Overlevenden van ramp Nederland Wij hebben ons leven te danken aan de reddings terug m I Verenigd Europa is bovenal een algemeen belang Student en bedrijfsleven Oud-directeur van Intervam lanceert miljoenen plan PAUL VLAANDEREN en het zenuw- komplot m m. Moord op weduwe Rechtszaak terugverwezen Mishandeling van Loemoemba Popie vermoord in Algiers Spierenburg: „Toetreding Engeland tot Euromarkt noodzakelijk Het aftreden van Paul-Henri Spaak Ook Australië heeft problemen Forum in Leiden Garuda-vliegtuig blijft spoorlooos Maas krijgt een nieuwe bedding OM AMERIKAANSE BEDRIJVEN TE TREKKEN Hotelskantoren en schouwburg in Den Haag en Scheveningen VRIJDAG 27 JANUARI 1961 PAGINA 2 De eersten Prof. J. Linschoten naar Amerika Brand in postkantoor te Dordrecht Grote schade in magazijn en apparatenzaal Stagnatie telefoon verbindingen DE „CASCADE" IN VEILIGE HAVEN Officieel protest Canadese regering Frans advocaat Twentsche Bank weer 12 pet. dividend Naar keuze in aandelen uit agio LAATSTE NIEUWS Dit weekeinde geen amateurvoetbal, hockey en korfbal In Congo Regering zoekt con tact met Nederlanders Advies om te evacueren uit Kivoe en Oost-provincie NAV O-secretariaat Anne Frankprijs 1960 NIEUW-GUINEA Nederlander omge komen in Duitsland Bej aarde boer beroofd en mishandeld Ook in hoger beroep vijf jaar geëist tegen dader IN INDONESIË Bochten tussen Gennep en Zandbeek verdwijnen Overleg met gemeen ten reeds gaande SCHIPHOL. 26 jan. „De veilig heidsgordels hebben vermoedelijk ons leven gered. Wij schaffen ons er met een een aan in de auto". Dat zeiden vanochtend rar. W. van der Heyden en mr. K. Ny, beiden uit Eindhoven, toen zij uit Ï'ew-York op Schiphol aan kwamen. Een week geleden ontsnap ten zij aan de dood, toen een DC8- straalmachine van de Mexicaanse maatschappij Aeronaves onmiddellijk na de start van het New-York se vlieg veld Idlewild verongelukte en in brand vloog. Ondanks dit angstaanjagende avontuur keerden zij nu weer in een DC-8 machine, van de K.L.M., naar Nederland terug. „Zoiets gebeurt toch immers niet tweemaal Wak na elkaar," zei de 40- jarige mr. Van der Heyden, bedrijfsju rist van Philips, die er echter aan toe voegde: „maar voorlopig wacht ik och even met vliegen in machines van an dere maatschappijen dan de KLM". Bijna een week geleden sprongen zij vlak buiten het vliegveld Idlewild als eersten van circa honderd passagiers uit het reeds brandende wrak van de Mexicaanse DC-8, die in een felle sneeuwstorm zijn aanloop had geno men, doch nauwelijks van de grond kwam en jammerlijk verongelukte. De cockpit werd tijdpns de mislukte start door obstakels, die dit reuzenstraal- vliegtuig op zijn weg over de grond ontmoette, van de romp gerukt en daarin kwam op één piloot na de vlie gende bemanning om. Het was de eerste vlucht, die de mexicaanse maatschappij met een DC- 8 van New York naar Mexico uitvoer de. „Wij zaten in de eerste klasse op de voorste rij stoelen tegen het tussen- schot van de pantry", vertelde mr. Van der Heyden verder. „Ik zat voor het raam en ik bemerkte na enige tijd, dat het toestel niet omhoog ging. Het bleef maar over de startbaan razen." Tenslotte hadden beide Nederlanders zich in „crash-houding" voorovergebo gen en toen de schok tenslotte kwam, bleven zij dankzij de vastgensnoerde veiligheidsgordels in hun stoelen en klapten niet tegen het tussenschot. „Ik geloof, dat wjj de eersten waren, die uit het wrak sprongen," zei mr. Nye. Vlak voor de pantiv gaapte een groot gat, want de cockpit, die later op vele honderden meters afstand werd te ruggevonden, was verdwenen. Van circa twee meter hoogte sprongen de man- UTRECHT, 26 jan. Prof. dr. J. Linschoten, gewoon hoogleraar in de algemene psychologie aan de Rijksuni versiteit alhier, zal op 27 januari a.s. voor een periode van vier maanden