In moederland stemt 56 procent ja Referendum brengt De Gaulle een onbetwiste overwinning Twee maa! en één maa non Neen-stemmen vooral te zoeken bij communisten Nota van Sovjet-Unie over opslag atoomwapens Regering zou veiligheid van ons volk in gevaar brengen In LUIK verliep weekend rustig Eén gewonde van vrijdag zaterdagnacht overleden potheek ..Nederland ge/wicht voor Amerika" Diefstal van morfine uit a OUI Baby gestikt Roofoverval op hulpbehoevende vrouw Vergelding bij eventuele oorlog WALLONIË STAAKT DOOR Voor duizenden Het weer n n Onderhandelingen met het F.L.N. Hu noodzakelijk ln Volendam Italiaanse legerauto in ravijn: 10 doden iee MORRIS 'êeforeifouêuif! Veel wind Amsterdamse Rijtuig Mij. Chevrolet en Buick MAANDAG 9 JANUARI 1961 84ste JAARGANG No. 30719 tf Links premier Debrè, rechts pre sident De Gaulle die in hun woon plaats, resp. Montlouis sur Loire en Cólombey-les-Deux-Eglises, hun stem uitbrachten. Beneden maarschalk Juin, die, zoals hij heeft aangekondigd, zeker „non" zal hébben gestemd. (Van onze Parijse correspondent) Dr^^nt^'n^ r?n'n~ krachtproef van het referendum is pplcnmo rr- a^s onomstreden overwinnaar te voorschijn aiiann a zege is zelfs redelijk fraai te noemen, indien men V.1 11 resultaten in het Franse moederland in ogenschouw neemt, cue van Algerije terzijde latend voor een afzonderlijke beschouwing Van de tegen de 27 miljoen stemgerechtigden in Frankrijk hebben er ruim twintig miljoen een geldige stem uitgebracht, waarvan ruim vijftien miljoen ja-stemmen en tegen de vijf miljoen neen-stemmen Ongeveer zes miljoen kiezers zijn van de stemlokalen weggebleven en ongeveer 700.000 hebben een niet geldige stem uitgebracht, dat wil zeggen een ja- plus een neen-briefje in de enveloppe gestopt of een van een eigen beschrijving voorzien briefje of een lege enveloppe afgegeven. In verhoudingen uitgedrukt is dus het beeld ongeveer een goede 26 procent onthoudingen en ongeldige stemmen en van de geldig uitgebrachte stemmen ongeveer driekwart stemmen ja en één kwart neen. Interessant is het vooral ook op te merken, dat het aantal ja-stemmen ongeveer 56 procent van het totale kiezerskorps omvat. De resterende 44 procent werden verdeeld tussen de onthou dingen, de neen-stemmen en de ongeldige stemmen. MOSKOU, 9 jan. „Door toe te laten, dat Amerikaanse atoom wapens in Nederland worden op geslagen, stelt de Nederlandse regering het Nederlandse volk voor een geweldig risico en brengt zij de veiligheid van het Neder landse volk en de zaak van de vrede in gevaar", aldus wordt onder meer opgemerkt in een nota, die de onderminister van Buitenlandse Zaken van de Sov jet-Unie, A. Sobolev, zaterdag aan de Nederlandse ambassadeur al hier, de heer H. A. Helb, heeft overhandigd. In de nota wordt voorts gezegd, dat, wanneer Ne derland in een eventuele atoom oorlog als atoombasis fungeert, vergeldingsaanvallen met atoom wapens niet kunnen worden ont gaan. Het is absoluut duidelijk voor ieder, die ook maar enigszins met de toestand op de hoogte is, dat als de agressieve krachten van de Verenigde Staten van Amerika een raket-atoomoorlog ontketenen, of door hun mede plichtigen doen onketenen, Ne derland, fungerend als atoomba sis, niet zal kunnen ontsnappen aan vergeldende atoom-aanvallen. De Sovjet-regering herinnert de Nederlandse regering hieraan geenszins met het oogmerk Neder land te bedreigen of te intimi deren. Suède dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAA7 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantooi Beverwijk Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severlw. