;n Hammarskjöld is boos over Kasavoeboes verzoek Staatshoofd mag niet om vervanging Dayal vragen ERHARD is kandidaat voor opvolging Adenauer fc d Oplossing van Algerijnse kwestie thans mogelijk ,Zwen del-schi l nu in Denemarken geveild Sovjets waarschuwen F.S. voor interventie in Laos A Bondskanselier overwint zijn bezwaren schoorvoetend Griep? Chefarine„4" doet wonderen Chefarine 4 Klimaat gunstig voor dank zij FLN en referendum H B M Blijft V.N-vertegenwoordiger DA YAL ïeuu) stadium BEN GOERION blijft premier Amerikaans-Frans ruimteschip Volkswoede tegen g nazileider in V.S. Politie wilde „kunstwerken" in criminologisch museum ophangen Weer staking bij Alitalia" Verkiezingen op Formosa Atoom-reactor in Bombay BESLISSING WESTDUITSE C.D.U. Reacties op Ferhat Abbas' verklaring MATEUS SOGRAPE IN MANILLA Duizend mensen door brand dakloos DINSDAG 17 JANUARI 1961 PAGINA 7 LEOPOLDSTAD, 17 januari (A.F.P., Rtr., U.P.I.) President Kasavoeboe van Congo heeft niet "et recht aan de Verenigde Naties de terugroeping en vervanging te Verzoeken van de speciale verte genwoordiger van de volkerenor ganisatie in Congo, de Indiër ^ayal. Dit schrijft secretaris generaal Hammarskjöld in een 'n krachtige bewoordingen gestel de brief aan het Congolese staats hoofd, ten antwoord op het des betreffende verzoek van Kasa- voeboe, die Dayal het mislukken van de V.N.-actie in Congo ver beet. Hammarskjöld deelt in zijn Antwoordbrief nog mee, dat hij Kasavoeboes verzoek onder de Aandacht van de Veiligheidsraad *al brengen, zodat deze „tot pas send optreden kan besluiten". „Het dorp dat niet meer van zichzelf is" Oudheidkamer in Hollum Vreemde hobbies VIN ROSE DE PORTUGAL Wat de verwijten jegens Dayal betreft •chrjjft Hammarskjöld, dat hem uit niets gebleken is, dat de Indiër partjj- n'S zou wezen. De secretaris-generaal Van de V.N. vindt het betreurenswaar dig, dat president Kasavoeboe over de awestie-Dayal niet gerept heeft, toen beiden elkaar vorige week in Leopold- •tand gesproken hebben. Kolonel Moboetoe, de militaire macht hebber in Congo, heeft gisteren juist tijd een dreigende muiterij onder oen begin vorige week beleend werd, dat De Gaulle zijn referendum nad gewonnen, reageerden de Alge rijnse rebellen aanvankelijk zeer ge teserveerd. Zij verklaarden, dat ait een •trilct Franse aangelegenheid v™s' Waar zij niets mee te maken a en. Gisteren sloeg Ferhat Abbas echter •en andere toon aan. In een othciële verklaring constateert hij. dat het Al gerijnse probleem in een nieuw sta dium is gekomen. De „premier van de „voorlopige Algerijnse regering" steil vast, dat de mogelijkheid is ge opend van een vreedzame oplossing die door onderhandelingen bereikt Zou kunnen worden. Hij geeft ook te verstaan, dat bij wil voorkomen, dat De Gaulle een voorlopig Algerijns be stuur instelt buiten het Algerijnse Na tionale Bevrijdingsfront om. Volgens Abbas zou dan van zelfbeschikking geen sprake meer zijn, en hij zou zich genoodzaakt zien, de strijd onvermin derd voort te zetten. Misschien ziet de rebellenleider een aanknopingspunt in een opmer king die De Gaulle twee dagen voor het Franse refe- rendum maakte. BUITENLANDSE De Franse pre sident beloofde KRONIEK toen de bevol- king van Algerije „op zo kort mo termijn een confrontatie van stromingen om tot een vrije orga- 's9tie van de zelfbeschikking te ko- p1®1* F)it zou immers kunnen bete- K.nen, dat De Gaulle ook de rebellen .'1 die organisatie wil betrekken. Maar e grote moeilijkheid is, dat de ge opende