Dr. G. Fisher werd pas in laatste jaren populair HAARDBRANDO met anti-roest Vraag uw plaatselijke handelaar P.S. willen Bijlermermeer voor Amsterdam Slaapkamer-ameublement veroorzaakt felle twist Drie executies op CUBA Armlastig manblijkt na zijn dood profiteur e PAUL VLAANDEREN en net zenuw- komplot op Schip strandde Engelse kust Kapitein en stuur lieden gestraft Amsterdam geeft twintig miljoen Dr. Miermans K.V.PU belangen hoofdstad worden geschaad Morgenwijding KRO en NCRV samen Rosella Hightower „danst" op Schiphol Eerste diploma s Horeca-school Insectendodend middel oorzaak bibberziekte? Messensteker krijgt 4 jaar Jongeman gezogen in straalmotor Uit nalatenschap van 22 mille 500 gld. voor 10 jaar verzorging Van Johnson als „The Music Man" AFSCHEID OP 31 MEI A.S. Stuurman voor de Raad van de Scheepvaart Internationale bidweek Noordzeekanaal BOEDELVEILING „HEILIGE DAAD" Behandeling moordzaak Lina Feenstra In Voorthuizen Van toeten noch blazen Communisten weer in commissies? WOENSDAG 18 JANUARI 1961 MGINA 2 ■lilll Twintig „proefkonijnen" Prov. Staten N.-Holland t (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 januari Gisteroch tend werd, zoals wij in een deel van onze vorige oplaag reeds meldden, vanuit het Admiraliteitshuis, de tijde lijke ambtswoning van de Britse pre mier Macmillan, dat de aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher, zijn ontslag heeft aangeboden aan de koningin met ingang van 31 mei van het huidige jaar. Het heette verder in het communiqué, dat de koningin dit ontslag met grote spijt heeft aanvaard en dat de aartsbisschoppelijke zetel van Canterbury vakant is verklaard met ingang van genoemde datum. Eveneens heette het, dat het de konin gin heeft behaagd de aftredende aarts bisschop te verheffen in de levenslange adelstand met de rang van baron. Dit laatste betekent, dat de aartsbisschop, die krachtens zijn geestelijk ambt zit ting had in het Hogerhuis, desgewenst voort zal kunnen gaan met het deelne men aan de werkzaamheden van de Britse senaat. Vrijwel gelijktijdig met de publica tie van het regeringscommuniqué deelde de aartsbisschop zelf, aan het begin van een gezamenlijke zitting van het bisschoppelijk Hogerhuis en het geestelijk Lagerhuis van de Con vocatie van Canterbury mede, dat hij had besloten heen te gaan. Na eerst rector te zijn geweest van een bekende „Public School" was de aartsbisschop achtereenvolgens bis schop van Chester en Londen, voordat hij aan het eind van de tweede wereld oorlog werd benoemd tot aartsbisschop van Canterbury. De benoeming werd destijds niet al te geestdriftig begroet, aangezien de nieuwe aartsbisschop weinig ervaring had opgedaan op lou ter pastoraal terrein. Gedurende lange tijd werd hem verweten dat hij een te schoolmeesterachtige houding aan placht te nemen. Een zekere mate van populariteit kwam eerst in de laatste paar jaren en bereikte haar hoogtepunt, toen hij zijn bezoek bracht aan de paus, een gedurfde onderneming, die zijn werk voor kerkhereniging bekroonde. AMSTERDAM, 17 jan. De raad voor de scheepvaart heeft het onder zoek gesloten naar het vastlopen van het Nederlandse schip „Mldsland" op 12 november bij Cowbar Nab aan de Engelse kust. De raad had de 24-jarige tweede stuurman van het schip uit Heemstede die tijdens het stoten van het schip op de kust het commando op de brug voerde, opgeroepen teneinde te onder zoeken of de schuld van dit scheeps- ongeluk bij deze stuurman lag. „Dat is naar mijn mening zeker het geval zo sprak de inspecteur voor de scheep vaart na het onderzoek. Hij vroeg de raad de stuurman daarom disciplinair te straffen door hem zijn bevoegdheid als stuurman voor drie maanden te ontnemen. De jonge stuurman was zo kwam tijdens de behandeling van de zaak vast te staan met zijn schip enigs zins uit de koers geraakt en had niet voldoende maatregelen genomen om daarna weer op