Burgemeester mr. Van Wal sum bespreekt opnieuw houding van Hoogovens Wereldcommunisme is een adelaar met twee koppen FASTO" GEISERS MEIJERS OMROEPERS ERIC DE NOORMAN KLEDiNGBAD 75 cent STAALBEDRIJF OP ROZENBURG G E L D DIT IS KIEDMAD: chemisch reinigen - eenvoudige opmaak - DIT IS KWALITEITSBEHANDELINGchemisch reinigen Paltex be handeling - ontvlekken - zorgvuldige opmaak - nacontrole - gratis halen en thuisbezorgen (U kunt goederen voor 'n kledingbad ZATERDAG 7 JANUARI 1961 PAGINA 6 ROTTERDAM, 5 jan. Vol komen in afwijking van de ge bruikelijke vorm waarin de Rot terdamse burgemeester tot nog toe zijn nieuwjaarsrede placht te gieten, heeft mr. G. E. van Wal- sum dit jaar in zijn rede zijn aan dacht welhaast geheel gespitst op het vraagstuk van het staal bedrijf op Rozenburg met de daarbij komende kwesties. SPORTAGENDA (Van een redacteur) Naarmate er meer tijd ver strijkt sinds het einde van de communistische topcon ferentie, die van 10 november tot 1 december in Moskou is gehou den, wordt het steeds duidelijker, dat de „monolitische eenheid van het socialistische kamp" meer dan ooit een mythe is ge worden. De communistische wereldbeweging zou men zich thans het best kunnen voorstel len als een adelaar met twee kop pen. Er is geen sprake van een verzoening tussen de ideologische standpunten van de Sovjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek. Men kan hoogstens spreken van een zeer hachelijk bestand. In de weken, die aan het beraad vooraf gingen, was er een zekere toena dering merkbaar. De artikelen in het Chinese partijblad „Rode Vlag" kwamen wat meer tege moet aan de Russische these van de „vreedzame coëxistentie". In het politieke handelen van Mos kou kreeg de onverzoenlijkheid, die de Chinezen meer aansprak, wat ruimer plaats. De geheime voorbesprekingen, waaraan vari Sovjetzijde o.a. Soeslov en Kozlov deelnamen, hadden tot een harte lijk soort verstandhouding geleid. Maar toen de officiële delegaties eenmaal in de Wintertuin van het Kremlin bij elkaar waren, schijnt er iets gebeurd te zijn, waardoor het oude Chinese vermoeden, dat revisionistische bevers de kracht van het socialistische kamp on dermijnden, opeens weer op leefde. tussen werk- en uitgaanskleding, tussen jurkje-voor-in-huis en geklede japon, tussen kleding die u elke dag draagt en kleding voor bijzondere ge legenheden. 't Eerste moet vlug klaar voor weinig geld; het tweede vergt extra tijd en bijzondere zorg. truitjes, vesten jumpers pantalons colberts japonnen v.a. costuums mantel- costuums regenkleding KWAUTEITS- BEHANDELIM6 4HJ Haarlem Tel 15474-18623 Beirekkingen gevraagd Beirekkingen aangeboden door u gebracht en gehaald. gelijk meegeven!) KIES HEI BESTE VOOR UW GOED: KIES SPANNEND STRIPVERHAAL voor de ieugd van 1? tot 15 iaar Er zijn 48 deelt|es verschenen De prijs per deel bedraagt (v/af deel 31) Verkrijgbaar in de boekhandel mmimiiiiiimimiiiimiimimimiimiii Woningruil Lessen iiiiimiiiiiimiiimmmiiiiimiiiiiimmii Te huur aangeb. Auto's, Motoren, Bromfietsen e.d. Pensions Diversen ?rS5£SMAN KOOPT en VERKOOPT!!! alle soorten meubilair, tapijten, noten of man. meubelen, antiek, por selein, kristal, koper of tin- werk naaimach. enz. enz. poelstraat 5. Tel. 10794 Haar lem. huiminiminimi Zaken en Huizen Meubelen, Huis raad en Kleding Van, de zijde van de Hoogovens was bestreden, dat Rotterdam ,,aan het lijn tje" zou zijn gehouden, een term, die door mr. Van Walsum was gebruikt bij zijn verklaring in de raad naar aan leiding van het rapport van de commis sie-Van Berkum over de vestiging van een staalbedrijf. Door toe te treden tot de Staalstudie- stichting, zei de burgemeester, zijn de Hoogovens gaan deelnemen aan het on derzoek naar de vraag of er in ons land plaats is voor een tweede hoog oven- en staalbedrijf en wel op Rozen burg. Aangenomen mag worden dat dit ook voor de Hoogovens de moge lijkheid inhield voor een bevestigende beantwoording van deze vraag. Immers wanneer voor de Hoogovens bij voor baat had vastgestaan, dat het ant woord negatief