Kritische voorlichting over het komende Concilie Leken zijn niet betrokken bij heroriëntering Kerk Stunt Tuinbouw heeft een goed jaar achter de rug Voordelen van inwerkingtreding EEG vrijwel te verwaarlozen Het verhaal van de karbonaden Namen drie toekomstige kardinalen nog geheim Khroesjtsjev doet een boekje open over de SUEZ-crisis li r De koers van Kennedy Gissingen rond mgr. Berande aartsbisschop van Praag Chicanes jegens V.N. in Congo Wereldoorlog uiteraard) dank de Sovjet'Unie voorkomen WOENSDAG 18 JANUARI 1961 PAGINA 7 Lezenswaardige „Informations Catholiques Internationales" PARIJS, 18 jan. (KNP). Het eerste nummer in 1961 van Informations Catholiques Inter nationales", het veertiendaags Franse tijdschrift, dat met grote nauwgezetheid over de toestand van de Kerk in de wereld bericht, is gewijd aan het „Tweede Vati caanse Concilie halverwege". Het behelst in hoofdzaak de resulta ten van een onderzoek, dat twee redacteuren van de Informations in Rome hebben ingesteld op het Dgenblik dat de laatste étappe van voorbereiding van het eigen lijke Concilie begonnen is. buitenlandse KRONIEK Smokkelwaar aan boord van Nederlands schip Nieuw P.T.T.-gebouw in Hengelo Raadslid na 82 jaar door JOSEPH ALSOP AL NEGEN MAANDEN IN PETTO Kaasmeisjes Omdat Dayal op zijn post moet blijven Herinneringen uit de tijd van „B- en K." Zl] Grote meerderheid voor Sekoe Touree Men moet in dit nummer geen op zienbarende onthullingen zoeken, zij zijn er niet in te vinden. De beide re dacteuren moesten hun inlichtingen be perkt houden, omdat zij ten deze te Waken hadden met de geheimhouding, vveike ieder der commissie-leden en -ad viseurs heeft moeten zweren en die, zo als gezegd wordt, in Rome niets uit zonderlijks is, daar alle Curie-leden daaraan gedurende heel hun loopbaan gewend zijn. Het hoofdartikel van Dubois-Dumée, een leek, houdt zich met de grote lij tien. van het Concilie bezig. Het stelt vast, dat het doel van het Concilie door de paus zelf aanvankelijk meer in de Kerk. Nu nog zo stelt Dubois-Du mée vast ligt in Rome zelf de na druk op het laatste, terwijl in de we reld der publiciteit meer de aandacht uitgaat naar het uiterlijke, de eenheid. Wat de heroriëntatie betreft, het ziet er naar uit en het wordt ook aan genomen, dat het Concilie meer een pas toraal dan een doctrinair karakter zal dragen. De paus wi] kennelijk vooral Practisch werk verricht zien. (In dit verband moge erop worden gewezen dat er kennelijk ook een verschil van m- Kennedy is het op verscheidene punten niet eens met het buitenlands beleid van Eisenhower. De president elect heeft dan ook te kennen gegeven, dat hij nieuwe wegen wenst in te slaan. Tot op zekere hoogte was het beleid van de Republikeinse rege ring ten aanzien van de communis tische bedreiging een voortzetting van de bedwingingspolitiek uit de periode- Truman. Dulles heeft echter indertijd sterk het accent gelegd op het afschrik ken van de vijand met het uiterste af weermiddel. Hij dreigde de potentie e agressor met onmiddellijke massale vergelding, en hij schonk weinig aan~ dacht aan de mogelijkheid van de be strijding van conventionele agressie met conventionele defensieve midde len. Kennedy heeft gezegd, dat hij een meer flexible militaire macht wil vormen, een defenesie-apparaat dat Zowel tegen een kernaanval als tegen conventionele agressie effectief zou Uar>en optreden. Eisenhower heeft indertijd meer het ®Ccent gelegd op militaire hulp aan ^wierika's hondgenoten, dan op eco nomische steun aan onderontwikkelde landen. Maar Kennedy is van mening, dat op het ogenblik juist de niet-militaire steun aan ach- tergebleven* ge bieden van primair belang is. Terwijl Eisenhower gedurende de eerste zes en een half jaar van zijn ewind de bepaling van het buiten- ands beleid vooral aan zijn Secre tary of State overliet, is Kennedy J an plan op dit terrein persoonlijk het aatste woord te blijven spreken usk zal geen tweede Dulles worden, ennedy heeft als lid van de machtige senaatscommissie voor buitenlandse e rekkingen grote ervaring opgedaan °P het gebied van de buitenlandse Politiek. Kennedy heeft nog meer reserves an Eisenhower ten aanzien van deel name van de Amerikaanse president ®^n topconferenties. De