet bij-subsidiëren. Geen wonder dus, dat mejuffrouw Annokee op een prettige Haarlemse tijd terug kan zien. Als wij naar haar mening vragen omtrent het niveau van het kleuteronderwijs in Haarlem, noemt zü dat voor treffelijk. Als een van haar eerste taken had zjj zich gens voldoet, maar die toch een stevige basis is die op een geheel andere basis zijn opgezet en niet gesteld, iedere school aan de moderne eisen te laten geworden, waarop het kleuteronderwijs definitief kon onder „onderwijs" vallen voldoen. Momenteel kan dat van vrijwel iedere worden opgebouwd. „Iedereen moet nog met die school in Haarlem gezegd worden. Er zijn nu nog wet leren omgaan," aldus mejuffrouw Annokee. Het twee scholen, die onderhanden genomen moeten wor- is bijvoorbeeld niet zo prettig, dat terwijl het den, maar daarvoor zijn de plannen reeds klaar kleuteronderwijs niet verplicht is de (hoofd) leid- gemaakt. Zelfs is zü optimistisch ten opzichte van ster precies moet noteren, o£ een kind al dan niet op de scholenbouw. Van een absoluut tekort aan ruim- school is geweest. Maar dat brengt meteen met te voor de kleuters Is er volgens haar geen sprake, zich mee, dat de ook de ouders die wet moeten Alleen zit men met het probleem, dat de scholen leren begrijpen. Vele moeders laten o zo gemakke- in de binnenstad steeds meer ontvolken en men in lijk hun kinderen thuis. De ene keer is het een de nieuwe wijken met het niet te verhelpen euvel bezoek aan oma, de andere keer heeft zü zich ver zit, dat de scholenbouw achter die van de huizen slapen en een derde keer moet zij naar de televisie, aankomt. Mejuffrouw Annokee ontveinst zich de En in de meeste gevallen wordt niet eens de be grootte van dat probleem met, en hoewel zü wel leefdheid in acht genomen, de leidster te waarschu- mag vaststellen, dat ieder jaar de kleuters onder- wen, dat het kind thuis blijft of een verontschuldi- °!L. dak komen, acht ook zü het niet bevorderlük voor ging gegeven dat het kind thuis is gebleven. Vaak Kinaeren de sfeer op een school, wanneer men geen eigen is dat een kwestie van nonchalance, die meestal uouw- dak boven het hoofd heeft. Bovendien krijgt men voortkomt uit de gedachte: ,,'t Is maar de kleuter- dikwyls büvoorbeeld bü inwoning in een andere school." Men vergeet echter, dat de kleuterschool school zo weinig ruimte ter beschikking, dat al- geen bewaar-instituut meer is, en wel degelijk een trekking tot de cursussen, die voor kleuterleidsters leen oudere kleuters school kunnen gaan om na belangrijk onderdeel van de vorming van het kind van gemeentewege worden gegeven. Iedereen kan een jaar plaats te maken voor een nieuwe groep, kan zün. daar komen en het is de bedoeling dat daar enkele Tüdens het gesprek, dat wü hadden met me- In die paar Haarlemse jaren heeft mejuffrouw SE" SS juffrouw Annokee, hield zü zorgvuldig haar per- Annokee tal van ervaringen opgedaan. Tüdens ons ^mmg kleuterzang,y weutergymnasteK, "BmeKj soon op de achtergrond^ maar uit ;tal_ van ppmer- g"!»™* weet^ z^op vriendelijke maar besUste^ma- vrywe, :lltijd verstcji gaan. Geven een paar leid. Wat haar in Haarlem onder meer heeft getroffen is het feit, dat de ouders zich bü het kleuteronderwüs minder laten leiden door hun godsdienstige opvat tingen. Dat in tegenstelling tot bü het Lager Onder- wüs. Het is haar büvoorbeeld opgevallen, dat op een gereformeerde kleuterschool ongeveer tien ka tholieke kinderen waren. En dat geval was geen uitzondering. Vermoedelük laten de moeders want zü beslissen zich leiden door de afstand van huis naar school, door de mogelükheid van meenemen of door „die aardige juf- Aan het eind van het gesprek moet zjj nog even een teleurstellende ervaring kwijt. Dat is met be kingen konden wij opmaken, hoe zü in die drie en nier stelling te nemen in sommige kwesties. Zo is - d trekken zii zich op het laatste een half jaar niet alleen iedere school door en zij onvoorwaardelijk tegen klassen voor drie-jarige "SieaIC terua mëestal verwi zcrn dmr een hoge- door had leren kennen, maar hoe zij ook door kleuters. De wettelUke leeftijd van vier jaar zou ^stanUe AHeT gold en ZT zeg mejuffrouw An haar sympathiek optreden en haar tact inderdaad naar haar mening wel verlaagd mogen worden, malaaf "n ons dan zeegen. waarom haar taak als consulente heeft kunnen uitvoeren, maar dan toch ten hoogste drie maanden. Nu moet en Ai.