Geen nieuwe intrige tegen Socialistische gooi naar coalitie mislukt koninklijke Eyskens 45-urige week bij de N.S. Volop schaats vreugde Ike wil president-elect eerder in functie Algerijnse oorlog weldra voorbij? Voorzichtige toenadering De Gaulle-Ferhat Abbas Wellicht per 15 mei VIJF DAGEN WERKEN IN LIMBURGSE MIJNEN INTRIGANTEN MILJOENENSCHADE BIJ BRAND KUNSTMATIGE SNEEUW Proletariër en bankier konkelen samen tegen premier Directie bereid mee te werken Boudewijn ditmaal uiterst neutraal LAATSTE PERSCONFERENTIE Drie gewonden in Winschoten Vrachtschip van nacht gezonken Ouders bezetten r.-k. scholen Het weer Prinses Irene voegt zich bij jarig zusje Prinses Margriet blijft nog 2 weken in G sta ad I 28.50 29.75 „Verkennend contact" openlijk bevestigd? In Aclam - R ijn h anaal Gezin tijdig in veiligheid èec MORRIS ïeforeijou&nf! Sparthuis Centrum Schoolstrijd Ceylon Evelyn Tliemans ELEGANTE TASSEN EN BYOUX Eerste slachtoffer van ijsvermaak Matige tot lichte vorst BRUSSEL, 19 januari Ge ruchten aangaande een nieuwe koninklijke intrige tegen eerste minister Eyskens werden gisteren te Brussel als verzinsel bestem peld. Deze geruchten vonden voed sel in een maandag door het neu trale Brusselse avondblad Le Soir gepubliceerd hoofdartikel waarin op een ongemeen scherpe wijze tegen prof. Eyskens stelling was genomen. .Wat bij dit artikel vooral de aandacht had gescherpt, was de titel „Van succes tot suc ces", die herinneringen wakker riep aan een in augustus, op het hoogtepunt van de Congolese crisis, onder de titel „Van neder laag naar nederlaag" door Le Soir gelanceerde campagne tegen Eys kens. De inhoud van beide arti kelen vertoonde overigens sterke gelijkenis. Voor niemand is het thans een geheim meer, dat de augustuscampagne, welke bedoeld was om de regering-Eyskens te vervangen door een extra-parle mentair kabinet onder de leiding van NATO-secretaris-generaal Spaak en oud-premier Van Zee land, door Laeken geïnspireerd is geweest. I I PARIJS/TUNIS, 19 jan. (AFP, Rtr, U.P.I.) De Franse rege ring en een van haar tegen standers in het Algerijnse con flict, de „voorlopige Algerijnse regering in ballingschap" (te Tunis) hebben ieder in een com muniqué openlijk, zij het voor zichtig, gezinspeeld op de moge lijkheid van vredesonderhande lingen. De Franse regering gaf als eerste te kennen verheugd te zijn over de blijkbaar aan de dag getreden eventuele bereidheid tot vreedzaam contact. Daarop rea geerde de Algerijnse tegenpartij in Tunis met de opmerking van een „kennelijke bereidheid" tot onderhandelingen in Parijs en een voorzichtig: „Het gaat er nu om, dat de Franse regering van verklaringen overgaat tot daden". Lange suède en nappa mantels RESTANTEN KOFFERS EN TASSEN DONDERDAG 19 JANUARI 1961 84ste JAARGANG No. 30728 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ACH1LLE VAN ACKER PAUL-HENRI SPAAK iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiinmi d^RECHT, 19 jan. De directie van heeft aan de personeelsraad v'eeSedeeld vermoedelijk als gevolg het overleg, dat over deze zaak ♦„et de minister van Verkeer en Wa- 'staat is gevoerd dat zij bereid is 'n gezamenlijk overleg een voorstel °JI de regering in te dienen voor invoe- r'ng van een 45-urige werkweek met de Aanstaande winterdienstregeling, dus e'nd september 1961. Als voorwaarde daaraan is verbon- Asn, dat voor deze werktijdverkorting £*tra produktiviteitsruimte gecreeerd Kan worden, zonder dat tariefsverhoging P1 uitbreiding van het personeel nodig js. terwijl het dienstbetoon op hetzelf- niveau moet blijven. Over het principe van deze verkorting y.an de arbeidstijd kwamen N.S.