Royale kans stromingen Commissies staan voor een omvangrijke taak voor nieuwe in de Kerk Gospe JAPANSE ARTISTEN WINKELEN IN LONDEN m Ook Marokko zijn troepen terug Hammarsk jöld schrijft aan en Tsjombe D Kasavoeboe Kogelvrije verdachtenbank voor Adolf Eichmann Servatius overweegt alweer) verdediging neer te leggen KONIJN VAN SNEEUW O DIK GLAS, STAAL EN BETON Ontwapenings plan van Kennedy Verslaggeefster in de Congo TWEEDE VATICAANS CONCILIE HALVERWEGE (II) Kennan ambassadeur in Belgrado NIEUWE PROBLEMEN IN CONGO WOENSDAG 25 JANUARI 1961 PAGINA DEN HAAG, januari (K.N.P.) Een paar dagen geleden werd de Paus het eerste exemplaar van het Pauselijk Jaarboek 1961 aan geboden, het „Wie is Wie" van de Katholieke Kerk. Het bevat voor de eerste maal in de geschie denis de complete organisatie, welke ter voorbereiding van het concilie is opgebouwd. De lijst van leden en consultoren der diverse commissies en secretariaten om vat 728 namen: 48 kardinalen, 215 patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen, 218 prelaten en secu liere priesters, 239 reguliere pries ters en tenslotte 8 leken, welke laatsten uitsluitend betrokken zijn bij voorbereidingen van tech nische en administratieve aard. Toch de Gijsbreghf in Sittard iliiliiiiifc Activiteiten op Schiermonnikoog Roland „in de sterren" Heuse" schoolkrant Warme oren Door Zijn benoemingspolitiek heeft de J.aus de gehele Kerk bij de voorberei dingen betrokken. Zeventig landen zijn 'n de diverse commissies vertegen woordigd. Er is zelfs gestreefd naar ?en evenredige vertegenwoordiging, al is dit niet gelukt. Europa, dat 43 'pet. van het totaal aantal katholieken telt, ■evert een aandeel van 71 pet. aan «rachten in de voorbereiding van het concilie. Noord- en Zuid-Amerika, met *7 pet. der katholieke wereldbevolking, daarentegen slechts 16,3 pet. De oorzaak van deze discrepantie moet voornamelijk gezocht worden in de geringe deelneming van Zuid-Ameri- Ka aan de voorbereidingen. Afrika en Azië daarentegen leveren d^aeVenre, lg.?andeel in het voorberei dende werk: Afrika met 3 pet. der ka- tholieKe wereldbevolking is met 3,1 pet. spoif?en-W00rc^g(l Jn de commissies en Dot- iari?*en' en Oceanië, met 7 dip.", öer katholieken, zijn vertegenwoor- schelS?? 9 pct* Ofschoon er een strenge liikRP hfls tussen het centrale, dage-' srh» A„Stuur f|er Kerk en de praeti e voorbereiding van het concilie, loopt de leiding van het dagelijkse be stuur der Kerk parallel met het voorzit, terschap der commissies en secretaria ten. De secretarissen van de concilie- commissies daarentegen zijn met aan het centrale bestuur verbonden. Dit betekent, dat de dagelijkse leiding van de voorbereidingen toevertrouwd is aan mensen die of „van buiten" Se0mCunrie0thdebebf^Cn Ieide"de f^"e belangrijkste commissie van" auW"feld namelijk rie thl^ian allemaal, en Mgr. Wiltebranda1S« coramissie. het Secretariaat ?ecretaris van Hereniging 1 Voor de Christelijke Van ahe commissies is op het ogen blik de Centrale Commissie het o5be langrijkste. Haar werk bestaat thans in arbitrage e.d., wanneer er in de voorbe reidingen tussen de verschillende com missies competentie-kwesties rijzen. Haar werk komt nog, namelijk wan neer de commissies met de voorberei dingen gereed zijn. Dan wordt de Cen trale Commissie de grote vergaarbak van alle conclusies en adviezen. Haar taak zal het dan zijn deze te schiften en er..ee,n hanteerbaar geheel voor de Con- cuie-v aders uit samen te stellen. Wanneer men de vraagstukken der Kerk in de wereld bekijkt en van a let de reel<sen van namen comnüssle rtnr,etv in de theologische de conclusie, dat o^deze^nm'0®0'^ zwaarste taak rust Zif «1 missie de sche fundament moeten «nhl1 theologi- op veranderingen e®" S0,hePPen, waar- eventueel kunnen worden fwleuwin8en En