LAATSTE BEROEP DE Weer GAULLE VOOR: veen nieuws inzake onderhandelingen met FLN VAN A Vrij ZWITSERLAND De fout van de politieke staking w N H A Igerije-referendum begonnen „Ja", of ik ga commentaar Huisartsen over contraceptie NVV ouderwets- socialistisch Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart ziek PAGINA JANUARI 1961 ZATERDAG (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 7 jan. Sinds giste- ren is de stemming over het door generaal De Gaulle georganiseer de referendum (zelfbeschikkings recht voor Algerije en de, in af wachting, op het „Algerijns Alge rije" gerichte „voorlopige instel lingen") gaande in Algerije, waar de verspreid op het land levende bevolking reeds haar stem heeft Uitgebracht. Vandaag zijn er de BUITENLANDSE grotere centra in het achterland aan de beurt en morgen heeft het zijn stem uitbrengen er plaats in de grote steden. Morgen is het eveneens stemdag voor de rond 27 miljoen stemgerechtigden in het moederland, tot wie de Fran se president, generaal De Gaulle, gistermiddag via radio en tele visie zich voor de derde en laat ste maal heeft gericht met een kort maar bijzonder indringend en bijzonder persoonlijk beroep. Machtsbevestiging Raadselachtig Gezondheidsbron door sneeuw en zon. Nu één der voordeligste Brabantse jeugd viert Driekoningen Tachtig jaar carnaval Nieuwe K.R.O.-revue Casanova houdt woord Amerika's beste kippenbraadster oor 2fst O'S ten SN- ko- at 6 erk v lec- ca. oop be- van op- :lef. ).w. tel. 37 Att af ru- ,an- jrs, ;en. iwe Sbk, "'ere ;tra n3 - ekt 58. ïH' MK- Vs ek» De Gaulle zal bij het referendum dat morgen in Frankrijk wordt gehou den wel een meerderheid krijgen. Maar de Franse president heeft in ztin nieuwjaarsboodschap gezegd, dat bij geen genoegen zal nemen met een kleine meerderheid. Hij eist een krach tig „Ja Een onbevredigend antwoord op de vraag of men zijn plan voor Al- gerije goedkeurt, zou door de Gaulle opgevat worden als een afkeuring vari zijn beleid. Hij zou zijn taak dan niet langer kunnen vervullen, zo verklaar de hij op oudejaarsavond. De Gaulle heeft de Fransen dus een ultimatum gesteld. In zijn rede van 20 december heeft de president nog eens gezegd, wat de inzet is van de volksstemming van morgen. „Het Franse volk zal op 8 januari moeten zeggen aldus de Gaulle, „of het mijn voorstel goed keurt de Algerijnen, na het tot stand komen van de vrede, zelf over hun lot te laten beslissen" De Gaulle vraagt een principiële uitspraak over de kwestie van de „autodétermina- tion de zelfbeschikking. Het denk- Sbeeld de Algr- rijnen zelf te la ten zeggen, wat de toekomstige KRONIEK status van hun gebied zou moe ten zijn. is door de Gaulle voor het eerst gelanceerd op 16 september 1959. Later heeft het Franse staatshoofd dit idee uitge werkt. Hij heeft intussen ook duidelijk gemaakt naar welk van de drie mo gelijkheden die de Algerijnen geboden worden zijn persoonlijke voorkeur uit gaat. De Algerijnen zullen te zijner tijd kunnen kiezen tussen volledige afscheiding van Frankrijk, volledige Frans-Algerijnse samensmelting, of de stichting van een autonoom Algerije dat nauw met Fr#nkrijk verbonden zou blijven. De Gaulle ziet slechts in de laatsgenoemde oplossing. 'J is zowel tegen secessie als tegen 'nlegratie. Je Gaulle bij het referendum 'T J^orgen een overwinning behaalt. Zal hij reeds een begin maken met at verlenen van autonomie aan Alge- r'je. Vervolgens zal hij voorbereidin gen treffen voor de Algerijnse vólks- lemming over de gewenste staatkun- 'Se structuur ,e Politieke leiders die de Fransen N aa^'e weken hebben aangespoord m e>en Ie stemmen vormen een Verf| w.aarJig gezelschap. Zij kunnen tis I Worden in twee extremis- h I I"" Hr°ePen. Die twee groepen Rn tegengestelde bedoelingen met Ur' ®dvies. De communisten en som Ij1'®e radicalen en socialisten willen .e mulle met een afkeuring van j )eleid dwingen tot rechtsstreekse uu ernandelingen met het F.L.N., het gerijnse Nationale Bevrijdingsfront, if willen dat Frankrijk Algerije vol et ig prijs geeft. De „ultra s" daaren tegen beogen met hun „Non" een Béne Frangaise Zij vinden, dat c e pr< sir ent te ver is gegaan met zijn consess.es aan het Algerijnse natio nalisme. Zij schijnen niet te besef ten dat zij strijden voor een verloren zaak. Vooral sinds de jongste onlus ten in Algerije is het duidelijk, dat de idee van de integratie niet levensvat baar is. In Algerije zelf is het referendum gisteren al begonnen, en het wordt vandaag en morgen voortgezet. Hier heeft het F.L.N. de bevolking aange spoord zich van stemmen te onthou den, terwijl reactionaire leiders van de „colons geadviseerd hebben een negatieve stem uit te brengen. Ook bier wordt de Gaulle dus door twee elkaar vijandig gezinde extremistische groepen tegengewerkt. Het is voor het Franse moederland. Algerije en de vrije wereld te hopen, dat de Gaulle een duidelijke overwin ning behaalt bij het referendum. Het alternatief van een krachtig „Ja is een nieuwe Franse politieke crisis, die gemakkelijk in een burgeroorlog zou hunnen ontaarden. Het gaat in werkelijkheid, aldus De Gaulle, niet slechts om het recht op zelf beschikking voor de Algerijnse bevolkin gen, maar evenzeer om Frankrijks ei gen lot. Dit is namelijk „de plechtige gelegenheid voor de Franse natie om hetzij haar eensgezindheid te bewijzen, hetzjj haar evrdeeldheid ten toon te stellen." Het land dient te beseffen dat het in het laatste geval linea recta op de chaos en het verval afstevent. Men vraagt zich natuurlijk af of en In welke zin deze laatste opwekking van president De Gaulle van invloed zou Kunnen zijn op degenen, die nog twijfel den tussen „ja", „neen" en onthouding, ■juist in afwachting van eventueel meer licht dat generaal De Gaulle alsnog over zijn vry duister geachte verdere bedoelingen zou kunnen laten schiinen. Dit meerdere licht dan hadden vele" kie zers, zij het niet altijd dezelfde gaarne gehad in twee punten. _Fet,fne betreft „onderhandelingen TaL,de.Af°orl°Pige Algerijnse rege ring Van menige „gemiddelde D"an5man hebben wij in de afgelo pen dagen kunnen vernemen dat. in dien generaal De Gaulle de vraag van het referendum had laten luiden: „onderhandelen met het F.L.N. of niet", of indien hjj althans onomwon den te verstaan had gegeven dat hij inderdaad via onderhandelingen naar een akkoord met het F.L.N. zou stre ven, 80 zo niet 90 procent ja-stemmen hem bij voorbaat verzekerd zouden zijn geweest. Voor wat dit punt be treft is er evenwel niet meer losgeko men dan de vage verklaring over het „nastreven in de kortst mogelijke tijd van een vreedzame confrontatie van alle stromingen voor de vrije uitoefe ning van de zelfbeschikking." DEN HAAG 6 jan Naeenoes- ni Ie (99 pet.) huisartsen, die hebhen mee- gewerkf aan een enonête van de ..Stich ting Bevolkingsbeleid", achten het van belang, dat de patiënten zich met kwes ties op sexueel gebied, zoals de con traceptie (voorkoming van zwanger schap), tot hun huisdokter kunnen wen den; 93 pet. van de geënauêteerde art sen acht voorlichting over contracep tie een noodzakelijk onderdeel van de medische hulp. Algehele of periodieke onthouding ter voorkoming van zwan gerschap wordt door 19 pet. van de "eencmeteerde a-tSPn als de enig aan vaardbare methode beschouwd. Van de antwoordende huisartsen is 35.1 pet. neder'ands hervormd. 15.2 pet. rooms- katholiek. 