Minister akkoord met plan- Dellaert voor SCHIPHOL Tweede Kamer blij met duidelijke uitspraken Drastische concentratie in bevelvoering B.B. Eerste Kamer verdiept zich in couperen van paardestaarten Kort geding over „Vierluik" SUNIL Wilhelmslinde in Dillenburg na 400 jaar voor de bijl Een halve eeuw ingenieur Ruim 200 miljoen voor ,Xucht-Europoort" Dit jaar bijdrage van 18 miljoen HERINDELING VAN KRINGEN Nieuwe opvatting houdt meer met gebruik van kernbommen rekening Wetsontwerp dierenbescherming volgende week weer aan de orde Vier Amsterdamse dichters eisen stopzetting van WITTER DAN DE WITSTE POES SUNIL WAST STRALEND WIT 69 autofabrieken hebben inge schreven Been van jongen doorboord Rapport-Lemaire wordt openbaar K.L.M., SAS. en Swissair Geen besluiten tijdens luchtvaartgesprek Dodelijke ongevallen RAI-tentoonstelling Alarm om een tweede vurige bol Politie vindt rode weerballon Met stuk betonijzer Nieuw-Guinea Op verzoek van de Senaat GEMEENTEBESTUUR WIL KONINKLIJK HUIS EEN STEK AANBIEDEN PAGINA 3 Mild gestemd Vervoersbeleid Rijtijdenbesluit mmh Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld O WOFMRDAH 18 JANUARI 1961 Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 jan. De luchthaven Schiphol prof. Diepenhorst (C.H.) sprak van onze „Lucht-Europoort" zal zo spoedig mogelijk volgens het plan van de N.V. Luchthaven worden gemoderniseerd en uitgebreid. Minis ter Korthals heeft een duidelijke keuze gemaakt voor dit plan, dat voor Schiphol de aanleg meebrengt van een dubbel stel banen, die twee aan twee parallel gaan lopen. Hij heeft alle ongerustheid die in de Tweede Kamer was ontstaan door het ongevraagd indienen van een nieuw plan door een Haags ingenieursbureau, weggenomen. Dit laatste moest wel even bekeken worden, omdat het zeer aanzienlijke financiële voordelen bood, maar de minister heeft zich onmiddellijk verenigd met het standpunt van de N.V. Luchthaven Schiphol en van de rijksluchtvaartdienst. Hoe aantrekkelijk ook vanwege de lagere investeringskosten, deze meer beperkte opzet is niet verantwoord. De modernisering van Schiphol vol gens het oorspronkelijke plan-Dellaert, dat nu is aangepast aan de omstandig heden, zal 202 miljoen gulden gaan kos ten. Het rijk zal voor de eerste fase in 1961 18 miljoen contant op tafel bren gen. Hiervan is 10 miljoen uitgetrok ken op de begroting van verkeer en waterstaat voor 1961, die de Tweede Kamer thans behandelt. 8 miljoen gul den worden van de vorige begroting naar 1961 overgeboekt. Wanneer de N.V. Luchthaven Schiphol, waarin be halve het rijk ook de K.L:M. en de bei de gemeenten Amsterdam en Rotter dam deelnemen, geld gaat lênen, kan men rekenen op nieuwe hulp van het rijk in de vorm van garanties. Ook voor de komende begrotingsjaren 1962 en 1963 kan op een minimumbedrag van telkens 10 miljoen worden gerekend. Het eerst zal nu de bestaande baan 01-19 wordt verlengd terwijl een nieu we baan 01-29 zal worden aangelegd. In verband hiermee is ook de omleg ging van de rijksweg Amsterdam-Den Haag noodzakelijk. De minister wacht "voorts met spanning op een plan van de directie van de luchthaven voor ae bouw van een nieuw stationsgebouw. „De tijd dringt. Dit mag geen knelpun Worden", zo waarschuwde hü- ering Minister Korthals zei dat de reger s zich alleen nog J-ar ^v^i °£rm$n Uitvoering van dit puin klaarde dat irïfeedï'vSchröSende lucht, r- -fS de toenemende om- vaarttechmek en de m verkeer het rn£i7en Sin een definitief plan zeer bemoeilijkt heeft. Voor Schiphol kwam daar nog bij de vraag, hoe een nieuwe luchthaven tegen de bestaande aan moest worden gebouwd en hoe daarvoor een harmonische aansluiting kon worden gevonden. De geografische omstandighe den in de dichtbebouwde randstad wa ren bovendien een ongunstige factor voor het opstellen van een definitief