wanneer men de aanwe^ro8ev0erd' rio n6n nm deze commissie besr-tPecia' z^n reeds interessante conclusies mogelijk. Wij noteren b.v. de aanwezig heid van Mgr. Cerfaux, de grote man van de nieuwe Bijbel-interpretatie. Wij zien daar verder de bekende Franse theologen de Lubac en Congar, tot voor kort nog becritiseerd in sommige Ro meinse kringen, maar thans door Paus Joannes gerehabiliteerd" door hun be noeming in de theologische commissie. De Lubac heeft naam gemaakt door zijn critische exegese, terwijl pater Congar bekendheid heeft gekregen door zijn be langrijke theologische formuleringen in zake het lekendom. Duidelijk herkent men in de aanwe zigheid van de verschillende theologi sche stromingen in deze concilie-com missie het persoonlijk beleid van Paus Joannes, die zich niet aan het oude vertrouwde theologische beeld bindt, maar elke vernieuwingsgedachte een royale kans verschaft haar bijdrage tot de vernieuwing in de Kerk te le veren. Het is onmogelijk om alle kwesties te bespreken, welke in de diverse com missies aan de orde kunnen komen, zelfs al zouden wij ons beperken tot het noemen ervan. Wij denken hierbij b.v. aan de problemen van de kerke lijke tucht, de wensen tot aanpassing van het kerkelijk recht, de verdeling van de geestelijkheid, welke niet zel den ongelijk geconcentreerd is. De verhouding bisschoppen en religieuzen is een probleem, waarover de commis sie der religieuzen haar advies zal moeten uitbrengen. Dan is er de kwestie b.v. van de volkstaal in de li turgie, het diaconaat, het communice ren onder twee gedaanten. Wat voor advies zal de commissie der sacramen ten b.v, uitbreingen over de Misritus. Zal de eenheid gepropageerd worden of zal men adviseren tot verscheiden heid. Hoever zal die commissie voor de missies kunnen gaan? In de missie kennen wij het probleem van het „Westerse gezicht" der Kerk. Hoe zal de missionering een zuurde sem kunnen zijn in de culturen van Afri ka en Azië in plaats van een vervan gingsmiddel? Dan is er de Commissie voor de Oosterse Kerken, welke reeds via een inter-commimissie samenwerkt met het Secretariaat voor de christelij ke Hereniging. Welk een gevoelige kwes ties komen hier niet aan de orde! Ver der is er de Commissie voor het Leken apostolaat, waarin sommigen de totale afwezigheid van de leken zeer betreu- ren. Hier komen kwesties aan de orde ais de taak van de leek in de wereld. Een omvangrijk geheel als men denkt aan hetgeen hier gedaan moet worden om de leek zijn leerstellig gefundeerde plaats in de Kerk terug te geven. Bekende figuren hebben zitting in de ze commissie, b.v. Mgr. Rodhain van de Franse Caritas, Mgr. Cardfln van K.A.J., de Nederlandse socioloog pater Ponsioen S.C.J. Wanneer wij de ontstellende hoeveel heid van problemen zien, welke, grondig doordacht, zullen moeten worden door gegeven aan de Centrale Commissie, die ze op haar beurt ordent en gereed maakt voor behandeling in het Concilie, dan vragen wij ons af of de Kerkvergade ring inderdaad eind volgend jaar zal kunnen beginnen. Toch is dit de her haaldelijk geuite wens van Paus Joan nes geweest, die ook de inspirator is van de intensieve arbeid, welke in Ro me en in de gehele Wereldkerk geleverd wordt °m het Concili werkelijk te maken tot een in strument van vernieuwing en ver jonging van de Kerk en om Haar gereed te maken voor het gesprek met de niet-katholieke Christenen. Het eerste artikel in deze serie in de krant van gisteren. Algerije Een woordvoerder van het Franse leger in Algerije heeft bekend gemaakt, dat in de week van 14 tot 20 januari 258 Algerijnse rebel len werden gedood terwijl 122 rebellen krijgsgevangen werden gemaakt. De omvang van de Franse verliezen werd niet bekend gemaakt. (UPI) Toen ik gisteren met een bevriende relatie een ty- .pisch drink-café