8 Pet gereformeerd en 29 net. buitenkerkelijk. p>e anderen beho ren tot kleinere kerkgenootschappen. Aan de wor-a meegewerkt door 180 van de 15o0 Nederlandse huis- ertsen. d'e een enrmêtefonnulier kregen toegezonden. De artsen aan wie een for mulier weed gezonden waren geselec teerd uit de naamlijst van hel genees kundig jaarboek waarin telkens de eerste van elke drie achter elkaar ver- melde namen werd uitgekozen voor toe- zendig van een formulier. Tot de 19 pet. der artsen, die al leen de algehele of periodieke ont houding aanvaardbaar achtten, be hoorden 90 pet. der katholieke art sen, 11 pet -der gereformeerde art sen en 5,3 pet. der artsen van een andere gezindte. Van de katholieke artsen antwoord- dl ^4P.u«Qmei "n,een" op de vraag, of zij alleen de algehele of periodie ke onthouding aanvaardbaar achtten. Er waren, zo wordt in het verslag van de enquete nader cedefinieerd. commentaren van katholieke artsen, die „ja antwoordden, maar er b v bij schreven; „voorlopig ja"; „ja, nog wel' ..tot nog toe wel"; „P.O. is zeer moeilijk in de praktijk, af gezien nog van het resultaat betr. de progenituur Het enquête-verslag trekt hieruit enige conclusies, die het als volgt voorzichtig formuleert: „Overziet men deze gegevens, dan zou men er uit kunnen opmaken, dat een aantal katholieke artsen zich m een over gangsstadium bevindt en dat in katho lieke kring een zeker onbehagen heerst m.b.t. tot de officiële moraal" (Dit onderwerp lijkt bij uitstek te behoren tot die vraagstukken, waarop men de bekende uitlating van mgr. Van Dodewaard, voorkomend m zijn rede voor de St.-Adelbertvereniging, van toepassing kan achten. Hij d ar, zoals men zich zal herinneren verstaan, dat de theologie een va.\is',°p.htf JL bied waarvan men zich slechfsn.A™ terecht een oordeel kan aan g wanneer men ter zake deskundig is. aarzelingen, die hier blijkbaar bij ee aantal katholieke artsen leven, m°9e voor de theoloog, in het bijzonder i - de moraal-theoloog, een teken zyn va de noodzaak om de vaststaande rnoroa der Kerk meer leefbaar te maken. L)u is een zaak, die de aandacht zeer waar a is. Red.). Uit de resultaten van de enmiéte blijk' verder, dat 87 pet. van de artsen hun kennis, die op de universiteit werd op- ontlenen aan eigen studie en niet aan kennis, die op de universitiet werd op gedaan. 95 pet. van de geënquêteerde artsen acht onderwijs in deze materie aan de universiteiten van belang. De „Stichting Bevolkingsbeleid" hield de enouète. omdat zii voor het bevolkings beleid de geboorteregeling (en dus de methoden ter voorkoming van zwan gerschap) van wezenlijke betekenis vindt. Zi.1 ging er voorts van uit dat op dit terrein een belangrijke taak op de huisartsen rust en dat op dit gebied nog veel onkunde, misverstand en voor oordeel heersen. Het andere punt betreft de toekomsti ge garanties voor de Europese minder heid in Algerije. Eerder had De Gaulle reeds met kracht verzekerd dat deze garanties in ieder geval een volstrekt gebod waren nadere precisering over de aard ervan is evenwel uitgebleven. Niet temin is waarschijnlijk wel het grote merendeel van de Franse politici en po litieke schrijvers ertoe gekomen deze garanties te zien als de enige werke.y ke moeilijkheid, die een vredessluiting met het F.L.N. en de erkenning van een onafhankelijk Algerije in de weg staan. Reden te meer, zo doen zij opmerken, om juist daarover het F.L.N. en de voorlopige Algerijnse regering in recht streekse onderhandelingen aan de tand te voelen. Een ander aspect van De Gaulle's laatste toespraak is, z°a's wel uit de boven geciteerde tekst,^blijkt, de hoogst persoonlijke toon die hij erin heeft -.on geslagen. Het lijkt koren op de molen van al degenen, die, zoals de commu nistische partij en Depreux' en Mendes France's P.S.IL (Partie Socialiste ITni- fiée), geageerd hebben voor het neen, mede op grond van het argument dat met het referendum generaal De Gaulle niet op de laatste plaats de bevestiging nastreeft van zijn eigen persoonlijke macht: het referendum zou een Napole ontisch plebisciet zon. Maar daar staat tegenover dat meni ge Fransman ten slotte niet blind is voor het feit dat De