Wat is de houding van de Orthodoxe wereld? Grote weerstanden moeten nog worden overwonnen Kou D Kasavoeboe eist opnieuw terugtrekking van Dayal Optimistische verwachtingen conferentie Europa-A frïka H „Oostzeecommando'' voor noordelijke NAVO-sector? Minister Strauss confereert er met Deense collega over Wilsons leer verworpen Hammarskjöld ziet de toekomst voor het VN-leger somber in „Samenwerking in aller voordeel" TWEEDE VATICAANS CONCILIE HALVERWEGE (SLOT) WEER EEN BRIEF NAAR NEW YORK Egyptische tempels gered tp* Antiek over Zuid-Tyrol '5es "onder de kap"' Na zon toPdas VRIJDAG 27 JANUARI 1961' PAGINA DEN HAAG, januari (K.N.P.) Een der meest duistere zaken is de vraag, hoe de orthodoxe wereld tegenover het Concilie staat. Dit vindt voor een groot deel zijn oorzaak in het feit, dat de Orthodoxe Kerken geen een heid vormen, zodat het zeer goed mogelijk is, dat zich zeer ver schillende stromingen openbaren. Dit zien wij in feite ook gebeuren. Alvorens een beeld te geven van de meningen en bewegingen in de groepen van afgescheiden Christenen van het Oosten, moe ten wij ons duidelijk voor ogen stellen, dat de Oosterse Kerken bestaan uit vijf grote patriarcha ten en nog enkele kleinere, maar dat daarnaast ook nog aparte groepen van nationale Kerken bestaan, waarvan de Griekse Kerk zeker een der belangrijkste is. buitenlandse worden over het Jukebox in Haagse tienerkapsalon Zeevaart op t.v. museum Flamingo in Braakman Voormalig stukje Nederland in Finland Sh m V-,~ I iNieUWC besprekingen $drukste dagen va nde week. Er komen -T d (dan ongeveer zeventig tot tachtig meis- j Een tweede factor, die voor de me ningvorming in de Oosterse Kerken van groot belang is, wordt gevormd door het feit, dat de meest eminente theologen in de orthodoxe kerken le ken zijn, zodat hier de stem en opvat ting van de leken van grote betekenis Welnu dan, van de aankondiging van het Concilie door Paus Joannes XXIII, nebben de Oosterse Kerken direct met grote belangstelling kennis genomen. Voor hen was het niet alleen de zaak van de hereniging, die hier een rol speelde, maar biedt het Concilie ook Drie en veertig jaar geleden hield de toenmalige president van de Ver enigde Staten, Woodrow Wilson, een indrukwekkende rede tot het Amerikaanse Congres. Het was in deze toespraak, dat hij zijn beroemde Veertien Punten ontvouwde, die ten grondslag zouden moeten liggen aan de liquidatie van de eerste wereldoor log en de opbouw van een nieuwe en betere wereld. Maar het eerste en meest belangrijke punt van Wilsons programma bleek op de Parijse vre desconferentie van 1918 niet houd baar. De Amerikaanse president eiste de afschaffing van de geheime diplo matie. Hij wilde openbare overeen komsten die in het openbaar tot stand gekomen moesten zijn. Maar Ameri- ka's Europese bondgenoten, Enge land, Italië en Frankrijk, zagen geen heil in dit principe van ,,open cove nants openly arrived at Vooral Cle- menceau moest er niets van hebben. De vijfendertigste president van Amerika is geen aanhanger van de leer van de zeventwintigste. Kennedy acht geheime diplomatie bepaald on misbaar. Hij erkent het recht van het publiek behoor lijk voorgelicht te buitenlands be- KRONlEK leid van de Ame- VJ rikaanse rege ring, maar hij Vlndt het niet nodig, dat onmiddellijk Volledig verslag wordt gedaan van er gesprek van een ambassadeur *?et een buitenlandse regeringsleider. v'er het gesprek, dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Thompson, v°rige week zaterdag met Khroesjtsjev 8? ad heeft, zijn noch door het Witte UjS c'00r State Department m I L'in®60 gedaan. n het nabije verleden hebben de Ussen