ENSCHEDE begint jaar vol grote verwachtingen Intervam sticht studie fonds voor personeel Khroesjtsjev naar Afrika PAUL VLAANDEREN Po li tieh elpsters sierlijk uniform f Jammer en het zenuw-gas komplot NIEUWE RIJKSDAALDERS ROLLEN „Er heet bij ons niemand Haarlem om het voor onze stad op te nemen Eerste stortingf 100,000 van de scheidende heer Zwolsman Industriële woningbouw bepleit Jonge aanrander aangehouden Minister Zijlstra wisselt bankje van 25 Gouddiefstal in Buenos Aires Misbruik van geld voor Agadir? Papoea doodt een marinechauffeur chemisch bedrijf Drs. Huub Jansen NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER Moet weg E 8 wachten op een grafheuvel? Geslaagde Memisa- collecte Twintig gevallen in Rotterdam toegegeven f 25.000 op no. 6 van serie 2635 Moord in Biak Ontploffing in Grote schademaar geen slachtoffers Uitvaart omgekomen kapitein Minister over ongeluk op Karei Doorman „Geen sprake van gebi ek aan discipline Commandeur St.> Gregorius Nieuw-Guine£L Minister Luns onte- I vreden met verkla' ringen uit Indonesië Absolute woningtekort het hoogst in Zuid- Holland DINSDAG 17 JANUARI 1961 Koplopers in Volendam, Den Haag en Helmond Premielening Utrecht 1952 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 17 januari Vijf meisjes om en nabij de achttien jaar zullen per 1 februari in een charmant deux-pièce van donkerblauwe stof het Amsterdamse straatbeeld sieren. Het zijn de vijf jeugdige verkeersassistentes, die op de drukste punten in de stad de taak van de schoolbrigadiertjes gaan overnemen. Niet zonder trots heeft hoofdcommissaris H. J. van der Molen gistermiddag op het hoofdbureau van politie het uniform laten tonen, waarin de meisjes gekleed zullen gaan. Op het eerste gezicht denkt men aan een stewardess, maar bij uitvoeriger beschouwing ontwaart men op het uniform politieknopen en een hoofdstedelijk 'stadsembleem. Onder het donkerblauwe pakje dragen de meisjes een licht grijze blouse en een witte shawl. Verder witte handschoenen, taupe-kleurige kousen en zwarte schoenen, met een driekwart hakje of zonder hak. De rok komt tot even onder de knie. Over de schouder bungelt aan een lange riem de zwartleren tas, die ook vrouwelijke agenten dragen. By regenachtig weer verschij nen de verkeersassistentes in een grijs-blauwe geplastificeerde regenjas en in de winter in een zwarte monty-coat. De vijf meisjes, waarmee de eerste cursus start, komen uit Amsterdam, Egmond aan de Hoef, Brummen en Lemmer. Zij zijn uitverkoren uit ruim zestig sollicitanten, die na de eerste berichten in de pers uit vrijwel alle delen van Nederland schre ven. Zoals bekend zullen de meisjes vier uur straatdienst doen. De overige uren volgen zij een theoretische cursus aan de poli- tieopleidingsschool, die hen in drie jaar tijds opleidt tot volwaar dig verkeersagente. Het salaris varieert naar leeftijd van 205 tot 275 in de maand. rAüllNA i DUIVELS, IK BEN EEN EN AL ZENUWEN t IK ZOU A OP HEN! NEBBEN GE5CH0- TTTEN/M N'J NIET WASjé V*m"L TERUGGEGAAN./ -(Van onze correspondent) ENSCHEDE, 17 jan Burgemees ter W. Thomassen van Enschede heelt in zijn gisteravond uitgesproken nieuw jaarsrede gezegd dat de leden van de gemeentebesturen en vele burgers met en, het jaar 1961 zijn ingegaan met grote verpachtingen. Toen de minister president eind november in Zwolle het Jubilerende E.T.I.O. toesprak, aldus de burgemeester, gaf hjj te kennen dat twee hoofdproblemen van essentieel belang zijn voor het oosten van het land. het onderwijs en het verkeer. Dit is in over eenstemming met de opvattingen, welke hier reeds geruime tijd leven. In stad en streek ontwikkelt het on derwijs in al zijn geledingen zich gun stig en het proces van differentiatie schrijdt voort. Kernprobleem blijft het technisch hoger onderwijs. Onlangs