Gaulle's autocratie althans een „liberale" autocratie is. Voorzichtig resumerend kan men stel- len dat De Gauile ongetwijfeld erg veel zegt ais nij proclameert: „Alles is een voudig en helder!" Maar hjj zal met zijn laatste toespraak zijn kansen niet hebben verslechterd. De vrij algemeen gestelde prognose blijft luiden: een vrij ruime meerderheid van ja-stemmers en waarschijnlijk niet zo heel veel meer onthoudingen dan bij het grondwetrefe rendum van het najaar 1958 het geval was. Over de deelname aan het -efe- rendum door de Muzelmanse bevolking op de eerste stemdag, gisteren dus, in Algerije tonen de autoriteiten in Algiers zich tevreden: tegen de 70 procent der kiezers zou zijn opgekomen, hetgeen slechts ongeveer één procent minder is dan in 1958. Zoals reeds bericht had het leger dringend consigne gekregen van Parijs, alles in het werk te stellen om de Muzelmanse kiezers te doen stemmen en om ze per lege vrachtwagens naar de stemlokalen te vervoeren. Eveneens De vriend van mijn zoon heet John. John nu heeft de leeftijd bereikt dat hem toegang kan worden ver leend tot de kleuterschool. Gisteren kwam hij even langs. „Ik ga naar school zei hij niet zonder trots tegen mijn zoon „En jij dan?" „Ik niet," antwoordde mijn nage slacht ietwat overdonderd. Maar John is au fond een gevoelig manneke en hij riep dus troostend: „Dan heb jij een dag vrij. „Ja," zei mijn zoon stralend als viel hem een groot geluk ten deel. (Advertentie) had het leger consignes gekregen en het moet in diverse sectoren op ernstig be zwaar van de bevelvoerende officieren ziin gestuit om krachtig propaganda te voeren voor het „ja." Dit is zeker merkwaardig en het zal wel de nodige controverse uitlokken. Berichtgeving uit Algerije gewaagt er eveneens van dat hier en daar T.L.N.- agenten een aanvullend consigne zouden hebben uitgegeven op het algemeen con signe door de voorlopige regering begin deze week verstrekt om de referendum- Mmaskerade" te boycotten. Dit aanvul lend consigne zou luiden, dat, wie wer kelijk geens kans ziet, van de stembus weg te blijven, dan liever een ja-stem moet uitbrengen dan een neen-stem. In dien het waar is is het nogal raadsel achtig. DEN HAAG, 7 jan. De voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart uit Amsterdam, is gistermiddag na afloop van de in het gebouw van de S.E.R. gehouden nieuwjaarsreceptie voor het bedrijfsleven, onwel geworden. Prof. Verrjjn Stuart is in de loop van de middag voor onderzoek in het zieken huis „Bronovo" in Den Haag op genomen. De voorzitter van de S.E.R. heeft gistermorgen in de eerste openbare vergadering van de raad in 1961 zijn nieuwjaarsrede uitgesproken. Prof. Verrijn Stuart heeft daarbij meer dan een uur staande het woord gevoerd en daarna met de plaatsvervangende voorzitters van de S.E.R., dr. ir. F. Q. den Hollander en drs. D. Roe mers, en de algemeen secretaris van S.E.R., drs. Hub. L. Jansen, ge- Inlichtingen: alle reisbureaus en het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11 - Amsterdam, Tel. 222033 de durende bijna gerecipieerd. anderhalf uur staande (Van - (Van een medewerker) anneer er in een naburig land politieke moeilijkheden bestaan van binnenlandse aard. doen we het allerverstandigst ons tot toezien te beperken. Een beoordelen dient tot doel te hebben daaruit lering te trekken voor de eigen houding in het eigen land. In deze zin hadden we ai een be schouwing in de pen, toen we gisteren over de radio het bericht vernamen, dat het verbondsbestuur van het NVV heeft besloten aan het Belgische so cialistische vakverbond een renteloze lening te verstrekken van ƒ500.000.