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren, ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. A ROERMOND, 9 jan. Het jongste kindje van het tien kinderen tellende gezin van de bouwvakarbeider H. Nelis- sen aan de Javastraat alhier, een baby van zes maanden, is zaterdagavond door rookverstikking om het leven gekomen. De ouders waren, evenals hun oudste zoon van achttien jaar, uitgegaan. Een zoon van zestien jaar zou op de klein tjes passen. Voordat de jongen zich naar bed be gaf, controleerde hy even of het was goed, dat boven de kachel in de woon kamer te drogen hing, reeds droog was. Daar dit niet het geval was, liet hij het wasgoed hangen. In de woonkamer bleef het jongste kind achter. Enkele uren later schrok de jongen wakker. Hij werd een sterke brandluch': gewaar. Onmid- delijk rende hij naar de woonkamer, waar het wasgoed aan het smeulen was gegaan. De verschrikte jongen zette direct ra men en deuren open en liep daarna met zijn zusje, die levenloos in haar bedje lag, naar een in de buurt wonen de arts. Het kordate optreden van de tr, A lnprüo waren de afoelooen dagen rond de stembureaus veiligheidsmaatregelen jongen mocht niet meer baten. De ba- aenomJn Een Algerijnse vrouw moet enkele Spaanse ruiters passeren voor zy .by bleek reeds door verstikking om het genomen. r.en zi y j stem kan uitbrengen. leven te jn gekomen. 0°k in Algerije heeft de Franse pre- ent een meerderheid van de uitge brachte stemmen behaald voor zjjn po rtiek. Voorzover uit de bij het ter perse Saan van deze editie nog onvolledige uitslagen kon worden afgeleid zijn er °ageveer 60 procent van de 4.489.110 stemgerechtigden ter stembus geweest. "geveer 67 procent van de uitgebrachte Remmen was voor De Gaulle. Wanneer en zoals in het Franse moederland stemonthoudingen telt bij de op- °sitie, komt men tot de conclusie, dat Ulm 30 procent van de Algerijnse bevol- (Van onze correspondent) familie S. in de DirkslanH?t„,t J wie alleen Ho v,,lr}5sJandstraat, van wie alleen de hulpbehoevende me vrouw S. thuis was Haar rno„ naar de H. Mis van h uur H haal luidt, dat een onbekende man zfch reeds zaterdag bij mevr. s. vervoegde zich uitgevende voor een oude dienst' kameraad" van haar man. Op dë vraaa van mevr. S. hoe de man heette zou de onbekende niet hebben geantwoord doch ontwijkend hebben gezegd dat haar man hem wel kende. Met dè be lofte nog wel terug te zullen komen ging de „oude kameraad" heen. Die be lofte schijnt hij vanmorgen te hebben ingelost. Toen de heer S. uit de kerk thuis kwam, trof hij zijn vrouw aan zittend op de grond, geheel overstuur en licht gewond aan hoofd en arm Zij zou door de „dienstkameraad" zijn ge slagen. De man was er vandoor ge gaan met een bedrag van ƒ2000 uit het geldkistje, dat een totaal-bedrag bevat te van ƒ3300, met een elastiekje bijeen gehouden. De politie van Volendam schakelde de recherche van Amsterdam in. Er werd een onderzoek ingesteld, vingerafdrukken genomen, gebruik ge maakt van een speurhond, en foto's ge toond van verdachte personen. Men had tot vanmorgen nog geen succes. kingsgroepen de Franse president in zijn plannen wil steunen. In Algerije kreeg De Gaulle voorna melijk steun van de moslims op het platteland, waar het leger maatregelen had genomen om te voorkomen, dat de kiezers gevolg zouden geven aan het verlangen van de Algerijnse opstande lingen om het referendum te boycotten. In de grote steden daarentegen was het aantal onthoudingen van stemmen groot bij de moslims. Daarentegen was de opkomst van de