-direc- "e en personeelsraad in oktober al tot akkoord. De directie is nog bezig tin uen onderzoek naar de consequen ts hiervan buiten het bedrijf om, zo- ,vo°r het forensenverkeer en het soederenvervoer. v.?e N.S. zijn intussen samen met de «organisaties begonnen met de stu- tra 0lPtrent de mogelijkheden om ex- pen ruimte voor produktiviteit te schep- o-wi personeelsraad blijft echter van in te meer daar het onderzoek a a.prUafgesloten moet zijn, dat de de 'dverkorting al met ingang van 6 zomerdienstregeling ingevoerd zou v"'1"1'® worden, en heeft zich het recht oorbehouden hierover met de organi ses intern te beraadslagen. SCHIPHOL, 19 jan. Gisteren is prinses Irene met een K.L.M.-Iijnvlieg- tuig naar Zürich vertrokken. Zij werd vergezeld door mej. L. J. Ingen-Housz IeM°r^,'er van de prinsessen Margriet en Marijke. Van Zürich reisden zij door SL d teneinde zich bij koningin duhana en prinses Margriet te voegen. Prinses Margriet viert daax vandaag haar achttiende verjaardag en prinses Irene stelde er prijs op deze dag bii haar jarige zuster door te brengen Vrijdag worden koningin Juliana' en Prinses Irene in Nederland terugver wacht. Prinses Margriet, die zoals men zal zich herinneren, in december de ziek te van Pfeiffer (een ziekte aan de lympf-klieren) heeft gehad, was 9 janu ari voor verder herstel naar Zwitser land vertrokken. Zij zal tegen het eind van deze maand of begin februari naar °ns land terugkeren. (Van onze Brusselse correspondent) Dat was thaus niet het geval. Naar men verzekert heeft koning Boudewijn in het huidige politiek-sociale conflict de striktst mogelijke neutraliteit in acht genomen. Een intrige was noch tans ook deze maal in het snel Hm blijkt inderdaad dat het artikel i'n Le Soir gedicteerd is geweest door de so cialistische oud-premier Van Acker na dat oud-premier Paul van Zeeland zijn zegen eraan had gegeven. Het socia listische proletariaat heeft dus in de Brusselse ultraconservatieve „haute fi nance" een broederziel ontdekt. De vij andschap van de bankier Van Zeeland voor premier Eyskens is niet nieuw: die dateert uit de dagen toen de in- vloedrijke Belgisch-Congolese financi ële belangengroepen met koning Bou- dewijns hulp op de onafhankelijk- heidspolitiek van de regering-Eyskens een rem probeerden te zetten. De nijd van Van Acker is van re centere datum. Toen de lispelende Bruggeling, met de kennelijke bedoe ling tussen de wielen van de Waalse extremistische yakoondsleider Renard •sn stok te steken, verleden week in ae Kamer aan premier Eyskens de hand reikte en het einde van de sta king in het uitzicht stelde, schijnt hij te hebben verwacht dat de redering, bij wijze van wederdienst, de Eenheids- wet na goedkeuring in de Kamer in het ijs zou zetten. De socialistische ex- premier zou ook op de vorming van een "drie-partijenregering hebben gere kend waarvan zo fluisteren althans de boze tongen hij zelf eerste mi nister zou zijn geworden. Van die ver wachting is niets in huis gekomen en prof. Eyskens,. die overigens geen en kele toezegging in die zin gericht had, heeft Van Acker op de mat laten staan. Bij de Waalse vakbonden is Van Ac ker door dit avontuur in een kwalijke positie geraakt en Renard beschuldigt Van Acker er thans van de socialisti sche parlementsleden te hebben ver hinderd het „tweede front" tegen Eys kens en de Eenheidswet te openen. Om het uitblijven van dit tweede front rouwt Renard overigens niet al te sterk, want het verleent hem de mo gelijkheid voor de mislukking yay de staking op de rug der socialistische parlementsleden af te wentelen. Maar Van Ackers prestige is er dodelijk door gekraakt en de kansen van deze oud-premier om bij een volgende rege ringsformatie weer een eerste viool te spelen, zijn zeker sterk verminderd. De vooruitzichten van de socialisten in de eerstvolgende tijd weer in het regeringszadel te wippen zijn op dit ogenblik overigens met zo heel groot meer. In