Minister Cals geeft prognose (met betrekkelijke waarde) Waardering voor rapport-Dalmulder Intern, toonkunstenaars- huis „Eduard van Beinum' Mr. dr. Van der Mandele ere voorzitter van Afrika-instituut Geen Ambonezen in Tsjombe's vreemdelingenlegioen Weer kort geding tussen garage en een autoïmporteur PAUL VLAANDEREN en het zenuw komplot Aanbod van academici en maatschappelijke behoefte Officier trekt appèl in Contact- en conferentiecentrum en soort retraitehuis Oplichting via advertenties 0T PRINS BERNHARD VERRICHT INSTALLATIEPLECHTIGHEID President: „Heeft men nu nooit eens overwogen om tot elkaar tekomen?" Spreiding technisch onderwijs moet met nadruk worden verworpen Kostbare outillage alleen rendabel bij kleinere hogescholen Rozenburg contra Hoogovens Nog geen vonnis in zaak-Köppern fAGINA 2 Nasleep „Trek-air"-zaak Coöperatie opgericht van schoenwinkeliers Rijk krijgt landgoed voor één gulden Solide ambtenaar Pater drs. L. Diepvorst provinciaal Lazaristen Ministerieel bezoek aan Europoort Regering weigert uitreisvisum Vrachtschip Simonskerk te water gelaten Rector-magnificus Delftse T.H. Protest tegen fabricage niet-platte produkten Jongen onder vrachtauto Koning Leopold en gemalin op Schiphol Vader en zoon plot seling overleden Examens EERSTE SNEEUW IN LIMBURG (Van onze onderw(jsredacteur) DEN HAAG, 26 januari In de no ta over de uitbreiding van het weten schappelijk onderwijs, die minister Cals deze week heeft overgelegd aan de Tweede Kamer, wordt apart aan dacht geschonken aan de ontwikkelin gen, die te verwachten zijn in de ver schillende studierichtingen. In 1959 fijn prognoses tot 1980 gepubliceerd aangaande het aanbod van studenten en de maatschappelijke behoefte aan afgestudeerden. Deze prognoses waren opgesteld door de commissie voor sta tistiek van het Interuniversitair Con tactorgaan onder voorzitterschap van prof. dr. J. J. J. Dalmulder. Hoewel in het rapport-Dalmulder meteen gewe zen werd op de betrekkelijke waarde van de over lange tijd geprojecteerde verwachtingen is het vorig jaar op de ze prognose nogal wat kritiek geuit. Het is derhalve interessant te zien wel ke verwachtingen minister Cals thans uitspreekt. De bewindsman brengt de commis- «ie-Dalmulder dank voor de grondige wijze, waarop zij het stoutmoedige plan" om vooruitberekeningen op te stellen voor een zo lange termijn vol voerd heeft, doch hij is zich ook bewust van de betrekkelijkheid van het gebo den cijfermateriaal. De aandacht richtend op de facul- MAASTRICHT, 25 jan. De officier van justitie by de rechtbank, mr. W. Moors, heeft het appèl ingetrokken, dat hij heeft ingediend tegen het vrij sprekend vonnis, dat de politierechter 21 december velde ten aanzien van een 42-jarige caféhouder uit Kerkrade. Hij was beschuldigd van belediging van een 34-jarige piloot. Deze beledigings- kwest'e behoorde tot de nasleep van het befaamde proces in de „Trek-Air"- affaire. De piloot had tijdens dit proces on der ede verklaard dat hij van de direc teur van het luchtreclamebedrijf waarbij WJ toen in dienst was een aanbod had gekregen om tegen een beloning van 10.000 gulden een „Trek-Air"- vliegtuig in zee te laten verongelukken. Tegenover de caféhouder had hij echter voor het proces herhaaldelijk verklaard dat hij nooit een dergelijk aanbod had ontvangen. De caféhouder verklaarde later dat de piloot een valse verklaring moest hebben afgelegd. De officier van justi tie eiste tegen de caféhouder wegens enkelvoudige belediging een geldboete. De politierechter was echter van oor deel, dat de verklaringen van de café houder min of meer waren uitgelokt en dat er geen sprake was van opzet telijke belediging. Hij concludeerde daarom tot vrijspraak. UTRECHT, 25 januari Gisteren is hier een coöperatieve handelsvereni ging voor schoenwinkeliers, „Codes-Ne- aerland" opgericht. In deze nieuwe or ganisatie zullen de schoendetaillisten trachten tot nauwere samenwerking te komen, onder meer op het gebied van de inkoop, het marktonderzoek, ver koopmethoden, reclame en dergelij ke. De oprichtingsvergadering