zou moeten zijn, had het geen zin gehad aan deze studie deel te nemen en zou het zelfs nauwelijks fatsoenlijk zijn geweest dit toch te doen. En hetzelfde geldt ook voor deel nemen aan het onderzoek onder leiding van prof. Van Berkum. dat ter hand genomen is nadat de Staalstudiestich- ting was vastgelopen. Wanneer m ener reeds bij voorbaat van overtuigd is dat dit niet het geval is begeeft men zich niet in zulk een onderzoek, tenzij bij wijze van tacti sche manoeuvre of omdat men de hoop heeft anderen te doen delen in de ver antwoordelijkheid voor een reeds ge vestigd negatief oordeel. Welnu, eerst door het vaststellen van de conclusies van het onderzoek van de commissie-Van Berkum is komen vast te staan, dat de Hoogovens al thans voor het tegenwoordige tot een negatieve beslissing waren gekomen en dat is pas op 9 december I960 alge meen bekend geworden. Dit betekent dat Rotterdam eerst omstreeks dat tijdstip aan de weet is gekomen, dat het wat Rozenburg be treft niet op de Hoogovens behoefde te rekenen. De gemeente Rotterdam heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat wanneer er op Rozenburg een hoog oven- en staalbedrijf zou komen, het uit een oogpunt van nationaal belang wenselijk zou zijn dat de Hoogovens daarbij in enigerlei vorm zouden wor den betrokken. En dit impliceerde dat niets definitiefs zou worden onderno men vóór de Hoogovens hun standpunt zouden hebben bepaald. Mr. Van Walsum zei verder te dur ven stellen, dat de Hoogovens zonder zichzelf geweld aan te doen of in ge wetensconflicten te geraken op een vee) vroeger tijdstip tot hun beslissing had den kunnen komen. De Hoogovens zul len toch niet willen ontkennen dat zij voor zichzelf allang tot de overtuiging waren gekomen dat een tweede hoog oven- en staalbedrijf naar hun oordeel noch in het belang van hun onderne ming, noch in dat van de nationale economie is? Is het dan zo onbegrij pelijk dat ik in dit verband de uitdruk king „aan het lijntje houden" heb ge bezigd? Voor ons, aldus mr. v. Walsum, valt de nadruk op het feit dat wij thans weten waar wij aan toe zijn. Dat blijkt ook uit mijn verklaring van 9 decem ber. Het besluit van de Hoogovens mo ge voor ons teleurstellend zijn, er is geen enkele reden hen hierover hard te vallen. Zij zijn vrij te beslissen naar de ene of naar de andere richting. In zijn verdere betoog zeide de bur gemeester: het is te hopen dat wij bij het onderzoek dat wij gaan instellen niet op de moeilijkheid zullen stuiten dat eventuele geïnteresseerden weer houden zullen worden door de weten schap, dat eer vesting op Rozenburg of participatie daarin de Hoogovens niet welgevallig zou zijn. Er is wel verondersteld dat de Hoog ovens dat aan in aanmerking komen de buitenlandse staalondernemingen zouden hebben doen blijken. Het is mij persoonlijk niet bekend of dat inder daad gebeurd is, ik heb daaromtrent althans geen informaties uit de eerste hand, maar het zou in ieder geval niet passen in de gedachtengang dat de Hoogovens aan Rotterdam niets in de weg willen leggen. Het zou bovendien niet juist zijn omdat het er op zou neerkomen, dat de Hoogovens niet slechts voor zichzelf maar ook nog voor anderen zouden beslissen. En met een beroep op het nationale belang zou dat met te rechtvaardigen zijn, omdat het laatste woord daarover niet aan de Hoogoven is. Wat het gevaar van het ontstaan van overcapaciteit op de Europese markt betreft, vroeg de burgemeester, wil men nu werkelijk dat we, terwijl an dere landen zich daar niets aan gele gen laten liggen, daar speciaal op gaan letten? Zolang de Kolen- en Staal-Ge- meenschap niet in staat is daartegen maatregelen te treffen zal men het aan de ondernemer moeten overlaten het Haarlem. EDO-Fortuna (VI.), TYBB -Voorburg, DIO-DOCOS, Renova-Kinheim, HFC- Quick (H), vriendschappe lijke wedstrijd. Hillegom. Hillegom-Westerkwartier. Noordwijk. SJC-Warmunda. Hoofddorp. ETO-St. Pancratius. Zandvoort. Zandvoortmeeuwen-QSC. Aerdenhout. THB-Onze Gezellen. Santpoort. Terrasvogels-Bloemendaal