heeft de minster van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen in de Kamer zonder restrictie meegedeeld, dat hij voornemens is nog deze maand zijn op vattingen, neergelegd in een nota, aan de Kamer kenbaar te maken. In af wachting daarvan doen wij er goed aan pas op de plaats te maken, onze nieuws gierigheid naar de inhoud van het tuk te bedwingen en niet in te gaan op Haar lemse en Zwolse klanken, één grapje uitgezonderd. De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Haarlem, die de naam Enschedé draagt, pleitte dezer dagen, aldus burgemeester Thomassen, voor een technische hogeschool in zijn stad. Het spijt me dat we hier geen heer hebben die de naam Haarlem draagt en het voor Enschede opneemt. Mocht de wens van de heer Ensche dé in vervulling gaan, dan zal de stad Enschede hem eerst sportief geluk wensen en daarna in dezelfde geest bestrijden. De heer Thomassen zei voorts, dat Overijssel in de memorie van antwoord bij de begroting van Verkeer en Wa terstaat helaas vaagheid naast negatie ve klanken ontmoet. Uitzicht op ver betering van de treinverbinding Zwolle- Enschede wordt niet gegeven. Zonder verzet wordt het afwijzend standpunt van West-Duitsland inzake de doortrek king van het Twentekanaal vermeld. Dat de kans op uitvoering van dit werk voorlopig gering is, kan worden toege geven. Maar die kans, aldus burgemees ter Thomassen, schrompelt in tot nul als men uitsluitend let op wat reken meesters hebben te zeggen over de kos ten. Van de minister wordt iets anders dan cijfers verwacht en wel een visie, welke steunt op de kaart van het toe komstige Europa. En één blik op deze kaart leert, dat het verlengde Twente kanaal een logisch sluitstuk is in het westeuropese kanalenstelsel. Wij zullen niet moe worden voor deze visie aan dacht te vragen. Waren omtrent 5e weg E 8 een jaar geleden positieve klanken te beluisteren, thans is er aarzeling, zo zei de burge meester vervolgens. De minister zegt dat de vaststelling van het volledige tra cé is vertraagd omdat een grafheuvel- veld werd doorsneden. Wij vragen ons af, of een kleine moeilijkheid in de om geving van Markelo enige invloed mag hebben op het tempo en de besluitvor ming. De minister wil het jaar van voltooiing niet noemen, (voor vele wer ken in andere gewesten doet hij dat wel), omdat de voorbereiding voor de uitvoering nog niet zo ver is gevorderd, dat reeds een begin met het werk kan worden gemaakt. Over het tracé bestond echter een jaar geleden volledige overeenstem ming. Zou een kleine, ondergeschikte wijziging de terughoudende woorden in derdaad rechtvaardigen? Burgemeester Thomassen sprak de hoop uit dat de Kamer op krachtig doorzetten zal aan dringen. ROTTERDAM, 16 jan. (KNP) Het secretariaat van de Medische Mis sie Actie heeft de meest optimistische verwachtingen van de collectes, die zondag in de parochies van ons land ten behoeve van de medische hulpver lening aan de missie gehouden zijn. De administratrice, mej. Van der Lugt, verklaarde, dat de thans beschik bare cijfers wijzen op een aanzienlijk hogere opbrengst dan vórig jaar. Zij meent niet aan de hoge kant te zijn, wanneer zij voorlopig rekent op een to taal-opbrengst van driekwart miljoen fulden, dat wil zeggen 35 procent méér an in 1960, toen de katholieken van Nederland ruim een half miljoen offer den. Evenals het vorig jaar zal de St. Vincentiusparochie in Volendam zich vermoedelijk weer recordhoudster kunnen noemen. De Volendammers brachten namelijk niet minder dan ƒ4023,- bijeen, tegen het vorig jaar ƒ2250,-. Met dit enorme bedrag is de Haag i parochie O. L. Vrouw van Goede Raad, die gisteren nog de onbetwiste koploopster was, met ruim duizend gulden geslagen. Daarnaast dient het Sint-Lambertusziekenhuis in Helmond genoemd te worden, waar de