Gaslantaarns veroorzaken lagi gasdruk in Heemstede December gaf grote stijging in de aanvoer van haring Blinkert 2 klopt rivaal Rapiditas 3 (13-2) van dames 2 „Twen Nieuwe jeugd tegen Afgelopen met de Kultuurnosems gelijk spel ASSURANTIEZAKEN Stagnatie in vervanging door elektrische lantaarns Nieuwe commissie voor gebied rond Noordzeekanaal Sporthal aan de Lanckhorstlaan Filmcensuur in Frankrijk Juffrouw tussen scheepsschroeven Zes jaar voor twee broers Minaret voor Elizabeth J „Tijdschrift voor theologie WOENSDAG 18 JANUARI 1961 PAGINA 4 Bij opgaan en ondergaan van de zon: Stoffelijk overschot gevonden Plan ter goedkeuring naar de minister Volledig in handen van regering Jaarfeest katholieke bouwvakkers Roofoverval op boer derij met dodelijk gevolg H ildebrandmonument Vrijwel overeenstem ming met prof. Bronner Adjudant H. Sand- bergen in ZandVoort jubileert HEEMSTEEDSE SPORTPARKEN Tekort van f90.000 Onteigening grond Uitgave nu verschenen „De Eendracht" 55 jaar HANDBAL HAARLEM EN OMSTREKEN Zaalhandbal Aanwinsten leeszaal Heemstede HEEMSTEDE, 17 jan. Zolang de gaslantaarns in Heemstede nog niet zijn vervangen door elektrische straat lantaarns, zal het euvel van de plotse linge verlaging van de gasdruk, welke 's morgens optreedt, wanneer de gas lantaarns uitgaan, blijven. Het geleide lijk verlagen van de gasdruk voor het ontsteken en doven van de gasverlich ting is alleen mogelijk, wanneer het mechanisme, dat daarvoor wordt ge bruikt met de hand bediend zou worden. Daarvoor is geen personeel beschikbaar, delen B. en W. van Heem stede mede. De verlaging van de gasdruk heeft in de regel plaats 's morgens een half uur voor zonsopgang, 's avonds een half uur na zonsondergang en 's nachts om twaalf uur. In een yan de laatste raadsvergaderingen hebben sommige raadsleden de plotselinge verlaging van de gasdruk ter kennis van het college van B. en W. ge bracht. Daarbij verstrekten z(j B. en W. de inlichting, dat het herhaaldelijk is voorgekomen, dat spaarbranders van gascomforts en geysers uitgingen, terwijl de gaskraan open stond. Overigens blijkt er enige stagnatie (Van onze Haarlemse redactie) HAARLEM, 17 jan. Tijdens de van morgen gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland heeft de heer Harmsen (P.v.d.A.). met betrekking tot de nota van Gedeputeer de Staten over de ruimtelijke ontwikke ling van het Noordzeekanaalgebied naar aanleiding van het adres van de Raad der gemeente Velsen, de wens naar vo ren gebracht dat een speciale commis sie zal worden ingesteld, die in deze materie coördinerend zal gaan optreden. De heer Harmsen betoogde, dat de ontwikkeling van het Noordzeekanaal gebied de aandacht van verschillende commissies weliswaar reeds heeft, maax voor de behartiging van bepaalde belangen, en daarbij dacht hij in het bij zonder aan Amsterdam, is het nodig deze belangen goed tegen elkaar af te wegen. Ook voor de gemeente Velsen staan hier grote belangen op het spel en daarom vond de heer Harmsen het van belang dat een commissie als door hem gesuggereerd, er zal ko men," omdat, zo meende hij, de plan nen anders in de ijskast blijven liggen. Gedeputeerde mr. H. Westermann (P.v.d.A.) antwoordde, dat de proble men rond de ruimtelijke ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied door meerdere instanties aan de orde zijn ge steld. Hij zei dat Amsterdam dat heeft gedaan door middel van de commissie- Snijders. Ook de commissie-Prinsen, waarin vertegenwoordigers zitting heb ben uit de Zaanstreek, Velsen en Haarlem, is door haar brede samenstel ling ten aanzien van de onderhavige