Loeang Prabang bedreigd door rode legerscharen Verdeling van het land in Noord-Laos en Drank oorzaak van vliegramo? Plechtige Diesviering Amsterdams Universiteit Ex-premier Loemoemba wordt goed behandeld in Thysstad onafhankelijke staat IN N.-KATANGA GEVORMD Niet te kort IP. iffa. .,w ;- A Hongersnood in Congo D I Si SI& VOLGENS RADIO VAN PATHET LAO: Voor pater C.S.M. Rademaker SSCC een gouden G.U.-medaille Verbrokkeling van Congo Twintigduizend kinderen in levensgevaar Een dode en vier gewonden bij ontploffing Prinses MARGARET veroverde Ierland KSKTlS «J Zeven briefjes van honderd verbrand U: Fabriek in Bergum ernstig beschadigd In beslag genomen smokkelboter gestolen DINSDAG 10 JANUARI 1961 PAGINA 7 VIENTIANE, 10 jan. (AFP, Rtr., UPI) Het eigen radio station van de Pathet Lao heeft gisteren bekend gemaakt, dat de hoepen van kapitein Kong Le en militaire eenheden van de Pa thet Lao bezig zijn met een om- singeling van de koninklijke re sidentie Loeang Prabang. ,,Deze omsingeling wordt steeds nau wer en aan de troepen van de vij- and zijn reeds zware verliezen toegebracht", aldus het radiosta tion. IN FINLAND Kachel als kluis Fesfijn bij jubilerende carnavalssociëteit Ver-Rotterdamste Robbeknol ,r, gtl 1- - w» Studentenorkest repeteert in ruïne in Bergen Robot-restaurant In Loeang Prabang doen geruchten de ronde, dat de Pathet Lao en kapitein Kong Le momenteel alles op alles zetten een zo groot mogelijk gebied zo spoedig mogelijk onder hun controle te krijgen. Zjj voorzien name lijk, dat de kwestie-Laos binnen korte tijd door internationaal overleg defini tief zal worden geregeld, waarbij de status quo in het land „bevroren" zal Worden. In de praktijk zal dan een communistisch Noord-Laos en een Westers Zuid-Laos tot stand komen, goals in het verleden reeds Is geschied in Vietnam en Korea. In Vientiane, waar de pro-westerse regering van prins Boen Oem zetelt, werd gisteren vernomen dat Boen Oem voornemens is de uitgeweken neutralistische premier Soevanna Phoema een ministerszetel in zijn kabinet aan te bieden teneinde op deze manier de internationale goodwill op zijn hand te krygen. Soevanna Phoema heeft tot dusver geweigerd af te treden JL VAASA (Finland), 10 jan. (UPI) Tijdens het onderzoek naar de vlieg ramp bij Vaasa in Finland, die de vo rige week 35 doden eiste, is komen vast te staan dat de gezagvoerder en de tweede piloot de avond voor de vlieg ramp hebben gedronken. Men heeft kunnen vaststellen, zo is 222JL PJovinciaal bestuur meege deeld dat de beide piloten de avond voor ae rampvlucht in een restaurant in Kokkola sterke drank hebben ge- bruikt. Later zijn zij op hun hotelka mer daarmee doorgegaan en 's nachts hebben zij nog meer gedronken in de woning van een functionaris van „Finn- air", de maatschappij waar de veronge lukte Dakota aan toebehoorde. De stewardess vergezelde de piloten niet, maar bracht hen 's ochtends in een taxi naar het vliegveld. Het toes tel vertrok met 16 minuten vertraging. Kort voor de ramp kreeg de piloot opdracht niet lager dan tot 450 meter te dalen. Maar vlak voor het toestel neerstortte vloog het, volgens ooggetui gen, aanmerkelijk lager gevlogen. SHANNON, 10 jnn. (UPI) Een m&- b'Ete juichende Ieren heeft gisteren af scheid genomen van prinses Margaret haar echtgenoot, Anthony Arm- r°Hg-Jones, die na hun tiendaags be- J°ek aan Ierland naar Londen zijn to egekeerd. Ondanks de regen waren duizenden [hensen in de steden, dorpen en ge huchten naar buiten gelopen om het echtpaar, dat per auto van Abbeyleix baar het vliegveld Shannon reed. toe te Zwaaien. Margaret gaf de chauffeur 'edere keer, als zij een menigte mensen opmerkte, opdracht te stoppen. als premier, hoewel de Nationale Ver gadering van Laos hem heeft wegge stemd en Boen Oem geheel grond wettelijk als zijn opvolger heeft er kend.