onfortuinlijke Geneefse conferentie van 1955 en de mislukte bijeenkomst der Grote Vier Van vorig jaar hebben hem huiverig gemaakt voor overijlde ontmoetingen met Khroesjtsjev. Tenslotte deelt de nieuwe Demo cratische regering niet de opvatting van Dulles, die denigrerend placht te spreken over neutrale landen. Rusk 1 dezer dagen gezegd, dat het niet verstandig is aan te nemen „dat iedereen die niet niet ons is, tegen ons is Over enige tijd zullen we kunnen constateren in hoeverre Kennedy zijn opvattingen over het buitenlands be leid verwezenlijkt. Men behoeft niet te rekenen op een onmiddellijke dras tische koerswijziging. Een zekere con tinuïteit in het buitenlands beleid is Selfs bepaald gewenst. Maar op den duur zou men toch iets moeten mer ken van de gewijzigde inzichten in Washington. stelling is tussen de episcopaten der romaanse landen en die der noordelijke landen. De eersten, verreweg de meer derheid zouden voelen voor een dog maverklaring van de H. Maria als Mid delares, terwijl de minderheid der noor delijke landen daar tegen is, omdat zij meer in de richting der hereniging wil werken). Geen leken Dubois-Dumée stelt zich dan, het ge heel van de voorbereidingen overziend, enkele vragen. Vooreerst is het hem on duidelijk of door de verdeling der Con cilie-stof over de commissies niet een enorm probleem te weten de verhei- densing der cultuur 'en het daartegen noodzakelijke apostolaat in de atheïs tische wereld onder de tafel geraakt. Waarom is daarvoor geen aparte com missie ingesteld? Ten tweede vraagt hij zich af of het wel juist is, dat de leken ner gens vertegenwoordigd zijn. ,,Is de theologische conpetentie nu de enige norm, die telt, vooral wanneer het Concilie zich in pastorale richting ont wikkelt' Zijn de leken niet juist in staat om te adviseren over de practische moeilijkheden bij de evangelie-verkon diging?" Er wordt op gewezen, dat toch wel buiten de commissies om op leken een beroep wordt gedaan. Ten derde maakt Dubois-Dumée zich bezorgd over de openbare mening in de Kerk. Tot nog toe heeft Rome vooral het accent gelegd op het geheim. Maar betekent dit niet tegelijk een volkomen miskenning van de rol der openbare mening in de Kerk, die Pius XXI toch richting van de eenheid werd gezien, doch iater duidelijker omschreven werd als een inwendige heroriëntering der verdedigd heeft? „Joost mag weten, wat de journalisten, die meer gespitst zul len zijn op het nieuws naarmate het Concilie nadert, allemaal zullen vertel len, indien men hun taak niet verge makkelijkt en hen niet oriënteert." Ver der, „Is de voorlichting tegenwoordig niet een der middelen tot evangelisa tie?" Alles nog in het vage Men vindt in Informations Catholiques verder enige bijzonderheden over de bureau's, de werkwijze, de verhouding van Commissies tot de Congregaties enz. Vastgesteld wordt dat alles nog in het vage verkeert voor wat de defini tieve agenda van de eigenlijke Kerk vergadering betreft. Verschillende com missies zullen bepaalde problemen on der verschillende hoeken bezien en zelf standig adviezen indienen bij de Cen trale Commissie. Maar er worden ook wel werkgroepen in het vooruitzicht ge steld, gevormd uit verschillende com missies. Tenslotte de vrijheid. Deze is zeer groot; nieuwe problemen kunnen aan de stof worden toegevoegd, er is geen GUAYAQUIL (Ecuadro) 18 jan. (UPD. Aan boord van het 500 ton metende Nederlandse schip „Tom van der Heide is door de douane van de stad Guayaquil smokkelwaar ter waar de van 2300 dollar aangetroffen. De goederen waren van Japanse herkomst. Het schip dat eigendom is van de Dammers-Van der Heide's shipping and trading co., te Rotterdam zal niet mogen vertrekken voordat het onder zoek is afgesloten, aldus de douane autoriteiten. voorgesenreven manier van werken. Met de taal redt men zich wonderlijk wel, zoals uit de eerste vergaderingen gebleken is. ",Vie een gangbare moderne raai spreekt, vindt in de commissie wel een medelid-verlater. Het latijn kennen allen; de notulen worden geredigeerd in deze taal. Het nummer van de Informations be vat ook een leesbare „Who is who voor alle commissies, plus een samenvat ting van de problemen, die daar aan de orde komen of kunnen