strijd in Algerije nog altijd aortduurt. Aanvankelijk stelde De jattllg zich op bet standpunt, dat Pa- 'Js Het de rebellen eerst een formele ^aPenstiIstand zou moeten hebben ge- aten voor er met ben over de poli- e toekomst van Algerije zou kun- ,Worden gepraat. Intussen is ech- Jj.i ;e mogelijkheid geopperd van ge- li' j ,'®e militaire en politieke onder- ,andelingen. Maar in de jongste ver garing hiaal ^^'"gen gesproken. Abbas verklaart slechts bereid, te onderbandelen L frA'jeen vrije lotsbeschikking door 6 Algerijnse volk". j 'sscbien is De Gaulle wel bereid y aangekondigde instelling van een .aorlopig Algerijns bestuur wat op te <jpl0rtfn' om intussen de mogelijkhe- af te tasten van een akkoord met 8|e rebellen. (Het zal voor Parijs ten- te°he niet eenvoudig zijn min of meer j thesentatieve Moslims bereid te vin- etl in een voorlopige Algerijnse re- Kerf zjjn soldaten kunnen bezweren. De sol daten werden opstandig, omdat ze weer eens merkten, dat ze geen soldij ontvan gen hadden. Van ernstiger aard is de spanning in het grensgebied van Katan ga, waar aan beide fronten, die van de Loemoembisten en van de militairen van president Tsjombe, hard gewerkt wordt aan verbetering van de bewape ning. Over het lot van de acht of negen Belgische militairen uit Roeanda-Oe- roendi, die, toen ze per vergissing de Congolese grens overschreden, gevangen genomen werden door Loemoembisten, tast men nog in het duister. Volgens de V.N. zouden drie Belgen gedood zijn, maar de regering in Brussel meent dat alle gevangenen nog in leven zijn. In Elizabethstad heeft Tsjombe een razzia laten houden onder zijn landgeno ten, die hij ervan verdenkt te sympathi seren met Loemoemba. Talloze arresta ties zouden verricht zijn. Ook zouden er een aantal Europeanen door Tsjombe in arrest gesteld z(jn op beschuldiging van ..defaitisme". Dit laatste omdat ze, als functionarissen van de Internationale banken in Katanga, zouden hebben laten bljjken, dat ze twijfelden aan de waar de van het nieuwe geld van Katanga. ERHARD BONN, 17 jan. (Rtr., U.P.I.) West- duitse regeringskringen hebben meege deeld, dat bondskanselier Adenauer er ln toegestemd heeft, dat de huidige mi nister van economische zaken, Ludwig Erhard, zich kandidaat stelt voor de opvolging van Adenauer als hoofd van de Westduitse regering. Zoals bekend worden in het najaar in de Bondsrepu bliek algemene verkiezingen gehouden Adenauer zou in de kandidatuur van Erhard hebben toegestemd na lang aan dringen vau de leiding van zijn party, de christen-democratische unie. De voorzitter van de CDU dr Heinrich Krone, had zaterdag 'gezegd dat de christen-democraten dwaas zou den zijn als zij niet de „politieke conse quenties" zouden trekken uit Erhard's succes als minister van economische zaken. Hy voegde hieraan toe, dat dit niet alleen zijn persoonlijke opinie was, doch ook die van alle leidende figuren uit de partij en ook van de bondskanse lier. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zou Adenauer „schoorvoe tend" aan het verlangen van zijn pur- tjj hebben toegegeven, deels omdat hij zich niet actief met de kwestie van zijn opvolging zou hebben beziggehou den en anderdeels omdat hij zijn vroe gere bezwaren tegen Erhard als zijn opvolger niet heeft laten varen. Verscheidene Westduitse dagbladen hebben gisteren gemeld, dat de invloed van niet de rebellen wordt hele- over wapenstilstandsbe- J"g zitting te nemen), j -Je Gaulle beeft de Algerijnse oor- ?S. die nu al ruim zes jaar duurt, "er