—. In zo'n geval krijgt een Nederlandse voorlichting" over een Belgische aan gelegenheid wel een heel typisch ac cent. Een zo royale steun kan niet meer of minder betekenen dan dat het NVV zich achter de Belgische stakers plaatst. Nu is het in de sociale geschiedenis vaak voorgekomen, dat arbeiders van het ene land zich solidair verklaarden met stakers in een ander land. Als re gel is dit solidair optrekken zeker niet veroordelenswaardig en soms zelfs toe te juichen. Met name heeft dit meer dan eens gegolden bjj stakingen van transportarbeiders en vooral bti zeelie denstakingen. Het kwam voor, dat sche pen tengevolge van een havenstaking ergens niet gelost konden worden en dan maar opstoomden naar een niet ai te ver afgelegen buitenlandse haven, zodat buitenlandse arbeidskrachten zou den zij de besmette schepen wel lossen, als stakingsbrekers optraden. Het is te billijken, dat dan de internationale soli dariteit tot sympathiestakingen leidt. Eveneens hebben we meer dan eens meegemaakt, dat internationaal collec tes werden gehouden om een lokale sta king van grote betekenis en omvang te kunnen laten voortduren. Criterium was daarbij aitqd, dat het ging om een gerechtvaardigde staking in de strijd tussen twee partijen, tnat als inzet een meer evenwichtige verde ling van de bedrijfsuitkomsten, In België evenwel is op het ogenblik iets heel anders aan de gang. De Belgische regering staat voor haast onoverkomelijke financiële moeilijkhe den ten gevolge van de Congolese cri sis. Wanneer er geen ingrijpende maat regelen worden genomen, dreigt een economische situatie, die rampspoedig kan zijn voor het land. De regering Eyskens heeft derhalve een program ontworpen, om aan die moeilijkheden het hoofd te bieden en het land weer te voeren naar gezonde sociale en eco nomisch verhoudingen. Dit is derhalve een politieke zaak. Een zaak riie be slecht moet worden in het Belgische parlement. Het is nog niet zo lang geleden, dat wij in Nederland iets hebhen meege maakt. dat op de Belgische situatie leek We bedoelen het bestedingsbeperkings program 1957. Onze economie was toen over haar toeren en de enige weg om er uit te komen was de binnenlandse uitgaven te beperken en de uitvoer sti muleren Het was in Nederland de so- cialistisch-katholieke regering, die dit program opzette en het aandurfde om èn van de overheid ên van het bedrijfs leven èn van de werknemers een offer te vragen. Hiertoe was vanzelfsprekend ook overleg gepleegd met dat bedrijfs leven. Maar toen puntje bij paaltje kwam heeft de Stichting van de Ar- bied aan de regering duidelijk laten weten, dat de verantwoordelijkheid voor wat er ging gebeuren, bij de regering lag en niet bij het bedrijfsleven. De Tweede Kamer moest derhalve met het program instemmen en anders zou de zaak eenvoudig niet zijn doorgegaan. We zijn allemaal in Nederland best te vreden met het feit, dat we toen de offers, die de Nederlandse regering op ons allen heft gelegd, hebben aan vaard. Reeds de Troonrede van 1958 kon van een bevredigend herstel van het economisch leven gewagen „als ge volg van de vrijwillig aanvaarde be stedingsbeperking". Die bestedingseperkmg was onder tussen moeilijk te verwerken, zeker voor de werknemers, die met een be scheiden inkomen een stukje reële wel vaartsdaling moesten aanvaarden. (Huurverhoging met geheel gecompen seerd, premie A.O.W. niet geheel ge compenseerd enz.). Maar niemand in Nederland heeft er aan gedacht om tegen deze regerings beslissing te gaan staken De verant woordelijke mensen waren de iaden van de Tweede en Eerste Kamer de ver tegenwoordigers van het volk' die dus namens dat volk hebben uit te'spreken of een regeringsvoorstel al of niet in het volksbelang is. zers niet aai ons inzicht had het zo ook dienen te gaan in België Wan neer naar de mening van de kie- de volksvertegenwoordiging het goed doet, dient dat gezelschap naar huis te worden gezonden. Er ziin democratische middelen om dat te be reiken. Langs de weg van nieuwe ver kiezingen kunnen dan de mensen in de Kamer worden