komen. Men vindt er practisch alle bijzonderheden die zich heden in de ontwikkeling van het kerkelijk leven en in het kerkelijk denken voordoen. Met het kort en krachtig weergeven van de richting en de theses, welke befaamde geleerden in de afgelopen jaren hebben verdedigd, wordt dat al les toegelicht. Tenslotte houdt een gedegen artikel over de openbare mening in de wereld, zich bezig met de gedachtengang in de katholieke, protestantse,orthodoxe en anglicaanse groeperingen. Over het meedenken en meeschrijven van de ka tholieken is de schrijver ./an dit artikel niet bijzonder enthousiast. In katholie ke publicaties heeft men geen oog voor de katholieke aspecten. In publicaties laat men eenzijdig de aandacht vallen op beoogde oecumeni sche effecten van het concilie, doch men vergeet daarbij de primair beoogde in nerlijke heroriëntatie der Kerk. De pu blicaties geven alleen weer wat van bo ven komt, met name van de bisschop pen of liever nog Rome, doch luisteren niet naar de geluiden die men „bene den" hoort. Ook het zelfstandig meeden ken ontbreekt. Tóch heeft de Britse onaf hankelijke televisie met haar stunt om de heer Tho mas Blod in de Londense Wigmore Hall een geluid loos piano-recital te doen geven, baanbrekend werk verricht. In deze dagen, nu mensen neuroses oplopen vanwege piano spelende buurjongens en overvliegende straaljagers, valt een beetje stilte er best in. Ook hebben de organisatoren gelijk gehad als zij wil den bewijzen dat aan sommige pia nisten meer te zien, dan te horen valt. Zelfs is er wat te zeggen voor het standpunt, dat de niet-geruisloze, zij het zichtbare vertolker maar tussen de componist en de toehoorder instaat, zit, hangt of ligt. Ik, voor mij, heb bijvoorbeeld altijd gedacht, dat men een gegeven paard nooit in de bek, een gegeven zanger nooit in de mond en een gegeven pianist nooit op de handen moet kijken. Dat leidt maar af van het wezenlijke doel, waarvoor men dan toch uiteindelijk is gekomen. En concertbezoek kan nu eenmaal niet ontaarden in een kwestie van: hij er uit of ik er uit. Zelfs niet als men van mening is dat de meest idea le muziek-vertolker de man is; die de bedoelingen van de componist niet hindert door in het geheel niets te doen. De Britse t.v. heeft bij haar overi gens geslaagde en op ontmaskering van het snobisme gerichte stunt, ge loof ik, één fout gemaakt: zij heeft de heer Blod boos laten worden om dat de Britse Spoorwegen zijn piano tjjdens het transport zouden hebben weggemaakt. Zij hadden, mijns in ziens, de heer Blod zover moeten zien te krijgen, dat hij in toorn was los gebarsten vanwege het feit, dat die Spoorwegen hadden verzuimd niet al leen de piano, maar ook hem per soonlijk te verduisteren. Men streeft een toppunt van geruisloosheid na of niet. Nu willen de Britse Spoorwegen een eis tot schadevergoeding indienen om. dat zij urenlang hebben lopen zoeken naar een even fictieve als verdwe nen piano. Wat ook weer onzin is. Want weet u hoe ik dat noem? Sno bisme. im?<MaarAA£' 18 'an- Globaal ge- .f- achter de rug, aldus de voor- tuil Nederlandse tuinbouw een van het Produktschap voor 51 fCn en fruit> de heer D. 3. A. M. van Arcken. De veilingomzetten wa- en Sezarnenijlk op hetzelfde peil als li, namelijk ongeveer 700 miljoen D 1959 was de afzetsituatie door ae mjzondere omstandigheden zo goed, nat het bereiken van een gelijke omzet reeds tot dankbaarheid moet stemmen, zo meende de heer Van Arcken. Er werd eenzelfde hoeveelheid ver se groenten geëxporteerd als in 1959, maar de waarde ervan was ongeveer 40 miljoen gulden hoger, namelijk 380 miljoen. De export van vers fruit was kleiner naar hoeveelheid en waar de, doch dit werd voor een deel ver oorzaakt door de geringe voorraad aan het begin van 1960. Het totale export pakket van de groenten- en fruitsec tor had een waarde van 570 milioen gulden tegenover 540 miljoen in 1959. De importeurs zetten 255 miljoen om tegenover 230 miljoen n 1959. Ook in de tuinbouw bestaan niet-flo- rerende bedrijven. Voor een deel van die bedrijven is de oorzaak daarvan gelegen in een structurele wijziging: de wijziging in de behoeften, die een afnemende vraag naar grove groenten tot gevolg heeft. Deze wijziging, die al jaren