openbare conferenties over de spanningen tussen oost en west her- aa delijk misbruikt voor propagan distische doeleinden. Bovendien houdt h e.njn j y rekening met de mogelijk- ei dat er met Khroesjtsjev nog wel e praten is, als de Sovjet-premier met bevreesd hoeft te zijn, dat bij voorbeeld de Chinese communisten de gelegenheid om de leer der Kerk, de opgang van alle christenen naar de Heer en de Heilsboodschap aan de or de te stellen. In dit licht is het belang rijk eraan te herinneren, dat in de op vatting van de Oosterse Kerken reeds het woord „oecumenisch concilie" de zaak zelf in het geding brengt. De grote leke-theoloog Hamilkar Alivisatos schreef dan ook reeds op 1 februari 1959 de principiële moei lijkheid voor de orthodoxen aldus neer: Voor de Orthodoxe Kerken kan een concilie slechts oecumenisch zijn. wanneer het alle bisschoppen van de wereld bijeen roept. Welnu, daar de Orthodoxe Kerken door de Kerk van Rome als ketters wonden beschouwd, zeker als schis matiek en de structuren der beide Kerken onverzoenbaar zijn, is het uitgesloten dat wij worden samenge roepen. Hoogstens kunnen wij op vriendschappelijke manier uitgeno digd worden om waarnemers te stu ren. Het is ongetwijfeld dit standpunt van de Orthodoxen, dat er toe ge leid heeft, dat Patriarch Alexis van Moskou in „Iszvestia" een commu niqué heeft doen publiceren, waarin hij ontkende met de Pauselijke nun tius in Wenen onderhandelingen te hebben geopend over een eventuele deelneming aan het Concilie. Het mag als algemeen bekend wor den verondersteld, dat bij de Ooster se Kerken een tweede voorbehoud ten aanzien van een concilie bestaat n.l. van dogmatische aard. Deze moeilijk heden liggen algemener en betreffen niet alleen het primaatschap van de Paus. Zij behelzen o.m. de vraag op welk punt de hereniging zou moeten be ginnen. Hereniging acht de orthodoxe patriarch van Antiochië Theodosius VI slechts mogelijk op basis van de verhou dingen, zoals die op het ogenblik van het schisma bestonden. Mgr. Bashir is het in dit opzicht met hem eens. Maar dat neemt niet weg, dat er wel degelijk verschillen in de leer mogelijk waren. Deze zijn, naar de orthodoxe patriarch Athenagoras verzekert, echter niet onoverkomenlijk of beter gezegd, zij zijn verouderd. Ac tueel blijven de twee dogma's der Ka tholieke Kerk uit de tijd na het schis ma: de Onbevlekte Ontvangenis en het primaatschap van de Paus. Het eerste biedt om zijn inhoud geen moeilijkheid voor de Orthodoxe Kerken, het tweede wel. Maar daarover laten de Orthodoxe theologen zich geheel verschillend uit. Sommigen, zoals de leke-treoloog Ba- silius Moustakis, beweren, dat niet ge sproken kan worden van een „volstrekt onoverkomelijke moeilijkheid", ter wijl Nicolaas Arseniew aandringt on een verduidelijking van de dogmatische formulering van het eerste Vatikaanse concilie, omdat daardoor het primaat schap van de Paus in een ander en aanvaardbaarder licht komt te staan. Deze kwestie komt trouwens op het 2e Vatikaanse concilie in behandeling. vele aspecten. In het algemeen kan men aanhalen wat de orthodoxe bis schop Iakovos zeide: „Om een gesprek tussen theologen mogelijk te maken, is het noodzakelijk, dat de katholieke Kerk afziet van haar eenheidsstreven, van proselytisme en van een zekere imperialistische neiging. Deze angst van het Oosten voor de overheersing van het Westen en van Rome grijpt diep in, enerzijds wegens de geschied kundige ervaringen, die men met het Westen heeft opgedaan, anderzijds van wege de verbondenheid van de Ortho doxe Kerken met de staatkundige struc turen, zoals die na het schisma zijn gegroeid. Overbodig is het