IJmuiden. Stormvogels-DFC. Velsen-Noord. WB-VVA. Heemskerk. ADO-Meervogels. Beverwijk. Beverwijk-Velsen. Castricum. Vitesse-West Frisia. risico, dat hij uit dezen hoofde loopt zelf af te wegen. En ik vraag alweer: waarom moet dit gevaar speciaal op dit ppnt in het oog worden gevat en niet op andere terreinen, waarvan ik als sprekend voorbeeld zou willen noe men de uitbreiding van de havenfaci liteiten? In de zaak van het staalbedrijf op Rozenburg heeft de regering zich tot dusver niet op het standpunt gesteld dat er geen plaats is voor een tweede staalbedrijf. Zij heeft integendeel een niet onwelwillende houding tegenover deze mogelijkheid aangenomen. Maar zij heeft de verwezenlijking van deze mogelijkheid primair gezien als een zaak van het particulier initiatief, in ieder geval als een zaak, die uit het be drijfsleven moet opkomen. Zou er een beroep op gelde lijke steun van de centrale overheid gedaan worden, dan stelt zij de eis, dat het plan deugdelijk en van voldoen de omvang moet zijn En wanneer in dat geval van buitenlandse deelneming sprake zou zijn, dan wenst zij deze tot een minderheidspositie beperkt te zien. Wordt het plan geheel door het be drijfsleven gefinancierd, dan zal de re gering het niets in de weg leggen, zelfs wanneer het geheel door buitenlanders zou worden gefinancierd. Zo kan men meen ik, het standpunt van de rege ring samenvatten en tot nu toe is niet gebleken, dat de regering daarbij niet zou kunnen steunen op een meerder heid in de volksvertegenwoordiging, zei de burgemeester, die opmerkte dat in dit kader zich de plaatselijke overheid dient te bewegen. Al zou het uiterst bedenkelijk zijn wanneer men een taak, die door een gemeente goed wordt vervuld naar de centrale overheid zou willen overbren gen enkel en alleen omdat de beteke nis daarvan op nationaal niveau ligt, toch kan men de vraag stellen of de regering, wanneer de vestiging van een tweede staalbedrijf als een nationaal belang wordt gezien, met volledige handhaving van haar uitgangspunt in deze zaak niet een wat actievere rol had kunnen spelen. Het lijkt mij, aldus mr. Van Walsum, dat dit niet onmogelijk was geweest. Wanneer de regering zich op het hoog ste niveau eerder en krachtiger in het overleg had gemengd, zou de gang van zaken wellicht anders hebben kunnen zijn. Voor een meer stimulerend en co- ordinerend optreden zou er naar alle waarschijnlijkheid wel ruimte zijn ge weest. Misschien is het de twinkeling van geestdrift geweest in de ogen van Khroesjtsjev, toen hq de gedachte op perde, dat de nieuwe president van de Verenigde Staten, John F. Kennedy, een „interlocuteur valable" zou kunnen zijn- Misschien is het de afschuw ge weest, waarmee de Russen spraken over de gevolgen van een derde wereld oorlog. Maar in ieder geval keerde de Chinese delegatie tijdens de conferentie integraal terug naar het extreem-onver zoenlijke standpunt, dat zij deze zomer hebben ingenomen. De Chinese president, Lioe Sjao-tsji, liet het aan de andere leden van zijn delegatie over dag in, dag uit vernieti gende kritiek te leveren op de talloze af wijkingen van de juiste doctrine, waar aan de Russen zich naar het oordeel van Peking hebben schuldig gemaakt. Vele westelijke afgevaardigden, die zichzelf geharde communisten waanden, hebben de rillingen over hun ruggen voelen lopen, toen zij hoorden met hoe veel nonchalance de Chinezen spra ken over de gevolgen van een totale atoomoorlog. De mannen uit China her haalden de sinistere stelling van Mao Tse-toeng, dat er na zulk een thermo- nucleaire ramp voldoende overtuigde „partijwerkers" zouden overblijven om eindelijk en zonder verder beletsel het communistische paradijs op aarde te vestigen. De Chinese afgevaardigden betwistten het theoretische en morele leiderschap van de Sovjet-Unie. Zij voe ren uit tegen de misvatting, dat het communisme elders in de wereld zon der toepassing van geweld aan de macht zou kunnen komen. Zij maakten de positie belachelijk, waarin zich op het ogenblik westelijke communistische partijen