vertrekken naar Amerika. Aan de Dus- quene Universiteit te Pittsburgh gaat hij als gast-hoogleraar de fenomenologische psychologie doceren. Dit vak werd nog niet gedoceerd aan deze katholieke uni- versiteit (5500 studenten). Prof. Linscho ten hoopt er honderd uren college te geven aan de undergraduates (20 stu denten) en aan de graduates (15 studen ten). De Dusquene-Universiteit heeft meerdere malen Nederlandse hoog leraren uitgenodigd. O.a. doceerde hier prof. Van Melsen uit Nijmegen wijsbegeerte. (Van een verslaggever) DORDRECHT, 27 jan. Gisteren avond omstreeks half tien is brand ont staan in een magazijn van de techni sche dienst van de P.T.T. op een der bovenverdiepingen van het postkantoor alhier. De brandweer was vrijwel on middellijk ter plaatse en pakte het vuur met dertien stralen aan. Na on geveer een uur was men de brand meester, maar de nablussing heeft nog enkele uren gevergd. Veel last werd ondervonden van de vorst, waardoor de straten in een oogwenk in een ijs baan veranderden. Het genoemde magazijn is geheel uit gebrand. Ook ontstond gevaar voor de in een ruimte daarnaast opgestelde ap paratuur voor interlokale verbindingen, welke men echter tijdig heeft kunnen uitschakelen. Veel waterschade ont stond in de onder het magazijn gele gen apparatenzaal voor de plaatselijke telefoonaansluitingen, die gedeeltelijk werden gestoord. In hoeverre deze storing zich verder zal uitbreiden, kon nog niet meteen worden bezien, evenmin als de juiste omvang van de schade en de oorzaak van de brand. Laat in de avond kon men nog normaal stadsgesprekken voe ren, zij het dat het weksignaal onon derbroken bleef klinken. Ook de inter lokale verbindingen kwamen vrij nor maal tot stand. Wellicht zou, aldus deelde men ons mee en:ge vertraging kunnen ontstaan bij het sorteren van de post. Er zijn echter geen poststukken verbrand of beschadigd. Van de zijde van de PTT wordt ver nomen, dat ten gevolge van de water schade in Dordrecht de nummers 20.000 tot en met 21.999 en in Zwyn- drecht, dat tot Dordrecht behoort, de nummers 25.000 tot 25.999 niet meer bereikbaar zijn. De abonnees met deze nummers kunnen ook geen verbinding tot stand brengen. Verder zal het interlocale verkeer van en naar Dordrecnt stagnatie ondervin den. De stagnatie van het interlocale verkeer kan nog groter worden door nawerking van de waterschade. De oor zaak van de brand was vanmorgen nog niet bekend. CORK. 26 jan. Twee Britse sleep boten zijn er in geslaagd om de 341 ton metende Nederlandse kustvaarder „Cascade", die met een defecte motor meer dan een etmaal stuurloos heeft rondgedreven op ongeveer 70 kilometer van de zuidoostkust van Ierland, vast te maken en op sleeptouw te nemen. In de loop van de morgen nog is het schip, waarvan de neb' I 1 'mgsle- den het avontuur heelh' L :en door staan, de haven van Cork binnenge sleept. nen naar beneden en belandden in sneeuw en modder. Ze renden voor hun leven. „Vóór alles wil ik zeggen hoe enorm wij beiden onder de indruk zijn geko men van het gedrag der Amerikanen, die ons nu we in nood verkeerden op een waarlijk ontroerende wijze hebben geholpen. Ik ben vrij veel en lang in Amerika ewetst, maar ooit heb ik hen zo leren kennen als nu. Wij wer den er tenslotte verlegen van." Aangezien beiden licht gewond waren werden ze in een ziekenhuis opgenomen. Daar ondervonden onze landgenoten een overweldigende belangstelling. Na de berichten in de kranten regende het tele grammen, zowel uit Nederland als uit Mexico. Mr. Van der Heyden beaamde, dat zijn redding en die van de overige 100 passagiers ditmaal bijna als een won der mocht worden beschouwd. Vlak na dat zij allen naar de weg waren gerend spoot er een ontzettende steekvlam uit de machine, die 40.000 liter brandstof aan boord had en waarvan nu niets