collecte binnenshuis 1500,- opbracht, terwijl ook veel in natura werd bij gedragen. DEN HAAG, 16 jan. De heer R. Zwolsman heeft vanmorgen bij zijn af scheid als directeur van de n.v. Inter vam de oprichting aangekondigd van een studiefonds voor het personeel (en gezinsleden) en daarvoor zelf als eer ste storting een gift gedaan van 100.000 gulden. Het beheer over dit fonds zal In handen worden gelegd van een stich ting. Het afscheid van de heer Zwolsman valt samen met de ingebruikneming van het nieuwe gebouw aan de Laan van N.O. Indië, dat vanmiddag officieel is geopend. Tijdens een eerder vanmorgen gehouden aandeelhoudersvergadering heeft de heer Zwolsman, de vader" van de bouwonderneming Intervam (ver leden jaar ontstaan door fu.->.a van Je Verenigde Aannemingsbedrijven voor- heel Zwolsman en de industriële aannemingsmaatschappij V.A.M.) zijn heengaan als directeur toegelicht. Hij werd tijdens de vergadering bij accla matie benoemd tot commissaris van de onderneming. De heer Zwolsman zei te willen heengaan als directeur „om tijd te vinden voor de realisatie van vuor de Nederlandse economie belangrijke initiatieven". Hij hoopt deze vage formu lering binnenkort nader toe te lichten. Nadat de heer Zwolsman in lovende bewoordingen was toegesproken door de president-directeur, prof. W. van der Groten, ontwikkelde de scheidende di recteur enkele gedachten over het wo- ningbouwprobleem. Hij constateerde dat ondanks de 800.000 na de oorlog ge bouwde huizen er nog steeds onvoldoen de huisvestingscapaciteit is. Als moge lijkheid tot snellere oplossing ziet hij een doorbreking van het tot nu toe ge volgde huurbeleid en het beleid ten aanzien van de subsidiëring van de nieuwbouw. Ondanks de gestegen wel vaart vormt de huur nog steeds de sluitsteen van het gezinsbudget, zo zei hij. Voor de lagere inkomens (tot de weistandsgrens) acht hij handhaving van de huursubsidies echter noodzake lijk. Voor de bouwnijverheid zelf vindt hij het noodzakelijk dat nieuwe produktie- en arbeidsmethoden ingang vinden. Voor de traditionele bouw zullen steeds minder arbeiders beschikbaar komen. De enig juiste oplossing ziet de heer Zwolsman in de industriële woning bouw. Er kan dan worden volstaan met nog geen twintig procent der nu benodigde arbeidskrachten, aldus de heer Zwols man. De aldus vrijkomende krachten kunnen worden ingezet voor andere sec toren in de bouwnijverheid,, met na me voor de vele noodzakelijke utili- teitswerken. die thans op vergunning wachten. Industrialisatie echter vraagt grote investeringen en is derhalve al leen mogelijk door het aantrekken van grote kapitalen, terwijl verder de conti nuïteit een eerste vereiste is. Over de waardevolle plaats van Ne derland op de buitenlandse bouwmarkt zei de heer Zwolsman dat verlies hier van niet denkbeeldig is. Tegen de con- beidsmethoden, grotere efficiency en beidsmethoden, grotere efficiëncy en kredietfaciliteiten van hun regeringen kan het hoofd worden geboden door één middel: meer samenwerking tus sen en fusies van Nederlandse aanne mingsbedrijven. Van de gelegenheid werd gelijk ge bruik gemaakt de aandeelhouders mee te delen dat de winst over 1960 onge veer gelijk zal zijn aan die van 1959. De orderportefeuille is goed voorzien: zij bevat voor 100 miljoen gulden aan nog uit te voeren werken. ROTTERDAM, 16 jan. Tenminste twintig vrouwen en meisjes zijn in de afgelopen maanden bij duisternis in Rotterdam lastig gevallen, waarbij de opdringerige jongeman tot handtaste lijkheden probeerde over te ga_an. Slechts drie van hen hadden aangifte gedaan bij de politie. De jongeman is door de politie aangehouden. Hij heeft bekend in de periode augus tus 1960 tot 13 januari 1961 in het wes telijk stadsdeel van Rotterdam en ook in Schiedam vrouwen op straat te heb ben lastig gevallen. De politie roept nu de betrokkenen op om zich met het hoofdbureau in verbinding te stellen DEN HAAG, 16 jan. Minister Zijl stra wisselde vanmorgen voor het loket van de Nederlandse Bank alhier een bankje van ƒ25.