bevinden als die in Denemarken en Nederland. (De delegatie van de C.P.N. bestond uit Paul de Groot Joop Wolff, Tjalle Ja ger en Theun de Vries). Hoe willen deze partijen ooit langs parlementai re weg aan de macht komen, zo vroe gen de Chinezen spottend. Op dat punt moesten de delegatieleiders van Frankrijk (Thorez) en Italië (Pajet- ta, want Togliatti had zich laten ver ontschuldigen) tussenbeide komen om hun kleinere zusterpartijen tegen ver dere Chinese vernederingen te behoe den. Maar de Chinezen waren nog niet te vreden. Zij verweten de partijleiders uit Hongarije (Kadar) en Gomulka (Polen), dat zij in hun landen revisonistische methoden toepasten en dat zij veel te zachtzinnig omsprongen met hun bin nen- en buitenlandse vijanden. De woordvoerders van Peking lieten door schemeren, dat Khroesjtsjev naar hun mening eigenlijk geen haar beter was. Zij stelden de vraag, waarom de Sov jet-Unie een revisionistisch regime als dat in Indië en semi-fascistische regi mes als die in Egypte en Irak met eco nomische hulp overstroomt. Het Chinese optreden veroorzaakte een crisis op de conferentie. De begrote tijdsduur van de beraads lagingen werd ver overschreden. Presi dent Novotny van Tsjechoslowakije moest halsoverkop naar Praag vliegen om daar prins Norodom Sihanoek van Cambodja op passende wijze te ontvan gen. De voorbereidingen voor de jaar lijkse plenaire zitting van het centrale comité van de Russische communisti sche partij liepen in het honderd. De zit ting, die was bepaald op 13 december, moest worden uitgesteld tot januari. Ve le afgevaardigden, die hun thuisreis hadden geregeld met westelijke lucht vaartmaatschappijen, zegden hun boe kingen op. Er werd binnen de delegaties heftig gedebatteerd. Over het algemeen ging de sympathie van de „intellectuelen" sterker uit naar Peking dan die van de exponenten van de vakbeweging. Maar gaandeweg werd het duidelijk, dat alle Europese en westelijke partijen (met uitzondering van Albanië) min of meer het Russische standpunt beleden. De Aziatische partijen (met uitzondering van Noord-Vietnam) en enkele Latijns- Amerikaanse partijen (Argentinië, Ve nezuela, Colombië, Uruguay en Chili) steunden de Chinese inzichten. Niet al leen dreigde er een scheuring wat in de commlnistische beweging geen ongewoon verschijnsel is maar de scheuring dreigde zich te voltrekken langs de „colour bar", de rassenschei ding. Het is voornamelijk aan de bemoei ingen van de Poolse partijleider Gomulka toe te schrijven, dat de conferentie op dit punt niet in verwar ring is uiteengegaan. Lioe Sjao-tsji had zich al in een sociaal isolement terug getrokken. De Albanezen werden om hun steun aan Peking zo onbarmhartig door de Moskouhorigen gekapitteld, dat ook zij verdwenen. Gomulka heeft toen, klaarblijkelijk met steun van Moskou, een dramatisch beroep gedaan op de Chinese president om nu eindelijk zelf het woord te ne men, teneinde aldus een openlijke er kenning van tweespalt in het socialisti sche kamp te vermijden. Lioe Sjao-tsji heeft hij kunnen overhalen de Chinese inzichten nog eens op minder polemi sche toon toe te lichten. Khroesjtsjev verklaarde zich bereid het beraad voort te zetten. De 22ste november heeft Lioe een redevoering gehouden, die vier uur heeft geduurd. Hij verklaarde, dat hij agressie het blijvende kenmerk acht van het imperialisme. En zelfs als de imperialisten niet tot een rechtstreekse aanval op het socialistische kamp zouden overgaan, dan nog zouden zij, zoekend naar grondstoffen en afzet gebieden, verwikkeld raken in conflic ten, die net zo goed tot e<en derde wereldoorlog zouden leiden. Was het daarom niet beter het imperialisme van de aardbodem weg te vagen? Een wat subtieler argument van Lioe Sjao-tsji luidde aldus: Als de communisten zich al te veel gelegen laten liggen aan het behoud van de wereldvrede, dan zullen de imperialis ten, door telkens met conflicten te dreigen, politieke chantage kunnen plegen. De Russen van hun kant vroegen erkenning van het feit, dat de machts verhoudingen de