mzer dan een onherkenbaar wrak over is. De derde en laatste Nederlandse pas sagier van het vliegtuig, de heer Joh. L. van Run uit Den Bosch, zat in de toeristenklasse, die meer naar achte ren is ingericht. Hij wist zich, zonder enige verwondingen op te lopen, in vei ligheid te brengen en is intussen naar Mexico doorgereisd, waar hjj installatie- werk moest verrichten. (Van een verslaggever) HAARLEM, 26 jan. De rechtbank heeft vanmiddag geen uitspraak gedaan in de zaak van een 26-jarige schoen maker uit Amsterdam tegen wie veer tien dagen geleden door de officier van justitie, mr. J. van den Oever, twintig jaar gevangenisstraf was geëist wegens roofmoord op een weduwe uit Krom menie. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en verwees de zaak terug naar de rechter-commissaris voor een nader psychiatrisch onderzoek, te ver richten in de psychiatrische observatie kliniek in Utrecht. In de Braziliaanse stad Sao Paolo gaf generaal Humberto Delgado, destijds de tegenstander van premier Salazar bij de Portugese verkiezingen, een persconferentie, tijdens welke hij zich hoopvol uitliet over het effect van de „kaperjj" van de ..Santa Maria" op het verzet tegen het totalitaire regime in Portugal. Delgado werd destijds door Salazar het land uitgezet. Zoals bekend is Delgado december 1959 in Nederland gewee st. waar men hem eerst een politiek spreekverbod oplegde, maar later daarop terugkwam. De reden van het spreekver bod was de vrees van de Nederlandse minister van justitie, dat Delgado zich onvriendelijk uit zou laten ov er de huidige regering in Portugal. (Telefoto). OTTAWA, 27 jan. (UPI) De Ca nadese minister van buitenlandse za ken, Howard Green, heeft vandaag mee gedeeld, dat zijn regering heeft gepro testeerd tegen de recente mishandeling door soldaten van generaal-majoor Mo- boetoe jegens de afgezette en gearres teerde premier Patrice Loemoemba in Congo. Green deelde in he Canadese Lager huis mee, dat het protest was over handigd aan de adviescommissie voor Congo, waarvan Canada deel uitmaakt. Premier John Diefenbaker zei in ant woord op een vraag van de leider van de oppositie, Lester B. Pearson, dat Canada niet was benaderd om meer troepen beschikbaar te stellen voor de strijdmacht van de V.N. in Congo, nu een aantal landen zyn contingenten overwoog terug te trekken. Het Canadese parlement heeft zyn goedkeuring gehecht aan uitzending naar Congo van 500 manschappen. On geveer 250 zijn reeds daar. ALGIERS, 26 jan. (Reuter) De vroegere leider van de afdeling Algiers van de M.R.P. (Volksrepublikeinen), de advocaat Pierre Popie, is woensdag in Algiers vermoord. Hij is door acht messteken in de hartstreek gedood. Zijn lijk werd door zijn secretaresse gevon den in zijn kantoor, tegenover het pa leis van justitie. Maitre Popie, die zijn functie in de M.R.P. vorig jaar neerlegde, stond be kend als een man van liberale opvat tingen. In de eerste jaren van de Al gerijnse opstand trad hij op als raads man van Algerynse nationalisten. Hij heeft echter ook de vroegere hoofdre dacteur van „l'Echo d'Alger", Alain de Serigny, enkele malen verdedigd. De Serigny staat thans in het „barrica- denproces" terecht. Popie zou a.s. za terdag voor hun hebben moeten getui gen. HILVERSUM, 26 jan. In een we reld die door de grote kolossen van liet westen en het oosten wordt be heerd en waarin Azië en Afrika een rol gaan spelen, kan uropa zich niet tevreden stellen met de thans bereik te verhoging van de levensstandaard. Er zijn grote militaire, economische en politieke problemen die om een oplos sing vragen. Slechts een hecht Vere nigd Europa kan hopen de uitdaging die deze problemen haar stelt op te nemen. Aldus de heer D. P. Spieren burg, vice-voorzitter van de Europese gemeenschap voor kolen en staal in een rede die