pro ject dat een maximum nut moest ople veren voor de gebruikers en voor an- derer de minste overlast zou veroorza- ken. Er moest een compromis worden gezocht. De commissie, waarvan de se cretaris-generaal van het departement van verkeer en waterstaat, de heer Gielen, voorzitter was, heeft het hele plan nog eens op zijn technische meri tes onderzocht. Kort nadat deze com missie rapport had uitgebracht kwam ongevraagd het advies van het Haagse ingenieursbureau dat nu definitief van de baan is. Met deze verklaring heeft de minis ter van verkeer en waterstaat alle spre kers bij de behandeling van zijn begro ting mild gestemd. De Kamer was ver heugd over zoveel duidelijkheid in deze uitspraken Zelfs de oppositie vergat «en groot deel van de detailkritiek op het beleid, die de minister overigens friet vergeten had maar uitvoerig had Weerlegd. Ir. Posthumus (P.v.d.A.) gaf te verstaan dat hij over het personeels- £el®id bij het departement niet te spre- »eiJ is maar hij noemde geen feiten Xjdat drs. Korthals zijn klacht gemakke- 6k kon terugwijzen. De kwestie Schiphol vormde het voor naamste deel van het debat bij de al gemene beschouwingen over verkeer en Waterstaat. Vandaag komen problemen aan de orde o.a. met betrekking tot de zeehavens en met name van Amster dam, waar de Hembrug moet verdwij nen, alvorens er van een moderne ha venontwikkeling sprake kan zijn, zoals de heer Roolvink (K.V.P.) uiteenzette. Deze laatste wees ook op de noodzake lijke verbetering in het Amsterdam- Rijnkanaal, die vooral bij Vianen zal moeten worden aangebracht. Staatssecretaris Stijkel gaf een hel dere uitzending van de positie van Ne derland in het Europese vervoer. Hij zette uiteen dat Nederland, waar de spoorwegen geen monopoliepositie in nemen omdat zij een rendabel bedrijf vormen, op dit gebied veel gezondere toestanden kent dan vele andere lan den. Deze situatie is ook meer in over eenstemming met het E.E.G.-verdrag. Een gezond Europees vervoersbeleid moet volgens hem berusten op de vier volgende voorwaarden: vrije uitwisse ling van vervoerdiensten tussen part- ners, een normale mededinging tussen de verschillende takken van vervoer en de ondernemingen daarin afzonderlijk, de vrijheid van keuze van verladers en de mogelijkheid om zo nodig concurren tie te kunnen regelen. De staatssecretaris heeft een memo randum-laten opstellen, dat moet dienen als document bij de komende onderhan delingen met andere Europese landen. De heer Posthumus (P.v.d.A.) deed al le mogelijke moeite om dit document voor de Kamer in handen te krijgen. De staatssecretaris heeft dat geweigerd. Hij achtte het niet verantwoord de argumen ten die daarin stonden opgesteld nu reeds op een of andere wijze aan de openbaarheid prjjs te geven. Wel heelt hij toegezegd dat hij de vaste commis sie mondeling over de hele zaak zal in lichten. Hij verzette zich tegen het verlenen van algemene ontheffingen van het rij tijdenbesluit bij ^grensoverschrijdend vervoer. Met individuele ontheffingen kan de toestand beter gelokaliseerd wor den, was zijn standpunt. De heer Maenen (K.V.P.) vroeg bij de replieken of de minister over het ge hele probleem van het njtijdenbesluit maar niet beter een S.E.K.-advies kon vragen. Hij zag hierin de mogelijkheid om een meer op de praktijk gericht besluit te krijgen. De staatssecretaris liet uitkomen dat een uitkering ineens aan het spoorweg personeel met in ons loonbeleid zou passen. Wanneer daarover echter na de onderhandelingen tussen de N.S. en de personeelsraad toch nog een overeen stemming zou worden bereikt, en wan neer deze dan door de rijksbemidde laars wordt goedgekeurd ,dan zal de re geling daaraan „welwillende aandacht" schenken. KOPENHAGEN, 18 januari (Rtr.) Functionarissen van de S.A.S., Swiss air en de K.L.M. hebben dinsdag hun besprekingen ove,* samenwerking be ëindigd zonder dat er besluiten zijn ge nomen. Dit is door een functionaris van de S.A.S. meegedeeld. Hjj zei dat dt besprekingen van al gemene en informatieve aard zijn ge weest. Zij betroffen de mogelijkheden van samenwerking op technisch en commercieel niveau. Het overleg zal waarschijnlijk latpr in het jaar worden voortgezet. S.A.S. en Swissair werken al samen. Zij gebruiken bepaalde apparatuur en faciliteiten gezamenlijk. ST.