r. Th. G. A. Hendriksen kardinaal Mg hulpbisschop van W ij ding binnen zes weken iZGMERMGDE! IN PARUS Letterlijk en figuurlijk ingewikkeld Lanvin brengt taille terug In hoge mate speels Autorijschoolhouders in kort geding contra C.B.R. Vinnige strijd om voorrechten van bezitters Vamor-diploma V icaris-generaal blijft huidige functie bekleden Wat is een hulp bisschop Plons tussen wal en veerboot Drieduizend kuikens verbrand Dineetje buiten de deur Grote opbrengst zomerpostzegels Prins Philip velde een tijger A Opzienbarende circulaires In Den Helder Passagier uit het ijswater gered W. S. Timp overleden Bijdrage koninkrijk aan Ontwikkelings associatie Gevangen Norbertijnen in Congo weer vrij Viertal personen bij auto-ongelukken gedood Filtn over sluiting van het Veer se Gat l Philip sbedrijf Almelo binnen 2 jaar gereed DONDERDAG 26 JANUARI 1961 PAGINA 3 UTRECHT, 26 januari Tot ^rote verrassing van heel katho liek Nederland kwam gisteren laat in de namiddag uit Rome het n°g in een deel van onze vorige editie gepubliceerde bericht, dat Paus tot hulpbisschop van de kardinaal-aartsbisschop, dr. B. J. Elfrink, heeft benoemd diens Vlcaris-generaal, mgr. Th. G. A. Hendriksen, die daarbij tevens is benoemd tot titulair-bisschop van Eumenia. De benoeming houdt niet het recht van opvolging in. De taak van de hulp-bisschop zal letterlijk zijn, helper te zijn van de aartsbisschop, door hem bij verschillende wijdingsplechtighe den te vervangen. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Opdracht aan Bert Haanstra 260.000 GULDEN SAMEN SAMEN UIT 14 Onder de geestelijkheid in ons land heeft men zich al eens afgevraagd of kardinaal Alfrink, gezien zijn veel omvattende werkzaamheden als kardi- naal en aartsbisschop, waarnaast hjj hog legerbisschop is. terwijl hij boven- diens steeds meer tijd moet geven aan zijn werk als lid van de algemene commissie ter voorbereiding van het Concilie, aan de paus niet een helper zou moeten vragen. De kardinaal heeft dit inderdaad gedaan, zonder dat zijn haaste omgeving dit wist. Persoonlijk heeft hij eerst gistermiddag zijn secre tarissen van de benoeming van mgr. «endriksen in kennis gesteld. Toen het bericht van het Vaticaan Werd vrij gegeven, verbleef mgr. Hendriksen zelf in Rijsenburg, waar hij het koperen priesterfeest van directeur Ejjsink, zijn oud-kapelaan in De Steeg, waar hij pastoor was, meevierde. De benoeming was daar nog niet bekend. Rome informeert De nieuwe bisschop ontving ons kort na zijn thuiskomst in zijn woning aan de Mauritsstraat. Hij verklaarde zeer verheugd te zijn met zijn hoge uit verkiezing, waarvan hij vandaag een geleden het eerst hoorde. Toen Tut iTJ Rorne, zoals te doen get"7.?11*?" lijk, bij hem geïnformeerd of bij benoeming zou aanvaarden. Mgr. Hendriksen krijgt na zijn con secratie tot bisschop, waarvan C datum nog niet is vastgesteld, doch welke gebeurtenis binnen een week of «es zal plaats vinden, volledige wijdingsmacht. Hij heeft als vicaris- generaal bij vele gelegenheden reeds de aartsbisschop vertegenwoordigd Op menige bijeenkomst blonk ookin opdracht van het Episcopaat ziin helder woord, dat steeds getuigde van ■tm scherp inzicht en nuch4e ;ea» humor ffi.wV6" heel Persoonlijke gekruid. Voortaan zal hij echter de metropoliet in alles, ook in liturgie, kunnen vervangen. Het is wel de bedoeling, dat de functies van hulp bisschop en vicaris-generaal in de persoon van mgr. Hendriksen ver enigd blijven. Uit oud boerengeslacht Mgr. Hendriksen stamt uit een oud Gelders boerengeslacht, dat generaties lang in Wehl heeft gewoond, de plaats waar hij zelf 27 juli 1907 is geboren. Zijn 77-jarige moeder is nog in leven en verblijft sinds vorig jaar in de Maria-stichting te Nieuw-Wehl. Daar kwam het grote nieuws over haar zoon haar gistermiddag ter ore. .