hij vandaag in de Bur gerzaal gehouden heeft. Onze veiligheid, onze positie in de wereld, de verhoging van onze wel vaart en de opbouw van een nieuwe samenwerking met de vroegere kolo niale gebieden vertegenwoordigen een groot algemeen belang dat door de Europese integratie wordt gediend. Dat grote algemene belang moeten wij nooit uit het oog verliezen, wan neer wij, soms terecht, ons beklagen over moeilijkheden die zich bij de uit voering der verdragen met onze part ners voordoen. Sprekend over de samenwerking van de zes Europese landen zei de heer Spierenburg dat het niet de bedoeling kan zijn dat een van de volken in die gemeenschap een ander volk zou over heersen. De spanningen die daardoor worden opgeroepen zouden het integra tieproces grondig verstoren. Alle lan den die tot de gemeenschap zijn toe getreden deden dat immers in de ge rechtvaardigde verwachting dat daar door de eigen ontplooiing meer kans zou krijgen. Voor een samenleving van vertrouwen op de corrigerende werking van overheidsinstellingen, Europese ge zagsorganen dus, die ook het evenwicht herstellen wanneer in de gemeenschap ergens een overwicht dreigt. Het zijn juist de kleinere landen die moeten oppassen dat hun natuurlijke mogelijkheden niet door de macht van de sterkere worden overwoekerd. Het zijn de kleinere landen die het meest behoefte hebben aan een gezag dat bo ven alle partijen staat en dat voor het behoud van het evenwicht v/erkt. Dit gezag moet dus een werkelijk gemeen schapsgezag zijn, los van nationale re geringen. De heer Spierenburg pleitte voor een spoedige samensmelting van de drie executieven van de E.G.K.S., de E.E.G. en Euratom. De heer Spierenburg pleitte verder voor samenwerking van Engeland met de zes landen. Hij zei het ongerijmd te vinden dat de belangrijkste Euro pese N.A.V.O.-partner buiten het ver enigd Europa zou blijven. Wij, op het continent, weten deze partner niet te kunnen missen. Het heeft er de schijn van dat men thans ook in Engeland gaat inzien dat het oude Albion op den duur niet afzijdig kan blijven van de inspanningen om onze gemeenschap pelijke solidariteit te versterken. Het zou, aldus spreker, uiterst ongelukkig zijn indien een scheiding tussen Enge land en de Zes zou voortzetten in Afrika en indien sommige jonge Afri kaanse landen gesteld zouden moeten worden voor de keus tussen preferen te economische betrekkingen met de Zes of met het Gemenebest. Het is dus noodzakelijk dat een toenadering tussen Engeland en de Zes tot stand komt. In het verleden heeft Engeland te veei het politieke aspect van de inte gratie van de Zes miskend. Het is ech ter noodzakelijk dat Engeland bereid is medeverantwoordelijkheid te dragen voor en deel te nemen aan een ver enigd Europa, dat de samenwerkende volken werkelijk aan elkaar bindt en dat hegemonie van één over anderen uitsluit. Daartoe is nodig dat Engeland de structuur van de gemeenschap aan vaardt en dat de Zes zich duidelijk be reid verklaren om over toetreding tot de Zes te onderhandelen met begrip voor Engelands bijzondere problemen, met name ten aanzien van de Com mon Wealth. Eerst dan zal Europa in de wereldpolitiek wederom de rol kun nen spelen die het toekomt. De heer Spierenburg zei verder dat men zich in Nederland wat de Europe se integratie betreft in de toekomst niet alleen mag baseren op het kostprijsef fect van een relatief laag loonpeil. Men zal vooral moeten streven naar een verhoging van de kwaliteit van produk- ten en prestaties. Op den duur zal dat een hechtere grondslag blijken voor Nederlands positie op de gemeenschap pelijke markt. Een relatief laag loon peil zal immers door de werking van de gemeenschappelijke markt op den duur moeilijk houdbaar blijken. Als wij ons nu uitsluitend zouden baseren op een laag loonpeil zou dat het