President en ex^president KENNEDY: V.S. blijven vechten voor vrij Berlijn „Sterke Amerikaanse politiek jegens de Sovjet-Unie" Minister Korthals haalt voorlopig streep door: Hemtunnel in Amsterdam Spoortunnel in Rotterdam Havenverbetering Scheveningen Vorstelijk ski^avontuur GLADDE WEG STAGNEERT OPENBAAR VERVOER Kennedy vandaag president van de \erenigde Staten Wagemakers Dit jaar nog aanvang met de Lauwerszeewerken Sovjet-landbouw onvoldoende Spanning Spanje en Marokko Zes Amerikanen aangehouden Franse troepen uit Algerije Vliegramp bij New York Aantal doden nog niet hekend Busverkeer in vele plaatsen gestremd Kennedy en zijn huishoudster Het weer Dodelijke val op gladde weg VRIJDAG 20 JANUARI 1961 o 84ste JAARGANG No. 30729 mm£ Speciale editie „Berliner Illustrierte" (Voor inaugurele rede van pre sident Kennedy zie men pag. 2). Eindhoven Boschdijk 50 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 januari De vervanging van de Hembrug door een spoorwegtunnel kan niet tege lijk met Coen- en IJtunnel aan de orde komen, zo deelde de mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, gisteren in de Tweede Kamer mee. Hij is het wel met de kamerleden eens, dat de Hembrug een knelpunt vormt voor de ontplooiing van Amster dam als zeehaven. Voorspellingen wanneer dat knelpunt eens kan worden weggenomen zijn evenwel nog niet te maken. Over de Coen- en IJ tunnel bestaat geen contro verse meer tussen het Rijk en Amsterdam. Wel is er een aange legenheid die nog moet worden geregeld, nl. de vraag welk ge deelte van het marine-etablisse ment moet verdwijnen en elders herbouwd. Maar dat is een zaak tussen Defensie en Amsterdam. Ook Rotterdam kan de eerste jaren nog niet op een spoorweg tunnel rekenen. De verkeersbrug bij Van Brienenoord zal niet voor rijwielen en voetgangers toegan kelijk zijn, wel voor bromfietsers. De minister kon voorts geen defi nitieve toezeggingen doen dat de ïaven van Scheveningen op korte termijn verbeterd zal worden. Het blijft onzeker, of op de begroting voor 1962 daarvoor gelden be schikbaar zullen zijn. RESTANTEN KOFFERS EN TASSEN VWft Volgens het centraal partij-comité Invasieop CUBA? Ferhat Abbas: Vrije verkiezingen anders onmogelijk Jongetje zakt door ijs Suède dames- en herenjasjes Hier en daar mist Het weer in Europa BERLIJN, 20 jan. (TJ.P.I.) „De Ver enigde Staten zullen voor de vrijheid van Berlijn blijven vechten en nimmer gedogen, dat de communisten bezit ne men van de westerse zone". Dit ver klaart de nieuwe president van de V.S., John Kennedy in een bijdrage, welke hij geschreven heeft voor een speciaal num mer van de „Berliner Illustrierte", een tijdschrift met een rijke traditie, dat thans feitelijk niet neer bestaat. De naam „Berliner Illustrierte" wordt ge bruikt voor zeer speciale gelegenheids uitgaven. De „Berliner Illustrierte", die ter ge legenheid van de Amerikaanse rege ringswisseling is uitgegeven, wordt on der invloedrijke Amerikanen verspreid, met het doel hun het belang van de kwestie Berlijn voor de vrije wereld onder ogen te houden. Dit wordt nog eens onderstreept door de bijdrage van president Kennedy, die de Berlijners verzekert, dat hij voor hun stad even zeer op de bres zou springen als voor bijvoorbeeld Parijs. Londen of New York. „Een sterke Amerikaanse politiek jegens de Sovjet-Unie", aldus Ken nedy, „en een standvastige houding WASHINGTON, 20 jan. (UPI) De scheidende president Eisenhower heeft gisterenmiddag op het Witte Huis met zijn opvolger John Kennedy de interna tionale politiek ruim twee uur besproken. Na afloop werd per communiqué bekend gemaakt dat de wereldsituatie was be sproken zoals deze de veiligheid der verenigde Staten raakt in West- Europa, het Verre Oosten, Afrika en net gebied van de Caraïbische Zee. Voorts zei Kennedy dat Eisenhower hem