een veilige afstand van de kust te komen. Bij verschillende leden van de raad rees echter de vraag of ook de 55-jarige kapitein van het schip uit Rotterdam, die als getuige was opgeroepen, geen maat regelen had kunnen nemen om een on- luk te voorkomen. ,,Ik laat zoveel mo gelijk over aan mijn stuurlieden", zei de kapitein, „omdat ik van oordeel ben dat dit de beste opleiding is voor jonge zeelieden". Nadat de raad er uitvoerig over gediscussieerd had of deze metho de van de kapitein ook in dit geval juist geweest was, trok hij zich in de raadkamer terug. Na de hervatting van de zitting werd dit onderwerp echter niet meer aange voerd. De inspecteur voor de scheep- vaar gaf als zijn mening te kennen dat de kapitein geheel vrijuit ging en dat de volle schuld voor het gebeurde, waardoor de ..Midsland" ernstige scha de had opgelopen, bij de jonge stuur man lag. De raad voor de scheepvaart zal bin nenkort schriftelijk uitspraak doen. AMSTERDAM, 17 jan. De raad voor de scheepvaart heeft de kapitein D. van de „Statenlaan" gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen te ontnemen voor drie weken en de stuurman B. ge straft met een berisping. Beiden heb ben, aldus de raad, schuld aan de stranding van hun schip op het eiland Anholt op 1 september 1960 tijdens de vaart door het Kattegat op de reis van Somass naar Grangemouth. De raad heeft de stuurman van de ,,Viod" gestraft ("oor hem de bevoegd heid om als kapitein of als stuurman op zeeschepen te varen te ontnemen voor een maand. De stranding van de „Viod", op 23 maart 1960 op Coal Rock In de Ierse zee tijdens de eis van Stetin naar Runcorn, is aldus de raad geheel te wijten aan de schuld van stuurman. Hij heeft door onnauwkeuri- fe navigatie schip, opvarenden en la- ing in gevaar gebracht. De schade is vrij aanzienlijk geweest. Tegen de kapitein van de ,,Viod" had de hoofdinspecteur voor de scheepvaart voorgesteld een berisping uit te spre ken. De raad zegt dat de tekortkomin gen van deze kapitein zijn te betreuren doch hij heeft geen schuld aan de stran ding. In zijn uitspraak over de aanvaring op 20 mei 1960 van de „Solong" met het Japanse tankschip „Tenyo maru no. 2" op de Weser tijdens mist, zegt de raad voor de scheepvaart geen kri tiek te hebben op het navigatiebeleid van de kapitein. Wel zegt de raad, dat het in het algemeen een bezwaar is van het z.g. relatief gebruik van de radar, dat juist bij koerswijzigingen in nauwe vaarwaters, dus vaak juist als men de steun van de radar het best kan ge bruiken het beeld verloopt. In dergelijk situaties verdient het dan ook naar het oordeel van de raad voorkeur de radar op „true" te stellen. De raad wil niet nalaten waardering uit te spreken voor het koelbloedige en doortastende optreden van de kapitein, toen de aanvaring dreigde en na de aanvaring het schip in groot gevaar bleek te verkeren. De aartsbisschop zal evenwel voor namelijk herdacht worden als een hoogst bekwaam administrateur en het is geen geheim, dat de geestelijkheid van de Staatskerk, die hem dankbaar is voor zijn grote verdiensten, er prijs op zou stellen indien dr. Fisher zou worden opgevolgd door een meer spi ritueel ingestelde aartsbisschop in de traditie van aartsbisschop Temple, zijn voorganger. De Britse pers was over het alge meen vanmorgen vol lof voor de aftre dende aartsbisschop, die 73 jaar oud is. Het conservatieve dagblad, de „Daily Mail" prees hem in een hoofdartikel om zijn administratieve bekwaamhe den en verklaarde, dat de Anglikaanse geestelijkheid hem altijd dank verschul digd zal zijn, omdat de Staatskerk on der leiding van dr. Fisher haar inko men belangrijk heeft vermeerderd, zo dat de stipendia voor de geestelijken konden worden verhoogd. Hiermee doelt het blad op het feit, dat op ini tiatief van de aartsbisschop de Staats kerk het enigszins opzienbarende be sluit nam haar enorm vermogen ge deeltelijk