dagen betiteld als „een dwaas 6tl .vTerou(^erd conflict". En bet indruk wekkende „Ja dat Je president bij *ijn referendum beeft gekregen, moet ongetwijfeld gezien worden als een b'ting van het groeiende Franse ver engen naar vrede. Het onderhande- 'ngsvoorstel 'dat de rebellen gisteren l.ben gedaan zal door de Franse pre sent echter niet zonder voorbehoud hnnen worden geaccepteerd. Het KL'N. beeft nooit e Gaull i I Probleem van het staken der vijan- e 'ikheden niet eenvoudig laten rus- om zonder meer tot een politiek willen ingaan op e s aanbod van een „vrede apperen". De president kan nu ®e,prek over te gaan. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Elk labiet Chefarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beier en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die werdt beschermd dddr het bestanddeel Chefarnx. 20 tabl. f 0.80. Voordeliga gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 k mg Beieren van de C.D.U. er Dij Adenauer op zou hebben aangedron gen tot 1963 als kanselier aan te blijven, waarna Erhard als „overgangskanse- her zou optreden. De minister van de fensie Straus zou optreden als minister van buitenlandse zaken, in de plaats van Von Brentano, die dan aan het hoofd zou komen te staan van een nieuw „Europees ministerie." JERUZALEM, 17 jan. (Reuter) Ben Goerion zal zijn dreigement, naar aanleiding van de „affaire Lavon at te treden als premier, niet uitvoeren en is bereid de huidige coalitie te blij ven leiden,aldus is van de zijde van het bureau van de premier vernomen. PARIJS, 17 jan. (UPI) Franse en Amerikaanse ruimtedeskundigen zui len in maart in Washington de laatste hand leggen aan een plan voor het ge zamenlijk lanceren van een ruimte schip. De satelliet zal er vermoedelijk een zijn van het type „Verkenner", en wor den gelanceerd vanaf een Amerikaanse basis. Het tijdstip van de lancering zou vallen tegen het einde van het volgend jaar. De leiding van de Franse delegatie naar Washington zal berusten bij prof. Pierre Augen, voorzitter van de Franse commissie voor ruimteonderzoek. BOSTON, 16 jan. (UPI) De Ame- j rikaanse nazi-leider George Lincoln Rockwell, een inwoner van Chicago, is gisteren door een menigte met stenen en eieren bekogeld, toen hij in de Saxon-bioscoop te Boston de eerste ver toning van de film „Exodus" trachtte te verstoren. Het tumult brak uit tien minuten nadat Rockwell de bioscoop j was binnengekomen. De politie kwam tussenbeide, nam Rockwell mee en stel- de hem" voorlopig in verzekerde bewa- J ring. Er waren spoedig een honderdtal po- j litieagenten aanwezig om de menigte 1500 man in bedwang te houden, die onder meer begonnen te schreeu wen: „geen nazi-dictator" en „denk aan Auschwitz". Een van de mannen die Rockwell had den bekogeld was de 39-jarige leek Wluka, die in Polen is geboren en 12 jaar geleden naar Amerika kwam. ,,Ik' ben in Auschwitz geweest, ik heb daar mijn hele familie verloren", schreeuw de hij Rockwell toe. „Rockwell moet vernietigd worden", vervolgde Wluka. „Wij moeten het na zisme doden, voordat het zich opnieuw verspreidt". Rockwell, wiens reis van Chicago naar Boston door een zakenman, die onbekend wenste te blijven, zou zijn be taald, zei, dat het hoofdkwartier van zijn nazi-partij in Arlington, in de staat Virginia, lag. „Het doel van mijn be zoek aan Boston was, zei hij, aan te to nen, dat wij een nationale partij kunnen worden". aanleiding was. hadden wij bijna ver geten. Kwam dit misschien toch door het rijkelijke