Europeanen in de ste den beter, dan men verwacht had. Zelfs in Algiers, het bolwerk van tegenstan ders van De Gaulle's Algerijnse politiek, behaalde.de rranse president een kleine overwinning. Wat de voorstanders van het ja, re geringskringen en klaarblijkelijk ook president De Gaulle zelf hebben ge vreesd en wat propagandisten van het neen, zoals Soustelle, hebben gehoopt, was dat door de samenvoeging van neen-stemmen en onthoudingen het aantal ja-stemmen beneden de helft van het absolute totaal zou blijven. Men had dan waarschijnlijk de onbesliste uit slag gehad, die president De Gaulle, zoals hij in uitzicht had gesteld, on danks de betrekkelijke meerderheid der ja-stemmen, bewogen zou hebben het bijltje erbij neer te leggen. Een opmerking van belang, waartoe de referendum-uitslag aanleiding geeft, is eveneens, dat het aantal neen-stem mers min of meer overeenkomt met hetgeen als de verkiezingsaanhang geldt van de communistische party. De con clusie, dat het dus vqornamelyk de communistische verkiezingsaanhang is geweest die, overeenkomstig het con signe van de partij, de neen-stemmen heeft geleverd, ligt voor de ha"dDit mag te geredelijker worden gesteld, wanneer men de détailuitslagen in het oog houdt van de diverse kiesdistricten. Regering en president kan het dus vry- staan communistische s^e™rïlen' geen onvervalst „nationale' stemmen, buiten beschouwing te laten Dy ae waardering van het resultaat, dat er dan nóg fraaier komt uit te zien. Indien de neen-stemmen overwegend commu nistische stemmen zijn geweest, volgt daaruit tevens dat een „Algérie Fran- ?aise"-kamp onder het electoraat prak tisch niet bestaat. De rechtse „ultra's" zijn verpletten Zelfs in departemen ten, waar „Algérie Frangaise"-fanatici als Georges Bidault, Delbecque, kolonel Tomazo en Pouja 'e zulke geheide posi ties leken in te nemen, hebben de ja- stemmen de neen-stemmen verre in de minderheid gelaten. Dat „Algérie Frangaise" in de ogen van de Franse openbare mening mors dood is, stond reeds vast. De referen dumuitslag maakt in dit opzicht niet meer dan de overlijdensakte op. De grote vraag is vooralsnog wat generaal De Gaulle thans, aldus gesterkt, met zijn overwinning zal gaan aanvangen. Hij zal zich moeilijk kunnen permitte ren er geen rekening mee te houden, dat de natie voornamelijk in hem haar vertrouwen heeft uitgesproken voor het voeren van een politiek, die eindelijk tot een werkelijke terugkeer van de vrede in Algerije leidt. Men is het wel vrij algemeen eens met De Gaulle's doelstelling: het verkrijgen van een „Algerijns Alge rije", dat verbonden blijft met Frank rijk. Maar men betwijfelt veelal in hoge mate of het vooruitlopen op Al- gerye's zelfbeschikking met het autoritair in het leven roepen van voorlopige instellingen en onder ne geren van het F.L.N. de juiste weg tot het gestelde doel is. En hoewel premier Debré ook de uitslag van het referendum in Algerije „zeer be vredigend" heeft genoemd, staat nog te bezien of de enigermate represen tatief te achten Algerijnse persoon lijkheden uit deze uitslag aanmoedi ging zullen putten om zich voor pre sident De Gaulle's experiment met de voorlopige instellingen te lenen. Een van de interessantste eerste po litieke commentaren, die men naar aanleiding van De Gaulle's referendum overwinning kon beluisteren, was af komstig van de socialistische oud-mi nister van buitenlandse zaken. Pineau. Deze bracht daarin naar voren, dat a priori met de voorlopige regering alleen inderdaad slechts over een wapenstil stand zou kunnen worden onderhandeld. Maar, zo