over te hevelen van grond en woningbezit naar industriële aande len. Alleen het socialistische dagblad „The Daily Mirror" uitte kritiek, op de aartsbisschop in een vet opgemaakt hoofdartikel, dat hedenochtend de voor pagina vulde en de titel droeg: „Wie is bereid een kaars te ontsteken?" In dit artikel herdenkt het blad onder meer de dagen van dr. Fisher's voor ganger, aartsbisschop Temple, „die de harten van mannen en vrouwen wist te roeren". Rond dr. Fisher, aldus het blad, lag de duisternis, en de duister nis bleef. „Is het niet tijd", aldus de Mirror, „dat iemand een kaars aan steekt om enig licht te verspreiden?" (Advertentie) '-"I."-"'-.,.-..,.-. AMSTERDAM, 18 jan. B. en W. stellen de raad voor een krediet van twintig miljoen gulden te verlenen, als voorlopige bijdrage In de kosten van de werken, nodig voor de verbe tering van de toegang tot het Noord zeekanaal (havenmond IJmuiden). Het plan is om de toegang tot het Noordzeekanaal geschikt te maken voor schepen van 75.000 ton. Met de uitvoering van de daartoe nodige wer ken is intussen een aanvang gemaakt Het ruk zal in de kosten bijdragen voor twee-derde en de provincie Noord-Hol land voor 2^ procent, met een maxi mum van 2 miljoen. De totale kosten zün nog niet definitief bekend. (Van een verslaggever) HAARLEM, 18 jan. Het socialis tische statenlid van Noord-Holland drs. R. J. de Wit heeft gistermiddag bij de algemene beschouwingen op de provin ciale begroting een motie ingediend, gericht aan de Tweede Kamer, waar in wordt aangedrongen om de Bijlmer meer by Amsterdam te voegen. Naar het zich laat aanzien zal de motie van daag in stemming worden gebracht. De AMSTERDAM, 17 jan. Morgen be gint zowel de gebedsweek voor de een heid der Kerken, uitgaande van de We reldraad van Kerken, als de „Interna tionale Bidweek voor de eenheid onder de christenen" van de Rooms-Katho- I lieke Kerk. In ons land krijgt deze I week een bijzonder accent. De K.R.O en de N.C.R.V. hebben gedurende die week de morgenwijdingen gecoördi neerd. Het gezamenlijk thema voor deze wijdingen is het gebed van Christus uit Johannes 17 „Dat allen een zijn" Onder dit thema Zullen de morgen wijdingen verzorgd worden door de protestantse hoogleraren W. F. Dank baar (Herv.), G. C. Berkhouwer (Ge rei), P. A. van Stempvoort (Herv.) en W. J. Kooiman (Luth.) alsmede de rooms-katholieke hoogleraren J. Groot, J. G. A. M. Remmers, A. Fiolet en F Haarsma. Bovendien wordt zondagmiddag 22 ja nuari a.s. in de Engelse Hervormde kerk aan het Begijnhof te Amsterdam een gemeenschappelijke dienst gehou den, die door de K.R.O. over de radio wordt uitgezonden. Ds. J. J. Meuzelaar, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, pater B. Huybers uit Groesbeek en prof. dr. W. J. Kooiman uit Amsterdam zul len het woord voeren. De toespraken zullen later gezamenlijk in druk ver schijnen. SCHIPHOL. 17 jan. Uit Parijs is vanmiddag de prima-ballerina van het ballet van de Marquis de Cuevas, Rosella Hightower. aangekomen in ge zelschap van haar partner Alexandre Kalioujny, voor een verblijf van drie dagen in ons land. De marquis heeft zijn hele groep drie dagen vrijaf gege ven, hetgeen mej. Hightower aanlei ding gaf de invitatie van het Amster dams Ballet aan tt nemen. Het tweetal zal optreden in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Haarlem. Opgevoerd zullen worden: Pas de deux, Cigne Noir en Soiree Musicale. Me j. Hightower vertelde op Schip hol dat ze, ondanks haar druk bezette programma naar ons land was ge komen, om haar vele Nederlandse balletvrienden weer eens te bezoeken en omdat ze Neder landse balletliëfheb- bers het meest dankbare publiek vindt. Ze volgt de ontwikkeling van het ballet hier te lande op de voet Volgens haar is het peil van de dan sers en danseressen zeker niet lager dan dat van de Franse of Engelse. Men moet hier echter volgens haar één grote groep