-PHILIPSLAND, 18 januari Gis termiddag is de 47-jarige mevrouw Schepel-Saloonen, uit Beverwijk, bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Zij kwam met haar auto nabij de Noorddijk te St.-Philipsland in bot sing met een auto bestuurd door de heer Van der Hof uit Rotterdam. DORDRECHT, 18 januari In Pa- pendrecht is gisteren een ongeval ge beurd, waarbij de 49-jarige landbouwer H. Vink om het leven is gekomen. De heer Vink reed met een tr&ctor met aanhangwagen over een bruggetje. Op een gegeven ogenblik sloeg de tractor om. De heer Vink raakte klem onder de tractor die van de brug was gekan teld. Toen hij uit de modder van de sloot werd gehaald, bleek hij reeds overleden. De heer Vink was getrouwd en had vijf kinderen. VENLO, 18 jan. De coöperatieve Venlose veiling, waarbij nagenoeg al le tuinders in noord-Limburg buiten Venlo en Tegelen zijn aangesloten, zal haar bedrijven overplaatsen naar Grubbenvorst. Overeenstemming is bereikt over de aankoop van 38 hee taren terrein van de gemeente Grub- bepvorst, waarop binnen enkele jaren de veilinggebouwen worden geplaatst, DEN HAAG, 18 jan De indeling van de A- en B-kringen van de Be scherming Bevolking zal drastisch ge wijzigd worden in verband met de con centratie van de commandovoering. Een Komnklijk Besluit over de nieuWe in deling, die grotendeels neerkomt op een vergroting van de bestaande comman- dogebieden, staat op stapel. In zijn memorie van antwoord van 15 november van het vorig jaar deelde de minister van Binnenlandse Zeken, mr. E. H. Toxopeus, mee, dat een herzie ning van de kringindeling noodzakelijk is, omdat de nieuwe militaire veronder stelling er van uitgaat, dat in geval van oorlog de potentiële aanvaller gebruik (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 17 jan. De beslissing over het wetsontwerp op de Dierenbe scherming is door de Eerste Kamer een week uitgesteld. De aanvaarding ervan lijkt echter ondanks bezwa- ren van een aantal senatoren vrij wel zeker. Mocht het ontwerp toch worden verworpen, dan is dat te wij ten aan het door de Tweede Kamer aanvaarde amendement - Schilthuis HAARLEM, 17 jan. Voor de pre sident van de rechtbank heeft vandaag II" '"'P, geding gediend, aanhangig ge maakt door de Amsterdamse dichtfrs Polèt ™'TIS' ReJïïc? Gampert, Sybren Rolet en Simon Vinkenoog tegen de Haarlemse uitgeverij J. H. Gottmer. De vier dichters V eisten bij monde van hun raadsman, mr. M. A. Verdaas donk, intrekking van twee deeltjes vim de „Vierluik -uitgave, waarin gedich ten van de eisers zijn opgenomen, zon der dat de uitgever daartoe gerechtigd zou zijn. Zij hebben wei 2,50 per ge dicht ontvangen, maar tevoren zou voor publikatie geen toestemming gevraagd Voor de uitgeverij Gottmer pleitte mr K Heimig. Hij voerde aan dat zijn {ment wel degelijk aan de dichters ver lof tot publiceren had gevraagd, doch Van de vier Amsterdamse dichters, jg die tegen een Haarlemse uitgever een kort geding hadden aangespan- nen, verscheen alleen Sybren Polei. Hier is hij in het gerechtsgebouw met rechts zijn verdediger, mr._ M 1 A. Verdaasdonk j 1 hierbij zijn vergissingen gemaakt. De eis om de ,,Vierluik"-uitgave niet ver der te verbreiden, openbaar te maken of te verveelvuldigen op straffe van een dwangsom van ƒ5000,- zo:; bij toewij zing een strop van vijf mille voor de uitgeverij