- Hieruit volgt ook, dat de troepen van Kong Le en de Pathet Lao in de juridische zin van het woord rebellen zijn tegen het gezag van de wett!ge Laotiaanse regering. Het is om deze reden, dat de Verenigde Staten zich gerechtigd achten prins Boen Oem militair te steunen. Door het opnemen van Soevanna Phoema in zijn kabinet zou Boen Oem echter tegemoet komen aan het verlangen van landen als Engeland en Frankrijk. De internationale koude oorlög over het probleem-Laos tussen voor al de Verenigde Staten en de Sovjet unie gaat inmiddels onverdroten voort. Deze oorlog wordt gevoerd op de bekende manier van communiqué en tegen-communiqué, nota en tegen- nota, beschuldiging en tegen-beschul diging. Het Russische persbureau Tass berichtte gistermiddag dat onder de vijfhonderd doden, die de strijd in Laos tot op heden heeft geëist, ook de lijken van een aantal Amerikaanse militairen zijn aan getroffen. Ook strijden volgens Tass Thailandse, Zuidvietnamese en Phi- lippijnse officieren aan de zijde van de pro-westerse troepen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken aarzelde niet tang met het uitgeven van een verklaring waarin deze Russische beschuldigin gen als „volkomen vals van de hand werden gewezen. „De Verenigde Sta ten hebben geen militair personeel in Laos en nemen niet deel aan welke militaire actie dan ook aldus de departementale perschef Lincoln White. P-Mm Pater Rademaker neemt in de senaatskamer gelukwensen in ontvangst. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 9 jan. Een van de plechtigheden tijdens de openbare vergadering van de senaat der univer siteit ter gelegenheid van haar 329e dies natalis was de uitreiking van de gouden medaille van de universiteit aan pater C. S. M. Rademaker SSCC, kandidaat in de geschiedenis aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. Regelmatig schrijft de universiteit een prijsvraag uit ter bevordering van we tenschappelijk onderzoek door studen ten. In september 1959 heeft de faculteit van letteren en wijsbegeerte een derge lijke prijsvraag uitgeschreven, waar voor de opdracht luidde: een schets te maken van leven en werk van Gerhard Joannes Vossius (1577-1649; bekend his toricus en klassiek philoloog; hoogle raar te Leiden en daarna te Amster dam), als grondslag voor verdere be studering van dit onderwerp. LEOPOLDSTAD, 10 jan. (AFP, Rtr, UPI) De verbrokkeling van de staatkundige eenheid, die de voor- bialige Belgische kolonie Congo was, Raat nog steeds door. Na Oostprovin- cie, Kivoe en Zuid-Kasai is nu ook de onafhankelijke staat" Loeloea in Noord-Katanga gevormd. Wy bericht ten daarover reeds in een deel van onze vorjge edities. De onafhankelijk heid van Loeloea, die een aantasting >s van het gezag van premier Tsjombe, Werd uitgeroepen door twee afgezette ministers uit het kabinet van ex- premier Loemoemba, die uiteraard de sympathie genieten van de machtheb bers in Oostprovincie en -iivoe, die eveneens op de hand van Loemoemba Zijn. Het Is duidelijk, zo menen politieke waarnemers in Leopoldstad, dat Kasavoeboe's grote tegenspeler, ook al zit hij gevangen, in grote delen van Congo nog altijd beschikt over veel prestige. Bovendien geniet Loe moemba de steun van verscheidene Afrikaanse leiders, zoals duidelijk naar voren is gekomen op de con ferentie van verleden week in Casa blanca. Tenslotte zijn er de landen van het communistische blok voor wie Loemoemba uog steeds de wet tige premier van Congo is. De be trokken waarnemers wyzen er op, dat men deze combinatie van natio nale en internationale steunvoor voor Congo's eerste minister-presi dent niet mag onderschatten, ï-en woordvoerder van kolonel vmhnotne heeft gisteren meegedeeld, dat een afgevaardigde van het Inter nationale Roode Kruh- ^moemb oa&digLdoeemoa^a jn £s me!g correkt worden behandeld. voeding en medische verzorging goed zijn en hun onderkomens toereikend. Na de aanhouding van >^en™em°fa hadden de V.N. gevraagd een ai gevaardigde van het Internationale Roode Kruis tot hem toe te laten. Moboetoe eiste toen, dat deze alge vaardigde eerst een bezoek zou bren gen aan Alphonse Songoio, een Kongo lees parlementslid, die in Stanleystad de gevangene van de Loemoembisten is. Aan deze eis werd door het Roode Kruis gehoor gegeven en daarop werd toestemming verleend voor een bezoek aan de gevangenen in Thysstad. Justin Bomboko, voorzitier van de Raad van Hoge Commissarissen, heeft een memorandum gepubliceerd waarin by de hoge vertegenwoordiger van de V.N., Dayal, klachten worden geuit tegen het optreden van de V.N. in Congo. In het bilzonder is de critiek gericht op het feit. dat de V.N.