problemen georiënteerd. En men moet deze commissie vooral zien als een ge- sprekcentrum. De heer Westermann verklaarde, dat de studie en het onder zoek over dit onderwerp zich nog in een primair stadium bevinden, en dat op het ogenblik nog geen positieve toe zeggingen over een nieuw te benoemen commissie kunnen worden gedaan. De voorzitter, dr. M. J. Prinsen, zei, dat wanneer het nuttig zou blijken een speciale commissie in het leven te roe pen hij niet zou aarzelen hier zijn goed keuring aan te hechten. Hij meent, dat de zaak op het ogenblik hiermee echter nog niet is gediend. De provinciale staten nam het voostel van G.S., geen instemming te betuigen met het adres van de gemeente Velsen, daarna z.h.s. aan. IJMUIDEN, 18 jan. In de Vissers haven is gisteren drijvende gevonden het stoffelijk overschot van de 17-jari- ge visserman Arie van Rijn uit Katwijk a. d. Rijn. Hij is in de nacht van 28 op 29 november in de Vissershaven van een aldaar liggend schip overboord ge vallen en verdronken. te zpn opgetreden in de vervanging van de gaslantaarns door elektrische straatlantaarns in de Indische buurt. Begin vorig jaar werden de nodige materialen besteld, maar pas in november werden de masten door de fabriek geleverd. De kabels zijn nu gelegd en de masten zijn reeds van een bedrading voorzien. B. en W. verwachten, dat nog deze maand met het plaatsen van de masten zal worden begonnen. HEEMSTEDE, 17 jan. Het plan voor een sporthal aan de Lanckhorst laan is ter goedkeuring voorgelegd aan de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Zodra de vergoeding voor de onteigening zal zijn vastgesteld en de rijksgoedkeuring is afgegeven, zal met de verwezenlijking van het plan worden begonnen. Dat delen B. en W. van Heemstede mede naar aan leiding van enkele opmerkingen, welke leden van de raad hebben gemaakt in het afdelingsonderzoek van de begro ting. Ruim vijf jaar geleden voteerde de raad voor de bouw en de inrichting van de sporthal in de Lanckhorstlaan een krediet. In het voorstel van B. en W. werd gewezen op de groeiende be langstelling voor verschillende zaalbal spelen. Gymnastieklokalen zijn daar voor niet geschikt. Aan de verzoeken van verenigingen om voor zaalbalspe len gymnastieklokalen, beschikbaar te stellen konden B. en #W. toen al niet voldoen. Deze vraag is sindsdien eer der toe- dan afgenomen. PARIJS, 16 jan. De Franse rege ring heeft nieuwe bepalingen in voorbe reiding, die de minister van voorlich ting vrijwel onbeperkte volmacht zul len geven om bepaalde, met name po litiek gerichte films te verbieden. De nieuwe bepalingen, die binnen kort van kracht zullen worden, maken een eind aan het laatste voorrecht van de bestaande keuringscommissie, dat de minister van voorlichting verhinder de, de vertoning van een door haar toelaatbaar verklaarde Franse film in Frankrijk te verbieden. Nog belangrijker wellicht is, dat de ■egering meer invloed krijgt in de com missie, die voortaan slechts een advi serende stem zal hebben. De huidige commissie bestond voor de helft uit leden, die door de regering waren be noemd en voor de andere helft uit le den van het filmbedrijf zelf. In de nieu we commissie die 23 leden zal tellen, zullen slechts 'zeven filmmakers zitting hebben. De overige leden zullen wor den gekozen uit of met goedkeuring van regeringsinstanties. Een nieuwtje is, dat ook een pedagoog, een socio loog, een psycholoog, een magistraat en een arts, eveneens benoemd door de regering, in de commissie zitting krijgen. Ondanks zijn ver-gaande volmachten zal de minister van voorlichting niette min de