-. Hij kreeg van hoofd kassier F. C. Ei-ene tien glinsterende nieuwe rijksdaalders terug, waarmee hij voor tientallen camera's poseerde. Met deze symbolische inruil gaf de minister vandaag, rrecies vijf jaar na het eerherstel" van de zilveren gul den, de nieuwe metalen rijksdaalder jor het betalingsverkeer vrij. Daarbij zei hy, dat deze overgang van de papieren naar de zilveren rijksdaalder ook als een symbool kan worden gezien van het muntherstel van n» d- oorlog. Dertig miljoen zilveren rijksdaalders, waarvan het merendeel reeds door de rijksmunt in Utrecht is afgeleverd, wor den in omloop gebracht. Het zilverge halte, aldus verklaarde prof. J. Zijlstra desgevraagd, is hetzelfde van vóór de oorlog, namelijk 720 pro mille. Wel is de „riks" zestig procent lichter geworden. Het gewicht bedraagt nu 15 gram, in- plaats van 25. De middellijn is terugge bracht van 38 tot 33 millimeter. Dat zit zo, aldus de minster van Financiën: in 1840 toen de eerste zil veren rijksdaalders in omloop werden gebracht, was de waarde van het zilver precies f 2,50 of een kwart van het gouden tientje. De zilverprijs zakte echter naderhand, maar de geijkte af meting van de munt w- 'd gehandhaafd. Nu wij er vrij in zijn gewicht en afme ting vrij te bepalen, hebben wij ten slotte de huidige vorm en het huidige gewicht bepaald." Bij de uiterlijke „restauratie" van onze munten in 1948 is de rijksdaalder de laatste in ie rij om zijn oorspronkelijke vorm terug te krijgen. De zinken cen ten en de nikkelen stuivers, dubbeltjes en kwartjes zijn door koperen en zil veren vervangen. Precies vijf jaar gele den, 18 januari 1956, volgde de gulden. UTRECHT, 16 jan. Vanmorgen is de negende trekking gehouden van de 2'/i procent premielening 1952 der ge meente Utrecht. Deze lening is groot 5.00.00,- en is aflosbaar door jaarlijkse uitloting telkens op 15 januari, ter uit betaling op 1 maart d.a.v. Er werden veertig serienummers, elk vertegen woordigende tien obligaties a 100,-_ ge nummerd van 1 tot en met 10 uitge loot, waarbij de hoofdprijs van 25.000 is gevallen op obligatie nummer 6 van serie 2635, de prijs van 5.000,- is ge vallen op obligatie nummer 7 van serie 4730, die van 2.500,— op obligatie nummer 1 van serie 1237. De vijf pre mies van 1.000,— elk, vielen respek- tievelijk op de obligaties nummer 4 van serie 2673, nummer 3 van serie 3141, nummer 10 van serie 4565, nummer 2 van serie 4813 en nummer 7 van serie 4543. Tien premies van f 250,elk, zijn voor de houders van: nr 4 en 6 van se rie 4341. nr 8 van serie 85 nr 4 van serie 2911, nr 1 van serie 3974, nr 10 van serie 883, nr 8 van -erie 156, en nr 4 van serie 4009. nr 10 van serie 2820, nr 9 van serie 3898. Tenslotte werden 382 niet hierboven genoemde nummers, behorende tot de series 1410, 4341, 617, 2673, 85, 4878, 2029 4730, 1590, 1777. 2911. 2428, 3974, 2352,' 1375, 3141, 2262 2646 4565 1509, 883. 4848. 1089. 1, 156, 3511. 4009 1771 4313, 2661, 2820, 1237. 4543 878 435. 3898 2635, 1460, 4353, 510 uitgeloot met f 125.