je hebt ook typische eet-café's bezocht, bestelde hij: „Een erwtensoep." Hij kréég het. Ik mijn bier trouwens ook. Maar na enig converseren was zijn voedsel toch op en begon het volgende rondje te gloren. Mijn vriend gaf zonder aarzelen op: „Een koffie". Óp dat moment kon ik mij niet goed meer inhouden en ik zei: „Een merkwaardige manier van café-bezoek heb jij." „Kan zijn", antwoordde hij, „maar jij bent een conformist." Dit soort humor nu noemen mijn Joodse vrienden, geloof ik, „gospe." Ik hief dus verpletterd het glas en zei: „Je hebt gelijk. Proost." WASHINGTON, 25 jan. (UPI) De Amerikaanse president, John F. Kenne dy, heeft gisteren gewerkt aan een ont wapeningsproject, dat de basis zal vor men voor nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Ook vergaderde hij met de hoogste ambtenaren van de minis teries van defensie en buitenlandse za ken ter bespreking van het ontwape ningsprobleem. Tevoren had Kennedy zijn eerste we kelijkse conferentie gehouden met de democratische congresleiders. Deze con ferentie zal voortaan elke dinsdagmor gen worden gehouden. De voormalige Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, George F. Ken nan, zal door Kennedy worden be noemd tot ambassadeur In Belgrado. Kennan, medewerker van het insti tuut voor voortgezette studies van de universiteit in Princeton en momenteel gastdocent aan de Yale-universiteit, eldt als een „Rusland-deskundige", lomenteel doceert hij politieke weten schappen. ten, voor enige tijd eens de kunst af kijken in Amerika. Ook Cees de Lan ge heeft hem bij de vorming van zijn talent geholpen. Maar dit is nog niet alles: in Italië trad hij op voor T.V.- films, Italiaans sprekend nog wel liefst. De laatste tijd hebben de Ne derlandse T.V.-kijkers hem veel kun nen zien in de programma's met Bueno de Mesquita. In Saint-Moritz heeft een reusachtig konijn van sneeuw de plaats ingeno men van de traditionele sneeuwman. Het konijn verheft zich voor de ingang fa» een beroemd hotel, wachtend op de dooi. 'RMm Ondanks het besluit van de Nederlandse Comedie dit jaar geen voorstelling van Vondel s Gjjsbreght van Aemstel in de Sit- tardse stadsschouwburg te verzorgen zullen de Limburgse Vondelliefheb bers dit tonelistische evenement niet behoeven te missen. Zij danken dit aan het initiatief van de directeur van de schouwburg Louis Povel, die in september van verleden jaar het idee lanceerde om de middelbare schooljeugd van Sittard en Geleen de Gijsbreght van Aemstel te laten op voeren. Een plan, dat de instemming mocht wegdragen van de directies van het bisschoppelijk college, het Serviamlyceum en de kweekschool voor meisjes te Sittard, en van het St.Michiellyceum te Geleen. Onder de leerlingen van deze in stituten bestond voor het plan-Povel grote belangstelling, hetgeen duide lijk bleek tijdens de gehouden audi ties, die de regisseur niet minder dan vijftig bruikbare acteurs en actrices hebben opgeleverd. In oktober van vorig jaar begon dit jeugdige gezel schap met de toneelrepetities. De wijze, waarop de middelbare scholie ren hebben gestudeerd, stemt regis seur Povel tot grote tevredenheid. Alle spelers en speelsters hebben hard gestudeerd. Het voornaamste werk: enkele tientallen repetities, is achter de rug. De uitvoeringen (zaterdag en zondag) staan voor de deur. Óp grond van de repetitie resultaten ziet regisseur Povel deze uitvoeringen met vertrouwen tege moet. De voorlaatste repetitie, giste renmiddag, verliep wel niet geheel feilloos, stellig omdat de Gijs breght in spijkerbroek en de reizig sters in teenager-kostuum zich wat onwennig voelden maar zaterdag loopt alles beslist gesmeerd. Dan is immers alles „echt"... betekent dat de twee busjes van elk ruim dertig personen die nu de dienst onderhouden, voor hun taak niet