wereld zich de laatste vijftien jaar grondig hebben gewijzigd. Het imperialisme kan niet meer op zijn eigen houtje uitmaken, of er ergens een oorlog zal komen of niet. De Russen noemden enkele ge vallen op, waarin het „socialistische kamp" de pogingen van imperialisti sche agressors om een plaatselijke oorlog te ontketenen hadden verijdeld. (Op dat lijstje i wam ook de volledig door Moskou geënscèneerde „Turkse bedreiging van Syrië" voor). Zij bleven vasthouden aan de uit spraak van het 21ste partijcongres: „Reeds vóór de volledige overwin ning van het socialisme op aarde en terwijl het kapitalisme zich in een deel van de wereld nog hand haaft, ontstaat er een reële mogelijk heid om de wereldoorlog uit het maatschappelijk leven te verban nen". Khroesjtsjev zelf droeg nog dit aforisme bij: „Vrede is de be trouwbare bondgenoot van het socia lisme, want de tijd werkt ten gunste van ons en niet van het kapitalisme", Hoe langdurig en hoe diepgaand de verdere beraadslagingen ook zijn ge weest, het is onmogelijk gebleken de beide standpunten te verzoenen. De conferentie is in een geweldige kater stemming geëindigd. Het langademige slotmanifest is een ongemakkelijke mélange ge worden van Chinese en Russi sche glossen. De afgevaardigden heb ben het niet eens aangedurfd over dit stuk een formele stemming te houden. Zij hebben er „kennis van genomen". Als blijk van ideologische rijping en ontwikkeling is het een beschamend document. Er staat geen enkele oor spronkelijke gedachte in. Zelfs de oude hiërarchische klaarheid ont breekt. De positie van Moskou als leider van het socialistische kamp is sterk verwaterd. Er staat nu, dat de Sovjet- Unie „algemeen wordt erkend als de voorhoede van de communistische wereldbeweging". Op zeker ogenblik duikt in de verklaring zelfs de rebelse zin op, dat „de communistische partij en van de Sovjet-Unie en China de grootste communistische partijen zijn". De persoonlijke tegenstellingen tenslotte zijn niet afgenomen door de griep van Khroesjtsjev, die hem ver hinderde de afscheidstournée van Lioe Sjao-tsji door Rusland en het afscheid van de Chinese delegatie mee te maken. Als de topconferentie in Moskou één ding duidelijk heeft gemaakt, dan is het wel dit, dat de communistische wereldbeweging niet meer, zoals ten tijde van Stalin, de pop is, waarop de dictator in het Kremlin naar hartelust zijn buiksprekersgaven kan oefenen. Stalin noemde de Comintern nog de „lawotsjka" of romnielwinkel. Thans gaat de communistische internationale een eigen leven leiden en Khroesj tsjev zal daar rekening mee moeten houden. U NAAKT VERSCHIL PALTHE OOK! PALTHE DOET BEIDE VOOR U! KREDIETEN VAN f 1800,- 9.90 1.25 1.75 2.75 incl. waterdicht 3.50 1.50 2.25 3.50 4.75 4.90 3%, op gunstige voorwaarden, zonder borg verkrijgbaar. AFLOSSING v.a. f. 25,- p. mnd. Wisselende wachttijd. Vraagt schrift. Inl. bij „BRABANTA" postbus 509 BREDA Verkoop uitsluitend via Uw installateur Plaatsing geschiedt a 16 cent per mm-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaus en aan de erkende boekhandelaren. Bewijsnummers van deze advertenties worden met verstrekt. IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIimilllUIIIIIIIIIIII JONGEMAN zoekt thuiswerk kan ook vrij aardig tekenen. Br. o. no. 6247. R.K. DAME middelb. leeftijd zag zich gaarne geplaatst per 1 maart in de huishouding in gezin van 1 tot 3 personen te Haarlem van 9 tot 4 of van 10 tot 5 uur. Kunnende ko ken, geen ruw werk. Br. no. 6230. B.z.a. R.K. DAME voor de HUISH. 