werkzaam is dofch in bepaalde jaren, zoals het droogtejaar 1959, werd versluierd, is in de tweede helft van 1960 onversluierd tot uiting gekomen. Het gevolg was, dat de ondernemers die grotendeels van de opbrengst van grove groenten afhankelijk zijn, in dat halfjaar ongunstige resultaten hebben geboekt. Ook de in 1960 geconstateerde uit breiding van de grove groententeelt in andere landen en de bijzonder hoge op brengst per oppervlakte-eenheid moet bij de beoordeling van de afzetsituatie in acht worden genomen. Bij de fruitteelt is iets soortgelijks te onderkennen. Ondanks een grote Westeuropese appeloogst is het prijsni veau van de goede soorten niet onbe vredigend, terwijl de minder goede soorten een kleine vraag ontmoeten, met als reslltaat een zeer laag prijs- De desbetreffende ondernemers, zo meende de heer Van Arcken, dienen te beseffen dat deze ontwikkeling reeds aan de gang is en zich ongetwijfeld nog verder zal voortzetten. Aanpassing aan de omstandigheden is dus onver mijdelijk. De (indrukwekkende) exportcijfers ge ven volgens de heer Van Arcken enige reden tot bezorgdheid, omdat zij aanto nen dat de Nederlandse tuinbouw in zijn huidige omvang afhankelijk is van de export, terwijl die export zich op een te klein aantal landen concentreert, Van de export van verse groen ten ging de laatste jaren 55 pro cent naar West-Duitsland en on geveer 22 procent naar iet Ver enigd Koninkrijk. Van onze toma- tenproduktie wordt ca. 80 procent ge ëxporteerd en van die export gaat 70 procent naar West-Duitsland. Van onze komkommerproduktie wordt ongeveer 65 procent geëxporteerd en van die ex port gaat 87 procent naar West-Duits land De tomatenteelt en de komkom merteelt zijn dus beide voor ongeveer 56 procent van hun totale produktie afhankelijk van de Westduitse markt. De spreiding van de export van appelen is al even gering. De directe bijdrage, die het gevolg z,Jn van een vrijer han delsverkeer ..voor groenten en fruit enite lid VJ^el}-e varwaarIozen. De en ge lid-staat, die ten aanzien van verse groenten en vers fruit het ver drag formeel niet geheel eerbiedigt ^st-Duitsland, legt aan de impfrt uit Nederland tot nu toe de minste belemmeringen in de weg België Frankrijk en Luxemburg echter dié het verdrag formeel wel eerbiedigen belemmeren de import in niet minde re mate dan voor 1959 het geval was Het E.E.G. verdrag heeft hen tot nu toe slechts genoopt tot het kiezen van andere vormen van protectionisme We] is van de verlaging van invoer rechten een gunstige invloed uitge gaan. De dienstgebouwen van het tele foondistrict Hengelo zullen met een aantal imposante gebouwen worden uitgebreid. Het architectenbu reau H. Mastenbroek uit Zwolle heelt de tekeningen gemaakt en zal de vol gende maand tot onderhandse aanbe steding overgaan. Men hoopt in maart met de bouw te kunnen beginnen. De uitbreiding zal bestaan uit een vleugel van 37 meter langs de En- schedesestraat, waarin de administra tie zal worden gevestigd. ^Beneden zjjn enkele dagwinkels geprojecteerd. Parallel aan de Beursstraat komt het gebouw voor de technische afdeling, dat 50 meter lang wordt en een hoog te krijgt van 20 meter. Daarop komt nog een toren van zeven meter voor de straalrichtingszender. Het is het nieuwste op het gebied van het over brengen van berichten van de P.T.T.- centrales. Aan de kant van de B.P. Hofstedestraat komt het magazijn voor uitgifte materialen. Dit gebouw wordt 26 meter lang en krijgt een hoogte van 10 meter. De binnenplaats wordt 38 x 24 meter. Het betonskelet wordt ommanteld met een lichtgekleurde baksteen. Het gebouw voor de admi nistratie echter met een donkere steen. De foto toont een maquette van het nieuwe P.T.T.