.Eerst vernielen, daarna maken „Santa Maria" ligt thans stil Kennelijk nieuw bewind van Brazilië afwachtend PRINSES BEATRIX 23 JAAR BRAND in Amsterdams oude binnenstad SCHEPEN IN DE STORM IN MOEILIJKHEDEN Duikerpak voor marine brandweer Twee doden bij brandies Het weer Op 50 km uit Braziliaanse kust Jodenmoordenaar gearresteerd W alvisvaarder bij ^e*am opgebracht Jong Cuba V.N.-waarnemers naar Nw.-Guinea? Zware knal in Leeuwarden Passagiers weldra van boord Prinses Margriet weer thuis Suède damss- en herenjasjes Iets minder zacht Het weer in Europa 3 MAANDAG 30 JANUARI 1961 84ste JAARGANG No. 30737 Voor hulp bij te water geraakte auto's Portugal boos uit N.A.V.O.? f 30.000 OP NO. 2950 Honderden japonnen prooi der vlammen Japans protest tokio m Hammarskjöld zou moge lijkheden onderzoeken Na etmaal nog geen verklaring Voor Schotse kust Spioneren Russen met vissersboten Geheimzinnigheid rond gezonken trawler Elf personen dakloos RIO DE JANEIRO, LISSA BON, 30 jan. (AFP, Rtr., UPI) De „Santa Maria", het Portu gese passagiersschip van de „Companhia Colonial de Navega- gao dat gekaapt is door de ka pitein Henrique Galvao, in ver band met diens oppositie jegens het regime-Salazar, ligt sinds gis termiddag vier uur stil op vijftig kilometer afstand van de Brazi liaanse havenstad Recife. De pas sagiers hebben thans zonder eni ge twijfel hun langste tijd aan boord doorgebracht. Morgen of overmorgen zullen ze ontscheept worden in volle zee of in de ha ven van Recife dan wel op een eilandje daar in de buurt; dat laatste hangt kennelijk af van de ontvangst, welke Galvao in Bra zilië verwacht. Morgen hoopt prinses Beatrix haar 23e verjaardag te vieren. Ter ge legenheid hiervan heeft de fotograaf Max Koot deze opname van de kroonprinses gemaakt. KLM-vliegtuig voor Nederlanders op Santa Maria99 weer aantrok, alarmeerden voorbij gangers de politie en de brandweer. Aanvankelijk liet de brand zich nogal ernstig aanzien. Een grote vonkenregen spatte over de aangrenzende huizen uit een. Wegens de dichte bebouwing gaf de brandweer groot alarm. Hierop be gaven zich ook de hoofdcommissaris H. J. van der Molen en de officier van lustitie mr. W. Tonckens naar het ter rein van de brand. Met het waterkanon hield de brandweer de huizen tegenover het gebouw nat. Daardoor was gevaar voor uitbreiding van het vuur geweken. De leiding van het blussingswerk, dat grootscheeps werd aangepakt, be rustte bij de commandant van de Am sterdamse brandweer, de heer P. A. Riedel. Men was het vuur even na vijf uur meester. Tot negen uur 's avonds heeft het nablussen echter nog geduurd. Het vuur legde de hele iwintig me ter lange bovenverdieping in de as. Enige honderden japonnen, eigendom van de Amsterdamse mode-industrie, gingen verloren. De oorzaak is nog vol komen onbekend. AMSTERDAM, 30 jan. In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee Amsterdammers bij binnenbranden het leven verloren. In een, vele slaapkamertjes en een zitkamer bevattende zolderverdieping van een pension aan de Reguliers dwarsstraat 34 werd de 58-jarige emballeur L. N. Barbierie levenloos op zijn bed gevonden. Hij was door de rook van een brandje, ontstaan rond de kachel in de zitkamer, gestikt. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk de stormwind, die de kachel heeft aangewakkerd, waarbij door uitval lend vuur de houten vloer vlam vatte, .even medebewoners van de zolder hebbe - elders onderdak gekregen. In zijn woning aan de Albert Cuyp- straat 48 3-hoog is de 86-jarige alleen staande G. A. Geek, zittend in een stoel bij een electrisch kacheltje, in slaap gevallen. Door straling van de kachel is een stoelpoot gaan verkolen, waardoor deze brak. De stoel viel om en daarna zijn de kleren van de heer Geek en de vloer van de kamer aan het smeulen gegaan. Toen het vuur zondagmorgen om vijf uur werd ontdekt, was in de vloei reeds een groot ga' gebrand, waardoor de benen van de toen reeds bewusteloze, met brandwonden overdekte, oude man hingen. Tijdens vervoer naar het Wilhelminagasthuis is de heer Geek overleden. T)rinses Margriet is gisteravond in Nederland teruggekeerd. Drie weken geleden ging zij voor verder herstel van haar gezondheid naar Zwit serland. Op Schiphol werd zij afgehaald door koningin Juliana en prinses Ma rijke. Op de foto: Prinses Margriet ver laat het vliegtuig terwijl een stewardess haar in de storm, een paraplu ie be schermend boven het hoofd houdt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiihiihiiiiiiiiiiiihhiiiiiii, (Advertentie) BARTfcUÖRISSTR HA ARUM TEL. 13439 LEIDSESWAAT (Bij KCWIINGSPlE N) AMSIf RDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking en verspreid voor komende opklaringen, maar voor namelijk in het zuiden van het land ook tijdelijk regen. Overwegend matige wind tussen west en zuid west. In het algemeen iets lagere temperaturen. Zon: 8.23-17.25. Maan: 17.25-7.56. max min neersl Station Weei temp temp afgel giste reD 24 uur Den Helder regen 7 6 6 Ypenburg regen 8 7 28 VTissingen regen 8 7 24 Eelde regen 8 6 11 De Bilt regen 8 7 20 i' wen te regen 8 7 20 Eindhoven regen 9 8 13 Lirnhurg regen 9 8 10 Stockholm geh. vew 3 2 7 Kopenhagen geh. bew 4 3 5 Londen zw. bew. 11 8 6 11 Amsterdam regen 7 22 Brussel regen 8 11 Duxemoui l regen 7 5 6 Partis regen 10 9 0.4 Bordeaux zw. bew. 3 0 JrenoDi licht bew. 9 -3 0 Nice licht bew. 12 4 0 Her in r regen 7 5 5 Frankfort regen 6 5 1 viuncher zw. bew. G -1 0 'ifch geh. bew 8 -0 0 Genève zw. bew. 9 1 0 Locarno half bew. 5 -6 0 Wenen half bew. -4 -9 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50, telef 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuwerikiaan30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. SeverlB. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m -noogt® De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. HAARLEM COURANT 1JMUIDEN, Worstelde de (464 ton) van 3? i~ In stormweer kusttanker „Matthew" de n.v. Ver. Tankkust vaart te Rotterdam, gisteren door do Ierse zee om de haven van Manchester te bereiken. Het stuurhuis is aan de voorzijde geheel en aan de zijkanten grotendeels weggeslagen tijdens zeer ruw weer met windkracht 8 tot 9. Het kompas is van zijn fundament gerukt en aan stuur boord overboord geslagen. Ook de in stallaties van zender en echolood op de brug zijn beschadigd- Enkele opvaren den zijn licht gewond. Optornend tegen slecht weer sleep, te de treiler IJm 29 „Johannes Pol derman" gisteren de 315 ton metende treiler IJm 34 „Allanwater" door de Noordzee in de richting IJmuiden. De sleep vorderde slechts drie mijl per uur en werd vanmiddag in de thuishaven verwacht. Na een reis van veertien dagen kreeg de „Allanwater" in stormweer met windkracht 11 tot 12 in de N^deh)ke Noordzee machineschade, waard slechts langzaam gevaren kon woroen. Dit schip van de n.v. vissertj-ondei n ming v.h. J. C. Pronk werd al spoeuig geëscorteerd door de IJm 20 „Johan nes Polderman". In de nacht van za terdag op zondag viel de machine van de IJm. 34 geheel uit waarna de gezag voerder van de IJm. 20 een tros het uitbrengen en de drijvende treiler op sleeptouw nam. VLIELAND, 30 jan. Zaterdagavond heeft de vuurtorenwachter van Vlieland een scheepje waargenomen dat in de omgeving van de Vlieree in moeilijkhe den verkeerde. De sleepboot Holland is ter assistentie naar de opgegeven plaats gevaren, waar bleek dat het de „Den Helder 19" was. een