Russische campagne tegen vriendin van Pasternak herleeft in Sovjet-Unie Terstond wapenstilstand als besprekingen slagen SPRINGENDE MUIS OLGA IVINSKAIA WORDT BESPOT Een tweede Camp David? Bescherm RDTER5EPT Stalinistische methodie m einde van een lange weg Khroesjtsjev zal landbouwgebieden zelf inspecteren Met de buit gesnapt y a <- NAAR VREDE IN ALGERIJE IN POLEN Godsdienstonderwijs wordt afgeschaft door Emery Kelen „Ik blijf optimist Ter stimulering van agrarische produktie MAANDAG 23 JANUARI 1961 PAGINA 7 LONDEN, 23 jan. (UPI) De Russische regering is een geor ganiseerde campagne begonnen tegen Olga Ivinskaia, boezem vriendin en jarenlang medewerk ster van de verleden jaar gestor ven schrijver Boris Pasternak. Vanwege zijn onorthodoxe uitla tingen en zijn boek „Dr. Zjivago" viel Pasternak in ongenade en ook mevrouw Ivinskaia moet het nu ontgelden. C ~A popelt van onge- tot prins Van hofna pfs-s eTlsenhrinktdh« Zeven eeuwen Pijnenburg MOSKOU, 23 jan. (UPI) - Premier Khroesjtsjev van de Sov jet-Unie begint over enkele dagen een inspectiereis naar de Sovjet gebieden, waar de agrarische pro duktie teleurstellend is. Khroesj- Gorkum en Oosterhout verbroederen zich Bliksemsnelle expansie - tsjev maakte dit bekend in de re devoering, die hij j.I. dinsdag heeft gehouden tot het centrale partijcomité. Het laatste stuk van die rede werd zaterdag gepubli ceerd in het regeringsblad „Iz- westia". Radio-Moskou heeft gisteren bekend gemaakt, dat mevrouw Ivinskaia, die model stond voor de heldin in „Dr. Zjivago", schuldig is bevonden aan „misdadige transacties met buitenlan ders" teneinde geld te krijgen voor pu blicatie van de werken van Pasternak. Eerst onlangs werd bekend, dat mevrouw Ivinskaia en haar 22-jarige dochter Irina op 7 december 1.1. ge arresteerd werden, voor een recht bank werden gedaagd en tenslotte werden veroordeeld tot respectieve lijk acht en drie jaar dwangarbeid. De Russische pers heeft van deze laak nooit melding gemaakt, maar in de uitzending van gisteren citeerde ra- Als Khroesjtsjev naar New York komt voor de eerstvolgende bijeen komst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, zal bij wel licht een ontmoeting met Kennedy hebben. Dat zou dan geen topconfe rentie zijn, en de Amerikaanse pre sident zou zich niet tot onderhande lingen laten verleiden. Het zou niet meer kunnen zijn dan een inlorme e bespreking van de spanningen tussen oost en west. Nadat Khroesjtsjev in mei vorig jaar de topconferentie had laten mislukken, liet hij weten, dat hij met Eisenhower niet meer wilde praten. Hij was be reid t Amerikaans-Russische gesprek te hervatten na de inauguratie van de nieuwe president. Reeds onmiddellijk nadat de uitslag bekend was gewor den van de Amerikaanse presidents verkiezingen van 8 november j.I. gaf de Russische premier te kennen, dat hij met de nieuwe president zo spoe dig mogelijk in contact wilde komen. Dat Khroesjtsjev BUITENLANDSE duM om Kennedy te toetsen, blijkt uit KRONIEK het feit, dat hij J reeds op de dag na de inauguratie de Amerikaanse ambassadeur in Moskou bij zich liet komen voor een gesprek over de betrekkingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. Als men alleen op de woorden zou mogen afgaan van Khroesjtsjev en diens propagandisten in de Russische pers en radio zou men geneigd zijn te constateren, dat Moskou een gunstig klimaat tracht te scheppen voor een verbetering van de relaties met Amerika en het westen. Maar die woorden stroken niet met daden, als het Sovjetoptreden ten aan zien van Congo, Cuba en Laos. Kennedy heeft, in zijn inaugurele lede, uiting gegeven aan zijn princi piële bereidheid met Khroesjtsjev te gaan praten. „Laat ons nooit bevreesd *ijn te onderhandelen' zo verklaarde bij. De Amerikaanse president zal echter ongetwijfeld de les trekken uit de onfortuinlijke