Gottmer betekenen, zei hij. Hij verzocht de rechtbank de eis niet ontvankelijk te verklaren. Uitspraak maandag 23 januari. (PVDA), dat het couperen van paarde- staarten verbiedt. De „bóeren-afge vaardigden" in de senaat zijn tegen dit verbod, maar de Heren Geuze (CHU), Hoogland (PVDA) en Elffericht (AR) hadden slechts een (klein?) deel van hun fractie mee kunnen krijgen. Ook jhr. dr. Van Meeuwen, kantonrechter te Heerlen, krijgt waarschijnlijk slechts steun van een deel van de KVP-fractie. Deskundigen van het Rijks Veteri nair Instituut ontkennen, dat het paard de staart nodig zou hebben om vliegen te verjagen. En de heer Hoogland ver telde uit zijn eigen ervaring dat hij vroeger acht paarden op het bedrijf had, waarvan zes met een gecoupeer de staart. Hij had nooit gemerkt dat die paarden meer last hadden van de vliegen dan de andere twee. Een ander argument is dat het koud- bloedpaard (waar het om gaat) van nature een dikke staart heeft, die snel door mest wordt bevuild. Het voor naamste bezwaar van de tegenstan ders van het coupeerverbod is echter, dat niet-gecoupeerde paarden niet meer kunnen worden geëxporteerd naar België, waardoor de Nederlandse fokkerij ernstige schade zou oplopen. De tegenstanders van het couperen zeggen, dat hot alleen maar een kwes tie van mode is. en dat boeren en fok kers snel genoeg aan het gezicht zul len wennen, zoals dat ook in Duitsland het geval is geweest. Een soortgelij ke discussie ontspon zich rond de vraag wat gedaan kan worden tegen loslopen de honden en katten. De Tweede Ka mer heeft destijds een voorstel- van Rijckevorsel (KVP) verworpen, waar door loslopende honden en katten door de eigenaar van de grond kunnen wor den gedood. Nu staat in het ontwerp dat zij kurtnen worden „opgevangen". „Practisch is dat niet mogelijk" zeg gen de tegenstanders van de huidige tekst. „De dierenbeschermers moeten maar eens gaan kijken naar een schaap dat aan tientallen beten van een los lopende hond is gestorven". Voor het overige was de senaat het met de strekking van het wetsontwerp wel eens. Alleen de heer Querido (PVDA) zei te menen, dat de onno; dige vivisectie nog niet voldoende wordt bestreden. Hij vroeg om scherper toe zicht en een vergunningenstelsel.^ De tekst van het wetsontwerp is, zo bleek uit de discussies, niet vlekkeloos. Er wordt o.a. verboden om een „koe met overvolle uiers te vervoeren" maar een koe heeft maar één uier. „Betekent dat nu dat degene, die een koe vervoert, waarvan die éne uier vol is, niet kan worden gestraft", wil de de senaat weten. De regering het ontwerp is door niet minder dan 7 bewindslieden on dertekend zal volgende week ant woorden. Zij is echter al zeker van de steun van de heren Van Bruggen (CHU) Diepenhorst (AR), Querido (PVDA), en De Vos van Steenwijk (WD). zal maken van A-wapenen van vrij zwaar kaliber voor vermoedelijke doe len in ons land. De bestaande kringindeling, die da teert van 1950, is gebaseerd op de ver onderstelling, dat bij een eventueel ge wapend conflict vrijwel uitsluitend con ventionele wapenen zullen worden ge bruikt, A-bom aanvallen werden toen onwaarschijnlijk geacht. Wel hield men rekening met de mogelijkheid van aan vallen met A-wapenen van een betrek kelijk klein kaliber, op beperkte schaal en bii wijze van uitzondering. In ieder geval achtte men het niet aannemelijk, dat zo er een bom boven ons land zou' worden afgeworpen, deze op korte termijn door andere gevolgd zou wor den. Uitgaande van deze veronderstel ling was de B.B. geschikt voor haar taak. In 1955 ging men in Nederland ook rekening houden met A-bomaan- vallen op belangrijke doelen als mi litaire vliegvelden, de hoofdstad het regeringscentrum en de havens' De ze nieuwe veronderstelling maakte het noodzakelijk om de B B organi satie in plaatsen, die mogeliik bet doel zouden kunnen zijn van een A- bomaanval, te wijzigen. Inmiddels is ook de veronderstelling van 1955 achterhaald. Om de B.B.