„Het gezin van veertien kinderen telt buiten mgr. Hendriksen, die de ?,ïrste. Is' n°S vier religieuzen, name lijk drie zusters, die allen behoren tot de Dominicanessen van Neerbosch en ÏÏLÊSSi1 vlentreodln Vb« f-ch^ H.Hart en thans vereend T bT 1,3"iarigG leeftijd vertrok Thee Uik kle?n na^r h-et a?rtsbisschoppe. hik klein-semmane, toen nog to Culemborg, 0m zich tot het priester schap voor te bereiden. Na zijn studies aan het groot-seminarie Rijsenburg voltooid te hebben werd hij 24 juli 1932 priester gewijd. Hij werd kapelaan te Wolvega, doch na drie jaar in de directe zielzorg werkzaam te zijn ge weest, werd hjj beneomd tot surveil- lant op het klein-seminarie, waarbij hij tevens les gaf in Nederlands en Frans. Hij verhuisde hetzelfde jaar mee van Culemborg naar Apeldoorn, doch bleef daar slechts tot 10 septem ber 1937, toen hij werd benoemd tot professor in de filosofie aan het groot seminarie. Door zijn benoeming op 7 maart 1947 tot pastoor in De Steeg keerde hij in het parochiewerk terug. Naast dit pastoraat heeft mgr. Hendriksen nog een grote acitiviteit ontwikkeld al® geestelijk adviseur van de A.B.T.B., van de landelijke organisatie S-eU katholieke boeren en tuinders, de u en van de Kath.Land- arbeidersbond „St.Deusdedit". Aan deze werkzaamheden kwam een einde, toen door het plotseling overlijden van Venm§s de aartsbisschop zijn HendrSr#eonerta?1J-Verl00r en PaStOOr Hendriksen tot diens opvolger benoem- Ongekunsteld ontr«/J.n Mgr. Hendriksen trad a. a omdat mgr. Alfrink vooraT» °r' benoeming tot kardinaal-hem Tl spoedig ook met vele raakte in vele kringen van het katholieke maatschappelijke leven bekend en overal wekte zijn on gekunsteld optreden de grootste sympathie. Kort geleden nog hield hij een rede op het ARKA-congres alhier, waar hjj ondermeer sprak over de betekenis van de hiërarchie, die, zoals hjj zei, evengoed vertegen woordigd kan worden door een een voudige kapelaan als door een bis schop. Sinds 15 juli 1959 maakt mgr. Hen driksen deel uit van het metropolitan kapittel. Hij was al protonotarius titu laris en werd op 5 oktober 1958 be noemd tot huisprelaat van de paus. Gisterenmiddag reeds kwamen er, zowel bij het aartsbisschoppelijk paleis als ten huize van mgr. Hendriksen, talrijke gelukwensen binnen. Een van de eerste telegrammen, die de nieuwe bisschop ontving, was van mgr. J. P. Huibers, de emeritus-bisschop van Haarlem. Gisteravond kwam kardi naal Alfrink bij mgr. Hendriksen op bezoek om zijn helper zijn gelukwensen aan te bieden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIinillllllll Omdat er verwarring mogelijk is rondom de betekenis van 't woord coadjutor heeft het K.N.P. prof. drs. W. F. M. Postma van het groot seminarie Warmond gevraagd uit een te zetten wat precies het verschil is tussen een coadjutor, een hulpbisschop en een wijbisschop. De woorden coadjutor, hulpbisschop en wijbisschop worden wel eens door elkaar gebruikt, maar dekken elkaar niet geheel en geven zodoende wel eens verwarring, aldus prof. Postma. Een coadjutor, letterlijk een medewerker, is volgens het kerkelijk recht een bis schop die als helper wordt aangesteld van een residerende bisschop, otwel als helper wordt toegevoegd aan een bisschoppelijke zetel. In het eerste geval gaat het om meer persoonlijke redenen van de resideren de bisschop, bijvoorbeeld wegens ziek te of werkzaamheden buiten zijn dio cesane werk om. Zo'n coadjutor, die is toegevoegd aan de persoon van de bisschop, kan met of zonder recht van opvolging worden aangesteld. Heeft hij geen