-politie macht niet heeft verhinderd, dat de autoriteiten van de provincie Kivoe door de uit Stanleystad afkomstige Loemoembistische troepen werden ont voerd, terwyi troepen van Moboetoe tegengehouden werden toen zij. Kivoe wilden binnentrekken. Regelmatig komt op dergelijke prijs vragen geen enkele inzending binnen. Pater Rademaker zag echter in deze op dracht een goede aansluiting op zijn in teresse voor de historie der weten- schaps- en cultuurbeoefening in de ze ventiende eeuw in de Nederlanden, en hij heeft zich aan de moeizame te meer moeizaam, omdat nog zo weinig gestudeerd is op de figuur van Vossius; hetgeen overigens waarschijnlijk de re den van de opdracht is geweest ar beid gezet. Zijn inzending, die de enige was, is ook bekroond. In een inleiding vroeg pater Raderrm- ker zich af, of Vossius de moeite van een studie waard was en in zyn schets heeft hy getracht aan te tonen, dat dit wel degelijk het geval is. Pater Rademaker vroeg verder om verontschuldiging voor de niet geheel verantwoorde taal van zijn inzending hetgeen te wijten was aan te weinig tyd om veel aandacht te besteden aan de re dactie van zijn studie. Prof. dr. W. G, Hellinga, die na mens de faculteit de medaille uitreik te, sprak zijn bewondering uit voor de goede wijze, waarop pater Radema-. ker de opdracht heeft begrepen en uitgewerkt. Hij zei in een korte toe spraak o.m.: „Nu wij gezien hebben in welk kleed u gaat en daaruit begrij pen, dat nog een andere taak, dan de beoefening der wetenschap voor u is weggelegd, spreek ik met des te meer klem de wens uit dat u in staat zult zijn Uw onderzoek voort te zettem Als men weet, dat Pater Radefnaker nu reeds les geeft aan het klein senu narie van zijn orde te St. Oedenrode, krijgt deze wens des te meer zin. Pater Rademaker wil beslist zwijgen over zijn verdere plannen. Hij hoopt ze evenwel te kunnen verwerkelijken. Over het hoe en wanneer zwijgt hij in derdaad, maar met enig optimisme. En aangenomen mag worden, dat dit opti misme gerechtvaardigd is voor iemand, die tijdens zijn theologische studie de akte-A-piano behaalt en bij een norma le studententijd en als actief lid van een vereniging kans ziet een niet geringe opgave goed uit te voeren. HEERLEN, 10 jan. Een Heerlens echtpaar leeft momenteel in spanning, of de Nederlandsche Bank te Amster dam nog tot inwisseling van zeven ver brande bankbiljetten van elk honderd gulden kan overgaan, waarvan met meer dan wat verkoi ide resten over zijn gebleven. Het echtpaar, dat vrij dagavond voor enkele dag a op rels ging, had uit voorzorg voor een even tuele inbraak zyr gehele financiële be zit verstopt in de asla van een kachel. By thuiskomst werd het geld niet aan stonds uit de merkwaardige bergplaats te voorschijn gehaald. Pas toen de ka chel weer volop brandde, dacht men hieraan. De bankbiljetten bleker^ toen evenwel reeds geheel verschroeid te zijn. De resten werden zorgvuldig op een glasplaat geschoven en zijn door bemiddeling van de politie naar de Nederlandsche Bank gezonden. Er is één bevolkings groep in Nederland met welke ik welhaast van nature van mening ver schil. Dat zijn de kappers. Om alle misverstanden - te voorkomen: dat me ningsverschil berust op wederzijds respect. Ik be wonder hen, en vooral hun vak zeer, en zij zijn, als ik mij niet vergis, niet afkerig v- n de klandizie. Dat ligt dus allemaal goed. Maar de sluimerende