niet alleen zijn eigen assistentie had aangeboden, maar ook die van alle mi nisters en andere hoge beambten van de heengaande regering. De rol die Eisen hower zou spelen tijdens de regering- Kennedy, kwam echter niet ter sprake De bespreking van gisteren was ae tweede ontmoeting tussen de scheidende en de nieuwe president, sedert Kennedy op 8 november de verkiezingen had gewonnen. WASHINGTON, 20 jan. (UPI) John Fitzgerald Kennedy is met in gang van vandaag de vijfendertigste president van de Verenigde Staten. In de loop van de middag reed hjj naar het Witte Huis om daar zijn voorgan ger, president Eisenhower, te ontmoe ten en samen met hem naar het Ca- pitool te rijdpli voor de inauguratie- plechtigheid. Vanavond om zes uur pre cies legt Kennedy de eed aan de grondwet af, in de volgende bewoordin gen: „Ik zweer plechtig dat ik trouw het ambt van president van de Ver enigde Staten zal vervullen en zo goed als in mijn vermogen ligt de grondwet van de Verenigde Staten zal handha ven, beschermen en verdedigen." De eerste Amerikaanse president, Geor- ge Washington, voegde hieraan toe: >'.Zo waarlijk helpe mij God almach- Pg." Sindsdien heeft elke nieuw ge- ^stalleerde president deze bede uitge broken. Terwijl de anders zo rustige hoofd rad van de Verenigde Staten al begon te gonzen van de drukte, begon het gisteren te sneeuwen De hele stad was ®nkele uren voordat de inauguratie- Plechtigheid begon al bedekt met een llcke laag sneeuw. Het zicht in de om- gev-mg van he(. Witte Hujs was beperkt "'enkele tientallen meters. ..de Plechtigheid lunchen Kennedy ?Un vice-president Lyndon Johnson v kanier van het Hooggerechtshof JU Capitool, welke lunch wordt aan- den? n- door het C°ngres- Ex-presi- Bi v. Eisenhower en ex-vice-president chard. Nixon zullen lunchen in een vnn '.ere club, op uitnodiging van de oblige minister van handel, Le- h L. Strauss. Het programma voor raio onduren vermeldt ook de inaugu- WiH PjV^de van het Capitool naar het cnn„ u's- Verder zjjn er vuurwerken, ncerten en vier inauguratiebals. (Advertentie) Wederom zal een verkoopkantoor van 4RE0A worden geopend. Vanaf zaterdag 21 januari zullen alle bekende TEOLIN en TEOFLUX verfprodukien ook verkrijgbaar zijn te Onze andere verkoopkantoren zijn: Amsterdam, Prinsengracht 27fi Rotterdam, Beatrijsstraat 51 Den Haag, Schenkweg 2 A-B Utrecht, Zuilenstraat 12 Groningen, Zwanestraat 24 Leeuwarden, Nieuwe Steeg 3 Bergen op Zoom, Bosstraat 25 Venlo, van Cleefstraat 26 Vlissingen, Nieuwstraat 62 Voerendaal, Heerlerweg 10 Dit waren enkele van de belangrijke verklaringen die de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling van Ver keer en Waterstaat uit de mond van de minister kon aanhoren. Hij had daarnaast ook meer positieve medede lingen, met name over de Lauwerszee, waarmee hij na de beslissing inzake de luchthaven Schiphol zijn tweede sterke troef uitspeelde. Dit jaar nog zal met de indijking van deze inham een begin worden gemaakt. De financiering van het project zal, omdat het geen Deltawerk is, mede met bijdragen van de drie noordelijke provincies die erbij betrokken zijn, die nen te geschieden. Deze provincies heb ben zich daar in tegenstelling tot de socialistische oppositie in de Tweede Kamer al lang bij neergelegd. Deze maand wordt er nog in Den Haag over de definitieve vaststelling van het bij te dragen bedrag onderhandeld. Minister Korthals zette duidelijk uit een, waarom de oppositie ongelijk heeft met Lauwerszee en Deltawerken op één ljjn te stellen. Bjj de Deltawer ken gaat het om de beveiliging van het land tegen de zee. Bjj de Lauwers zee zou deze beveiliging ook met ver hoging van de bestaande dijken moge lijk zijn. Men heeft echter toch indij king gekozen, omdat daarbij als neven doel geldt de verzilting van het omlig gende land tegen