topconferentie van 1955, uit het Russische optreden in roei 1960, en uit Khroesjtjevs onbe schaamde houding tijdens de jongste serie bijeenkomsten van de Algemene vergadering van de Verenigde Naties. Als eerste stap naar de topconfe rentie denkt Khroesjtsjev nu wellicht ®an een ontmoeting met Kennedy in de geest van het gesprek tussen de Grote Twee, dat in september 1959 Camp David plaats had. Maar aan die historische ontmoeting heeft men !n Washington, in het licht van de 'atere gebeurtenissen, geen onverdeeld Prettige herinneringen. Khroesjtsjev Wekte toen bij Eisenhower de indruk, ^at er met de Russen op een topcon ferentie misschien zaken gedaan kon den worden. Maar acht maanden 'ater, toen de Amerikaanse president fenslotte voor die topconferentie naar a rijs was gekomen, gebruikte de Sovjet-premier het U-2 incident als aanleiding om het langverbeide ge sprek van de Grote Vier te torpederen. Kennedy en vooral diens minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, Willen zich niet overijld aan een Pieuwe topconferentie wagen. Maar *elfs een tweede „Camp David een 'riformele ontmoeting van K. en K., z°u grondig moeten worden voorbe reid, om te voorkomen dat Kennedy "et slachtoffer wordt van Khroesjt- sjevs listen, zoals indertijd Eisenhower door de Russische premier misleid Werd. dio-Moskou in verband met de Ivins- kaias de woorden van Hamlet: „O zwakheid, uw naam is vrouw..." Volgens het in Londen verschijnende blad „The Observer" was Pasternak kort voor zijn dood zeer bezorgd over het lot dat, naar hij vreesde, zijn vriendin te wachten stond. Olga Ivin skaia had Pasternak jarenlang ter zij de gestaan bij het beheer van zijn vele financiële belangen en ook bij zijn li teraire werk. Pasternak kreeg in 1959 de Nobelprijs voor literatuur voor zijn boek „Dr. Zjivago" dat bittere kritiek uitoefende op het leven in communis tisch Rusland. De opwinding, die over de toekenning van de prijs ontstond, bracht Pasternak er toe hem niet in ontvangst te nemen. Radio-Moskou geeft nu de volgende lezing van het geval. Mevrouw Ivin skaia adviseerde Pasternak geen geld aan te nemen voor „Dr. Zjivago", om dat het een „anti-patriottisch boek" was. Daarmee had het moeten eindi gen, maar de westelijke uitgevers hiel den aan en Olga stak ongeveer een mil joen roebel aan royalties, voortkomend uit de publicatie van „Dr. Zjivago". in eigen zak. „Olga's nobele gebaar inkomsten uit een onpatriottisch hoek te wei geren bleek bij nadere beschouwing een theatrale geste te zijn van een overjarige actrice, die het er op toe legt de openbare mening te mislei den", aldus radio-Moskou. Wie Olga's buitenlandse contacten zouden zijn geweest, vermeldde deuit zending van radio-Moskou met. Alleen werden als verbindingsmannen ge noemd „de een of andere westelijke correspondent", „Italiaanse toeristen gjj een buitenlandse student, die Rus- sisch geld via diplomatieke kanalen ont ving van een of andere westelijke am bassade in Londen". „The Observer knoopt aan de affai re het commentaar aan vast, dat de zaak sterk doet denken aan de Stalinis tische periode. „Er is reden om aan te nemen, dat Khroesjtsjev oprecht van plan is de uitwassen van het ver leden uit te roeien en te verzachten. Deze droevige zaak bewijst echter, hoe moeilijk het is voor een land, dat zo lang is overgeleverd geweest aan een regime van politiële willekeur, zich van het verleden los te maken. Tenzij deze twee vrouwen snel worden vrijge laten, zal het voor iedereen duidelijk zijn. dat zij op barbaarse wijze worden gestraft voor haar associatie in het ver leden met een groot man, die moedig protesteerde tegen zekere aspecten van het regime". Advertentie) PHARMACEUTISCHE FABRIEK HO TE Ril HILVERSUM Ethiopië De regering van Ethio pië heeft alle invoer van goederen uit de Unie van Zuid-Afrika