recht van opvolging, dan heeft het canonieke recht nog een speciale naam voor hem n.l. auxiliaris, dit is hulpbisschop. Zijn taak houdt op als de residerende bisschop aftreedt of sterft. In het geval, dat de coadjutor aan een bisschoppelijke zetel wordt ver bonden, gaat het om meer zakelijke redenen, die een meer blijvend karak ter hebben, bijvoorbeeld omdat het bisdom zo groot is. Daarom blijft de ze coadjutor in functie ook als de re siderende bisschop sterft of aftreedt, (Van onze correspondent) DEN HELDER, 26 jan. - De 24-jari- ge P. Kossen, die in Den Helder woont en bij een slager op Texel werkt, kwam gistermorgen enkele seconden te laat voor de veerboot, die om 6.30 uit Den Helder vertrekt. Óm te proberen alsnog aan boord te springen, liep hij hard de glooiing van de zogenaamde getijstei ger af. Toen hij zag dat hij het niet meer kon halen, probeerde hij om te draaien, wat door de gladheid niet lukte. Hij gleed door en raakte te water tus sen wal en schip. Niemand had iets van het ongeluk gemerkt en Piet zwom enige t'.id rond, voordat hij een beugel van de steiger kon vastgrijpen. Zijn hulpgeroep werd tenslotte gehoord door de wal- baas van de T.E.S.O. de heer A. de Jong, die hem een stuk touw toewierp, waaraan hij zich beter kon vasthouden. .Met de hulp van zeven potige mari niers is de man tenslotte geheel op het droge gebracht. AMSTERDAM, 25 jan. In de Boer- haave-kliniek is vannacht op 77-jarige leeftijd overleden de heer W. S. Timp, van 1915 tot 1960 bestuurslid, de laat ste 27 jaren voorzitter, van „Willen is Kunnen", vereniging tot stichting en exploitatie van herstellingsoorden voor personeel in dienst der gemeente Am sterdam. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. maar hij heeft nooit het recht van op volging. Voor hem is er ook geen apar te naam in het kerkelijk recht. In onze taal kennen wij voor hem het woord wijbisschop. De term coadjutor is altijd goed. IJ|I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII,,I,,,»I|I,I'I,I|II'IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIII||||||HIII1IIIIIIIIIIII"I,",,I|,I,I1"I"I"!U representatieve plichten belastte, nog mppr openbaarheid. Zijn rijzige (Van onze Haagse redactie) DENHAAG, 26 jan. Bij de Twee de Kamer is een wetsontwerp inge diend, dat de goedkeuring beoogt te" krjjgen voor het sluiten van een over eenkomst betreffende de Internationale Ontwikkelings Associatie. Het doel van deze nieuwe instelling is landen in ont wikkeling tegen gemakkelijke voorwaar den geldleningen te verstrekken. Het koninkrijk zal over een periode van yüf jaar een bedrag van ruim 100 mil joen gulden hiervoor beschikbaar moe ten stellen, dat geheel voor rekening van Nederland zal komen. Als het ko ninkrijk toetreedt zullen ook projecten in Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea in aanmerking ko- rnen voor financiering. PARIJS 26 jan. Twee maal per jaar wensen wij hartgrondig een aard worm te zijn- Een dier die je in stuk ken kunt trekken die dan ieder hun eigen kant op gaan. Dat is een wens als wij in Parijs zijn om de nieuwe mode te verslaan die zich presenteert in enige tientallen modehuizen in het achtste ar rondissement verspreid die ieder op een dag en uur naar eigen gelieven de jour nalisten persoonlijk uitnodigen. In die ene week die de verslaggeefster daar voor disponibel stelt klopt echter de spreiding der invitaties zelden of nooit. Er schijnt geen macht ter wereld te zjjn die de Parijse couturehuizen enig orga nisatievermogen op dit gebied kan bij brengen. Men arriveert aan het begin van de week in zijn vaste hotel en vindt daar een omposante stapel brieven met invitaties. Voor deze week