-kantoor. gezien op de hoek Enschedesestraat-Beursstraat. Als het waar is, dat het verstand met de jaren komt, dan wordt de Sittardse gemeenteraad van daag een bijzonder verstandig, mis schien wel hét verstandigste raadslid van heel Nederland rijker. Het is de bijna 83-jarige gepensioneerde onder wijzer P. J. Gelissen, die de onlangs uit Sittard vertrokken notaris N. Kreijn als K.V.P. raadslid opvolgt. De heer Gelissen nog bijzonder kras en erg vitaal is zeer ingeno men met zijn benoeming. Hij voelt zich nog te jong om geen werk meer onder handen te hebben. De bevolking van Sittard, waar hij jarenlang als onderwijzer en later als hoofd der school van de openbare lagere school werkzaam is geweest, kan ook voort aan weer op „meester" Gelissen re kenen, speciaal de hejaarden. De huisvesting van de ouden van dagen minminui en hun ontspanning zal de grootste aandacht van deze nestor, die volgens zijn zeggen het oudste raadslid van ons land is, genieten. Van harte hoopt Sittard, dat het de energieke oud-onderwijzer gege ven mag zijn, nog vele jaren voor de stad-van-zijn-hart te arbeiden, en dat zijn politieke loopbaan niet zo MM» GELISSEN vroegtijdig zal eindigen als In 1939. Meester Gelissen deed toen zijn intre de in de provinciale staten van Lim burg. Nauwelijks was hij geïnstalleerd of de oorlog brak uit. Na de oorlog keerde hij niet in de statenvergade ring terug. Er was in Sittard te veel werk te verrichten. Meester Gelissen werd aldaar voorzitter van de bond van bejaarden, hij richtte het comité „Licht en Liefde" op en maakte zich nog voor tal van andere stedelijke in stellingen verdienstelijk. Zijn politieke Washington In zijn afscheids- boodschap aan het Ameri- aase Congres heeft presi dent Eisenhower verklaard, dat zijn regering en hij Amerika hebben „op gestuwd naar een peil, dat nog nim mer tevoren is bereikt". Aangezien de president geen dwaas is en ook geen hypocriet, lijkt deze samenvatting van de positie, waar in Amerika zich op het ogenblik be vindt. op het eerste gezicht wat ver bluffend. De werkloosheid heeft op het ogenblik per slot^ van rekening een omvang bereikt, die de afgelopen twintig jaar niet meer is voorgeko men. De president heeft zich veel vuldig bezig gehouden met de posi tie van de dollar, maar desondanks is die positie op de wereldmarkten in dertig jaar nog met zo zwak ge weest. Volgens de verheimelijkte en quête, die 's presidenten eigen on dergeschikten hebben ingesteld, is het prestige van de Verenigde Staten in het buitenland de laatste jaren ook nog maar zelden zo gering ge weest. Voeg daar nog Laos, Cuba, Congo, Berlijn en een paar andere kritieke situaties aan toe en dan ont staat er een patroon van arrogante Sovjet-uitdagingen aan de Verenigde Staten en de westelijke belangen, zo als men het nog nooit heeft gezien. Ais men al deze ongelukkige ontwik kelingen in ogenschouw neemt, wat heeft Eisenhower dan bedoeld. Het antwoord, of misschien een aanmerkelijk deel van het antwoord schijnt op indirecte wijze te worden geleverd door het verhaal van de karbonaden. Het heeft bijna een jaar geduurd, voor het is uitgelekt, voor het uit een klein groepje binnen de regering-Eisenhower doordrong tot de half-openbaarheid van Washing ton. Maar het is een autentiek en op merkelijk verhaal, dat nog altijd wel enig licht verspreidt. Het speelde zich af op de gespan nen avond na de grote misluk king van de topconferentie in Parijs. Al lang tevoren was er voor de president een besloten diner gear rangeerd op de Amerikaanse ambas sade aan de Avenue d'Iéna. Nu dan Strategie Air Command in staat van alarm was en Khroesjtsjevs woede- gehuil nog weerklonk in aller oren, zagen de geïnviteerde hoge autori teiten, die volgens het onveranderde schema bij elkaar kwamen, er enigs zins ontdaan uit. Maar ofschoon de bouwvallen van zijn politiek overal om hem heen ver spreid lagen, toonde de president zich verre van ontdaan. Als om te de monstreren hoe voortreffelijk op zjjn gemak hij was, vroeg hi) bij zijn bin nenkomst op allervriendelijkste wij ze aan de ambassadeur en aan me vrouw Houghton, of het geen goed idee zou zijn, als hij eigenhandig kar bonaden klaar maakte voor het hele prpypl cplnn p» Aangezien de Franse koks weinig bewondering koesteren voor diep vriesgerechten, waren er in de am bassade geen karbonaden, die zich leenden voor het door Eisenhower geopperde plan. Maar het reusach tige apparaat van Eisenhowers staf kwam snel in actie. Er werd een of ficier gevonden van de dienst van de kwartiermeester-generaal. Er werd een winkel van het Amerikaanse le ger geopend. Er kwamen karbona den. De president bereiddeze toe. Er was maar één moeilijkheidje. Een van de dames van het gezel schap was van mening, dat de kar