eraan toe te voegen, dat dit bezwaar wel in ho ge mate geldt voor de Orthodoxe Rus sische Kerk in Rusland zelve, die een instrument van de communistische po litiek zal blijven; in mindere mate voor de Orthodox Russische Kerk in het bui- tenland, welke een zekere onafhanke- lijkheid heeft tegenover Moskou, maar in haar diepste ziel toch altijd meent, dat beslissingen in het vaderland moe ten worden genomen. Het mag, na dit alles, geen verwon dering baren, dat men in de menings- uitingen van de Orthodoxe Kerken zo- wel grote variaties als een gemeen schappelijke lijn kan erkennen. De gunstigste uitlatingen over het concilie en de daarmede verband hou dende mogelijkheden tot hereniging vindt men bij de patriarch van Con- stantinopel, Athenagoras. Hoewel zijn rechtsgebied klein is, zijn zijn invloed en gezag groot. Hij is bovendien uit de Ver. Staten gekomen en heeft ken nelijk een veel bredere blik. Zijn per soonlijke vriendschap met Paus Joan nes XXIII is bekend. Op hem heb ben dan ook de katholieken hun hoop sterk geconcentreerd. Maar men moet wel voor ogen houden, dat de Oos terse Orthodoxe Kerken autocephaal zijn en dus autonoom. Daardoor wordt voor de katholieke wereld duidelijk, welke verschillen van mening zich in die Kerken openbaren ten aanzien van heel het vraagstuk der hereniging. Er zijn beslist zeer afwijzende stem men aan te wijzen. Het Griekse tijd schrift Ecclesia sprak over „hallucina- maal Neen, ik ga ook dit jaar niet schaatsen. Ik heb het één keer geprobeerd. Ik moet een jaar of zes ge weest zijn, toen ik in een vlaag van daadwerkelijke, jeugdige onbezonnenheid en in de blanke veron derstelling dat het alle- vanzelf ging, de gladde ijzers onderbond. Bij nader inzien viel het tegen. Ik haalde uit en maakte een ferme smak. Vervolgens deed ik dus die hinderlijke dingen, die mijnet voortgaan beletten, af, en ging thuis bij de haard verder zitten lezen in Winnetou, die zich tenminste in een fatsoenlijk klimaat placht op te hou den. Sindsdien ben ik een trouwe vol geling gebleven van de door mij nog steeds hoogvereerde Jan Salie, voor wie tot op heden ten onrechte nog steeds géén monument is opgericht. Wat niet wegneemt dat ik mij in de loop der jaren nog vele malen op glad ijs heb begeven. En het aamal malen dat ik ben gevallen is waarlijk niet meer te tellen. Maar, wees eerlijk, ik kan toch niet schaatsend de eeuwigheid ingaan? ties" van de Paus en de Finse bis schop Alexander ziet hierin een poging van de Paus alle Kerken binnen de Rooms-Katholieke te trekken op eenzij dige voorwaarden. Maar, zegt hij, de Oosterse Kerken hebben een leer en een traditie die ouder is dan die van Rome. Geen onder, dat de Orthodoxe pa triarchen dan ook het laatste jaar niet anders doen dan reizen van de een naar de ander. Men wil kennelijk tot een eensgezind standpunt komen, wel wetend dat ook dan hun eventuele ver klaring of standpunt niets anders be tekent dan een practische uitspraak en geen conciliaire. Want een echt Con cilie kan ook in hun opvattingen niet zonder de Patriarch van Rome, d.w.z. de Paus. plaats vinden Men zoekt dus Een kijkje in de tiener-kapsalon. Htt* steeds dezelfde nummers die worden et lawaai was oorverdovend. Uit ge(jraa,d. ik heb niets tegen de Blue een enorme jukebox schetterden diamonds maar na de dertigste of i v v r 1 rl a rftnlr' tla11 _lrl O Tl Ir Oil Vfl.ll Pftll 1 -•A. T4 n nvin lro v* ta r\ l.A f W-s a a v» tieke, typisch-Groningse gebruiksvoor werpen en sieraden. Het museum is „Hogeland" geheten. De stichting „Het Hogeland" heeft nog meer plannen. Zij beschikt reeds over een oude school, een oud winkeltje en cafeetje. Het