socialistische kringen rekent men 'realistisch met een verlies van tenminste 10 pet. bij de volgende ver kiezingen. Dit verlies zou vooral de communisten en de liberalen, in min dere mate de CVP ten goede komen. Dit onverkwikkelijke perspectief ver klaart waarom Van Acker een uiterste poging heeft gewaagd om door een drie partijenregering de uitspraak van het kiezerscorps tot 1962, normale term van de huidige legislatuur, te vertra gen. Maar het yerklaart ook waarom de electorale strategen van de meer derheidspartijen sterker en sterker op vervroegde verkiezingen aandrin gen. Zij willen het ijzer smeden, nu het door Renards metaalarbeiders heet is geblazen. Men verwacht dat paidement, overeenkomstig de principiële toezegging van premier Eyskens aan koning Boudewijn, na goedkeuring van de Eenheidswet door de Senaat, in eind februari, zal worden ontbonden. De verkiezingen zullen dan binnen een termijn van veertig dagen, omstreeks half april, piaats vinden. Welke formule dan uit de bus komt is nog onbeslist. (Vervolg op pagina 7) De schaatsvreugde heeft sinds gisteren ons land in haar ban. Overal op de ijs banen verschenen de enthousiaste lief hebbers op de gladde ijzers. WASHINGTON, 19 jan. (UPI) Tijdens zijn laatste persconferentie als president heeft Eisenhower bepleit de Amerikaanse grondwet zodanig te amenderen, dat een nieuwe president spoediger na zijn verkiezing in functie kan treden en tenminste 80 dagen voordat het Congres in zitting bijeen komt. Op die manier krijgt de nieuwe president tijd om boodschappen aan zijn eerste Congres voor te bereiden. Eisenhower gaf als zijn mening dat het bestaande systeem ondeugdelijk is daar waar het bepaalt dat de nieuwe president op 20 januari in functie treedt, waarna hij belangrijke wijzi gingen kan aanbrengen in de begroting die door zijn voorganger is ingediend. De nieuwe president dient gelegenheid te krijgen om voor het Congres in zitting komt een begroting, een econo misch overzicht en een boodschap over de toestand van het land (State of the Union) op te stellen. Ike's persconferentie van gisteren was zijn 193-ste als president. Er waren 280 journalisten. Hij deed nog de volgende uitspraken: Het grootste probleem dat zijn op volger John Kennedy onder ogen dient te zien, is de onverzoenlijke en onredelijke houding van het commu nistische blok, waarvan premier Khroesjtsjev in zijn laatste redevoe ring weer had blijk gegeven. Het is bijzonder teleurstellend dat het niet gelukt is een duurzame rege ling te bereiken wat betrof de beper king der bewapening. De verkiezing van Kennedy is voor Ike en zijn partijgenoten uiteraard ook een grote teleurstelling. Grote projecten voor openbare wer ken vormen geen aansporing voor de economie en evenmin halen zp de WINSCHOTEN, 19 jan. Bij een brand, die gistermiddag alhier heeft ge woed in een bedrijf dat elektrotechni sche apparatuur importeert, zijn drie mensen gewond. Het gebouw, waarin het bedrijf van de n.v. Nema was geves tigd, is vrijwe' geheel uitgebrand. Aan goederen ging voor een bedrag van on geveer één miljoen gulden verloren. De brand brak uit na een ontploffing bij het vullen van de olietank voor de verwarmingsinstallatie. Het vuur breid de zich zeer snel uit, zodat al het ma teriaal van de Winschoter brandweer naar het brandende gebouw werd ge dirigeerd. Later werd ook nog de hulp ingeroepen van de brandweer uit Beer- ta. Dank zij deze assistentie kon men een daarnaast gelegen glashandel be houden. Van het uitgebrande bedrijf zelf is slechts een winkel gespaard geble ven. De gewonden, van wie er één er vrij ernstig aan toe is maar buiten levens gevaar verkeert, zijn opgenomen in het ziekenhuis. Het getroffen bedrijf is ver zekerd. natie uit een malaise in het zaken leven. Eisenhower staat