gebracht die naar het oordeel van de kiezers zullen handelen en overeenkomstig de wil van het volk. Het zjj toegegeven, dat het niet altijd een eenvoudig middel is, maar het is in een gezonde democratie het enige middel. De Belgen kozen een andere weg. Terwijl het overleg tussen regering en Kamer yolop aan de gang was, en nog steeds is, meenden de leiders 'van de socialistische vakbeweging druk op het parlement te moeten uitoefenen door middel van stakingen, die het land aan de rand van een revolutie brachten. Natuurlijk is het toegestaan om druk uit te oefenen op de besluitvorming van de Tweede Kamer. Wij kennen hier ook demonstratieve congressen van over heidspersoneel, van politie-ambtenaren, van studenten, het Binnenhof heeft hier ook optochten gezien van ontevredenen mei plannen of besluiten van regering en Kamer. Maar de socialistische lei ders in Beigie zijn veel verder gegaan; zij nemen praktisch de laak over van de volksvertegenwoordiging. En hoe! We kunnen met anders zeggen dan dat het uitermate tragisch is en dal de scnaae, aan de Beigische economie en aan het volkswelzijn toegebracht, zich eenvoudig niet laat üecijleren, riet meest iragiscne ervan is, aat men hier de democratie op zien beureigu Dit heeit met democratisch optreden niets meer te manen. De consequentie ervan is de anarenie. ku neeft de heer Roemers op een besturenbijeenkomst van het N.V.V. dezer uagen in het aigemeen net Houden van politieke stakingen algekeurd. Hij noemae net een mjzuuüer gouanyK wa pen Maar is het meer uan een bely- „enis met de mond, wanneer op uezen- ue aag net N.V.V. besluit om wat zy voor tveaerland afkeurt in rieigie te gaan steunen.' De vraag stellen is haar ueaiuwooruen. We motten net diep ue- treuren, dat het socialistiscn vaxver- oond zich otykDaar piOtsenng het socia listisch verleden zo herinnert, dat hei nu met senroomt om een aoueiyKe aan val op de democratie op deze wijze te steunen. Zo roept men zen het reeds meerdere jaren bestaande verzet tegen het socialisme in Nederland sterker op en bouwt men een nieuwe barricade voor een herstel van de samenwerking met name op politiek gebied met de Ne derlandse socialisten. En ook dat is te betreuren. Kille regenvlagen teil spijt hebben de drie koningen gisteravond Weer hun intocht gehouden in Den Bosch. B(j gebrek aan kamelen kwamen de oosterse vorsten te paard, wat hun verschijning misschien wat minder exotisch, maar daarom nog niet minder waardig maakte. Vooraf gegaan door een van de Bossche mu ziekkorpsen en gevolgd door moedige Driekoningenzangertjes met al of niet verregende lampionnetjes begaven de oosterlingen zich naar het stadhuis. Daar jpeelde het muziekkorps het tra ditionele lied „Driekoningen, drieko ningen, geef mij een nieuwe hoed Dat was vermoedelijk een concessie aan de folklore. Zinvoller was het ver volg van de plechtigheid: de konin gen maakten hun opwachting bij de (loco-)burgemeester, die geen Hero des speelde, maar de gasten voor ging naar de Kerststal op de Markt, waar enkele Kerstliederen werden ge speeld. In Tilburg is de driekoningenoptocht dit jaar niet doorgegaan. Een koor en een kindergroep hadden het enkele dagen tevoren plotseling laten afweten en de leden van de toneelvereniging die als levende beelden moesten funge ren in de Kerststal op de Heuvel, wa ren er niet zeker van dat ze konden komen. De organisatoren hebben toen besloten, Brabants meest indrukwek kende Driekoningenstoet "'aal"in echte kamelen en zelfs een kudde schapen plegen mee te trekken - een jaartje over te slaan. Dat heeft de Tilburgse jeugd niet belet met hart en ziel driekoningen te vieren. Midden op de middag kon men in de buitenwijken al overal kleu rige groepjes langs de deuren zien trekken en in de schemering zag men in alle straten van de stad de kleine koninkjes, gehuld in tafelkleden