conflictstof is dan ook heel subtiel van aard. Wij zijn het op enkele haren na meestal wel eens. De haren echter blijven dan ook tussen ons in staan. Om kort te gaan; mijn verlangen is bij een eventueel bezoek aan de kapper altijd heel simpel: niet te kort. Ik heb echter tot op heden nog nim mer een barbier ontmoet, die ik op het moment dat ik aan deze toch niet helemaal absurde wens uiting gaf, niet zag denken: niet te lang. En ik kan in dezen toch aanspraak maken op eni ge ervaring. Wanneer U nu denkt dat niet te kort vrijwel samen moet val len met niet te lang, heeft U geen oog voor de gecompliceerdheid, die 't leven zowel ont- als vérsiert. Ik mag wel zeggen dat ik in de loop der jaren menige figaro op zijn mee levend begripsvermogen heb beproefd- Tot nu toe echter zonder een voor alle Partijen bevredigend resultaat. Gisteren nog heb ik de zoveelste po ging gedaan. Ik begaf mij dus naar 'n nieuw, aangerecommandeerd adres nam plaats op het meubel dat kap pers om de een of andere reden gemo delleerd hebben naar analogie van een tandartsenstoel en zei: „Knippen graag". De vakman zag mij aan en ik hoor de hem denken: „Allicht". Maar hij beheerste zich, betastte het omstreden bolwerk met beide handen en zei: „Nou, als ik het zeggen mag, me neer: het kan wel effe". „Och", antwoordde ik sussend „het hangt er maar van af. hoe je er tegen aan kijkt". Het onuitgesproken conflict lag tus sen ons in. Maar hij greep met schit terende ogen naar de schaar en vroeg: „Hoe had meneer het willen heb ben?" „Niet te kort," zei lk. „Niet te kort," stelde hfj de order noterend „maar een beetje uitdun nen kan wel, dacht ik." Uitdunnen. Ik heb eens te maken fehad met een kapper, die onder uit- unnen een vrijwel totale uitroeiing verstond. En ik zei dus: „Uitdunnen még, maar dan ook in derdaad een beetje." Want ik weet van geven en nemen en een kniesoor heb ik nooit willen wezen. Enfin, hij ging geestdriftig aan het werk en ik sloeg zijn arbeid met enige achterdocht in de spiegel gade. Nu hield hij mij wél geregeld van de verschillende fasen van het gevecht op de hoogte. Dat wil zeggen: nij ma nipuleerde op gezette tijden met een De carnavalssociëteit „De Mirlito- phile" van Valkenburg, die de oudste carnavalsvereniging van Europa pretendeert te zijn, heeft afge lopen weekend haar tachtigjarig jubi leumfeest gevierd. Zij deed dit zo gron dig en grootc, dat de duizenden bezoe kers, die getuige waren van het feest, in de waan verkeerden, dat Valken burg reeds toe was aan het eigenlijke carnaval, dat pas over een maand be gint. De jubileumfeesten weden zater dag ingezet met een galazitting, opge luisterd door de ervaren Brabantse carnavalisten „De Oeteldonkers" uit handspiegel waardoor ik in staat ge' steld werd een blik op mijn achter hoofd te werpen. Op een gegeven moment zei ik: „Als u het niet erg vindt, vind ik het zo goed." Maar hij stelde zich teweer met een vloed van technische termen, die, wat mi) betreft, zó aan de ruimte vaart ontleend hadden kunnen zijn. En ik had dus geen verweer. Goed. Toen ik weer op straat liep dacht ik: „Zouden, de mensen nu werkelijk niet merken dat hier een biljartbal loopt?" Maar niemand rea geerde in die zin. Alleen, toen ik thuis kwam viel mijn vrouw, alhoewel ik op héér aandringen de beslissende stap gedaan had, proestend in een Tk oreioof dat ik voortaan maar be rust fn mijn toch niet te vermijden, periodieke nederlaag- En ik kan al tijd nog mijn baard laten staan. not t' .Breugheliaans eetfeest Miiiiimiiiiimiiiimmiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiim De Horeca zelf noemt deze stand het „Robot-restaurant", een alleszins toepasselijke naam, wanneer men be denkt dat de bezoeker hier naar har telust de lekkerste hapjes kan eten en daarbij verfrissende dranken in een verbazingwekkende variëteit kan gebruiken, zonder dat er ook maar iemand aan t.e pas hoeft te komen. De ruimte getuigt al evenzeer als de ultra-moderne