te gaan, er land bij te winnen, de afwatering te verbeteren en in het algemeen structurele verbe teringen aan te brengen. Onafhankelijk van het verloop der onderhandelingen zal echter nog dit jaar worden be gonnen met de bouw van de werkha- ven te Oostmahorn. Nog voor het zomerreces zal bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet worden ingediend, waarin de bijdragen zullen worden geregeld, die het rijk in beginsel bereid is te betalen aan de genen die schade lijden van de Delta werken. De bijdragen zullen meer dan 60 pet. bedragen van de schade. Ook zal een ingebouwde garantie wettelijk worden geregeld. De minister zei, dat hij een partiële regeling voor de bijdra gen nodig acht. Een algemene regeling zou niet in overeenstemming zijn met het waterschapsrecht. Hij denkt er niet over om, zoals de socialisten suggereer den, nu maar alle zeewaterkeringen naar het rijk over te brengen. Is men vergeten, dat dit tegen het verlangen naar decentralisatie in zou druisen? Minister Korthals zei over de Bene- luxtunnel bij Vlaardingen, dat deze al leen door een vervroegde bouw in aanmerking zou kunnen komen indien er toch zou worden geheven. De studie hieromtrent is in een vergevorderd Advertentie elegante tassen en byoux GR.HOUTSTR .18A TEL.204I5 - H A A RLE M MOSKOU, 20 jan. (A.F.P., Reuter) Volgens een bericht van Tass, heeft het Centraal Comité van de Russi sche communistische partij na zijn acht daagse conferentie over het landbouw vraagstuk, vastgesteld, dat het peil en de mate van groei van de landbouwpro- duktie „onvoldoende zijn". Dit geldt in het bijzonder voor de produktie van dierlijke produkten. „De landbouwpro- duktie moet altijd groter zijn dan de vraag van de bevolking", aldus het Centraal Comité. stadium. De minister liet doorscheme ren, dat het vrachtverkeer meer ge baat zal zijn met een tunnel-met-tol dan met de bestaande situatie met ve ren. De consequentie van een Benelux- tunnel-met-tol zal in ieder geval niet zijn, dat men voor andere grote water- staatsobjecten, die met vervroegd moe ten worden uitgevoerd, ook naar de ze financiële oplossing zal grijpen. Tegenover het nationale belang dat de Europoorthavens versneld zouden worden uitgevoerd staat het technisch moeilijke probleem welke vormen aan die havens moeten worden gegeven Daaraan moeten modelonderzoekingen voorafgaan, die nog niet gereed zijn. Zou men dit niet heel secuur behande len, dan gaat gevaar ontstaan voor de bevaarbaarheid van de Nieuwe Water weg. (Zie ook elders in dit blad) MADRID, 20 jan. (AFP) Spanje heeft Marokko beschuldigd van schen- dingen van het luchtruim van Ifni, aan de westkust van Afrika. De Spaanse strijdkrachten in Ifni hebben opdracht, „zonodig met gebruikmaking van ge weld" herhaling van deze incidenten te voorkomen, aldus staat in een bekend making van het directoraat-generaal te Madrid voor de buitenlandse pers. Het is de eerste maal dat officieus het bestaan van spanning tussen Spanje en Marokko wordt toegegeven. Tot op heden werden berichten over het zen den van troepenversterkingen naar Ceuta en Melilla (Spaans Marokko), arrestaties op grote schaal in deze twee steden en het intrekken van ver loven steeds onjuist genoemd. ten opzichte van de kwestie Berlijn zijn de twee essentiële elementen, die tot hereniging van de Duitslanden kunnen leiden". In de Westberlijnse gemeenteraad ver klaarde burgemeester Brandt, dat elke topconferentie over Berlijn de vrijheid van de stad zou moeten eerbiedigen. Internationale onderhandelingen zou den nimmer tot besluiten mogen ge raken, welke de rechten van de wester se bondgenoten zouden beperken, zouden raken aan het recht van de stad op zelfbeschikking, de banden van Berlijn met West-Duitsland losser maken, of de stadsgrens tussen oost en west sluiten. Brandt ontzegde