en hadhanddoeken, maar even vaak in speciale kostuums, met kunstig ver vaardigde, elektrisch verlichte sterren, maar ook met uitgeholde bieten en daarin een brandend kaarsje. Die bie ten stonden bi) de folkloristen hoog aangeschreven en hetzelfde gold voor de sigarenkistjes, waarin kleine gaat jes waren geprikt in de vorm van een ster. De VVV-jury, die zitting hield in een van de restaurants aan de Heuvel, liet zich in haar oordeel niet beïnvloe den door de schittering van dure kos tuums of attributen: zij beoordeelde de koninkjes naar hun hele optreden, met name i.aar hun prestaties op het gebied van zang en declamatie. Ver moedelijk was het voor een goed deel aan de Tilburgse fraters te danken, dat er in Tilburg heel wat meer te beluisteren viel dan de welbekende nieuwe hoed. Er werden allerlei kerst en Driekoningenliederen ten gehore gebracht en enkele deelnemers zongen zelfs aandoenlijk vibrerende aria's (maar daar hadden de fraters be slist geen schuld aan). Sommigen be geleidden het gezang met de blokfluit, anderen brachten een voortreffelijk stukje declamatie. Alle zangertjes werden beloond met een Driekonin- gentableautje van Henk Potters en een reep chocolade en de prijswin naars mogelijk volgende week nog kinderboeken komen halen. In Tilburg en ook in andere Bra bantse plaatsen bleven de koninkjes ondanks het harre weer tot laat in de avond langs de huizen trekken. Carnavalsverenigingen vieren doorgaans geen normale jubilea, maar meer carnavaleske be- staansfeiten: het eifjarig jubileum of een veelvoud van elf. Voor de Valken- hurgse carnavalsvereniging, die zich Mirlitophile-sociëteit noemt en die bo vendien het oudste carnavalsgezel schap van Europa pretendeert te ziin, leveren de zuiver carnavaleske jubi- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiHmiimiiiiiiMiiiiiiiiimiiMiii lea te weinig feesten op, waarom zij óók normale jubilea wensen te vieren. Deze instelling verklaart derhalve waarom de Mirlithophile drie jaar ge leden het 7 x 11-jarg bestaan heeft gevierd en thans opnieuw aan het feesten slaan ter ere van het tachtig jarig bestaan. Onder de titel „Mirlitonade" gaan zij vandaag en zondag op grootse wijze jubileren. Het programma ver meldt een gala-carnavalszitting voor vandaag en zondag zijn er twee re cepties, carnavaleske volksfeesten voor de jeugd en de volwassenen op twee pleinen in het Geulstadje, een kleuri ge parade van ruim veertig carnavals verenigingen uit binnen- en buiten land met aan het hoofd de Bossche „Oeteldonkers" en een balletopvoering in de gemeentegrot, het onderaardsé Mirlitophile domein, Terwijl hun ene revue nog draait, start het echtpaar Gerard Wal den en Berry Kievits vanavond in Heerlen een nieuwe K.R.O.-revue. „Mooier en rijker gemonteerd dan al onze vorige reveus in de afgelopen zeven jaar," zegt Gerard Walden. Hij mag er wel een beetje trots op zijn, want revues zijn schaars geworden in Europa en zo'n reizende, op alle to nelen passende voorstelling als hij er op na houdt, is uniek. Daar neemt ook Sleeswijk, bij wie Gerards broer Willy sinds jaar en dag werkt, zijn pet voor af. Gerard Walden is op zijn 25e jaar bij het beroepstoneel begonnen en heeft er nu 21 jaar op zitten. Berry Kievits is aan haar veertigste toneel jaar toe, wat gezien haar nog vrij jeugdige uiterlijk alleen maar moge lijk is als ze al in de wieg begonnen is. „Dat klopt," zegt ze, „ik stond als kleuter van twee al op de thea- terplanken." Het echtpaar heeft kort geleden als elk jaar zijn tour door het buitenland gemaakt om daar voorstellingen te zien, ideeën op te doen en nieuwe nummers aan te trekken. Ze vinden het moeilijk worden, want in hun gen re is er niet zo erg veel goeds meer te beleven. In Londen heibben ze pas in veertien dagen negentien voorstel lingen bezocht, maar veel meer lever de hen