hadden wij een zestal uitnodigingen van de meest belangrijke modehuizen alle op dezelf de donderdagmiddag. Dus heden! Wat doe je dan? Helaas de helft van je energie, nodig om de duizenden modellen te verwer ken, verspillen aan het bakken van zoe te broodjes met de diverse Bretonse hoed in rood, groen en gele Je telefoneert en je vraagt om ee - rujt c0llectie Lanvin-Castillo. wTtwIlrTdliv TnnWdhle" In ie Het collier met slot opzij is weer eens het antwoord dan. „impossible in je anders dan anders meest honingzoete Frans overtuig je ze lets anaers aan anaers. dan dat het dan eveneens „impossible" voor je zal zijn om hun collectie te ko- "'"""""""""„'„'"'iiniiiiiiHiiiiiiiiiiimimnimHiiiiiiiM te wachtenWOnT .veUocht wordt onmogelW?' S" euw het „helaas als je dan t nu wat zwakker. En dat je tevreden hlT va,sthoudt en zegt place" (de stoettT *9- "urj tout petit even klein en fe z«n ,tach bemaal zwichten ze. Dat is elkaa>". gepakt) val. Meestal word ie Jlv,+gU lgste ge" lefoon afgepoeierd In TT iTw T plaatse nog eens gaan proberin. afgesprokenanuurnddan krijtje5 een is nu eenmaal de taktiek van elk mn dehuis om genoeg plaatsen onentë houden voor de eventuele Amerikaan se inkopers, want niet alleen betalen die 3.000 voor een plaats maar van de handel met hen moeten ze be staan! De Parijse modeweek vergt van de verslaggeefster wel het uiterste. Juist omdat de Fransen volstrekt niet weten wat „service" is. Soms, als je drie maal moet terugkomen voor een foto, die er na lang wachten dan nog niet is, wordt je zo razend dat je lelijke dingen gaat zeggen (in je eigen taal). Maar als je dan de collectie hebt gezien van Cardin of de vorstelijk mooie en verfijn de reeks avondtoiletten bij Lanvin, dan druk je ze weer aan je hart omdat ze meesterlijk zijn in het scheppen van schoonheid. En omdat ze het leven zo weten te doen vibreren tot in hun uiter ste zenuwen. Verfijnd en vrouwelijk De zomermode die zij ditmaal voor zetten vinden wij mooier, verfijnder en vrouwelijker dan het vele seizoenen is geweest. Figuurlijk en letterlijk is het een „ingewikkelde" mode. Want zoals altijd heeft elk der toonaangevende ont werpers zijn eigen visie en verschillen de interpretaties daarvan. Maar daar naast is er een veel bespeeld thema en dat is de wikkeljapon. Variaties dus op het grondthema,sarong of sari, de lap die om het figuur wordt gewonden en sierlijkheid schept met een los pand. Speels is de voorjaarsmode In hoge mate. En van een uiterste souplesse, liefst in mantels geen voering, panden vallen losjes over elkaar; moet er slui ting zijn (altjjd op zij) dan een paar grote knopen of een los gestrikte lus. Geen kraag, geen mouwen, de schouder draagt de losse zwier, die tailleloos, soms uitspringend in klokken, soms in platte plooien, soms nog inlopend aan de zoom, naar beneden valt. De be weeglijkheid is dé grote inspiratrice van de voorjaarsmode. Die tendens zat er overigens al he- lemal in. En de stoffen zijn er dan ook naar. Soepel vallen de crepes, bijna door zichtige tweeds, wollen en zijden shan tung en het waaierende wijden chiffon. Óp een zomerse zomer rekent de mode bepaald niet, na de ervaring van het vorig jaar. Er is geen katoen en de im- primees zijn donker. Bij Nina Ricci, die de show laat be ginnen met „middernachtbadpakken" van zilver- en goud-lamé, waarover een dito cape, is het weer volop 1925. met lange kasaks op kniekorte, soms geplooi de rokken, uiterst sluike mantels zonder voering, vrijwel zonder sluiting. Haar half lange capes vallen open opzij. Voor de avond zoomt zij haar losse cajtes met brede randen struisveer. Dit zijn éclatan te effecten, in oranje, in kersrood. De mannequins