redenen, die hem een film de den verbieden, in het openbaar moeten motiveren. In de toekomst zullen filmproducen ten hun scenario's ter goedkeuring moeten voorleggen aan de regering, voordat zij met de opnamen beginnen. Wordt het scenario afgekeurd, dan kan de producent de film toch maken, maar op eigen risico. Ook de vereniging van Franse bur gemeesters krijgt een stem in de keu ringscommissie in de hoop, dat de pro vinciale autoriteiten in haar rechtsge bied niet meer zo vaak films zullen ver bieden, die door de commissie zijn toe gelaten. Tenslotte zullen strengere maatrege len/ o.a. zware boetes, worden geno men tegen minderjarigen, die uitslui tend voor volwassenen toelaatbaar ver klaarde films bezoeken en tegen bios coopexploitanten. die jongelui tot de' vertoning van dergelijke films in hun theate'- toelaten. IJMUIDEN, 18 jan. - De gedetail leerde cijfers over aanvoer en op brengst op de rijksvisafslag te IJmui- den over de maand december, tonen aan, dat de aanvoer, vergeleken met december 1959 gestegen is met ruim 3 miljoen kg, waarvan twee derde deel op rekening komt van de verse haring. Het resterende miljoen kg. is geleverd zowel door rond- als platvis. De aanvoer bereikte in de vorige maand het totaal van 7.862.443 kg te gen 4.793.827 kg in december 1959. De opbrengst steeg van 3.842.678 in de cember 1959 tot 4.683.347 in de af gelopen maand, een stijging van f 840.669. De aanvoer van verse haring, die in december 1959 ruim 1,2 miljoen kg had bedragen, werd bijna verdrievou digd en bedroeg 3.330.130 kg. De ge middelde prijs per kg lag echter aan merkelijk lager, zodat de opbrengst, die in december 1959 472.681 be droeg, nog niet verdubbeld werd. In de afdelopen maand was de op brengst van verse haring in -IJmui- den nl. 813.183. De aanvoer van gezouten haring liep iets terug en wel van 182.250 tot 149.850 kg en de op brengst ervan daalde van 78.487 tot 52.111. Daarentegen steeg de ma kreel van 213.136 kg tot 425.112 kg en van 97.160 tot 122.043. De aanvoer van sprot daalde van 339.120 tot 260.530 kg. De gemiddelde prijs was echter hoger, zodat de opbrengst slechts verminderde van 120.516 tot 107.071. Het aanbod van schelvis steeg van 437.613 tot 491.502 kg, maar deson danks liep de opbrengst terug van f 311.254 tot 280.552, De kabeljauw bleef vrijwel gelijk in prijs. De aanvoer steeg an 252.339 tot 229.424 kg, de op brengst van f 233.914,-, tot f 264.630,-. Een soortgelijk beeld gaf ook de koolvis te zien. De aanvoer steeg van 248.157 tot 275.283 kg, de opbrengst van 143.225 tot 187.461. De wijting werd aanmerkelijk goedkoper. Terwijl het aanbod steeg van 377.283 tot 552.145 kg, daalde de opbrengst van 184.539 tot f 161.653. In de prijs van de schol kwam, on danks een stijging van de aanvoer, geen verandering. De aanvoer steeg van 496.144 tot 579.336 kg, de op brengt van f 420.239 tot f 493.156. Er kwam ook opvallend meer tong aan de In Hamburg wordt mom.enteel een watersport-tentoonstelling gehouden. Deze lief tallige juffrouw tussen een aantal scheepsschroeven leverde een aardig plaatje op. markt, wat echter geen merkbare in vloed op de prijs had. De aanvoer steeg van 424.371 tot 648.488 kg, de opbrengst van 1.384.767 tot 1.781.434. Aanvoer en opbrengst van tarbot werden ver dubbeld, nl. van 41.971 tot 90.656 kg en f 83.317 tot 164.154. HAARLEM, 17 jan. Onder het mot to: ,,Wij bouwen thans 44 jaar" zal de St.-Joseph-afdeling van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond zondag 22 janu ari haar vier en veertigste jaarfeest vieren met een plechtige H. Mis om half acht in de St.