vor men in plaats van diverse kleinere. Dan pas zijn de grote, voor een ballet groep zo nodige, grote tournee'» mogelijk, aldus mej. Hightower, die voor de fotograaf met haar partner een aardige pose wilde aannemen. (Van onze verslaggever) BUSSUM, 18 jan. De boedelvei ling van de villa van Heilige Daad ambassadeur Jolle Jansma heeft een bedrag van naar schatting 15.000 op gebracht. Dat werd het resultaat na een vooral voor gerechtsdeurwaarder M. L. H. J. Hermes vermoeiende dag. In opdracht van de curatoren in het faillissement van de n.v. Handel- en Bouwmaatschappij Socrates bracht hy de gehele inboedel tegen contant geld aan de man. Vanmiddag moet de vil la totaal leeg zijn en vanmorgen zyn de laatsten gekomen om de door hen gekochte goederen af te halen, zelfs met grote auto's, omdat er enkelen waren die een flinke party van de inboedel hadden gekocht. Konden wy gisteren reeds berichten, dat de veiling een spectaculair be gin had door de grote belangstelling van kopers en nieuwsgierigen, de mid dagzitting was eveneens druk, maar de heer Hermes gaf deze keer niet toe aan de wensen van de buitenstaanders om ook nu weer de veiling in de open lucht te houden. Slechts één keer dreigde er een kink in de kabel te komen. Dat was, toen de heer Hermes het naar zijn zeggen kapitale" slaapkamer-ameublement in zijn geheel verkocht. Hij zette de zaak in op 500 gulden, maar kreeg geen enkele kans. Onmiddellijk werd afgeslagen tot 200 en daarop vloog de prijs omhoog tot 475. Hierna was het stil en met een hamertik werd de zaak verkocht. Maar aan wieDit werd het twistpunt tussen twee kopers van wie de een voet bij stuk hield, dat hy de koper was en de andere wel wilde toegeven, als de .eeI!?je j ïï1 vijf ..tientjes" in de hand wilde druk- ken. Daar trapte echter de koper niet in. „Twee jaar heb ik op deze kans gewacht", verklaarde hy ons. „In Hil versum deed ik op hetzelfde ameuble ment bij een openbare veiling een bod van 1300.- maar toen was Heilige Daad-ambassadeur Jolle Jansma me te vlug af; hij kocht de zaak. Nu ik het voor minder dan de helft van dit be drag kan kopen, sta ik het ook niet meer af." De kwestie liep nogal hoog, er werden zelfs spreekkoren aangehe ven die de naam „Van Amersvoort" gescandeerd door de villa riepen, om dat de heer Hermes zich wilde bera den. Bemiddeling van een opkoper be- AMSTERDAM, 17 jan. De behande ling van de moordzaak Lina Fèenstra door de rechtbank is wegens ziekte van de officier van justitie, mr. W. P. Bak hoven, niet uitgesteld tot donderdag 26 januari, zoals het A.N.P. eerst had ge meld, maar tot donderdag 2 februari a.s. sliste echter de zaak en trots kon de heer Van Amersvoort zich voor 475 de eigenaar noemen. Overigens vielen er steeds, ook voor de onuitputtelijke voorraad van kleedjes en tapyten, goede prijzen te noteren. De boekwerken ais de Sta tenbijbel (65 gulden), de Geschiedenis der Martelaren (9 gid.) en een oud- testament in het Grieks gingen voor zachte prijsjes van de hand. De oud- Hollandse wortelnoten boekenkast le verde 775 op, een ridderfauteuil 220, terwijl het speeltafeltje 50 op leverde. DEN HAAG, 18 jan. Veertien jonge mannen zijn gistermiddag hun vak school, die moeilijk vindbaar in een la gere technische school in het hart van oud-Den Haag is gehuisvest, uitgestapt met een diploma dat hun een goede baan als kok of kellner in een goed re» taurant kan bezorgen. Zy hebben een vijf of zes-jarige cursus afgesloten van de stichting leerlingwezen horecabedrij ven waarin hun op het hart is gedrukt dat zij een vak hebben om trots op te zijn. „Jullie dienstbetoon moet co-rrect zijn en getuigend van vakmanschap, maar denk er om dat het niet mag verwor den tot serviliteit". Deze woorden kre gen zij na van een der examinatoren, die uit het bedrijfsleven zy'n gerecru- teerd. Na een zware ochtend van examens In het samenstellen van een menu van acht