bonaden wat ai te sterk waren ge kruid met politieke rampspoed en zij mishaagde zodoende de president door de geringe eetlust, die zij toonde voor zjjn culinaire handenarbeid. Op het eerste gezicht zit er abso luut iets surrealistisch in het alge mene tafereel van de president van de Verenigde Staten, die verreweg de spannendste avond uit zijn ambts periode van acht jaar doorbrengt met het bereiden van karbonaden voor zijn ondergeschikten. Maar in feite was deze episode niet meer dan een sterk voorbeeld van vele episodes uit het tijdperk van Eisenhower. Het is duidelijk, dat president Eisenhower een van degenen is, die op moeilijke vraagstukken en gevaar lijke situaties bij voorkeur reageren met een reusachtige nonchalance, on dertussen hopend, dat de tijd de moei lijkheden wel zal verwijderen en de gevaren zal ontkrachten. Deze hoop is natuurlijk soms gerechtvaardigd. Zij was gerechtvaardigd, toen de top conferentie mislukte. De eerstvolgen de zet van de Sovjets in Berlijn, die de hoge Amerikaanse autoriteiten bepaald voor mogelijk hielden en die de Britten positief verwachtten, bleef tenslotte geheel uit. In vroeger tijdperken 2eifs ;n de jaren waarin Dwight D. Eisen hower zijn eerste levenservaring opdeed was de taktiek om te wei geren zich hevig door de gebeurtenis sen te laten opwinden ook een gezon de conservatieve taktiek. „Wacht maar af en doe ondertussen net of het er allemaal niet toe doet" was zeker geen dwaas parool, toen het tempo van de geschiedenis lager lag en de tendenties van de geschiede nis minder katastrofaa] waren. Maar dit parool verloor zijn toe passelijkheid in de jaren tussen de Eerste en de Tweede Wereldoorlog. Werkelijk conservatieve leiders mannen, die oprecht verlangden de goede dingen van de bestaande orde te behouden met een minimum aan verandering werden gedwon gen tot een andere stijl van optreden. Toen zij kwamen te staan tegenover krachten van de verandering, die te sterk waren om geheel in toom te worden gehouden, moesten de werke lijk conservatieve leiders wendbaar der worden. Zij moesten kleine ver anderingen aanbrengen om grote ver anderingen te vermijden. Zij moes ten kleine opofferingen aanbevelen om grote verliezen te vermijden. Het was niet langer voorzichtig, niet lan ger conservatief om stokstijf te blij ven staan. Dat is natuurlijk de reden, waarom men zich Winston Churchill zal blij ven herinneren als de grote conser vatief van de Twintigste Eeuw, ter wijl Stanley Baldwin en Neville Chamberlain, de z.g. conservatie ven die Brittannië naar een ramp leidden, nooit meer conservatieven genoemd zullen worden in de eertijd- se betekenis van het woord. Dat is ook de reden, waarom de filosofie van het Amerikaanse conservatisme aan het eind van de Eisenhower-jaren moet worden herzien. Alleen zal dat niet moeten gebeuren door senator Goldwater. Copyright N.Y. Herald. Trlb.) (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 18 jan. Bij de huidige crea tie van de vier kardinalen heeft men in Rome ook aan de mogelijkheid gedacht, dat de paus thans een of meer namen zou bekend maken van de drie perso nen, die door hem op het consistorie van 28 maart 1960 „in pectore" zijn benoemd. Joannes XXIII heeft kenne lijk het juiste ogenblik daarvoor nog niet aanwezig geacht. Men herinnert zich, wat de zogenaamde benoeming in pectore inhoudt: de paus deelt op een consistorie het kardinaalscollege mee, dat hij iemand of een aantal per sonen tot het purper wil verheffen, maar dat hij hun namen nog niet be kend wenst te maken. Eerst als de paus dit op ?en later tijdstip en offi cieel doet, gaat voor de betrokkenen de kardinaalswaardigheid in. Protocol lair naar voorrang dus en anciënni teit geldt, dat voor hen het kardi nalaat dan begonnen is op de dag van de benoeming in pectore. Naar aanleiding van de huidige con sistories en plechtigheden spreekt men in Rome weer over de eventuele namen der drie het vorig jaar in pectore be noemden. Algemeen wordt aangenomen, dat minstens een hunner resideert ach ter het IJzeren Gordijn. En de gedach ten van de meesten gaan uit naar de man, om wie reeds jaren de meest ab solute stilte hangt, de dappere aarts bisschop van Praag, mgr. Joseph Be ran. Deze