-Antonius-kerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Na de H. Mis is er in gebouw Sint Bavo een geza menlijk ontbijt, dat zal worden opge luisterd door het sextet van Han Hack. Er zullen tientallen jubilarissen, die 25 en 40 jaar bij de Bond zijn aange sloten, gehuldigd worden, 's Avonds is er in het Concertgebouw een gezellige feestavond georganiseerd. AMSTERDAM. 17 jan. De recht bank, hoeft voor de negen en een half jaar geleden gepleegde roofoverval op een boerderij in de Purmer een 41-jari ge slager en zijn broer, een 38-jarige tuinder, beiden uit Velsen, wegens dief stal van 39 gulden vergezeld van ge weldpleging met dodelijk gevolg ieder conform de eis veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Zij haddon in de nacht van 7 op 8 augustus 1951 een roofoverval gepleegd op een boerderij in de Purmer (gemeen te Monnikendam), waar de 79-jarige Pieter Laan met zijn beide zusters, de 76-jarige Suzanne en de 74-jarige Neeltje.i woonde. De drie bejaarde be woners werden allen ernstig mishan deld. Pieter overleed drie dagen later. De beide zusters herstelden, doch zijn inmiddels ook overleden. Frans had bekend, dat toen de be woners wakker waren geworden hij in het wilde weg met een kleine koevoet was gaan slaan. Zijn broer hield hard nekkig vol, dat hij niet had geslagen In ae zomer van 1960 gaven geruch ten aanleiding tot een hernieuwd onder zoek door de rijkspolitie hetgeen de ar restatie van de beide broers tot gevolg had. Gerard had in 1947 al vier maa een poging tot inbraak in deze boerde rij gedaan. HAARLEM, 17 jan. Het ziet er naar uit, dat nog dit jaar een begin zal wor den gemaakt met de plaatsing van het Hildebrandmonument in de zogenaam de Doorkijk van de Haarlemmerhout. De laatste maanden hebben er tussen de ontwerper, prof. Jan Bronner entet Haarlemse gemeentebestuur veelvuldig besprekingen plaats gevonden, welke geleid hebben tot wederzijdse overeen stemming. Alleen in duscussie is nog de vraag waar precies de voegen moeten komen in de borstwering van het mo nument. Het Haarlemse gemeentebe stuur verwacht evenwel, dat ook over dit punt weldra overeenstemming zal worden bereikt. ZANDVOORT, 17 jan. De heer H. Sandbergen adjudant van de ge meentepolitie te - Zandvoort, viert op vrijdag 27 januari zijn zilveren jubileum als ambtenaar van politie. De jubilaris was ruim twintig jaren werkzaam in Rotterdam, achtereenvolgens als agent in een van de havenwijken, verkeers agent, lid van de motorbrigade, recher cheur en als brigadier-postcomman- dant. Geen wonder dat de keuze op de heer Sandbergen viel toen men in 1956 een all-round politieman zocht voor de functie van adjudant van politie te Zandvoort. De heer Sandbergen heeft zich snel in de badplaats geacclima tiseerd. Op prettige en taktvolle wijze weet hij zijn taak te vervullen en hij heeft zich in de betrekkelijk korte tijd waarin hij te Zandvoort werkzaam is, algemene waardering weten te verwer ven. Het zal hem op de dag van zijn ju bileum niet aan belangstelling ontbre ken. Indië bereidt zich voor op het komende bezoek van koningin Elizabeth van Groot- Brittannië. Haar zullen talrijke geschenken worden aangeboden en een daarvan is een verkleinde uitvoering in ivoor van de beroemde minaret van Kutab. Men ziet hier een Indisch kunstenaar de laatste hand leggen aan dit produkt van geduld en nauwkeurigheid. HEEMSTEDE. 