de Russen het recht om te proberen een bijzondere regeling voor West-Berlijn te treffen. Hij zei dat de overeenkomsten van de vier mogendheden inzake Berlijn op de hele stad van toepassing zijn, de Russische zowel als de westerse sector. De West berlijnse burgemeester dacht dat het onlangs gesloten handelsverdrag tussen Oost- en West-Duitsland, de communis ten zou weerhouden van inmenging in het Berlijnse verkeer. Niettemin, voeg de hij hieraan toe, weten wij niet wan neer en hoe nieuwe lasten op onze schouders zullen worden gelegd. De Berlijners en hun vrienden zouden er goed aan doen de dingen te beoordelen door daden en niet door woorden. HAVANA, 20 jan. (Reuter) Vol gens de Cubaanse regeringspers zijn er zes Amerikanen aangehouden toen zij trachtten in de provincie Pinar del Rio aan land te gaan. Zij waren met een jacht gekomen en gooiden wapens over boord bij de nadering van een vaartuig van de Cubaanse kustwacht. BRUSSEL, 20 jan. (Reuter) De premier van de voorlopige regering in ballingschap van de republiek Algerije, Ferhat Abbas, heeft tegenover een ver slaggever van het Belgische persbureau Belga verklaard dat terugtrekking van de Franse troepen de belangrijkste voorwaarde voor het houden van vrije verkiezingen in Algerije is. Koningin Juliana, die zich naar het Zwitserse wintersportcentrum Gstaad heeft begeven om daar donderdag de achttiende verjaar dag van prinses Margriet mee te vieren, heeft de gelegenheid te baat genomen om. zich aan de ski- sport te wijden. Natuurlijk is een val daarbij niet uitgesloten zoals bijgaande foto-strip laat zien. NEW YORK, 20 jan (AFP, Rtr., door het ijs gezakt en verdronken. Het UPI) Een DC-8 straalverkeersviieg- jongetje wilde het ijs van een slootje tuig van de Mexicaanse luchtvaart- proberen, maar het bleek niet sterk ge- maatschappij „Aeronaves" is gister- noeg. avond, met 105 personen aan boord, on- T middellijk na het opstijgen van de New Z ALTBOMMEL, 20 jan. De glad- Yorkse luchthaven Idiewind veronge- heid van het dek van het sleepoChip lukt. Het toestel stortte neer in een aan „Gelderland IV" is er waarschijnlijk de het vliegveld grenzend stuk moeras oorzaak van geweest dat de 20-jarige land. Enkeie tientallen passagiers slaag matroos C. M. Wildenbeest in de Waal den er in het brandende wrak te vpr'a- gleed en verdronk. Het ongeval gebeur- ten en zich het leven te redden. Men de gistermiddag ter hoogte van Zuili- weet nog niet precies hoeveel overle- chem. De vader van het slachtoffer zag venden er zijn. De New Yorkse verte- het ongeluk gebeuren maar kon niet genwoordiger van de Mexicaanse lucht RIDDERKERK, 20 jan. Gistermid dag is het zevenjarig jongetje J. H. Hol- I lemans uit Bolnes onder Ridderkerk snel genoeg hulp bieden. DEN HAAG, 20 jan. De plotse ling optredende dooi, die vannacht op verscheidene plaatsen met regen ge paard ging, heeft tot ijzelvorming ge leid, waardoor het openbare vervoer in verscheidene streken in ons land ernstig werd gestagneerd. Als gevolg van spiegelgladde wegen in de gehele provincie, was het busver keer in Friesland vrijwel geheel ge stremd. Alleen de Noordoost Friese Autobusonderneming te Dokkum en de Nederlandse Tramweg Maatschappij in Heerenveen probeerden vanmorgen vroeg de bussen op de hoofdlijnen nog te laten rijden, maar de diensten moes- TEL AVIV, 20 jan. (UPI) Volgens welingelichte kringen overweegt de Israëlische premier Ben Goerion zich terug te trekken uit het actieve politie ke leven, hoewel de kabinetskrisis reeds voorbij is. Men kon echter geen datum noemen. In Palm Beach nam de nieuwe Amerikaanse president vlak voor zijn installatie een uurtje van zijn kostbare tijd om een babbeltje te maken met de huishoudster, die over zijn keuken regeert, mevrouw Mathilde Heidal. Zij is een van de oud. gedienden van de