meer berekend zullen zijn. Tot nu toe was het zo, dat wanneer de busjes vol waren, de rest van de gasten rustig een klein afstandje ging wandelen. Er zal dus een grotere vorm van busexploitatie moeten komen, maar het gemeentebestuur van Schiermonnikoog verwacht dat er wel ondernemers zijn, die dit aan durven, Verdere punten van activiteit op Schiermonnikoog zijn de uitbrei ding van de hotelruimte, het plan om in het dorp spoedig een standbeeld van „de Schiere Monnik" te plaatsen en een actie tot vergroting van de gereformeerde kerk. frse gewaden en westerse mode. Vier in kimono geklede meisjes van het Japanse revuegezelschap Toho lopen in monden naar de etalages van Oxford Street te kijken. Het gezelschap voert in het Coliseum Theatre de variété-show „Tokyo 1961" op. p Schiermonnikoog wordt deze winter hard aan enkele voor het toerisme zéér belangrijke voorzieningen gewerkt. De straten zpn er opgebroken voor de aanleg van een riolering en in plaats van het kleurige zomerse beeld van luierende vacantiegangers ziet men er nu arbeiders met draglines aan het werk. Men heeft lang naar die riolering uitgekeken, waarvan de noodzaak zich met de snelle ontwikke ling van het toerisme op Schier monnikoog elk jaar dringender deed gevoelen. Toen onlangs de vergun ning voor het werk afkwam, heeft men onmiddellijk de uitvoering ervan ter hand genomen. Sommige gedeel ten van de riolering zullen met het komende sezioen al in gebruik zijn. Een ingrijpende verbetering voor de stromen bezoekers die in de zomer maanden naar het eiland komen, zal ook de aanleg van een nieuwe veer- dam zijn. Deze zal op een andere plaats komen te liggen en aanmerke lijk langer zijn dan de oude, die te smal is voor een behoorlijk auto vervoer en waar men soms door het overspoelende water moet rijden. De oude veerdam ligt zodanig, dat men met de dienstregeling afhankelijk is van het getij. Bij de nieuwe aanleg steiger zal dat bezwaar zijn verval len. De boten kunnen komen en gaan wanneer ze willen. De afstand van de kop van de dam, waar de boten aanleggen, tot het dorp, wordt nu echter bijna vier kilometer en dat kan voor de reizigers die te voet van de boot naar het dorp willen gaan, vooral bij minder goed weer een groot bezwaar zijn. Men zal dus met de nieuwe veerdam helemaal op bus vervoer worden aangewezen en dat ROLAND WACTER JR. e vierentwintigste Snip en Snap- revue, welke in juli in première zal gaan draagt de titel „Het staat in de sterren". Na Corry Brok ken en Willy Alberti heeft René Slees- wijk nu ook Roland Wagter jr. voor zijn komende produktie geëngageerd. Hij zal een rol gaan spelen in de ver schillende sketches, die Willy Walden en Piet Muyselaar het publiek weer gaan presenteren. Deze jonge Neder landse artiest zal, naar hij hoopt, daarmee een flinke bijdrage leveren tot een geslaagd „avondje uit" voor een half miljoen bezoekers. Men ver wacht tenminste dat dit jaarlijke aan tal ook voor de komende show zal worden gehandhaafd. Reeds op zijn dertiende jaar won Roland Wagter jr. de nationale titel op een goochelcongres. Van dat mo ment af was het voor iedereen duide lijk dat de jonge Wagter de voetstap pen van zijn vadeij zou gaan druk ken. Toch duurde het tot zijn achttien de jaar, voordat hij zijn carrière als beroepsartiest zou aanvangen. Want zijn vader nam zijn zoon pas in het gezelschap op,- nadat deze rustig zijn schoolopleiding had afgemaakt. Geen pardon voor „wonderkinderen". Maar toen hij meende, dat het le ren voor hem nu zou zijn afgelopen, kwam hij bedrogen uit. De weg naar de top, ook voor revue- en showman, wordt altijd voorafgegaan door lessen leren, ervaring opdoen en heel hard werken. Hij is op de dansschool van Sonia Öaskell geweest; later ging hij, om zich verder te bekwamen in alles wat een