ligt in de bedoeling win kel en café in te richten tot antiek dorpswinkeltje en dorpskroegje. Officieel geopend is het museum nog niet. Toch staan tot en met 5 februari de deuren wijd open voor bezoekers. Mevrouw J. R. Elema-Havinga, de pen- ningmeesteresse heeft nl. het initiatief genomen voor een interessante exposi tie oud handwerk. Om het grote con trast met de twintigste eeuw te tonen is in een aparte kamer een expositie modern handwerk georganiseerd. De verrassende les: deze generatie brengt niets nieuws op handwerkgebied. In het moderne handwerk vindt men steeds weer de rijke motieven terug, die de Groningse historie voortbracht Italiaanse televisieregisseur 'Igor Scherb aan boord van het vrachtschip „Socrates" van dt K.N.S.M. in volle actie met lampen en camera's. Signor Scherb verdiept z\ch in de romantiek van een Neder landse familie met zout in het bloed, geheel ingesteld op de zeevaart. Zij vonden dat de familie Dopheide aan alle eisen voldeed omdat zowel groot vader als vader Dopheide het in de zeevaart tot kapitein hebben gebracht. Rond deze kapiteins en hun gezinnen vervaardigt de Italiaan voor de Itali aanse en Duitse tv. een film en voor wilde rock'n' roll-klanken van een veertigSte Ramona kan ik ze niet meer Elvis-Preslysong. Een paar meis- zjen" De vier kapstertjes, stuk voor eensgezindheid. Hoe moeilijk die te vin- jes dansten in een hoekje bij de deur. stuk '^rasechte" tieners hebben er niet den is blijkt wel uit het feit, dat de Anderen zaten of stonden druk te pra- ZQ.n ]ast van e% werken al van de ope- bijeenroeping van een Pan-Orthodox sten, sommigen hadden een glas limo- ning af jn <je zaa)c en vinden het nog concilie bijna een onmogelijkheid Jnade in de hand. Het geheel had veel stee(js erg gezellig. En de herrie? Ach, Schijnt te zijn. Zelfs de pre-synode, wel- weg van een fuifje. We waren echter die hMr je op het iaatst niet meer, zeg- ke vorig jaar september zou moeten in de teenager-kapsalon van John Barth j0hn Barth vertrouwde ons toe, plaats vinden, moest tot augustus van fin de drukke Hobbemastraat in Den gat de' kapstertjes, als het even wat dit jaar worden uitgesteld. Er ontbreekt CHaag. Deze tienersalon, die nu al weer rustjger jSj gauw een gulden in de dus nog een duidelijk en eensgezind teen half jaar op volle, of liever gezegd icebox gooien en dan dertien platen antwoord van de Orthodoxe Kerken, al- (op 45 toeren draait want de jukebox biezen, die zij leuk vinden, hoewel wij er veel goede wil kunnen waarnemen en vele gunstige reacties. Maar men moet de weerstand niet on derschatten De drie eerste artikelen zijn ver schenen op dinsdag, woensdag en donderdag. BUiïlnjLtypls& dogmatische moei- JiS^1enxS^Chter Zijn er in de Or thodoxe Kerken talrijke andere bezwaren. De voornaamste daarvan echter heeft een politiek karakter met LEOPOLDSTAD-NEW YORK, 27 jan. (Rtr, UPIJ. De Congolese president, Joseph Kasavoeboe, heeft in een brief aan Dag Hammarskjöld opnieuw ge- eist dat de speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Congo, de Indiër Dayal, zal worden teruggeroe pen. Ook op 14 januari eiste Kasavoe boe reeds, dat Dayal zou worden terug- meeluisteren. Vooral in AUl Sten van de Algemer J enigde Na rend langs eIkaa'rTeril<anen voort(Ju van de Vergadering Russen e" JD a6 a.ties hebben de De perschef van h^t Sut^' ment. Lincoln White, heeft deze week tate Depart i "eeft deze gezegd, dat Kennedy s verklei de onontbeerlijkheid van geheid" plomatie ook opgevat kan worden als een waarschuwing tegen overijlde topS /'Au i o«iAr\ I I- I i UT T conferenties. En Dean Rusk, de Ame kaanse minister van Buitenlandse