gevaar kun nen meebrengen dat de investeringen in Nederland verkeerd worden gericht en dat de inschakeling van de Neder landse economie in de gemeenschap pelijke markt hierdoor bemoeilijkt zal worden. AMSTERDAM, 27 jan. Aan de op 17 maart a.s. te houden algemene ver gadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank zal worden voorge steld over 1960 een dividend uit te ke ren van twaalf procent. Naar aanleiding van het honderdjarig bestaan der bank in juni a.s.. wordt aan aandeelhouders de keuze gegeven om het dividend o -er 1960 in plaats van in contanten desgewenst te ontvangen in aandelen, uitgegeven ten laste van de agioreserve. He' kapitaal van de Twentsche Bank zal alsdan circa f 55.000.000 bedragen en het reserve fonds zal, mede door overboeking van f 10.000.000 uit de stille reserves, ver hoogd worden tot f 40.000.000. (Over 1959 keerde de Twentsche Bank twaalf procent dividend in contanten uit). DEN HAAG, 27 jan. Alle voor dit weekeinde vastgestelde hockeywedstrij den, ook die tussen twee westelijke he- renploegen te Bilthoven zijn afgelast. Ook alle voor dit weekeinde vastge stelde korfbalwedstrijden gaan niet door De KNVB heeft het volledige ama teurprogramma voor dit weekeinde ook in de afdelingen eveneens afge last. Morgen is de beslissing voor de semi-profs te verwachten. DEN HAAG, 26 jan. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de hnlp van Radio Nederland Wereldomroep in geroepen om contact te zoeken met Ne derlandse onderdanen, die in de provin cie Kivoe en Oost-Provincie verblijven. Reeds gisteravond werd via de zen ders van de Wereld Omroep het bericht omgeroepen, waarin alle Nederlanders in de provincie Kivoe het advies wordt gegeven te evacueren of zich onder UNO- bescherming te plaatsen. Vandaag is dit bericht aangevuld met een advies aan de Nederlanders in de Oost-Provin cie om eveneens tè evacueren. PARIJS, 26 jan. (UPI) In diplo matieke kringen In de Franse hoofd stad werd vanmorgen vernomen, dat de secretaris-generaal van de Navo, Paul- Henri Spaak, wellicht spoedig zijn ont slag zou aanbieden en naar Brussel zou terugkeren. Een zegsman van de verdragsorga nisatie te Parijs ontkende echter, dat Spaak zijn ontslag reeds had aangebo den zoals in de Brusselse „De Stand aard" vanmorgen was bericht. Hij voeg de er echter aan toe, dat een dergelijk stap beslist tot de mogelijkheden be hoorde. Tot dusver ontkende Spaak zelf dat hy zijn ontslag had aangeboden. De secretaris-generaal die gisteren zijn 61ste verjaardag vierde is reeds sedert 15 mei 1957 een van de hoogste ge zagsdragers in de NAVO. AMSTERDAM, 27 jan. Daartoe in staat gesteld door een schenking, hem aangeboden door bemiddeling van de Netherland-America-Foundation te New York, heeft de staatssecretaris van on derwas, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, de Anne Frank-pryzen 1960 (bestemd voor auteurs van korte ver halen) toegekend aan de letterkundi gen C. Bauer en R. van Zeyst, dit op advies van een door hem benoemde ju ry bestaande uit Max Nord, voorzitter, mevrouw Clare Lennart en Jos. Pan- huysen, leden en H. J. Michaël, secre taris. Zweden De Britse minister van luchtvaart, Thorneycroft. is gisteren in Stockholm aangekomen, waar hij met leden van de Zweedse regering be sprekingen zal voeren over Europese samenwerking by het lanceren van kunstmanen. (AFP) SYDNEY, 26 jan. (DPA) De Aus tralische minister van marine, J. G. Gorton, heeft op een bijeenkomst in de universiteit van Perth gezegd, dat Aus tralië de tijd van zijn bestuur over Nieuw-Guinea zo veel mogelijk zal be korten. Hij zei te vrezen, dat de open bare mening in andere landen Austra lië tot ontruiming van het gebied zou dwingen voordat het land gereed is voor zelfbestuur.. In geval van een aanval zal Austra lië zich niet