verklaarde hij, mocht by deze onderhandelingen blijken, dat men met de voorlopige regering ook tot een ge meenschappelijke positie kan komen terzake van het Algerije van morgen, dan is het zaak deze gelegenheid aan te grijpen, om te vermijden dat m de zelfbeschikkingscampagne Frankryk en het F.L.N. tegenover elkaar komen te staan. Algiers. Het aantal levens, dat tydens de drie referendumdagen in Al gerije is verloren gegaan, is opgelopen tot 36. Gisteren verloren vijftien men sen het leven tydens onlusten, die in het algemeen veel geringer in aantal en in omvang waren dan werd ver wacht. In het algemeen kwamen zon dag alleen onlusten voor in Tiaret, een grote marktplaats in het binnenland. In deze stad verloren vijf Algerijnen het leven en werden er dertig gewond, toen Franse troepen het vuur openden op een bende, die door de Europese wijk trok, stenen wierp door winkelrui ten, auto's in brand stak en andere vernielingen aanrichtte. 's Middags werden zeven Algerijnen gedood in het dorp Trezel toen infiitran- ten, die zich onder stembusgangers hadden gemengd, een aanval deden op een stembureau. De aanval was wat opzet en uitvoering betrof, gelijk aan een aanval op het stembureau van Gueltet Sidi Saad, aan de rand van de Sahara. Bij de vuurwisseling werden vier Franse soldaten gedood en verlo ren tien Algerijnen het leven. Drie Algerijnen werden gedood door geweervuur van légionnaires. toen een aantal Mohammedanen een dreigende houding aannam in Sidi Bel Abbes, het hoofdkwartier van het Vreemdelingen legioen. DALMINO, 9 jan (UPI) i>jen Ita liaanse militairen kwamen zaterdag avond in Dalmino om het leven toen een legerauto, die een transport' mili taire vrachtauto's leidde, in een dichte mist en door de gladheid van het weg dek van de verkeersweg Milaan-Berga- mo afraakte, door een brugleuning heenreed en vervolgens zeven meter naar beneden stortte. Zes militairen werden op slag gedood.. Vier anderen overleden op weg naar het ziekenhuis. De volledige tekst van de Sovjet-nota luidt als volgt: „De regering van de Unie van Socia listische Sovjetrepublieken acht het noodzakelijk de aandacht van de Ne derlandse regering op het volgende te vestigen: Te oordelen naar officiële verklarin gen en ook naar berichten in de Ne derlandse pers heeft de Nederlandse regering aan de Verenigde Staten van Amerika toegestaan atoom- en raket wapens op het Nederlands grondgebied op te slaan. Volgens berichten in de pers zijn reeds atoomkoppen voor de (Van onze speciale verslaggever) LUIK, 9 jan. De hoofdstad van Wallonië, Luik, heeft tydens het voor bije weekend weer rustig kunnen adem halen. Een reprise van de woelige on lusten van vrijdag is uitgebleven. Ver moedelijk is daar het besluit van de liberale burgemeester van Luik, de heer Buisseret, niet vreemd aan ge weest. Hij kondigde vrijdagavond im mers het verbod af om samenscholingen van meer dan vy"f personen te houden Dit verbod is zaterdagmorgen om acht uur van kracht geworden. Toch heeft dit enkele tientallen linkse extremisten er niet van weerhouden in de loop van de dag te demonstreren bij de vernielde gebouwen, waarop de re- nellen vrijdag hun aanvallen hadden ge concentreerd, namelijk het station, Gare Guillemins, het centraal postkantoor en het couranten bedrijf van het liberale dagblad „La Meuse". Deze demonstra ties verliepen zeer rustig. Enkele raddraaiers, ongeveer dertig personen, werden krachtens het samen scholingsverbod door de politie aange houden. Onder hen bevonden zich een vijftal Italianen, die al vaker met de politie i» aanraking zijn geweest en over een zwaar strafregister beschikken. Het rustig verlopen weekend heeft het parket in de gelegenheid gesteld, een balans van het aantal gewonden van vrijdag op te maken. Van de zijde van het parket vernemen we. dat vrij dag 75 personen bij de onlusten gewond zijn geraakt, t.w. 49 leden van de poli- tietroepen (33 agenten van de stedelijke politie en 16 rijkswachters). 