scheepie van het zoölogische instituut, dat sinds donder dag op weg was van Harlingen naar Kornwerderzand. De „Holland" heeft het schip na; West Terschelling gebracht. DEN HELDER, 29 jan. Sinds enkele dagen heeft de marine-beroepsbrand- weer de beschikking over enkele zeer bijzondere en zeer kostbare duikerpak ken, die speciaal bestemd zijn voor het bieden van snelle hulp indien er een auto te water is geraakt. Deze pakken van Franse makelij zijn bijzonder han dig Zij zijn binnen de vijftig seconden aan te trekken. De duiker gaat er meest al met een zwembroekje in. Het zijn zogenaamde „natte" pakken, hetgeen be tekent dat er via polsen, voeten, middel en hals water in kan lopen. Door de lichaamstemperatuur van de duikel wordt het water verwarmd om dan als een isolerend laagje tussen de huid en het pak te blijven. De marine beroeps brandweer heeft voor. de hulpverlening aan te water geraakte automobilisten nu een speciale wagen ingericht, die op ieder moment dag en nacht klaar staat om uit te rukken. In de wagen kunnen de duikers hun pak aantrekken, terwijl het ook mogelijk is, dat er dan al een laagje water in hun pak gegoten wordt, zodat men op de plaats van bestem ming direct te water kan gaan. De wagen bevat verder allerhande mate riaal dat in dergelijke gevallen nuttig en nodig kan zijn. Bij een demonstratie dezer dagen bleven de duikers zelfs twee uur in tvater met een temperatuui beneden 0, zonder last te hebben van de kou. zijn, maar Quadros zou Galvao en de zijnen asiel beloofd hebben. Wat er dan in Brazilië met de „San ta Maria" gaat gebeuren is uiteraard onzeker. Vast staat echter, dat de re- ders van het schip een klacht wegens diefstal ingediend hebben tegen Galvao en dat Interpol ingeschakeld wordt. Wanneer Brazilië de „Santa Maria niet uitlevert, loopt het land wellicht kans, dat er beslag wordt gelegd op een gelijkwaardig Braziliaans eiS®n" dom in het buitenland. Vandaar dat politieke waarnemers verwachten, dat Quadxos zal pogen de kool zowel als de geit te sparen, in casu politiek asiel zal verlenen aan Galvao, maar hem het schip afnemen. Tussen Galvao en de Amerikaanse marine zijn geheime besprekingen aan de gang (of reeds beëindigd) over de debarkatie van de passa giers. Voor het geval dit in volle zee moet geschieden hebben de Ame rikanen vier torpedobootjagers bij de hand. De Portugese regering heeft laten weten dat, wanneer de passagiers een maal van boord zijn, met alle geweld zal worden achtervoIgd._ Galvao ant woordde dat hij zijn strijd tegen Sala- zar „tot zijn laatste snik" zal voort zetten. Een Spaanse kruiser helpt de Portugese marine bij haar achtervol ging, welke thans nog effect kan sor teren, omdat de „Santa Maria z'cb (nog?) niet in de Braziliaanse territo riale wateren bevindt. Om begrijpelij ke redenen keurt de Spaanse regering de actie van Galvao af, vooral om de politieke beweegredenen. In regerings kringen te Madrid was men zelfs ver ontwaardigd over de opinie, welke pro fessor Luna, hoogleraar in het inter nationaal recht in Madrid, zich veroor loofde. Volgens de professor zou men de daad van Galvao niet als „zeero verij" mogen kwalificeren. De regering in Lissabon heeft laten doorschemeren, dat ze wellicht uit de N.A.V.O. zal treden uit boosheid over de Anglo-Amerikaanse houding ten aanzien van de „Santa Maria". In deze geest schrijven althans de Portugese bladen, die naar men weet van rege ringswege gecensureerd worden. DEN HAAG, 30 januari In de 550ste staatsloterij, 2e klasse, is een prijs van f 30.000.- gevallen op nummer 29 50. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 30 jan. Grool alarm heeft de hoofdstedelijke brand weer zaterdagmiddag geslagen, toen brand uitbrak in een vele verdiepingen tellend gebouw aan de Zwanenburger- straat in het dichtbevolkte buurtje rond het Waterlooplein. Metershoge vlammen sloegen reeds uit het gebouw, kort nadat de brand ont dekt was, en het vuur bedreigde de huizen aan de overzijde van de nauwe straat. Met vijf spuitwagens, twee lad derwagens en een waterkanon, toog de brandweer in snelle vaart naar de Jo denbuurt. In zeer korte tijd had zü met veertien stralen het vuur nagenoeg bedwongen. Niemand raakte gewond. De vierde verdieping van het gebouw, waarin onder andere aen diamantzagerij, een thermometerfabriek en vele kle dingbedrijven zijn ondergebracht, brandde geheel uit. De andere verdie pingen kregen grote waterschade. Van de huizen aan de overzijde van de straat sprongen enkele ruiten. Om streeks kwart over vier werd de brand door bewoners van de Zwanen- burgerstraat ontdekt. „Ik stond mi,j juist te wassen onder de douche, toen ik buiten plotseling hoorde roe pen, dat het gebouw in brand stond", aldus vertelde ons na afloop van de brand de concierge van het gebouw, de 62-jarige A. F. Schenk, die zelf de benedenverdieping bewoont. Terwijl de concierge in grote spoed zijn kleren NAILA, Duitsland, 28 jan. (U.P.I.) - De Westduitse politic heeft Harry Wen- tri tt gearresteerd, op beschuldiging van moord op Joden, gedurende de Tweede Wereldoorlog. Wentritt werd vijf jaar geleden reeds berecht, maar vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. Uit de V.S. is echter nieuw bewijsma teriaal gekomen uit in beslag genomen dossiers. Wentritt bouwde speciale grote vracht auto's (die hij verder ook „in bedrit hield) waarin tientallen Joden werden opgesloten. De uitlaatgassen van de wagen kwamen in de laadruimte te recht, zodat de Joden langzaam stikten. reg u Jan. (UPI) De Japanse de /ng heeft een krachtig protest bij Indonesische regering ingediend ri de aanhouding van een Japans schip voor de kust van het oost- Tndonesische eiland Ceram. De 1.776 ton metende Banshu Nlaru, die 33 bemanningsleden aan boord had, werd vandaag door een Indonesische patrouilleboot aangehou den toen ij op weg was naar Tokio met 1.492 ton walvisvlees uit het Zuidpoolgebied. Volgens een door de rederii van hot schip, de Taiyo Fishing Co. SnWangen bevf^ran"1^ rhei JaP?nse schip op „ovc- i °e Indonesiërs naar het kanitffnegfn e'ia?d Ambon varen. De kapitein van het schip moest onder Deüieigmg van vuurwapens het bevel opvolgen, aldus het telegram. De drieste Baloeba in Katanga, die alsmaar in opstand zijn tegen het bewind van Moisje Tsjombe, ver nielen de ene spoorweg na de an dere. De Verenigde Naties zijn er goed voor om te zorgen dat de schade wordt hersteld. Speciaal voor dit doel gecharterde arbeiders her stellen een vernielde spoorwegvaan in de buurt van Luena onder toe zicht van militairen van de ver enigde Naties. *maaritlSthii¥iS£he reSime op Cuba ver- Deze inJlï1 ar geen enkele steun, fleet Va\ zeven jaar, in com- geweer anrïm^or?n £n met een heus «ZnrdeTaan\^%drïï na™ dezer een parade m Havana. NEW YORK, 29 jan. (Reuter, UPI) Aangenomen wordt dat de secre taris-generaal van de Verenigde Naties. Hammarskjöld een onderzoek instelt naar de mógelijkheden voor de erenigde Naties de spanning tussen Nederland en Indonesië over Neder lands Nieuw-Guinea te doen ver minderen, aldus is zaterdag in New York vernomen. Zoals gemeld, heeft Hammarskjöld dezer dagen met de permanente vertegenwoordigers van Nederland en de Maleise federatie, mr. C. W. A. Schürmann en Kamil, gesproken. Van zekere zijde in het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties is zater dag de idee geopperd dat Hammars kjöld overweegt of het toch niet nuttig zou zijn waarnemers van de Ver enigde Naties naar Nieuw-Guinea te zenden. Officieel commentaar kon niet worden verkregen. Een woordvoerder van het hoofd kwartier der V.N. zei zondag, dat hij geen commentaar had op berichten dat de secretaris-generaal naar een vertegenwoordiger van de V.N. voor Nederlands Nieuw-Guinea zocht. An drew Cordier, executief assistent van de secretaris-generaal had geen com mentaar. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 30 jan. Een zwa re knal, die in alle stadsdelen te horen was, deed zaterdagavond omstreeks kwart voor negen in Leeuwarden velen naar buiten snellen. De politie werd uit I alle delen van de stad overstelpt met telefoontjes, maar kon geen enkele ophel dering verschaffen. Ook op de vliegbasis T eeuwarden wist men geen verklaring m geven van de knal. Er werd met ge- vloeen zaterdagavond, zodat de moge lijkheid van bijvoorbeeld het doorbre ken van de geluidsgrens uitgesloten worden geacht. De meteorologi- heeft voorgedaan. LONDEN, 30 jan (UPI). In de Duurt van de Shetland Eilanden bij de Engelse kust is zaterdag de Russische trawler „Olenevod" tegen de rotsen gesmeten en gezonken. Volgens de Engelse autoriteiten zijn de ongeveer twintig opvarenden alle om het leven gekomen. Zeer merkwaardig hierbij is, dat de bemanning van de Engelse red dingsboten, die uitvoeren om de ver ongelukte Rus te hulp te komen, geen toestemming kregen hun menslievend werk te verrichten. Het moederschip van de vissersvloot, waarbij de „Olevenod" hoorde, seinde de redders: „Wij wen sen geen hulp van u. Ga terug!" De redders konden toen weinig anders doen dan onverrichterzake terugkeren. De Britse inlichtingendienst denkt nu, dat de Russische vissersschepen, die al een jaar lang regelmatig voor de noordkust van Schotland kruisen, be paalde politieke oogmerken te verber gen hebben. Met name vermoeden de Britten, dat de „Olevenod" een moder ne radaruitrusting aan boord had om waarnemingen te verrichten bij dat deel van de Schotse kust, waar een lan ceerbasis voor raketten is gevestigd. De Engelsen zijn niet van plan hel erbij te laten zitten en hebben al be sloten kikvorsmannen een onderzoek in de gezonken trawler te laten instellen. Het zou wel eens kunnen zijn, aldus schreef de „Daily Mail", dat daarbij verrassende ontdekkingen aan het licht komen. RUINERVEEN30 jan. Vannacht is brand uitgebroken in een dubbele woning bewoond door de families H. Papken en T. Martens. Door de brand zijn elf personen dakloos geworden. De nieuwe president van Brazilië, Ja- nio Quadros, treedt 1 februari in func tie. „Galvao is mijn vriend", zou hij gezegd hebben. „Het zou me niet ver bazen, wanneer Galvao op 31 januari te middernacht Brazilië aandoet." In deze geest heeft zich ook Delgado, de Portugese oppositieleider, die in Bra zilië in ballingschap vertoeft, uitgela ten. De aftredende Braziliaanse rege ring zou volgens Delgado pro-Salazar Janio Quadros, de nieuwe president van Brazilië, die morgen te middernacht in functie treedt, waar kaperkapitein Gal vao kennelijk op wacht. HILVERSUM, 29 jan. De regering op Curacao en Je Nederlandse Shell overwegen om een K.L.M.-vliegtuig te charteren om de Nederlandse en ook Portugese passagiers van de „Santa Maria" op te halen, als het schip de Braziliaanse haven Recife aandoet. Op Curacao wordt hiervoor een toe stel gereed gehouden. Het vliegtuig zal daar, zeker tot woensdag blijven wach ten, zo vernemen w;j van de zijde van de K.L.M. De Nederlandse passagiers zijn voor een groot deel personeelsleden van de Shell en Antilliaanse functionarissen. Als de vlucht doorgaat, zal het toestel via Lissabon nap Schiphol vliegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1