stond onder leiding van de heer E. de Jong uit Amsterdam, voorzitter van het voorlopig ,,Codes"-comité. Bankin stellingen hebben de coöperatie (uitge sloten aansprakelijkheid), die de eer ste is op dit gebied in Nederland, reeds steun toegezegd, zo deelde de se cretaris van het comité en geestelijke vader van de coöperatie, de heer W. van Dijk, ter vergadering mede. Bij de Codes" hebben zich nu 120 schoen winkeliers aangesloten. ENSCHEDE, 25 jan. Tijdens een bijzondere zitting van de gemeenteraad zal burgemeester W. Thomassen vrijdag avond een rede uitspreken. Voorts zul- leu tijdens deze vergadering voorstel len worden behandeld betreffende de verkoop van het landgoed Drienerlo voor de somma van f 1,- aan het Rijk en het beschikbaar stellen van een krediet van f 10.000 voor het treffen van pla nologische voorbereidingen voor de telt der letteren en wijsbegeerte wijst mr. Cals er op, dat de behoefte aan leerkrachten by het v.h.m.o. voor de ontwikkeling in deze faculteit van gro te betekenis is. Hy acht het noodzake lijk rekening te houden met het voor uitzicht, dat de grote tekorten aan be voegde leerkrachten by gelijkblijvende belangstelling voor de hier in het ge ding zynde studierichtingen in een be trekkelijk snel (voor de verschillende vakken overigens variërend) tempo kunnen worden ingelopen. Om de perio de van overbrugging zo kort mogelijk te laten duren, blijft het gewenst, dat de belangstelling voor het leraarsambt niet verflauwt. Voor zover het zich thans laat aanzien meent de minister echter, dat bijzondere maatregelen op lange termijn tot stimulering van de belangstelling voor de studierichtingen in de faculteit der leteren en wijsbe geerte niet noodzakelyk zijn. Sprekend over de studie in de theo logie aan de rijksuniversiteiten zegt de bewindsman, dat hierby geen aanlei ding bestaat tot bijzondere maatrege len. De ramingen betreffende de aantal len studenten in de maatschappij-weten schappen (rechtsgeleerdheid, economie, sociologie en psychologie) dienen naar 's ministers mening met veel reserve gehanteerd te worden. Een onzeker ele ment is bijvoorbeeld de aangenomen verwisselbaarheid van de afgestudeer den (uitgezonderd de psychologen) by de vervulling van niet-specialistische functies. Er bestaat een communis opi nio, dat steeds meer niet specifiek ju ridische functies, die vroeger door ju risten werden vervuld, overgenomen worden door economen en sociologen. Of deze ontwikkeling zich zal voortzet ten is moeilijk te voorspellen. Reke ning houdend onder meer met de snel toenemende betekenis van de zoge naamde dienstensector acht de minis ter het echter wel verantwoord een voortgezette groei van de belangstel ling voor de studie der maatschappij wetenschappen te verwachten, zij het dan dat die groei wellicht niet zo sterk zal zijn als de commissie-Dalmulder voorzag. De conclusie uit deze overwegingen Is. dat de belangstelling voor de stu die in de rechten zeker nog wel enigszins gestimuleerd mag worden. Voor de studie in de economie acht de bewindsman een gematigde toene ming van de belangstelling gerecht vaardigd. Veel gereserveerder wordt in de nota gesproken over de studie in de sociologie. Het aantal typisch sociologische functies zal, naar ver wachting, in de toekomst niet spec taculair toenemen. Er moet rekening mee worden gehouden, dat wanneer de belangstelling voor deze studie zich op dezelfde wijze als voorheen ontwikkelt, een stijgend percentage afstuderende sociologen in niet-speci- fiek sociologische functies terecht zal komen. Aangaande de psychologie wordt ge constateerd, dat er op het ogenblik nog een groot tekort bestaat aan afgestu deerden, doch dat er rekening moet worden gehouden met een, naar ver houding tot de behoefte, te grote aan was van studenten in de toekomst. Minister Cals meent dan ook, dat er in elk geval geen aanleiding is om de keuze van de studie der psychologie aan te moedigen. Resumerend stelt de nota, dat de studie der maatschappij wetenschappen als geheel genomen niet door bijzondere maatregelen