25 betogers en 1 brandweerman Het aantal ernstig gewonden bedraagt negen: zeven poli tiemannen en twee betogers. Een van hen, de 31-jarige Luikse betonwerker Laurent Rodder (ge huwd en vader van een kind) is in de nacht van zaterdag op zondag in het ziekenhuis „Höpitai Anglais" aan de opgelopen verwondingen overleden. Een revolverkogel had zijn lever doorboord. Zondag was het in Luik bijzonder rus- ig. Er waren geen betogingen en het openbare verkeer lag nog steeds volle dig stil. Slechts een incident deed zich in het Luikse industriebekken voor. Het betrof hier een sabotagedaad. In de buurt van de voorstad Flemalle werd zondagnacht namelijk een stuk van de dubbele spoorbaan Luik-Namen met dy namiet opgeblazen. In tegenstelling tot de overige delen var, België, waar vandaag het werk weer grotendeels zal worden hervat, luidt de verwachting voor Wallonië en speciaal voor Luik: voortzetting van de nu al twintig dagen durende staking. Honest John" en de „Sidewinder - raketten aan Nederland geleverd, te zamen met atoombommen voor de tac tische oorlogvoering, en zullen atoom koppen voor de ,,Sergeant"-raket m 1961 aan Nederland worden geleverd. Het feit dat Amerikaanse atoomwa pens op Nederlands grondgebied zijn opgeslagen wordt bevestigd door de verklaring van het Nederlandse minis terie van Defensie, die op 30 novem ber 1960 is gepubliceerd en waarin ronduit gezegd wordt, dat Holland deze moderne wapenen heeft aanvaard. Hieruit volgt, dat de Nederlandse rege ring, zwichtend voor de druk van de Verenigde Staten, de eerste regering van de landen op het Europese con tinent is. dat er in toestemt, dat haar land als een Amerikaanse atoombasis wordt gebruikt. Met het oog hierop acht de regering van de Sovjet-Unie het noodzakelijk erop te wijzen, dat, door toe te staan, dat Nederlands grondge bied voor Amerikaanse atoomwapens wordt gebruikt, de Nederlandse rege ring het Nederlandse volk voor een ge weldig risico stelt, en een weg opslaat, die vernietigend is voor de veiligheid van haar volk en voor de zaak van de vrede in het algemeen. Er is geen grotere vergissing dan te geloven dat het opslaan van Ameri kaanse atoomwapens op Nederlands grondgebied tot op zekere hoogte de veiligheid van Nederland waarborgt. Integendeel, de veiligheid van Neder land loopt groot gevaar door zulke da den, omdat door het nemen van deze stap de Nederlandse regering het lot van haar land in handen van de mili taire leiding van een vreemd land legt de Verenigde Staten dat is van hen, die hun toevlucht bunnen nemen tot het gebruik van kernwapens voor doeleinden, die niets te maken hebben met de nationale belangen van Neder land. Geen dreigement Het is algemeen bekend, dat de Sovjet-regering, trouw aan haar poli tiek van vreedzame samenleving der staten, en verre van voornemens wie dan ook aan te vallen, alles in het werk stelt wat in haar macht ligt, het gevaar van oorlog te elimineren en de inter nationale vrede te consolideren. Het is bekend, dat de Sovjet-Unie reeds een- _„dig tot vermindering van haar strijd krachten is overgegaan, haar militaire bases in het buitenland heeft opgehe ven en geen atoomwapens