onthaal, waarvoor de smaak van de pastoor en kookkunsten van de huishoudsters verantwoordelijk waren (van wie Simone zich nog mag beroemen op een verre verwantschap met de H. Theresia van Lisieux) Vijf tig jaar voor een kerk is niet zo oud, zeker niet vergeleken bij de zeker ne gen eeuwen die de parochie oud is, waaraan de oude (tegenwoordig Her- De oude Dorpsstraat in Castricum. enmaal tn kennis gebracht met Castricum als „het dorp dat niet meer van zichzelf is" heb ben wij helemaal vergeten dat pastoor W. Minnebo ons voor het vijftigjarig bestaan an zijn St.-Pancratiuskerk had uitgenodigd. Castricum zoals de pastoor het door de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar en een van zijn kapelaans aan ons liet voorstel len, bood inderdaad tal van boeiende eigenaardigheden. Nu bedoelen wjj niet zozeer die ene gebeurtenis in 1799 toe het dorp een halve dag door de Russen bezet is geweest. Toen was het duinplaatsje nog niks, en eigen lijk ook nog niet zoveel op de dag dat er voor hef eerst een elektrische trein stilhield. Sinds die dag zjjn in het duin- en bollendorpje veel Amsterdammers ko men wonen. Ze werkten wel in de hoofdstad, maar werden toch spoedig één met de grondeigen dorpelingen. In de afgelopen tien jaar is dit proces in verhevigde mate herhaald: het stroomde er zo vol met mensen van buiter dat Castricum zichzelf niet meer herkende. In cijfers uitgedrukt: op de bijna 12.500 inwoners van nu zijn bijna 2400 gezinshoofden, van wie er ongeveer duizend buiten de plaats werken. Omdat Castricum nog net in het IJmond-gebied ligt, zou men den ken dat de meeste forensen naar de Hoogovens trekken, maar er gaan er bijna net zo veel naar de Zaanstreek en duidelijk meer naar Amsterdam (350). Deze recente toevloed kan zich niet erg Castricums noemen. De nieuwe lingen hebben een forensenvereniging en een soos die niet voor de oude Castricummers toegankelijk zjjn en met het autochtone dorps- en vereni gingsleven doen ze niet zo erg mee. Die gang van zaken zal zich steeds duidelijker aftekenen, wordt ons ver teld. want men rekent op een 40.000 zielen over twintig jaar. Het overwe gend katholieke van het dorp zal dan verdwenen zyn, zegt de pastoor, en een percentage te zien geven dat on der het landelijke gemiddelde ligt. Want de aanwas zal grotendeels uit Amsterdam afkomstig zijn. Wie een huis in Castricum wil laten bouwen, kan er terecht, maar woningwetwo ningen komen er weinig. Nog meer dan nu wordt Castricum een „witte- boordenplaats", bevolkt met de zoge heten middengroepen. zich in de stad van de kerk hadden afgewend. Keren in Castricum terug. De „Open Deur", waar inlichtingen over geloofsaangelegenheden door le ken wordt verstrekt blijkt heel gun stig te werken. Wat men moet doen om Castricum niet tot een karakter loze plaats te laten vervallen, is: de nieuwkomers in het leven van Castri cum te betrekken. Maar in „het dorp dat niet van zichzelf is" valt dat niet mee. vooral ook door zijn toeristisch karakter. In het hoogseizoen kan men in de ver schillende campings, pensions, hotels en jeugdherbergen een elfduizend vreemdelingen tellen, grotendeels uit Amsterdam, maar natuurlijk ook uit het Ruhrgebied. Uniek is de zgn. kampschool van mei tot en met sep tember voor de kinderen van het kampeerterrein. In het seizoen zyn er op het kampeerterrein ook kerkdien sten voor protestanten en katholie- ken. Van het toerisme wordt de bevol king natuurlijk niet armer, dat kan men al aan de winkels in de Dorps straat zien. Een nare kant is dat hele gezinnen de zomer doorbrengen in veel te kleine schuren en optrekjes, en hun huis afstaan aan de vakantie gangers. Alles bijeen zjjn de voorwaar den voor de groei van een gezond Castricums gemeenschapsleven in dat opzicht niet erg gunstig. Zonder in grote ongerustheid te zit ten, wilde de geestelijkheid van de St.