Za ken, citeerde vorig jaar, in een artikel in „Foreign Affairs" een raadgeving van een vijftiende eeuws schrijver: „Twee grote vorsten die goede per soonlijke betrekkingen willen vesti gen moeten elkaar nooit van aange zicht tot aangezicht ontmoeten, maar Zij moeten contact houden doormiddel Van goede en wijze ambassadeurs". Rusk zou zelf niet zo ver willen gaan. dat hij de topconferentie geheel afwijst, maar - met Kennedy - ziet hij toch voorlopig meer heil in het be nutten van de normale diplomatieke Walen, De Italiaanse ingenieur Gazzola heeft een stoutmoedig plan ontworpen om de tempels van Nubië, die door de bouw van de Assoean-dam verloren dreigden te gaan, te behouden. Het comité van technische experts van de UNESCO heeft zijn plan aanvaard. Volgens Gazzola's plan zal de berg, waarin de tempels zijn uitgehouwen, in zijn geheel worden „uitgesneden" en zestig meter hoger komen te liggen. De foto toont de voorgevel van de Grote Tempel, die een breedte heeft van 38 meter en een hoogte van 33 meter. (Van onze Romeinse ^respondent) ROME, 27 jan.-'De deeinemws aan de voorbereidende Europees Alri kaanse bijeenkomst koesteren allen op timistische verwachtingen van de grote worden. Uit de gedachtewisselingen der deel nemers met de intern®'tl°"'ItoSrekken meer nog uit de indmduele gesp met de betrokken parlementsleden bleek als het belangrijkste feit, dat ae jonge Afrikaanse staten betrekk g bjj het Europa der Zes niet slechts w - len aanhouden, maar die wensen te v sterken. En in de kantlijn kan aangete kend worden dat de vertegenwoordi gers der republiek Mali eerder voor trekkers dan achterblijvers hierin wa ren. Mali (en Guinea) behoren tot de zogenaamde groep van Casablanca met Egypte, Libië, Marokko en Ghana. De ze groep staat tegenover Europa veel gereserveerder dan de groep Brazzavil le, die de meeste andere in Rome ver tegenwoordigde Afrikaanse landen om vat. De toespraak die de president der na tionale vergadering van Senegal, de Soendanees Lamine Gueye op de pers conferentie hield, was tekenend door zijn realisme ten aanzien van de capa citeit en de positie der nieuw geboren Afrikaanse staten en door de bijzonder charmante wijze waarop over de juiste Europees-Afrikaanse verhoudingen uit- gewijd werd. Dat bij alle Afrikanen het beginsel der absolute juridische gelijk heid en algemene vrijheid bij de onder handelingen voorop stond, is vanzelf sprekend. Gedurende de besprekingen, aldus de heer Gueye, is de Afrikanen gebleken dat in Europa een inzicht ge groeid is dat men Afrika niet kan op bouwen zonder de Afrikanen. De huidige tijd noopt tot samenwerking in aller voordeel. De voorbereidende bijeenkomst heeft vastgesteld, dat aan de conferentie van Straatsburg ruim 100 vertegenwoordi gers der Afrikaanse parlementen zullen deelnemen. Dit is naar rede van één af gevaardigde per 500.000 inwoners, met echter een minimum van vier gedele geerden per staat. Met moeilijkheden in de Congo is ruim rekening gehouden. Voor deze staat zijn 24 zetels beschik baar gesteld, mits de afgevaardigden of ficieel en centraal worden aangewezen. De bijeenkomst heeft de door de deelnemers naar voren gebracht sug gestie voor de agenda van de conferen tie van Straatsburg in vier belangrij ken onderwerpen onderverdeeld: 1. De politieke en institutionele vor men van samenwerking. 2. Economische vraagstukken. 