of waterstof bommen buiten haar grenzen heeft op geslagen De Sovjet-regering heeft herhaaldelijk voorgesteld atoom- en raketvrye zones in het hart van Europa en andere we relddelen in te stellen, waardoor in be langrijke mate aan het behoud van de wereldvrede zou worden bijgedragen. De Sovjet-regering heeft algemene en algehele ontwapening der landen voor gesteld, alsmede het verbieden en ver nietigen van kern- en raketwapens, en werkt actief voor het verkrijgen van een spoedige overeenstemming over de ze vraagstukken. maar waarschuwing Uitsluitend geleid door deze over wegingen en ook om de vrede en de internationale veiligheid te waarborgen, acht de Sovjet-regering het noodzakelijk de Nederlandse regering te waarschu wen tegen stappen waaraan zeer ern stige gevolgen zyn verbonden voor het bestaan van Nederland zelf en voor de veiligheid van andere landen. De Sovjet-regering spreekt de hoop uit. dat de Nederlandse regering de verantwoordelijkheid, die het door bo venvermelde acties op zich heeft geno men. ernstig zal overwegen en de nood zakelijke gevolgtrekkingen hieruit zal maken." Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld nog geen commentaar op de Rus sische nota aan Nederland te kunnen geven, daar deze nota nog niet is be studeerd. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 jan. Uit de „Van Baerle-apotheek", in de Van Baerle- straat 32 ,s gisteren tassen een uur 's morgens en elf uur 's avonds de gehele voorraad verdovende middelen gestolen. Politie en dactyloscopische dienst zijn een uitvoerig onderzoek be gonnen naar mogelijke vingerafdruk ken van de inbrekers (s). De inbraak werd vannacht door de apotheker, dr. G. de Haas, uit Am stelveen ontdekt toen hij voor controle even langs kwam. Hij zag onmiddel lijk dat de gifkast was opengebro ken en dat vrijwel alle aanwezige morfine en morfinehoudende prepara ten waren verdwenen. Hoe groot de voorraad is kon de politie nog niet met zekerheid vaststellen. Men schat de waarde op enkele duizenden guldens (op de zwarte markt tienmaal zo veel). In de apotheek was geen chaos aan gericht. Er worden evenmin geld en andere chemische prepaaten vermist. Alles wyst erop dat de dief recht op zyn doel is afgegaan. Hy is de apotheek aan de achterzij de binnengedrongen door de tuindeuren te forceren. Achter de tuin staat een circa twee meter hoge muur en daar achter loopt een klein laantje dat van uit de Van Eeghenstraat gemakkelijk te bereiken is. De inbreker is vermoe delijk over de muur geklauterd, waarna hy gemakkelijk het pand via de tuin deuren kon binnendringen. Hij moet te rug dezelfde weg genomen hebben als heen. Advertentie) BARTEUOrIsSTF™ HAARLEM TEL, 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot ünsdagavond (opgemaakt maandagmorgen 11.15 u.) Half tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen, later nu en dan buien, matige fot krachtige, tijdelijk stormachtige wind, aanvankelijk tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in tem peratuur. Morgen: Zon op: 8.46; onder 16.50. Maan op: 0.56; onder 12.25. Statim- Weei Den tieioei licht bew Yp en burg half bew. Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. Z -Limburg motregen Stockholm motsneeuw Oslo geh. bew. Kopennagei sneeuw Londen onbew. Nice onbew max min. neersi. temp temp af gel. gistereD 24 uur 7 5 2 7 2 1 7 4 0.3 6 2 4 7 3 2 7 3 4 7 17 8 3 10 -7 -9 0.5 -9 -9 3 2 14 10 4 1 12 3 0 Advertentie HOUTPLEIN 21 - TELEF. 22020 Official dealer van Zie adv. op pag. 12.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1