verboden. PARIJS, 23 jan. (U.P.I.) De v.oor- zitter van de commissie voor buiten landse zaken uit de Franse Nationale Vergadering, Maurice Schumann, heeft gisteren in Laroche sur Von tijdens een partijbijeenkomst verklaard, dat Frank rijk de strijd in Algerije eigenerbewe ging zal staken, indien tijdens de on derhandelingen tussen de Franse rege ring en het FLN zich hoopgevende ont wikkelingen zullen voordoen. Schumann zei dat Frankrijk een ter mijn aan zijn eenzijdige wapenstil stand zal verbinden. Die termijn zal drie weken duren. Voorts verklaarde hij, dat de Franse regering „op ieder ogenblik" in contact kan treden met de rebellenregering van het FLN in Tunis. Hoewel Schumann niet als een woord voerder van De Gaulle mag worden beschouwd, wordt zijn verklaring, ge zien zijn parlementaire funktie, be schouwd als een aanduiding, dat een Hij lijkt wat vermoeidmaar naar eigen zeggen voelt hij zich als een jnan, die „met een zucht van opluchting in oude en gemakkelijke schoenen stapt." De keer Eisenhower, ex-president van de Verenigde Staten, wandelt over een besneeuwde laan naar zijn boerderij in Gettysburg, die hij zaterdag heeft betrokken. uiterst belangrijke ontwikkeling in het Franse beleid ten aanzien van Algerije voor de deur staat. Gezaghebbende waarnemers in Parijs verwachten, dat een gebaar van het Franse leger in de tant die Schumann bedoelde, aangenomen dat de onder handelingen resultaat beloven, door het FLN met eenzelfde gebaar zal worden beantwoord en dat dientengevolge de strijd in Algerije gestaakt wordt. Schumann is, onmiddellijk nadat hij de verslagen van zijn rede in de Fran se bladen gelezen had, op zijn verkla ring teruggekomen. Hij verklaarde na der, dat hij geen onthullingen had wil len doen over de bedoelingen van de regering, maar slechts speculaties tot de ziine had gemaakt, die in de Fran se pers verschenen zijn. Het zag er naar uit, dat een van de vrolijkste carnavalsvorsten dommen van Limburg, Vaals, het dit jaar zonder prins zou moeten stellen. In tegenstelling tot andere ja ren bleek er weinig animo voor het prinsschap te bestaan. Vermoedelijk omdat niemand er iets voor voelde, als dertiende na-oorlogse vorst over Vaals te regeren. Maar een carnaval zonder prins is niet af en een dergelijke schande moest het befaamde „Grensuulle"- rijk bespaard 'olijven. Niet alleen de onvolprezen president van de Grens- uulle, Peter Cornetz, dacht er zo over, maar ook de meest verwoede camavalist van Limburg, de kam- pioen-buutteredner Lambert Erven. Hij schrok er niet voor terug de der tiende prins van Vaals te zijn. Voor alle carnavalsvierders in het levendige grensstadje houdt de per soon van de nieuwe prins grote ver wachtingen in voor de komende feest- TIZI OUZOU - Het bezoek van de daSen- Prins Lambert I *al .>°"be rahcn Wiiviinl.-.. 1„i:„4 -3 - u.cto MO nni-lmvcn TTiillnnfmc'' Franse minister van openbare wer ken, Robert Buron, aan de markt plaats Tizi Ouzou, ten oosten van Algiers, is zaterdag door de Algerijn se nationalisten met bomontploffin' slist de beste na-oorlogse „Uulleprins" zijn en tegelijk de populairste. Dui delijk is dit zaterdagavond gebleken, toen de nieuwe prins in een stamp- uauuuaiisien met Domonipiomn- i ivcm en begroet. Zeven mensen kwamen volle narretempel door burgemeester daarbij om het leven, zesentwintig mensen werden gewond, van-wie ve len ernstig. Op vier verschillende plaatsen in het i stadje werden bommen geworpen. De doden vielen in een drukbezochte bak kerij, die werd opgeblazen. Hierbij werden de bakkersvrouw, de Europese vrouw van een politieman, haar kind en vier Mohammedanen gedood. Twee bommen ontploften in een andere bak kerij. Een bom die naar het postkan toor werd gesmeten, explodeerde niet. Militairen Hebben een cordon om de stad getrokken en zoeken naar de da ders. WARSCHAU, 23 