-Pancratius ons dat even laten we ten. Dat een jubileum daarvoor de Pancratius-kerk vormde) kerk uit 1160 nog herinnert. „Ik stuur het feestprogramma nog wel," zei de pastoor bij het afscheid. et dorp Hollum op Ameland zal binnenkort een oudheidkamer bezitten. Door het bestuur van een hiertoe gevormde stichting is op de hoek Oosterlaan-Herenweg een pand aangekocht waarin men spoedig met de inrichting van de oudheidka mer hoopt te beginnen. Het pand leent zich er bijzonder goed voor. zo veron derstelt men, omdat de wanden van de woonkamer opgezet zijn met oude tegels, waarvan de meeste bijbelse voorstellingen bevatten. iiiiiimiiiimiiHiimiiiinimiiiliiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiniHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiimimiiiiiniimimiiimiimiiMiii (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 17 jan. De gistermiddag te Tunis gepubliceerde officiële verkla ring van de „voorlopige regering der Algerijnse republiek", aan het slot waarvan zij haar bereidheid uitspreekt tot „onderhandelingen met de Franse regering over de voorwaarden van een vrije raadpleging van het Algerijnse volk'', heeft te Parijs nog geen enkele officiële reactie uitgelokt. Maar onge twijfeld zal zij vandaag diepgaande aandacht krijgen van het hoge „Alge- rijnse comité", op het Elysée bijeen onder voorzitterschap van president De Gaulle. In dit comité hebben zit ting de eerste minister, de ministers van Algerijnse zaken en van de strijd krachten, de regeringsgedelegeerde te Algiers, en de opperbevelhebber in Algerije. Het staat evenwel geenszins bij voorbaat vast, dat een openbare of ficiële Franse stellingname tegen over de bereidverklaring van de „voorlopige Algerijnse regering" spoedig zal volgen. In politieke en journalistieke kringen van de Fran se hoofdstad is inmiddels de eerste indruk van de lange te Tunis in het licht gegeven verklaring, dat zij, na al hetgeen in de afgelopen week reeds uit kringen van de voorlopige rege ring had verluid, op zijn minst „me* ontmoedigend" is. Het waarschijnlijk wel meest positieve element erin acht men de terugkeer van de „voorlo- AALBORG, 16 jan. (U.P.I.) In Aalborg, (Denemarken) .zijn vandaag dertien schilderijen geveild die een in ternationale groep zwendelaars had proberen te verkopen voor twintigdui zend dollar. De totale opbrengst van de veiling was 1730 dollar. Deze prijs lag hoger dan Deense vei lingdeskundigen hadden geschat, maar toch veel lager dan wat de Nederlan der Emanuel Pimentel en zijn Duitse medeplichtige Künster ervoor bedon gen, Beiden werden na ontmaskering tot gevangenisstraffen veroordeeld. Pi mentel zou thans een ziek en gebroken man zijn. Op zijn eerste reis naar Jutland had Pimentel 34 doeken bij zich die hij aan een zakenman in Vejle verkocht voor bijna veertigduizend dollar. Toen de man hoorde dat zijn „mees terwerken" niet meer dan tweeduizend dollar waard waren, sloeg hij de hand aan zichzelf. Aangemoedigd door zijn succes, keer de Pimentel later met nog veertien schilderijen uit Duitsland naar Dene marken terug. Maar in Aalborg liep hij tegen de lamp. Een van de als vals ontmaskerde doeken is