dragen oorbellen als zilve ren kersen aan lange zilveren stelen. Nog steeds staren de mannequins het publiek aan uit zwart omkoolde ogen en de modepers, die mee wil doen, bekijkt elkaar van onder groen en blauw aange lijnde oogleden. Niet minder dan veertien mannequins tonen in ruim twee uur de 209 modellen bij Lanvin. Als de show begint wordt het licht gedempt en kondigt een stem aan dat het huis Lanvin nu tien jaar samen werkt met de Spaanse ontwerper Castil lo, maar dat wegens griep van de heer Castillo helaas de cocktailpartij waar voor de pers morgen was uitgenodigd met kan doorgaan. Tederste van alle tinten Dan stappen er 1, 2, 3, 4, 5 manne quins uit het gordijn tussen de mansho- boeketten witte en gele margrieten, ii f.r mannequins in die tederste van alle tinten: bois de rose. En zie, Lan vin brengt de taille terug. Heel kort zjjn DOETINCHEM, 26 jan. Gistermor gen is brand uitgebroken in de Iand- bouwschuur van de heer H. Tomesen, waarin tevens een kuikenbroederij is ondergebracht. Bü de brand, die zich snel uitbreidde, zijn 3.000 kuikens om gekomen. Ook enig landbouwgereed schap ging verloren. Vermoedelijk is een oliekachel onklaar geraakt, terwijl het gezin naar de kerk was. De gemeentelijke brandweer was snel ter plaatse, maar kon door gebrek aan water niet veel uitrichten. Ze moest zich beperken tot het nathouden van het aangrenzende woonhuis. De schuur was zeer laag verzekerd. de strakke rokjes, maar hij geeft de heup en de taille op eens een duidelijke kans, met eerlijke verfijnde Ieren cein tuurs. De hals-schouderlijn is onveran derlijk kimono, die de schouders zoveel mogelijk in de breedte rekt. De lijn is simpel', de uitvoering in de meest stre lende materialen, van hoogste verfijning in alle exquise tinten van gebroken wit tot caramel, van lila tot rozebottel rose. Zijn blouses zijn niet meer dan kleine mouwloze jakjes. De bolero's erover heen hebben twee knopen van platte kie zel. Om de hals te vullen dragen de mannequins colliers van zilveren kerst- boomballen. De mantels zijn zeer breed van rug. De grote hoeden van grof ge vlochten stro die de mannequins dragen zh'n meer voor de show dan voor ne rea liteit. Want goddank begint het formaat van de hoeden te krimpen. Zq hebben om de bol een band van de imprimee- zij van de japon. Een heel spiritueel hoedje bjj Lanvin bestaat louter uit een bol van donker rode lakkersen. Om zo in te happen. A. Bgl. POSTEL, 26 jan. De twee Neder landse Norbertijnen van de abdij van Postel in België, die enkele dagen ge leden door Loemoemba-troepen werden gearresteerd, zijn weer vrij. Pater Ser- vaas Dittrich, missie-overste van Yam- lota, die onmiddellijk na zijn gevangen neming erin slaagde te ontvluchten en zich verborgen hield in een oerwoud- dorp, is weer in zijn missiegebied terug gekeerd. Pater Metsers bevindt zich op het ogenblik bij de priesters van het H. Hart in Stanleystad. Nadere bij zonderheden over hun gevangenneming en hun verdere belevenissen ontbreken nog. Aldus meldt prelaat Waterschoot van de abdij van Postel, die een tele gram uit Congo heeft ontvangen. De paters Dittrich en Metsers wer ken in het grensgebied van de Oost- Provincie en de Equatoriale provincie. In december van het vorige jaar werden zij reeds gearresteerd door Loemoem- batroepen uit Basoko in de Oost-Pro vincie. Pater Metsers werd direct vrij gelaten, pater Dittrich een paar dagen later. Verenigde Staten. Volgens goed in gelichte kringen m Washington heeft president Kennedy aan Franklin Delano Roosevelt jr., zoon van de vroegere Amerikaanse president, de post van am bassadeur in Rome aangeboden. (UPI) Advertentie 'Af- ~.v U hebt een dineetje beloofd