jan. (AFP) De plenaire vergadering van het centra le comité van de Poolse communisti sche partij heeft met algemene stem men de door het politieke bureau voor gestelde hervorming van het lager en middelbaar onderwijs goedgekeurd. De herziening houdt o.a. de afschaffing van het godsdienstonderwijs op de scho len in. RAOUL ROA: Daar is een soort, met elektrische draden aan elkander hangende man, die niet kan blijzen vitten op het daarvoor door de natuur geëigende "dhaamsdeel. Hij is altijd in bewe- wPf„ eij r„ent zigzaggend heen en alsof hij voortdurend zoekt Zulk cl verl°ren speelgoedhond. ter van h is Raoul Roa, minis- Cuba van Ca®trondSe Zaken V8n het Latjjbis-Amerikaarnwfrt f met a.nAre en dus niet weg uan ?o£vTW» met zijn neus g8chSkt0PhB' meTzfn V.N.-commissies sprlekh^beschHj'ft hp met zyn uitgestoken vin®lrcir- kels in de lucht, slokt het ene glas water na het andere naar binnen steekt cigaretten op speelt piano oo zijn lessenaar en schuift hij bnophou- deljjk op zijn zetel heen en weer als een schooljongen, die hoognodig het klaslokaal moet verlaten. Welke is de verklaring voor zjjn niet aflatende agitatie? Dr. Roa is een slanke, stevig gespierde man. De twee contrasterende karakter eigenschappen in zulk een man zijn: daadkracht en een gestoorde zelf beheersing. Als u zich een gespierde energie een ogenblik kunt voorstellen als een stel paarden en de zelfbeheersing als de koetsier, dan kunt u wellicht mpn standpunt delen dat zulk een voort durende opwinding betekent, dat de daaraan adequate discipline er niet is: de paarden zijn met het voertuig op hol geslagen. De behoefte tot het niets ontziende doordrukken is over vloedig aanwezig; de diagnose van het geval zou kunnen luiden: „losge slagen aanmatiging". Dit is, naar mijn mening, de sleutel tot de persoonlijkheid van Roa. Daar om ook houdt hfj verdrietige rede voeringen met heftige gebaren, en daarom verlaat hjj vergaderingen orr meteen weer terug te keren. Het gelaat van Roa is een kruising tussen dat van een aap en een bui zerd. Dit is géén gratuite belediging Ik beschouw mijzelf als een aan vaardbare lid van dezelfde club. Het gezicht is smal, de ogen staan waakzaam, hij heeft een scherpe neus die aan het uiteinde naar beneden is gebogen, maar de bovenlip steekt vooruit en de kleine kin is terugge vallen. 'Apen hebben dezelfde snuit, waarbij al de kracht in het gebit ligt, maar zij hebben geen kin. Als chimpansé's geen ministers van bui tenlandse zaken of caricaturisten zijn - .doordat hun snuiten het pov,c^ hessen dat men waarneemt aan uiterlijk van buizerds. Daar- p?\,?? -B dat chimpansé's nïnGU zlen zij caricaturisten, geen ministers van buitenland- zaken zouden willen wezen. Roa is advocaat van beroep. Of schoon „rechten" een welkome aan vulling betekenen voor de uitrusting van een diplomaat, maken zij niet de beste opvoeding voor hem uit. De ad vocaat heeft te maken met .gelijk" of „ongelijk", terwijl het tot de taak van de diplomaat behoort tegenstel lingen onder de verschillende na ties te verzoenen. Als een stijve, kleine man, met een scherpe neus, als Roa is, zich gaat bemoeien met wat hjj als waar of niet waar ziet dan wordt men geconfronteerd met een onverzoen lijk pleiter, die niet op een vergelijk aanstuurt, maar op een uitspraak in het voordeel van zijn cliënt (die een baard heeft). Ik heb een klein onderzoek inge steld onder de mij bekende Cubanen om iets te vernemen omtrent de hob bies van Roa. Ik ontdekte, dat. hij er twee heeft: boeken en revoluties. En dan geen theoretische maar daad werkelijke revoluties. Hy was hoog leraar in de politieke wetenschappen aan de universiteit in Havana, toen hij een studentenraad aanvoerde te- gen het regime van Battista, een on derneming, die voor hem in de gevan genis eindigde. Een Cubaanse vriend bi) de Ver enigde Naties