3. De technische hulpverlening en de culturele uitwisseling. geroepen. Hammarskjöld antwoordde hem toen, dat Dayal geen gewone di plomaat is en dat hij niet, door welke regering dan ook, tot persona non gra ta kan worden verklaard. De secretaris-generaal van de V.N. ziet de toestand in Congo overigens somber in. I Iij heeft gisteren een nota aan de leden van de Veiligheidsraad verstrekt, waarin hij zegt dat het be sluit van de Verenigde Arabische Re publiek, Marokko en Indonesië om hun troepen uit Congo terug te trekken, „ernstige gevolgen" kan hebben voor het voortbestaan van de V.N.-politie- macht in de voormalige Belgische ko lonie. Hammarskjöld heeft ook aan de regering te Cairo. Rabat en Djakarta een nota doen toekomen. Daarin „t hij, dat hij hun besluit „diep betreurt". In de loop van de volgende week zullen 1150 Indonesiërs, 3240 Marokka nen en 510 soldaten van de V A R Congo verlaten. Eind december' ver trokken reeds 749 soldaten van Gha na en 21 Joegoslaven. Samen vormen zij meer dan een kwart van het VN- leger, dat in zijn sterkste dagen onge veer 19.000 soldaten omvatte. Ham marskjöld heeft verschillende VN- Het is gek, zegt hij, maar ook oude re dames laten bij ons hun haar kap pen Het zijn klanten van de dames salon die tijdens het wachten gehoord en gezien hebben hoe gezeilig het in de tiener-salon is en dan de verleiding niet kunnen weerstaan om een plaatje te draaien en onder de kap plaats te nemen. John Barth is trots op zijn tienersa lon. Het is een idee van hem geweest. Het was hem opgevallen dat de teen agers in de dameskapsalons zich niet zo op hun gemak voelden. Bovendien vond hij het zelf leuker om jonge meis jes te knippen, omdat die steeds de laatste modellen wilden hebben. De kapsels van oudere dames interesseer den hem niet zo. Het is altijd hetzelfde, zegt hij. „Ik kwam veel in espres sobars en daar kreeg ik het idee om iets dergelijks op te zetten maar dan als kapsalon. Nu is onze tienersalon wel geen uitgesproken espressobar maar hij benadert wel dicht de sfeer er van". John Bart, teenager-kapper vormt wel mede de grote attractie is ondergebracht in> een vertrek, dat door twee deuren gescheiden is van de reeds langer bestaande dameskapsalon. John Barth, een jonge Haagse kap per, die zijn opleiding in Duitsland heeft gehad, heeft in zijn salon de tie ner-sfeer goed weten te treffen. De vis netten. de bierviltjes, de chianti- en biei-flessen, de grote foto's van rocken' rollsterren als Elvis Presly, Pat Boone. Bill Haley, Conny Froboess en nog tal van andere tieneridolen, de barkrukjes en niet te vergeten de jukebox zorgen er voor, dat de jonge klanten, die hier beslist koningin zijn, zich op hun ge mak voelen. Het wachten duurt de meisjes nooit te lang. Wie genoeg heeft van 'het zitten kan dansen naar harte lust (als je maar om de droogkappen denkt), wie dorst heeft kan limonade koffie of thee krijgen. Het is dus gee" wonder dat de salon bi) de teenager bij zonder in de smaak valt. „De eerste dag was al een groot suc ces", zegt John Barth. „De jukebox bleek al gauw te klein. We hebben er nu één met driehonderd platen van de nieuwste sterren. Iedere maand worden tien oudere nummers door de iaatstr tophits vervangen. Als de jukebox zover ons bekend is, zou de Neder landse tv. belangstelling hebben voor deze film over de traditie in de Neder landse scheepvaart. Sedert enkele dagen houdt zich in de Zeeuwsch-Vlaamse Braakman een flamingo op. In deze tijd van het jaar komen er zeer vele soorten watervogels in de polder, maar een flamingo is hier een zeer grote zeld zaamheid. De vogel die vooral als hü vliegt een prachtige indruk maakt door zijn zacht-rose vederkleed, afgezet met zwarte vleugelranden, is naar vogel- kenners menen te kunnen vaststellen, volle „bewaarplaats" van allerlei an- niet uit gevangenschap ontsnapt. IIIIIIIIIIIIMI!