51 j., intern, geen verzuimdagen, bescheiden zakgeld, g. refer. Br. o. no. W-9873, Adv. Bur. Alta, Pausdam, Utrecht. B.z.a. beschaafd R.K. MEIS JE, 19 jaar. Voor boekhandel of bibliotheek. Br. no. 6254. B.z.a. LEERLING Br. o. no. 6265. KAPPER. iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimi In doktersgezin met 2 kleine kinderen NET MEISJE gevr. van 8.30 tot 17 uur. Mevr. Vis, Kleine Houtweg 97. Telefoon 14305. Net zelfst. MEISJE gevraagd niet beneden 20 jr., lx maal tijd per dag, goed loon. Me vrouw Koelemij, Zijlweg 159 Haarlem. Gevr. in klein gezin JONG MEISJE voor lichte huishou delijke werkzaamheden, 4 hele of halve dagen per w. Beethovenlaan 7, Heemstede. Tel. 34377. VERKOOPSTER gevraagd in damesstoffenzaak (voor nu of later) gezellige en beschaafde werkkring. Br. no. 6248. Gevr. net zelfst. DAGMEIS JE. Hoog loon. Aanmelden bij mevr. Nelis, Zandvoorterweg 56. Aerdenhout, tel. 02500 41248 tussen 7 en 8 uur. Bekend automobielbedrijf vr. AUTOMOBIELMONTEUR. Br. o. no. 6245. MEISJE gevr. van 9 tot 5 u. Telefoon 13032. BANKETBAKKER of KOK gevr. voor automatiek. Br. o. no. 6250. In klein gezin met dochtertje v. 8 j. zoeken wij voor intern, een GEZELLIGE HUISGENO TE in staat de gehele huish. op zich te nemen. Zijlweg 111, tel. 17877. Banketbakkerij-Kokerij Mai- son Denijs, Bloemendaalsew. 101, Bloemendaal. Telefoon 54304 vraagt LOOPJONGEN. Salaris f 30 per week. Banketbakkerij-Kokerij, Mai- son Denijs, Bloemendaalsew. 101, Bloemendaal, tel. 54304, vraagt bekwaam 1ste BED. Bij gebleken geschiktheid volgt aanstelling als chef. NET R.K. MEISJE gevr. ma. en vr. lft. 18 tot 25 jaar. Me vrouw de Groot, Gerrit van Heesstraat 16, tel. 5£112. N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt MACHINE- STIKSTERS. Stukloon. Hoog loon. FLINKE MEISJES en gehuw de dames gevraagd voor alle afdelingen. Ook voor gedeel telijke dagtaak. Aanmelden: Eerste Haarl. Stoomwasserij N.V., Kampersingel 56, Haar lem. De Kijkgrijp te Hillegom vr. voor direct een le WINKEL BEDIENDE en een MAGA ZIJNBEDIENDE, goed loon (inpons bedrijf is de 5-daagse werkweek ingevoerd). Aanm. bij P. J. Mathot, Hoofdstraat 102-104, Hillegom. Gevr. LEERLING VERKOOP STER en WERKSTER, voor 3 hele of 6 halve dagen. Hulshof, huish. artikelen - Binnenweg 157, Heemstede. Gevr. BEKWAAM EERSTE BEDIENDE, tevens BEKWA ME TWEEDE BEDIENDE. Banketbakkerij Tummers Binnenweg 133, Heemstede - Telefoon 38158. PALTHE MEISJE gevr. voor de dag in gezin met schoolgaande kin deren. Zaterdag tot 12 uur. Mevr. Randag, Mollaan 5 Bloemendaal. Tel. 50166. L'abeHle, Wagenweg 22, vr. NAAISTER. Flinke R.K. HULP IN DE HUISHOUDING gevr. niet ben. 18 jaar. Loon f 37.50 p. w. netto. Wagenweg 22 Haarlem. Van Duren's Corsettenmaga- zijnen vragen VERKOOP STER, liefst met het vak be kend. Aanm. Grote Houtstr. 10. I Van Duren's Corsettenmaga- zijnen vragen WERKSTER. Aanm. Grote Houtstraat 10. Banketbakkerij J. M. Draais- ma, Binnenweg 82. vraagt voor zo spoedig mogelijk een beschaafde WINKELJUFFR. liefst met het vak bekend. Telefoon 38424. NET DAGMEISJE of WERK STER gevr. gezellige omgev. Goed loon. Mevr. Hesseling - Chrysanthemumlaan 3 Heem stede. Tel. 36486. BAKKERSBEDIENDE gevr. in- of extern. Voor goede kracht, prima loon. Bakkerij van Hensbergen, Zeestraat 7 - Noordwijkerhout. Tel. 263. ALBERT HEIJN zoekt voor haar filialen te Haarlem en omgeving een CHAUFFEUR BESTELLER, 25-35 jaar. Ge gadigden dienen goed met klanten te kunnen omgaan en goed te kunnen rekenen. Wij bieden u plaats in een pretti ge omgeving en gunstige arbeidsvoorwaarden, zoals een verkorte werkweek, be drijfskleding in bruikleen en vergoeding van eventuele reiskosten. Schriftelijke solli citaties te richten aan de ai- deling Personeelszaken i ma len, Westzijde 26, Zaandam. Aangeb. hoge ENG. KINDER WAGEN, wit, matrasje en wagennet. Tel. 02550-8162. GEGALV. GOLFPLATEN nw. doch iets wit uitgeslagen af meting 183 x 68 cm f 6.25 fr. huis. G. Molenaar, Haariem- merliede. Tel. 02504-203. Koopt Uw ACCU bij de elec- tra-specialist: niet duurder doch wel betere serviceGra tis montage en controle in stallatie. Doelstraat 8. Telef. 