Kennedy's. vaartmaatschappij heeft gezegd, dat het er 53 zijn, maar het hoofd van de New Yorkse brandweer schat hun aantal op t 20. Een van de overlevenden, Edward Rosenthal, de directeur van een Ameri kaanse begrafenisonderneming, vertel de dat hij onmiddellijk na de val van het vliegtuig een ruit van de cabine had stukgeslagen. Hij sleurde zijn vouw mee naar buiten en samen met haar zette hij het op een lopen. Hij zei, dat waar schijnlijk de meeste passagiers die reis den in de toeristenklasse (het achterste deel van het vliegtuig) het er levend hadden afgebracht. Een van de geredden is de Neder landse advocaat mr. W. van de Hey- den, die is opgenomen in een New Yorks in Advertentie 8ARTEUQRISSTR. HAARLEM'. TEL. 13439 LEIPSESTRAAT (8» KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEl'223596 ten worden gestaakt, nadat enkele bus sen waren „gestrand". Op de Leeuwarder veemarkt was vrywel geen aanvoer, omdat de vee auto s de stad niet konden bereiken, i -TÏ.. De bedrijven in Leeuwarden zjjn door ziekenhuis Hij bevon, zich m het de gladheid eveneens gedupeerd. Het Y°°^ste gedeelte van het vliegtuig dat meeste personeel van tuiten de stad b« de.v.'J ln twe,ee^„br®^ Meïor was vanmorgen absent naar buiten gestapt aldus de Neder- In de provincie Utrecht hebben zich J"£erover de aard van wiens ver- vannacht tussen een en vier uur bjj het wo ngen nog m .ts bekend nachtgroepsvervoer door de gladheid ernstige vertragingen voorgedaan. Van morgen omstreeks acht uur reden de bussen van d - N.B.M. vrjj normaal, zjj het dat op sommige plaatsen in de pro vincie, vooral in het gebied rond Wa- geningen, met een half uur vertraging rekening moest worden gehouden. Er zijn geen busdiensten gestaakt. In Groningen lag het verkeer in de vroege ochtend volledig stil. Het ge meentelijk vervoerbedrijf, dat om zes uur begint, deed met enkele bussen een aarzelende poging om uit te ruden, maar het lukte niet de dienst op gang te brengen. Het autobusverkeer tussen de stad Groningen en alle hoeken van Groningen. Drente en Friesland lag aanvankelijk eveneens stil. Eerst rond half tien konden de busondernemingen ,iun diensten beginnen. In Apeldoorn kwam als gevolg van de gladheid een trekker met oplegger op de kop in een langs de weg lopen de sloot terecht. De bussen van de Veiuwse Auto- dienst, die voor een groot gedeelte ge parkeerd zijn in garages langs het Apeidoorns Kanaal, konden niet naar buiten worden gereden, omdat men niet het risico wilde lopen, dat ze in het kanaal zouden terecht komen. De stadsdiensten konden eerst om tien uur beginnen. De spoorwegen ondervonden geen hinder van ijzel en gladheid, mede dank zij de uitgebreide maatregelen, die hier genomen zijn tegen bevriezing en ijzelafzetting. (Van onze correspondent) HENGELO, 20 januari Vanochtend kwam de 56-jarige voetganger J. Chr. Jansen door de gladheid van de weg in de Wemenstraat zo ongelukkig te vallen, dat hij ter plaatse overleed. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen, hier en daar enige regen er. plaatselijk ook mist. Vannacht vrijwel overal temperaturen boven het vriespunt en morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Zon: 8.36-17.07. Maan: 10.59-23.26. max min neersi Station Weel temp temp atgel gisteren 24 uul Den Helder geh. bew. 1 -0 1 Ypenburg regen 2 1 0.6 Vlissingen geh. bew. 3 2 0.1 Eel de ijzel 1 -4 0.3 De Bilt geh. bew. 2 -1 2 Twente ijzel 2 -2 0.3 Eindhoven geh. bew. 3 -1 1 Z.-Limburg geh. bew. 6 1 1 Londen geh. oew. 6 4 5 Amsterdam geh. bew. 2 -0 0.6 Brussel motregen 4 2 0.1 Luxemburg ij ze] -3 -4 2 Parijs geh. bew. 5 4 0.3 Bordeaux onbew. 10 3 4 Nice onbew. 8 1 0 Berlijn onbew. -2 -9 0 Frankfort geh. bew. -2 -11 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severl*. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1