17 jan. Hel tekort van bijna 90.000 op de begroting van de Stichting „Heemsteedse Sportpar ken" heeft sommige raadsleden ernstig verontrust. Dat blijkt uit de Memorie van Antwoord op de ontwerp-begroting voor 1961. Naar hun mening dient er naar middelen te worden gezocht om de tekorten, die elk jaar groter worden, te verminderen. De stijging van de tekorten wordt in hoofdzaak bepaald door de stijging van de loon- en salariskosten en de kosten van onderhoud, aldus B. en W. Bij de zwemvijvers heeft men bovendien te kampen met veel achterstallig onder houd, waarvoor misschien nog dit jaar een extra uitgave zal móeten worden gedaan. Tevenover deze stijging staat een daling van de inkomsten. Het be zoek aan de wedstrijden van R.C.H. loopt steeds terug, waardoor de ter- reinhuur, die een bepaald percentage van de recettes bedraagt, eveneens minder wordt. Met de verscheidene tennisbaan-exploitanten is dezer dagen een overeenkomst gesloten, waarbij be paald is, dat de baanhuren met 15 pro cent worden verhoogd. ZANDVOORT, 17 jan. Aan de gemeenteraad van Zandvoort wordt voorgesteld te besluiten tot onteigening van twee percelen grond aan de dr. J. Mezgerstraat resp. groot 1562 en 926 m2. Deze grond is nodig voor de uitvoering van het wederopbouwplan Zeereep-Noord en niet langs minnelijke weg in eigendom te verkrijgen. DEN HAAG, 13 jan. Het reeds geruime tijd geleden aangekondigde „Tijdschrift voor theologie" is versche nen. In het voorwoord zegt de redac tie, waarvan prof. E. Schillebeeckx se cretaris is, dat het zich tot doel stelt als veilige gids op te treden bij de be handeling van vraagstukken der nieu we theologie, ook waar dwalingen door eenzijdigheid zouden kunnen optreden. Het nummer geeft een algemene in druk van het theologisch denken van gese. Prof. E. Schillebeeckx behandelt de vernieuwing in de hedendaagse exe gese. Prof. E. SchiLebeeckx behandelt de nieuwe wending in de huidige dog matiek en prof. J. H. Walgrave geeft standpunten en stromingen in de hui dige moraaltheologie. Aan het tijdschrift werken Neder lands® en Belgische professoren mede. De uitgave wordt door Desclee De Brouwer verzorgd. HEEMSTEDE, 17 jan, De Heem- steedse pluimvee- en konijnenfokkers vereniging ,,De Eendracht" viert dit jaar haar 55-jarig jubileum. Naar aan leiding daarvan zal de komende natio nale tentoonstelling een bijzonder ka rakter krijgen. Dit deelde de voorzitter A. H. Nunnink gisteravond aan de le den mede tijdens de jaarvergadering, die onder grote belangstelling in café ,,De Instuif" werd gehouden. Het ligt in het voornemen van het bestuur om de jubileumtentoonstelling groots op te zetten. „De Eendracht" wu de pluimvee- en konijnenfokkers op k v, iets bijzonders brengen en v!ff,2,«erl.? goedkeuring van de des- n(?e ln.stanties werd als datum voor de in Nieuw Berkenrode te hou den tentoonstelling 25 en 26 november vastgesteld. De verschillende agendapunten van de .vergadering werden vlot afgewerkt. Blijkens de jaarverslagen van de secre taris en penningmeester was het jaar 1960. voor de vereniging alleszins gun stig, waartoe het drukke bezoek aan de in november te Heemstede gehouden nationale tentoonstelling in niet geringe mate bijdroeg. Na de pauze had de bestuursverkie zing plaats. De heren Mulder, Van Ipe- ren en de Harder werden bij acclama tie herkozen, zodat alle leden achter de groene tafel hun zetel behielden. De i werd benoemd tot lid van de kas-commissie, terwijl de heer H. Vogels in deze commissie ais lid werd herkozen. Besloten werd om on zaterdag 28 januari in Nieuw Berken rode een kienavond te houden. Na dë rondvraag werd de geanimeerde ver gadering met een toepasselijk woord door voorzitter Nunnink besloten. (Advertentie t EEN KWESTIE VAN VERTROUWEN RAADPLEEG HIERVOOR DE VAKMAN Onze taak blijft niet