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||inm„| et Groningse land is een muse um rijker. Een statig herenhuis waar vroeger de notaris van Warffum woonde en dat nog verder terug in de historie kostexije was, is met spontane hulp van de hele Warf- fumer bevolking omgetoverd tot sfeer, pia ven zitten. Door het vele dansen was het zeil na een paar maanden al ver sleten. We hebben toen een sterker soort laten leggen, maar dat begint nu hier en daar ook al kapot te gaan' De Haagse coiffeur is er echter nie' rouwig om, want het is een bewijs, dal SS speelt kunnej de meisjes &t s«ï weten, dat het overweegt een nieuwe groep soldaten ter grootte van één bataljon naar Congo te zenden. De Belgische minister van buitenland se zaken, Pierre Wigny, heeft gisteren tijdens een persconferentie weer eens M met nadruk gesteld, dat België niet Fün zaak loopt, van plan is zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Congo. Hij merkte echter tevens op, dat de Verenigde Naties dit wél dienen te doen als het er om gaat de levens van Euro peanen te beschermen c.q. te redden. PARIJS - In de Franse hoofdstad werd gisteravond enige sensatie veroor zaakt door de bekendmaking, dat de Franse parachutistenkolonel Roger Trinquer naar Elisabethstad is ver trokken. Het heet, dat premier Moïse Tsjombe van Katanga hem het opper bevel over de strijdkrachten van Katan ga heeft aangeboden. Kolonel Trin- quier, een specialist in de zogenaamde „subversieve oorlogvoering", was des tijds lid van het „Comité voor open baar welzijn", dat na de mei-revolte van 1958 werd gevormd in Algiers. De teenagerkapsalon is bepaald geen buurtzaak. De meisjes komen uit de hele stad. Er zijn er bij die zich iedere week op dezelfde tijd la ten kappen. „De mode wordt door de teenagers op de voet gevolgd", zegt John Barth. „Vorig jaar moes ten het allemaal B.B.-kapsels zijn, maar die zijn er nu helemaal uit. Wjj hebben nog een page-hoofdje (beter is een rattekop-rage gehad, maar die was gauw voorbij. Op het ogen blik is de Ligne Paris (hoog van bo ven, kort opzij en de oren bloot) erg in trek. De prijzen, zo verzekert de tiener-kapper ons, zijn afgestemd op de portemonnee van de teenager. Zjj krijgt echter een „volwassen" be handeling. Woensdag en zaterdag zijn wel de j 5 woensdag en zaïeraag zijn wei ae (kan ik geen tophit meer horen; het zijn at eens een klein stukje Neder land in de lucht was, nl. het K.L.M. vliegtuig PH-AKH „Haan", is nu een attractie in een park in de Finse plaats Hameenlinna. Daar doet de oude, trouwe DC 2 nl. dienst als café. Het vliegtuig, heeft een boeiende en langdurige staat van dienst achter de rug. In april X935 nam de K.L.M. de DC 2 in dienst en van Schiphol af heeft het toestel vele tienduizenden passa giers op het Europese luchtnet ver voerd. In 1940 verkocht de K.L.M. de „Haan" aan de Zweedse luchtvaart maatschappij A.B.A., die haar door- MILAAN, 26 jan. (U.P.I.) in Mi laan zijn donderdagavond de Italiaans- Oostenrijkse besprekingen over het vraagstuk Zuid-Tyrol (Aito Adige) be gonnen. De Oostenrijkse delegatie wordt geleid door minister Bruno Kreis- ky, de Italiaanse door minister Antonio Segni. De eerste conferentie werd ge houden in het gebouw van het Oos tenrijkse consultaat-generaal in Mi laan. 4. Het ontwikkelingfonds en het beheer daarvan. Er is een contactcomité opgericht dat tot taak heeft zich met de verdere organisatorische voorbereiding van de conferentie bezig te houden. Dit con tactcomité ontvangt een vertegenwoor diger uit ieder deelnemend Afrikaans land en Madagascar en een even groot aantal leden van het Europese parle ment. De conferentie van Straatsburg zal geen bindende beslissingen