werd in 1949 geïnterneerd in zijn paleis te Praag, maar sinds j.952 leest men in het pauselijk jaar boek „gevangen gehouden op een on bekende plaats". Waarheen mgr. Be ran in 1951 overgebracht werd en waar hij eventueel heden leeft, weet men niet. Onlangs kwam zelfs het bericht uit We- ">en door, dat de aartsbisschop reeds 'wee jaar geleden overleden zou zijn. Een bevestiging hiervan heeft het Va- ticaan niet kunnen achterhalen. Mgr. Beran, drager van het oorlogskruis en van de militaire medaille der eerste klas se, bracht onder het nazi-regime drie jaar door in Dachau als gevangene nr. 5844. Door de Amerikaanse troe pen werd hij daar op het eind van de oorlog bevrijd. In 1946 benoemde de paus hem tot aartsbisschop van Praag. De vrijheid duurde voor hem nog geen drie jaren, tenminste voor zover er tussen 1945 en februari 1948 in Tsjecho-Slovakije vrijheid heerste. Kort na zijn interne ring heeft mgr. Beran nog "ans gezien naar het klooster van Strahov te gaan en daar heeft hij toen de beroemde verklaring afgelegd, zijn laatste authen tieke woorden: ,,Ik verklaar plechtig voor God en voor de natie, dat ik nooit een overeenkomst zal aangaan, die in strijd is met de rechten van de Kerk en van de bisschoppen. Niets of nie mand zaJ mij daartoe brengen. Wan neer men op een dag zou voorgeven, dat ik iets van dien aard ondertekend heb. weigert het te geloven". Mgr. Be ran is een mythe geworden. Men vraagt zich in Rome af: Wacht de paus op Praag nog in leven is om hem dan als een symbool van de Kerk der Stilte tot het kardinalaat te verheffen, zoals in 1535 Paulus III dit deed met een andere martelaar voor geloof en Kerk, de door Hendrik VIII in de Tower ge vangen gezette bisschop van Rochester? aspiraties raakten tengevolge van dit alles wat op de achtergrond, alleen de gemeentepolitiek bleef hem interesse ren, vooral sinds de komst van bur gemeester H. Dassen een van zijn oud-leerlingen. De benoeming van oud-onderwijzer Gelissen tot raadslid ontlokte burge meester Dassen de ondeugende op merking: „Mijn oudleermeester blijft me het leven lastig maken!", maar nestor Gelissen stelde hem aanstonds gerust met dit antwoord: „Ik zal u beslist geen strafwerk meer laten ma ken!" Deze week zpn de Engelse miss N. N. -P, Chambrés en de in Londen werkzame Nederlander W. M. Sevink op zoek naar aardige meisjes. Ze moeten innemend zijn en als het even kan ook blond, fris blo zend en sterk, en van Engels en het vaderland zo goed op de hoogte dat ze er honderduit over kunnen babbe len. Evenals vorig jaar wil de Neder landse Zuivelbond weer een groep Nederlandse meisjes door Engeland sturen om er propaganda te maken voor onze Goudse en Edammer. Zo gaat dat tegenwoordig met de sales- promotion: voor bloembollen-, voor textiel-, voor kaasexport, enzovoort roept men aardige meisjes te hulp. Wp behoren nu wel tot 's werelds frootste kaasexporteurs, maar aan de Ingelsen willen wij nog veel meer van deze smakelijke kost kwijt. Het team van vorig jaar heeft goed zijn best gedaan om bij de al goed ingevoerde Edammer en jonge Goudse ook de belegen Goudse te introduceren. Daar mee gaat men verder. Enige tijd terug zjjn via adverten ties die een zware, maar interessante tijdelijke baan beloofden meisjes op geroepen. Daar kwamen ongeveer 250 serieuze brieven op binnen. En nu komen miss Chambrés en de heer Sevink in verscheidene steden om een groot aantal gegadigden persoonlijk te ontmoeten. Wij mochten er gister middag in Amsterdam even bijzitten en wij hebben gemerkt dat tal van meisjes ondanks een soms al veel jarige buitenlandse ervaring graag een half jaar door Engeland willen trekken met een huiletje op het hoofd, een rode rok en een grijs baaitje aan. Dat het toevallig om kaas te doen was, namen ze graag op de koop toe, hoewel ze er moeite mee zullen heb ben om parfums te vinden die het te gen Edam en Gouda kunnen opnemen. Wij zagen hoe miss Chambrés, die de meisjes straks op hun tochten zal vergezellen, na sommige bezoekjes een beslist nee-gebaar met het hoofd maakte en na andere zoiets van „nog eens een nachtje over slapen." Er zijn van allerlei meisjes bij, sommigen die in de zomermaanden toeristen gidsen, anderen die stewardess willen