op de Verenigde naties al leen verlaten, zei de minister. „Austra lië" beschouwt de VN niet als de enige organisatie voor het beslechten van in ternationale geschillen. Daarvoor zijn de VN niet sterk genoeg. Voor het af schrikken van een mogelijke aanval ver laten wij ons veel meer op onze ver dedigingsverdragen met Engeland en de Verenigde Staten", aldus minister Gorton. DEN HAAG, 27 jan. (ANP-DPA) De 66-jarige J. B. van Ulden uit Utrecht is bij een auto-ongeluk in de nacht van woensdag op donderdag in de buurt van Wesel in West-Duitsland om het leven gekomen. De auto, waarin hij zat en die door een 46-jarige in Essen wonende neef van de heer Van Ulden werd bestuurd, botste tegen de aan hangwagen van een in dezelfde rich ting rijdende vrachtauto uit Duisburg. Hij liep daarbij een schedelbreuk op en oveleecl ter plaatse. De bestuurder werd met hoofd- en beenkwetsuren in een ziekenhuis in Reinberg opgenomen. De auto werd geheel vernield. (Van onze correspondent) LEIDEN, 27 januari Gisteren hield de „Philosophische Faculteit der Leidsche Studenten" een forum over student en bedryfsleven, onder voorzit terschap van mr. H. van Manen (1845) en als leden: dr. ir. K. de Boer (Phi lips), dr J. Lens, (Organon), dr. G. Muller (BPM) en ir. H. J. Ringers (Unilever). Tydens dit forum, waarby ook verscheidene hoogleraren aanwezig waren, kwam wel tot uiting, dat de wensen, die het bedryfsleven ten aan zien van academici heeft, niet geheel met elkaar in overeenstemming zijn. De opleiding in de faculteit dei wis- en natuurkunde wordt in haar huidige vorm geprezen, de actieve deelname aan het studentenleven wordt „eer ge- ARNHEM, 27 jan. In hoger beroep heeft gisteren het gerechtshof de zaak behandeld tegen een 27-jarige koopman, die er van wordt verdacht op 17 de cember 1958 tezamen met een 24-jarige perser een Inbraak te hebben gepleegd in een boerderij op het terrein van het openluchtmuseum alhier en daarbij de boer, de 78-jarige J. W. Lodewijks, om diens spaargeld ten bedrage van 3000 gulden te kunnen bemachtigen, ernstig te hebben mishandeld. De rechtbank veroordeelde de koop man tot een gevangenisstraf van vyf jaar met aftrek en de perser tot drie jaar met aftrek. De procureur-generaal, mr. G. W. C. Bijvoet, eiste thans beves tiging van het vonnis van de rechtbank. Aan de koopman waren nog meer in braken ten laste gelegd, die hij met de perser zou hebben ondernomen, onder meer diefstal van 19.000 gulden uit een brandkast van een aanneming maatschappij alhier. De koopman zou in totaal 47 misdrijven hebben begaan, waarvan zes met geweldpleging. Hij is 256. keer veroordeeld. Uitspraak 9 febru ari. DJAKARTA, 27 jan. (Rtr.) Van 1 het sinds dinsdag vermiste passagiers vliegtuig van de „Garuda Indonesian Airways", dat met 21 inzittenden spoor loos is verdwenen, heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Aan de speur tocht nemen ook onderdelen van het leger deel, die het zoeken vooral con centreren op de zwaar begroeide en moeilijk toegankelijke Burangrang, ten noorden van Bandung. Deze berg ligt in een streek die wemelt van volgelin gen van de Darul Islam. Daarom zijn de legerpatrouilles zwaar bewapend. Aan de dessabewoners is verzocht om medewerking en mogelijke aan wijzingen over het gedrag van het vliegtuig op dinsdagmorgen. Het laat ste radiocontact met het vliegtuig be stond die ochtend uit een verzoek van de gezagvoerder om hoger te rtfogen gaan vliegen wegens de dichte bewol king. Het was ook op de Burangrang, dat verleden jaar de Indonesische vlieger luitenant Maukar verongelukte, nadat hij het paleis van president Soekarno in Djakarta had beschoten. apprecieerd, maar men wil een veel kortere studieduur, omdat veelal de creativiteit reeds op 35-jarige leeftijd is verminderd. „Men wil een acade micus