verhuisd naar het museum voor criminologie in Aal borg. De dertien andere schilderijen wer den vandaag publiekelijk geveild. Het hoogste bod was voor een „Kruisiging" van Leonard Bramer, of misschien een oude copie. Men had het geschat op tussen de veertig en 170 dollar, maar het bracht er 210 op. Franchen's „Allegorie met koning en madonna" werd verkocht voor 175 dol lar (schatting 70—210 dollar). Pimen tel had hiervoor zevenduizend dollar willen hebben. Het besluit om ze te verkopen kwam van het Deense ministerie van Finan ciën, ondanks het protest van de zijde van de politie, die ze allemaal in het criminologisch museum had willen op hangen. Zij was van mening dat op een veiling de schilderijen opnieuw kon den toevallen aan experts met duistere bedoelingen. pige regering" naar haar positie van voor „de mislukking van Melun". Zo als men zich zal herinneren had deze mislukking de voorlopige regering er toe gebracht te verkondigen dat zij nooit meer in de mogelijkheid van een beëindiging van het conflict door onderhandelingen met Frankrijk zou kunnen geloven en dat zijzich der halve nu wendde tot de VN, die o.a. de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht in Algerije zouden moeten organiseren en controleren. De verklaring van gisteren bevat weliswaar een uitvoerige paragraaf, waarin de voorlopige regering de on langs van de VN verkregen gunstige resolutie herdenkt, maar tenslotte komt zij ertoe te zeggen dat de voor waarden voor een eerlijke en oprechte zelfbeschikkingsrecht, behalve „door een bijdrage van de V.N. ook in het leven i kunnen wordei. geroepen „door onder handelingen tussen de beide partijen". In de ogen van de voorlopige re gering hebben vooral de aan het re ferendum in Frankrjjk voorafgegane campagne en de uitslag zelf van het referendum, door de daarbij geble ken wil van het Franse volk „door middel van onderhandelingen een op lossing te verkrijgen van het Alge rijnse probleem", het gunstige nieu we klimaat geschapen. De voorlopige regering geeft daarbij evenwel de waarschuwing, dat het risico bestaat, dat de pogingen om Algerije een sta tuut op te leggen de nieuwe mogelijk heden teniet doen en er slechts toe kunnen bijdragen de oorlog te ver lengen. Een politiek, erop gericht door de in stallatie van een uitvoerende macht in Algerije het Bao Daïstisch experiment (Indo-China, corr.) te herhalen, is ove rigens bij voorbaat tot mislukking ge doemd zegt de verklaring: „Geen Al gerijn die deze naam waardig is, zal er zich toe willen lenen". Maar daar omtrent hadden de Franse verantwoor delijkheden voor het.Algerijnsebeleid, op grond van duidelijke aanwijzingen, reeds hun eigen twijfels opgedaan; ten gevolge waarvan zij zoals eerder be richt deder. verluiden dat de installatie van een regeringsraad voor Alge rijns Algerije te Algiers „niet voor mor gén" was. en kan begrijpen dat er stevig wordt gebouwd in het dorp. Veel scholen ook. en ze mogen gezien worden, vooral die met de hy permoderne turnzaal. Sommigen be klagen zich er over dat de scholen zo open zyn. Dat wordt overigens aardig geïllustreer d door een vrij recent voorval toen een moeder op de dag van de geboorte van haar kind een bloemstuk gestuurd kreegvan een klas leerlingen van de school „aan de overkant". Door hun ruime gezichts veld door de open ramen op de straat had de klas bijna dagelijks een aan staande moeder opgemerkt. En ook zagen zij op een gegeven moment de dokter komen, gevolgd door een ver pleegster. Toen wisten zy