-t mce wü of mag doen Vele leidsters hebben van haar adviezen kunnen do wet gehandhaafd worden. En dus geen drie-jari- s profiteren, omdat wat op de ene school uitmun- ge kleuters op school. Inderdaad zpn er op ver- Enfin, zij heeft inmiddels haar kamer in het tend voldeed, een andere tot voordeel kon strek- schillende plaatsen wel speciale klassen voor deze vriendelijke en riante bureau op de hoek van het ken. Terwijl zij ook, waar nodig, de ongelukkige drie-jarigen, maar zü ki jigen geen subsidie. Er is Kennemerplein en Bolwerk verlaten. Haar opvolg- ervaringen elders aan anderen kon doorgeven. echter ook geen controle en daarom acht onze ster is nog niet benoemd. „Jammer," zegt zij, „ik öiiderhoudsfonds wor- Uiteraard kwam ook de Kleuteronderwüswet ter zegsvrouw de oprichting niet verantwoord. Zü sluit had ze zo graag Ingewerkt en by iedere school ge-1 in etappes.ui sprake, welke misschien nog niet aan alle verlan- daarbij de zogenaamde kindercrèches uit, omdat introduceerd." aen schap vindt de normale zegelver koop plaats, en worden alle binnen- en buitenlandse pakjes aanvaard. Bui tenlandse waarde- en verrekenzen- dingen worden daar echter niet be handeld. Giro- en spaarbankzaken worden er afgedaan, terwijl er ook de uitkeringen ingevolge de sociale wetten kunnen worden gedaan. De afdeling Haarlem van de r.k. landarbeidersbond „St. Deusdedit' zestig jaar. Op 4 januari 1901 start te de afdeling met twee en twintig leden. Beschermheilige was de H. Elisabeth. Haarlem heeft altijd een bijzondere plaats ingenomen in de landelijke agrarische organisatie van werknemers. Vanuit Haarlem begon in het begin van deze eeuw de vic torie In de strijd voor de belangen van de katholieke landarbeiders. Bo vendien is in Haarlem het hoofd kwartier van de landelijke Bond ge vestigd. De afdeling Haarlem is drie jaar ouder dan de landelijke Bond en hoewel zij niet de oudste afde ling is in den lande, heeft zij toch een groot aandeel gehad in de op richting van de landelijke bond en in de strijd tijdens die eerste jaren. De afdeling Haarlem van „St. Deusdedit" telt nu hondervierentwin tig leden. Voor het merendeel zijn dit werknemers in de sierteelt, bij de bloembollenkwekers. De „bollen- jongens" zijn altijd genoemd als de pioniers van de landarbeidersbond en in het bijzonder ook van de Haar lemse afdeling. Is Haarlem niet het centrum van de bloembollencultuur. Zij vormden de hechte groep, die in oorlog en crisis op de bres stond voor de belangen van de r.k. werk nemers in het landbouwbedrijf. De eerste jaren van de afdeling zijn bij zonder moeilijk geweest in de strijd, de belangen van de katholieke land arbeiders, siertelers, hoveniers en werknemers in de zuivel. Want hoe vreemd het ook moge klinken, voor de laatstgenoemden is „St. Deusde dit" ook de standsorganisatie. Con tact met de leden blijft erg moei lijk, ook al door de structuurveran deringen, waaraan de grote Bond K.A.B. op het ogenblik grote aandacht besteed. Bovendien vindt men dat de leden wat al te gemak kelijk denken over het belang van een eigen organisatie. Die vechtlust zoals in die begintijd, toen nog van de leden werd verlangd, dat ze zelf bouwden aan de organisatie en ze het riscio liepen ontslag te krijgen als ze lid werden van de.Bond, is eruit. De leden in Haarlem zijn wel „ech te" landbouwers, werkers uit „roe ping". „Was dat niet zo, dan zouden ze reeds in de industrie werkzaam zijn", vertelt een bestuurslid. „Er is veel bereikt in het verleden, maar we staan zowel maatschappelijk als op het gebied van de lonen, nog wel ten achter bij werknemers in de in dustrie. Zondag 15 januari gaan de r.k.lana- arbeiders in Haarlem feest vieren. Om half negen wordt er in de paters kerk aan de Nieuwe Groenmarkt een plechtige Hoogmis opgedragen. In gebouw Sint Bavo aan de Smede- straat is er 's middags van half drie tot vier uur een receptie en 's avonds een feestelijke toneelavond. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 HAARLEM, 6 jan. —.Voor het uit voeren van buitenschilderwerk aan tien woningen van de woningbouwver- eniginc „Onze Woning" aan de Zomer- kade, wórdt de raad gevraag een voorschot te verlenen van 2.4SU. ue kosten bedragen 6.830, maar de res terende kosten kunnen door uitvoering

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3