aan vrienden, en U vindt bet nu eens aardig; om dat niet thuis, maar in een restaurant te geven Gaat U dan zomaar naar dat restaurant? Mag - of moet - iedereen zelf kiezen? Dat hoeft helemaal nietVeel handiger - en ook veel charmanter - is het om tevoren een tafeltje te reser veren en het menu 'vast te stellen. Vanzelfsprekend ver rast U Uw gasten dan niet met gerechten, waarvan U niet zeker Weet of zij ze wel appre ciëren, zoals slakken of oesters. Wat altijd door iedereen ge-- waardeerd wordt is een Glad stone, want Gladstone - met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE 20 STUKS F !.- EMMEN, 26 jan. Tijdens het naar school gaan is gistermorgen de 15-jari- ge J. H. Hartman uit Barger Compas- cuum door een vrachtwagen gedood. De jongen, leerling van Ce l.t.s., reed mee in een lange file fietsers. Óp het moment dat een vrachtwagen passeer de, raakte hij met zijn stuur een me deleerling. De jongen kwam te vallen en kreeg de achterwielen van de vracht wagen over zich heen. NOORD-SCHARWOUDE Op de provinciale weg Koedijk-Noord-Schar- woude is gistermorgen een ongeluk ge beurd, dat aan de 69-jarige ongehuw de tuinder P. Brammer uit Oud-Karspel het leven heeft gekost. De man was op weg naar Noord-Scharwoude, toen hij van achteren werd aangereden door een busje van een aannemingsmaat schappij uit Alkmaar. De bestuurder had de man, die rechts van de weg liep, door de duisternis niet opgemerkt. COEVORDEN De 42-jarige mevr. A. Biemans is gistermiddag door een autobus overreden en op slag gedood. De dame fietste op de Looweg in haar woonplaats en begon te slingeren, toen de autobus haar passeerde. Zij raakte de macht over het stuur kwijt en viel onder de achterwielen van het voertuig. EINDHOVEN Gistermiddag is de veertienjarige H. Th. M. Thaens, ge woond hebbend in de Rerikenstraat, bij een verkeersongeval gedood. Samen met een vriendje reed de jongen per fiets op de Hoogstraat. Toen de sturen van de fietsen met elkaar in aanraking kwa men, viel de knaap vlak voor een vracht wagen. Hij werd naar het Binnenzieken- huis overgebracht, waar hij even later aan zijn verwondingen is overleden. MIDDELBURG, 26 jan. De beken de Nederlandse cineast en maker van de speelfilms Fanfare en De Zaak MP Bert Haanstra heeft van het rijk op dracht gekregen een film te vervaar digen over de sluiting van het Veerse Gat. De heer Haanstra heeft de op dracht inmiddels aanvaard. Half febru ari zal hjj met de eerste opnamen be ginnen. De film zal ongeveer twintig minuten duren. DEN HAAG, 26 jan. In 1960 heeft de zomerpostzegelactïe rond 260.000 netto opgebracht, dat is ruim veertig duizend gulden of twintig procent meer dan in 1959. Van deze opbrengst ging 75 procent naar landelijke instellingen op het gebied van de volksgezondheid, maatschappelijk werk en culturele zorg. Het resterende bedrag wordt ver deeld onder provinciale instellingen met dezelfde strekking. Het gusntige re sultaat in 1960, waardoor voor het eerst in het bestaan van de zomerpostzegels het kwart miljoen werd overschreden, was mede te danken aan de bijzonder fraaie serie bloemenzegels, die door de Floriade extra in de belangstelling kwam te staan, alsmede door de gro te activiteit van de plaatselijke zomer- zegelcomité's. Ook in 1961 zal door de stichting comité voor de zomerpostze gels tussen april en juni de traditio nele zomerpostzegelactie worden ge houden. De protestcommissie van de KNVB heeft een protest van Zwolse Boys, dat was ingediend na de wedstrijd Zwolse Boys-UVSe afgewezen. De uitslag van de ontmoeting blijft dus 1-1. Advertentie Prins Philip van Engelandsamen met zijn gemalin op bezoek in Indië, poseert trots als een pauw