machines van effi- ciency of zoals de Horeca het noemt van rationalisatie. Geen stemmig ver trekje dus met sfeervolle verlichting, maar een zakelijke bijna holle JuinVe waai in in totaal wel een twintigtal automaten en ingewikkelde machines staan, aan de buitenkant glimmend en glanzend met vernuftige handel tjes en knopjes en magische ogen in alle kleuren. Vele automaten zullen de bezoeker niet vreemd voorkomen. Het zijn de sigaretten-, croquetten-, broodjes- en repenautomaten, die hier slechts het oog trekken door de perfectie die men in deze branche reeds heeft bereikt. Geen sigarettenautomaat meer waar men met een wilde ruk aan het bak je moet trekken, maar grote kasten, waarbij een druk op de knop voldoen de is om een van de acht verschil lende merken er via elektrische instal laties feilloos te doen uitrollen. Men vindt daarnaast ook automaten voor complete maaltijden van diep vries tot warm, verder voor gekoelde dranken met of zonder koolzuur, voor warme dranken zoals koffie en cho colade met of zonder room en suiker en voor flensjes en snacks. En niet te vergeten het kleine, bijna niet op vallende kastje dat een uitkomst is voor de bezoeker met groot geld. Een druk op de knop is voldoende om een rijksdaalder even te wisselen voor tien kwartjes en daarna ongestoord hen vers zullen doen lyken. Daarmee is het mogelijk om pannekoeken voor uit te bakken en ze vlak voor het op dienen in enkele seconden tijd vers te serveren. Melk, water en andere dran ken zijn in enkele seconden goed warm en een hot dog kan in vijftien secon den tijd heet worden opgediend. Een roastbeef van vier pond eist iets meer van ons geduld, acht minuten en drie kippen aan het spit doen er een mi nuut korter over om bruin-vettig de oven uit te vliegen. Wanneer u verzadigd en wel de ruimte verlaat, vergeet dan niet nog even op de valreep voor twee of drie gulden een aardig bloemstukje te trekken compleet met vaasje of bakje. Ton Lutz wordt al sedert jaren ge boeid door de figuur van Brede- ro. In het Holland Festival van 1957 heeft hy zijn liefde voor deze schrijver kunnen uitleven met „Moor tje", dat hy met een keur van acteurs ten tonele kon brengen en thang pre senteert hy ons met het Rotterdams Toneel „De Spaansche Brabander." Deze laatste voorstelling is niet zo sterk bezet als dee eerste, maar ook ditmaal valt er voor de toneelliefheb ber veel te genieten aan de uiterst plastische taal, waarin Bredero het le ven van de Amsterdamse volksbuurt beschreven heeft. Hans van Norden heeft voor deze opvoering een zeer schilderachtig grachtendecor gemaakt. Menige bezoeker van de voorstelling zal het inmiddels wel even vreemd aa doen, dat dit door en door Amster damse stuk nu juist door het Rotter- .- x ROME, 10 Jan. (UPI) Ruim 20.000 Congolese kinderen lopen gevaar van honger te zullen sterven, aldus de direc teur van de voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties, de heer B. R. Sen, Hij deed deze ontstellende mededeling in het hoofdkwartier van de wereldorganisatie in Rome. In de pro vincie Kasai is de toestand het ergst, aldus Sen. Naar schatting sterven nog steeds elke dag tweehonderd mensen in Congo de hongerdood. „De toestand is zeer dringend," zei onderdirecteur dr. K. V L. Kesteven, die gisteren van een bezoek aan Congo terugkeerde. ,.Er is tenminste 70 ton voedsel nodig om olie hongerenden een schraal maal te geven." Tot dusver hebben de Verenigde Naties beloofd 6000 ton maïs en 750 ton melk in poedervorm te zullen zenden Enge land "heeft zaaizaden ter waarde van 5000 pond sterling beloofd en Noorwe gen heeft reeds 46 ton gedroogde vis verscheept. Aan zaaizaden verwacht men nodig te hebben: 300 ton maïs, 200 ton bonen en 500 ton aardnoten. Het inter nationale fonds voor kinderen van de Verenigde Naties zal ter waarde van 90.000 dollar zaxzaden kopen. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 10 jan. By een ontploffing in de Nederlandse Thermo- ehcmische Fabriek te Bergum zijn gis termiddag vijf personeelsleden gewond geraakt, van wie een zo ernstig, dat hij later is overleden. Het is de 22-jarige J. Vos uit Bergum, die op het moment van de explosie in de maalafdeling van de destructiefahriek aan lasworkzaamheden zou beginnen. Het is niet hekend of het lasapparaat de ontploffing heeft veroorzaakt. De enorme ontploffing heeft enkele muren van de fabriek ontzet en ook verder grote schade aangericht. De brand, die daarna ontstond kon door de bedrijfsbrandweer, samen met de brand weer uit Bergum, geblust worden. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de explosie. ken'ourgse bok. Den Bosch. Zy brachten voor hun ju bilerende collega's, die de scheldnaam van de Valkenburgers: „De Bokken" ais een eretitel beschouwen, een origi neel jubileumcadeau: een geit, mee. „De Valkenburgse bok", aldus de Oe teldonkers, „mag na een tachtigjarige eenzaamheid wel eens gezelschap krij gen." De Mirlitophile-geit was het begin van een stroom cadeaus, die zondag door ruim veertig veelkleurige carna valsverenigingen uit Limburg en het aangrenzende Duitsland en België wer den aangedragen tijdens een feestelijke receptie. De receptiezaal de schouwburg was veel te klein om alle toeschouwers die een glimp van de carnavaleske pracht en praal van prinsen, ministers en Tanzmariechens wilden opvangen, te bevatten. Toch kwamen de toeschou wers royaal aan hun trekken, want de deelnemende verennigingen waren gaarne bereid om op twee pleinen ;n de stad openluchtdemonstraties en ca baretvoorstelling van het zuiverste „hogeschool-carnaval" weg te geven. Bij wijze van slotapotheose trokken alle carnavalsgrootheden onder bege leiding van schutters en muzikanten opmerkelijk waren speciaal de kleu rig geüniformeerde jeugddrumbands uit Nijmegen en Breda door de stra ten van het feestvierende Geulstadje. Toegejuicht door duizenden kjjklusti- gen, defileerden de honderden carna valisten uit binnen- en buitenland voobij het stadhuis, waar de tachtig jarige Mirlitophlle-sociëteit met geit compleet, het défilé afnam. In ruil hiervoor boden de jubileren de gastheren in hun onderaardse sprookjesdomein, de gemeentegrot,aan alle gasten een feeërieke balletuitvoe ring aan, gevolgd door een Breughe liaans eetfestijn. De gasten lieten zich de bboeenkoo) met worst en bier goed smaken en verschenen 's avonds in de allerbeste stemming op een feestelijk jubileum- bal. De grootse viering van het Mirlito- phlle-jubileum houdt voor alle carna- valsvostendommen de beste verwach tingen in voor het aanstaande carna val 1961. KOFME CH04SOLAOE verder te kunnen gaan met inwer pen, draaien, trekken en drukken. De meest imponerende en vernuf tige machine is misschien wel de elek trische oven, waarin klaargemaakte hapjes binnen de kortste keren alle smaak en luchtigheid herkrijgen, die Luc Lutz als Robbeknol dams Toneel op het programma werd genomen en nog wel op Nieuwjaar in Rotterdam zijn première beleefde. De verklaring is natuurlijk, dat de direc teur van het Rotterdams Toneel, die Ton Lutz heeft, meer dan wie ook m Nederland vertrouwd is met Bredero. Amsterdammers en Rotterdammers kunnen er gelijkelijk dankbaar voor zijn, dat men „De Spaansche Braban der" weer eens speelt, maar er is éen element in de voorstelling, dat op de Amsterdammer toch wel een tik je wonderlijke indruk maakt De regisseenr wijst er in het pro gramma op, dat Bredero in zyn stuk onder meer elementen van het Westfriese, het Twentse en het Zuidholiandse dialect heeft gebezigd en wat krijgen we nu uit de mond van de knecht Robbeknol te horen: een on miskenbaar Rotterdams taaltje Maar deze Robbeknol moet bepaald een Amsterdamse straatjongen zyn! We hebben Luc Lutz, die deze rol zeer lofwaardig speelt, gevraagd hoe het nu eigenlijk zit met dat dialect. Hij zegt: „Omdat ik het Amsterdamse ac cent nlit beheers hebben we er maar Delfts van gemaakt" (Luc Lutz komt uit Delft). En