ge stimuleerd behoeft te worden. Te ver wachten is, dat het effect van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt een re gulerende werking zal hebben op de aanmelding van studenten. BK de behandeling van de studie der medicijnen herinnert mr. Cals aan de uitspraken van deskundigen, die een zekere afremming van de belangstel ling voor de medische studie noodzake lyk achtten. De minister sluit zich by deze mening aan, doch hij wijst er wel op, dat op de eerste plaats het be lang van een goede gezondheidszorg maatgevend moet zijn voor het bepa len van de gewenste opleidingscapaci teit voor de medische studie. Voor wat de opleidingscapaciteit in de tandheel kunde betreft constateert de nota een achterstand, die geleidelijk moet wor den ingelopen. De verwachte ontwikke ling van de behoefte aan afgestudeer den in de diergeneeskunde is niet van die aard, dat de belangstelling voor de ze studie gestimuleerd zou moeten wor den. Vervolgens houdt de uitbreidingsnota zich uitvoerig bezig met de natuurwe tenschappen en de technische weten schappen. De toekomstige behoefte aan afgestudeerden op deze terreinen staat sterk in de belangstelling van de westelijke wereld. Mr. Cals verklaart niet blind te zijn voor de gevaren van geestelijke aard. die schuilen in een J eenzydige of te geprononceerde aan bouw van de nieuwe Technische Hoge-1 dacht op de wetenschappen, die pri- school mair bijdragen tot de stoffelijke wel- AMSTERDAM, 26 jan. Het bestuur der stichting internationaal toonkun stenaars centrum „Eduard van Bei num" november 1960 opgericht die ten doel heeft: het bevorderen van Ie artistieke en maatschappelijke belan gen van aankomende en werkende toonkunstenaars in de ruimste zin, heeft op een persconferentie uiteenge zet hoe men dit wil bereiken. Aller eerst door het stichten en in standhou den van een tehuis voor aankomende en werkende kunstenaars, vervolgens het tot stand brengen van nationale-en internationale contacten tussen toon kunstenaars, het organiseren van in ternationale cursussen voor jonge toon kunstenaars, het arrangeren van audi ties voor jonge toonkunstenaars en nieuwe ensembles en tenslotte alle an dere middelen die tot het bereiken van het gestelde doel kunnen meewerken. Het bestuur zal worden bijgestaan door een raad van advies, die zal wor den samengesteld uit vertegenwoordi gers der bestaande verenigingen en fede raties van toonkunstenaars. De verle den jaar door de harpiste mevrouw Phia Berghout met groot succes ge houden internationale week voor jonge harpisten en harpstudenten is het uit gangspunt geweest voor de oprichting der stichting. Het bestuur deelde mede dat van par ticuliere zijde een groot bedrag ter beschikking zal worden gesteld als startkapitaal voor het huis, dat men zich gedacht heeft in het centrum des lands, dicht bij de grote steden in een mooie en bovenal rustige omgeving. Dit huis zal tevens kunnen dienen als contactcentrum, voor conferenties en cursussen der stichting, als een soort retraitehuis voor Nederlandse kunste naars die zich voorbereiden op b.v. een internationaal concours, of bezig zijn met een compositieopdracht, en ook voor buitenlandse kunstenaars, die in ons land op toernee zijn. Het bestuur heeft zich over een huis reeds georiën teerd doch er is nog geen beslissing ge nomen. Het is de bedoelinj* dat dit huis de naam Eduard van Beinum" zal krijgen. De stichting heeft zich met aan vragen voor financiële steun gewend tot de overheid, het Prins Bernhard- fonsd en het wil voorts een beroep gaan doen op particulieren. Uit deze laatste sector zal volgens een raming van het bestuur per jaar tenminste 25 mille nodig zijn. Voorzitter van het stich tingsbestuur is mr. C. G. W. H. Baron an Boetzelaer van Oosterhout, secre taris-penningmeester de heer H. P. Plantenga. vaart. De vrees voor die gevaren mag ons echter niet beletten het noodzake lijke te doen. Het wordt dan ook noodzakelyk ge acht de belangstelling voor de studie van de wis-, natuur- en scheikunde en van de technische wetenschappen (met