bij de levensgrote tijger, die hij geschoten heeft tijdens een jachtpartij als gast van de Maharadja van Jaipur. Er was een jacht van twee volle dagen voor nodig voordat de door drijvers opgejaagde tijger zich liet zien. Met één schot werd het dier door de prins geveld. De koningin had minder geluk. Z nam alleen de eerste dag aan de jacht deel, toen de tijger onvindbaar was en blee (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 jan. Twee groe pen autorijschoolhouders, afkomtig uit Amsterdam en Den Haag, hebben de president van de rechtbank alhier in kort geding gevraagd het Centraal bu reau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen (C.B.R.) te verbieden aan bepaalde autorijschoolhouders (de voor het Vamordiploma geslaagden) faciliteiten te verlenen, die aan eisers en veie andere (die geen Vamor-exa- men hebben afgelegd worden onthou den. De twee groepen autorijschoolhou ders betichten het C.B.R. van „econo mische dictatuur" en van overschrij ding van zijn bevoegdheden. Aanleiding tot deze grieven is het Vamor-examen, dat eerder al zoveel stof in kringen van autorijschoolhouders heeft doen opwaai en. De Vamor is door de vier grootste bonden van autorijschoolhouders in het leven geroepen stichting. Sinds verle den jaar neemt zij examens af. waar voor ook niet-leden van de vier bon den kunnen opgaan. Slagen voor dit examen betekent dat het C.B.R. de betrokken autorijschoolhouder in het be zit stelt van een kaart, op vertoon waarvan hij recht heeft het rij-examen van zijn leerling bij te wonen. Een an der voordeel is, dat de houder het uur waarop zijn verschillende leerlingen examen moeten doen onderling mag ruilen, wat aan hen, die het Vamordi ploma niet bezitten niet wordt toege staan. Mr. Levison, pleitend voor de Am sterdamse groep (met als voorman J. Hippe) noemde deze regeling een „grof sociaal onrecht" omdat zij op de duur de klanten naar de Vamor- rijschoolhouders zal trekken. Vele autorijschoolhouders weigeren niette min aan dit examen deel te nemen omdat zij er principiële bezwaren te gen hebben. Bovendien weet niemand of deze regeling niet binnenkort wordt veranderd. Ook zou de regeling geen enkele rechtszekerheid bieden: de identiteitskaart kan vrij willekeurig worden ingehouden. De dwang, die wordt uitgeoefend, noemde pleiter een onrechtmatige daad. Mr. W. Dobe van der Kuil, pleiten de voor de Haagse groep, wees onder meer op de hoge kosten van het exa men, namelijk 200 gulden. De commer ciële inslag noemde hij duidelijk aan wezig. Een andere grief tegen het C.B.R. is, dat het zich door deze Va- morregeling is gaan bemoeien met de opleiding van de rij-instructeur, wat niet alleen buiten zijn bevoegdheid ligt, maar waardoor ook een inbreuk zou worden gemaakt op de Grondwet die vrijheid van onderwijs waarborgt Mr. I. Hes, optredende namens het C.B.R., zei, dat het C.B.R. niet vereen zelvigd moet worden met de Vamor. Hij stelde, dat het bureau bevoegd is te bepalen waar, wanneer, door wie en hoe het examen moet worden afgeno men. Niet alleen het C.B.R. had moe ten worden gedagvaard maar ook de commissie van toezicht (van A N W R K.N.A.C. en K.N.M.V.) alsmede van' werkgevers- en werknemersorganisa ties in het vervoerbedrijf waaronder het werkt. Hy noemde het C.B.R. een groot bedrijf, waar enorm veel ombaat* sinds 1950 zijn er drie miljoen mens afgenomen. 