moderne showman moet we- Twee onderwijzers bij het voort gezet onderwijs uit Bergen op Zoom, de heren, A. J. te Kiefte en D. B. van Nisius, hebben een opvallend initiatief genomen. Het was hen opgevallen, dat de leerlingen van vrijwel alle scholen voor voort gezet onderwijs bedroevend weinig af weten van wat er in de wereld te koop is. Een van de oorzaken hiervan zochten zij in het gebrek aan belang stelling voor de dagelijkse krant en in een tekort aan vermogen om deze goed te lezen. Evenals dat op andere scholen gebeurt, hebben zij in hun klassen geëxperimenteerd met „heuse" kran ten. Maar zo'n enorm dagblad biedt nogal wat moeilijkheden om de hanteerbaarheid, het ïawaai van veertig kranten, die tegelijk open gevouwen moeten worden, (een kunst die nog afzonderlijk valt aan te leren) en om de inhoud, waarvan een groot deel niet dienstbaar is voor het doel, dat wordt nagestreefd. De onderwijzers zijn daarom uit de kranten de stof gaan selecteren, die zich voor het onderwijs het beste leent en daarmee was een idee geboren, waarvoor nu de aandacht van geheel onderwijzend Nederland wordt gevraagd. De twee ondernemende leerkrach ten zijn er namelijk toe overgegaan een schoolkrant op te richten, die onder de naam „Algemene School Pers" voor alle scholen voor voort gezet onderwijs in Nederland en Vlaanderen twee maal per maand zal verschijnen. De twee onderwij zers, die samen de redactie van de krant vormen, verzamelen uit de veelheid van krantenartikelen dat gene, wat van nut kan zijn en als nieuws actueel blijft en brengen dat, onder de eigen kop van de betref fende krant en in het door deze krant gebezigde lettertype in het schoolblad over. Het formaat is zo gekozen, dat dit geen moeilijkheden oplevert voor klassegebruik en de verzorging ziet er alleraardigst uit. Door artikelen uit de meest uiteen lopende, ook buitenlandse bladen te verzamelen achten de samenstellers geen gevaar aanwezig, dat hunner zijds een bepaalde opinie wordt op gelegd. Nadat het eerste nummer is ver schenen hebben de initiatiefnemers reeds van tal van scholen in Neder land en Vlaanderen bewijzen van instemming en gunstige reacties ontvangen. De scholen kunnen zich voor één of meer klassen op het blad abonneren en krijgen twee maal in de maand het pak met „de krant voor de school" toegestuurd. Omdat het blad voor de leeslessen gebruikt kan worden, kan het abonnement uit de gewone schoolrekening (art.lll) worden betaald, hetgeen voor leer lingen (en ouders) bijzonder prettig is. Het zal nog zover komen, dat ze op school zeggen. „Je kunt de krant niet missen, geen veertien dagen e meevoelende baas van dit schillenkar-paard weet kenne lijk wat het is last van koude oren te nebben. Zijn trouwe rossinant neeyt hij tenminste voor de vorstpe- riu xj„v?°,rz^en van een flanellen „Hoofd -dekselwaarin het dier oren warm kan houden, vindt het 's avonds in zijn stal nog een hete kruik. zijn Misschien LEOPOLDSTAD, 25 Jan. (AFP, RtP, UPI) De regering van Marokko heeft het voorbee! I van de V.A.R. gevolgd en zal eveneens op korte ter mijn haar troepen uit Congo definitief terugtrekken. Steeds meer en steeds grotere problemen doemen dus op voor VN-secretaris-generaal Dag Ham- marskjöld, terwijl bovendien de Veilig heidsraad binnenkort over de Congo lese kwestie weer bijeen zal komen. Verschillende landen (Mali, Marokko en ook Congo zelf) hebben daarom gevraagd, zij het met verschillende oogmerken. Mali en Marokko willen, dat de kwestie-Loemoemba zal worden be sproken, terwijl de Congolese presi dent Kasavoeboe op een zitting van de Veiligheidsraad heeft aangedron gen wegens agressie van de Ver enigde Arabische Republiek, Deze verleent volgens Kasavoeboe op on wettige wijze steun aan de Loemoem- bistische regeringen in Oostprovin cie, Kivoe