name werktuigbouwkunde, elektrotech niek, scheikundige technologie, tech nische natuurkunde en weg- en water bouwkunde) te stimuleren. Dit geldt evenwel aanzienlijk minder voor de overige studierichtingen der natuur- en technische wetenschappen, biologie, farmacie, aardkunde, bouwkunde, scheepsbouw-, mijnbouw- en vliegtuig- bouwkunde en geodesie. Minister Cals vestigt er bij deze en andere uitspraken enige malen de aan dacht op, dat het verwachte beeld ge wijzigd kan worden door beleidsbeslis singen, die de vooruitberekeningen doorkruisen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 25 jan. Onder ver denking van oplichting heeft de politie aangehouden, de 58-jarige F. C. E., zon der beroep. Verdachte heeft in de jaren 1956-1959 in de kranten advertenties ge plaatst, waarin hij geld te ieèn vroeg voor zakelijke transacties. Hij stelde de geldschieters een rui me rente in het vooruitzicht. E. was destijds rijksambtenaar; door dit in de advertenties te vermelden verhoogde hij de indruk van soliditeit. Hij zou zich hebben schuldig gemaakt aan een dertigtal oplichtingen, waardoor ver scheidene personen voor in totaal cir ca 35.000 zijn benadeeld. NIJMEGEN, 25 jan. Tot opvolger van pater J. Zoetmulder C. M. heeft de algemeen overste van de lazaristen tot provinciaal overste der Nederlandse provincie benoemd drs. L. Diepvorst C. M. uit Breda. Pater Diepvorst werd in 1940 priester gewijd en behaalde aan de katholieke universiteit te Nijmegen zijn doctoraal in de theologie. Van 1953 tot 1958 was hij rector te Susteren, van 1958 overste van het missiehuis te Pan- ningen. Hij was tevens consultor van de Nederlandse provincie. Het adres van de nieuwe provinciaal is Ubberg- seweg 172 Nijmegen. ROTTERDAM, 25 jan. Een aantal ministers is voornemens in de middag van 14 februari een werkbezoek te brengen aan Europoort. Aan dit be zoek zullen waarschijnlijk deelnemen de minister-president, de vice-minister- president, voorts de ministers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, van Financiën, van Maatschappelijk Werk en van Economische Zaken. Koningin Elizabeth van Engeland, die een bezoek brengt aan Indië, wordt tijdens haar tochten door dit land dikwijls vergezeld door mevrouw Pandit Nehroe, de vrouw van de Indische minister-president. DEN HAAG, 25 jan. Het plan van de Ambonese leiders om ex-KNIL-mili- tairen tijdelijk naar Katanga te stu ren, kan niet doorgaan, omdat de Ne derlandse regering geen collectief reis document wil geven. De regering wenst, gezien de internationale situatie, haar medewerking niet te verlenen aan de ze militaire hulp In augustus van het vorig jaar wa ren er 200 tot 400 Ambonese ex-KNIL- militairen bereid om naar Katanga te gaan en daar te vechten tegen de troe pen van de Verenigde Naties, mits zij na afloop van deze actie naar ons land terug zouden mogen keren. Hiervoor hadden zij een uitreisvisum nodig. Dr. Nikijuluw, een van de Molukse leiders in ons land, deelde ons mede, dat in augustus van het vorige jaar in een brief aan de regering is verzocht om een collectief reisdocument voor de Ambonezen, die wilden medewerken aan ,,de opbouw van Katanga". Dit verzoek is echter door de regering ge weigerd, aldus de Molukse leider. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken deelde ons desgevraagd mede datde Ambonezen in ons land vreemdelingen zijn al is voor hen een bijzondere regeling getrof fen. Als zij naar het buitenland gaan, ROTTERDAM, 25 jan Op de scheepswerf van P. Smit jr. N.V. is vanmorgen het 10.000 brt. metende mo- torvrachtschip „Simonskerk" te water gelaten. De Simonskerk, gebouwd in opdracht van de n.v; Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaartmaatschappij te Den Haag, is ©en zusterschip van het m.s. Serooskerk, dat eind vorig jaar door deze werf werd afgeleverd. Het is het tweede schip von een serie, waarvan P. Smit er nog twee zal bou wen, een in opdracht van de V.N.S. en een in opdracht van de Koninklij ke Paketvaart Mij n.v. te. Amsterdam. Verder zijn van dezelfde serie door de