gangen en vier wijnen, court-leg- gen, koud buffet serveren en koffie- schenken, werden de veertien kandida ten in de middag tot slot beproefd op het koken en samenstellen van een veel omvattend middagdiner, waaraan ongeveer twintig gasten aanzaten als „proefkonijnen". Wanneer over vjjf dagen de examens worden afgesloten, zullen ongeveer tachtig kandidaten (en nog een aantal in Arnhem) de vuurproef hebben door staan. DEN HAAG, 17 jan. Een expedi tie-knecht heeft gistermorgen In de omgeving van de Hooftskade en de Van Ostadestraat een doosje met tien ampullen met pokstof verloren. De ampullen waren bestemd voor een apotheek. De politie heeft de vermis sing door een geluidswagen In de buurt laten omroepen. Het pakje is echter nog steeds niet terecht. De politie vestigt er de aandacht op, dat ondeskundig gebruik van de pokstof nadelige gevolgen kan hebben. VOORTHUIZEN, 17 jan. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de oorzaak van de geheimzinnige „bibberziekte" in het Veluwse plaatsje Voorthuizen moet worden toegeschreven aan een insecten- dodend middel, dat onder een kelder trap is aangetroffen. Toxicologen ver onderstellen, dat de kinderen gespeeld hebben met een fles met dit middel, die verdwenen blijkt te zijn. Een af doende bewijs van deze veronderstel ling is echter nog niet geleverd, zodat de mogelijkheid open blijft dat de „bibberziekte" een andere oorzaak heeft. Zoals bekend openbaarden zich bij twaalf kinderen uit de derde klas van- de Prinses Wilhelminaschool vreemde symptomen, naar de oorzaak waarvan deskundigen van meet af aan naarstig hebben gezocht. Nog bij drie is de „bibberziekte", die de betrokken kin deren ook plotseling in slaap deed val len onder de lessen, fltet geheel en al geweken. Alle kinderen worden nog regelmatig gecontroleerd door artsen. HAVANNA, 17 jan. (UPI) Ee" ""r( nadat door een militaire rechtbank nei doodvonnis was uitgesproken over drie Cubaanse „terroristen", zijn deze van morgen vroeg door een vuurpeloton ge- executeerd. De executie had plaats bij de in fel schynwerperslicht badende .muur van de gevangenis* van Fort Cabana, waar reefs hofderden „oorlogsmisdadigers" zijn doodgeschoten in het eerste jaar dat Castro aan de macht was. motie van de heer De Wit ondersteunt het standpunt van G.S. van Noord-Hol land dat de stedelijke bebouwing in en nabij de Bijlmermeer stellig niet goed en vooral niet tydig en in voldoende tempo zal kunnen geschieden als Am sterdam daar niet een overwegende in vloed zal kry'gen zowel wat de veror denende als uitvoerende bevoegdheid be treft. Herhaaldelijk hebben G.S. de minis ter van Binnenlandse Zaken ervan in kennis gesteld dat een goed op elkaar afstemmen van stadsuitbreiding, stads- sanering en stadskernvergroting ook eenheid van plaatselijk bestuur vereist. Voor dit standpunt hebben G.S. gis teren bij vrijwel alle fracties steun ge vonden. De heer Roelse (P.v.d.A.) zei dat G.S. de strijd van Amsterdam om de rechtvaardige eisen voor zijn ruimtelij ke problemen als de hunne moeten be schouwen en naast de hoofdstad op de bres dienen te staan voor de Amster damse belangen. „Rotterdam kan blijk baar in Den Haag instanties beïnvloe den ten nadele van 's.iands hoofdstad". De heer Lankhorst (P.S.P.) veronder stelde dat Den Haag tegen alle redelijk heid in, wil ingaan tegen de belangen van Amsterdam. Drs. De Wit gooide daar nog een schepje bovenop. „Het is een gevaar lijke illusie te menen dat Ouderamstel in staat is om de Bijlmermeer te ex ploreren. Het heeft geen ervaring en ook niet de nodige apparatuur". Dr. C. Miermans (K.V.P.) deelde het oordeel van G.S. dat het tempo waarin een stadswijk van 100.000 inwoners zal dienen te worden gebouwd de krach ten en de mogelijkheden van een klei ne gemeente te boven gaan. Het is dui delijk dat de voorstanders van toevoe ging van de Bijlmermeer aan Ouder amstel de creatie