en Noord-Katanga. Hammarskjöld heeft gisteren een brief geschreven aan president Kasa voeboe en aan Katanga's premier Tsjombe. Hij dringt er daarin op aan, dat ex-premier Loemoemba zal wor den teruggebracht naar Leopoldstad om daar te worden berecht. Tevens verzoekt hi) om vrijlating van alle Politici, dat zü die worden vastgehouden, op- zt) zullen kunnen deelnemen aan "„.Rondetafelconferentie van Congolese politieke leiders, die dezer dagen be- poldstad 8rote dierentuin van Leo- ovS^^^kjölcT heeft ook een brief r,'^„e„ven aan Antoine Gizenga, de van de enige wettige Congo- nnor^,teg?Tlng zoals Gizenga zichzelf u secretaris-generaal ver- ",'%m ervoor te waken, dat de de menselijke rechten ïa" ?n ®n niet-blanken In het door hem bestuurde gebied worden ge- hooft1 Belgische regering heelt haar permanente afgevaardigde bij de Verenigde Naties Walter Lori- dan, opdracht gegeven 'er bij Ham marskjöld op aan te dringen dat hij de veiligheid van alle Belgen in Oost- provmeie, waar Gizenga de scepter zwaait, beschermt. In Stockholm heeft de Zweedse minister van buitenlandse zaken, Oes- ten Unden, verklaard dat het Zweedse VN-detachement in Congo zal worden teruggetrokken, indien in dit land een burgeroorlog ontstaat. „Zweedse troe pen moeten niet deelnemen aan een VN-actie in een land, waar de ver schillende partijen in een burgeroorlog worden gesteund door de grote mogendheden", aldus minister Unden. li:;:.: :is In Congo is de politieke situatie nog allerslechtst, en de mannen van pers en radio hebben er hun handen vol. En niet alleen de mannen, getuige deze foto van een charmante verslaggeefster van radio Leopoldstad, die in het kamp Kokoio een ooggetulgeverslag verzorgt van de plechtigheid, waarbij kolonel Mobotoe door president Kasavoeboe werd bevorderd tot gener aal-majoor. JERUZALEM, 25 jan. (UPI) Voor Adolf Eichmann wordt in Israël een speciale kogelvrije verdachtenbank ge bouwd van dik glas en staal en plas tic. In deze bank zal ook ruimte zijn voor de twee bewakers, die Eichmann tijdens de rechtbankzittingen, die op 15 maart beginnen, naast zich krijgt D© bank is het resultaat van een wets ontwerp, dat in de Knesset werd be handeld met de bedoeling; speciale voor- jsfehnfann. eMen V°°r het Proces" De bank is ruim 2.25 meter hoog fer ar Anguen onSeveer twee me ter breed. De bovenzijde is gemaakt van plastic, met een raam aan de zij- de waar Eichmann zijn drie rechters softn°nVn1>,Zi1h *al vinden. De Israëli- machWnVt n e£t enkele agenten met machinepistolen van zeer korte afstand verdnflohCtïeKen, het glas' dat in de verdachtenbank komt. Het glas werd zelfs niet beschadigd. De verdachtenbank zal tijdens het proces gesloten worden zodra Eichmann erin zit. De verdachte krijgt een kop telefoon De drie leden van de specia le rechtbank zullen worden benoemd door de president van de districtsrecht- oank van Jeruzalem. In gevolge een andere speciale wet «an, als Eichmann schuld erkent in ue zin van de Angelsaksische recht spraak, de schuldigverklaring van de verdachte door het Hof aanvaard of ver worpen worden. Overigens is de al gemene verwachting, dat Eichmann, mdien hij schuldig wordt bevonden, zal worden veroordeeld tot dood door de strop. De raadsman van Eichmann, de Duitser dr. Servatius, overweegt weer eens de verdediging neer te leggen, nu de Israëlische autoriteiten hem geen toestemming hebben gegeven zijn cliënt onder vier ogen te spre ken. Maandag weeé de Israëlische minis ter van justitie, Oinhas Rosen, een daartoe strekkend verzoek van Serva tius af. Gisteren had Servatius een ge sprek met de procureur-generaal, Haus- ner. Inmiddels is Servatius naar Haifa vertrokken om Eichmann nogmaals te ontmoeten, zij het niet onder vier ogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7