voor dat de inter nationale controlecommissie samen komt om een poging te doen de crisis in Laos uit de weg te ruimen, indien de bestaande pro-westerse regering als wettig wordt erkend. Eisenhower begon zijn persconferen tie met afscheid te nemen van de journalisten. Daarbij plaatste hii de opmerking dat zijn betrekkingen met de pers interessant en meestal vriend schappelijk waren geweest. Ike leek op deze afscheidspersconferentie heel goed geluimd. Over zijn toekomstplannen sprekend zei de president, dat hij het prettig zou vinden weer als vijf-sterrengene- raal te worden geïnstalleerd. Democra tische vrienden hadden voorgesteld hem deze rang terug te geven, waar van hij in juli 1952 afstand had ge daan toen hij zich kandidaat stelde voor het presidentschap. Het pensioen dat aan deze rang is verbonden zei Eisen hower niet te wensen. In beginsel had hij een uitnodiging voor een bezoek aan Japan aanvaard. (Zoals bekend moest vorig jaar juni een bezoek van de president aan Tokio worden afgezegd wegens anti-Ameri kaanse ongeregeldheden). (Advertentie) Elegante witte dameslaarzen met bontgevoerde tong. Ge monteerd met een hoog glans vernikkelde super kunstschaats t/m maat 36 damesmaten Politieke kringen in Parijs zien in dit alles een bevestiging, dat het eerste verkennende contact om een eind te Net echt lijkt deze sneeuw, die gisteren te zien was op het vliegveld Orly by Parijs. Ingenieurs van de Franse luchtvaartmaatschappij hadden de kunst sneeuw veroorzaakt m verband met proefnemingen, die met luchtstromingen te maken hebben. Natuurlijk moesten de stewardessen er bij komen toen er een plaatje gemaakt werd. maken aan zes jaar strijd reeds gaande is tussen president De Gaulle enerzijds en Ferhat Abbas en de zijnen. Hoop vol is, dat de communiqué's voor het eerst niet meer langs elkaar heen pra ten. Het Franse communiqué werd gister avond uitgegeven na afloop van een ka- bir itsvergadering onder leiding van president De Gaulle. „De ministerraad heeft opgemerkt", aidus de verklaring, „dat aan de zijde van de buitenlandse organisatie van de opstand in Algerije (hiermee wordt evident de „regering in ballingschap" bedoeld), een stemming tot uiting is gekomen, die blijkbaar gunstiger wordt voor de mogelijkheid tot vreedzaam contact. De minister raad heeft kennis genomen van de ver beterde toestand in Algerije, de bijna volkomen rust ten plattelande en de ontspanning, die zich in de steden open baart. Ook heeft de ministerraad gecon stateerd, dat de uitoefening van de open bare verantwoordelijkheden door elemen ten, behorend tot de beide gemeenschap pen (Fransen en Algerijnen), zowel in de kring van de gekozen lichamen als in de verschillende administratieve on derdelen, zich op bevredigende wijze ont wikkelt". Enkele uren na de Franse verkla ring kwam al de reactie van de Alge rijnse „regering in ballingschap". Mo hammad ïazid, de „minister van voor lichting", verklaarde, dat hoewel in het Franse communiqué duidelijke aanwij zingen ontbreken, de tekst nochtans een kennelijke bereidheid bij de Fransen laat doorschemeren om te onderhan delen over de voorwaarden van' een vrije raadpleging van het Algerijnse volk. UTRECHT, 19 jan. Het 411 ton metende motorvrachtschip „Andrea Gilman" is vannacht in het Amster dam-Rijnkanaal gezonken. De schipper de 39-jarige M. Zaman uit Papen- drecht kon zich met vrouw en drie kinderen tijdig in veiligheid brengen. De aanvaring gebeurde ter hoogte van de Amsterdamse Straatweg in Utrecht. Het schip, dat met 397 ton kalksteen gemeerd lag aan de kade, raakte op drift, waarschijnlijk omdat de kabels braken door de hoge golf slag van een passerend schip. In het midden van het kanaal werd het schip toen geramd door de „Nova Cura", een scheepje van 254 ton, waarvai de kapitein, de heer D. Goudriaan, een aanvaring niet kon voorkomen. De Utrechtse politie heeft vannacht door middel van lichtsignalen een groot aantal schepen opgehouden, waardoor verdere ongelukken konden worden voorkomen. (Advertentie BARTELJORIS5TR.HAARLEM -TEL. 13439 V LËtDSESTRAAT <BU KONINpSPliiN) AMSTERDAMJ«,,ZJ3596 Gr. Houtstr. 