wel hoe de zaken erbij stonden en lapten zij snel voor een bloemstuk. Enkele van deze fraaie scholen zou den ook voor het verenigingsleven heel dienstig kunnen zijn. Men heeft in Castricum verschillende seizoenen druk bezochte voordracht- en lezin genavonden kunnen houden met be kende figuren. Maar in het snel ver anderde Castricum vallen ze op het ogenblik niet zo erg in de smaak. De „geïmporteerden" zijn weinig geïnte resseerd. Dat is op zich niet iets om zorgelijk over te doen. Het is bijvoor beeld ook gebleken dat de forensen beschavend op de autochtone bevol king werken; vooral in de kerk mer ken de geestelijken dat. Velen ook die urgemeester W. Baas van de Walcher- se gemeente Sint Laurens heeft een macabere hobby: hij verzamelt schedels. Zijn collectie telt op het ogenblik al tachtig stuks, zowel mensen- als dieren- schedels. De heet Baas is reeds in zijn h.b.s.-tijd met zijn verzameling begon nen. De meeste in won rs van zijn ge meente en ook ve len daarbuiten zijn met zijn hobby be kend en het gebeurt vaak, dat de bur gemeester een waar devolle tip krijgt om een nieuw exemplaar aan zijn collectie toe te voe gen. Meestal trekt hij er dan zelf op uit om de aanwinst binnen te halen, als het moe: met een spade, want de heer Baas heeft er wel wat graafwerk voor over. Een vreemde hobby heeft ook dr. I. Vriesendorp, een 87-jarige rustend arts uit Baarn, die nu woont in de gemeente Weerselo aan de grens van Hengelo. Dr. Vriesendorp heeft rond zyn landhuis talrijke hoenders lopen, van de bekende rassen, maar ook verschillende rariteiten. Hennen met haneveren, een hen met een hanekop en een mannelijk kraai-vermogen, een bastaard maleier met zulke hoge poten, dat hij op zijn hielen moet gaan zitten als hy zyn graankorreltjes wil oppikken. Reeds in zijn studententijd hield de heer Vriesendorp zich niet alleen be zig met de medische wetenschap, maar maakte hij ook een uitgebreide studie van het fokken van dieren en het kweken van planten. Geruime •>1J ROME, 17 jan. (U.P.I.) —..De vak bonden van grondpersoneel by de Itali aanse luchtvaartondernemingen hebben een 86-uur staking afgekondigd, welke vandaag om 10.00 uur (onze tijd) moet beginnen. Vrijdag te middernacht loopt de staking af. De arbeiders hadden een loonsverho ging geëist omdat zij meer reiskosten hebben gekregen, na de opening van het nieuwe vliegveld bij Rome. Het was nog niet bekend of de personeelsleden van de „Air France" en de Britse luchtlijnen „B.E.A." en „B.O.A.C." aan de staking zouden meedoen zoals zy vo rige week bij een andere actie van de Italianen hadden gedaan. tijd was hij assistent van prof. Eint- hoven en werkte hij in diens labora torium aan de universiteit van Lei den. Toen reeds begon hij eigen theo rieën te ontwikkelen over de erfelijk heid, waarbij hy zich in bepaalde op zichten lijnrecht stelde tegenover bij voorbeeld Darwin. Zijn ideeën legde hij neer in zjjn boek „Erfelijkheid en geneeskunde". In de jaren van zijn artsenpraktijk in Baarn zette tyj zijn experimenten voort, zich tenslotte bepalend tot het fokken van nieuwe hoenderrassen. Een van zijn meest geslaagde proef is het fokken van zwartkuifhoenders, die vroeger ook reeds in ons land voorkwamen op schilderijen uit de zeventiende eeuw zijn zy te zien maar die geheel waren uitgestorven. Nu lopen ze weer rond op het erf van dr. Vriesendorp. (Advertentie) {Advert entte) MOSKOU, 17 jan. 