-orga- nisatie nu geschikt te maken voor be scherming van de bevolking tegen de gevolgen van aanvallen met kernwape nen van een zwaarder kaliber, is een nieuwe kringindeling gemaakt. liet komt hierop neer, dat bestaande A-gemeen- ten bij A-gebieden worden gevoegd of bestaande A- en B-kringen worden sa mengetrokken. In het laatste geval zal er één grote A-kring ontstaan. Daar naast zullen echter ook B-kringen ge handhaafd blijven. Het grootste bezwaar tegen de hui dige indeling is de aanwezigheid van de vele A-gemeenten en A- en B-krin gen. Door dit teveel aan commando- gebieden wordt de bevelvoering bij de bestrijding van de gevolgen van kern wapenexplosies bemoeilijkt. Immers bij een aanval, die een grote oppervlakte bestrijkt, moet de hulpverlening in één hand» gehouden worden. Om dit moge lijk te maken zouden de grenzen van bestaande A-gemeenten en A-kringen moeten worden overschreden, wat ern stige bezwaren met zich mee zou bren gen. Om een concentratie in de bevel voering mogelijk te maken zullen de commandogebieden nu vergroot wor den. N=-fiilllllll msrsme&w HflL evsmfr vwt/AWMMsr 9UN 31 2fc 30O1 J AMSTERDAM, 17 jan. De 4Se R.A.I.-tentoonstelling van personen auto's die van 2 t.m. 12 februari a.s. als openingstentoonstelling in het nieu we R.A.I.-gebouw aan het Europaplein wordt gehouden, zal een uitgesproken internationaal karakter dragen. Volgens een voorlopige opgave heb ben 69 verschillende fabrikanten van personen- en combinatieauto's ont schreven. Zij zijn afkpmstig uit Enge land (21), West-Duitsland (16), de Ver enigde Staten (15), Italië (7), Frank rijk (5), en Zweden (2). Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Nederland zullen op de tentoonstelling ieder met een merk vertegenwoordigd zijn. Een belangrijk onderdeel van de R.A.I.-tentoonstelling vormt de inzen ding kampeerwagens: 23 exposanten tonen 34 merken in ruim 80 verschil lende typen. De R.A.I.-tentoonstelling, de grootste tot nu oe gehouden, zal worden gecompleteerd met ruim 150 stands met auto-onderdelen, toebehoren en garage-uitrustingen. De tentoonstelling zal zoals be kend op 2 februari, 's morgens om half elf door prins Bernhard officieel worden geopend. DEN HAAG, 17 jan. Het myste rie van de vuurbol, die zondag in het noorden van ons land enige sensatie verwekte, is nog steeds niet opgelost. Wel zag maandagavond de dertienja rige zoon van de heer Verhaart uit Zierikzee eveneens „een vurige bol" aan de hemel. Deze kwam langzaam naar beneden. De jongen had de te- genwoordigheid van geest de politie te waarschuwen. Deze stelde van morgen een onderzoek in op de plaats waar de ballon zou zijn neergekomen. Hierbij bleek dat een rode met gas gevulde ballon ter hoogte van de Mie- reweg terecht was gekomen. De ballon is afkomstig van een Duits waarnemingsstation en werd gebruikt voor het meten van de snel heid van de wind in de bovenlucht. De gummiballon heeft een diameter van tachtig tot negentig centimeter. Van de zijde van het K.N.M.I. ver nemen wij dat het zeer onwaarschtjn- mif i" dat er verband bestaat met het verschijnsel dat zondag in het noorden is waargenomen. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 18 jan. De veer tienjarige W. M. te Leeuwarden kreeg gistermiddag ruzie met enkele jongens die zich niet wilden verwijderen van een terrein van het constructiebedrijf van zij:, vader. Hij greep een stuk be tonijzer en slingerde dat in de richting van de jongens. Het stuk ijzer werd daarbij dwars door het rechterbeen ge spietst van de elf jarige P. T. S. Het been werd precies beneden de knie doorboord. De jongen is per ambulan ce naar een ziekenhuis overgebracht. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 17 jan. De rege ring is bereid het rapport-Lemaire, dat de basis is geweest voor de wijziging van de Bewindsregeling Nieuw-Guinea en de instelling van de Nieuw-Guinea- Raad, te publiceren. Staatssecretaris Bot heeft dit dinsdag in de Eerste Ka mer verklaard. Prof, Samkalden (P. v. d. A.) vroeg om publicatie omdat ieder, die zich voor het probleem Nieuw-Guinea en de ontwikkeling tot zelfbestuur van dit ge biedsdeel interesseert, in staat moet zijn van het rapport kennis te nemen. Indien alleen de Kamerleden in de ge legenheid worden gesteld om vertrou welijk van het rapport kennis te nemen, dan is nog geen mogelijkheid tot open bare discussie aanwezig. Staatssecretaris Bot betwijfelde of er erg veel belangstelling voor het rapport zou bestaan. Hij liet echter de beslis sing over het al of niet publiceren aan de Kamer over. Het besluit werd toen z.h.s. genomen. Tevoren had mr. Krop man (K. V. P. gezegd, dat hij aan de publikatie geen behoefte had, maar er zich ook niet tegen wilde verzetten. DEN HAAG, 17 jan. De beroemde „Wilhelmslinde", de meer dan 400 jaar oude lindeboom bü de ruïnes van het Dillenburger slot waar Willem van Oranje een groot deel van zijn leven heeft doorgebracht, gaat letterlijk voor de bijl. Het Dillenburger stadsbestuur is van plan Bet Nederlands koninklijk huis een loot ervan aan te bieden. Onder deze boom moet volgens de overlevering Willem (de Zwijger) van Oranje (1533-1584) op 14 april 1568 de eerste deputaties van vrienden uit het door Spanje bezette vaderland voor be raad hebben ontvangen, nadat hij „standvastig was gebleven" en gewei gerd had de eed van trouw af te leggen aan het Spaanse bewind. Weersinvloeden en ouderdom hebben in de loop der jaren de oude linde op de slotberg deerlijk gehavend, zodat de inwoners van de Duitse plaats met beton en mastiek de molmgaten moes ten vullen. Een van deze inwoners, Ju lius Schramm, schonk in 1894 enkele takken van de boom aan „Het Prinsen hof" in Delft, waar zij, voorzien van twee stadszegels van Dillenburg, in de historische zaal werden geëxposeerd. Tot aan de oorlog waren zij daar, ge plaatst tegen een schouw te zien. Na de restauratie van het Prinsenhof in 1948 werden zjj met het oog op hun vermolmde staat elders opgeborgen. In de tuin van het museum echter staat, evenals in die van het Nederland se huis in Frankfort, sinds 9 november 1957 een stek van de linde, die blijkens een der jaarverslagen van het Delfts stedelijk museum „Het Prinsenhof" op initiatief van mr. K. P. van der Man- dele naar Nederland werd overgebracht als „symbool van vernieuwing van de onsterfelijke ideëen van vrijheid en verdraagzaamheid Nu de Wilhelmslinde zal worden om gehakt, heeft de burgemeester van Dil lenburg, de heei Beermann, kortgele den aan een groep Nederlandse archi tecten zijn voornemen bekendgemaakt om een nieuwe stek aan het koninklijk huis te schenken. Volgens een bericht in een plaatselijk blad in Dillenburg heeft de voorzitter van de Duits-Neder landse kamer van koophandel in Frank fort. de heer M. J. E. Fincken, reeds een opdracht daartoe ontvangen. Op de plaats van de linde zal het stadsbestuur een gedenkplaat aanbren gen. /te werd scheikundig inge nieur, omdat ik niet voor de klas wilde staan, maar ik heb het bijna heel m'n leven gedaan. Als ik het tevoren ge weten had, zou ik geschiedenis hebben gestudeerd," vertelt ons mevrouw ir, A. J. Grondhout Lichtenbelt, voor wie het vrij dag vijftig jaar is geleden, dat zij in Delft haar diploma als technologe behaalde, zoals hel toen heette. Zij was daarmee de zestiende vrouwelijke ingenieur in ons land. Als dochter van een hoogleraar in werktuigbouw ging haar voor keur toen zij eenmaal besloot aan de Technische Hogeschool te gaan studeren uit naar werk tuigkundig