Tr.N.S. nog twee schepen opgedragen tan C. van der Giessen en Zonen's Scheeps werven n.v. te Krimpen a. d. IJssel en een schip aan de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Mij te Amster dam. AMSTERDAM, 25 jan. Voor de derde maal binnen een jaar heeft voor de president van de reöhtbank een kort geding gediend tussen de n.v. ga rage Kost uit Amsterdam en de fir ma Autopon, een door de importeurs van de volkswagen opgerichte vennoot schap onder firma, die voor een groot deel van Amsterdam als dealer voor de Volkswagen optreedt. Garage Kost is jaren lang hoofddea ler voor de Volkswagen in de hoofd stad geweest, maar verloor het dea lerschap toen „Autopon" in Amsterdam werd opgericht. Garage Kost werd toen dus gewoon klant van de „Auto pon" en onmiddellijk ontstonden er moeilijkheden. Deze moeilijkheden werden vanocb tend ook door de president aangehaald, toen hij de zitting begon met te zeg gen: „Is er nu nooit eens overwogen nader tot elkaar te komen? Een kort geding is een voorlopige ordening, maar het is toch niet mogelijk om voorlo pig te blijven ordenen?". In zijn uit spraak van een eerder gehouden kort geding op 8 maart 1960, had de pre sident de firma „Autopon" gedwongen aan garage Kost op dezelfde wijze te leveren als aan andere klanten. „Ik verzoek u thans deze uitspraak ongedaan te maken", zo sprak mr. W. Nije die voor „Autopon" pleitte. „Er hebben zich na uw vorige uitspraak ve le veranderingen in de situatie 'voorge daan, waardoor met de garage Kost geen zaken meer te doen zijn". Mr. Nije voerde daarbij aan dat garage Kost volkswagens bestelt op namen van aspirant-kopers, die achteraf in het geheel niet tot koop blijken over te gaan. Daardoor kan garage Kost een voorraad vormen, waarmee het haar mogelijk is zonder de gebruikelij ke wachttijd auto's te leveren. Tevens maakte mr. Nije gewag van brieven, die door garage Kost aan de Volks wagen-fabriek in Duitsland zijn ver stuurd, waarin de schrijvers stellen dat „Autopon" niet in staat is om de Volks wagen-belangen op de juiste wijze te behartigen Mr. Nije vroeg zich af of het formele bevel van de president om met garage Kost contracten af te slui ten niet inbreuk maakte op de contract vrijheid. Voor garage Kost pleitte mr. E. Spanjaard, die ontkende dat de garage Kost ook maar één gefingeerde order had opgegeven. „Wel is het gebeurd, dat een wagen, die voor een bepaalde koper bestemd was, aan een andere koper verkocht werd, maar dat J.jn de normale verschuivingen die reeds sinds 1947 in het hele land worden toege past." De beweringen van zijn tegenpar tij noemde mr. Spanjaard onwaar en een verdraaiing van de feiten. De eis van „Autopon" zag hij als een appèl tegen het vonnis van maart 1960. „De importeur had verwacht, dat ga rage Kost na de oprichting van Auto pon wel op een ander merk zou over stappen", zo merkte mr. Spanjaard op. „en dat is de reden waarom er ook nu nog op grote schaal discri minatie wordt toegepast." Hij bracht ook brieven ter sprake die „Autopon onlangs naar klanten van garage Kost had gezonden. In deze circulaire vraagt Autopon volkswagenbezitters wanneer zij bij Autopon kunnen worden ver wacht voor een servicebeurt. Een van de antwoorden luidde volgens mr. Span jaard: „Wij blijven bij Kost Ook de andere brieven verschenen nog even ter tafel. „Het „t is zelfs ter kennis gebracht aan de West- Duitse regering. Mag mijn client niet zijn standpunt uiteenzetten in brieven naar de fabriek?",' zo vroeg mr. Span jaard. Zijn conclusie luidde, dat hier bepaald geen sprake is van ongeoor loofde voorraadvorming, noch van gefin geerde orders. Uitsluiting van denver- koop van volkswagens zal volgens hem de levensader van de garage Kost af snijden. Hij vroeg de president afwij zing van de vordering, of verwijzing naar de gewone rechter. De presi dent zal op 1 februari a.s. uitspraak doen. moeten zij een laissez-passer hebben of, als zij buiten ons land willen wer ken, een uitreisvisum. Dit is nodig om hun de terugkeer naar ons land moge lijk te maken. De woordvoerder zei