van een sterke rand gemeente voorstaan. Deze voorkeur wordt ingegeven door de angst voor de gevolgen van een sterke groei en» uit breiding van de grote stad. „Een grote stad die blijft groeien heeft de neiging steeds meer activiteiten naar zich toe te trekken en dus steeds verder te groeien". Daarin kan naar de mening van de heer Miermans evenwel geen argument zijn gelegen om de groei van de grote stad tegen te houden. De noodzaak van stedelijke bebouwing in en nabij de Bijlmermeer is allereerst het gevolg van de verbeterde eisen en normen van stedebouw. A'dam heeft meer ruimte dan vroeger nodig om voor eenzelfde aantal mensen een mens waardig woonmilieu te creëren. Om de ze nieuwe stadswijk op eigen grondge bied te verwezenlijken heeft A'dam geen mogelijkheden. „Zij die menen dat Am sterdam omringd moet worden door zo genaamde sterke buffergemeenten mo gen niet uit het oog verliezen dat te genstrijdige belangen en het daaruit voortvloeiende samenspel tussen stad en randgemeenten vaak ten koste ple gen te gaan van stedebouwkundige, eco nomische en sociale belangen van het gehele verstedelijkte gebied en zijn be woners en van de centrale stad in het bijzonder". Naar de mening van de heer Miermans ligt aan. het wetsont werp het voornemen ten grondslag om Amsterdam tegen te houden. In het trage tempo met betrekking tot. de bestuurlijke decentralisatie van grote steden ligt niet een argument om nu maar over te gaan tot vorming van kunstmatige randgemeenten. „Waar zijn de argumenten die aanto nen dat Amsterdam met 900.000 of zelfs 1 miljoen inwoners de grenzen van het bestuurlijke toelaatbare heeft overschreden?" Met nadruk stelde dr. Miermans zich teweer tegen voorne- mens en plannen die de betekenis van de hoofdstad kunnen schaden Aan de ze betekenis wordt evident schade toe gebracht wanneer aan de rand van Amsterdam kunstmatige randge meenten worden geformeerd. Met be trekking tot de voorgenomen toevoe ging van de Bijlmermeer aan Ouder amstel gaat het bepaald meer dan al leen om de daling van het aantal in woners van Amsterdam. Het gaat ver- der om meer ook dan het toevertrou- wen van een aantal taken aan twee dorpen die, naar de heer Mierman citeerde, van toeten noch blazen we- ten. Het gaat uiteindelijk om de be- tekems en de waarde die men wenst toe te kennen aan Amsterdam. Tenslotte merkte dr. Miermans op dat indien de Bylmermeer aan Ouder amstel zou worden toegewezen de zich daar vestigende Amsterdammers geen invloed kunnen uitoefenen op de vorm geving en inrichting van deze nieuwe wyk. Daarvoor dragen immers de le den van deze landelijke gemeente de hoogste verantwoordelijkheid. Op het moment dat de nieuwe bevolking wel invloed kan uitoefenen zijn de hoofdlij nen van de toekomstige vormgeving en inrichting reeds vastgelegd. Het moment waarop via het wets ontwerp geprobeerd wordt een stap te zetten op het pad van de bestuurlijke decentralisatie is verkeerd gekozen. Bovendien is zowel de gedachte die eraan ten grondslag ligt als de geko zen vorm onjuist. ARNHEM, 17 jan. De rechtbank heeft vanmorgen een 42-jarige grond werker uit Groesbeek veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek, conform de eis. De verdachte was er van beschuldigd, in de nacht van 30 op 31 juli van het vorige jaar zijn ex-vriendin, een 38-ja- rige huisvrouw acht messteken te heb ben toegebracht. Een daarvan zou de dood ten gevolge gehad hebben indien niet met spoed bloedtransfusie was toe gepast. De man had die nacht na gebruik van een stevige hoeveelheid sterke drank, het huis van de vrouw passe rend. toegegeven aan een opwelling en een steen door de ruit gesmeten. De vrouw begreep onmiddellijk wie de werper van de steen kon zijn geweest en reed naar het huis van haar vroe gere vriend, kennelijk met de opzet hem eens uitvierig te vetellen, hoe zij over hem dacht. Op haar bellen reageerde hy niet en toen drukte zij op haar beurt een ruit in. Daarop kwam de man te voorschijn. Na een woordenwisseling ontstond een handgemeen. Tijdens de ze voorstelling trok de man een mes en verwondde de vrouw. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 18 jan. Gis termiddag is in de vliegtuigfabriek van de n.v. Aviolanda te Woensdrecht de 20-jarige A. v. Opstal uit Zevenbergen in een draaiende straalmotor gezogen waarbij hij om het leven kwam. Het slachtoffer was student aan een hogere technische school en bracht zijn praktijkjaar in dit vliegtuigbedrijf door. Men is daar bezig met het revideren van Sabre-straaljagers en gisteren moest van een van deze toestellen de motor proefdraaien. Voor de veiligheid worden de inlaten afgeschermd met stalen rekken die op een betonnen plat form worden geplaatst. Door onopgehel derde oorzaak is de student achter zo'n hek omgelopen inplaats van er voor langs te gaan. Hierbij kwam hij in de luchtstroom terecht waardoor hij naar binnen werd gezogèn. Hoewel de motor onmiddellijk werd afgezet en de bedrijfs- EHBO snel ter plaatse was, kon de in middels ontboden geneesheer slecht* de dood constateren. HAARLEM, 18 jan. Het is niet uitgesloten dat de communistische sta tenleden van Noord-Holland t.z.t. weef zitting mogen nemen in de verschillen de provinciale commissies. Tijdens d* algemene beschouwingen, op de ont- werp-begroting van dit jaar hebben woordvoerders van verschillende frac- ties verklaard daar geen bezwaar meer tegen te hebben. Met deze uitspraken toonde de communistische fractie zich meer dan tevreden. Van die zijde werd verklaard dat thans niet zal worden aangedrongen op een definitieve uit" spraak. LEIDEN, 17 jan. Een merkwaar dig geval van „verborgen rijkdom" heeft zich in Lelden voorgedaan, waar is gebleken, dat een bejaade man, lief derijk verzorgd, gekleed, gevoed en verpleegd door een Leids gezin, na zijn dood een kapitaal van 22.000 naliet. in 1948 teruggekeerd uit Indonesië nam mevr. M. J. Karim, wonende aan de Vinkenstraat te Leiden, de zorg voor een hulpbehoevende bovenbuur op zich. De man genoot een goede verzorging, keek mee naar de televisie en at aan tafel. Later werd hij hulpbehoevend en de laatste twee en een half jaar van zijn leven, vóór hij onlangs, 79 jaar oud, stierf, werd hij in een bed in' de huis kamer van de familie Karim verpleegd. Groot was de verbazing van de heer en mevrouw Karim, toen zij op de be grafenis vernamen, dat de overledene een klein vermogen bezat en dit had nagelaten aan drie liefdadige instellin gen in Lelden, die elk een derde deel kregen van de nalatenschap. Slechts een legaat van 500 werd door de over ledene nagelaten aan de familie, die hem ruim tien jaar verzorgd had. De heer en mevrouw Karim, die zich onder deze omstandigheden gedupeerd voelden mevrouw Karim verklaar de, dat zij anders zelfs de begrafenis had willen betalen dienden bij da notaris, die -de nalatenschap beheerde, een nota in voor de verpleging gedu- ende twee en een half jaar a 30 per week, een bedrag van 4500, waarvan door de erven in overleg met de no taris een derde deel, dus 1500 werd uitbetaald. Even vóór zijn dood heeft de bejaarde huisgenoot van de familie Karim nog aan zyn notaris opdracht gegeven aldus vernamen wij van- mevr. Karim staatsobligaties te kopen. De bekende filmster Van Johnson heeft de hoofdrol gekregen in de nieuwe musical „The music man". Hij is daarmee zo blij, dat hij met zijn partner, de charmante Patricia, Lambert een spelletje speelt, de eenhoorn, die in de „music man" ook een rol vervult. De musical gaat in maart in Londen in première. IK VRAAG ME AF OF DB PROFESSOR WEET. DAT BR IEMAND MENEER MALCOLM, IK m EEN BOOT HUREN AL5 NU HET WEET, HOORT. HU B'J DE BANKROVERS ZO NIET, DAN KOMEN ER MOEILIJKHEDEN U KUNT DE MUNE KRUOENi MENEER iiUiB&iiaBmflllllm COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2