'VIr' stelde, dat de rechter niet bevoegd Is m deze zaak uitspraak te doen, omdat hij dan in het beleid zou aan de !ninister> die zich geheel achter de regeling heeft geplaatst, een juridische opvatting, die door mr. Le vison werd bestreden. In de gedingen die uren duurden, kwamen ook enkele feiten ter sprake, waarvan de tegenstanders zeiden dat zij iet ter zake dienend waren. Zo leg de mr. Van der Kuil een aantal circu laires over, dat door het C.B.R. aan de ruschoolhouders was gestuurd. Hierin werd opgewekt zich h raison van f 12,50 ter voorbereiding van het Va mor-examen een boek aan te schaffen van de heer H. Westerlaken, die direc teur is van het C.B.R. Hierdoor, zo werd gesteld, is de heer Westerlaken belang hebbende geworden bjj de Vamoroplei- ding, wat hjj dekt met de naam van het C.B.R. In een andere circulaire van het C.B.R. wordt gezegd, dat men aan neemt, dat de rijschoolhouders ervoor zullen zorgen, dat al1" kandidaten voor het rij-examen in het bezit zjjn van het boekje „Eisen voor rijvaardigheid". Ook hiervan is de auteur de heer Wes terlaken. Het boekje kost 85 cent. „Het C.B.R. doet net alsof er geen andere instructie-boekjes bestaan", aldus mr. Van der Kuil. Naar zjjn inzicht stimu leert het C.B.R. een eigen uitgave op oneerlijke wjjze ten koste van anderen. Opzienbarend bleek ook de circulai re van het C.B.R., waarin gezegd werd, dat een bepaalde oplage, groot 100.000 stuks van de Eisen voor rijvaardig heid" nog niet was uitverkocht en dat tot zolang niet alle stuks waren ver kocht de inmiddels van kracht gewor den nieuwe bepalingen (voetgangers oversteekplaatsen an maximumsnel heid) en nieuw arresten van de Hoge Raad niet als examen-eisen zouden gel den. Hiermee wordt welbewust en moed willig uit commerciële overwegingen de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, aldus mr. Van der Kuil, Mr Hes antwoordde, dat deze boekwerken door de verkeersbonden worden uitge geven en dat de heer Westerlaken er geen voordeel van heeft. Mr. Hes zei over de autorjjschoolhou- aer die namens de Haagse groep de zaak aanhangig had gemaakt, dat deze naar hjj van het C.B.R. had vernomen, sinds langer dan een jaar geen kandida- ten had gehad voor het rij-examen zo- dat hq geen recht van spreken had. Mr. van der Kuil antwoordde hierop dat deze rijschoolhouder, de heer Snijders zqn kandidaten via een relatie had doen aangeven, bevreesd als hjj was, dat zijn acties tegen het C.B.R de examenuit slagen van zjjn kandidaten nadelig zou kunnen beïnvloeden. Van de heer Hip- P® 5ei mr- Hes dat deze een Centrale bond van aulorqschoolhouders had opge- richt, waarvan de initialen (C.B.R.) le lijk waren aan die van het Centraal Bu reau. De heer Levison ontkende, dat ïïfil. rFFlee..verwarrinf? had willen stichten Er zijn velen organisaties met iTL lalen zo. zei hi-i- Het Centraal beeld11 reumatiehbestrijding bijvoor- Uitspraak 1 februari. ALMELO, 26 jan. Over uiterlijk twee jaar moet de nieuwe machinefa briek van Philips te Almelo gereed zijn. In afwachting daarvan begint men zo spoedig mogelijk in twee leegstaande hallen op het Almelose industrieterrein en een hal, waarin vroeger een afdeling van de apparatenfabriek 't Hart was ge vestigd. De nieuwe fabriek wordt ge bouwd aan de weg naar Hengelo op een terrein van 10 ha. Het ligt in de bedoeling in het be gin ongeveer 60 werknemers per jaar aan te stellen. Indien de groei van het bedrjjf naar wens verloopt zal het per soneel op den duur vele honderden per sonen bedragen. Philips zal in Twente met name een beroep doen op hoog- teschoolde metaal vakarbeiders. De pro- ukten van de machinefabriek, machi nes zowel als onderdelen, worden uit sluitend geleverd aan andere Philipsbe- drjjven in de gehele wereld. Ir. K. Win kel te Eindhoven wordt met de directie van dit Almelose bedrijf belast. De da gelijkse leiding zal berusten bij de heer A. F. Knappart, die thans bij Philips in Eindhoven werkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3