verder, dat de Ambonezen als iedere veemdeling ons land kan verlaten zonder enig reisdo cument, als het land waar ze naar toe willen gaan, hen zo wil opnemen. In dit geval zou Katanga de Ambonezen in Nederland op moeten laten halen om dat zij zonder papieren niet door an dere landen kunnen reizen. Als zij na verloop van tijd terug zouden willen, dan zouden zij een visum aan moeten vragen om zich in Nederland te kun nen vestigen. ROTTERDAM, 26 jan. Vanmor gen is mr. dr. K. P. van der Mandele, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel, door prins Bernhard geïn stalleerd als ere-voorzitter van het Afrika-instituut. Bij die gelegenheid sprak de prins een rede uit, waarin hij de bijzondere verdiensten van de heer Van der Mandele voor het instituut en daardoor voor de Nederlandse betrek kingen met Afrika in het algemeen memoreerde. Hy was er een der op richters van en heeft gedurende tien jaren het voorzitterschap bekleed. „U hebt op dit instituut een stempel gedrukt door het twee richtlijnen als uitgangspunt mee te geven, namelijk op korte termijn alles te doen wat voor de „commercie" noodzakelyk is om de export van Nederlandse goederen en diensten naar Afrika te bevorderen, en vervolgens op lange termijn zowel in Nederland als in Afrika alles te doen om onze economische belangen in de Afrikaanse gebieden te helpen handha ven en uitbreiden." Sprekende over de nota, getiteld „samenwerking met ontwikkelings landen", die de vier werkgeversor ganisaties aan de Staten-Generaal en de regering hebben gezonden, zei de prins te hopen, dat deze nota gevolgd zal worden door een soortgelijk do cument, waarin de belangrijkste ver tegenwoordigers van het Westerse bedrijfsleven hun gezamenlijke visie op dit probleem zullen neerleggen. „Tot voor kort waren wy gewend Afrika haast als een verlengstuk van Europa te zien, waarmee wy niet al leen zaken dachten te doen, maar waarop wy bewust onze economische politiek richtten met de bedoeling de ontwikkeling van de beide werelddelen te harmoniseren en j te synchronise ren", zo zei de heer Van dér Mandele in zjjn antwoordrede. „Dit wordt nu echter door het oosten fel bestreden en als een nieuw soort kolonialisme ge brandmerkt." - „Landen met „sterke" produkten, zoals bijvoorbeeld goud en diamant, zo redeneert het oosten, hebben vooral militaire steun nodig, zodat de leiders DELFT, 26 januari Naar aanlei ding van het verschijnen van de nota over uitbreiding van het technisch on derwijs heeft de rector-magnificus van de Technische Hogeschool alhier, prof. dr. R. Kronig, desgevraagd meege deeld, dat de academische senaat van de Delftse Technische Hogeschool nog onverkort het standpunt handhaaft, dat uitgebracht is in de nota van maart 1960. De senaat hééft daarin als zijn conclusie uitgesproken, dat op korte termijn iedere gedachte aan verdere spreiding van het technisch onderwijs met nadruk dient te worden verwor pen. RÓTTERDAM, 26 jan. De Staal- studiestichting te Roterdam dient van daag bij de minister van Economische Zaken een schriftelijke protest in te gen het feit, dat de Koninklijke Neder landsche Hoogovens en Staalfabrieken te ÏJmuiden nu ook de fabricage van niet-platte produkten ter hand zullen nemen. Tegen uitbreidingen bij de Hoogovens kan niemand enig bezwaar maken, zo redeneert de S taalstudie stichting, maar protesteren tegen de schending van een eenmaal gemaakte afspraak, is toch wel het minste wat men doen kan. De S taalstudiestichting vond in 1957 rechtvaardiging in haar oprichting, toen vaststond, dat ÏJmuiden niet kon voldoen aan de vraag naar niet-platte produkten. Tijdens de voorbereidende besprekingen van het z.g. project Ro zenburg waar mogen het volledige rapport-Van Berkum over zal verschij nen zou zijn overeengekomen, dat ÏJmuiden de fabricage van platte-pro- dukten zou verzorgen, terwijl de fabri cage van niet-platte produkten in kan den van Rozenburg zou worden gelegd. Nu de Hoogovens voornemens is ook de fabricage van niet-platte produkten ter hand te nemen, wenst de Staalstu- diestichting