van dertig jaar met tien jaar ervaring, die ook nog corpspraeses is geweest", zo werd gezegd. Mede hierom bestaat er slechts een lichte voorkeur en dan alleen voor da research-afdeling en voor doctores bo ven doctorandi. De baccalaureaatsopleiding bekeek men enigszins aarzelend. Het experi' ment is theoretisch wel goed opgezet, (zie bijvoorbeeld de Engelse Bachelor), maar in Nederland bestaat het gevaar, gezien de maatschappelijke verhoudin gen, dat de baccalaurei een gefrustreer de tussenklasse gaan vormen. In het algemeen-vormend baccalau reaat had men wel enig vertrouwen, in vakbaccalaureaten niet Bij een vraag ove. de mogelijkheden om later in het bedryfsleven buiten het directe studie-terrein te kunnen komen, werd o.m. opgemerkt, dat dikwijls mensen, die een verkeerde studierich ting hadden gekozen en later op het voor hen aangewezen terrein waren aangeland, juist vanwege de wonder- ïyke combinatie, een snelle staging in de bedrijfshiërarchie kenden; waarop by vele studenten een vreugdevol glim lachje verscheen. Benadrukt werd, dat ook voor het bedryfsleven de academische opleiding tweeledig is: vakopleiding en daaren boven de algemene vorming en het omhoog brengen van het denkvermo gen, die, welke kant men later ook op gaat, altijd hun waarde blijven behou den. VENLO, 27 januari De Maas zal tussen Gennep en Zandbeek een nieuwe bedding krijgen. Dit is meegedeeld op een vergadering van deskundigen en belanghebbenden in Boxmeer. Men hoopt nog dit jaar met het werk te be ginnen. De nieuwe bedding krijgt een lengte van 41/, kilometer. Twee boch ten zullen zo uit de rivier verdwijnen. Door deze nieuwe bedding zullen 120 hectare Maas-weilanden van de Bra bantse oever worden afgesneden en 60 hectare van de Limburgse oever. Deze weilanden zullen naar een andere pto~ vincie „verhuizen". Voor de agrariërs in de streek valt Boxmeer en Heyen heeft dit vele na delige gevolgen, die men hoopt te on dervangen door een ruilverkaveling oj vrijwillige basis. Deze ruilverkavelinj met een totaal oppervlak van 600 hec tare, zou tevens een sanering op land bouwkundig gebied in deze streek tot stand brengen. De afgesneden Maas bochten kunnen te zijner tijd worden gedicht en ter beschikking van deze ruilverkaveling worden gesteld. Indien zich geen bijzondere moeilijkheden voordoen kunnen de werken omstreeks 1965 voltooid zijn. De rijkswaterstaat noopt nog dit jaar te beginnen met de bouw van nieuwe sluizen en wachthavens by de stuw in Zandbeek. Aldus deelde ir- Koopmans, ingenieur van het arron dissement Maas van rijkswaterstaat op de böeenkomst mede. De bedoe ling van deze werken is de huidige schutcapaclteit te verdubbelen. De toename van de scheëpVSart i= de laatste jaren zo groot geweest, dat er wel dagen zijn geweest, waarop 200 tot 250 schepen voor de stuw in Zand beek lagen te wachten. Soms kreeg het scheepvaartverkeer hierdoor een oponthoud van 24 uur. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 jan. De heer R. Z wolsman, gedelegeerd commissaris van de Landbank N.V. heelt gisteren een aantal zeer spectaculaire, op Ame rikaanse leest geschoeide plannen be kend gemaakt, die deze financierings maatschappij in Den Haag en Scheve ningen in de nabije toekomst wil ver wezenlijken. Het betreft een drietal centra van kantoren, hotels, winkels schouwburgruimte en parkeergarages! waarmee in totaal tientallen miljoenen guldens zyn gemoeid. Zy zyn gepland in het Spuikwartier, de Frederikstraat- Javastraat en aan het noordelijke eind van de Boulevard. Dit blijken de „voor de nationale economie belangrij ke plannen", te zyn, waarover de heer Zwolsman zich kort geleden zeer vaag heeft uitgelaten by zijn afscheid als di recteur van de bouwmaatschappij In tervam. Het was ook voor de uitwer king van deze initiatieven dat hy