heeft mij verzekerd, dat Roa „een grote aanwinst voor de Revolutie was". En dat is hij dan wel. Nademaal ik wel enige revoluties overleefd heb ben ik zelf enigszins een liefhebber in revoluties, ofschoon meer op het theorethische vlak dan Roa. Ik heb geconstateerd, d&t deze soort sprin- gende muizen overal opduikt waar nieuwe maatschappelijke wetten ge boren worden en oude vernietigd. Cu- ba hééft al eens de diensten van een soortgelijk man overleefd: die van José Marti, soldaat journalist, dich ter en de nationale held van de re- volutie van 1892. Zijn standbeeld in Havana vertegenwoordigt het enige egghead", dat ik ooit te paard heb zien zitten. En daar zijn Goebbels, Trotzky en Marat, die ook allen springende mui zen waren. Zij zijn schrale, teer-ge- bouwde intellectuelen, die de „idee" uitbroeden voor de revolutie, voor welke de sterke krachtpatser de macht levert. In het tweede stadium van de re volutie vertonen de gespierde man nen de neiging elkander te verslin den en omdat zij maar weinig aan de beenderen te kauwen vinden, eindi gen zij er gemeenlijk mee ook de springende muizen te verzwelgen Het spijt me dat ik niet aan de lichaamsbouw van Roa kan zien oi htf een overtuigd communist is of niet. Maar ik kan met een zuiver geweten bevestigen, dat welke zijn geheime overtuigingen ook zijn, hjj in ieder geval een vent van de doc- trionaire soort is, blindelings toege daan aan abstracte principes, bran dend van een koele passie, een vent wiens tong even scherp is als zijn neus en met een innerlijk, dat even rusteloos is als zijn vingers, die pia no spelen op de lessenaar. Copyright ABC-press) J. Maenen en ex-prins Kurt I werd geïnstalleerd. Nooit hebben de Vaal- senaren zo gejubeld, „geschoenkeld" en gezongen als toen, Lambert I ter eer. Voor Lambert Erven is het prins- scliap een prachtige afsluiting van zijn carnavaleske carrière. Dertien jaar geleden, toen Vaals alle oorlogsellen de weer vergeten was, stond hij klaar om de na-oorlogse Uullesociëteit mee op te richten. Als hofnar maakte hij zich enorm verdienstelijk. „Der Lam bert" Het de Vaalsenaren schateren van het lachen. Later slaagde hij hier nog beter in, toen hij toetrad tot het Limburgse gilde van de kol- derredenaars, beter bekend als de buutteredners. Drie keer werd hij kampioen-huutteredner van Limburg en verleden jaar behaalde hij zelfs de titel kampioen der kampioenen, hetgeen hem als eerste Limburger de gouden narrekap van de Culture le Raad opleverde. In het belang van zijn geliefde Vaals heeft Lambert Er ven (39 jaar oud en kastelein van be roep) thans de narrekap tijdelijk ver wisseld voor de slerljjke prinscnmuts. Een daad, die geheel Vaals met en thousiasme heeft begroet, vooral de supporters van „der Lambert" het toffe stel „de Raenpiette", dat er voor zal zorgen, dat de regering van Lambert Erven de meest succesvolle, maar ook de vrolijkste van alle zal worden. Pijnenburg.. Aangenaam, Pijnen burg", dat was de gebruikelijke begroeting zaterdag! ziddag in Hotel Noord-Brabant in Den Bosch toen daar niet minder dan 160 per sonen aanwezig waren die Pijnen burg, Pejjnenburg of Pijnenborg heten. Zjj waren uitgenodigd door dr. P. Pijnenburg uit Vught en de inspec teur van de gemeente-archieven in Noord-Brabant, mr. Bernsen, die samen twintig jaar hebben gewerkt aan de stamboom van dit geslacht en zijn gekomen tot een zekere GodevaertPoynenborgh, die in 1290 in Haaren werd geboren. Met zeven honderd jaar historie en twintig generaties is een record geleverd op het gebied van de Nederlandse genealogie. Het resultaat van die onderzoekin gen was ter vergadering samengevat op een enorm tableau, dat van enkele bekende telgen uit dit geslacht een schematische stamboom weergaf en waaruit het duidelijk werd, dat het met hetgeen thans bekend is voor eenieder die de naam