ingenieur, doch zij begreep als vrouw dan weinig emplooi te zullen vinden. Zij was nog maar een kind, toen zij al bij haar vader achter de tekenplank zat en wist wat een krukstang, een krukas en wat dies meer zij, was. De professor nam haar dikwijls mee in de machinekamer van schepen. Na korte tijd assistente van prof. Boeseken, hoogleraar in de organische scheikunde, te zijn "jVToTrr It* A T IrTTmn- geweest werkte mevrouw Grond- 1tJ_CV1« li« J» uiuuu hout, toen nog me j. Lichtenbelt, - T 1 LI* als scheikundige aan „De Melk- ROllt'KlCtitCILDGLt inrichting" in Arnhem, om in 1931 naar haar geboortestad Rot- terdam terug te keren en daar melkonderzoekmgen teJ^cMen voor de „Verenigde Zuiv eiber eiders." waarover zij toen veel heeft gepubliceerd. Na haar huwelijk trok zij in 1914 met haar man naar hetJ°^mahge Neder- lands-lndië doch zij zette haar arbeid voort, wat zij trouwens heel haar huwelijksleven heeft gedaan. Zij begon met tekeningen te maken voor een koolzuurfabriek in Soerabaja, in welke plaats het echtpaar zich vêstigd_e 7ii heeft noa ow een particulier laboratorium veel analyse-werk toor de handel verricht en werd in 1920 lerares scheikunde aan de H.B.S. m Soerabajja.^ verlof naar Nederland, waar zij lerares werd aan de H B S in de Kortenaerstraat en tegelijk aan de meisjes-H.B.S. in de Witte de Withstraat te Rotterdam. Dit is zij tot 1927 gebleven. Toen wenkte nrmieuw de Oost en zij werd benoemd als lerares aan de scholen van de Carventier Altingstichting te Batavia. Met de oorlog brak een moeilijke tijd aan en over haar verblijf in het kamp spreekt mevrouw Grondhout maar liever niet. In een ander kamp zij weet niet eens welk heeftzij zelfs haar echtgenoot verloren. De enige troost in deze periode vond zij met les aeven aan de kinderen, die bij haar in het kamp verbleven. Ook de tijd, die na haar bevrijding volgde zij werd opnieuw lerares van de stichting was allesbehalve gemakkelijk, maar zij zegt hem toch niet te hebben willen missen. „Terwille van de veiligheid moest je soms op een militaire truck naar school worden gebracht, maar ik had schik in de ijver van de kinderen Nederlandse leerlingen, maar ook Chinezen en mlan- ,jgrs die niets liever wilden dan zo gauw mogelijk hun diploma te halen Ik gaf ook privaatlessen, soms aan twintig leerlingen tegelijk en maakte wel eens vijftig lesuren per week." De toestand in Indië werd allengs moeilijker en mevrouw Grondhout bleek op het laatst ook niet meer tegen het klimaat bestand, zodat zij in 1.947 repatrieerde. In het vaderland teruggekeerd informeerde zij een jaar later eens naar de post van lerares aan het Amsterams Lyceum en zij werd meteen benoemd. Het begon met enkele lessen wiskunde en scheikunde doch op het laatst had zij een volledige taak. Tot haar 65ste jaar is mevrouw Grondhout les blijven geven en het laatste jaar reisde zij daarvoor van Apeldoorn, waar zij bij haar dochter, die arts is, was ingetrokken om deze in de huishouding te helpen, naar de hoofdstad. Toen haar dochter eenmaal goed op streek was, oordeelde zij het beter zelfstandig te gaan wonen en zo verhuisde ze naar een zeer geriefelijke flat aan de Eerste Brandenburgerweg in De Bilt. Zij zit daar met een schat van boeken om haar heen en wijdt zich nu.nan haar hobbies: geschiedenis en archeologie. De dag van 20 januari vieren, heeft zij al was het in haar eentje steeds gedaan, want zij heeft altijd met voldoening teruggezien op de bekroning van haar studie in Delft. Zij heeft de band met deze burcht van wetenschap allerminst dóór gesneden. Dat bewijst wel een doek aan de wand als een herinnering aan de viering in 1959 van het elfde lustrum van de Delftse Vrouwelijke Studentenvereniging, waaraan zij met veel vreugde heeft deelgenomen. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3