zich genoodzaakt zag zijn directeurschap van Intervam neer te leggen. Zoals ge meld werd hy benoemd tot commis saris en liet hy een gift van 100.000 gul den achter voor een nieuw te stichten studiefonds voor het personeel. De Landbank is een reed- lang be staande instelling, waarvan de aandelen onlangs in andere handen zyn overge gaan; zy heeft toen een geheel nieuwe opzet gekregen. Het is haar bedoeling nog vele andere grote plannen te en- ^msren. President-commissaris is dr. P- Rykens. De N.V. heeft een maat schappelijk kapitaal van tien miljoen gulden, waarvan tweeëneen half miljoen is geplaatst. Volgende maand zullen nog vyf miljoen gulden worden ge- plaats De verwachting is, dat over ongeveer twee jaar „vreemd kapitaal" zal worden aangetrokken. De heer Zwolsman, die in zyn vroe gere functie ook vele belangrijke bouw werken heeft gerealiseerd, meent dat het niet moeilijk zal zyn geld aan te trekken voor zyn projecten. „Wij zyn in staat de drie genoemde plannen gelijktijdig uit te voeren", zo zei hij. Overleg met de gemeenten is al gaan de. Parkeergarages Het eerste plan, dat uitgevoerd zal worden in het saneringsgebied tussen Turfmarkt en Schedeldoekshaven, om vat een hotel van 400 a 500 bedden, met daaronder een parkeergarage voorts kantoren, winkels en een schouw burgruimte. De heer Zwolsman is na zyn studiereis in Amerika tot de con clusie gekomen, dat de beste vorm voor rendabele nieuwbouw is het stich ten van „centra" van uiteenlopende on derdelen, die elkaar kunnen aanvullen. Zo'n opzet heeft ook het „zakencen trum" dat is gepland aan de Frederik- straat, tussen Javastraat en Dr. Kuy- perstraat. Hier zullen kantoren, win kels en een expositieruimte verrijzen met daaronder een parkeergarage. Bo vendien is zaalruimte geprojecteerd ter vervanging van de Dierentuinzaal. Deze ruimte zal echter een andere be stemming krijgen ais vaststaat, dat het nieuwe congresgebouw er komt. De plannen zyn in overleg met de gemeen te opgesteld, aldus de heer Zwolsman. Niet minder grootscheeps zyn de plannen, die zyn gemaakt voor het noor delijke einc. van de boulevard in Sche veningen. Deze zyn echter nog in een beginstadium. Men denkt aan een groot hotel, ook van 400 a 500 bedden, een vermaak-(„slecht weer")-c-ntrum, een winkelcentrum, café's, restaurants, terrassen en vergaderruimten, die ook 's winters in exploitatie zuilen worden gehouden. Het hotel met daarin een aantal akantieflats - zou over de (nog te verlengen) boulevard moe ten worden gebouwd, zodat het com plex geen afsluiting van deze weg zal vormen. „Al deze plannen zyn uitvoe rig bestudeerd en financieel uitvoer baar en verantwoord", aldur de heer Zwolsman. Kantoren in voorraad De Landbank, die op één middag meer plannen heeft gelanceerd dan de rest van Den Haag in enkele jaren, heeft nog meer pijlen op haar boog. Zy wil kantoorruimte „in voorraad" gaan bou wen in Den Haag en eventueel daar buiten om vestiging van buitenlandse ondernemingen in Nederland mogelijk u .Hj.akcn. „Al te veel Amerikaanse bedryven die zich hier wilden vestigen zyn afgeschrikt door gebrek aan kan toorruimte, gebrek aan vertier en door het noodlijdend karakter van de inter nationale school. Dit laatste moet de overheid verbeteren, wy zullen voor het eerste zorgen. Als Amerikanen zich hier willen vestigen willen zy geen ja ren wachten op rijksgoedkeuring voor de bouw van kantoren, maar direct be ginnen. Dit willen wij mogelijk maken. Het is zaak dat wy de overheid van het belang hiervan overtuigen", aldus de heer Zwolsman. if SUK5FM J BR ZIT EBN OH, HELP MAAR IK KAN NETTERUS. MOET B'J PAU WAANZINNIGE ëbovenM OE GEMENE gasbommen STELEN VAN DIE OUDE MAN. IK SCHIET HEM VOOR ZUN KOP ALS IK HEM VIND VROUW- ANDERS VAART ALARM SLAAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2