—. De volgende trekking zal geschieden op 15 januari 1962. BUENOS AIRES, 16 jan. (U.P.I.) Gisteravond zijn van de internationale vlieghaven by Buenos Aires gouden sta ven gestolen ter waarde van 725.000 dollar. De diefstal werd gepleegd door vier mannen, die gekleed waren in overalls met het embleem van de Panagra luchtvaartmaatschappij. zaj overmees- sterden het hoofd van de douane-afde ling van het vliegveld en drie employé's die alle vier vastgebonden werden. Daarna verdwenen de overvallers snel met het goud, dat ongeveer 450 kilo woog. MOSKOU, 16 jan. (UPI) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft, blijkens een bericht van „Tass" een uitnodiging van premier Sylvanus Olym- po van de jonge Afrikaanse staat Togo aanvaard en zal, op een nog later vast te stellen tijdstip, een bezoek aan Togo brengen. Het zal Khroestsjevs eerste bezoek aan Afrika worden. BONN, 16 jan. (Rtr.) Het Ham- burgse dagblad „Die Welt" verwyt in haar editie van vandaag de Marok kaanse regering dat deze twee miljard frank uit het hulpfonds voor Agadir heeft gebruikt voor het dekken van het tekort op de Marokkaanse begroting. In een hoofdartikel schrijft het blad, dat een jaar na de ramp, waarbij dui zenden mensen werden bedolven, de overlevenden van de aardbeving thans een nieuwe slag te incasseren hebben gekregen. Nu is het een morele slag die hun vertrouwen in de menselijke soli dariteit heeft geschokt. HOLLANDIA, 16 jan. (UPI). Naar de Nieuw Guinea Koerier meldt, zal binnenkort een niet met name genoem de Papoea terecht staan wegens moord op een Indisch-Nederlandse chauffeur van de marine. De marinechauffeur vond de dood na dat hij in een kampong bij Biak een Papoeameisje had aangereden. De be volking trad onmiddellijk agressief op en de chauffeur verliet, in strijd met zijn instructies, de bus, die hij bestuurde. De vader van het aangereden meis je en enige andere dorpsbewoners om ringden de chauffeur en de vader hak te hem met een kapmes een voor een de armen af. Daarna doodde hij hem met hetzelfde wapen. De Papoea zal voor de landschapsrechtbank terecht staan. TILBURG, 17 jan. Een explosie in een hogedruk-cylinder, waarin chemi sche stoffen werden gemengd, heeft bijna een kwart miljoen gulden schade veroorzaakt aan de bedrijfsgebouwen van de United Aniline Works n.v. in de Twentestraat alhier. Met een enorme knal sprong de cylinder uiteen, terw'jl onmiddellijk een machtige steekvlam nieters omhoogjoeg. Machine-onderdelen vlogen door de lucht, terwijl van tot op zeventig meter afstand gelegen wonin gen ruiten aan scherven vielen. Er werd groot alarm gemaakt. De brandweer tastte de vuurhaarden aan met poeder, waarna zich een intense rookontwikkeling voordeed, zodat gif tige dampen in een blauwe wolk weldra over het oostelijke stadsdeel dreven. De politie verzocht de buurtbewoners de ramen te sluiten, terwijl geadviseerd werd het natte wasgoed onmiddellijk in een sodabad van giftige stoffen te be vrijden. Op het moment van de explosie, om streeks half elf gistermorgen, was een arbeider op een balkon rond de cylinder werkzaam. Hij werd 25 meter wegge slingerd, niettemin bekwam hij nauwe lijks letsel, daar zijn val werd gebroken in een massa afvalstoffen. Andere ar beiders werden door de luchtdruk vele meters opzij gedrukt en weer anderen zagen na de explosie zwart als roet. Ook dezen hadden echter niet meer dan een enkel schrammetje. In de fabrieks hal waar de explosie plaatsvond ont stond een grote ravage. Het dak was aan stukken geslagen, terwijl een be langrijk deel uitbrandde. Urenlang is de brandweer in de w®er gewenst. Reeds staat vast dat het De- drijf weinig stagnatie zal ondervinden van de explosie. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. CASTRICUM, 17 jan li-ik nvprsrhot van de m Helsinki ammeS om \et leven gekomen F. J. Vlakke wordt naar Nederland overgebracht. Zater dag zal het in Amsterdam aankomen en vandaar naar Castricum worden p-phracht Woensdag 25 januari wordt fe half tien in de Sint Pancratius- narochiekerk de H.Mis van Requiem ongedragen, waarna het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het familiegraf op de begraafplaats Onder langs. J-cbckckck<&ckcbckckckcbckcbckckcbchckcbck<Lckckckcbc)ckckckckcb<&ckcbcbcbckckcbckcb<&ckcbck>cbctcbckcbcbc O* DEN HAAG, 16 jan. De paus heeft drs. Huub