17828. Besch. J. MEISJE gevr. ter opleiding herenmode. Fa. A. Prinsen v.h. C. F. Henny, Gr. Houtstraat 80. HUISHOUDELIJKE HULP voor maandagochtend. Mevr. Kimman, Zijlweg 60. Gevr. wegens het huwelijk van het tegenwoordige een FLINK MEISJE voor hele da gen in klein gezin. Mevrouw Mulder, Meindert Hobbema- straat 9, Heemstede. WERKSTER gevr. voor enige ochtenden f 1.50 per uur. Narcissenlaan 18, Heemstede. Tel. 36376, FLINKE WERKSTER gevr. Planetenplein 26, Haarlem. LEERLING KAPSTER geVr. Br. o. no. 6275 of tel. 51676. NETTE MEISJES gevr. voor inpakwerk. Aanm. Prins Bis- kwieworks. Lange Wijngaard straat 18, Haarlem. Wordt gevr. een ongehuwde HULP I. D. HUISHOUDING voor één dag in de week. Liefst woensdags van 9 tot 5 uur. v.g.g.v. Aanmelden: Mevr. Schade, Staten Bol werk 5, Haarlem. Gevr. flink R.K. DAGMEISJE niet beneden 16 jaar van 9 tot 12.30 uur v.g.g.v. of flinke R.K. werkster, 2 3 dagen p.w. van 9 tot 4 uur v.g.g.v. Aanmelden tussen 6.30 en 7.30 uur. Houtplein 13, Haarlem - Telefoon 10386. R.K. WERKSTER gevr. voor ma. en vr. Aanmelden 's av. na 7 uur. Van Aubel, Dreef 36 Haarlem. Wegens huwelijk der tegen woordige voor direct gevr. beschaafde eerste KAP STER. J. H. van der Linden, Terrasweg 63, tel. 8057, Sant poort. APARTE BANKSTELLEN van fabrikant, die als model gediend hebben f 550, f 695, f 750, f 875, f 995. Gebogen modellen, losse kussens. Te vens 2 damesfauteuils f 125 per stuk. Te zien alleen za terdag, zondag tot en met donderdag de gehele dag, ook 's-avonds, Villa Slamat Da- tang, Nieuwe Parklaan 115. 's-Gravenhage, Telefoon 070 55.16.80. u' WONINGRUIL, 3 k. flat Delf tl. riant bl. vrij uitz. v. gr .vrije woning Haarlem-N. Br. o. no. 6244. Mevr. v. Ginneken, Zwartew. 12, Aerdenhout vraagt WERKSTER voor enkele da gen p.w. Tel. 40671. Aangeboden te Eindhoven: vrije woning, bev. 2 kamers, grote keuken, kelder en op kamer met douche, 3 slaap kamers, overloop met vaste wastafel, schuur. Huur f 61.80 per maand. Gevraagd te Haarlem of om geving: Woning geschikt voor 4 personen. Eventueel wordt in de verhuiskosten tege moetgekomen. Br. no. 6234. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiii Te huur gevraagd Gevr. HULP IN DE HUISH. voor 2 ochtenden in de week. Javalaan 20a, Heemstede, tel. 37903. PHILIPS TELEVISIE. Op zeer gemakkelijke financierings- voorwaarden. DE BLOCK, tel. 11470-54282. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiifi Zo spoedig mogelijk gevr. een flink zelfst. DAGMEISJE v.g.g.v. lief voor kinderen. Meerdere hulp aanwezig. Herfstlaan 20, Heemstede Telefoon 38517. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiin Te koop aangeb. BIJLES U.L.O. en H.B.S. Tel. 56870. TIEN RIJLESSEN voor f 47.50 erkende bondsautorij school ,,het Spaarne", Bakkerstraat 43, tel. 14931. Te huur gevraagd OPSLAG TERREINTJE - PAKHUIS of GARAGE. Br. no. 6259. HOUTEN SCHUUR, 400 m3 inh., voor de sloop. Te bevr. P. Langeveld Zonen Noor.' der Leidsevaart 17, Hillegom. STENOLERARES (Staatsdi- ploma) geeft st. Ned. en st. mod. talen. L. Filet, Badhuis straat 34 rood. Tel. 21648. Z.g.a.n. HETELUCHTKACH. wegens aansch. oliestook f 65. Kinderhuissingel 20. Aangeboden voor jonge vr. of dame, gem. of gestoff. WOONR. Haarlem-Noord. Br. o. no. 6253. AUTORIJLES? Rijschool Suc ces, Kinheimweg 7, Bloemen daal, tel. 56207. C.v. f 126- Dintzaagmachine compleet f 250, Kampervest 5, tel. 15405. BOEKHOUDLES, PRIVÉLES f 20 p. m. N. J. Th. Schmidt, Jansweg 42, tel. 20820, b.g.g. 14506. Pr. KINDERWAGENS, vanaf f 45. K. led. f 15. Box m. vl. f 20. B. Comm. f 40. Aanzet- stoel f 10. Wieg f 20 Wan_ delwagen f 17.50. Twijnderslaan 17. Mooie mod. ZIT-SLAAPKA- MER m. oliestook ap. was- gel. z.g. gesch. v. student. Louis Couperusstr. 9, Haar lem. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Volg onze nieuwe cursus: GRONDIG NAAIEN EN KNIPPEN; kmppatrn. maat ..Erkama", Grote Houtstraat 3 rd. ingang Spekstraat Haar lem- Tel. 15796. Ook voor een zeer grote bloempot naar de speciaal zaak: BEUNDER'S TUINAR- TïKELEN. Tel. 18920, Koning straat 34. Neemt PIANOLESSEN bij O. Wenting, Bosboom Toussaint- laan 9, Heemstede. CENTRIFUGES, v.a f 2 PW Biock, Schoterweg 44, tel. tel 1147^anni0 Schaftstraat 37 RENAULT 4 1954 motor 100% geen olie f 1250.na 6 uur. Wevers, Herensingel 5a ra. ADEMHALING. Lessen in juiste techniek. Ontspannings therapie. Puck v. Waveren - Inslaan 3, Heemstede. Inlich- zaterdags van 1-2 tel. odd7d. Illllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een