kunnen nemen maar slechts advies uitbrengen aan de nationale parlementen en hun regeringen. Dat voorts met name Ne derland en Duitsland's toekomstige nau were economische bindingen met de be trokken Afrikaanse staten offers zullen vragen, lijkt van meet af aan duidelijk. Het zal aan de Kamers en de regering zijn om het gerede nationale belang af te wegen tegen de gezamenlijke voordelen op langere termijn. Heden worden de deelnemers aan de conferentie door paus Joannes XXIII in privé audiëntie ontvangen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 27 jan. Verbetering van de tamelijk verwarde commando verhoudingen ter zee en te land in de noordelijke sector van de N.A.V.O.- defensielinie is het doel van de be sprekingen, die de Deense minister van defensie, Hansen, gisteren met zijn Westduitse ambtgenoot, Franz- Joseph Strauss, heeft gevoerd. De dis cussie had plaats op aanbeveling van de N.A.V.O.-opperbevelhebber, gene raal Lauris Norstad, die ook al ge ruime tijd ontevreden is over de bevelssituatie in de noordelijke N.A.V.O.-sector, die het gebied van de Noordkaap tot aan de Èlbe omvat. Het hoofdkwartier bevindt zich in Oslo onder een Britse generaal. Op het ogenblik staan de Westduitse landstrijdkrachten in Sleeswijk-Hol- stein en de Oostzeevloot (dit echter alleen in geval van een gewapend conflict) onder bevel van het N.A.V.O.- commando Noord. De Westduitse Noordzeevlobt en het merendeel van de Westduitse landstrijdkrachten vallen onder het N.A.V.O.-commando Midden. Het is vooral de praktische minister Strauss geweest, die al jarenlang streeft naar een einde van de ver deling van de (kleine) „Bundes- marine" over twee N.A.V.O.-sectoren. Deze verdeling is volgens Strauss ook verkocht aan Finland. Bij haar nieuwe „baas werd de DC-2 ingezet als bom menwerper in de Fins-Russische oor- °m vervolgens dienst te doen als stafvliegtuig van de beroemde Finse veldmaarschalk baron Mannerheiro. In 1953 kreeg de machine, die inmid dels „Hanssen Juka" was gaan heten, weer een andere taak: luchtkartering. En thans, nu de kwart eeuw er op zit, is het oude K.L.M.-vliegtuig niet afge dankt. De bezoekers van het park in Hameenlinna hebben in en bij het toe stel een gezellig zitje gevonden, zoals het plaatje laat zien. zeer nadelig voor de luchtverdediging. Het incident met het persoonlijke vliegtuig van koningin Elizabeth boven Eelde heeft dit enkele maanden ge leden nog eens bewezen. Ofschoon de definitieve beslissing over de nieuwe commandoverhoudin gen in de noordelijke sector pas op de N.A.V.O.-ministerraadsvergade- ring in Oslo in mei a.s. zal vallen, is al voorzien in de'creatie van een „Oostzeecommando", dat alle Deen se en Westduitse N.A.V.O.-eenheden in Sleeswijk-Holstein en Denemarken ter zee, te land en in de lucht onder zich zal krijgen. Daartoe zullen landstrijdkrachten in Sleeswijk Hol- stein en Jetland, een voor landstrijd krachten op de Deense eilanden een voor alle luchtstrijdkrachten en een voor alle zeestrijdkrachten. Het eerste commando zal bij toer beurt onder een Deense en Westduitse generaal komen, het tweede onder een Deense generaal, het derde eveneens bij toerbeurt onder een Deen en een West duitser en het vierde onder een West duitse admiraal. Het totale Oostzee commando zou onder een „neutrale" of ficier moeten komen. Gedacht is aan de Britse admiraal Michael Townsénd, chef van de N.A.V.O.-staf in Kiel-Hol- tenau en een broer van de door zijn romance met prinses Margaret bekende R.A.F.-vlieger Peter Townsénd. Het opperbevel over het gehele Oostzee commando zou in Oslo blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9