Pijnenburg e.d. draagt mogelijk is om zonder al te veel moeite zün volledige stamboom te verkrijgen. Overigens is deze stu die nog niet geheel ten einde, want bijvoorbeeld ten aanzien van de wiel renner Jan Pijnenburg uit Tilburg is men slechts tot 1400 gekomen en nog de vraag of genoemde Gode vaert ook van Hem een rechtstreekse voorvader is, danwe) dat er nog een andere tak bestaan heeft en men de stamvader in een nog vroegere periode moet zoeken. Daartoe zouden de in Brussel aanwezige cijnsboeken nog uitkomst kunnen geven. Vast staat wel, dat he* geslacht Pijnenburg grotendeels bestaan heeft uit een Haarense tak, die vooral be- werkt men nu met 60 man personeel. Door overname van „Senzora" in Deventer werd het aantal produkten uitgebreid met kunststoffen voor de levensmiddelen- en verpakknigsin- dustrieën en de jongste dochter Vascofos, Metal Surface Chemistry houdt zich in Barcelona bezig met de vervaardiging van chemicaliën voor de oppervlaktebehandeling van me talen. Een eigen drukkerij verzorgt niet alleen de bedrukking van de kunstdarmen, maar ook het drukwerk voor de verpakkingsindustrie op kunststoffen. En nog steeds zijn alle afdelingen in volle ontwikkeling en is de hoofddirektie, gevormd door de heren H. Vaessen en P. Schoemaker vol plannen voor verdere expansie. Er was dus alle reden voor de feestelijke viering van het vijftien jarig bestaan van Vaessen-Schoe- maker en het stmenbrengen van de personeelsleden van de verschillende onderdelen, wat men overigens in de toekomst vaker wil doen. Tussen Gorkum en Oosterhout heerst weer vrede. Enkele weken geleden schreven we van de „herrie" die er was ontstaan. Prins Mienus van het Oosterhoutse rijk der Smulnarren heeft een con cessie gedaan toen hij zaterdag de gestolen schilderijen kwam opeisen. Hij nam de kwalificatie „Hollands formalisme" als tegenstelling van de „Brabantse gemoedelijkheid" terug, die de Smulnarren gebezigd hadden in een brief aan Ridder van Rappard, burgemeester van Gorkum. En toen ook Minister van Staat Leo Wellens in de Roxy-bioscoop te Gorkum de burgers van Ridder van Rappard de hand toestak was dit voor de burge meester het sein om zijn speech te beginnen. Die was fonkelend, saty- risch en geladen met humor. Formalisme in Gorkum? Hij liet de Oosterhouters wat anders zien: er bleef een pont beschikbaar, hoe laat het ook zou worden en de politie had opdracht elke Oosterhouter, die het Gorkums bier mocht onderschatten, in de watten te leggen en onbescha digd thuis te bezorgen. Meer dan honderdvijftig in boeren kielen of andere carnavalstenues ge stoken Smulnarren landden rond half negen op de Gorkumse oever van de Merwe. Met macaber rammelende geraamten en de prinselijke boeren- kapel voorop trok het narrenleger naar het centrum, spandoeken mee voerend met teksten als: „Wij komen onze schilderijen uit Ridder Rap- pards slot bevrijen" en „Voor de pont géén brug of eerst onze schilde rijen terug!" De Gorkummers keken wel wat vreemd op, maar tenslotte kon er toch een lachje af. Sommigen zwaaiden zelfs! Dit was vood Ridder van Rappard aanleiding de hoop uit te spreken, dat zijn gemeente van Oosterhout wat zou kunnen leren op het gebied van de, in zijr stad te laag geschatte, jolijt. „Wie weet", zei hij, „kom ik vandaag of morgen in Oosterhout feestvieren." Het verbroederingsfeest is voort gezet in de ruim tachtig café's, die Gorkum rijk is en alle Smulnarren kwamen thuis, zelfs het viertal, waarvoor nóg eens een extra pont moest varen! Eén schilderij werd gevonden, voor het tweede stelde burgemeester van Rappard zich garant. En om die schilderijen ten slotte ging het! .iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' iniiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiimimiiimililiniiiiiiiiiiiiiiiiii stond uit landbouwers en ambachts lieden, en een