v^i;gy,tomatische Zwit serse BUSCH BREIMACHINE voor iedereen! Vraagt folder ?Lg 7S"ïroefles bü u thuis- 57259 ljlstraat 18- Telefoon VERHUREN ZONDER CHAUFFEUR van mooie, bedrijfsze zonder tomobielen. Verhuren zonder chauffeur. Speciaal terfaf op lange termijn. V.W., Chevro- MEUERVsaUGARAGEBEDRIJF, TelP025^631® HeemStedS Ï^*°0P- Verkoop, ruilen huurkoop. Radio's, bandre- ïdeïs' Pick-ups, grammo foonplaten, T.V. enz. Onder -v- d* Mile, Am sterdamstraat 20. Tel. 17601. Gemeub. ZIT-SLAAPKAMER met pension aangeb. Plata- nenlaan 55, Bloe.mendaal. EERSTE HAARL. DAFR1J. SCHOOL. A. de Boer, Nw. Kerksplein 4, tel. 16655. VOLL. PENSION gevr. door R.K. Jongeman, 23 jaar, liefst centr. Br. o. no. 6269. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOLKSWAGENVERHUUR '60 f 15 per dag 200 km A. de Boer, Nw. Kerksplein 4-6, tel. 16655. EEN NIEUWE BROMFIETS f 50.-— goedkoper tot 15 januari. Berini va. f 519. Wij hebben nog enige Bata- vusbromfietsen, welke tegen ?eni_A voordelige prijs ver kocht worden. Fa. E. de Graaff Koninginneweg 44- 48. Tel. 13609. Voor TECHNISCHE FOTO'S foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6. Tel. 20095. HOUT, TRIPLEX, BOARDS, °P maat gezaagd en ge schaafd. Ab van Roode, Schalkwij kerstraat 50, t.o. Coöp. Tel. 21743. Ook zater dagmiddags geopend. Van SPIRAAL TOT WEN- TELBED. Beter dan goedko pe nieuwe, Tamarindestraat 6 tel. 56276. Dagelijks verse EIEREN. Nu Jonge hennen kopen. Wij hebben voor u de allerbeste. Ook aan en tegen de leg. Hoenderpark de Vries Schalkwijkerweg 130. leief. 18203. VOLKSWAGENVERHUUR Uuxe en Busjes model 1960. Taxi 13.000. Plein 33. H'lem. Schilder-wit en behangwerk wintertarief. Nieuwe collec tie staalboeken ter inzage, ca. 1500 soorten. Tevens verkoop van alle soorten verf en be hang in onze nieuwe zaak. PRINS, v. Marumstraat 32. AUTOVERHUURBEDRIJF DE GROOT Roerdompstr. 81. Tel. 56471 Timorstraat 163 Speciaal werkdagen-tarief En 100% service. UNDERWOOD SCHRIJFMA. CHINES f 65. Van Zeggelen- plein 129. Tel. 16779. ONDERAANNEMER van metselwerk kan weer op drachten aanvaarden. Telef. 53509. VERHUUR z. CHAUFFEUR Volkswagen, Opeis Rekord Garage v .d. Klooster, Frans Halsstraat 33, Tel. 55799. CENTRIFUGES, v.a. f 2 p.W. de Block, Schoterweg 44, tel. 54282 - Hannie Schaftstraat 37 tel. 11470 Voor eigen bewoning nabij Utrecht te koop MODERN HOEKHUIS, bev.: grote woonkamer annex keu ken- woonkamer, 4 slaapka mers, badkamer geïnstail., zolder. Koopsom f 22.000 Hypotheek beschikbaar (vrije vestiging toegestaan). Brie ven no. Y-9875 Adv. Bur. Al ta, Pausdam, Utrecht. De nieuwste OPELS 1959. Verhuur zonder chauff. Gara ge Krijnen, Nw. Kerksplein 12. Tel. 10041. MODEL JAPON NAAK MAAT in 24 uur van af f 8,50. Maison Tiny, Paul Kru- gerstraat 30 ook voor veran- derwerk. VERHUUR GESLOTEN BE STEL AUTO'S ook per 3 uur. Nieuwe luxe volkswagens Hopman, Kruisweg 40, Haar lem. Tel. 12448. MULLER v.d. LANDE verhuizers, emigr. emballeurs, expediteurs, levering kisten# inboedelbewaring - Nieuwe Raamstr. 6, tel. 11423-18656. TAUNUS en V.W. VERHUUR f 15 per dag. All risk verz., De Roo, Bataviastraat 16, tel. 61739. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ontruimd te aanvaarden, nw. gebouwde MIDDENSTANDS WONING, bev., grote Eng., kamer hal, keuken, 4 slaap kamers, hadkamer, balcon, zolder en stenen schuur. Gel. Vergierdenweg 242, Haarlem. Bevr.: W. J. Nagtegaal, Pr. Mauritslaan 95, Overveen, tel. 60255. SCHRIJFMACHINES HUREN, f 12.50 per mnd. voor langere termijn spec. tar. Dijkstra Kantoormachineverhuurinr. - Van Nesstraat 35 Tel. 62383 - Haarlem. R.K. MEISJE, 25 jaar, zoekt leuke vriendin. Br. no. 6268. PHILIPS TV 43 cm z.g.a.n. van f 995 voor f 350 met gar. Wegens aanschaff. gr. beeld Sumatrastraat 28, Haarlem- Noord. Te koop LEEG HUIS te Heemstede vestigingsver gunning vereist, koopsom f 15000. Br. no. 6281. Div. soorten Vilt. SOLDEER" PASTA en vloeibare PAKk* Haarl. DrijfriemenfabrieK» Spaarne 18, tel. 11797.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6