L. Jansen secretaris-gene raal van de Sociaal-Economische Raad en voorzitter van het curatorium van de centrale voor katholiek handelson derwijs, benoemd tot commandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote. De onderscheiding is hem zaterdag te zij nen huize uitgereikt door mgr. mr. F. op de Coul, directeur van het R.K. cen traal bureau voor onderwijs en opvoe ding. Mgr. Op de Coul wees bij die ge legenheid op de hoge waardering, wel ke door deze onderscheiding tot uitdruk king 's gebracht voor de wijze, waarop de heer Jansen in en door zijn werk de katholieke sociale gedachten heeft ge diend en memoreerde in het bijzonder ook diens verdiensten voor de instand houding en uitbreiding van het katho liek handelsonderwijs. UTRECHT, 16 jan. De raad van commissarissen van de n.v. Nederland- sche Spoorwegen heeft uit zijn midden prof. dr. ir. C. J. H. Gelissen te Maas tricht tot voorzitter benoemd. Rr0*' Gelissen volgt in deze functie de heer J. Gelderman op, die op zijn verzoek, na dertig jaar lid van de raad te zt)n geweest, waarvan vijftien jaar als voor zitter, eervol ontslag werd verleend. WAGENINGEN, 16 jan. Ir. J. Be- kendam te Wageningen is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde, na verde diging van een proefschrift met stellin gen getiteld: „Inductie van mutaties bij rijst door röntgenbestraling nvM T4AAG 16 jan. De minister van Defensie, 'ir. S. H. Visser, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Schouwenaar (P v d A.) nadere mededelingen ge- rtaan omtrent het ongeluk aan boord van de Karei Doorman" met een vlieg tuig van het type Seahawk. Er is hier geen sprake van gebrek aan discipline, doch van een ongelukki ge samenloop van omstandigheden, al dus de minister. Voorts deelt de minister mede, dat de smaldeelcommandant dit en een ander ongeval opzettelijk niet heeft vermeld tijdens de in Rotterdam gehouden pers conferentie, omdat de ongevallen toen zij gebeurden uit militaire overwegingen niet zijn gepubliceerd, zodat de smal deelcommandant in twijfel verkeerde of hij wel gerechtigd was om deze ge geven: aan de pers te verstrekken. DEN HAAG, 16 jan. Tot lid van provinciale staten van Noord-Holland is benoemd mr. C. Boekei te Amsterdam. De heer Boekei vervult de vacature die is ontstaan doordat mr. J. J. C. R. van der Bilt ontslag heeft genomen als lid. DEN HAAG, 16 jan. Bij K.B. is de heer M. J. van Schreven, ambte naar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de re publiek Uruguay. Als bonafide Amsterdam mer ben ik sinds de Nieuw jaarsrede van burgemee» ter van Hall mijn hu kwijt. Hij heeft ernst ge maakt met de sinds men senheugenis bestaande con troverse tussen Amsterdam en Rott®L dam. En nu wéét ik het niet mee Want er zijn meen ik, zaken in <n leven die je alleen schertsenderwijze ernstig kunt nemen: ga je va de ernst uit dan worden volkomen belachelijk. Zo heb altijd het jolig overhoop U* gen tussen Hoofd- en Maasstad o dergaan. Daadwerkelijk ondergaan* Want reeds als knaap stak ik een vuiS" op tegen Rotterdamse jongetjes, mB werkelijk vonden dat Feyenoord oe kwamer met de bal omsprong dan Ajax. Dat Feyenoord op dat mome® het soms in het elf koppige hoofd ha» gehaald kampioen van Nederland wezen interesseerde mij daarbij geeI* zier. Ik sprak met Rotterdammer» nooit op basis van de bekrompen fei ten maar op die van het geloof. En nam voetstoots aan dat zij dat van hu» kant ook deden. Alleen: mijn gelooi was beter en zuiverder en had een veei hoogstaander object. Ik heb in de loop der jaren her- haaldelijk en ruimhartig toegegeven daj zij een Maastunnel hadden, maar ié heb nooit nagelaten daaraan toe t® voegen dat de Keizersgracht dan toch maar van óns was en tegelijkertijd ha® ik trouwens ergens in mijn achterhoofd een IJ-tunnel in