beperkt tot het verstrekken van deskundige voorlichting en de bemiddeling bij het aangaan ener verzekering. Zij omvat mede het verlenen van bijstand in geval van schade. De Haarlemse assurantiekantoren: Beëdigde J. ALBERT!, Julianalaan 112 Fa. BOLLERMAN OVERTOOM, Nieuwe gracht 11 makelaars Fa HENDRIK KWAK Hzn., Fonteinlaan 3 in W. RljPMA, Rio Grandelaan 53 assurantiën. Fa. SWAALF SCHOTTE, Oranjeplein 14 tel. 60853 tel. 14078 tel. 17771 tel. 52955 tel. 12514 Onlangs heeft Michel van der Plas er in Elsevier's Weekblad al^ een boekje over open gedaan, de jeugd (d.w.z. de jeugd die nu opgroeit en nog op tijd naar bed SaaL °nn de volgende morgen fris ,naa)f f ,te kunnen) is helemaal niet dol op de Vijftigers, op de Experimentelen. En van de weeromstuit m bet ïjzonder niet op de mannen en vrouwen van het blad „Twen", dat met zoveel bom barie is geïntroduceerd in het museum van Sandbergh en Jaffé, waar de eigen en ernstige blazers van de Twenties overstemd zijn door de sprinkhanen- plaag die naar het buffet stormde, zo- dra daar gratis sherry en coca-cola werd geschonken. Hoe "ij dat weten? Dat lezen we in de huisorganen van de middelbare scholen, die gestencild wor den precies zoals dat het geval was met „Blurb" van Simon Vinkenoog, die tien jaar geleden in Parijs zat, hoewel ook hij destijds eigenlijk op school hoorde te zit ten om er wat te leren. Overdonderd door de atonale bluf van Simon, heb ben ouderen hem toen een handje ge holpen en hij is spoedig tot roem (d. w.z. succes) gekomen. Nu is hij al let terkundig medewerker van een week blad en bestuurslid van een letterkun dige vereniging. Hij en zijn generatie genoten Cremer, Armando, Frank Th. Gribling, Hans Sleutelaar en Cornells Bastiaan Vaandrager houden in een serieuze „Galerie" een tentoonstelling, waar zij (Nederlands is er niet meer bij) hun „peinture barbarisme" laten zien en verkondigen, dat de wereld een „cremertorium" is. Waarom zij eigen lijk niet in het Stedelijk Museum van Amsterdam tentoonstellen begrijpen wij niet, want het valt eenvoudig niel aan te nemen, dat een cremertorium Sandbergh en Jaffé te bar is. De he ren hebben er immers oas nog sherry en coca-cola gedronken. Maar er moei een beetje haast ge maakt worden, want de Vinkenoogen en Vaandragers staan op het punt „oude ren" te worden. De nieuwe generatie, die nog op tijd naar bed moet, zal wel dra eindexamen doen en dan gaan de kunstvijanden, kuituurnozems, barba- risten, woeste beesten en kunstgang sters eraan. Gaat dat zien! De zekere tékenen dat dit op komst is kan men vinden in de huisorganen der middelbare scholen. Daar worden er geen doekjes om gewonden, getui ge wat wij nu lezen in het leerlingen- blad van een der Amsterdamse gym- nasia. Daar weiiSi men de barbaristen en woeste beesten zelfs een snelle on dergang toe. Over het blad, dat bij een sprinkhanenplaag is geïntroduceerd, lezen wij het volgende: „Ik heb net het eerste nummer van „Twen" doorgelezen. Ik zou er hal verwege mee zijn opgehouden, als men mij niet gevraagd had mijn oor deel over dit blad neer te schrijven. Dus worstelde ik mij ook door de tweede helft. Het was niet zozeer een worsteling met de moeilijke inhoud van de artikelen, als wel een worste ling met d" slaap, die me overviel bij het lezen van deze artikelen, waarvan de onbenulligheid die van de dames bladen evenaart. Maar laat ik begin nen met er iets gunstigs over te zeg gen. Het blad heeft werkelijk een voortreffelijke moderne lay-out. Tot mijn spijt kan ik er verder met de beste wi] van de wereld niets goeds over zeggen. „Een van de medewerkers aan „Twen", de bekende „schrijver" Si mon Vinkenoog, presteert het 7 pagi na's vol te schrijven over de perso nen, die de etablissementen in de om geving van het Leidseplein plegen te k bezoeken. In dit verhaal zet hij ons uiteen, dat deze mensen gewoon zijn niets te doen. Een hoogst interessant feit, dat hij ons ook in één regel had kunnen mededelen. „Iets verdei in „Twen" vinden we een artikeltje (8 pagina's) van een zekere heer Cornells B. Vaandrager Het onderwerp is nu: dancings en an dere oorden van vermaak in Rotter dam. Deze laatste reportage wekt soms de indruk een slecht foldertje van de Rotterdamse V.V.V. te zijn. Beide artikelen zijn verlucht met wa zige foto's van rokerige vertrekken, waarin langharige schonen, langbaar- dige artisten en helemaal niets uit voerende figuren zitten te dansen of zitten te zitten. „De kunstrubrieken hebben alle een eigenschap gemeen: hun oppervlak kigheid. In alle artikelen wordt ge scholden op iedereen, die niet tot de Twen-generatie behoort Vaar deze Twen-generatiie zo voortreffelijk is, wordt helaas nergens uit de doeken gedaan. Onwillekeurig denkt men even aan de gek en zijn mening over nor male mensen. „Eén ding moeten we zeggen: De Twenredactie heeft moed. Ergens in het nummer gaat zij te keer tegen een Duits blad, dat een bepaalde onsma kelijke foto had gepubliceerd. In „Twen" zelf vindt men een foto, die nauwelijks iets met het verhaal, waar zij bij staat, te maken heeft, en waar op een twintigtal persone.» in Adams- costuum staan. Over onsmakelijk ge sproken! En zo zijn er meer foto's, die alleen maar de verdienste hebben, dat zij een pagina, sommige zelfs twee, vullen. „Twee goede schrijvers, Claus en Nooteboom, schreven twee slechte ver halen, maar bij de lijst van mede werkers staan hun namen bijzonder aardig, en zij geven cachet aan he! ,geheel. Zo zou ik nog een hele tijd kunnen doorgaan, maar dan zou dit stukje even onleesbaar worden als „Twen". Ik zai me dus tot deze op merkingen beperken. Moge „Twen" geen ai te lang leven beschoren zijn. tenminste niet in deze vorm."v Men zou zeggen, dat deze criticus van „Twen" werkelijk bijtijds naar bed gaat en uitgeslapen opstaat. Wij zouden die critiek weinig anders heb ben geschreven. Denkelijk zal de ge neratie die nu gaat aankomen, een eind maken aan het gewilde barbaris me, haar les leren en niet denken, dat men kunst kan verwisselen met herrie en opschepperij. Misschien is het dan eindelijk ook afgelopen met die domme onderscheidingen in „generaties. (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM, 17 jan. Afgelopen weekeinde is de veldhandbalcompetitie van het district Haarlem en omstreken na een onderbreking van enige weken voortgezet met een klein aantal wed strijden. De twee voor de eerste klas dames vastgestelde ontmoetingen, waar onder Concordia/Hi.-HBC, gingen niet door terwiil in de tweede klas dames de ploegen van De Blinkert 2 en Con cordia 2 onverrichterzake naar huis moesten gaan omdat de scheidsrechter niet was komen opdagen. Bepaald vreemd was het, dat de wedstrijd Ra piditas 2-Concordia 2 (eerste klas he ren) zeventien minuten vóór tijd bij een stand van 0-4 moest worden ge staakt omdat voetballers het terrein betraden In de derde klas dames heeft De Blinkert 3 de leiding genomen door een zege van 1-6 over Rapiditas 2. Con cordia 3 en TYBB 2 deden nagenoeg mets voor elkaar onder, waardoor een spannende strijd ontstond. Met goed spel veroverden de bezoeksters een voorsprong van 0-2, die echter mede door een ten onrechte goedgekeurd doelpunt meer dan drie passen door Concordia 3 teniet