worden. Vorig jaar had men in het team een zelf-kazende boerendochter uit Lek- kerkerk, die goed van de tongriem gesneden was. In april start de toemee van onge veer een half jaar, in welke tijd de meisjes 130 ponden (Engels geld, niet in kaas) zullen verdienen, bij een volledige vergoeding van reis en verblijf. Vele dagen zullen zij in aller lei supermarkets en levensmiddelen- bedrijven kaas moeten aanbevelen, van die lekkere belegen. In de prak tijk is gebleken dat de meisjes ook erg veel moeten vertellen over Neder land en thuis. Kan nooit kwaad. LEOPOLDSTAD, 18 jan. (ÏJPI) De verzoeningscommissie van de Ver enigde Naties in Congo zag zich van daag geplaatst voor een steeds groei ende oppositie van de Congolese lei ders nadat president Kasavoeboe gis teren had gedreigd „een einde te ma ken" aan haar activiteiten. De presi dent liet zich niet verder uit over de manier waarop hij de commissie haar werkzaamheden onmogelijk wilde ma ken. Hij uitte het dreigement nadat Hammarskjöid had geweigerd om zijn speciale vertegenwoordiger in Congo, de Indiër Dayal, uit het land terug te trekken. MOSKOU, 18 januari (Reuter) „Kommunist", het theoretisch tgo- schrift van de Russische communisti- sche partq, heeft gisteren een uitvoe rig verslag gepubliceerd van premier Khroesjtsjev over de „topconferentie van de communistische partpen, die in november in Moskou is gehouden. Khroesjtsjev zou dit verslag" hebben uitgebracht tijdens een op 6 januari in het Kremlin gehouden bijeenkomst van party functionarissen en leden van de communistische opleidingsscholen. De Russische premier onthult erin. dat toen hij en maarschalk Boelga- nin in april 1956, voor de nationalisa tie van het Suez-kanaa! door president Nasser, een bezoek aan Engeland brachten, Britse leiders tegenover hen openlijk hadden gesproken over ,,hun verlangen om met Egypte af te rekenen". „Doch wij antwoordden hun: als u een oorlog begint, zult u die verliezen, want wij zullen niet neutraal blijven", aldus Khroesjtsjev. De Sovjet-leider noemde de „agressie van Engeland. Frankrijk en Israël tegen Egypte" een voorbeeld var. een lokale orlog, die in de kiem kon worden gesmoord door optreden van de Sovjet-Unie en andere landen. Lokale oorlogen -unnen zich ontwikkelen tot wereld-atoomoorlo gen, en wij moeten daarom vechten te gen zowel wereld- als lokale oorlogen. Khroesjtsjev merkte op, dat Rusland thans zelfs sterker is dan ten tijde van de Suezerisis. Toen verwachtten de re geerde-- van Engeland, frankrijk en Israël te kunnen profiteren van de moeilijkheden, die in Honj. ije en Po len waren ontstaan. „Vertegenwoordi gers van imperialistische landen fluis terden ons toe: u heeft uw moeilijk heden in Hongarije en wp hebben de het bewijs, dat de aartsbisschop van onze in Egypte, bemoei u dus niet met onze zaken. Doch wp gaven deze fluis- teraars wat hun toekwam: wp weiger den onze ogen te sluiten voor hun pi raterij". aldus de Russische premier. „Wp grepen in en verhinderden hun agressie". Khroesjtsjev noemde de bevrijdings oorlogen zoals die in Vietnam, Algerië en Cuba gaande zpn, niet all en toelaat baar, doch ook onvermijdelpk. Hp verklaarde tevens waarom de formule, dat het communistische kamp wordt „geleid door de Sovjet-Unie", voor de eerste maal was weggelaten uit de of ficiële verklaring na de „topconfe rentie". De Russische communistische party zag deze formule als een waardering voor de door de Sovjet- party. die door Lenin werd gesticht, bewezen diensten, doch heeft zelf voor gesteld deze „accolade" te laten ver vallen. Alle communistische partpen zijn ge- ipk en onafhankelpk. De internationa le solidariteit zai door het weglaten van de formule niet worden verzwakt, aldus sprak Khroesjtsjev. CONAKRY, 18 jan. (Reuter) Vol gens de nog onvolledige uitslagen van de zondag jongstleden voor het eerst in Guinee gehouden presidentsverkie zingen. heeft president Sekoe Toeree 1.508.745 stemmen op zich verenigd, hetgeen bpna 400.000 meer is dan het totale stemmenaantal dat in 1958, toen Guinee onafhankelijkheid verwierf, op hem werd uitgebracht. Sekoe Toeree zal na zpn herverkiezing zeven jaar presi dent van Guinee blpven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7