16, Tel. 22172 COLOMBO, 19 jan. (K.N.P.) De katholieke ouders op Ceylon hebben 644 van de 704 katholieke scholen bezet teneinde op deze wijze de nationalisatie van het onderwijs te beletten. De scho I ien hebben hun poorten niet voor de I leerlingen heropend. Met ingang van I j december van het vorige jaar zouden deze scholen door de staat zijn overge- HEERLEN, 19 jan. Het- ziet er naar uit, dat bij de Limburgse mijnin dustrie spoedig, vermoedelijk reeds per 15 mei, de volledige vijfdaagse werk week zal zijn ingevoerd. In een spe ciale door de mijnindustrieraad inge stelde commissie is naar verluidt hier over overeenstemming bereikt, terwijl men ook akkoord ging met de omzet ting van de bijzondere premie (de aan wezigheidspremie van 2,- voor de on dergrondse mijnwerkers en van 1,25 voor de bovengronders) in een vaste loontoeslag. Advertentie nomen. GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041S Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, is de commissie van oordeel, dat deze in een toeslag om te zetten premie voortaan ook uitbetaald moet worden bij ziekte en ongeval, alsmede op vrije zaterdagen en betaalde verlof dagen. De commissie wil beide verbe teringen per 15 mei laten ingaan. De voorstellen van de commissie, zijn ingediend bij het dagelijks bestuur van de Mijnindustrieraad. Het bestuur stelt beide kwesties binnenkort in een ver gadering van de raad aan de orde. Wanneer de raad zich met een en an der akkoord verklaart hetgeen te verwachten is dan moet de minister zijn goedkeuring nog geven. IJSSELMUIDEN, 19 jan. Gister middag is alhier de -2-jarige A. de Groot bij het schaatsenrijden verdron ken. De jongen had zich op een diepe kolk gewaagd, waarop slechts een dun laagje ijs lag. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele wolkenbanken en vrijwel overal droog weer. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind. In het zuid westen en westen van het land: van nacht lichte vorst en morgen over dag temperaturen iets boven het vriespunt. Elders: vannacht matige tot lichte vorst en morgen overdag om het vriespunt. Zon: 8.37-17.06. Maan: 10.32-22.10. DE BILT, 19 jan. Gisteren stroom de met zuidelijke winden zachtere lucht zuid-Frankrijk binnen, waarbij de tem peratuur overdag opliep tot 8 a 10 gra den. Deze zachtere lucht wint enig ter rein vooral in de hogere luchtlagen. Door deze ontwikkelingen is er in ons land een tendens tot minder vorst. In de komende nacht zal het in het westen, midden en zuidwesten van het land niet meer dan licht vriezen. max min neersi Station Weei temp temp algei gisteren 24 utu Den Helder onbew. -0 -4 0 Ypenburg orfb-aw. 0 -6 0 VJissingen zw. bew. 2 -2 0 Eelde onbew. -0 -6 0 De SUt onbew. 0 -5 0 Twente onbew. 1 -7 0 Eindhoven onbew. 1 -6 0 Z.-Limburg onbew. 1 0 0 Stockholm onbew. -0 -6 0 Oslo geh. bew. -3 -12 0 Kopenhagen onbew. -1 -3 0 Londen geh. bew. 4 2 0 Amsterdam onbew. 0 -5 0 BrusseJ onbew. 3 -3 0 Luxemburg onbew. -1 -9 0 Parijs geh. bew. -1 -3 0 Bordeaux zw. bew. 10 4 0 Grenoble geh. bew. 4 0 0 Nice zw. bew. 12 3 0 Berlijn onbew. -4 -11 0 FranKfort onbew. -1 -12 0 MüncheD onbew. -7 -16 0 ZCinch geh. bew. -4 -5 0.1 Genève geh. bew. 1 -2 0 Locarno geh. bew. 3 -1 0 Wenen zw. bew. -4 -13 0 Rome onbew. 12 -1 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oei millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m -noogto. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1