een protest te laten horen tegen het niet nakomen van de ge maakte afspraak. De Staalstudiestichting wil met dit protest uiting geven aan haar teleur stelling inzake de ontwikkeling van het project-Rozenburg. Zij* hoopt daarbij, dat de minister op de een of andere ma nier zal kunnen ingrijpen tegen de voor genomen fabricage van niet-platte pro dukten door de Hoogovens te ÏJmui den. EMMEN, 25 jan. Vanochtend is de 15-jarige scholier J. H. Hartman uit Barger Compascuum bij een ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer kwam met zijn fiets in botsing met een andere scholier waarbij de jongen onder i heeft steeds.getracht deze laatste ge- een juist passerende vrachtauto terecht tuige, die hy zeer goed gekend zou kwam. hebben, buiten de zaak te houden. Deze conclusie is, aldus prof. Kronig, onder andere gebaseerd op de overwe ging, dat het onmogelijk wordt geacht voor nieuwe instellingen van tech nisch hoger onderwijs de benodigde do centen en leden voor de wetenschappe lijke staf te vinden. In Delft heeft men daar thans al grote moeilijkheden mee. De benoeming van wiskurtdigeh van 28 jaar tot hoogleraar moet als een der 'gevolgen daarvan Wórden gezien. Dat voor Eindhoven dit probleem nog kon worden opgelost, is enerzijds te danken aan het feit, dat verschillende mede werkers van de N.V. Philips met haar sterke research-organisaties beschik baar waren voor buitengewone leer stoelen en onderwijsopdrachten en an derzijds aan de terugkeer uit Indonesië van een aantal bekwame docenten, waardoor tijdelijk enige verruiming kwam in het aanbod van leerkrachten. Het is duidelijk, aldus prof. Kronig, dat de beschikbare krachten aan de relatief grote bestaande hogescholen efficiënter kunnen worden gebruikt dan bij spreiding over meer technische ho gescholen van kleinere omvang het ge val zou zijn. Voorts staat prof. Kro nig op het standpunt, dat de huidige stand van het wetenschappelijk onder zoek een zeer kostbare outillage ver eist, waarvoor de uitgaven alleen maar rendabel kunnen zijn bij een tech nische hogeschool van bepaalde om vang en niet by kleinere hogescholen. Zou door een overmatige groei van de bestaande instellingen het technisch hoger onderwijs, aldus prof. Kronig, de stichting van een derde technische ho geschool uiteindelijk toch gemotiveerd zijn, dan wordt aan vestiging daarvan in het oosten des lands ver de voor keur gegeven boven het plan-IJmond. FRANKFURT, 25 jan. Een onver wachte wending heeft vanmorgen voor het Landgericht in Frankfurt de be handeling in hoger beroep genomen van de zaak tegen de Köppemse vrachtrijder Heinrich Weidmann, die anderhalf jaar geleden wegens beledi ging van de Joodse caféhouder Kurt Sumpf (die hy een „Saujude" zou heb ben genoemd) én op de getuigenis van de inmiddels naar Nederland uitgewe ken vrachtrijder Max Kaufmann tot vier maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. De rechtbank besloot het voor vandaag aangekondigde vonnis nog niet uit te spreken en de zaak tot 31 januari a.s. te verdagen. Als getuigen zullen dan worden ge hoord mevr. Martha Kaufmann (thans woonachtig in Oosterbeek) en mevr. Maria Velte uit Wehrheim bij Koppern. Deze heeft namelijk de beledigde café houder Sumpf schriftelijk verzekerd, dat ook zy had gehoord hoe de be klaagde Weidmann op de avond van de ruzie in Sumpf's café het woord „Saujude" had gebruikt. Kaufmann van het verzet zich tegen verdere Wes terse uitbuiting kunnen handhaven. Wy hebben echter ook nu nog voorbeelden genoeg van landen, waar de enorme inkomsten uit natuurlijke bodemschat ten niet ten behoeve van de ontwikke ling van het land maar voor pracht, praal of machtsvertoon van enkelen worden gebruikt." Wij behoeven Afrika echter geenszins af te schryven. Wij moeten geduld oefenen, dan zal Afrika na verloop van tijd Europa ontdekken, zo beëindigde de heer Van der Mandele zyn rede. SCHIPHOL, 26 jan. Gekleed in een lichte regenjas en blootshoofds is ko ning Leopold van België vanochtend met zijn gemalin Liliane, prinses de Rethy, in het lijnvliegtuig