Oisterwijkse tak, waaruit veel notabelen zijn voort gekomen. Opvallend is, dat het over grote deel van de familie ook nu nog in de Meierij woont. Er werd aan de vergadering een voorstel voorgelegd om te komen tot een stamboomboek van het gehele geslacht. De reacties daarop waren zo gunstig dat aangenomen kan wor den dat dit boek er komen gaat. De organisatoren van deze bijeenkomst zullen met de belangstellenden min of meer regelmatig contact blijven on derhouden. In Deventer hebben personeels- leden van Vaessen-Schoemaker Holding n.v. uit Deventer Ber- gen(L) en Antwerpen gezamenlijk in de schouwburg het vijftienjarig be staan van het bedrijf gevierd. We zouden ook al is dit de eerste keer geweest, dat de medewerkers van dit bedrijf uit de verschillende plaat sen algemeen contact hadden hier aan geen aandacht besteden, als het niet ging om een bedrijf dat wel een zeer bijzonder snelle uitbreiding kreeg. In 1946 startte namelijk met zegge en schrijve tien man personeel de darmenindustrie Vaessen in een garage van een rijwielfabriek. Nu na vijftien jaar heeft men dochter ondernemingen in Bergen (L), Ant werpen. Sao Paolo (Brazilië) en Bar celona en verkoopkantoren in New York. Johannesburg en Parijs. Voor het in het laboratorium van de chemische industrie van het bedrijf ontwikkelde „Engelprocédé" werd in 25 landen octrooi aangevraagd en in 20 landen werken fabrieken in plas tics volgens dit procédé in licentie. De afdeling darmenindustrie groeide zodanig, dat men in 1953 een fabriek stichtte in Bergen(L), waarvan de personeelssterkte momenteel 130 man bedraagt. Doch ook hiermede kon aan de stijgende vraag niet worden voldaan, waarop in 1958 de vestiging in Antwerpen volgde. Hier - X .j 'Y W s Deze snoek van 1,10 meter lengte en met een gewicht van ruim 25 vond werd 9n<n.A/inm.iddaa aevangen door de fortuinlijke snortnian^r r a -- j j uun ruim to pond werd zondagmiddag gevangen door de fortuinlijke sportvisserE. Geivel uit AmstPr dam in de Nieuwe Meer. aan de rand van de hoofdstad. Toen de snoek na een gevecht van meer dan een half uur op het droge werd gehaald bleek het monster in de bek een brasem te hebben van tweeëneen half pond Een deel van de brasem stak nog tussen de vlijmscherpe tanden van dé snoek „Ik zal de Oekraïne, het noorden van de Kaukasus en Georgië bezoeken" zo vertelde Khroesjtsjev aan het partfjco- mité, dat een lans had gebroken voor een ingrijpende reorganisatie van de lei ding van de landbouw, nadat de pre mier daarop scherpe kritiek had laten horen „Ik denk er ook over Woronesi gebieden in Siberië en Kazakstan waai de ontginning aan de gang is èn het verre oosten te bezoeken. Ik wil probe ren mei deze reizen enigermate de op voering van de agrarische produktie te stimuleren. Op de plaatsen waar ik kom zal ik natuurlqk kritiek oefenen op ge- breken zei de premier. Khroesjtsjev oefende ook kritiek uit £f,,l?ouw~vaP sportpaleizen in Kiew en lifl - „Op het ogenblik is de bouw A" '?eP\ scholen ziekenhuizen, kraaminrichtingen en kinderbewaar plaatsen van groter belang", zei hij. De premier zei ook, dat er kamera den zijn die door de bereikte successen de neiging gaan vertonen rp hun lauwe- ren te rusten. „Maar ik blijf optimist en ik geloof dat Rusland in de vvjf jaar de Verenigde Staten kan overtreffen wat betreft de agrarische produktie per hoofd van de bevolking. Het gaat er maar om het werk goed te organise ren. De mensen zullen bergen verzet ten. Om hen op gang te krijgen, is het altijd nodig hun de waarheid te vertel len" aldus Khroesjtsjev. West-Berlijn Op grond van een rondvraag onder de jeugd heeft de se naat van West-Berlijn de film „Mein Kampf" onderscheiden met de prijs voor de beste jeugdfilm. Vorig jaar werd „Die Brücke" met deze prijs onder scheiden. (DPA)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7