gedachten, die de hunne tot een onooglijk viaduct zou doen verschrompelen. Zij hadden hun haven, goed, maar wij hadden daaren- i bóven nog het Concertgebouworkest, zij hadden „De Boompjes", wij een heel Vondelpark; zij voerden initiatieven uu> wij namen ze alleen maar, maar bij ons werd dan ook een hele West-Euro- pese cultuur sluimerend in stand ge houden. En nog een paar weken gele den heb ik aan de bittertafel een stel letje Rotterdammers schamper onder houden over de Euromast, die ik voor geen geld zou willen ruilen voor onz® Westertoren. Kortom hier lag Amsterdam, daó? lag Rotterdam en daartussen woonden de Hagenaars maar die deden niet mee; zij bleven koel en ongenaakbaar, want wij hadden ons nog niet aan hen voorgesteld. Dat hadden wij, Amster- j dammers en Rotterdammers, in ons enthousiasme over onze verrukkelijk® op wederzijds respect gebaseerde strijd helemaal vergeten te coen; Maar nu burgemeester van Hall gesproken heeft, zie ik het nog gebeuren dat W« de strijdbijl gaan begraven en dat W« dat dan gaan spelen via Den Haas- i Burgemeester van Hall lijkt mij typisch een man die, na alles wat er gebeurd is, zich alsnog gaat voorstellen. Tja, hij heeft publiekelijk, ambts halve en officieel gesteld dat de Rotter-r dammers ons dwars zitten. Op zulk een nuchtere mededeling pastnaaf één, even nuchtere vraag: „Mijn hem» burgemeester, wat dacht U dan? Maar de ontnuchtering is het eind» i van het spel. Ik althans durf, sind» enige dagen, géén fatsoenlijk Rotter dammer meer in de ogen Kijken. Hu ziet me aan op mijn gelijk. En dat een vernederende toestand. Als ik niet zéker wist, dat burge meester van Hall van onbesproken Am sterdamse afkomst is, zou ik hem er dan ook van verdenken een Rotter- dammer te zijn. Een verkapte. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 jan. Het Neder landse standpunt over Nieuw-Guinea is niet gewijzigd, zo verklaart mr* Luns. Hij citeert daarbij no.g eens het antwoord van minister Soebandrio Op de door Nederland in de V.N. gestelde vraag of Indonesië wilde verklaren dat het geen agressieve bedoelingen heeft. De heer Soebandrio antwoordde o.m? w;j zullen geweld met geweld beant woorden...en: verwacht van ons niet dat wij vijandelijke Nederlandse acti viteiten werkeloos en passief zullen ac- cepteren. Verwacht van ons met dat i wij passief een lot zullen aanvaar dat ons wordt gedicteerd door een j ver verwijderd en onrealistisch land. Minister Luns noemt dit antwoord? I „vaag en nauwelijks een pertinente i verklaring dat Indonesië geen plannen tot aggressie heeft". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 januari De pr®" vincie Zuid-Holland heeft In vergelij king met de andere provincies het hoogste absolute woningtekort, zowel in de vrüe sector als in de premie- bouw. Dit stellen de Gedeputeerde Sta ten in de memorie van antwoord ®P de begroting van 1961. De provincie Zuid-Holland komt met een tekort va® 4,2 procent (31.200 huizen) direct ach- i ter de provincie Utrecht (4,4 pet.)» waar de woningnood het grootst is* Rotterdam, Schiedam, Leiden en Kat wijk zijn de enige Zuidhollandse ge* meenten die boven het gemiddelde wo ningtekort van de provincie komen- In de Haagse agglomeratie hebben a'- le gemeenten een lager tekort dan he gemiddelde, zo wordt verder opge merkt Aan de provincie Zuid-Holland voor het jaar 1961 voorlopig 6990 wo ningwetwoningen en 7010 premiewoni» gen toegewezen. Ter bevordering va? de systeembouw zullen, zo verwachte: Gedeputeerde Staten, nog ongeveer 1100 woningwetwoningen worden toe„- voegd aan het voorlopig vastgesteld contingent van de provincie. DONAL EN NAAR '!K VERONDERSTEL, DE PROFESSOR IK HEB ZCN'IDEE DAT ER IET» GEMEENS AAN DE HAND »- .IK GA OOK NAAR Hg" •JL.AND.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2