werd gedaan: 2-2. De stand is nu: met klinkende .cijfers (16-7) Concordia terug. Voor de zaalhandbalcompetitie, die wordt gehouden in de veilinghal te Alkmaar, kwamen de heren van AVA en Tonegido na veel spanning een puntenverdeling (17-17) overeen. Doordat IJmond 2 verder ternauwerë nood met 14-13 AHV de baas bleef, liggen de krachtsverhoudingen in de' eerste klas nu als volgt: Tonegido AVA Z'meeuwen IJmond 2 AHV Blinkert 3 Samen Een ADO 3 IJmond 3 10 9 7 5 Concordia 3 Full Speed 2 TYBB 2 Rapiditas 2 De Blinkert 2 heeft in de tweede klas heren het bewijs geleverd dat het vast besloten is de titel dit seizoen in de wacht te slepen. Deze conclusie mag men toch wel trekken, wanneer een naaste concurrent in dit geval Rapi ditas 3 met een forse score naar het tweede plan wordt verwezen: 2-13! Concordia 3 deed het bescheidener te gen De Blinkert 3, al spreekt dscore van 7-3 duidelijke taal genoeg. De stand: 7 13 Blinkert 3 8 Blinkert 2 7 13 Blinkert 3 Rapiditas 3 6 9 TYBB 6 3 IJmond 3 6 3 THB 5 Concordia 3 6 7 IJmond 4 2 u Voorts werden voor de bekercompeti tie enige wedstrijden gespeeld. De da mes van TYBB verloren na gelijkop- gaande strijd met 1-0 van Rapiditas. De keepsters blonken uit. Indien de voor hoede van TYBB de aanvallen met meer fantasie zou hebben opgezet, dan had een overwinnig binnen bereik ge legen. De heren van TYBB verloren in een nogal onprettige ontmoeting met 5-3 van THB. De 15-jarige scheids rechter bleek nog niet geheel voor zijn taak berekend. Verder wees Rapiditas Ontwikkelingslectuur Fesenmayer Uw gesprek met God (r.-k. afd.); Handboekje voor maag- en darmpa- tiëntei Howarth, De sledepatrouille; Jelles, Lap en draad; Malantschuk, In het voetspoor van Kierkegaard (r.-k. afd.); De Vooys, Nederlandse spraak kunst; Wester, Wondere wereld van nu en morgen. Romans Christie, Een kat tus sen de duiven; Eicke, De ondeugende heer Hanselmann; Eising, Katawa; Welmann, St. Denis Chevalier van Frankrijk; McGhee, The middle way; Darla, Les laboureurs de minuit. TONEELAVOND TRINITEITSLY- CEUM De leerlingen van het Trini- teits Lyceum geven dinsdag 24 en woensdag 25 januari in de Haarlemse Stadsschouwburg een voorstelling van „Krelis Louwen of Alexander de Groo- te op het poëtemaal" een blijspel van Pieter Langendijk. De regie heeft drs. W. L. Heiwig. hom l 2 Z'meeuwen 2 4 2 IJmond 3 2 0 In de tweede klas heren heeft het team van de Scheidsrechters zich voor treffelijk geweerd. Eerst klopte het Alkmaar met één doelpunt verschil (9-10) en vervolgens moest ook Zand- voortmeeuwen buigen voor de schiet grage arbiters: 8-10. Alkmaar haalde af gelopen weekeinde tóch twee punten bin nen door Zandvoortmeeuwen een tweede nederlaag in de schoenen te schuiven (7-5). Tonegido 2 2 Scheidsr. 3 Alkmaar 4 ADO bljjkt in de eerste klas dames zijn goede vorm weer te pakken te heb ben, Dit kan worden afgeleid uit de fraaie overwinning van 11-2, die het boekte op Full Speed, vorige week nog tweede op de ranglijst. Toch zal het heel wat moeite kosten IJmond van de troon te stoten, want deze ploeg versloeg nu Zandvoortmeeuwen met 2-6. De stand: IJmond 4 8 IEV 2 1 ADO 3 f Z'meeuwen 3 0 Full Speed 4 3 1 Advertentie l Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak ONTSPANNINGSAVOND Het En semble Kaart zal maandag 23 en dins- dag 24 januari voor de leden van de Algemene Bond voor Ouden van Da- gen, afdeling Haarlem, „Gébroeders Kalkoen", blijspel van Gerard Nielen, opvoeren. Deze ontspanningsavonden worden in het gebouw Sint Bavo ëe' houden en beginnen om 7.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 4