Denemarken op, waar het amu sementsleven als maar schitterender wordt. Ze stonden ons te woord na de ge nerale r,petitie van hun nieuwe re vue in Amsterdam, temidden van pak ken en dozen met kostuums en re- quisieten. „Ik zou dolgraag straks ook weer eens een goede musical mllen proberen en wij denken er ook hard over," zegt Berry Kietvits. „Wij heb ben het een jaar of vijf geleden nog geprobeerd, maar toen was de tijd er nog niet rijp voor. Maar na My fair lady heeft het publiek er misschien de smaak voor te pakken." Dezer dagen ontving de Enschede- se politie van een rouwmoedige ether piraat een brief, luidende: „Mijne heren, hier Radio Casano va. Ik wou u mededelen, dat ik nu voor goed de ether heb verlaten. Ik heb nooit kunnen geloven, dat er gevaar aan verbonden zat. Ik dacht altijd dat het maar onzin was. Maar nu ik dan met een man van de PTT heb gepraat, weet ik genoeg. Daar om ga ik de ether niet meer in. Ik ben niet van plan mensenle vens er aan te wagen. Ik zal mijn naam maar niet bekend maken. Ik zal dan maar voor de laatste maal zeggen: hoogachtend. Radio Casa nova" De politie heeft niet op de spel fouten in de brief gelet. Zij denkt aan het niet-ontsierende boetekleed al prefereert de zondaaj anoniem te blij ven. In ieder geval is de clandestiene zender „Casanova" sinds de brief in derdaad niet meer te beluisteren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiHm et kipgerecht waarmee de 49- jarige mevrouw Elisabeth Goetz een huisvrouw uit Lakewood in New Jersey, het vorig jaar Ameri ka's kippenbraadster no. 1 werd, was gisteren op Schiphol te proeven. „Voor treffelijk toebereid,'' zo prees me vrouw Goetz de chef-kok van het Schip- holrestaurant Aviorama. Want ze was er zelf, bij wijze van presentje van wege het Amerikaanse instituut voor „gevogelte-industrieën". Ze vertelde hoe uit 36 staten vijfhonderd bradende, bakkende en kokende deelneemsters naar Selbyville waren gekomen en van hen haalde zij de lekkerste kip uit de pan. Volgens een recept dat, zoals de chef-kok zei, de kip wel heel geraf fineerd presenteerde. Ze zag er best uit alsof ze uitstekend in de keuken uit de weg kan en haar echtgenoot, Eugene Goetz, die thuis op zijn farm 15.000 kippen heeft rondlopen, zag er uit alsof hij met zijn voortreffelijke keukenprinses meer dan in zijn schik is. Ze hebben drie kinderen en het schijnt dat mevrouw Goetz het gezin op allerlei kostelijke hapjes kan trac- teren. Op haar best is zij op een par ty, waar ze behalve met braansels ook met taarten en koekjes feestelijk voor de dag komt. Geen wonder dat ze erg gezocht is voor het geven van kookdemonstraties. Mevrouw Goetz, die Hongaarse van afkomst is, en haar man, die van oor sprong Duitser is, gaan op hun Euro pese trip hun familieleden in Duits land, Oostenrijk en Zwitserland af. Gistermiddag bezochten ze met een lading van 200 Goetz-kippen het Wil- helminagasthuis. De komende dagen zullen ze waarschijnlijk wel goed ont haald worden bij de verschillende ver tegenwoordigsters van de Nederlandse Consumentenbond, de Bond van Plat telandsvrouwen en de Vereniging van huisvrouwen, die ook op Schiphol bij de ontvangst aanwezig waren en daar prijzend van de Goetz-specialiteit proefden. Het gerecht onthullen waarmee me vrouw Goetz voor de dag kwam en waarmee ze haar kampioenschap heeft gwonnen, zou een inventarisatie lijst van een delicatessenzaak kunnen lijken, zo veel ingrediënten zitten erin. Maar ondanks de theelepel cognac, ondanks de maisolie, de Amerikaanse whisky het knoflookzout, de paprika, het Augustorabitter, kaneelstokjes, perziken, gekruide appelen, noem al les maar op waarmee mevrouw Goetz haar kampioenskip heeft opgeluisterd, ons recente kerstkippetje thuis was heus niet slechter. Maar goed, voor de verandering...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7