hiermee is de zaak dan wel verklaard, want Delfts en Rotter dams liggen heel dicht bij elkaar. Zo gaat dat wanneer Amsterdam zich Bredero afhandig laat maken.... Woensdag komt „De Spaansche Bra bander" voor het eerst in de Stads schouwburg. De Amsterdammers moe ten zich door het ver-Rotterdamsen van Robbeknol niet laten weerhouden van een bezoek aan de voorstelling, want het is, enkele wat matte gedeel ten daargelaten, toch een heel plezie rige opvi. ering. Men krijgt het stuk vermoedelijk ook weer te zien met de complete bezetting van de première. Onno Molenkamp, die de rol van An- dries Pels speelt, heeft bij enige voor stellingen wegens ziekte verstek moe ten laten gaan. Zijn rol is op korte ter mijn zeer verdienstelijk overgenomen (een knappe prestatie bij deze moei lijke tekst) door Pieter, de jongste van de drie Lutzen, maar die vervanging loopt weer ten einde. lllimilllllllllllMlimillMllllllllimilllimillllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIMIlllilillllllllli^iTTlMIHIIIIIIIIIIIIIIIIHtllllllllllillliilHIl e zelfbediening dringt nu ook steeds meer door in de Horeca- wereld. Tot deze conclusie komt men spoedig tijdens een bezoek aan de Horeca-vakbeurs, die tot en met 12 januari in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam wordt gehouden. Het „Ober één koffie" zal op vele plaatsen binnenkort niet meer wor den gehoord, want glanzende automa ten met een ingewikkeld systeem staan bij tientallen klaar om de taak van het bedienend personeel in de café's, restaurants en hotels, te gaan overnemen. De automatisering moet het laatste jaar een grote vlucht heb ben genomen, getuige de vele soorten automaten, die op déze vijfde Horeca vakbeurs in een grote stand bij elkaar staan. el N ederlands Studenten Orkest is zijn repetities in Bergen begonnen, volgende week maandag hoopt men het eerste concert in „De Rustende Jager" te geven waarna het 85 leden tellende orkest een tournée zal maken langs Groningen, Eindhoven, Rotterdam, Zwolle, Haarlem, Arnhem, Utrecht en Den Haag. De tournée wordt 27 januari besloten met een concert in het Concertgebouw in Amsterdam. De repetities worden gehouden in de pas gerestaureerde ruïne in Bergen en staan onder leiding van dirigent Brussen. Op de foto zien we de orkestleden de ruïne-kerk verlaten. (Van onze correspondent) TERNEUZEN, IA jan. In het af gelopen weekeinde is in Axel in Zeeuws- Vlaanderen een brutale diefstal ge pleegd. Onbekenden hebben zich toe gang verschaft tot een opslagplaats van de provinciale voedsel-commissaris ter plaatse en daaruit 350 kilogram boter ontvreemd. De boter was afkomstig van een party van 2.000 kilogram, die in de nacht van vrydag op zaterdag door douane-ambtenaren in beslag was genomen. Ook een oude Engelse leger wagen, waarmede de hoter werd ver voerd, viel daarbij in handen van de douane. Van de twee gevluchte inzitten den kon er na achtervolging een worden gegrepen. Het bleek een 24-jarige mon teur uit België te zyn. De smokkelauto was voorzien van Nederlandse nummerplaten en van zwa re kogelvrije terrelnbanden. De boter, verpakt in tachtig kluiten van 25 kilogram, werd zoals gewoonlijk ter bewaring overgegeven aan een der plaatselijke bureaus van de provinciale voedselcommissaris. Maandag bleken veertien van deze kluiten, met een ge zamenlijk gewicht van 350 kilogram. spoorloos verdwenen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de smokkelaars de boter hebben gestolen en alsnog kans hebben gezien de veertien zware kluiten boter over de Nederlands-Bel gische grens te smokkelen. WASHINGTON, 10 jan. (U.P.I.) President Eisenhower en zijn opvolger, John F. Kennedy, zullen elkaar up !9 januari voor de tweede maal ont. ■•."ton. ten woordvoerder van het Wïttr Huis deelde mee, dat na een bespreking onder vier ogen tussen Eisenhower en Kennedy zij een vergadering zullen houden met hun respectieve assistenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7