van de KLM uit Brussel op Schiphol aangekomen. Het koninklijk echtpaar is op weg naar het Verre Oosten voor een vrij langdurige, particuliere rondreis door Thailand, Ma- lakka en Birma en wordt eerst midden, maart in Brussel terug verwacht. De knning benutte het oponthoud op Schiphol, dat anderhalf uur duurde, voor een bezoek aan het luchtvaartmu seum en een wandeling over het eta blissement. Om elf uur werd de reis naar Bang kok voortgezet. ROTTERDAM, 25 jan. Gistermid dag werd de 83-jarige W. H. van Om meren van de Bergse Rechter Rotte- kade in een autobus op de Goudsesin- gel plotseling onwel. Men waarschuw de zyn zoon, de 53-jarige administra tieve ambtenaar van politie A. van V™merei"i, die werkzaam is op het j 'e;?u' Deze begaf zich terstond woVm hH Goudsesingel, maar onderweg werd hy eveneens onwel. Op de Meent liep hy een kiedingmagazyn binneT\' waar hy even later ovlrieed Inmid dels was zijn vader naar het Bergweg ziekenhuis vervoerd, waar een arts ook bij hem de dood constateerde. ROTTERDAM, 25 jan. Ned. EcoiJ. Hoogeschool, kand. econ.: E. Hazelaar, J. van den Engel, W. Koen, J. Moer man, E. Wawoe, allen te Rotterdam, J. Diekema, Gouda en J. Houtkamp, Was senaar. AMSTERDAM, 25 jan. Vrye Uni versiteit, kand. geneesk. 2e deel: mej. E. Holtrust, Ermelo; C. Jongsma, Rot terdam; R. Thys, Amstelveen; A. Stel wagen, Amsterdam, kand. psychol.t mej. I. van der Klis, Santpoort; L. Bicknese, Utrecht, kand. pedag.: D. van der Vlis, Amsterdam, doet. psycho logie: mej. H. Scholten, Haarlem. GRONINGEN, 25 jan. Ryksuniver- siteit, doet. rechtsgel. (not. richt.) E. Bossinade, Groningen. UTRECHT, 25 jan. Rijksuniversi teit, kand. wis- en natuurk. A: A. van Hengel, Utrecht; M. Northolt, Zeist; A. Claassen, Waalwijk; J. Snoeren, Til burg; D: C. Alderliesten, Rysoord; F. Driedonks, Zeist; E: F. van Duyne- veldt (cum laude) Zeist; F: R. Bosse- laar, De Bilt; G: mej. J. de Wit, Va- rik; K: J. Heersche, Glanderburg; mej. A. Peeters, Eindhoven; H: J. Broek man, Utrecht; L: W. van Hoogstraten, Utrecht; J. Versteeg, Woerden; F. de Graaf, Utrecht. Doet. wisk.: A. Daleboudt, Utrecht; H. Bungenberg de Jong, Utrecht. Doet nat.k.: A. Hoogendoorn, Zwolle. Ie. Doet. scheik.: C. Janssen, Oploo; L. Lyklama, Zwollerkerspel; H. Poort, Hilversum; A. Ruiter, Utrecht; A. van Silfhout, Amsterdam. Doet. biologie: A. Daniëls, Tilburg; J A. Epskamp, Veenendaal. Doet. aardk.: H. de Bruyn, Loenen a.d. Vecht. Doet. farmacie: C. Phaf, Utrecht. Doet. algem. taalwetensch.: C. van Geffen (cum laude) Utrecht. Kand. tandheelk.: B. Brummelhuis, Deurmngen; D. van Driel, Kortgene; J. de Haas, Utrecht; G. Jansen, Weert; H. Kempes, Apeldoorn; E. Kraal, Gel- dermalsen; L. Lexmond, Leidschendam'. P. Makkes, Oss; C. van Schie, Utrecht; C. Valkenburg, ScherpenzeelA. Vort- man, Meppel; J. de Witte, Utrecht; B. Campagne, Tiel; D. Formyne, Tiel; W. van Herk, Alblasserdam; C. Jonkerman Zaltbommel; E. Klein Onstenk, Ensche de; R. Kuster, Amsterdam; S. Liem, Den Haag; A. Niehe, Bloemendaal; W. Steen, Apeldoorn; II. Verbeek, Rotter dam; O. van der Werff, Capelle a.d. Yssel. WAGENINGEN, 25 jan. Landbouw- hogesch. ingen. ex. trop. landbouwplan tenteelt: P. Gruental Klestadt, Baarn; r. Ley der, Amsterdam; R. Reynders, Zutphen en H. Toxopeus, Wageningen. V eteelt: R. van den Berg, Terband en H. Stappers, Baarlo. Tropis-he veeteelt: M. Raouf, Caïro. Zuivelbereiding: W. Smeenk, Deven ter. Tuinbouwplantenteelt: S. Bhargava, Ajmer (Indië). Bosbouw (houtteeltkunde)W Kriek, Wageningen. Landhuishoudkunde: G. Belgraver, Amersfoort. Tropische landhuishoudkunde: P. van der Goot, Haarlem en bodemkunde en bemestingsleer: G. Kamerling (met lof) 's Gravenhage. MAASTRICHT, 25 jan. In Lim burg is vanmorgen sneeuw gevallen. Het verkeer ondervindt geen overlast van betekenis. Als gevolg van de ijsgang op het IJs- selmeer is vandaag de bootdienst tus sen Enkhuizen en Urk gestaakt. MT IS ER Mer INA7 IK VERSTA HIET WAT ZE ROEPT. HEEFT PISTOOL STOM OM ZIEN DICHTER 6AAN LATEN KOMT SWAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2