'AFP, Rtr, UPI) Pe Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten opnieuw gewaarschuwd „niet door te gaan met interventie in Laos" en geen vliegtuigen meer aan de pro-wes terse regering van prins Boen Oem te leveren. Deze waarschuwing moet uiter aard in verband gebracht worden met de Amerikaanse constatering, dat er een door Russische vliegtuigen onderhouden luchtbr-g ten bate van de communisti sche troepen in Laos zou wezen. Over deze aa .gelegenheid zweeg de Sovjet onderminister van buitenlandse zaken, Koeznetsov, echter, toen hij de Ameri kaanse ambassadeur, Llewellyn Thomp son, voor de waarschuwing bjj zich ont bood. De Amerikaanse inmenging in de strijd in Laos zou xolgens de Sovjets de situatie uitermate explosief maken. De „Pravda" schreef dit gisteren ook en knoopte er een pleidooi aan vast voor onmiddellijke bijeenroeping van een internationale conferentie over Laos. Een zelfde voorstel zou het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, aan de Britse regering gedaan hebben. Volgens gezaghebbende bronnen in Lon- MANILLA, 17 jan. (UPI) In het dichtbevolkte noordelijke havengebied van Manilla heeft vanmorgen een felle brand gewoed. Volgens de eerste berichten werden vijfhonderd huizen verwoest. Duizend mensen raakten zonder onderdak. De autoriteiten vrezen dat verschillende mensen in de zich snel verspreidende brand zijn omgekomen. den zou di Britse regering dit voorstel verworpen hebben. In Laos zelf woedt intussen de strijd tussen westersgezinde en communisti sche troepen onverminderd voort. De laatsten zouden tot vlak bij Tha Thom zijn doorgedrongen, het laatste vliegveld in de provincie "ieng Choean, dat nog in handen van de westersgezinden is. Anderzijds zijn er ook berichten volgens welke de westersgezinde troepen weer vorderingen gemaakt zouden hebben, maar het schijnt wel vast te s'aan, dat de koninklijke residentie, Loeang Prabang bedreigd wordt door de communistische troepen van kapitein Kong Le. TAIPEH, 17 jan. (UPI) President Tsjang Kai-tsjeks Kwomintang rege ringsparty heeft vandaag volgens on officiële cijfers een grote overwinning behaald by de plaatselijke verkiezingen die zondag op Formosa zjjn gehouden. Volgens de nog niet officieel beves tigde uitslagen heeft de Kwomintang van de 929 zetels die in gemeente, en provinciale raden moesten worden ver deeld, 747 zetels gewonnen. De 182 over blijvende zetels zullen ten deel vallen aan de part;) Jong China, ie sociaal democratische partij en de pas opge richte Democratische partij. Het nationalistisch Chinese pers agentschap schreef dat de verkiezings uitslagen wezen op een flinke meerder heid voor de regeringspartij, en zei dal de democratische partij, die in de oppositie wil. nog moest bewijzen bet tegen de Kwomintang te kunnen opne men. Overigens hebben de „snipperparty- en" hier en daar kleine winst geboekt. Per flei fl. 5.20 De fijnste en de beste VRAAGT DW LEVERANCIER! Voor de handel: ANDRé KERSTENS' N V. - Tilburg BOMBAÏ, tndië, 17 januari (U.P.I., De Indische minister-president Nehroe heeft gisteren een experimentele atojm- reactor in bedrijf gesteld in Bombay. De bouw van de reactor heeft 'in totaal twintig miljoen dollar gekost. De reactor is gebouwd naar Cana dees model en met Canadese finan ciële steun. Op de kritiek dat Indië zich te snel op het pad van de landen die aan kern onderzoek doen wilde be geven, zei minister-president Nehroe, dat Indië twintig jaar vooruit moest zien, om de miljoenen die thans nog in armoede leven een menswaardig bestaan te verzekeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7